5B rieven aan de redactie Hof van Karlsruhe zal zich zveer moeten uitspreken Spanje vraagt hoge prijs voor militaire bases Volkshuisvesting en werkgelegenheid Niet teveel duplex- woningen bouwen Santpoort Heemstede Amsterdamse Beurs 8 Nieuwe actie der West-Duitse r^EF^RSterdam^ socialisten tegen Bonn-verdrag Ernstige aanrijding bij de Prins Bernhardbrug Speeltuin DVS heropend Nieuwe Britse Hoge Commissaris in Duitsland Malik op zijn nieuwe post aangekomen Congres van NW en ANB Wassenaarse arts reed te water en verdronk Slag om Laos voorlopig gestaakt, meent Parijs Advies van minister Witte: Kunst-zwemshow 1953 „Huiskamer met krultang" niet verboden Film in het Burgemeester Rijkenspark ging niet door HAT speelde „Pinky, een blank negermeisje" J MAANDAG 11 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARL^MSCHE COURANT KARLSRUHE (van de ANP-correspon- dent). In de strijd, welke in West-Duits- land gevoerd wordt om de bekrachtiging van de verdragen met het Westen, heeft zich Zondag een nieuwe wending voorge daan. Het hoofdbestuur der sociaal-democrati sche partij heeft namelijk besloten, bij het hof voor grondwetszaken te Karlsruhe heden een nieuw verzoek om de verdragen aan de grondwet te toetsen, in te dienen. Dit is de vijfde maal, dat het hof in deze strijd gemengd wordt. Reeds eerder heeft het hof verklaard, dat het pas tot een bin dende uitspraak bevoegd is, wanneer be krachtiging door beide huizen van het par lement heeft plaats gehad. Dr. Adenauer heeft na intensieve be sprekingen de premier van Württemberg- Baden, dr. Maier, die in de Bondsraad, waarvan hij voorzitter is, de beslissende stem heeft, er toe bewogen dat deze zijn goedkeuring zal hechten aan enige onder delen van de verdragen, welke ook vol gens de mening der regering bekrachtiging door de Bondsraad behoeven. De rest van de verdragen zou, volgens de Bondskanse lier, geen moeilijkheden meer bieden, zo lang de bondsraad hiervoor geen recht van veto opeist. De Bondsraad is inmiddels voor Vrijdag aanstaande bijeengeroepen om de verdra gen opnieuw te behandelen. De socialisti sche partij heeft in deze omstandigheden haar kracht ingezien om daarmee tegelijk een uitspraak van het constitutionele ge rechtshof uit te lokken over de vraag, of de verdragen in hun geheel aan het veto recht van de Bondsraad gebonden zijn. Zou dit, volgens het hof, het geval zijn, dan zou de nieuwe tactiek van dr. Adenauer om de verdragen voor de Bondsraad te brengen geen kans meer hebben. Niet al leen de vier staten, waar de socialisten aan de macht zijn, doch ook de christen-demo cratische premier van Beieren, dr. Ehard, hebben er tot dusverre steeds op gestaan, dat de Bondsraad het recht van veto moet hebben. De Duitse socialistische partij heeft Zon dag met een massabetoging in Frankfort de verkiezingsstrijd ingeleid met de verkon diging van een programma waarin gezegd wordt „vrede en veiligheid door onderhan delingen en geen oorlogsgevaar door be wapening". De socialistische leider Erich Ollenhauer heeft de aanval op de huidige regerings coalitie ingezet door de regering-Adenauer te bestempelen als een bewind van „econo mische vrijbuiters". Hij zeide dat de S.P.D., die bij de verkiezingen de grootste partij der Bondsrepubliek hoopt te worden, de strijd tegen de Europese verdragen onver minderd zal voortzetten. „Het komt niet overeen met de Amerikaanse geest van vrijheid en democratie, wanneer het Duitse volk tegen de wil van een groot deel er van een vorm van samenwerking wordt opgedrongen, die het op goede gronden Zondagmiddag om kort na zes uur, toen een groot deel van het van de motorraces op het Zandvoo.rtse circuit komende ver keer O verveen passeerde, heeft een ern stige aanrijding plaats gehad op de krui sing van de Tetterodeweg en de Brou- verskolkweg bij de Prins Bernhardbrug. De bestuurder van een personenauto, de 23-jarige heer P. M. v. G. uit Den Haag reed op de Tetterodeweg in Westelijke richting. Zijn auto werd bij het genoemde kruispunt aan de rechterachterzijde ge raakt door een op de Brouwerskolkweg rijdend en van de Zeeweg komend motor rijwiel. Door de botsing maakte de motor een halve slag om en da bestuurder en zijn vrouwelijke duopassagier werden op het wegdek geslingerd. Zij werden door een arts van het Marine-Hospitaal behan deld en naar het hospitaal vervoerd. Daar bieek dat beiden een lichte hersenschud ding hadden opgelopen. De 25-jarige heer A. C. W. H. had bovendien nog een gebro ken sleutelbeen. Beiden waren afkomstig uit Zeven- bergse hoek (Noord-Brabant). Het was jammer dat de weergoden Zater dagmiddag zo weinig meewerkten bij de feestelijke openstelling van de speeltuin .D.V.S." (Door Vrede Saamgebracht") aan de Eksterstraat in Oud-Schoten. Nu en dan regende het zelfs en dat moet vooral voor de jongens en meisjes van het C. J. M. V.