Derde perron van Haarlems station wordt 17 Mei in gebruik genomen Agenda voor Haarlem Landdag van Rotary-Nederland Kort en bondig Ontwerp-Rampschadewet volgende week in Kamer Mag de M.U.Z. niet op Schouwen-Duiveland werken? Woorden van liefde Plaatskaartenkantoor pas in Juli klaar CENTRALE VERWARMING VINKESTEYN Minister Van de Kieft: Stopzetting der werkzaam heden geëist Nog geen overeenstemming over ambtenarensalarissen (Jee MORRIS tymyea buy! BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Revisie-commissie inzake sociale kunstopdrachten Beeld van Jeanne Bijlo in Bergen onthuld Loketambtenaar PTT Negen kalveren achter in personenauto aangehouden T.V.-reportage over koninklijk bezoek Cricket Volgende week start de HCB-competitie Engelse litteratuur Heringa Wuthrich ZATERDAG 9 MEI 1953 Nog een week en het derde perron van het Haarlemse station zal zonder plicht plegingen in gebruik genomen kunnen wor den. Het grote aantal treinen, dat Haarlem passeert zal dan aanmerkelijk beter ver werkt kunnen worden. Het was tot nu toe een voortdurende strijd tussen honderden treinen uit de richtingen Amsterdam, Rot terdam en Veisen en de tijd. Hiervan heb ben de reizigers echter betrekkelijk wei nig gemerkt. De ingebruikneming wil niet zeggen, dat aan het moderne derde perron, dat wel door zijn lichte bouwtrant een volkomen contrast vormt met de massieve stijl van het oude station, de laatste hand gelegd is. Dit komt omdat het tweede plaatskaarten kantoor, aan de Kennemerplein-zijde, pas werd geprojecteerd op aandrang van de gemeente Haarlem nadat al met de bouw van het perron was begonnen. Sedert het begin van de tweede wereld oorlog heeft de drukte van het treinver keer op het baanvak AmsterdamRotter dam en AmsterdamBeverwijk een om vang gekregen die reeds lang moeilijkheden oplevert voor het „verwerken" van de treinen in Haarlem. Die toeneming valt moeilijk in cijfers uit te drukken, daar de bezetters zeifs geen spoorboekje heel gelaten hebben. Om pre cies te zijn passeren thans gemiddeld 488 reizigers- en goederentreinen in vieren twintig uur Haarlem. De halfuursdienst tussen de hoofdstad en de Maasstad en de hoofdstad en Beverwijk werden tot op heden over twee sporen ge leid uit beide richtingen. Speling was er nauwelijks, zodat bij vertraging van een trein het gehele nauwsluitende minuten- stelsel in de war gestuurd kon worden, wat uiteraard onaangename consequenties voor de reizigers met zich bracht. In dit opzicht had Haarlem een derde perron dringend nodig. Tevens betekent deze uitbreiding het begin van een belang rijke wijziging in het treinverkeer tussen Amsterdam en Rotterdam. Binnen afzien bare tijd namelijk zal de frequentie op dit baanvak verhoogd worden. Er bestaat een plan uit Amsterdam en Rotterdam in de toekomst wanneer ook de overwegpro blemen in Heemstede en Delft zijn opge lost iedere vijftien minuten een trein te laten vertrekken. In October van het vorige jaar heeft het aannemersbedrijf Friso te Harlingen een aanvang gemaakt met de bouw van het ruim tweehonderd meter lange en ruim acht meter brede derde perron. Ruim ze ven maanden heeft men gewerkt en men werkt nog aan 't perron; de honderddertig meter lange overkapping waarvoor ge bruik gemaakt is van gezandstraald beton; twee naar binnen ombuigende wachtloka len, die de uiteinden van het perron flan keren en verlicht zullen zijn door acht grote lampen elk, en schuilnissen, welke, zoals in deze tijd past, aan de achterzijde ADVERTENTIE GASVERWARMING OLIESTOOK-INSTALLATIES HAARLEM TELEFOON 25382 ZATERDAG 9 MEI Stadsschouwburg: „Een eigen huissleutel" (Het Vrije Toneel), 8 uur. Rembrandt: „Carnaval in Texas" alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Freule Julie", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les belles de nuit", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Affair in Trinidad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Operatie Venus", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Storm over Montana", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Wrekers te paard", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Mevrouw maakt carrière, alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZONDAG 10 MEI Stadsschouwburg: „Een eigen huissleutel" (Het Vrije Toneel), 8 uur. Rembrandt: Zondagmorgenvoorstelling „Eroïca", alle leeftijden, 11 uur. Palace: „Freule Julie", 18 jaar,( 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les belles de nuit", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: Zondagmorgenvoorstelling „Ave Maria", 18 jaar, „Affair in Trinidad", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: ..Operatie Venus", 14 jaar, 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Storm over Montana", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Wrekers te paard", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 94.15 uur. Minerva: „Me vrouw maakt carrière", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 11 MEI Rembrandt: „Carnaval in Texas", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Freule Julie", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les belles de nuit", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Affair in Trinidad", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Brief Encounter', 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Storm over Montana". 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Pandora en de vlie gende Hollander", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Mevrouw maakt carrière, alle leeft., 8.15 uur. geheel van glas zijn voorzien en de reizi ger tijdens het wachten dus een ruime blik over het Kennemerplein bieden. Een brede trap, bedekt met natuursteen, welke men bereikt via de vooi-malige uit gang aan het Kennemerplein voert naar het nieuwe perron, eenzelfde trap leidt naar de uitgang die in het verlengde ligt van de ingang aan het Stationsplein. In de trappenhuizen zijn de muren met een licht gekleurde steen betegeld. Het perron wordt 's avonds verlicht met tien lantaarns en is uit 450 kubieke meter beton tot stand gekomen. Het oppervlak is, om slijtage te voorkomen, afgedekt met een twee centimeter dikke stabilem (koud asphalt) vloer. Tussen de zeventig beton nen spanten, die evenzovele schuilnissen vormen, zitten 210 ruiten van 80 centi meter bij 2.30 meter geklemd. Tot zover is men bij de ingebruikneming gereed met de werkzaamheden. Het plaats kaartenkantoor zal pas eind Juli gereed komen. Het steekt twaalf meter uit de gevel. In de hal, welke indirect verlicht wordt door T.L.-buizen en een oppervlakte heeft van zes bij zes meter zullen drie lo ketten en een boekenkiosk komen. Op de projectie-tekening staan drie uitgangen aan de linkerzijde van het kantoor, die toe gang verschaffen tot de ook in aanbouw zijnde fietsenstalling. Het geheel zal Haar lem-Noord waardig zijn en aan de eisen van de reiziger voldoen. Het derde perron is vrijwel voltooid, dat wil zeggen dat stagnaties en schipperen met treinen en tijd na 17 Mei tot het ver leden behoren. Want na de ingebruik neming zullen alle treinen voor en van Beverwijk van het nieuwe perron vertrek ken. De treinen tussen Amsterdam en Rot terdam en Amsterdam en Beverwijk zullen elkaar geen railbreed meer in de weg leggen. De volgende week zal het ontwerp Ramp- schadewet bij de Kamer worden ingediend, zo heeft de minister van Financiën, de heer Van de Kieft, gistermiddag op zijn tocht door Zeeland medegedeeld. v De minister deelde mede, dat bij het wets ontwerp de vermogensfactor vervalt. De draagkracht wordt dus niet in aanmerking genomen. De regering denkt niet aan in tegrale schadevergoeding. Vergoeding wordt alleen gegeven op basis van de vervan gingswaarde. Dit betreft dus alleen de materiële - bedrijfsschade. Op een vraag betreffende de vergoeding van de huisraadschade, deelde de minister rnee, dat dit een zaak is voor het Rampen fonds, tenzij het Rampenfonds een tekort zou hebben. Voor de huisraadschaderege ling is geen systeem te bedenken, aldus de minister. Er is een schade-vergoedings regeling voor lagere publiekrechtelijke lichamen dus gemeente- en polderbesturen in de maak, die vrij ver gaat. De gemeen telijke adopties zullen alleen in mindering worden gebracht op de vergoeding, wan neer deze adopties hoger zijn dan de inte grale schadevei-goeding zou zijn. Het lid van de Raad van Beheer van de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzee werken, de heer A. H. Looyen te Den Dol- der, heeft mede namens zes aandeelhouders de M.U.Z. gesommeerd de uitvoering van de werken op Schouwen en Duiveland on middellijk te staken. Hij grondt deze sommatie op het feit, dat de M.U.Z. is opgericht om uitsluitend wer ken in de voormalige Zuiderzee te ver richten. Krachtens de statuten mogen wer ken daarbuiten alleen worden uitgevoerd, wanneer alle aandeelhouders daaraan hun goedkeuring hechten. Dit zou bij het aan nemen van de werken op Schouwen en Duivenland niet zijn gebeurd. De heer Looyen acht het besluit, dat volgens hem door een belangengroepering binnen de M.U.Z. zou zijn doorgedreven, onrecht matig. Naar het A.N.P. verneemt, zou tussen de regering en de organisaties van overheids personeel nog steeds geen overeenstem ming zijn bereikt inzake de salarisverho ging voor de zogenaamde middengroepen, ten aanzien waarvan van de zijde der re gering voorstellen zijn ingediend. De orga nisaties zouden de redelijkheid erkennen van een salariscorrectie voor de middel bare en hogere ambtenaren, die in salaris verhogingen in 1945 belangrijk zijn ach tergebleven bij de anderen, doch zij zou den tevens van oordeel zijn, dat nu verbe teringen mogelijk zijn, ook andere oneffen heden behoren te worden weggenomen. In het bijzonder heeft dit waarschijnlijk be trekking op de beloning der vaklieden. ADVERTENTIE DAMES-PANTALONS De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft besloten een centrale commissie van revisie en contact inzake sociale kunstop drachten in te stellen, die onder meer tot taak heeft advies uit te brengen ten aan zien van de aanhangig gemaakte revisie- aanvragen van beeldende kunstenaars, die op grond van de artikelen 23, 24 of 25 der regeling van de sociale bijstand van het ontvangen van uitkering zijn uitgesloten. Tot lid tevens voorzitter is benoemd dr. N. R. A. Vroom, de pas benoemde direc teur van de Rijksacademie voor beeldende kunsten te Amsterdam, tot secretaris de heer A. R. van Yperen, hoofd van een onderafdeling van het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid. In het Kurhaus te Scheveningen in Vrij dagmiddag de 22ste landdag van Rotary- Nederland geopend in aanwezigheid van de minister-president, dr. W. Drees, en de burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, dooi de voorzitter van de landdagcommissie, de heer W. de Cock Bu- ning, die er in zijn welkomstwoord tot de 816 Rotarians aan herinnerde, dat hij 26 jaar geleden de eerste landdag van de Rota ry-Nederland in Den Haag opende, toen er nog slechts zeven clubs waren, welk aantal thans is ge groeid tot 70, met 2400 leden. De buitenlandse gas ten werden door gou verneur dr. A.D.Voüte welkom geheten. Zich tot de Duitse afge vaardigde richtend zeide dr. Voute, dat de Nederlandse en Duitse Rotary-clubs een gemeenschappe lijke taak hebben: te dienen als een ka naal dat moet leiden naar een goede sa menwerking tussen beide landen. De vertegenwoordiger van de president van Rotary International, de heer A. Mortimer, in wiens toespraak over de vele ernstige onderwerpen de humor niet ontbrak, druk te zijn toehoorders op het hart de grond beginselen van Rotary overal en in alle omstandigheden na te leven. Vervolgens werd het woord gevoerd door de minister-president, dr. W. Drees, die zeide dat een sterke Rotary-beweging voor ons land wezenlijke betekenis heeft. Over de grondgedachte van de Rotary, de dienstvaardigheid jegens anderen, zeide dr. Drees, dat het zeker waarde heeft buiten de dagelijkse arbeid ethische beginselen na te leven. Maar ook in de dagelijkse arbeid heeft dit zijn waarde, hoewel het dikwijls moeilijker is daarin idealistisch te zijn. De minister-president zei, dat de omvang van Rotary bewijst, hoeveel instemming de gronden daarvan hebben gevonden. Hij bracht tenslotte dank aan de Rotary voor hetgeen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood is gedaan. In de Merelhof in de Noordhollandse gemeente Bergen is deze week een monu ment onthuld, dat door de beeldhouwster Jeanne Kouwenaar-Bijlo is uitgevoerd. De „Merelhof" is een complex kleine woningen (ontworpen door architect Rog geveen) voor bejaarde lieden. De vriende lijke architectuur, zuiver van verhouding, harmonieert wonderwel met het mooie stukje natuur. Het is een rustig plekje in Bergen centraal gelegen maar toch min of meer geïsoleerd, zodat men er in de zomer maanden van de drukte, die de toeristen in het fraaie duinplaatsje brengen, weinig merkt. Mevrouw Jeanne Bijlo heeft voor dit in tieme hofje in opdracht van de gemeente een alleraardigst beeldje gemaakt, voor stellend een gehurkt jongetje met twee vogels. Rekening houdend met de drie hoekige aard van de terreinbegrenzing heeft zij deze geometrische vorm ook als uitgangspunt voor haar werkstuk aange wend. De zachte rondingen van het figuur tje zijn met veel gevoel uit deze grondvorm losgemaakt. Hoewel er speelsheid in het beeldje is, heeft het toch de vastheid en geslotenheid, die bij de beeldhouwkunst van zo groot belang is. Bijzonder gelukkig is het kinderlijke ronde gezichtje, dat enigszins omhoog geheven is. Jeanne Bijlo, die in 1950 het oorlogs gedenkteken voor Alkmaar vervaardigde staande, treurende vrouwenfiguur heeft met de uitvoering van dit monumen- tje wederom getoond een beeldhouwster van talent te zijn. Zij is leerlinge geweest van prof. J. Bronner aan de Rijksacademie te Amsterdam en werkte daarna ruim een jaar onder leiding van Mari Andriessen te Haarlem. OTTO B. DE KAT. Nieuwe Flora Theater te Amsterdam Donderdagavond 21 Mei zai de eerste filmvoorstelling worden gegeven in het nieuwe Amsterdamse bioscooptheater Flo ra.- Vertoond wordt de musical „Call me madam". Minister-president dr. W. Drees sprak Vrijdag op de landdag van de Rotarydub-Nederland in het Kurhaus te Schevenin gen. Foto: minister Drees tijdens zijn rede. Op de voorgrond links de voorzitter van de Landdagcommissie de heer De Cock Buning, naast hen de vertegenwoordiger van de presi dent van de Rotary International, de heer Arthur Mortimer. De burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, heette vervolgens de deel nemers aan de landdag welkom op een receptie, die het Haagse gemeentebestuur hun aanbood in het Kurhaus. De eerste dag werd besloten met een diner en een feestavond. De douane van de post IJzeodijke in Zeeuws Vlaanderen heeft gisteren twee veesmokkelaars gearresteerd. Een hunner bleek de twee jaar geleden uit een Neder landse gevangenis ontsnapte en sedertdien gezochte inwoner van LTzendijke J. L. A. C. zijn. De ander was een bij de douane beruchte Belg uit Watervliet. Zij naderden in een grote personenwa gen de grens en gaven aan de sommatie om te stoppen geen gehoor. Een honderd tal meter verderop werden zij echter door andere douanebeambten met de karabijn gedwongen om te stoppen. Een van de twee wist nog uit de wagen te komen, doch werd later in het veld gegrepen. Ach ter in de auto stonden negen kalveren op- eengeperst. De plaats van de bestuuder was met een ijzeren plaat kogelvrij ge maakt. In IJmuiden is door de recherche der PT en T aangehouden een uit Haarlem afkomstige en tijdelijk in IJmuiden wer kende loketambtenaar. De man zou in Halfweg onregelmatigheden hebben ge pleegd, waarmee evenwel geen grote be dragen gemoeid zouden zijn. Voorts zijn op het PTT-kantoor te IJmuiden twee hulpbestellers ontslagen wegens het afhalen van buitenlandse fran keerzegels van binnenkomende poststuk ken. De Nederlandse Televisiestichting zal hedenavond in een extra uitzending een uitgebreide reportage geven van het Ko ninklijk bezoek aan Noorwegen. De uit zending begint om kwart over acht. De heer Siebe van der Zee is vergezeld van een cameraman naar Noorwegen geweest om deze speciale reportage te verzorgen. De uitzending zal ongeveer een half uur duren. Op Zaterdagmiddag 16 Mei start de com petitie van de Haarlemse cricket Bond. Het programma voor Mei en Juni luidt als volgt: 16 Mei: R. en W. 5 a—CVHW 2; CVHW 3 R. en W. 5 c; Haarlem 4R. en W. 5 d. 23 Mei: R. en W. 5 c—Tw. Bank; CVHW 3 R. en W. 5 a: BMHC 2—R. en W. 5 b; Haarlem 5—CVHW 2. 30 Mei: R. en W. 5 dHaarlem 5; R. en W. 5 a—ACC; KNSM—CVHW 2; Haarlem 4 R. en W. 5 b: BMHC 2—VRA. 6 Juni: Haarlem 4Ned. Bank; R. en W. 5 b—Haarlem 5; CVHW 3—CVHW 2; BMHC 2—R. en W. 5 d. 13 Juni: CVHW 2Aminco; Tw. Bank Haarlem 5; R. en W. 5 dR. en W. 5 c; Haarlem 4BMHC 2. 17 en 18 Juni: R. en W. 5 bR. en W. 5 c. 20 Juni: R. en W. 5 dKNSM; PSZ CVHW 3; CVHW 2—BMHC 2; R. en W. 5 a —Haarlem 4; Haarlem 5R. en W. 5 c. 27 Juni: HCBFlamingo's (terrein Rood en Wit). Het bestuur van de Haarlemse Cricket Bond is thans als volgt samengesteld: A. W. Roggeband (voorzitter), H. Thon (vice- voorzitter), W. J. Peschar (secretaris), H. Lokman (penningmeester). M. Kruyff (com- petitieleider-perszaken), G. Zeeuwe (com missaris). In de elftalcommissie werden benoemd de heren: H. Thon, G. Zeeuwe en M. Kruyff. BINNENLAND De algemene productie-index in Maart (24 werkdagen) heeft bedragen 161, tegen 144 in Februari (22 werkdagen). De gemid delde dagproductie is hierdoor met 4 geste gen tot 158. Indexcijfers per bedrijfstak: bouwmaterialen 128 (Februari 117), leder en schoenen 182 (164), rubber 418 (388), steenkolen 94 (89), metaalproducten 207 (173) en openbare nutsbedrijven 230 (217). De Amsterdamse rechtbank heeft de 24- jarige W. J. S. veroordeeld tot een gevan genisstraf van een jaar omdat hij van een in het pension van zijn moeder logerende Amerikaan een fototoestel, een projectie apparaat en een portefeuille met een pas sagebiljet en een credietbrief van 6000 dol lar had weggenomen. De foto-apparaten, ter waarde van f 1300 had hij voor f 300 verkocht. De boringen in het veld van de staats mijn Emma bij Hulsberg zijn