„De Groep" van Haarlemse schilders exposeert in het Huis Van Looy Jubilerend „Arti et Religioni" stak zich nieuw in het pak Jubileum Joh. Enschedé en Zonen Tulpen voor Putters hoek brachten bijna tweeduizend gulden op .Clowntje Rick RUST EN ONTSPANNING b n w Vacantie in Zwitserland Bloemendaal Autobus in ravijn gestort; 43 doden Zang en Vriendschap gaf operaconcert Vier-verenigingen athletiekkamp afgelast ZATERDAG 9 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vanmiddag geen bussen naar Javalaan en De Glip Boottochten voor lichamelijk gebrekkigen Burgerlijke Stand van Haarlem Vier jubilarissen bij Haarlems Energiebedrijf A. M. Joustra overleden Meïkhandelaar miste des nachts flesjes melk Onthulling gedenksteenexpositie in Vleeshal Twee kleurenfilms over Rembrandt en Vermeer Aalsmeerse kwekers kregen onderscheidingen in Hamburg Kranslegging bij monument te Bloemendaal Dammen Om het zilveren HDC- dambord „JR ES LONG" Bloemendaalse ambtenaren tegen Inspectie PTT Voor de kinderen Met Erna Spoorenbergen Leo Larsen als solisten KNVB geeft voetbal voorrang Bij de tweede expositie van „De Groep" behoeven we op de aard en het streven van deze Haarlemse kunstenaars en haar recht van bestaan niet meer terug te ko men. Met goede zorg en artistiek verant woordelijkheidsgevoel is de nieuwe ten toonstelling tezamen gebracht. Men neemt van het getoonde, dat van academische schoolsheid, dorre routine en het futloos conventionele is gespeend, een aangename indruk mee. Dit het geheel niet op aan zienlijk niveau staat, kan niet verwonde ren. Het weerspiegelt de algemene stand van zaken in de actuele kunstbeoefening, zoals deze zich in een plaatselijke milieu vormt. Van de kunstbeoefening onzer dagen kan men zeggen, dat zij zich vaak door een zekere vermoeidheid kenmerkt, welke zeer wel als een reactie kan worden beschouwd op de sterk bewogen vitaliteit, die in een verscheidenheid van opvattingen betoond werd in de laatste decennia van de vorige eeuw en in een ruim deel van de eerste helft der onze. Dit geldt in het bijzonder voor de vrije schilderkunst, welker beoefenaars ook door de maatschappelijke omstandigheden in hun ontplooiing worden geremd. Op een gecompliceerde kwestie wordt hiermee even de aandacht gericht. Na baanbrekend werk in het recente verleden, het veroveren van nieuwe vrijheden, regenereren van de aloude mogelijkheden, is de kunst in haar altijd voortschrijdende evolutie in een stadium gekomen, waarin het er om moet gaan verder te werken met de verkregen middelen en vrijheden in een vooral op bouwende en synthetische zin. Het laatste slaat op een tezamenvoegen in een ver nieuwde geest, maar de impulsen daartoe en hiermee hebben we geenszins alleen de kunstbeoefening te Haarlem op het oog blijken nog zwak. Vaak blijft het bij een resumeren, met beduchtheid om zich uit te spreken, zich te doen gelden, hetgeen dan leidt tot werk van een min of meer vaag bespiegelend en tastend karakter. Twee inzenders rijzen boven het alge mene niveau van de expositie in het Huis Van Looy ver uit, te weten Mari Andries- sen en Otto B. de Kat. De eerste toont een mooi brons figuurtje, over de kwaliteiten waarvan hier niet behoeft de worden uit geweid. De tweede komt vooral met een pastel en gouaches heel gelukkig voor de dag. „Op de trap" de pastel is ge componeerd in stille, maar zeker niet zwakke kleuren, welke in groot gehouden vlakken zijn aangebracht in een mooie harmonie, waaraan in het midden een geel stuwkracht geeft, die de compositie doet leven zowel in ruimtelijke zin als in de beeldende verwezenlijking van de inder daad met een persoonlijk gevoel beleefde sfeer van een zolder. De gouache met een naakt in atelier, uitgevoerd in sonore kleu ren, getuigt bovenal van de eigen visie, het