Grote zetelwinst van Labour Koningin en Prins in Nederland teruggekeerd Maarschalk Juins stafchef Navarre neemt opperbevel over Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Engelse gemeenteraadsverkiezingen Een conservatief rekensommetje tracht het omgekeerde te bewijzen Onenigheid over MSA in Amerika Radio Peking belooft snelle vrede in Korea „Wereldburger no 1" in Londen opgepakt Bezoek aan Noorwegen besloten met bezoek aan Freia-concern Zestig millioen dollar „speciale hulp" uit V.S. Het woord is aan... Vertrek uit Indonesië vergt veel geduld Koude periode houdt aan Enquêteurs adviseren: staak de economische hulp Atoombom no 14 ontploft Amokmaker richt bloed bad aan in Italiaans dorp Als wederpartij accoord gaat met Noordelijk compromisvoorstel Grótewohl dreigt Hij wilde verblijfsvergunning van Koningin Elizabeth Indisch vliegtuig neer gestort; achttien doden De kwestie van Europees vluchtelingencommissaris DE STRIJD IN INDOCHINA Olieproces in Tokio begonnen Birma wil geen overleg met Formosa-China Britse Viking-vliegtuigen voorlopig aan de grond Lawine van formulieren Drie maanden wachten op ambtelijke afdoening g 7 6 JAARGANG No 2 o o Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor •n Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 9 MEI 1953 Haarlems Dagblad 2-9-7e JAARGANG No 102 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Londen) Labour heeft bij de gemeenteraadsverkiezingen, die nog aan de gang zijn, tot nu toe in 10 steden in Engeland en Wales een netto winst geboekt van 369 zetels. Bij de verkiezingen in de kleinere gemeenten werden 38 zetels gewonnen, in Schotland 41, waardoor de totale winst op het ogenblik 448 zetels bedraagt. ïn Londen verloren de conservatieven gisteren nog het district Saint Pancras. 19 van de 28 Londense ge meenteraden hebben thans een Labour-meerderheid. Sommige Londense gemeente raden bestaan thans zelfs geheel uit Labour leden. Nergens werden communistische candidaten gekozen. Het spreekt vanzelf, dat Labour juicht over de behaalde grote winst. De socialisten beschouwen deze als de onmiskenbare reactie, niet alleen op Butler's laatste be groting, die de welgestelden eenzijdig zou hebben bevoordeeld, maar ook als een ver oordeling van de conservatieve politiek in het algemeen, die het leven zo veel duurder heeft gemaakt. De stijgende levensmidde- lenprijzen, bustarieven, de hogere kosten voor schoolmaaltijden, de inkrimping van de scholen-bouw, de aantasting van de ge zondheidsdienst en natuurlijk ook de moei lijkheden in de industrie, hebben ongetwij feld hun invloed doen gelden. De recente verlaging van de inkomsten belasting was weliswaar een troefkaart voor de conservativen, maar daartegenover stond weer een gelijktijdige verhoging van de plaatselijke huurbelasting, die de voor delen teniet deed. Rekensom Van conservatieve zijde wordt betoogd dat de tot dusverre bekende uitslagen vandaag wordt er nog in 200 gemeenten ge stemd helemaal niet bewijzen dat de regering in populariteit is achteruitge gaan. Dit wordt betoogd aan de hand van een rekensommetje, waarbij de uitslagen van thans worden vergeleken niet met die van drie jaar geleden, toen de thans in geding zijnde zetels aan bod waren, maar met die van vorig jaar, toen ook een derde van het aantal zetels rouleerde. De conservatieven zouden dan in totaal een groter aantal zetels hebben behaald dan toen, en de socialisten een geringer aantal. Hoe men het ook wendt of keert, de conclusie is dat de partijen elkaar uiteinde lijk weinig in kracht ontlopen. De conservatieven troosten zich