Omzet van de détailhandel heeft zich alweer hersteld Fiscale tegemoetkomingen voor hulp tijdens de watersnood Het Hek van de Dam Agenda voor Haarlem B0 l Vietminh-terugtocht uit Laos duurt voort Fabriek bij Rio bouwt F okk er-vliegtuigen Kilometers Beter! 41 BANDEN t Zij krijgen thans een wettelijke grondslag Vrijz. Dem. Bond WOENSDAG 13 MEI 1953 Gevolgen watersnood niet zo erg als gevreesd was Museumbloemen Fokker neemt deel in haar kapitaal Auto reed in op groep jeugdige kerkgangers Grote Russische wol aankopen in Australië LICHT^ rLOPEND Geen beslissing over politiek toporgaan voor „Klein Europa" Izwestia: Elk geschil is vreedzaam te regelen William Hayter Brits ambassadeur in Moskou Stukje Parijs Geen steek Opheffing in 1945 was niet gerech tvaardigd" Na de relatief ongunstige omzetontwik keling in Februari jongstleden trad in vele takken van detailhandel en ambacht in de daaropvolgende maand omzetherstel op. Dat blijkt uit het cijfermateriaal, dat door het Economisch Instituut voor de Midden stand is gepubliceerd met betrekking tot het omzetverloop in het midden- en klein bedrijf gedurende Maart 1053. Hoewel ook thans de invloed van de wa tersnood op het omzetverloop in de ver melde bedrijfsvormen nog niet in zijn volle omvang kan worden onderkend welke invloed in bepaalde gebieden zeker niet onbelangrijk kan worden genoemd schijnt toch over het geheel genomen geen sprake te zijn van een sterke teruggang van de geldomzetten. In tal van branches in duurzame con sumptiegoederen werden in Maart gelijke dan wel hogere geldomzetten behaald dan in de overeenkomstige maand van 1952. Een uitzondering wordt slechts gevormd door de détailhandel in glas, aardewerk, porselein en huishoudelijke artikelen, waar de Maart-omzetten in 1953 niet het peil bereikten van die in 1952. Ogenschijnlijk is de omzetbeweging in tal van takken der voed'ingis- en genotmid delenhandel minder bevredigend. Immers, hier kon ten opzichte van Maart 1952 veel al een teruggang van de geldomzet worden waargenomen. Bij de beoordeling van deze gegevens dient echter in aanmerking te worden genomen, dat Maart 1952 vijf Za terdagen telde, terwijl daarentegen in Maart 1953 slechts vier Zaterdagen voor kwamen. In de voedingsmiddelenhandel werd al leen in het slagersbedrijf en in de détail- handel in zuivelproducten ten opzichte van Maart 1952 enige ornzetvermeerdering be haald. In de détailhandel in vis waren de Maart-omzetten in 1953 gelijk aan die in 1952. De geldomzetten in het bakkersbe drijf vertoonden een daling met 6 percent en die in de détailhandel in aardappelen, groenten en fruit en in het kruideniersbe- drijf met 2 percent. