Radio-actief Vikingscheepje als souvenir voor Koningin Middenstanders in rampgebied weten niet waar zij aan toe zijn Theorie en praktijk van de integratie Een prettig voorjaarsnieuwtje Het Koninklijk bezoek aan Noorwegen Drukke dag voor vorstelijke gasten Plaatselijke ambtenaren zijn onkundig van in Den Haag getroffen regelingen Klachten van Kamercomm issie Nu ook Castella Bloetnenzeep Karei Strassburger in Zweden overleden 9 Indonesische minister van Sociale Zaken afgetreden Vandenberg neemt ontslag als stafchef der „U.S. Air orce „België moet een toontje lager zingen" Sluiting Renaultfabriek maakt 40.000 man werkloos Schoonheid voor IEDERE vrouw Effecten- en Geldmarkt MacCarthy weer op het oorlogspad Radioreportages uit Groenland YRIJ D AG 8 MEI 1953 De tweede dag van het Nederlandse Koninklijke bezoek aan Noorwegen begon met een bezichtiging van het Noors-Neder landse instituut voor atoomenergie te Kjeller ten Noorden van Oslo. Koningin en Prins werden daar ontvangen door de Noorse directeur Gunnar Randers en de Nederlandse professor dr. J. M. W. Milatz. Na de laboratoria te hebben bezocht, waar de Nederlandse physici aan Koningin en Prins werden voorgesteld, bezichtigden de hoge gasten de kernreactor. Er werden enkele kleine zilveren Viking-scheepjes in de reactor geplaatst, die door de straling radio-actief werden. Aan de Koningin werd daarna zo'n scheepje aangeboden, waarbij haar de verzekering gegeven werd, dat de radio-activiteit van dit voorwerp door de korte bestraling nog te klein is, dan dat zij enige schade zou kunnen doen. In het kinderziekenhuis Des middags bezocht de Koningin de kinderafdeling van Oslo's Rijksziekenhuis, een afzonderlijk gebouw met een uiterst moderne inrichting. Het is een geschenk van Zweden aan Noorwegen na de oorlog. Dc Koningin werd begeleid door de Noorse Koning. Het eerste bezoek gold de cou veuse-kinderen, waarna ook de andere af delingen werden bezocht. Grappige tafe reeltjes waren er te over. In de ledikantjes, in de speelkamer en zelfs bij de tandarts, waar een der kleinen juist „onder de boor" zat. Op een ogenblik vroeg de Noorse Koning aan een knaapje van misschien vijf jaar: „Hoe oud ben jij?" Het antwoord liet niet op zich wachten, maar was wel ver rassend: „Hoe oud ben jij?" De Koning antwoordde: „Al tachtig jaar." De kinderafdeling telt 900 personeels leden, waarvan twee derde gedeelte vrou wen zijn. De Koningin verbleef hier ge ruime tijd en uitte herhaaldelijk haar bij zondere belangstelling voor hetgeen hier tot stand is gekomen. Nederlandse lunch Prins Bernhard had inmiddels een bezoek gebracht aan de scheepswerf „Akers Mek. Verksted". Hij werd vergezeld door Kroon prins Olaf en enkele hoge Noorse mili tairen. Des middags was in „Dronningen" de lunch gehouden, die door de Koningin aan een vijftigtal gasten was aangeboden. De tafelversiering bestond uit rose anjers. Langs de wanden van de eetzaal waren tulpen geschikt. Het menu bestond uit paté de foie gras, piepkuikens met jonge groenten uit Nederland, asperges en ijs met aardbeien. Men was opgetogen over de lunch, waar voor alle ingrediënten, evenals het zilver en het Sèvres-porselein, uit ons land waren verzonden. Als een familiekring In de namiddag hield het Koninklijk Paar receptie voor de „Hollandse kolonie" in het gebouw der Nederlandse legatie. Onze gezant en mevrouw Van Karnebeek hadden alles op een zeer prettige wijze ge regeld. Een voor een werden de bezoekers aan de Koningin en de Prins voorgesteld door onze gezant. Het gebouw der legatie was in enkele ogenblikken overbevolkt. Men moest na de begroeting der Koningin weer naar buiten, om later terug te kei-en, wilde men een ieder een