er verder mee dat zij slechts een deel hebben verloren van de in 1950 buiten Londen en in 1949 in Londen behaalde winst. Verder voeren zij aan dat de val in het aantal stemmen geringer is dan de achteruitgang in zetels. Ook door de gering opkomst van kiezers men is in dit land niet verplicht om naar Groepen Amerikaanse zakenlieden, die 14 landen hebben bezocht, zijn het niet eens over de wijze, waarop de Verenigde Staten hun program van hulp aan het bui tenland moeten uitvoeren. Groepen die Groot-Brittannië, Duitsland en Italië bezochten hebben aanbevolen, het ministerie van Buitenlandse Zaken het volledige beheer van het program te geven en de M.S.A., de dienst voor wederzijdse beveiliging, af te schaffen. Vier groepen, die Griekenland, België, Nederland, Formosa, de Philippijnen en de drie Indochinese staten bezochten, dron gen echter aan op voortzetting van de be moeiingen der M.S.A. met wijzigingen op ondergeschikte punten. Groepen, die Frankrijk, Turkije en De nemarken bezochten staan tussen deze twee standpunten in. Zij bevelen aan, de M.S.A. als afzonderlijk agentschap te hand haven, doch willen opneming van het M.S. A.-personeel in het buitenland in de staven van de Amerikaanse ambassades. Op een persconferentie heeft de leider voor de M.S.A., Harold Stassen, Vrijdag verklaard dat er plannen bestaan om de buitenlandse hulp te reorganiseren. Hij zei dat het in de bedoeling ligt van de rege ring, dat de ministeries van Defensie en Buitenlandse Zaken een breed opgezette wederzijde veiligheidspolitiek opstellen en dat de M.S.A. zich beperkt tot de rol van uitvoerder van deze politiek. De groepen hebben voorgesteld dat alle hulp van economisch karakter dus niet de militaire hulp wordt gestaakt, behal ve die aan Engeland, Frankrijk, Grieken land, Turkije, West-Berlijn, Formosa, de Philippijnen en de Indochinese staten. Dit zou stopzetting betekenen van eco nomische hulp aan Italië, België, Neder land, Denemarken en West-Duitsland. De M.S.A. heeft inmiddels bekendge maakt dat 1.500.000 dollar zijn toegewezen aan Nederland voor het steunfonds van de defensie. Dit is het eerste bedrag dat in het huidige belastingjaar aan Nederland wordt toegewezen. Het steunfonds voor de defensie is een onderdeel van het fonds voor buitenlandse hulpverlening, dat grotendeels van econo mische aard is. Vrijdagmiddag om 16.30 uur is op het proefterrein in Nevada (V.S.) weer een atoombom, de veertiende in successie, ont ploft. De lichtflits, die op 120 km. afstand duidelijk kon worden waargenomen, was feller dan het daglicht. De ontploffing is teweeg gebracht door een krachtige atoombom, die door een „B- 50"-bommenwerper op achthonderd meter hoogte werd afgeworpen. Hoog boven deze bommenwerper vlogen op het tijdstip der ontploffing honderd Amerikaanse militaire vliegtuigen. de stembus te gaan vergeleken bij de overweldigende toeloop van de algemene verkiezingen in 1950 en 1951 vormen de resultaten van thans een onbetrouwbare maatstaf. Een betere barometer, volgens deze redenering, zal de Woensdag te houden tussentijdse parlementaire verkiezing in South Sunderland zijn. Plaatselijke verkiezingen in Groot-Brit tannië hebben al vaker een ander beeld op geleverd dan nationale verkiezingen. Des ondanks is het vertrouwen van de regering dat zij bij plotselinge nieuwe verkiezingen zou kunnen rekenen op een belangrijke toe- ming van haar aanhang, ernstig geschokt. Bij de laatste algemene verkiezingen be hield Labour de absolute stemmenmeerder- heid, maar bleef het wat zetelaantal betreft in de minderheid. Tweehonderd politiemannen