- tamboers- en pijpercorps in hun dunne witte blouses wel onpleizïerig zijn geweest. Zij marcheerden echter opgewekt en onver schrokken voor het grote aantal kinderen uit. dat voor het eerst in dit seizoen bezit ging nemen van hun tuin. Nadat een rondgang was gemaakt door de Vogelenbuurt werden de kleintjes de poort van DVS binnengeleid waar ze van de secretaris, de heer Wessels, een pluimpje kregen voor de ordelijke ma nier waarop ze de wandeling hadden vol bracht een hele opgaaf voor kleuters en ook een vermaning. „Letten jullie er goed op dat de werktuigen niet beschadigd worden", zei de heer Wessels. want ze heb ben geld gekost, veel geld zelfs". Ook pen ningmeester Bruins drukte zijn bezorgdheid uit over de soms ergerlijke baldadigheid van de jongere kinderen. In de avonduren kan er niet voortdurend controle op de tuin wor den uitgeoefend; het is te hopen dat de jeugd zich een beetje intoomt. Hier ligt voor ouders en opvoeders een belangrijke taak. Een ander punt van aandacht voor het be stuur van DVS is de geringe oppervlakte van het terrein. Het aantal leden van DVS is groot en zou een ruimer speelgelegenheid behoeven. Op vacantiedagen maakt het jeugdig publiek zelfs queue voor de schom mels, het verreweg meest geliefde in strument. Gelukkig bezit de vereniging sinds kort een kiimkooi, deelde de heer Wessels ons mede. Het is de eerste in Haarlem. Vooral jongens vermaken zich met dit toestel en er kunnen zich tegelijkertijd een groot aantal kinderen mee vermaken. Genoemde kooi bestaat uit een vlechtwerk van ladders, het toestel biedt veel houvast en is dan ook be slist niet gevaarlijk voor de jongere kinderen Die eerste middag werd toch een feeste lijke, ondanks de bijna winterse kou. Er werd naar hartelust gestoeid en gespeeld en de versnaperingen gingen er bij de kleintjes goed in. 's Avonds was het feest voor de ouderen, die evenmin last van de scherpe wind ble ken te hebben en op het verlichte pleintje in de tuin dansten op de muziek van de Spaarneboys, geassisteerd door de Haarlemse Stemmingbrengers als humoristisch inter mezzo. meent te moeten afwijzen", aldus Ollen hauer. Hij noemde het onverantwoordelijk, dat door Duitse beslissingen, zoals de vol tooiing der bekrachtiging van de Europese verdragen, voldongen feiten worden ge schapen, die slechts remmend zouden kun nen werken op het tot standkomen van internationale besprekingen. Het hardnek kige volharden van dr. Adenauer in zijn eis van snelle ratificatie moet, volgens Ollenhauer, de mening versterken dat „de samensmelting der bondsrepubliek met vijf andere continentale staten als belangrijker wordt beschouwd dan het openhouden voor een overeenkomst over de eenheid van Duitsland". De socialistische voorman be schuldigde dr. Adenauer ervan dat deze in de bondsrepubliek eerder een autoritair stelsel dan een vrij democratisch bewind zou hebben ingevoerd. De Britse Hoge Commissaris in Duits land, Sir Ivone Kirkpatrick, is benoemd tot secretaris-generaal van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Hij volgt Sir William Strang op, die zich wegens zijn gevorderde leeftijd terugtrekt. Sir Ivone zal in Duitsland opgevolgd worden door Sir Frederic Hoyer Millar, tot nu toe de permanente Britse afgevaar digde bij de NAVO. Sir Ivone was de eerste Britse Hoge Commissaris in West-Duitsland. De 56- jarige staatsman is Rooms-katholiek. Sir Christopher Steel, thans buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister in Washington, zal Hoyer Millar bij de NAVO opvolgen. 