Philips houdt rekening met belangrijke omzetstijging Puistjes Kruiser De Ruyter slaagde voor toelatingsexamen van de zee 3 Solex D.D.D. L wek de gal in uw lever op Afd. Noordholland van Blindenbond „St. Odilia" bestaat kwart eeuw Wereldnieuws PANDA EN DE HAND-VIS 2 Nieuw type hete lucht-motor De radio geeft Woensdag ('fee MORRIS dcfcicycu fnuj! Oorspronkelijk bestek van 1938 volgens moderne eisen veranderd Bemanning: 960 koppen In 1 dag retour TccU ló het zo Tanden in de maag J Naast de alom S O K K E N-AANBIEDINC BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13^59 Prins Bernhard op „De Zeven Provinciën" Jacob Hartogprijs 1953 Margit Opawsky als gast bij Utrechtse Opera Negentig percent van blinden nog financieel afhankelijk Glasmuseum in Leerdam DINSDAG 12 MEI 195S ADVERTENTIE bekende van f. 392.50 De raad van bestuur der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven deelt in zijn jaarverslag over 1952 mede, tevre den te zijn over de gang- van zaken in het afgelopen jaar. De winst is ongeveer ge lijk aan die van 1951, namelijk van het gehele concern, dus met inbegrip van do Amerikaanse en de Engelse trust, f64.150.000 tegen f63.103.000. In verhou ding tot de wereldomzet, die met 11 steeg van f 1.242 millioen in 1951 tot f 1,384 millioen, was de winst in 1952 iets lager. De winst bedroeg in het afgelopen jaar 4,6 van de wereldomzet tegen 5.1 in 1951. Zonder aftrek van belastingen maakte de winst 10,4 van de omzet uit tegen 11,6 in 1951. Zonder het resultaat der trust was de nettowinst f50.971.000 tegen f49.107.000 in 1951. Het feit, dat het resultaat in verhouding tot de omzet in 1952 lager was dan in 1951, is onder meer toe te schrijven aan het doelbewust afremmen van de fabri- eage-activiteit en een kleine prijsverla ging van enige producten. In de landen overzee was de stijging van de omzet naar verhouding groter dan de stijging van de wereldomzet. De omzetstijging bedroeg in deze landen ongeveer 17 In 1952 is de weerstand bij de verkoop groter geworden. Tooh heeft het concern in het algemeen zijn marktaandeel kunnen handhaven en in bepaalde sectoren is het er in geslaagd dit te vergroten. Een ver- gelijidng tussen de ontwikkeling van de omzet in standaardproducten en overige producten valt voor 1952 weer uit ten gunste van laatstgenoemde groep. Rekening wordt gehouden met een be langrijke stijging van de omzet door de in vloed van een aantal nieuwe producten, waaronder televisie en telecommunicatie. Voor de televisie spruit de verwachting voort uit de omstandigheid, dat zich tij dens de verslagperiode een gunstige ten- denz voor de uitbreiding in diverse lan den is gaan aftekenen. De productie in binnen- en buitenland was in 1952 vrijwel gelijk aan die van 1951. De productie der Nederlandse fabrieken was 1 lager. Voor 1953 wordt een kleine productiestijging verwacht. De afschrijvingen bedragen voor 1952 f 19.683.000 (v.j. f 18.359.000) en aan in terest werd betaald f 8.590.000 (v.j. f6.868.000). Van het winstsaldo ad f50.971.000 (v.j. f49.107.000) is f20 xnil- ADVERTENTIE tijdens de Braderie op het 2e paar 10% korting op het 3e paar 20 korting M. DOUWMA EN ZOON Gen. Cronjéstraat 4244 - Telefoon 15438 Haarlem HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.30 Herdenkingsdienst. 11.30 Platen. 11.55 Viool en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro testants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Ma- rmierskapel. 14.00 Platen. 15.30 Cello en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Accordeonmuziek. 18.15 Geestelijke liederen. 18.30 R.V.U.: Ex perimentele voorschouw. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buiten lands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Interkerkelijke Getuigenissamen komst. 21.30 Platen. 21.40 Radio Philharmo- nisch orkest en soliste. 22.30 Reisbeschrij ving. 22.40 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 9.40 Orgel. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Roemeens orkest. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws, en commentaar. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 De weg omhoog, causerie. 14.15 Jeugd- concert. 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Sopranino- blokfluit-recital. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.50 Regerings uitzending.: Onderwijs in de Nederlandse Antillen. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Joods Pinkster feest. 19.15 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Parlementair overzicht. 20.15 Lichte muziek. 20.45 Mont Pelé, hoorspel. 21.55 Saxofoonkwartet 22.15 De uitbarsting van de Mont Pelé, causerie. 22.30 Sextet. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Reportage. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Sopraan en piano. 12.50 Platen. 23.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.40 Platen. 15.45 Omroepkoor en orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Klankbeeld. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Pianomuziek. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Kinderliedjes. 20.00 Hoorspel. 20.50 Platen. 21.10 Opera muziek. 21.35 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Voordracht. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Film en toneel. Vrij buiters Radiodagboek. (Op 224 en 49 m.). ADVERTENTIE Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen wordeD gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN zie&vc&iemcii w ui ucu lioen (v.j. f 25 millioen) overgeboekt naar de reserve ingehouden winst. Voor de uit kering van 't dividend (evenals het vorige jaar 7,2 op de cumulatief preferente aandelen en 12 op de gewone aandelen) is f 26.612.100 (v.j. f21.030.480) benodigd. Aan tantièmes wordt f2.073.338 (v.j. f 1.633.228) uitgekeerd en voor belangen personeel wordt f 2.181.095 (v.j. f 1.680.114) bestemd. Hetelucht-motor Is een overzicht van de productie wordt onder meer medegedeeld dat de practische bruikbaarheid van de hetelucht-motor als aggregaat voor stroomopwekking is bewe zen. Een nieuw prototype met groter ver mogen en groter nuttig effect is klaar ge komen en zal tegen het einde van dit jaar gereed zijn voor fabricage. De totale personeelsbezetting is thans 95.000 tegen 99.000 op 31 December 1951. In Nederland werken bij de Philipsbedrij- ven 41.000 personen tegen 44.000 aan het einde van het vorige boekjaar. Het jaarverslag bevat voorts de gebrui kelijke beschouwingen over de economi sche toestand. Onder meer wordt gezegd: „Van een werkelijk krachtige en actieve politiek ter bevordering van de export zijn nog weinig merkbare tekenen aan te wij zen. Van de door de regering in haar ex portnota in het vooruitzicht gestelde maat regelen is er nog slechts één verwezenlijkt: de verruiming van het export-bonusdollar- systeem. Het is voor Nederland van groot belang", zo wordt verder gezegt, „dat de economi sche, financiële en handelspolitieke func ties bij de officiële Nederlandse vertegen woordigingen in het buitenland door de beste deskundigen worden ingenomen. Van het allergrootste belang is het echter, dat de economische functies in Den Haag op de best mogelijke wijze worden bezet. Met zorg neemt de raad van bestuur waar dat bekwame la-achten de rijksdienst verlaten om in het bedrijfsleven een functie te aan vaarden. Hierdoor wordt, de continuïteit in de topfuncties verbroken. Dit zal slechts kunnen worden voorkomen indien de ho norering bij die in het bedrijfsleven wordt aangepast". „Men dient met betrekking tot de ex portvergroting niet uit het oog te verlie zen dat zelfs de meest actieve handelspoli tiek niet meer kan bereiken dan de ope ning van de kanalen waardoor de export zich moet bewegen. De goederenstroom zelf wordt immers bepaald door de econo mische wetten. In Nederland is terecht een economische politiek aanvaard die gericht is op volledige liberalisatie van. het goede ren-, diensten- en