kans geven, onze Vorstin en Prins de hand te drukken. Na de begroeting verbleef de Koningin nog geruime tijd temidden van haar land genoten in Noorwegen. Het was net een grote familiekring en onze gezant had moeite, na afloop voor onze Vorstin een weg te banen. Ook minister Luns was aan wezig. Er werden tal van geschenken aan de Koningin aangeboden, ook door een aantal kinderen. Onder de bezoekers bevonden zich ook de heer en mevrouw Laurits Sand. De heer Sand, een Noorse verzetsstrijder, voor wie ook een gedenkteken is opgericht, is een der bekendste figuren van het Noorse ver zet. Hij is gehuwd met een Nederlandse. Gala-voorstelling: De dag werd besloten met een gala-voor stelling van Schillers „Maria Stuart" in het Nationale Theater. De Koninklijke bezoe kers waren door de zij-ingang naar het bal- con gegaan. Koningin Juliana was gekleed in een roomkleurig avondtoilet. Aan haar rechterzijde nam Koning Haakon plaats, aan haar linkerzijde Prins Bernhard, die de generaalsuniform der huzaren droeg. De voorstelling oogstte een groot succes. Het stuk werd geregisseerd door Agnes MowinckeJ, het décor was van Stenersen. In de korte pauzes werd muziek door het orkest van het Nationaal Theater ten ge hore gebracht. Zijn partij zei vertrouwen in de regering op DJAKARTA, (Aneta). De Indonesi sche minister van Sociale Zaken, Anwar Tjokroaminoto, zal in de Vrijdagmiddag te houden kabinetsvergadering zijn porte feuille ter beschikking stellen, zo heeft hij Vrijdagochtend verklaard. Hij zal dit doen in overeenstemming met een besluit van zijn partij (Partai Serikat Is lam Indonesia) om geen vertrouwen te stellen in het beleid van de regering ten aanzien van de 17 October-affaire. Politieke waarnemers menen, dat het aftreden van Anwar geen onoverkomelijke moeilijkheden voor het kabinet zal vor men. Vice-premier Prawoto zal ad in terim de portefeuille van Sociale Zaken beheren, zoals Wilopo reeds ad interim Defensie beheert. Intussen gingen er Don derdagavond geruchten dat ook de minis ter van Verbindingen, ir. Djuanda en de minister van Onderwijs, Bahder Djohan (beiden partijloos) het voornemen hadden hun functies neer te leggen. Zij zouden van mening zijn, dat het kabinet het voor nemen om een vertrouwensvotum te vra gen, had moeten doorzetten. ADVERTENTIE Donderdagmorgen hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard een bezoek gebracht aan het Noors-Nederlandse instituut voor atoom-energie. Tijdens het bezoek van links naar rechts: de Nederlandse professor MilatzPrins Bernhard, Koningin Juliana, directeur Gunnar Randers en de Amerikaan Reynolds. De commissie voor de watersnood uit de Tweede Kamer heeft een overzicht ge geven van de besprekingen, welke de com missie gevoerd heeft met dc staatssecreta ris van Economische Zaken over een aan tal aangelegenheden, welke de midden stand in het rampgebied betroffen. Aanleiding tot deze bespreking was de ongerustheid in de middenstand over het uitblijven van de schaderegeling. Uitingen van deze ongerustheid hadden de commis sie vele malen en in verschillende vormen bereikt. Ook hadden verschillende leden van de commissie zelf gemerkt, dat, indien zij voor middenstanders die hun bemidde ling hadden ingeroepen, bij de departemen ten aanklopten, het resultaat van hun po gingen uitermate gering was. Dit had de commissie met veel zorg vervuld. Bij de commissie bestond de indruk, dat het als een gebrek aangemerkt moet wor den, dat verschillende ministeries, zoals die van Financiën, van Maatschappelijk Werk en van Economische Zaken, bij deze problemen zijn betrokken. Van een goede coördinatie is naar haar mening weinig of geen sprake. Het was de commissie van