1.050 miilioen hulp dollars van Amerika verlangd In Madrid verneemt Reuter, dat Spanje aan Amerika economische hulp verzocht heeft ter waarde van 1.050.000.000 dollar gedurende drie jaar (350.000.000 per jaar) in ruil voor de toestemming, om Ameri kaanse bases op Spaanse bodem aan te leg gen. De bases zouden volgens de Spaanse wensen niet aan Amerika verpacht worden doch onder Spaanse vlag blijven en onder een Spaanse bevelhebber staan. De Ame rikanen zouden echter op operationele basis het bevel mogen voeren over die delen van de bases, die aan Amerika waren toegewe zen. Men noemt in dit verband de vlieg- haven Barajas bij Madrid en de marine basis Cadiz. In het geheel zouden de Ame rikanen drie bases wensen. Het Amerikaanse minsterie van Buiten landse Zaken heeft de berichten tegenge sproken als zou tussen Spanje en Amerika reeds overeenstemming zijn bereikt. „De onderhandelingen worden voortgezet", al dus een woordvoerder. De nieuwe Russische ambassadeur aan het hof van St. James, Jacob Malik, is Maandag per boottrein uit Parijs in Londen aangekomen. Hij volgt Andrei Gromyko op, die onder-minister van Buitenlandse Za ken der Sovjet-Unie is geworden. Malik zal zijn land bij de kroning van Koningin Elisabeth vertegenwoordigen. De Beweging van Europese Federalisten heeft in Rotterdam haar jaarlijks congres gehouden, dat twee dagen in beslag nam en waarvan de tweede dag, Zondag, ge kenmerkt werd door kaderbijeenkomsten met langdurige discussies over détailpun- ten der Europese actie. Op de eerste dag, tijdens de plenaire zitting, viel critiek te beluisteren op de werkwijze van de B.E.F. uit de afdelingen. Critiek Tijdens de gedachtenwisseling kwam uit de afdeling Haarlem een opmerkelijk geluid bij monde van de secretaresse van deze afdeling, mevr. H. C. Boelen-Wem- berg. Mede namens een ander bestuurslid dezer afdeling, de heer J. Lodewijks, die niet aanwezig kon zijn, oefende zij critiek uit op de werkwijze der B.E.F., die na al die jaren tot een zo laag aantal leden heeft geleid, dat men zich afvraagt of het nog nut heeft op deze wijze verder te gaan. De B.E.F. bereikt de grote massa niet, doch laat de belangstellenden in de Europese zaak en degenen die er iets voor willen doen een contributie betalen en meespelen in het „gezelschapsspel" van de typisch Nederlandse wijze van verenigingsleven. Spréekster hekelde deze overmatige orga nisatiewoede, die zij als buitenlandse van geboorte (zij komt uit Noorwegen) niet kan waarderen. „Er is in de B.E.F.", aldus mevr. Boelen, „geen enkel spoor van de avant-gardegeest, die een dergelijke be weging zou moeten kenmerken. Wat onze politici in Straatsburg vertellen wordt als leiddraad genomen voor het actie-program van de B.E.F. Het moest eigenlijk zo zijn dat het actie-program van de B.E.F. leid draad was voor onze politici in Straatsburg. Wat nu de afdelingen doen is niets anders dan hun leden vertellen wat onze Straats- burgse gedelegeerden in de Raad van Euro pa meenden naar voren te moeten brengen. In Straatsburg worden de détails uitge werkt van 't juridische bouwsel dat straks de Europese eenheid zal moeten schragen. Deze détails interesseren de grote massa niet. De statuten van de B.E.F. en het huis houdelijk reglement interesseren haar evenmin. Wat haar interesseert is de fas cinerende idee van het verenigd wereld deel zonder grenzen, zonder paspoorten, met dezelfde munt en met een economische coördinatie, waardoor the man in the street zich vrijer en gelukkiger zal voelen. Maar hij blijft door onze huidige werk wijze volkomen buiten alle begrip voor wat er gaande is in Europa. Ik zou graag zien dat de B.E.F. op een of andere manier het Nederlandse volk inspireerde. De be hoefte aan een zoveelste vereniging is er helemaal niet. Wel is er behoefte aan een Europese massale inspiratie. Als wij in 1953 honderd of duizend of drie duizend of 10.000 leden winnen, dan heb ben wij nog slechts een fractie van het Nederlandse volk bereikt. Dit laatste getal is naar mijn gevoel volkomen onbereikbaar. Wat voor nut heeft het dan nog door te gaan op de oude weg? Maak de B.E.F. tot een avantgarde beweging, die in korte tijd het hele Nederlandse volk kan wakker schudden. Misschien kan dit door de plaat selijke afdelingen om te vormen in actieve comités, die niet uit zijn op domme leden- winning, maar de idee van Verenigd Euro pa fanatiek propageren, zonder de voor standers daarvan te dwingen te betalen als bewijs voor hun enthousiasme. Deze „her vorming" vraagt van u originaliteit, geest drift, activiteit en een moderne visie. De geest van de moderne mens eist andere inspiratiemiddelen dan het ouderwetse ver enigingssysteem. Dat moeten wij begrijpen, wanneer wij tenminste een werkelijk vruchtdragende bijdrage tot de eenwor ding van Europa willen leveren. Kunnen wij dit niet, dan is ons werk nutteloos." Als resultaat van deze