betalingsverkeer. Deze is echter alleen aanvaardbaar op basis van wederkerigheid". Belastingdruk nadelig „De huidige belastingdruk oefent een na delige invloed uit op het economische le ven. Verwezenlijking van de door de re gering in het belang van de industrialisatie aangekondigde belastingmaatregelen zal slechts zeer ten dele aan dit bezwaar kun nen tegemoet komen. Nog steeds wordt over het hoofd gezien dat een wezenlijke verlichting van die druk een gezonde groei van de bedrijven zodanig stimuleert dat de inkomsten van de schatkist uit be lastingen in dezelfde omvang, zo niet in grotere mate, zullen vloeien. Men dient zich ervan bewust te zijn dat in onze op particulier initiatief gegronde gemeenschap het welvaartsniveau niet kan worden ge handhaafd als men op deze wijze de naar dit doel leidende wegen verspert". „Ernstig dient te worden gestreefd naar coördinatie van de economische en finan ciële politiek van de West-Europese lan den, daar anders geen integratie van West- Europa mogelijk is en elke nationale in spanning steeds weer kan worden teniet gedaan door autonome handelingen van de afzonderlijke landen. De tijd dringt tot handelen om de mogelijkheid te scheppen voor de volledige ontplooiing van het on dernemersinitiatief", zo besluit het ver slag. ADVERTENTIE FIELDJACKETS - SWEATERS Prins Bernhard is gisteren per vliegtuig naar Renfrew in Schotland gegaan en heeft aan boord van „De Zeven Provin ciën" de snelheidsproeven met deze nieu we Nederlandse kruiser meegemaakt. Des avonds Is de Prins per vliegtuig naar Ne derland teruggekeerd. Bij de opening van de voorjaarstentoon stelling van het schilderkundig genootschap Pulchrl Studio in Den Haag werden voor de tweede keer de jaarlijkse prijzen uitgereikt, ene zijn ingesteld door het erelid Jacob Har- tog, sedert de oorlog in Amerika woonachtig. Voorzitter van de jury was de winnaar van het vorig jaar, de Wassenaarse kunstschilder Sierk Schroder. Winnaar van de Jacob Hartogprijs 1953 is Frans Vollmer en de tweede prijs werd toe gekend aan Paul Citroen voor diens tekening van Victor van Vriesland. Mevrouw Jos Jab Van Rimsdijk, de beeldhouwer Theo van der Namer en de schilder Theo G. van Eijs- den kregen eervolle vermeldingen. ADVERTENTIE U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Op 21 Mei zal de Utrechtse Opera de eerste opvoering in Den Haag geven van „De Toverfluit" van Mozart in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag met Margit Opawski van de Weense Staatsopera als gast in de rol van dè ko ningin van de nacht. De opvoering wordt gegeven onder de gastregie van Hans Meissner, met begeleiding van het Utrechts Stedelijk Orchest onder leiding van Chris Burgers. Op Donderdag 28 Mei zal het rayon Noordholland van de Nederlandse Rooms- Katholieke Blindenbond „St. Odilia" vijfentwintig jaar bestaan en ter gelegenheid van dit heugelijke feit houdt de bond op die dag in café-restaurant Brinkmann op de Grote Markt in Haarlem een receptie. En op deze receptie zullen ongetwijfeld naast de vele blinden zelf, óók diegenen aanwezig zijn, die op een of andere wijze dikwijls in aanraking komen met het blindenwerk in het algemeen en dat van Haarlem in het bijzonder. Immers, talrijke werkgevers hebben reeds enkele blinden in dienst en besturen van alle blindenbonden hopen van ganse harte, dat ook zij, die er zelfs nooit aan gedacht hebben een of meer blinden in hun bedrijf op te nemen eens komen praten op de receptie, opdat ook zij kunnen ervaren welk een groot aantal functies de blinde in het economische leven kan en wil vervullen. De R.K. Blindenbond „St. Odilia" be staat dus, in Noord'holliaind althans, vijfen twintig jaar en de actieve voorzitter van deze onderafdeling, de heer F. H. Louman, vertelt bijzonder enthousiast over het vele werk, dat de bond reeds voor zijn leden heeft gedaan. En wanneer men in gedach ten een kwart eeuw teruggaat dan pas ziet men hoeveel er eigenlijk op dit terrein van