verschillende zijden onder het oog gebracht, dat op vele plaatsen de schade nog niet eens is opge nomen. De commissie heeft zich daarom gewend tot de staatssecretaris, die speciaal de be langen van de middenstand behartigt, ten einde uit de impasse, waarin deze zaak naar de mening van de commissie verkeert, te geraken. De staatssecretaris verklaarde, dat, of schoon kort na de ramp de coördinatie minder goed was, deze thans in de top zeer goed genoemd mag worden. Er is naar zijn mening voldoende overleg. De schil dering van de feiten, die de commissie gaf, bevreemdde hem enigszins. Uiteraard had het Directoraat-generaal voor de Midden stand wel eens vage klachten vernomen, maar een zo somber gestelde uiteenzetting had hij niet verwacht. De kwestie van de schade-aangiften bij de rampschadebureux is een zaak van het ministerie van Finan ciën en de staatssecretaris was bereid de concrete klachten met Financiën te be spreken. Overigens achtte hij het begrij pelijk. dat niet alle moeilijkheden tot een oplossing gebracht kunnen worden, zolang de Watersnoodschadewet niet tot stand is gekomen. Het wachten op de totstandkoming van deze wet achtte de commissie zeer onge lukkig. Zij opperde de mogelijkheid, dat de interdepartementale commissie voor de middenstand, waarvan de staatssecretaris voorzitter is, zachtzinnig, indien het kan, doch hard, indien het moet, op de deuren van de verschillende departementen zou kunnen kloppen om deze zaak in beweging te brengen. Ce staatssecretaris merkte op, dat het weliswaar nuttig kan zijn de interdeparte mentale commissie voor bepaalde proble men bijeen te roepen, maar dat anderzijds persoonlijk overleg in vele gevallen goed werkt en zelfs bevredigender resultaten heeft. Van dc zijde van de commissie werd op gemerkt, dat. in de meeste gevallen de slachtoffers niet eens weten tot welke in stantie zij zich hebben te wenden. Ook de besturen van de organisaties van de mid denstand kennen, naar gebleken was, de weg niet, welke gegaan dient te worden om voor deze bijzondere voorzieningen in aan merking te komen. Ook ambtenaren in de diverse gemeenten waren hiervan niet op de hoogte. Het was leden van de commissie bij hun bezoeken aan verschillende plaat sen in het rampgebied gebleken, dat, zelfs wanneer aan de betrokken middenstander de weg wordt gewezen, hij zijn doel niet kan bereiken, omdat de ambtenaren hem meestal bij het begin de pas afsnijden met de opmerking, dat zij over een regeling niets gehoord hebben of dat zij, indien zij hiervan wel gehoord hebben, geen toestem ming hebben om de regeling toe te passen. Dit was bijvoorbeeld het geval in Zicrikzee. Wanneer de leden van de commissie zich echter voor een bepaald geval tot de mi nister van Maatschappelijk Werk of tot hoge ambtenaren van zijn departement wendden dan bleek telkens, dat voor zeer vele gevallen wèl regelingen en richtlijnen getroffen zijn en dat aan de uitvoering hiervan niets in de weg staat. De conclusie is, dat hetgeen aan de top klopt, aan de onderkant öf niet begrepen wordt, dan wel het contact tussen hoog en laag ergens wordt onderbroken. De staatssecretaris was bereid met ande re depai'tementen te overleggen, of het niet mogelijk is een eenvoudige publicatie sa men te stellen ten behoeve van ramp slachtoffers, waarin de diverse getroffen rggelingen worden samengevat. Intussen heeft de staatssecretaris de centrale mid denstandsorganisaties reeds volledig laten documenteren, waardoor deze in de gele genheid zijn haar leden voor te lichten. De 54-jarige generaal Hoyt S. Vanden berg, sinds 1948 stafchef van de Ameri kaanse luchtmacht, gaat op eigen verzoek 30 Juni met pensioen. De minister voor de