critiek werd be sloten een commissie te vormen, die zich speciaal zal bezighouden met het bestude ren van de middelen, die een betere pro paganda en een grotere verbreiding van de Europese idee mogelijk zullen maken. Zatei'dag is in Bellevue te Amsterdam een demonstratief congres gehouden van het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen en de Algemene Nederlandse Bouw- bedrijfsbond. Op dit congres zijn de vraagstukken be treffende volkshuisvesting en werkgelegen heid besproken. Het werd onder meer bij gewoond door de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, en de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff. Mr. J. in 't Veld, oud-minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, dr. ir. F. Bakker Schut, hoofddirecteur van de Haagse gemeentelijke dienst van Weder opbouw en Stadsontwikkeling, dr. H. Un- rath, wetenschappelijk medewerker van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond en drs. D. Roemers, secretaris-redacteur van het N.V.V., hielden inleidingen. Aan het slot van het congres werd een resolutie aangenomen, waarin er wordt op aangedrongen: een definitieve wettelijke vorm te geven aan een rijksbouwplan op lange termijn; de voorziening in de behoef te aan kapitaal op lange termijn te waar borgen, en krotopruiming en subsidiëring voor nieuwbouw te regelen. Voorts wordt bepleit een doeltreffende stedebouwkun- dige wetgeving met herziening van Wo ningwet en Onteigeningswet; opheffing van het verschil tussen huren van oude en nieuwe woningen van gelijke kwaliteit, en waarborg van noodzakelijk onderhoud door verscherping van de Wederopbouw- wet; instelling van een huuregalisatie- fonds uit het surplus van huurverho ging boven noodzakelijk onderhoud voor de financiering van de nieuwbouw; subsi diëring van de nieuwbouw zolang alge mene loon- en prijspolitiek geen renda bele huurprijs bereikbaar maakt. De op leiding van vaklieden, zo wordt verder ge zegd, moet worden afgestemd op de be hoefte. Gestreefd dient te worden naar verlaging van bouwkosten door sociaal verantwoorde verhoging der productiviteit, bij voorbeeld door instelling van een pro- ductivitei|scentrum, waarin werknemers paritair dienen vertegenwoordigd te zijn. Het congres verwacht volgens de reso lutie dat de regering onverwijld stappen zal doen om het peil van de volkshuisves ting verder te verbeteren, waarbij met name aandacht moet worden geschonken aan het woonpeil in de oude wijken en voorts het belang van de werkgelegenheid op lange termijn in het oog dient te wor den gehouden. De gemeentebesturen dienen hieraan ac tieve medewerking te verlenen, onder meer door met spoed het voorbereiden de werk ter hand te nemen voor grondige vernieuwing van de bebouwde kernen. Tenslotte wordt een dringend beroep ge daan op de georganiseerde werkgevers in alle takken van de bouwnijverheid, tot een snelle en doeltreffende uitvoering van de wet op de bedrijfsorganisatie te geraken. De arts A. F. A. uit Wassenaar is Zater dagmiddag met zijn auto op de Jan Thijs- senweg te Rijswijk ter hoogte van de speel tuin Drievliet geslipt en dientengevolge over de kop geslagen en in het water ge reden. Twee personen die het ongeluk za gen gebeuren, hebben zich onmiddellijk te water begeven, doch zijn er doordat de auto ernstig was gehavend, niet in geslaagd de arts te redden. Toen de auto door een kraanwagen op het droge was gebracht, was de arts reeds overleden. ONDER BEHEER De Sjah van Perzië heeft de eigendom men van de kroon onder beheer van de re gering gesteld. (Verkort weergegeven) De houtsnip. Het protest door de heer E. v. d. Meulen, jachtopziener te Vogelen zang tegen het vernielen van een hout- snippennest, zal door alle natuurvrienden worden onderstreept. Er dient echter aan toegevoegd te worden, dat het doodschie ten van deze prachtige," snelle en zeldzame vogel door „jachtheren" nog steeds als een staaltje van schutterstalent wordt aange merkt. J. CLAY (De heer Van der Meulen deelt ons mee, dat het niet vaak voorkomt dat hout snippen in ons land nesten bouwen. De snip is een trekvogel die in de zomer maanden in Scandinavië verblijft. In het najaar volgt de trek naar het Zuiden en dan gaat de tocht ;yia Nederland. De hout snip behoort tot de wilde vogels, waarop volgens de jachtwet geschoten mag wor den. Het aantal vogels is dan bijzonder groot. Het verblijf van houtsnippen in het voorjaar komt niet