kleurgevoel en de zin voor een klare, wel gebouwde compositie, welke De Kat ver mag te geven. Het met elkaar verweven zijn van helderheid, concreetheid en een poëtisch sentiment van echt menselijke, op het intieme gerichte, aard geven de kunst van De Kat zekere verwantschap met de Franse. Te slap van stijl Wanneer men zich thuis tot het schrijven van een recensie zet, komen de werken van de hierboven genoemden gemakkelijk weer voor de geest. Van veel van de andere in zendingen kan dit niet worden gezegd, het geen er, naar onze ervaring, altijd op wijst dat het werk toch te weinig karakter bezit, om blijvende betekenis te hebben, te slap is van stijl daarvoor en qua kwaliteit aan de zwakke kant. Ziet men zo'n werk later eens terug, dan bevestigt zich, alweer naar onze ervaring, de aanvankelijke indruk gewoonlijk. Wei bleef ons duidelijk de inzending van Jules Chapon bij, maar zulks omdat zij zo'n bijzonder demostratief gemis toont aan per soonlijkheid in de oppervlakkige bedenk sels, die zijn gestyleerde composities zijn in een Gauguin-achtige kleur en een al even weinig zeggende lijnvoering. Totaal gebrek aan beeldende visie, een ongevormd en zeer afhankelijk kleurgebruik. Van Eg- mond is zelfstandiger met zijn kleur, maar de toon er van blijft te hard, te ongevoelig om diepere zin aan zijn karakteruitbeel dingen te geven. Het werk van Poppe Da- mave is zwakjes, maar heeft wel iets aar digs, omdat het met zijn lichte charme niet meer pretendeert te zijn, dan het is. Wü maken onze lezers erop attent, dat van middag de bussen van de lünen 1 en 2 tussen half vijf en half acht in Heemstede niet verder zullen rijden dan het Valkenburger plein. In verband met de te verwachten drukte op de Flora en bij de wedstrijd R.C.H.Zwolse Boys kunnen de trajecten Valkenburgerplein- Javalaan/De Glip niet worden bediend. Evenals vorige jaren houdt de Eerste hulp- vereniging „Snelverband" binnenkort boot tochten voor lichamelijk gebrekkigen. Om deze tochten mogelijk te maken trachten leden van de vereniging op intekenlijsten gel den te verzamelen. De commissie doet een beroep op allen die iets voor het doel willen afstaan om te tekenen op deze lijsten of een bijdrage te storten op gironummer 233733 ten name van de penningmeesteresse der boot commissie. Deze tochten worden uitsluitend gehouden voor lichamelijk gebrekkigen, dus niet voor ouden van dagen. Zij die voor een der tochten in aanmerking wensen te komen kunnen zich in verbinding stellen met de heren P. Oostwouder, Zocherstraat 72; Th. A. C. de Vries. Gaelstraat 5; mejuffrouw A. van Donselaar, Spijkermanslaan 2 a, en aan het secretariaat van de bootcommissie mejuf frouw G. W. Bout, Hofdijkstraat 50. HAARLEM, 8 Mei 1953 GEHUWD: 8 Mei, I. de Vries en L. A. Ex. BEVALLEN van een zoon: 7 Mei, M. Kooy- manTensen; 8 Mei, G. Arentz—Schipper; E. Kopervan den Heuvel; J. Levering Bruning. BEVALLEN van een dochter: 6 Mei, M. van DalenPrampithak; 7 Mei, A. A. J. van der AarRutte; J. FonvilleRosenhart; E. Kuipervan Liempt. OVERLEDEN: 6 Mei, F. H. van Hecke, 58 j., Muiderslotweg; E. C. M. Keijser, 73 j., Gedempte Oude Gracht; 7 Mei, H. Hen driks, 84 j„ Kenaupark; H. Mooij, 1 m., Ha- zepaterslaan; C. Nieuwpoort, 73 j.. Tette rodestraat; D. J. Reijen, 59 j., Kamperlaan; C. A. F. B. Eichholtz, 62 j., Kamperlaan; W. P. Koster—Hurkmans, 78 j., Kennemerstraat. De inzendingen van Piet van Heerlen en Wim Steyn hebben zekere verwantschap in het streven naar een gematigd en ver innerlijkt expressionisme en in de verfbe- handeling, de gehele factuur trouwens, die aan het voorbeeld van Chabot's kunst zo danig herinnert, dat beiden wel door deze Rotterdammer direct of indirect beïnvloed moeten zijn. Maar zij streven naar een eigen karakter, al weten zij dit maar moei