Luchtmacht, Tal- bott., heeft „met tegenzin" in de pension nering toegestemd. Tot zijn opvolger is benoemd generaal Nathan Twining, thans plaatsvervanger van generaal Vandenberg. Generaal Vandenberg werd in 1943 als chef van de Amerikaanse luchtvaartmissie naar Moskou gezonden om in Rusland bases te zoeken voor bommenwerpers. In 1944 werd hij commandant van de lucht strijdkrachten die de geallieerde pantser- troepen in Frankrijk steunden. Uitvinding van Belgisch ingenieur Een Belgisch ingenieur, Amigaroff, heeft een systeem uitgevonden waardoor een piloot, wanneer zijn toestel zich boven een vliegveld bevindt, zelf de landingslichten kan ontsteken. Op het vliegveld Meisbroek zijn proeven genomen met deze uitvinding, die een zeer bevredigend resultaat hebben gehad. De Uitvinding blijkt vooral van be lang te zijn voor hulpvliegvelden, waar des nachts meestal geen versoneel aanwezig is. Door middel van de radio-telecommando, zoals de uitvinding is gedoopt, kan de pi loot niet alleen de lichten van de landings baan in werking stellen, doch kan hij hier van zelfs de sterkte regelen. Brusselse persstem: ,.Het kan goed bedoeld zijn geweest, onze prijzen en lonen sterker te laten oplopen dan in andere landen. Dit gebeurde ech ter in een periode van hoogconjunctuur en nu wij in Europa een toontje lager moeten zingen, moeten wij durven inzien dat België te ver is gegaan in zijn econo mische overmoed", aldus het katholieke blad „De Standaard". Het Brusselse blad schrijft dat de Belgische uitvoer naar Ne derland nog steeds een waarde vertegen woordigt van fr. 1.5 milliard per maand en dat men deze maar niet zo in de waag schaal kan plaatsen, vooral niet op het ogenblik. „Als men op de buitenlandse markt de hoogste lonen en hoogste prijzen noteei-t, dan heeft men onvermijdelijk on gelijk. Ook de buitenlandse investerin gen", zo vervolgt het blad, gaan bij voor keur naar landen die onder een wijs re geringsbeleid niet boven hun middelen leven. Dit blijkt duidelijk uit de buiten landse beleggingen in Nederland waarbij ook Belgische firma's betrokken zijn. Frans scheepvaart-geschil ook nog niet opgelost PARIJS (Reuter). Donderdag is niet gewerkt in de reusachtige, in een Parijse voorstad gelegen, autofabrieken van Re nault. De fabrieken zijn Woensdag door de bedrijfsleiding gesloten, nadat een staking van drie weken in de bekledingsafdeling de productie van Renaults van het kleine mo del had opgehouden. Het sluiten der gena tionaliseerde Renault-fabrieken maakt 40.000 arbeiders werkloos en het kost Frankrijk ongeveer een milliard francs per week. Ongeveer veertig der grootste Franse koopvaardijschepen konden ook Donder dag, als gevolg van de staking der scheeps officieren, die een veertigurige werkweek wensen, niet uitvaren. In Marseille zijn 31 Franse schepen door de staking getroffen. Buitenlandse schepen hebben er geen hin der van. De Franse luchtvaartmaatschap pijen voeren extra-vluchten op Noord- Afrika uit, teneinde de scheepspassagiers zoveel mogelijk te helpen. Een delegatie der stakende koopvaardij- officieren heeft de regering verzekerd dat de staking zich niet zal uitstrekken tot schepen, die Indo-Chinese havens als be stemming hebben. Vertegenwoordigers der reders hebben de minister voor de Koopvaardijvloot, Ju les Ramarony, medegedeeld dat het hun onmogelijk is de eis der scheepsofficieren voor een veertigurige werkweek, inplaats van de thans geldende werktijd van 48 uur per week, bij de huidige salariëring in te willigen, waarbij zij er op wezen dat de exploitatiekosten der Franse koopvaardij schepen thans reeds dertig tot zestig pro cent hoger liggen dan in hel buitenland. De twee wijd en zijd befaamde