het blindenwerk is veranderd Immers, in de twintiger j aren, zaten de meeste blinden stilletjes thuis en vooral op het platteland hadden zij een ondenkbaar eentonig be staan. Hier diende dus verandering in te komen en de drie blindenbonden, de neu trale, de Christelijke en de Rooms Katho lieke, hebben dit begrepen. Op de over heidsinstanties werd een beroep gedaan om zoveel mogelijk te helpen, firma's en parti culieren boden hun hulp aan en op deze Na de geslaagde proeftochten ligt de kruiser „De Ruyter" weer bü Wilton-Fijen- oord te Schiedam, waar er de komende maanden de laatste hand aan wordt gelegd. Het ligt in de bedoeling het schip half Sep tember in dienst te stellen. Er zijn thans mededelingen gedaan over de bouw van de kruiser en de machine installatie door de directeuren van Wilton- Fijenoord ir. J. E. Woltjer en ir. B. Wilton en over de ervaringen op de proeftocht naar het hoge Noorden door kapitein ter zee H. H. L. Pröpper. - De levertijd is wel bijzonder lang ge weest want de kruiser werd reeds in 1938 besteld. Maar er is ook wel bijzonder veel tijdens de bouw gebeurd. Tijdens de oorlog was de romp al een eind gevorderd, maar in de tweede fase van de oorlog moest het schip plotseling op last van de Duitsers te wafer worden gelaten. Dit is geschied, maar er werd toch niet veel meer aan gewerkt. In de oorlog hebben de marines der geal lieerde landen nieuwe ervaring opgedaan. Die had geleerd, dat het niet wenselijk was volgens het oude bestek verder te bouwen. Er werd opnieuw een bestek gemaakt. De machinekamers en ketelruimten werden samengevoegd (oorspronkelijk waren zij gescheiden gegroepeerd) en in de electri- sche installatie werd gelijkstroom van 220- 440 Volt vervangen door draaistroom 440 volt 60 perioden, zoals in het algemeen in Amerika gebruikelijk is. Dit betekende voor Nederland een volledig nieuwe ont wikkeling van het electrische deel van de kruiser. De voortstuwingsinstallatie, die bij een gewoon schip de hoofdinstallatie is, kan bij een oorlogsschip als dit eigenlijk een neveninstallatie genoemd worden. De „De Ruyter" wordt voortbewogen door turbi nes, die gevoed worden door stoom. De machinekamer is verdeeld in een voor- en een achtermachinekamer met ketelruim. Elk bedient een schroef. Door dit systeem zijn verschillende combinaties mogelijk, opdat het schip zoveel mogelijk intact kan blijven wanneer er ergens iets onklaar raakt. Voorts is er de scheepsbeveiligingsdienst, die tevens het schip stabiel kan doen blij ven als een bepaald compartiment geraakt zou worden. De bewapening is een bedrijf op zichzelf. Ook daarbij is gestreefd naar een maxip mum aan mogelijkheden en een maximum aan bedrijfszekerheid. Kapitein ter zee Pröpper sprak vervol gens over de bewapening, onder meer de „vierdubbeltoren" van 15 cm voor zeedoel en luchtdoel. De vuurleidingen zijn dubbel uitgevoerd. Voorts zijn voorzieningen ge troffen voor detectie voor onderzeeboten en is er een grote radar-apparatuur. Het schip heeft een zeer groot electrisch ver mogen en dit laatste is een van de grote factoren geweest, waarom na de oorlog verbouw noodzakelijk was. De proeftocht was te scheiden in twee gedeelten. In de eerste plaats de „fabrieks- proeftochten", waarbij de fabriek zelf zijn eigen apparatuur kon testen. Die duurden van 5 tot 21 Maart en daarbij bleek dat een snelheid van 27 mijl nog niets was voor dit schip. In het schip vindt men veel isolatie en ventilatie, ook al omdat het zo nodig ge bruikt moet worden in veel koudere ge bieden. Andere eisen waren: géén patrijs poorten en verspreiding van de bemanning over het gehele schip. Er was een pro gramma ontworpen, waarbij een van de kruisers om de Noord en de andere om de Zuid gestuurd zou worden voor proef nemingen. De „De Ruyter" ging naar het Noorden. Op 12 April verscheen het schip te Spits bergen. Daar werd de eerste ijsberg waar genomen. Op de genoemde tijd van het jaar is daar een ijsbarrière van 20 mijl breedte. De bemanning was gestoken in grote pool- pakken. Een paar dagen is daar besteed aan het nemen van proeven. De 18e April om 10 uur 's avonds werd de ijsbarrière bereikt. Daar in de Poollucht van 15 gra den onder nul werden tal van proeven ge nomen. In Nieuwediep zijn schietproeven gehou den. De ervaring was, dat men met een geheel volwaardig schip te doen had en de snelheid bleek zelfs hoger te zijn, dan vóór de oorlog als eis was gesteld. Het werktuigelijke deel is bijna geheel Nederlands fabrikaat. De totale bemanning van het schip wordt 960 koppen. 