veelvuldig voor.) Huisvesting. Op 17 18 en 19 Juni wordt te Haarlem het congres gehouden van de Vereniging van ex-politieke ge vangenen uit de bezettingstijd alsmede van de N.F.R., waaraan tezamen ongeveer 600 personen zullen deelnemen. Dit betekent, dat er een groot aantal mensen komen, die in de bezettingsjaren 1940-1945 verdienstelijk werk hebben verricht. Het is voor de besturen een hele opgaaf om voor al deze ex-politieke gevangenen onderdak te vinden, waarom wij een vriendelijk beroep doen op de burgerij van Haarlem en de omliggende gemeen ten, om gedurende drie nachten, van 17 Juni af, aan een of twee personen logies te verlenen. De laatste avond, dus op 19 Juni wordt de afgevaardigden en gasten een gemeenschappelijke maaltijd aange boden, zodat wij voor de laatste dag geen beroep behoeven te doen voor de avond maaltijd. Ditzelfde geldt ook voor de kof fietafel, die in de congreszaal wordt ge bruikt, zodat het alleen gaat om het ont bijt en tweemaal een warme maaltijd aan uw tafel als uw gasten. In alle plaatsen, waar de vorige con gressen gehouden zijn, mochten wij ruim schoots op de medewerking van de bur gerij rekenen en het Congrescomité ge looft niet misgetast te hebben, toen zij het hoofdbestuur de verklaring heeft gegeven, dat ongetwijfeld op de burgerij van Haar lem en omliggende gemeenten in dit op zicht gerekend mag worden. Wij vragen u vriendelijk om een brief kaartje of telefoontje onder nummer S5144 van des morgens half negen tot des mid dags half vijf, of des avonds op nummer 22062. U krijgt dan nadien schriftelijk be richt wie bij u komen logeren. Wij danken u reeds bij voorbaat harte lijk voor uw gastvrijheid met de stellige overtuiging dat u na het congres met ge noegen op het verlenen van logies terug zult zien. Voor het bestuur, K. R. VAN STAAL, voorzitter W. C. BIER, vice-voorzitter K. J. VAN KAMPEN, secretaris Marnixstraat 44, Haarlem Scheurende huizen. I Een huiseigenaar wil een grondig onderzoek ingesteld zien naar het euvel van scheurende muren, in nieuwe huizen vooral. Een gesprek met de eerste de beste architect of aannemer zal opheldering geven over deze kwaal, die bij huizen uit vorige eeuwen zo goed als nimmer voor kwam. Het is sinds de uitvinding en toepassing op grote schaal van de kunst-zandsteen, die vele jaren onderhevig blijft aan krim pen en indrogen. Omdat het gebruik, voor de binnenmuren, van kalkzandstenen wel licht 5 procent uitspaart op de bouwsom, wordt dit systeem sinds de laatste dertig jaren algemeen toegepast. Het gevolg is dan ook na enkele jaren reeds te consta teren in de kamers, gangen, enz., door de vele barsten en scheuren. Het heet dan dat het huis zich eerst moet „zetten", maar intussen raakt men die ge barsten muren niet meer kwijt, want na restauratie begint het scheuren wederom. De enige afdoende verbetering is om bij het bouwen ook voor de binnenmuren de harde rode baksteen te gebruiken, want deze krimpt nimmer. Dus geen kalksteen en geen trasmuren. Ook het hout van bal ken, vloeren, kozijnen, deuren, enz. is niet meer uitgewaterd of bestorven, zoals dit in vorige eeuwen werd gedaan. Gevolg: steeds maar krimpen en kromtrekken en overal kieren en niet sluiten! v. T. Scheurende huizen II. In uw blad van 7 Mei schrijft een huiseigenaar, dat de muren van nieuwe woningen zo spoedig scheuren. Hij schrijft dit toe aan de mini male eisen, welke aan het bouwmateriaal worden gesteld, en onvoldoende naleving der bouwvoorschriften. Het is natuurlijk zeer wel mogelijk, dat dit een reden is. De hoofdoorzaak is echter: het zv/are verkeer op wegen, welke daarop niet berekend zijn. De natuurkunde leert ons al, dat trillin gen zich voortplanten; dus ook die trillin gen, welke ontstaan door zwaar en inten sief verkeer. Ik woon nu al ruim zes jaar aan de Leid- sevaart in een huis, dat toch moeilijk onder de zogenaamde nieuwbouw gerekend kan worden. Toch heeft het zware verkeer al heel wat scheuren en barsten veroorzaakt in muren en plafonds. Zelfs een boot brengt heel wat trillingen teweeg, terwijl het treinverkeer aan de achterzijde van ons huis er hoegenaamd geen veroorzaakt. Het zou de moeite waard zijn, eens een onder zoek in te stellen bij huizen, welke aan een grote verkeersweg zijn gelegen. Ik ge loof wel, dat er dan heel wat klachten zou den binnenkomen. Zou het niet mogelijk zijn, dat via Bouw- en Woningtoezicht, vakbekwame mensen een keer per jaar