Castella schoonheidszepen hebben er een zusje bij- gekregen; een heerlijk frisse Bloemenzeep, met de geur van prille rozen. Deze Bloemen zeep is onverpakt in de winkel te krijgen in vier zachte kleuren, voor de bescheiden prijs van 20 cent Nu kan IEDERE vrouw Castella gebruiken, nu kan IEDERE vrouw mooi zijn. Want er is nu Castella voor iedere huid en iedere beurs. Houdt U van een zeep, die Uw huid mild koestert onder een laag donzig zacht schuim, dan neemt U Castella Spécial (32 ct.). Andere dames zullen zich weer liever houden aan de klassieke Castella Schoonheidszeep (32 ct.). En als U zich voor een gering bedrag wilt omgeven met het lente-parfum van ontluikende rozen, maak dan eens kennis met Castella Bloemenzeep (20 cent). De maand April moge dan voor Neder land in de Europese Betalings-Unie een kleiner overschot hebben opgeleverd, nl. f 54 millioen tegen f 134 millioen in Maart, onze vorderingen overtreffen reeds lang onze schulden, zodat wij 50 pet. van ons actief in goud of dollars betaald krijgen en de andere helft in de vorm van crediet moeten laten staan. Van debiteur zijn we crediteur geworden met een vordering van •c.a. f 800 millioen en het deficit in de zui vere dollarsfeer is dan ook verdwenen, zodat van een dollartekort geen sprake meer is. De Nederlandse regering heeft daaruit een nieuw consequentie getrokken door de oude schuld van 48 millioen aan het Monetaire Fonds af te lossen, maar staat tevens voor een andere consequentie welke uit de crediteurpositie in de E.B.U. voortvloeit, namelijk een verdere liberali satie van de invoer, welke thans 82 pet. bedraagt maar tot c.a. 91 pet. dient te wor den verhoogd. De voorzitter van de enquêtecommissie van de Amerikaanse senaat, de republi keinse senator MacCarthy, heeft het voor stel geopperd, dat de voormalige minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, nader zal verklaren, waarom „30.000 tot 40.000 boeken geschreven door communis ten en meelopers" werden aangekocht voor Amerikaanse bibliotheken in het buiten land. MacCarthy kondigde in een per tele visie uitgezonden openbare „hearing" aan, dat hij weldra een opvoedkundige film zou laten vertonen, die naar hij zeide door de afdeling voorlichting van de UNO was ver spreid. Deze film was „anti-Amerikaanse propaganda zoals ik nog nooit gezien heb". inister S. L. Mansholt in gesprek met August Andresen, lid van het Amerikaanse tongres uit Minnesota. Minister Mansholt (rechts) ontmoette de heer Andresen tijdens een vergadering van het landbouwcornité. Andresen is de schepper van de J wettelijke regeling van de import van landbouwproducten. Karei Strassburger, directeur van het In ternationaal vermaarde Circus Strassbur ger, is gistermorgen te Trellcborg in Zwe den overleden. Hij stond bij de haven toe te zien, hoe materieel van zijn onderne ming verscheept werd en viel plotseling in het water. Toen men hem ophaalde, waren de levensgeesten geweken. Hartverlam ming wordt als doodsoorzaak aangenomen. Vermoedelijk is de heer Strassburgcr, die zich de laatste dagen reeds minder goed voelde, overwerkt geweest. Hij heeft de leeftijd van 53 jaar bereikt. Enkele jaren geleden is hij door naturalisatie Nederlan der geworden. De begrafenis zal plaats hebben in Hilversum, waar het Circus Strassburger zijn winterkwartier heeft. Karei Strassburger werd in 1899 (tij dens een toumée vain het familiecircus, waarvan zijn vader Adolf en zijn oom Leopold de directie voerden) in Oost-Prui sen geboren. Hij trad voor het eerst iin de piste op, toen hij zes jaar was, als volti- geur. Vier jaar later vertoonde hij zijn eerste vrijheidsdressuur met zes pony's en op zijn twaalfde reed hij hogeschool. Steeds