zoeken een streek ten Noorden van Napels af naar een 21-jarige boerenknecht, die in een aanval van razernij vier personen gedood en twee gewond heeft. De man Salvatore Capoluogo genaamd, had op het veld een boerenmeisje lastig gevallen en het feit dat zijn 25-jarige broer en zijn 65-jarige oom zich met het geval hadden bemoeid, had hem in drift doen ontsteken. Hij verdween en keerde des avonds naar de ouderlijke woning terug, waar hij zijn broer doodde. In twee na burige boerderijen doodde hij vervolgens twee bejaarde landbouwers en een boe renknecht. Bovendien bracht hij twee an dere personen ernstig letsel toe. (U. P.) Radio-Peking heeft Vrijdag verklaard dat als de UNO-delegatie vandaag een van de twee compromis-voorstellen der commu nisten betreffende de kwestie van uitwisse ling der krijgsgevangenen accepteert, dit onmiddellijk tot een bestand zal leiden. Verklaard werd dat uit het UNO-antwoord zal blijken of men werkelijk een bestand wii of dat men met nieuwe voorwendselen zal komen om een volledige overeenkomst te vertragen. Het voornaamste verschil in opvatting tussen de twee partijen over de kwestie der krijgsgevangenen is door het acht punten bevattend voorstel van generaal Nam II weggenomen, zo werd verklaard. Er werd aan toegevoegd dat de andere grote pro blemen die overeenstemming in de weg staan ook zijn opgelost. Londen niet ongenegen Officiële Londense kringen zeiden gister dat Engeland bereid is de nieuwe Noord- Koreaanse voorstellen te accepteren als een basis voor discussie van een bestands schikking, maar dat misschien opheldering gevraagd zal worden over de kwestie der uiteindelijke bestemming der krijgsgevan genen. Het óverleg met de Verenigde Staten, het Gemenebest en andere geïnteresseerde par tijen wordt vandaag voortgezet, zo deelde een woordvoerder van het Foreign Office mede. Premier Churchill wacht op een ant woord van de Verenigde Staten om tot een gemeenschappelijke Anglo-Amerikaans standpunt in deze vitale kwestie te komen. „Burgeroorlog mogelijk als Bonn verdragen met Westen aanvaardt" Premier Grotewohl van Oost-Duitsland heeft Vrijdag gewaarschuwd, dat ratifica tie van de West-Duitse verdragen met het Westen „groot gevaar voor burgeroorlog met strijd van Duitsers tegen Duitsers'" met zich zou brengen. „De arbeiders van de (Oost) Duitse De mocratische Republiek zullen nooit de po litieke, economische en culturele vooruit gang van de afgelopen jaren opgeven", zo schreef de premier in een artikel ter ge legenheid van „Bevrijdingsdag" dat in alle Oost-Duitse bladen is opgenomen. Garry Davis, de man die indertijd zijn Amerikaans staatsburgerschap opgaf om „wereldburger no. 1" te worden, werd Vrijdag door de Londense politie opgepakt nadat hij door het openstaande hek van Buckingham Palace was gerend om te trachten koningin Elizabeth te ontmoeten. Davis had gisteren per speciale bood schapper een brief naar de Koningin ge zonden waarin hij haar vroeg te helpen in een campagne ,voor het universele recht van de mens om waar ook te werken". Davis' werkvergunning in Engeland liep 28 April af. „Vandaag moet ik mijn huur betalen en ik heb nog maar twee pond op zak. Alles wat ik vraag is het fundamentele recht om te werken en in mijn levensonderhoud te voorzien", schreef de 31-jarige Davis. Een politieman hield Davis aan op het grote voorplein van het paleis. Na onder vraging in een politiebureau werd hij over gebracht naar het St. Pancrasziekenhuis en in observatie genomen. Davis hield gisteren een sit-down sta king van vier uur voor het paleis. Onder het waakzaam oog van de