40. „Droog uw tranen, mevrouwtje", zei de agent warm, „deze brutale vlegels zullen u niet meer lastig vallen. In de cel zullen zij over hun wangedrag kunnen nadenken". „Maar agent", riep Panda wanhopig, „zij eh.hij is een dief, als dame ver momd! In die kinderwagen is de handvis, die hij gestolen heeft!" „Zwijg!", baste de agent, „in mijn tegenwoordigheid zal die dame niet beledigd worden!" „Dank u, Inspecteur", zei Joris aangedaan, „ge zijt een sieraad van de rechterlijke macht". De agent maakte glimmend een buiging. „Ga in vrede, mevrouwtje", knorde hij. Dit liet Joris zich geen tweemaal zeggen. Hij nam beleefd zijn muts af en wilde zich waardig verwijderen, toen hij plotseling een merkwaardige verandering op het ge zicht van zijn beschermer zag. De agent liet zijn arrestanten los en staarde verbijs terd van de muts naar Joris. Te laat be merkte deze, dat hij per ongeluk mèt zijn muts ook zijn pruik had afgenomen. „Ziet u nu wel, dat hij vermomd is!", riep Pan da. Joris wachtte maar niet af, tot op het zien het begrijpen zou volgen. Hij plantte de muts weer op zijn hoofd, greep de kin derwagen en ging er in een wilde ren van door. Beleefdheid zal nog eens mijn on dergang zijn", hijgde hij. wijze heeft men talrijke blinden aan het werk kunnen krijgen. Veelal gingen zij eerst naar een der grote blindeninstituten in Grave of Bus- sum, waar zij mogelijk een vak leerden en vervolgens werden zij in hun plaats van inwoning bij bedrijven of instellingen te werk gezet. En de resultaaten, die men op dergelijke instituten heeft weten te be reiken grenzen aan het wonderbaarlijke, want naast het algemeen bekende bind- en vlechtwerk hebben ook talrijke blinden hun beroep gevonden als stenograaf of cor respondent. De betrokken personen wor den dan met medewerking van bedrijfs leider en/of directies op een daarvoor be stemde afdeling geplaatst. In het begin gaat het werk natuurlijk wel eens met enkele moeilijkheden gepaard, maar al lengs raakt de blinde meer ingewerkt en tegenwoordig is het in enkele bedrijven al zo, dat de beste krachten dikwijls onder de blinden gezocht moeten worden. En in deze richting willen de blinden bonden voortgaan, want men moet niet vergeten, dat tegenwoordig nog negentig percent van de blinden financieel afhanke lijk zijn van de gemeenschap en de blin den zelf wensen in de eerste plaats in hun eigen onderhoud te kunnen voorzien. En de vele blinden, die dit reeds doen vormen het overduidelijke bewijs, dat zulks geens zins tot de onmogelijkheden behoort. Sociaal werk In Haarlem en verder geheel Noord holland, behalve Amsterdam werkt dius on der anderen de R.K. blindenbond „St. Odi lia" en wat deze vereniging in de afgelo pen vijfentwintig jaar reeds voor haar ne gentig leden gedaan heeft is haast te veel om op te noemen. Alle blinden kunnen bij de heer Louman les nemen in het Braille-schrift en zowel de jongeren als de ouderen maken hiervan een gretig gebruik. De bond heeft daar naast natuurlijk een orgaan, houdt vacan- tieweken en contactdagen en verder wor den de blinden, die hulp nodig hebben, op de meest verschillende wijzen gesteund. De een heeft dringende behoefte aan een geleidehond, de ander moet trachten een werkgever te vinden en een derde heeft grote financiële moeilijkheden, want ook die komen bij de blinden helaas maar al te vaak voor. Nu moge het dan waar zijn, dat de Ne derlandse regering, die