heeft in zijn klassieke circusprogramma's het paard een grote rol gespeeld. In 1928 bezocht het circus voor het eerst ons land. In 1936 werd Karei Strassburger, die reeds eerder in de zakelijke leiding was opgenomen, tot directeur benoemd. In dat jaar vestigde het bedrijf zich hier voor goed. Karei Strassburger was gehuwd met een dochter van Leopold Strassburger, de hogeschoolrijdster Regina, uit welk hu welijk een dochtertje, de thans vijfjarige Gina, is geboren. Met Karei Strassburger is een der laat ste afstammelingen van een echte circus dynastie heengegaan. In zijn jeugd was het familiebedrijf nog een ruitergezelschap. Door zijn grote vakkennis, zijn sobere leef wijze, zijn nauwgezette plichtsbetrachting en hoog verantwoordelijkheidsgevoel was hij zeer populair, zowel bij zijn vaste medewerkers, als bij de artisten die voor hem optraden. De radioverslaggever Siebe van der Zee gaat binnenkort, in gezelschap van de schrijver Anthony van Kampen, een reis van ongeveer vijf maanden naar Groen land maken. Het tweetal wil trachten zo ver mogelijk tot het hoge Noorden door te dringen, de kleine en schaarse bevolkings groepen langs de kust te bezoeken en met hen op visvangst en jacht te gaan. Zij wil len voorts de plaats opzoeken, waar om streeks 1600 cle eerste Nederlandse walvis vaarders hun nederzetting op Groenland hadden en nagaan of daarvan nog iets over is. Ook willen zij de plek trachten te vin den waar aan het einde der tiende eeuw de verbannen IJslandse viking Eric de Rode in Groenland voet aan wal heeft ge zet. Het tweetal zal in de tweede helft van de volgende week naar Denemarken reizen en vandaar op 24 Mei naar Groenland ver trekken. De eerste uitzendingen van deze avontuurlijke tocht zullen op Donderdag 14 Mei even voor het vertrek uit ons land en op 23 Mei kort voor de af vaart uit Kopenhagen worden gegeven. Men verwacht, dat het daarna wel een week of zes zal duren, voordat de eerste reportages uit Groenland in Hilversum zullen arriveren -om te worden uitgezonden. Hiermee treden we een nieuw stadium in, waarover in de vergadering van de O. E. E. C. te Parijs breedvoerig is gespro ken cn dat ook de Nederlandse werkge vers reeds tot een waarschuwend artikel heeft geïnspireerd, omdat hierbij niet mag worden vergeten dat om zo te zeggen de liefde niet van een kant mag xomen. In dit verband is het van belang nog eens de ontwikkeling van de Nederlandse buitenlandse handel na te gaan, waaraan ook de president van de Nederlandse Bank in zijn laatste jaarverslag een beschou wing heeft gewijd. Want het overschot op onze betalingsbalans is voor het grootste deel aan die ontwikkeling te danken, met name aan de belangrijke stijging van de Nederlandse export gedurende de laatste jaren. De volgende cijfers spreken voor zich zelf: 1938 f 1073 millioen 1951 f 7494 millioen 1949 f3850 1952 f8089 1950 f 5372 Het Nederlandse bedrijfsleven heeft dus wel zijn best gedaan om de positie van ons land op de wereldmarkten te verbeteren en tot de „verharding" van onze valuta krachtig bijgedragen. En deze verbeterde positie stelt ons thans inderdaad wel in staat door een verdere liberalisatie een grotere invoer toe te staan, maar het Ne derlandse bedrijfsleven heeft schoon gelijk als het er op wijst dat een grotere import alleen mogelijk is, althans alleen kan worden gehandhaafd als aan de ontwikke ling van de Nederlandse export niet tel kens nieuwe belemmeringen in de weg worden gelegd. In het verslag van de Herstelbank is er terecht op gewezen dat zodra nieuwe ex- portgebieden door ons land zijn veroverd, het betrokken land niet zelden ter be scherming van interne belangen, zijn gren zen sluit. Engeland