schildwachten zat hij, met een schrijfmachine tussen zijn knieën op een koffer. Een toestel van de Air India is vanoch tend vroeg in de buurt van New Delhi neergestort. Het toestel was op weg naar Bombay en stortte neer kort na de start van het vlieg veld van New Delhi. Aan boord waren 13 passagiers en vijf bemanningsleden. Allen zijn om het leven gekomen. (Van onze parlementaire redacteur) Naar aanleiding van berichten volgens welke de naam van Prins Bernhard in Straatsburg genoemd is voor een mogelijke uitnodiging van de Raad van Europa om Europees vluchtelingen-commissaris te worden, zij er op gewezen dat daarmee een probleem is aangesneden dat enige facetten heeft. In de eerste plaats heb ik de indruk dat juist onder meer in Neder landse kring voor zulk een commissaris schap, geheel afgescheiden van de vraag wie daarmee belast zou worden, weinig geestdrift bestaat. Men gaat er van uit dat het scheppen van zulk een aparte Euro pese commissarispost naast die van mr. Van den Heuven Goedhart optredende als vluchtelingen-commissaris van de UNO weinig zin heeft en veeleer oorzaak van wrijvingen of althans moeilijkheden zou kunnen opleveren. Mocht intussen hier te lande de uitno diging binnenkomen voor Prins Bernhard om zulk een functie te gaan bekleden dan mag men, dunkt me, aannemen dat de Ne derlandse ministerraad zich hiermede wel zal hebben bezig te houden. Het is im mers de vraag of het tactisch wel juist zou zijn, wanneer de Prins-gemaal zich een ambt opgelegd zou zien dat hel risico mpt zich meebrengt dat er op degene die dat bekleedt critiek wordt uitgeoefend, dat men om een of andere politieke reden zijn be leid zou afkeuren. Daartegen bestaan toch, dunkt mij, terdege grote bezwaren. Zelfs al geldt formeel met betrekking tot de Prins-gemaal niet de regel van de on schendbaarheid en dus niet het vereiste dat alle daden door de ministeriële verant woordelijkheid gedekt moeten worden, die wel van toepassing is op het regerend staatshoofd. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Vrijdag uit Noorwegen in ons land terug gekeerd. Even voor halfacht gisteravond landde hun vliegtuig op Soesterberg, na om vier uur van het Oslose vliegveld Fornebu te zijn opgestegen. Koningin Juliana en Prins Bernhard. hebben na hun terugkeer aan Koning Haakon een telegram gezonden van de vol gende inhoud: Donderdagavond hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard als onderdeel van het bezoek aan Noorwegen een toneel voorstelling bijgewoond in de nationale schouwburg te Oslo. Het Koninklijk gezelschap voor de aanvang van de voorstelling van Schillers „Maria Stuart" op het balcon in de schouwburgzaal. Voorste rij: Koningin Juliana (rechts) en haar gastheer Koning Haakon. Tweede rij: Prins Bernhard (rechts) gekleed in generaalsuniform der huzaren en Prinses Martha. Generaal H. C. Navarre, stafchef van maarschalk Juin (de opperbevelhebber van de landstrijdkrachten der NAVO in de Midden-Europese sector) is Vrijdag op een vergadering van de Franse ministerrraad tot opperbevelhebber van de Franse en Vietnamese strijdkrachten in Indo-China benoemd. Navarre, die binnenkort zijn nieuwe functie zal aanvaarden, vervangt generaal Salan. Officieel wordt als reden voor de com mandowisseling opgegeven dat Salan de twee jaar en drie maanden, gedurende welke hij het bevel over de troepen in Indo-China moest voeren, uitgediend" heeft. Navarre werd een jaar geleden benoemd tot stafchef van maarschalk Juin, com mandant van de landstrijdkrachten der NAVO in Midden-Europa. Welingelichte zegslieden wijzen er op dat