controle uitvoeren in huizen, welke aan de verkeerswegen zijn gelegen. Het is toch niet verantwoord, om te wachten totdat de bewoners zelf met klachten komen. Hier moet een samenwerking ontstaan tussen huurder, huiseigenaar en Bouw_ en Woningtoezicht. J. W. B. S., Haarlem Logiesruimte. Herhaaldelijk kan men in de dagbladen artikelen lezen over de invasie van vreemdelingen in het Westen van ons land en dat men in plaatsen, zoals Utrecht, Amsterdam en Haarlem de groot ste moeite heeft al die vreemdelingen onderdak te verschaffen. Zo las ik onlangs dat vreemdelingen die in Haarlem onderdak zochten, doorgestuurd werden naar Delft. Ik vraag mij af, waarom dit nodig is. Destijds hebben naar aanleiding van een advertentie in uw blad, ongeveer 1100 Haarlemmers opgegeven bij de Stichting „Haarlems Bloei", dat zij logiesgelegenheid hadden. Dan rijst de vraag, waarom deze gegadigden nooit een verzoek van „Haar lems Bloei" ontvingen om onderdak aan vreemdelingen te verschaffen en waarom de vreemdelingen moesten worden doorge stuurd naar Delft. Is er soms geen samenwerking tussen de Stichting en de Horecabedrijven? Wel zijn mij gevallen bekend, dat in woners van Haarlem zich rechtstreeks met hotelhouders in verbinding hebben gesteld en van deze vrij geregeld gasten „be trokken". D. W. (Het ons overigens onbekende bericht, dat vreemdelingen doorgestuurd werden naar Delft is onjuist. Op de drukste avond die de logiescen- trale van „Haarlems Bloei" tot nu toe heeft gekend (Zaterdag 2 Mei) waren er bij het invallen van de middernacht nog duizend van de 2300 bedden bij particulieren dispo nibel. Amsterdam heeft op die avond na 9 uur geen moeite meer gedaan om toeristen in Haarlem onder te brengen. Het aantal reservebedden in Haarlem is wel zo groot, dat er heel wat kan gebeuren voor men „uitverkocht" is. Red.) Zwendelkoers van lndochinese piaster verlaagd In Parijs is Zaterdag van regeringswege verklaard, dat de Vietminh de slag om Laos voorlopig heeft gestaakt. De hoofdmacht van de Vietminhstrijdkrachten, die op nog geen 20 kilometer voor de residentie Loeang Prabang hebben gestaan, trekt nog steeds naar het Noorden terug. In Franse diplomatieke kringen wordt de veronderstelling, dat deze onverwachte terugtocht het gevolg is van nieuwe in structies uit Moskou of Peking „zeer on waarschijnlijk" geacht. Het opperbevel van de Vietminh, aldus genoemde kringen, wordt gedwongen de aanvoerwegen te ver korten. Aanslag op trein Veertig kilometer ten Noord-Westen van Hoe, de hoofdstad van Annam, is een trein door landmijnen opgeblazen. Een afdeling van de Vietminh, die in hinderlaag lag, deed daarna een aanval op de trein; 19 personen, onder wie 10 militairen, verloren door de ontploffingen het leven. Bij het vuurgevecht tussen de aanvallers en het gewapende geleide van de trein sneuvelden zes aanvallers. Door versterkingen in de vorm van vliegtuigen en artillerie werd de aanval tenslotte afgeslagen. Koers van de piaster verlaagd In Parijs is tijdens het weekeinde be kendgemaakt dat de wisselkoers van Indo china voortaan een piaster tegen tien Fran se francs zal zijn inplaats van 17 frans, zoals tot dusver. De maatregel heeft ten doel een einde te maken aan het „piasterschandaal", waar van een parlementaire commissie van on derzoek in haar rapport melding maakt. In Indochina zou namelijk veel zwarte handel gedreven worden in geld, waarbij de win sten ten goede van de Vietminh zouden komen. Door de verandering van de offi ciële koers hoopt men aan deze handel een eind gemaakt te hebben. De maatregel gaat vandaag in. Overeenstemming over Cambodja In Parjjs is Zaterdag bekend gemaakt, dat overeenstemming is bex-eikt over de methode om de wettelijke onafhankelijk heid van Cambodja in de pi-actijk te ver wezenlijken. De overeenkomst zal aan de regex-ingen van Frankrijk en Cambodja ter goedkeuring voorgelegd worden. Op een Zaterdag te Utx-echt gehouden bijeenkomst van de jongerenorganisatie in de K.V.P. heeft de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting ir. H. B. J. Witte, een inleiding gehouden over de wo- ningbouwpolitiek, de taak van de gemeente daarin en over de woningnood der gehuw den en jonggehuwden. Sprekende over de woningnood der hu wenden en jonggehuwden, zeide de mi nister, dat 't pi'obleem der duplexwoningen een zaak is, die men thans in zijn alge meenheid nog niet vermag te beoordelen. Op zichzelf beschouwd lijkt het zeker ra- txcneel een nieuwe woxxing door splitsing voor twee gezinnen geschikt te maken. Maar een jong gezin blijft niet altijd een klein gezin. De gx-ote moeilijkheid is, om wanneer er twee kinderen zijn, te komen tot het vinden van een geschikte andere woning, waarbij nog rekening moet wor den gehouden met het feit, dat een ver plaatsing van het uitgegx-oeirie gezin niet alleen verhuiskosten, maar ook inrichtings kosten vopr het nieuwe huis met zich brengt. Bovendien valt zulk een gezin in een hogere huur. Al met al factoren, die vaak oorzaak zijn, dat het uitgegroeide gezin tenslotte maar in een duplexwoning blijft zitten, tegen de bedoeling in. Nu kan men door middel van een opschuifsysteem een deel van deze bezwaren ondei-vangen, maar dat neemt niet weg dat de minister in de huidige situatie de gemeenten niet zou durven adviseren veel duplexwonin gen te bouwen. Wat het huidige woningtekort in ons land betx-eft, merkte de minister op, dat het cijfer van het aantal nog nodige wo ningen niet precies is op te geven. Het wordt geschat op 225.000 tot 250.000, al naar gelang men rekening houdt met de vóór de oorlog bestaande toestand, waarbij ongeveer 2 pex-cent der bevolking bij an deren inwoonde of met de ideale toestand van afschaffing van alle inwoning. Ook het vi-oeger aangenomen cijfer van 35.000 nieuw te bouwen woningen om de bevol kingsaanwas op te vangen, is in de prac- tijk niet juist gebleken, mede doox'dat het aantal huwelijken sterk gestegen is. In de periode 19391944 bedroeg dit aantal jaarlijks gemiddeld 69.000, maar sinds de oorlog is het jaarlijks gemiddelde geste gen met 27.000. In dit opzicht was 1946 een topjaar met 107.242 huwelijken en in 1952 bedroeg dit aantal 87.383. Ook de verhoogde leeftijdsgrens werkt het wo ningtekort in de hand. Intussen is naar ir. Witte zeide het to tale woningtekort aan het afnemen en met de bouw van een 65.000 woningen per jaai", zoals voor 1953 en 1954 bex-ekend is hoopt men dat tekort met een 20.000 stuks per jaar te doen slinken. In antwoord op desbetreffende vragen verklaarde de mi nister tenslotte nog, dat naar zijn inzicht de huren nog aanmerkelijk sterker ver hoogd moeten worden, dan thans is voor gesteld, wil men aan de eisen van een goede huisvesting tegemoet komen. Door de HVGB kunstzwemgroep „De Na jaden" werd Zondagavond in Stoop's bad, onder leiding van de heer M. Brandt de Kunstzwemshow 1953 gepresenteerd. Het was voor de eerste maal dat dit groepje na een half jaar oefenen met een show onder de schijnwerpers kwam. Het resultaat was be vredigend. Vooral „Charmaine", opgevoerd door Fred Koster en Nclleke Smit maakte een uitstekende indruk. Ook bleek het overbodig dat voor het optreden van de acht adspiran- ten in de „Florawals" clementie werd inge roepen, het was een lust voor de ogen. zoals deze meisjes van 10 jaar op de muziek Lie- bestraume de figui-en uitvoerde. Voor een komische afwisseling in het pro gramma werd gezorgd door de springers Schalens en Denneboom. Het programma be vatte ook een Hongaarse dans uitgevoerd door vier meisjes en een „Fantasie 1900—195.3". De tegenstellingen waren wel zeer duidelijk: de oude badcostuums met lange pijpen en de vlotte zwemcostuums van thans. Een mode show demonstreerde de nieuwe mode in strand- en badcostuums voor het zomersei zoen 1953. Veel afwisseling werd hierbij ten toongespreid en het viel ons op dat er toch ook behoorlijke zwembroekjes in verschil lende uitvoering in de handel zijn, zodat het nu wel tijd wordt dat het dragen van slipjes bij zwem. en polowedstrijden verdwijnt. Ten slotte noemen wij nog een solo kunstzwem- men uitgevoerd door Nelleke Smit en de finale door 16 meisjes, die een succesvol slot van deze avond betekende Economische rechter De dame uit Koog aan de Zaan die van morgen voor de Haarlemse economische politiex-echter verscheen, had vijf jaar ge leden een kapperssalon gedreven, waartoe zij toen bevoegd was. Maar sindsdien had zij die bedrijfstak verlaten om in het enige ongeorganiseerde bex-oep dat er ter wereld nog schijnt te be staan, namelijk dat van huisvi-ouw, werk zaam te zijn. Desondanks nam zij nog wel eens de krultang ter hand en dat bezorgde haar een proces-verbaal wegens overtreding van de Vestigingswet Kleinbedrijven. Tegenover de Economische rechter zette zij vanmorgen uiteen dat zij slechts vrien dendiensten bewees aan kennissen of fa milieleden