lijk uit te spreken. Een landschap met zon van Steyn is het best geslaagd. Met het winterlandschap bleef hij steken in de be doelingen, welke zich laten raden. Bij een portret zocht hij het te veel in de verfbe- handeling, kennelijk uit gemis aan inspi rerende impulsen. De conceptie blijft ook vaak bij Van Heerden wat te vaag, maar er blijkt zin tot verdieping uit zijn beelte nissen van kinderen. Hij moet zich hoeden voor het te bleek worden van zijn kleur. Het meest trof ons een landschapje, waarin beweging werd uitgespeeld in een zeker rhythme, hetgeen er op duidt, dat hierin wel mogelijkheden moeten schuilen voor deze jongere. De grafiek van Anton Hey- boer wijst op een wat wrang getinte hu mor, alsook op een streven om de lijn ge voelig neer te zetten, maar de getoonde werkjes zijn wat erg vluchtig in hun spon tane schetsmatigheid. Sommige leden van de kleine groep zul len zich toch stellig meer op de eisen van het métier moeten concentreren, wil er uit hun kunstbeoefening iets groeien, dat be tekenis heeft, hetgeen vooral voor R. Klein en A. Schouten geldt. Wiesman die de „ab stracte" opvatting huldigt, exposeert com posities, waarin kleur en lijn elke span ning en rhythme ontberen, zodat het resul taat niet meer is dan leeg maakwerk. Ver- boogs tekeningen hebben soms een gevoe lig karakter, maar in de uitdrukking daar van blijft hij te onbestemd. Een positieve kant van het geheel is stel lig, dat er door de meeste inzenders ken nelijk naar zuiverheid, naar vermijding van effect wordt gestreefd. C. DOELMAN. Bij het Gemeentelijk Energiebedrijf te Haarlem worden deze maand niet minder dan vier jubilea gevierd. Op Maandag 11 Mei vieren de vuurslakker H. Derks en de schilder N. H. Cuijon hun zil veren jubileum. Op 26 Mei volgt dan de opzichter B. van de Eijkhoff, die veertig jaar in dienst van de gemeente is en op 29 Mei jubileert de eerste machinist H. J. Viege, die 25 jaar in dienst is. Te Overveen is in de ouderdom van 70 jaar overleden de heer A. M. Joustra, een bekende figuur in aanncmerskringen. Hij was direc teur van de N.V. gebroeders A. M. en D. P. Joustra's aannemersbedrijf en handelmaat schappij. Onder leiding van dit bedrijf zijn in Haarlem en omgeving vele gebouwen tot stand gekomen. De thans overledene was van de oprichting der N.V. Handel in bouwvak materialen „De Hout- en Steenwerf" commis saris. De laatste jaren was hij president-com missaris. In de kegelsport was hij een geziene per soonlijkheid. Hij was aangesloten bij de ver eniging „Eendracht". Een groot aantal jaren heeft de heer Joustra zitting gehad in het be stuur van de Haarlemse Kegelbond. Hij was vice-voorzitter en behoorde tot de stichters van het gebouw aan de Tempeliersstraat, dat in 1923 in gebruik is genomen. Voorts had hij zitting in de technische commissie van de bond. welke commissie zich belast met het onderhoud van het gebouw. De teraardebestelling is bepaald op Dins dag 12 Mei op de algemene begraafplaats te Bloemendaal. De laatste weken bemerkte een melkhande laar uit de Parkstraat te Haarlem, dat er af en toe een flesje met melk of met yoghurt werd gehaald uit kratten met flesjes, die des nachts voor zijn winkel werden geplaatst. De melkhandelaar besloot des nachts op de loer te gaan liggen en met succes. In de afge lopen nacht zag hij, dat een man zich op ver dachte wijze voor zijn winkel ophield en dat deze daarna een flesje met melk wegnam. De winkelier ging naar buiten en toen hij zich met de man in verbinding stelde deelde deze hem mee plannen te hebben gehad te zullen betalen. De man, de drieënvijftigjarige T. V., is aan de politie overgegeven. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan houdt het Christelijk fanfarecorps „Arti et Religioni" in de Haarlemmer Hout achter Dreefzicht op Zaterdag 9 en Donderdag 14 Mei een nationaal muziekfestival. Ter inleiding hiervan gaf de jubilerende vereni ging gisteravond in de muziektent een concert, dat onder leiding van de vaste dirigent H. N. van Ossenbruggen stond. Op de foto ziet men de leden van het corps in hun nieuwe uniformkleding, die daarbij voor het eerst werd gedragen. De uitgevoerde werken werden door ons reeds besproken naar aanleiding van het verleden week plaats gehad hebbende ereconcert voor het Centrumcomité Koninginnedag. Voor de verdere gebeurtenissen in het jubileumfestival verwijzen wij naar onze uitgaansagenda van Vrijdag. Op 19 Juni zal het 250 jaar geleden zijn, dat Izaak Enschedé een kleine drukkerij begon in een pand aan de Frankenstraat te Haarlem. Uit dat bescheiden bedrijf groeide de onderneming, die thans als Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. een wereldfaam heeft. Het jubileum zal bescheiden worden ge vierd, voornamelijk in de eigen kring van directie en personeel. Voor het publiek zal de tentoonstelling in de Vleeshal, die van 22 Juni tot en met 5 Juli wordt gehouden en die een indruk beoogt te geven van de veelzijdige presta ties van het bedrijf, belangrijk zijn. De jubileumviering voor het personeel vindt plaats op Donderdag 18, Vrijdag 19 en Zaterdag 20 Juni. Op Donderdagochtend zal de gedenk waardige verjaardag van het bedrijf plech tig worden herdacht in aanwezigheid van autoriteiten en het personeel in de grote zaal van het Concertgebouw. Na afloop van die plechtigheid wordt op het Klokhuisplein een door het personeel aangeboden gedenksteen onthuld. 's Middags zal in het bedrijf niet worden gewerkt. Op Vrijdag 19 Juni wordt op het E.D.O.- terrein een sportdag gehouden voor het personeel en zijn kinderen. Het programma vermeldt tevens demonstraties door be kende sportverenigingen. Binnenkort zullen in Nederland kleuren films over werken van Rembrandt en Ver meer in roulatie worden gebracht. Aan de tot standkoming van deze films heeft een groep Amerikaanse, Engelse en Nederlandse technici en deskundigen meegewerkt. Na de oorspronkelijke Amerikaanse versie verscheen een Franse, thans is ook een Nederlandse gereed. De opnamen voor de kleurenfilms „Jan Vermeer en Delft" en „De Nachtwacht" geschiedden in de maanden Juli en Augus tus 1951. Medewerkers aan de Nederlandse versie zijn geweest: Mildred Barish Vermont (sce nario), Jan Engelman (Nederlandse tekst), Piet te Nuyl Jr. (spreker), Jacques D. Belas- co (muziek), Cyril J. Knowles (chef camera fan), Marilyn Silverstone (kunsthistorische documentatie), S. I. van Nooten (opname leider), Boris Vermont (productie) en Jean Oser (regie). De fotografie geschiedde in het Rijksmuseum in Amsterdam en in het Mau- ritshuis te 's-Gravenhage. Voorts werden opnamen gemaakt in Delft, Amsterdam, als mede in verscheidene plaatsen, waaronder ook Haacli-m, in Nederland. Zaterdagochtend heeft het personeel ge legenheid de tentoonstelling in de Vleeshal te bezoeken. Zaterdagavond is er een grote feestavond: in het Concertgebouw wordt twee keer de jubileumrevue „We drukken 'm" opge voerd, in het Rembrandttheater twee keer de cabaretrevue „Lachparade". Na afloop is er bal in het Concertgebouw. Wij zullen uiteraard aan dit voor Haar lem zo belangrijke jubileum nog uitvoerig aandacht schenken. Een aantal bloem- en groentekwekers heeft in Hamburg prijzen behaald op de daar gehouden internationale bloementen toonstelling. Gouden médailles gingen naar: N. C. van Staaveren uit Aalsmeer (twee), Vereniging „De Iris" uit Haarlem, Eveleens en Zonen uit Aalsmeer, Gebroeders Man uit Aalsmeer. Zilveren médailles: G. Oud uit Aalsmeer en J. Hofman uit Aalsmeer. Bronzen médailles: Eveleens en Zonen uit Aalsmeer (twee), Gebroeders Man uit