een rijksblinden- commissie heeft ingesteld, voor elke blinde een bedrag van drie gulden per week heeft uitgetrokken en dat de sociale raden in de diverse gemeenten al het mogelijke doen om de blinden bij te staan, toch blijft er nog altijd een groot tekort. En deze leemte zou voor een groot gedeelte kunnen worden opgevuld, indien meer werkgevers hun on gemotiveerde schroom opzij schuiven en de blinden tie gelegenheid geven ook in de administratieve afdelingen van de bedrij ven te tonen waartoe zij in staat zijn. Dit zou uiteraard voor „St. Odilia" het mooiste jubileumgeschenk zijn, dat men zich kan indenken. De directie van het Groothandelsgebouw te Rotterdam heeft vier zalen en een gang beschikbaar gesteld voor tentoonstellingen van Nederlandse beeldende kunst. Op 3 Juni begint de eerste expositie, gewijd aan unica uit Leerdam en werken van Rotterdamse schilders. In Leerdam wordt deze zomer een glas museum geopend, dat als enig in Europa wordt beschouwd. Men is voornemens ook hier tentoonstellingen van Nederlandse beel dende kunst in te richten. Fiat. De nationale oliemaatschappij van Perzië heeft met een Italiaanse maat schappij, vermoedelijk „Fiat", een over eenkomst gesloten, welke voorziet in de ruil van olie voor automobielen. Stemmenkopers. De politie heeft Zondag twee Japanse volksvertegenwoordigers gearresteerd. Zij worden er van be schuldigd, te hebben gepoogd bij dé in April j.l. gehouden algemene verkiezin gen stemmen van kiezers te kopen.' De candidaat, te wiens bate dit geschied zou zijn, is niet gekozen. Na de verkie zingen zijn talrijke personen, op be schuldiging van stemmenzwendel, ge arresteerd. Er zijn in deze zaken nog geen gerechtelijke uitspraken gevallen. Paniek. Door het ontploffen van een spi ritusbrander is Maandag brand uitge broken in het restaurant Trianon op een eiland in het centrum van Stockholm, de Zweedse hoofdstad. De brand greep zeer snel om zich heen en er ontstond een paniek onder de talrijke bezoekers. Deze drongen naar de uitgang of sprongen door de ramen in het water. Aanvan kelijk vreesde men, dat er veel slacht offers waren gevallen, doch na verloop van tijd bleek dat twee personen niet- ernstige brandwonden hadden opge lopen. Een gedeelte van het restaurant brandde uit. Overval. Bij een overval van oproerlingen op een vrachtauto van de politie op het Philippijnse eiland Mindanao zijn een politieman en vijf burgers, onder wie vier kinderen, gedood. Volgens onoffi ciële berichten werden tien inzittenden van de vrachtauto door de oproerlingen ontvoerd. Opvolger. Een Braziliaans expert op het gebied van algemene gezondheidszorg, dr. M. G. Candau is gekozen tot direc teur-generaal van de wereldgezond heidsorganisatie. Luitenant-kolonel Dja- far (Pakistan) was ook een candidaat. Candau volgt dr. Broek Chisholm (Ca nada) op die zeven jaar lang aan het hoofd van de organisatie heeft gestaan. Hij treedt in Juli af. Stakingsoproep. De onder communistische leiding staande Franse algemene vak vereniging (C.G.T.) heeft het personeel van de Parijse busdiensten en onder grondse opgeroepen, vandaag 24 uur te staken ter ondersteuning van een eis tot salarisverhoging met 4000 frank per maand. De katholieke en onafhankelijke vakverenigingen hebben geen stakings oproep uitgegeven. Een groot aantal conducteurs is lid van de C.G.T. Olie. De Finse tankboot Wiima, die al drie maanden in en bij de haven van Singa pore ligt met 10.000 ton Roemeense vliegtuigbenzine voor communistisch China, heeft de haven van Singapore verlaten en vijf mijl verder het anker laten vallen. Uit betrouwbare broa verluidt, dat de reder de benzine nu aan een Amerikaanse maatschappij verkocht heeft. Dezer dagen zou de lading in een Amerikaanse tankboot worden overgepompt. Watersnood. In het gebied van Oidos in Brazilië is het water van de Amazone rivier zo hoog gestegen, dat men in kano's boven de daken der huizen vaart. De rivier is nog hoger gestegen dan ïn 1922, toen