geëindigd. Men is gekomen tot op een diepte van 300 meter. Behoudens een kolenlaag van 45 cm. op een diepte van 240 meter heeft het onderzoek uitgewezen dat er geen kolenlagen meer aanwezig zijn. In dit veld zullen geen borin gen meer worden verricht. Het Rampenfonds heeft volgens zijn laatste opgave thans 111.1 millioen gulden binnengekregen. Het ontving uit de hoofd stad van West-Australië, Perth, een bedrag van 45.000 gulden, een zelfde bedrag werd door deze stad voor de overstromingsslacht offers in andere West-Europese landen ver bonden. Op de rijksweg te Biezelinge is de 76- jarige oud-Atjeh-strijder E. K. door een personenauto aangereden en zo ernstig gewond dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is overleden. Hij was drager van de Militaire Willems-orde. Binnenkort is de benoeming te ver wachten tot Nederlands gezant te Belgrado van mr. H. A. Helb. thans ambassaderaad te Bonn. De tegenwoordige gezant in Belgrado, ir. C. W. Dozy, zal de dienst met pensioen verlaten. Mr. Heil zal te Bonn worden op gevolgd door de heer C. Vreede, thans am bassaderaad te Washington. Een viermotorige Engelse bommen werper heeft Vrijdagmiddag omstreeks half zes op ongeveer elf mijl ten Noorden van Ameland moeilijkheden met een der motoren gekregen. Aanvankelijk dacht men. dat het vliegtuig in zee was gestort, maar dit bleek loos alarm te zijn. Het vliegtuig slaagde er in naar Engeland, waar het vandaan kwam, terug te keren. De 35-jarige J. D. uit Roermond, die pas drie dagen als arbeider bij de Neder landse Spoorwegen in dienst was. is op het stationsemplacement te Roermond door een goederentrein aangereden. Hij was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van drs. W. Drees Jr. tot hoofd van de in te stellen afdeling multilaterale zaken van het ministerie van Financiën. Drs. Drees is thans financieel adviseur van het Neder- derlandse Hoge Commissariaat in Djakarta. Hij zal begin volgende maand naar Neder land vertrekken. Drs. Drees is een zoon van de minister-president. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. H. de Weerdt, ploegbaas bij de Nederlandse Spoorwegen te Haarlem (WPC), herdenkt op 19 Mei het feit, dat hij veertig jaar werkzaam is bij de Spoorwegen. De adjunct-commies van 's Rijks belastingen de heer M. A. Timmer te Maas tricht, is verplaatst naar Haarlem (hypo theek kantoor). Benoemd is tot adjunct-accountant per 1 Juni de heer H. Hut te Haarlem (bureau R.A.D.). Per 1 Juli a.s. is verplaatst de com mies van 's Rijksbelastingen de heer A. C. Dorst van Dordrecht naar Haarlem (inspec tie registratie en successie). De inspecteur der directe belastingen mr. H. J. W. Teriet te Amsterdam is ver plaatst naar Haarlemmermeer (inspectie). De heer R. T. A. Aalsma, machinebank werker bij de Nederlandse Spoorwegen te Haarlem (WPC) herdenkt op 26 Mei a.s. zijn veertigjarig ambtsjubileum. De controleur van 's Rijksbelastingen de heer F. P. de Vries te Den Haag is ver plaatst naar Haarlemmermeer (inspectie). Mejuffrouw T. Tonkens te Overveen is door de Centrale Kerkeraad van Bloemen- daal-Overveen-Aerdenhout der Hervormde gemeente benoemd als sociaal werkster. Zij volgt mevrouw J. PruyserMelcher op, van wie onlangs afscheid werd genomen en die eind van de vorige maand aan boord van de Maasdam naar Canada scheep is gegaan. De heren M. C. Bolsenbroek, dr. ir. H. G. Geerlings en P. Vis zijn benoemd als lid van liet comité, belast met de voorbereiding van de stichting van een buurtgemeente Santpoort-station der Hervormde gemeente. In dit comité hadden reeds zitting de heren D. Jongens en P. van der Wende. De Jonge Kerk van de Hervormde ge meente