Navarre tijdens de oorlog als verzetsleider veel ervaring heeft opgedaan in guerillatactiek, hetgeen hem uiteraard te stade zal komen bij de campagne tegen de Vietminhrebellen. Volgens de Franse militaire woordvoer - der is de positie van de vijandelijke legers in Laos sedert gisteren ongewijzigd: de belangrijkste strijdkrachten groeperen zich op ongeveer 25 kilometer ten Noorden van de „Koninklijke hoofdstad" Loeang Pra- ban-g. Hij zeide dat het Franse opperbevel ten opzichte van de bewegingen van de vijand twee mogelijkheden ziet: 1. een volledig communistisch terugtrek ken op de bases ten Noorden van de grens van Laos, vanwaar de invasie begonnen is. 2. Een gedwongen mars naar de Meh- kong in het gebied van Paksan, waar de vermoeide Vietminh-vcorhoerien rijst in overvloed zullen aantreffen en waar zij veilig zijn voor de komende moessonregens. Waar de mogelijkheid bestaat dat de Vietminhtroepen zich gaan hergroeperen voor een geconcentreerde aanval op Pak san, achtte ae woordvoerder het noodzake lijk dat de Franse en loyale Indo-Chinese troepen zoveel mogelijk versterkt worden. Amerikaanse hulp De Amerikaanse regering heeft Frankrijk 60.000.000 dollar „speciale hulp" verleend voor de strijd in Indo-China. Het bedrag is reeds aan de Franse regering overgemaakt. Het komt ten laste van de Amerikaanse gelden voor de hulpverlening aan het bui tenland. In Tokio is vandaag, Zaterdag, het pro ces begonnen over de eigendom van de 18.000 ton Perzische olie, welke de tank boot „Nissjo Maroe" voor de Japanse Ide- mitsoe-maatschappij naar Japan heeft ge bracht. De zaak was aanhangig gemaakt door de Anglo Iranian Oil Company, die stelt dat de olie „gestolen goed" is. Zij ver zocht het districtsgerechtshof te Tokio te bepalen, dat de Japanse maatschappij niet over de olie mag beschikken. Nadat de directeur van de Japanse maat schappij beloofd had, niet over de lading te zullen beschikken, werd de zitting ver daagd tot 16 Mei om partijen gelegenheid te geven, meer bewijzen voor haar stand punten aan te voeren. Amerikaans voorstel verworpen Birma heeft een Amerikaans voorstel verworpen om een vier-mogendhedencon- ferentie te beleggen ter bespreking van maatregelen voor terugtrekking der 12.000 Chinees-nationalistische guerillastrijders langs de Oostelijke grenzen van Birma, aldus gezaghebbende kringen te Rangoon. De Verenigde Staten hadden als deel nemers aan een dergelijke conferentie voorgesteld: Birma, Thailand, nationalis tisch China en de Verenigde Staten. Naar verluidt wil de Birmese regering niet aan een conferentie deelnemen, waarop Chi nees-nationalistische afgevaardigden tegen woordig zijn. „Wij betuigen u onze zeer hartelijke dank voor de gelukkige dagen die wij in uw land hebben doorgebracht. Uw grote persoonlijke vriendschap zullen wij nim mer vergeten. De prachtige ontvangst en de gastvrijheid, die ons overal ten deel viel, deed ons wederom gevoelen hoe nauw wij verwant zijn. Wij zijn er zeker van, dat wij elkaar in de toekomst nog nader zullen komen. Deze dagen zullen steeds een mooie herinnering blijven". Vrijdagochtend had Koningin Juliana, vergezeld door Koning Haakon en diens kleindochter Ragnheld, de Freia-chocolade- fabriek bezocht. De Koningin had de wens geuit een typisch Noorse fabriek te mogen bezoeken. Behalve de afdelingen waar de choco lade wordt gefabriceerd en verpakt, werd ook een bezoek gebracht aan de cantine en ontspanningszaal. In deze cantine bood een 20-jarig fa brieksmeisje Koningin Juliana vier spe ciaal verpakte dozen chocolade voor de prinsesjes aan, alsmede een album met de