een record-hoogte werd be reikt. Het gebied tussen Manaos, hoofd stad van de staat Amazonas, en de zee (een afstand van 1500 km) is gedeelte lijk door het overstromingswater ver woest en men schat, dat zeventig pro cent van de oogst in een groot gebied is vernield. Liberalisatieplan. Vandaag beginnen En gels-Duitse besprekingen over de plan nen, welke het Engelse Gemenebest koestert voor een vrijer handels- en betalingsverkeer. Engeland heeft reeds met de Scandinavische landen en Frankrijk besprekingen over de plan nen gevoerd. Op 16 en 17 Juni zal met Nederland overleg worden gepleegd. Dieet. Het opperhoofd van Swaziland, Sobhuza II, zal kafferbier, mieliemeel (mais) en stampmielies als proviand meenemen op zijn reis naar de kro ningsfeesten in Engeland. Sobhuza houdt zich aan de tradities van zijn stam en is dus ingesteld op het naturel- len-dieet. Hij zal zich op de overtocht en in zijn Londense hótel niet aan de gewone maaltijden onttrekken, maar neemt voor alle zekerheid toch maar 50 pond mieliemeel en stampmièlies mee. Het bier zal net genoeg zijn voor de overtocht. In Londen zullen zijn vrien den nieuw bier voor hem maken, een proces dat nogal eenvoudig schijnt U zijn. ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON 1 pers. f 12.50. 2 pers. 15.— HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 Tel. 11485 - Haarlem IEMAND die zich met duiven bezig houdt, staat te duizelen van het aantal varië teiten dat hem, hetzij op tentoonstellingen, hetzij bij andere passende gelegenheden, voor ogen wordt getoverd. Ondanks de verschillende vormen die de Gemonnikte Staarthalsduif, de Zwartgetijgerde Hol landse Kropper, de Nederlandse Hoogvlie ger, of de Smalkaldener Moor- kop (om maar eens enkele bui tenplaatsen te noemen), mogen vertonen, ligt de zaak voor ons land toch betrekkelijk eenvou dig, want onze tamme duiven- rassen stammen alle af van de Rotsduif, die langs de kusten van de Middellandse zee tot in het Himalayagebergte wordt aangetroffen. De meest bekende onder de Nederlandse wilde duiven zijn dan verder de Houtduif, de kleinere Holenduif en de Tortelduif, welke laatste hier in de lente verschijnt, doch ons land vóór het verstrijken van de zomer weer verlaat. Maar hiermede is de orde der duiven, die zich over de hele wereld heeft verspreid, verre van uitgeput. Een merkwaardige soort moet u beslist even in herinnering houden, n.l. de Vruchtenduiven, waaronder in de tropen en, in het bijzonder in het Oostelijk deel van Nieuw Guinea vele grote soorten voorkomen. Waarmee de Vruchtenduiven zich voe den, is niet zo moeilijk te raden. Ik had het tenminste direct dóór! Maar een merk- waardigheid die niet zo direct uit de naam valt af te leiden, is dat deze dieren geken merkt worden door een maagwand, die van tandachtige uitsteeksels is voorzien. Met dit „gebit" dat zich in de maag bevindt, zijn de vruchtenduiven in staat de kei harde yruchtenpitten te kraken, zodat het daaruit vrijkomende voedsel door de maag en de zeer korte darm kan worden verteerd en opgeno men. Ja, laten we het eens over de spijsvertering hebben. Van af het moment dat we een hap in de mond steken, wor den langs de weg die het voedsel aflegt, talloze stof fen afgescheiden, waardoor de afbraak van de spijzen wordt bewerkstelligd, zodat uit eindelijk een zodanige samenstelling wordt verkregen, dat de voedingssappen door het lichaam kunnen worden opgenomen. Deze methode achten wij de meest normale en misschien is zij dat ook wel. Maar er zijn vele diersoorten, waarbij dit geheel anders toegaat. De hier bedoelde dieren bewerkstelligen n.l. dat de verte ring van het voedsel reeds buiten het maag darm systeem plaats vindt, zodat de spijs vertering in feite dus buiten het lichaam is verplaatst, hetgeen niet minder doel treffend blijkt te zijn dan de door de mens toegepaste methode. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verbodenJU

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2