Bloemendaal houdt het komende weekeinde een bijeenkomst op het pastorale Centrum Lindenheuvel in Overveen. De voorzitter van de Landelijke Jonge Kerk, ds. H. A. Visser, bekend van zijn radiopre- ken, zal de inleiding houden. In aansluiting op het bericht van giste ren over een inbraak in een houten loods, staande op het terrein van het Openbaar Slachthuis te Haarlem vernemen wij, dat uit een onderzoek is gebleken, dat een kast is doorzocht en dat uit een der laden een enveloppe, inhoudend f 140 is gestolen. De beroemde Zwitserse clown Grock, die thans 73 jaar oud is, is voor het eerst met zijn eigen circus te Zïirich opgetreden. De stadsautoriteiten hadden hem echter maar koel ontvangen en hem een standplaats voor de circustent gegeven, die ver buiten het centrum van de stad lag. Des te meer trof Grock het warme welkom van het première publiek, dat hem ontving met een regen van bloemen. Grock beantwoordde dit gebaar met een serenade aan zijn pu bliek op z'n beroemde „ondermaatse" viooltje. Rosamond Lehmann, The echoing grove - Collins, Lon don. Geen lezer zal zich erover verwonderen dat de meeste mensen, die men in romans ontmoet, als regel weinig in beslag geno men worden door hun maatschappelijke taken.Velen vervullen er geen en leven van een bescheiden vermogen of toelagen van ouders en echtgenoten; enkelen hebben wel een kantoor in hun bestaan, maar dat dient voornamelijk als privé-telefooncel, van waaruit zij onzakelijke gesprekken .voeren. De enige soort mensen, die wij al tijd in de uitoefening van hun beroep aan treffen, zijn politiespeurders; verder wordt ons soms een blik gegund op de werkkring van soldaten en zeelieden. Als algemene eis voor een romanfiguur geldt, dat hij al zijn aandacht en bijna al zijn tijd beschik baar moet hebben voor zijn persoonlijke aangelegenheden: wie daar niet aan vol doet, komt op zijn best voor een bijrol ih aanmerking. Tenzij natuurlijk het beroep juist het onderwerp vormt. Dez^e stand van zaken is door de inspan ningen van Oost-Europese regeringen niet noemenswaard gewijzigd; er is althans geen geval bekend van een roman met ar beidsdienstplicht, zoals daar verlangd wordt, die de superioriteit van de oude soort in gevaar brengt. Niettemin wordt de eis voor een deel verklaard door de on kunde van de romanschrijvers inzake de toestanden in de meeste fatsoenlijke werk kringen: maar nu deze onkunde tengevolge van bepaalde maatschappelijke omstan digheden afneemt, blijkt nog eens extra duidelijk dat dat toch niet de voornaamste reden is. De heer Boorman in de boeken van Willem Elsschot kan niet gebruikt worden voor een volwaardige tegenwer ping; hij is daarvoor niet fatsoenlijk ge noeg. De hoofdzaak blijft dat romanfiguren in menselijke betrekkingen tot elkaar moeten staan, zo min mogelijk afgeleid door on persoonlijke formules. Deze enerzijds be voorrechte, anderzijds ook weer bijzonder weerloze positie ontlenen zij eraan dat zij geen creaturen zijn van de aarde, maar van de verbeelding. Als zodanig kunnen zij dan ook geaccepteerd worden, niettegen staande hun uitzonderlijke omstandighe den. De enige voorwaarde die de lezer hun zal willen stellen is, dat zij zelf moeten doen of alles doodgewoon is en zij precies in dezelfde positie verkeren als aardse mensen. Wanneer zij zich gaan aanstellen, wanneer zij te veel gaan leuteren over de menselijke betrekkingen waar zij hun be staan aan te danken hebben, worden zij zonder meer onuitstaanbaar, en gaat men zich afvragen of zij eigenlijk niets beters te doen hebben. Rosamond Lehmann heeft zich met on der meer Dusty Answer en The Ballad and the Source een internationale naam