is hiervan een sprekend voor beeld. In 1938 maakte de export naar En geland 22.7 pet. van de totale Nederlandse export uit, in 1951 bedroeg dit percentage 15.8, maar in 1952 was het tot 12.4 ge daald, als gevolg van de door dit land toegepaste invoerrestricties. Nederland heeft zich toen in andere richting moeten oriënteren en in het raam van de Bene lux de uitvoer naar België en Luxemburg sterk gepousseerd, waardoor het percen tage, dat in 1938 10.2 bedroeg en in 1951 14.6 in 1952 tot 15.5 kon stijgen en de Beneluxpartner in plaats van het Verenigd Koninkrijk de eerste plaats als afnemer van de Nederlandse export is gaan bezet ten. Terloops zij hier opgemerkt dat, zo als minister Van de Kieft dezer dagen nog heeft herinnerd, de ontwikkeling van de handel met België en Luxemburg niet een zijdig was, maar dat ook de invoer uit België aanmerkelijk is gestegen en ook in 1952 groter was dan de export naar dat land. Terwijl in 1938 de invoer uit België 11 y2 pet. van het totaal bedroeg, is dit percentage in 1952 tot 17 pet. opgelopen en ook hier. staat België van alle andere landen boven aan, ook boven West-Duits- land dus, dat in 1938 de voornaamste im porteur van Nederland was. Wanneer thans tegen de grote invoer uit Nederland van Belgische zijde bezwaren worden ingebracht, kan op bovenstaande cijfers terecht worden gewezen, maar blijkt tevens de juistheid van hetgeen in het verslag van de Herstelbank wordt op gemerkt. Dit blijkt trouwens ook nog uit meer. Als een zeer verheugend verschijnsel kan worden aangemerkt dat ten aanzien van de Nederlandse uitvoer het aandeel van Europa verhoudingsgewijs is verminderd van 68.8 pet. in 1951 tot 66.6 pet. in 1952 en dat daarentegen het aandeel van de Verenigde Staten en de andere Ameri kaanse staten van 12.5 pet. in 1951 tot IS.1 pet. in 1952 is gestegen, dat van de Verenigde Staten alleen van 3.6 pet. in 1938 tot 5.6 pet. in 1951 en 6'/s pet. in 1952. De Nederlandse export heeft dus gedaan wat nodig was om onze dollarposi tie te versterken, maar wanneer eerst En geland, daarna België en Luxemburg en tenslotte ook nog de Verenigde Staten aan de in het land naar voren tredende pro tectionistische tendenzen tegemoet komen en de invoer uit Nederland beperken, kan men toch moeilijk verwachten dat wij met deze eenzijdige ontwikkeling van de we reldhandel, die in flagrante strijd is met de hooggestemde beschouwingen over de integratie van Europa, accoord zullen gaan. Want vooral sinds Indonesië voor ons is verloren gegaan, zijn wij in sterkere mate van de export afhankelijk geworden. Indonesië maakte in 1938 c.a. 10 pet. van onze export uit, thans nog slechts 5y pet., terwijl de totale export van Nederland c.a. de helft van de nationale productie uitmaakt. Ook de verdere industrialisatie en de vergroting van de nationale produc tie zijn alleen mogelijk als tegelijkertijd ook de export kan worden vergroot en de Ne derlandse werkgevers hebben dus gelijk als zij waarschuwen tegen een ontaarding van de liberalisatie, waardoor dc binnen landse markt met goederen zou worden overstroomd en tevens de export zou wor den afgeremd. In dit verband zij er aan herinnerd dat de Nederlandse export in het eerste kwar taal van het lopende jaar meer dan f 200 millioen kleiner was dan in het overeen komstige tijdvak van 1952. Men ziet hieruit hoe gemakkelijk het is over integratie e.d. schone leuzen aan te heffen, maar hoe moeilijk het is op dit punt tot practische resultaten te komen en ook hoe voorzichtig men daarom moet zijn met verdere industrialisatie als be staande industrieën nu reeds hun export ternauwernood kunnen handhaven.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9