geschiedenis en de ontwikkeling van het Freia-concern. De Koningin toonde veel belangstelling voor het sociale werk van de firma en sprak met de dokter, die in de geneeskun dige afdeling van de fabriek aanwezig was. Voorts maakten de vorstelijke personen een wandeling door de tuin, waar de ar beiders 's zomers de lunch gebruiken. Na het bezoek aan de fabriek begaven de vorstelijke personen zich per auto naar „Shaugum" het paleis van Kroonprins Olaf, waar de lunch werd gebruikt. Het was het einde van een staatsbezoek, dat misschien weinig spectaculair was, maar een rustig en hartelijk karakter had. Om enkele minuten voor vier zijn Ko ningin Juliana en Prins Bernhard, met de leden van hun gevolg, van het vliegveld Fornebu opgestegen. De Prins bestuurde zelf het vliegtuig. Op het laatste ogenblik reed nog een auto het veld over naar de plaats waar heen het toestel reeds was getaxied. Met de auto werden de in Noorwegen vervaar digde films vervoerd voor de televisie- uitzending in ons land. De Prins liet een der motoren van het vliegtuig stoppen, waarna de films nog in het vliegtuig kon den worden ingeladen. Koningin en Prins werd uitgeleide gedaan door Koning Haakon, Kroonprins Olaf, Prinses Astrid en Prins Harald. Na een vlotte reis kwam het vliegtuig precies op tijd op Soesterberg aan. Wegens „technische tekortkomingen De Egyptische en de Iraakse luchtvaart maatschappijen hebben besloten, geen Brit se „Viking"-passagiersvliegtuigen te ge bruiken, zolang niet „zekere technische verbeteringen" aangebracht zijn. De Egyptische maatschappij „Misrair" vloog met deze toestellen naar Europa, Turkije en het Midden-Oosten. Zij hoopt „in de naaste toekomst" deze diensten te hervatten. Een woordvoerder van de „Vickers-Arm- strong"-fabriek, waar de tweemotorige Vikings worden gemaakt, deelde Vrijdag mede, dat de fabriek geadviseerd had, deze vliegtuigen voorlopig niet te laten opstij gen, hangende het onderzoek naar enkele technische tekortkomingen. Bij een onder zoek naar het verongelukken van een Viking van de „Central African Airways" op 29 Maart was gebleken dat de gebruikte smering het metaal van een vleugelligger had aangetast. De „Central African Air ways" vliegt nu met gehuurde toestellen ter vervanging van de Vikings, hetgeen deze maatschappij per week 80.000 tot 150.000 gulden kost. Schopenhauer: Humor is de achter de scherts ver scholen ernst (Van onze correspondent te Soerabaja) De procedure, die gevolgd moet worden door Nederlanders in Indonesië bij het aan vragen van verlenging van de verblijfsver gunning, de toestemming om Indonesië te verlaten („exit-permit") of de toestem ming om na een verblijf buiten Indonesië daar weer te mogen terugkeren („re entry- permit") wordt steeds moeilijker. Zij is thans zo omslachtig en eist zoveel papieren dat tussen het indienen van de aanvraag en het ontvangen van de beslissihg min stens drie maanden verlopen. Tot voor kort was dit nog twee tot drie weken. Plotseling is daar verandering in gekomen. Het gevolg is dat verschillende landgenoten, die rekenende op een be handelingsperiode van enkele weken hun aanvrage korte tijd voor hun vertrek hebben ingediend, nu in ernstige tijdnood komen. Op 17 Mei vertrekt uit Soerabaja naar Nederland de Johan van Oldenbarnevelt, die een inval-reis maakt voor de Oranje. Er wordt ernstig rekening mee gehouden dat ongeveer veertig procent van de op dit schip geboekte passagiers de reis niet zal kunnen meemaken omdat zij hun „exit-permit", zonder welk document zij Indonesië niet mogen verlaten, niet op tijd zullen hebben ontvangen. Het