en dat er van een vex-goeding absoluut geen sprake was, al werd er wel eens wat in het spaarpotje van de kinde ren gedaan. Ondanks deze volgens haar onschuldige gang van zaken vond de Officier, mr. J. Wiarda, dat er hier toch wel van een, zij het geen omvangi-ijke behandeling van de gevestigde kappex'sbedrijven gesproken kon worden en eiste een tientje. De politierechter nam het echter niet zo hoog op en motiveerde zijn vrijspraak met de woorden: „Een huiskamer met, een krul tang is tenslotte geen kappei-sinrichting". Hedenmorgen heeft de heer Erwin D. Canharn, hoofdredacteur van de „Christian Science Monitor" te Boston, op het paleis Soest.di.jk aan Koningin Juliana een chèque van 27.000 dollar aangeboden voor het Na tionaal Rampenfonds. De film, welke onder auspiciën van het Flora-comité te Santpoort Zaterdagavond in het Burgemeester Rijkenspark vertoond zou worden, is in verband met de minder gunstige weersomstandigheden, tot een nader te bepalen tijdstip uitgesteld. Na het vermaard geworden „Van ander ras" is er weer een nieuw stuk voor het amateurtoneel vrij gegeven, dat eveneens de onderdrukking der negers in Amerika tot onderwerp heeft. Het is „Pinky, een blank negermeisje", naar de roman van Sid Rickett Sumner, waarin de navrante historie wordt behandeld van een jong meisje uit het Zuiden van de Verenigde Staten, dat uiterlijk geen enkel kenteken draagt van haar gekleurde afkomst. Zij verlangt daardoor eenzelfde behandeling als de blanken en vestigt zich in het Noor den als verpleegster, ©mdat de haat tegen de negers hier minder groot moet zijn. Zij maakt kennis met een jonge arts en zij besluiten te trouwen, zonder dat hij van haar afkomst op de hoogte is. Toch raakt Pinky bevreesd voor ontdekking. Zij keert naar haar grootmoeder terug, waar de blanke bevolking uit de omgeving haar opnieuw met diepe minachting bejegent. Als verpleegster neemt zij daarop haar in trek bij een excentrieke oude dame, miss Em, die Pinky als beloning voor haar vele goede zorgen bij laatste wilsbeschikking een grote villa in eigendom achterlaat. Uiteraard wox-dt dit testament door de an dere familieleden fanatiek en met alle middelen bestreden, maar Pinky krijgt hulp van haar arts, die eerst een innerlijke strijd moest overwinnen om haar naar het vijandelijk gezinde Zuiden te volgen. Uit eindelijk wordt Pinky het kapitale huis toch toegewezen, waarna zij besluit het als hospitaal voor noodlijdende negerkinderen in te x-ichten, bij welke zware taak de jonge dokter haar als echtgenoot terzijde zal staan. Dit stuk telt minder emotionele taferelen dan „Van ander ras" en zal daarom waar schijnlijk rxiet dezelfde opgang maken. Het is in sommige gedeelten zelfs bepaald lang dradig, dooi'dat de schrijver zich in zijn dialogen niet altijd voldoende wist te be perken. Hiermede is het evenwel geenszins veroordeeld, want wanneer de regisseur met enig overleg het blauwe potlood han teert, kan er ongetwijfeld nog een boeiende voorstelling uit groeien. In ieder geval werd dit Zondagavond nog bewezen door de R.K. toneelvereniging „Heemsteeds Amateur Toneel", die er in het R.K. Ver enigingsgebouw een alleszins verdienste lijke opvoering van wist te geven. Regis seur J. J. Schelvis vond onder de werkende leden voldoende intelligente krachten om een sluitend geheel te ber-eiken. Zo zagen wij van Corrie Meijboom een gevoelige Pinky, hoewel haar grime toch beslist on juist is geweest. Haar bruine gelaatskleur vestigde onmiddellijk de aandacht op haar afkomst, hoewel de gehele intrige van het stuk is gebaseei-d op haar „blanke" uiter lijk. Maar dit was ten slotte een fout van de regie en niet van haar. Ton Weijers was een onderdanige grootmoeder en An Willemse een schijnbaar gevoelloze miss Em, die evenwel over een gouden hart bleek te beschikken. Verder zag men een sympathieke jonge arts van Ben v. d. Ham, een oude levenswijze geneesheer van Jan v. d. Veldt en een energieke rechter Wal ker van Jaap van Wees. Er was alle reden deze voorstelling met gespannen aandacht te volgen, hetgeen het publiek dan ook niet heeft verzuimd. JAN VAN DAM. 3-3Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Vrijdag 9613/ib 161 181% 159% 309 92 146 130 99% 88% 164 157% 162 158% 37% 519/i8 48% 65% 23 Ti 39 Openings koersen 96% 159% 188 159 306% 93% 128% 100 88% 164 157% 162 158% 37% 52 48% 65% 24% 39%

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10