ge maakt, niet alleen onder „fijnproevers", maar ook bij het publiek in het algemeen (een positie die, voor wat Nederland aan gaat, waarschijnlijk onder de Engelse schrijvers alleen Graham Greene en zo langzamerhand ook Joyce Cary met haar delen). Niettemin is The Echoing Grove een raar boekje, en lijden de figuren erin aan juist het bovengenoemde gebrek: zij begrijpen niet, wat zij aan hun positie ver schuldigd zijn. Het enige en al het andere uitsluitende onderwerp is de liefde en daarvan dan nog alleen de tijd tussen ongeveer de twintig ste omhelzing en het uiteindelijke fiasco. De voornaamste mannelijke figuur is een heer, genaamd Rickie, die een grote aan trekkingskracht voor vrouwen heeft, en daardoor telkens weer in slaapkamers be landt, waarheen hij eigenlijk niet op weg was. Men kan ook niet zeggen, dat de vrouwen hem erin lokken; eerder is het een soort onzichtbare hand, die omhelzin gen organiseert terwille van de onhoudbare toestanden, die er het resultaat van zijn. Zijn belangrijkste affaire is die met de zus ter van zijn vrouw, Dinah. Hij breekt die verhouding op een gegeven ogenblik af, omdat het natuurlijk niet langer gaat, maar enige tijd later valt hij weer willoos in Dinah's armen terug. Tenslotte zal hij met haar samen de benen nemen, maar dan wordt hij ernstig ziek, en komt daar door in de geregelde verhoudingen terug. De affaire met Dinah is dan voorgoed ten einde, maar er komt nog een andere, met de Amerikaanse vrouw van zijn vriend Jack Worthington (een mislukt huwelijk overigens); die duurt maar één nacht, en zou te verwaarlozen zijn. als het tweetal in die tijd niet 85 pagina's vol praatte, en Rickie bovendien niet drie dagen latei- stierf hij was nog steeds lelijk ziek, dat merkt men wel, nu en dan voelt hij ge mene steken. Een dergelijke bescheiden intrigue is niet onwerkelijk, en er zou zeker wel een goed verhaal van te maken zijn; maar Ro samond Lehmann heeft dat niet gedaan. De liefde, zoals zij die beschrijft, .overstel pend, hopeloos en geëxalteerd, is aanvaard baar genoeg, precies wat er ontstaat als men zich aan zijn emoties op dat terrein overgeeft zonder spelregels en zonder een behoorlijke portie aandacht voor andere zaken. Het is juist dat laatste, het gebrek aan afleiding, waaraan de figuren van deze roman zonder uitzondering lijden, dat de schrijfster ook parten speelt. Zij is zon der twijfel een deskundige in de liefde zonder-spelregels, zij zou er waarschijnlijk een belangwekkend handboek over kunnen schrijven; maar zij heeft met andere spe cialisten gemeen, dat zij het belang van haar eigen onderwerp overschat. In bijna al de uitgesponnen half-litteraire verhan delingen over de psychologie van hun lief des, die zij haar personen in de mond legt, wordt men gehinderd door de verkeerde waardering van de problemen. Misschien zullen de lezeressen die de liefde lief heb ben en de litteratuur als de postiljon ervan beschouwen, The Echoing Grove zonder verflauwen van de belangstelling kunnen uitlezen; voor anderen is er niet genoeg om hoeveelheden woordkunst te rechtvaar digen. „Jocelyn stond in het zonlicht; hij was doortrokken van warmte in al zijn vloeibare, vruchtbare essenties", en meer zulk fraais. Het is des te minder overtuigend, omdat er vooral in het begin, wanneer er nog niet zo veel gebabbeld is, enige scènes zijn die de verbeelding krachtig prikkelen. En ook later dringen er nog wel eens beelden en zinsneden door -de zwaar bestikte sluiers heen. Als alles niet zo hoogst belangrijk en mooi gezegd had moeten worden, was het zeker veel beter gegaan. S. M. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11