Aalsmeer, Van Staaveren uit Aalsmeer, Weima en Eveleens uit Aalsmeer. Ereprijs: Eveleens en Zonen uit Aals meer, N. C. van Staaveren uit Aalsmeer. Diploma's: N. C. van Staaveren uit Aals meer, Weima en Eveleens uit Aalsmeer. De jaarlijkse plechtigheid van de krans legging namens het gemeentebestuur van Bloemendaal bij het monument „ter her innering aan de ingezetenen van de ge meente Bloemendaal, omgekomen ten ge volge van de tweede wereldoorlog van 1939-1945" achter het kerkgebouw van de Hervormde Gemeente te Bloemendaal, ge schiedde vanmorgen om kort na negen uur door de loco-burgemeester wethouder A. van Geluk. De wethouder legde aan de voet van het monument een krans met licht paarse seringen met paars lint neer. De kranslegging, waarbij niet werd gesproken, geschiedde in tegenwoordigheid van mevr. B. C. van Geluk-Van Dooren, wethouder mr. J. C C. W. Hijszeler, en de heren G. van Eek, gemeente-secretaris en J. Voerman, korpschef van politie. Vervolgens werden bloemen gelegd door een ingezetene van Bloemendaal. Maandagavond zal in het clublokaal der Haarlemse Damclub; gebouw Zang en Vriendschap, Jansstraat 74 in Haarlem de eerste ronde beginnen van het tournooi om het zilveren H.D.C.-dambord, waaraan deel nemen de clubkampioenen der Haarlemse verenigingen, alsmede het tweede bord der H.D.C. De volgende spelers zullen de strijd aanbinden: J. B. Sluiter Jr. en J. H. Meure (Haarlemse Damclub); H. Berk (D.O.S.); L. F. van Steenbergen (St. Bavo); W. Ver- heyde (K.N.C.); G. P. Luske (Haarlem); P. Mul (Ver. Kath. Dammers); P. Venema (Oosterkwartier). gtmim mmimmiiuiinitiiitniiiJiifiiitimii ADVERTENTIE miiiiiiiiniNiiiiiHimiininiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiiinnnraiminiininmiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiimiinniinmmimMmiiiiiiiiiiiiiniiiiim^n^ vindt de een door zalig nietsdoen en zorgeloos genieten van de zon, de ander door het maken van wandelingen, excursies ot door sportbeoefening. Maar wat U ook zoekt en waaraan U behoefte hebt na een jaar van ingespannen arbeid door, want dit gastvrije land met z'n machtige bergen en fantastische meren, z n gezonde klimaat, met z'n bergbaantjes, boten en postauto's, prima hotels en pensions in iedere prijsklasse vervult al Uw vacantiewensen. Van 15 Mei lol eind September kun! U profileren yen voordelige reiserrengemenlen met goedkope spoorbiljellen neer Zwitserland. Inlichtingen en prospectussen krijgt U bij de relsbureaux en het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein 11, Amsterdam iiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiummg,, ADVERTENTIE VOOR UW LUNCH, DINER OF SOUPER NAAR GAARNE RESERVEREN tylJ UW TAFEL HILLEGOM CAFÉ-RESTAURANT RIANT UITZICHT OP DEMONSTRATIETUIN 8ESCHAAFD ORKEST - TEL. K 2520-5347 Vrijdagmorgen negen uur zwermden op nieuw zes militaii-e vrachtauto's over Heemstede uit, geladen met een kleurige voorraad verse Darwin-tulpen, die door de Heemsteedse bloembollenkwekers geheel belangeloos aan het adoptiecomité Heem- stede-Puttershoek werden afgestaan; hier mede hun sympathieke geste van enige weken geleden met de narcissen herhalend. Ook majoor A. v. d. Laan had het benodig de materiaal weer spontaan ter beschik king gesteld, waarvoor spoedig een uit vrijwilligers bestaande militaire beman ning gevonden was. De tulpen werden ook ditmaal weer gretig door de Heemsteedse huisvrouwen afgenomen, zodat toen de actie om half vijf werd gestaakt, er niet minder dan vijftigduizend bloemen waren verkocht. De opbrengst daarvan, 1928.82, zal in het geadopteerde Puttershoek weer spoedig een nuttige bestemming vinden. Van deze actie is nog een klein restant tulpen overgebleven, waarover sergeant Verboom zich heeft ontfermd met de be doeling deze nog vandaag over het mili