merkwaardige is namelijk dat ook met het aanvragen van een „exit-permit", het enige document, dat zij die Indonesië voor goed verlaten, nodig hebben, maan den gemoeid zijn. Onverschillig of men nu weer wil terugkomen dan wel zich voor goed elders gaat vestigen, men moet een lange weg afleggen langs allerlei bureaux en instanties totdat men tenslotte bij de immigratiedienst een enorme bundel pa pieren kan inleveren. Dat kantoor is het einde van de lijdensweg, maar daar krijgt men, als klap op de vuurpijl, te horen dat men de volgende papieren moet inleveren: een overzicht van de genoten opleiding met afschriften van diploma's, een overzicht van de verrichte werkzaamheden na het verlaten van de school met afschriften van arbeidsovereenkomsten en getuig schriften, een verklaring van de werkgever hoeveel Indonesische werknemers bij het bedrijf, waar de aanvrager werkzaam is, in opleiding zijn, een verklaring van de werkgever over het aantal Indonesische en vreemde stafemployé's, die in zijn bedrijf werkzaam zijn, een afschrift van de ar beidsovereenkomst van de aanvrager, een opgave van zijn salaris, een verklaring van het Nederlandse commissariaat waaruit blijkt dat men nooit in militaire dienst is geweest, een bewijs van goed en zedelijk gedrag, een bewijs van geen belasting schuld, een opgave van bijzonderheden over immigratiepapieren en paspoort van de aanvrager en pasfoto's. Dit alles dient in negenvoud te worden ingediend. Een goede maand geleden was het nog in viervoud en vervolgens werd het zesvoud om via zevenvoud nu negen voud te worden. Heeft men dan tenslotte zijn karrevracht papier bij het immigratie kantoor afgeleverd, dan rest een geduldig wachten, minstens drie maanden lang. Het valt niet mee voor een Nederlander om Indonesië binnen te komen, maar het is tegenwoordig bepaald ook niet gemak kelijk om dat land te verlaten. Men moet er echt de tijd voor nemen. Zelfs wanneer men er nooit weer terug wil komen. Hét K.N.M.I. deelt mede. De koudeperiode, die in het midden van deze week begon, houdt nog aan. Tussen Groenland en Noorwegen handhaaft zich een hogedrukgebied, dat samen met een depressie boven Polen de koude-aanvoer met Noordelijke winden in stand houdt. De depressie boven Polen is gevuld met zeer koude lucht, hetgeen blijkt uit de berichten van weerstations in de buurt van Danzig, die sneeuwbuien meldden. Gistermorgen kwam in Duitsland plaatselijk zelfs vijf graden vorst voor. Vanmorgen werd ook uit het Oosten van ons land nachtvorst gemeld, maar deze was over het algemeen licht, omdat de lucht hier vochtiger is en meer bewolking bevat dan in Duitsland. Een randstoring van de depressie boven Polen gaf vandaag aanleiding tot veel be wolking en enkele buien. Morgen zijn weer enkele opklaringen mogelijk, maar het koude weer blijft voortduren en de kans op nachtvorst blijft bestaan. oooooooooooooocooot AANHOUDEND KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Over het algemeen veel bewolking met enkele verspreide buien. Overwegend matige Noordelijke wind. Aanhoudend koud weer. maar slechts hier en daar lichte nachtvorst. 10 Mei Zon op 4.55 uur, onder 20.19 uur. Maan op 3.15 uur. onder 17.11 uur. 11 Mei Zon op 4.53 uur. onder 20.21 uur. Maan op 3.31 uur, onder 18.40 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 9 Mei Hoog water: 12.23 en uur. Laag water: 7.40 en 20.32 uur. Zondag 10 Mei Hoog water: 0.55 en 13.24 uur. Laag water: 8 49 en 21.31 uur. Maandag 11 Mei Hoog water: 1.49 en 14.15 uur. Laag water: 9.46 en 22.18 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1