taire hospitaal te Overveen en de Haarlem se ziekenhuizen te verdelen, zodat alle pa tiënten met het weekeinde een fleurige bloemengroet zullen ontvangen. Dinsdag „Bonensoepdag" Het adoptiecomité zou voor Dinsdag 12 Mei weer gaarne het menu in alle Heem steedse gezinnen willen voorschrijven, daar er voor deze dag zesduizend liter bonen soep is besteld, welke met vereende krach ten verkocht zullen worden. Men heeft juist de keuze op deze soep laten vallen, omdat bonensoep met brood als een vol ledige maaltijd gelden kan. De Heemsteed se huisvrouw is dus Dinsdag van de zor gen voor het diner ontheven. Doordat overste Van Dommelen en ma joor Van Westerhoven van de Koudenhorn- kazerne thans acht. militaire auto's voor dit doel beschikbaar steldenI kan een snel le aanvoer gewaarborgd worden. Het ligt namelijk in de bedoeling zes wagens voor de verkoop te bestemmen, waarbij dan de beide andere auto's voor „moederwagen" fungeren, die de voorraad geregeld zullen aanvullen. Hierdoor hoopt het comité de kleine hiaten te voorkomen, welke zich op ZONDAGSDIENSTEN Dr. A. G. Degenaar, P. de Hooghstraat 11, tel. 35008; dr. P. M. v. d. Gugten, Heemst. Dreef 37, tel. 39903. Wijkverpleging: Zr. v. d. Hoek, Landzicht laan 117, tel. 38573. Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, tel. 38320. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. H. A. Aupers en J. M. Kortekaas; J. F. A. Fredrikze en M. W. Bierkens; T. S. te Velde en C. v. d. Panne; M. G. A. van Eeden en A. E. H. Schelvis; G. Ch. van Dam en J. Th. M. van der Craats. GETROUWD: J. F. van Berkel en C. C. A. Milatz; H. C. Jansen en H. M. A. Brouwer; C. P. J. Prins en A. H. P. Willems; D. van der Heijden en A. Janszen. GEBOREN: Robert Johan Hendricus, z. van A. Aardewijn en E. Elbersen; Jacobus Johannes, z. van J. J. v. d. Graft en H. F. Möhlmann; Paulus Willibrordus, z. van P. J. M. Rotteveel en A .M. J. Suijskens; Ma rion Luise, d. van Th. van Steijn en L. C. Franssen; Josina Berendina Johanna, d. van J. L. du Floo en J. van Loy; Pieter Hendrik, z. van P. H. Hartel en T. Haartman; Johan nes Gerardus Maria, z. van A. H. Th. v. d. Zijden en C. A. Meesters; Jacobus Johannes Henri, z. van N. J. B. v. d. Meer en C. M. van Bentem. OVERLEDEN: H. J. A. Witteveen, 52 j.; C. J. Uriot, 67 j.; P. H. C. M. Hagemeijer, 12 j.; H. M. Kroon, 3 j.; S. C. M. Osewoudt Hovemann, 75 j.; Wed. C. M. van den Oever van Bentem, 78 j., J. C. van LieropLom- merse, 62 j. de „Snertdag" hebben voorgedaan, toen vele huisvrouwen vergeefs op de gezins maaltijd hebben gewacht. Bovendien zul len Dinsdag eerst de wijken worden be zocht, waaraan men de vorige keer niet meer is toegekomen. Ook de militaire drum-band „Ypenburg" onder leiding van wachtmeester Loenen zal weer van de partij zijn, die de komst van de „soepwagen" telkens door middel van de pittige militaire klanken aankondigt. De verkoop neemt 's morgens om negen uur een aanvang, waarbij de prijs van de soep weer op een gulden per liter werd vastge steld. Voor Dinsdag 12 Mei geldt dus het pa rool: „Eet soep voor Puttershoek". Op het gemeentelijk sportterrein aan de Vrijburglaan te Overveen kwamen Vrijdag avond elftallen in het veld van de gemeen te-ambtenaren van Bloemendaal en ambte naren van de Inspectie der P. T. T. voor het spelen van een vriendschappelijke voetbal wedstrijd. Reeds een kwartier na het begin moest bij de Bloemendaalse ambtenaren de achter speler H. M. Bakker het veld ruimen met een gekneusde rib. (Het Raadhuis in Overveen zal het nu voorlopig dus met een bode min der moeten stellen). Ondanks het spelen met tien spelers zorgde Fr. de Jong er voor, dat de gemeente-ambtenaren met de rust een voorsprong hadden van éénnul. welke score in de tweede helft door W. J. van der Werff nog met een doelpunt werd vergroot. Maar ook aan de andere zijde konden twee doelpunten worden gemaakt één uit een strafschop zodat het einde kwam met het gelijke spel van tweetwee. Aanstaande Vrijdag spelen de Bloemen dalers tegen een elftal van Haarlemse artisten. ZONDAGSDIENSTEN De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, Bloemendaal, telefoon 22261. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster G. Koops. Lits- laan 45, Santpoort-station, tel. 8881 (K 2560). De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt van hedenavond zes uur tot Woensdag 13 Mei e.k. verzorgd door de Bloemendaalse Apotheek, Bloemen- daalseweg 85, Bloemendaal, tel. 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, tel. K 2560 8224. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: C. M. van Baak—van Unen, d.; J. C. ZoomersVelterop, d.; A. E. A. van ValkenburgLabouchère; A. C. van Bueren van de Sande, d.; M. G. van der Burg Dedding, d.; C. M. van Roode—Hoogland, d. ONDERTROUWD: B. G. Vellema en B. J. A. Taffijn; K. R. Wouterlood en T. C. C. M. Lammers; J. Kors en E. I. Mudde. GEHUWD: A. Y. R. Robert en E. S. Schol ten; J. Volkers en M. A. Steetskamp. OVERLEDEN: I. Siezenga, 68 j. Bij Bitlis in Oost-Anatolie (Turkije) is een autobus in een ravijn gestort. 43 in zittenden zijn om het leven gekomen. Men heeft de lijken van vier slachtof fers kunnen bergen, de 39 anderen zijn door de rivier, die door het ravijn stroomt, meegesleurd. c „Opgepast!", riep de meneer, die het touw van de grote bel in de hand had. Tingeling!, klonk de bel. Dat was het sein, dat ze moesten beginnen. Dunkie zette zich af, en al gauw had hij een flinke vaart. Met vlugge halen reed hij, zo hard hij kon, over de gladde baan; hij hield het hoofd voorover, zoals hij dat van die hardrijder had gezien. Jongens, wat ging hij er lekker vandoor! Maar zijn tegenstander was ook niet voor de poes.... Die kon ook rijden! Bunkie deed erg zijn best, maar die jongen bleef vlak naast hem; een heel eind bleven ze precies gelijk. „Hup, Bunkie!", schreeuwden Oepoetie en Rick, toen hij langs hen reed. „Houd je goed!" Ja, dat probeerde Bunkie natuurlijk ook. Hij reed, wat hij kon. Maar ook de andere jongen liet het er niet bij zitten; die was ook geen kruk in 't rijden. En, weet je. hij had ook wat langere benen dan Bunkie! Ze waren er bijna.Bunkie zag de meneer al staan met de rode vlag in zijn hand. Die moest toekijken, wie het eerst over de eindstreep ging. Even nog! Bunkie reed zo hard als hij kon. De Koninklijke liedertafel „Zang en Vriendschap" is zich in de laatste jaren gaan interesseren voor opera-muziek. De vereniging staat hierin niet alleen, want er zijn meer koren, ook in onze naaste om geving, die dit genre zijn gaan ontdekken als een doeltreffend middel om hun con certen een ander, mogelijk aantrekkelijk karakter te verlenen. De a capella-koor- zang moet thans vaak wijken voor bege leidende opera-koorzang. Dit komt neer op het terugdringen van de zuivere vocale kunst, ter beoefening waarvan de meeste koren toch waren opgericht. Het is te hopen, dat terwille van die vocale kunst operaconcerten geen regel zullen worden. Bij alle aangename muzikale verpozingen, die zij bieden, zijn het toch maar half heden, door het ontbreken van de drama tische situaties. „Zang en Vriendschap" gaf gisteravond weer een operaconcert van populair karak ter. Een vrijwel uitverkochte Concertzaal wachtte het koor, toon het verscheen om traditioneel het concert in te leiden met het zingen van ons volkslied. Het mannen koor zong beheerst en met fraaie klank, Daarna volgde de uitvoering van fragmen ten uit „Faust" van Gounod, welbekend en geliefd. Voor de liedertafel bood het „sol- datenkoor" een prachtige kans om met bravour martiale zang te laten horen met gestaalde klank. Het koor der gevangenen uit „Fidelio" van Beethoven vraagt om een geheel andere sfeer en deze wist de diri gent Jack P. Loorij voortreffelijk van zijn zangers af te dwingen. Eigenlijk werd dit een uitvoering van muziek met maar wei nig opera-allure, men zou zeggen: een goed liedertafelstuk. In het overbekende pel grimskoor uit „Tannhauser" van Wagner verkreeg de dirigent na het ingetogen be gin een uitnemende climax, die straalde van sonore klank. In dezelfde muzikale geest werd ook het koor der edelen uit Wagner's opera „Lohengrin" (tweede acte, vierde scène) uitgevoerd. Na de pauze kon den dirigent en koor hun zin voor rhythme en pakkende klankeffecten uitleven bij de vertolking van het drinklied uit Verdi's opera „Ernani". Het „Miserere" uit „De Troubadour" en met monnikenkoor uit „La Forza del destino" werden te laag ingezet. Allengs kon het toonpeil voor beide frag menten hersteld worden, zodat een bevre digend slot tot stand kwam. Drie vocale solisten werkten aan het concert mede. De sopraan Erna Spooren- berg zong met haar verrukkelijke gouden stem en met bewogen voordracht de juwe- lenaria uit „Faust". Op haast nog hoger peil kwam haar zang bij de vertolking van de aria „E strano" uit „La Traviata" van Verdi. Haar aandeel in het „Miserere" en het monnikenkoor viel eveneens te loven. De tweede solist, de tenor Leo Larsen, zong de cavatine uit „Faust", de aria „Lunge da lei" 'uit „La Traviata" en verder de duetten met welluidende, zij het door gaans bescheiden klank. Door de vrijwel voortdurend te sterke orkestbegeleiding van de H.O.V. werd hij vaak overstemd. Zo'n dominerende orkestklank is bij uit voeringen van operamuziek in concertvorm haast niet te vermijden. Een heel goede beurt maakte deze zanger bij de uitvoering van het „Miserere". De derde solist, de bas Kees Krammer, had slechts een bescheiden aandeel in het programma. Hij verrichtte zijn taak muzi kaal, goed van klank, maar wat moeilijk van dictie. Voorts moet de zelfstandige orkestuit voering van de introductie uit „Faust" en van het voorspel tot de derde acte van „La Traviata", muzikaal en handig geleid door de dirigent Jack P. Loorij, vermeld wor den. P. ZWAANSWIJK. Na langdurige voorbereidingen voor de athletiekkamp tussen de verenigingen Ly- curgus uit Krommenie, Zaanland uit Zaan dam, Suomi en DEM uit Beverwijk, die morgen op het sportpark „Adrichem" te Beverwijk zou worden gehouden, moest deze op het laatste ogenblik worden afge last wegens de op dit park te spelen be langrijke voetbalwedstrijd voor de derde klasse K.N.V.B. DEMZaandijk. De athletiekwedstrijd was al drie maan den geleden bij de Koninklijke Nederland se Athletiek Unie aangevraagd, die haar goedkeuring had gegeven. De K.N.V.B. was inmiddels ook al op de hoogte, maar stond er op, de voetbalwedstrijd op 10 Mei en op de gewone tijd 's middags te doen hou den. Dit heeft het DEM-bestuur in grote ver legenheid gebracht. De K.N.V.B. werd een verzoek gedaan zijn medewerking te ver lenen om èn de athletiekwedstrijd èn de voetbalwedstrijd beide een kans van slagen te geven. Dit heeft niet mogen baten. Zelfs heeft DEM nog overwogen &e athletiek wedstrijd over te hevelen naar het sport park „Watervliet". Daar echter de sintel- baan juist een nieuwe toplaag krijgt en nog niet gereed is, kon hiervan ook niets komen. Met dit al betekent deze gang van zaken een strop voor de vier athletiekclubs, maar speciaal voor DEM wegens de gemaakte kosten voor propaganda en andere voor bereidingen. Bfj Koninklijk Besluit is de bronzen eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau toegekend aan mejuffrouw P. Romein, huishoudster bij mr. G. Snoet* Henkemans te Heemstedo.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8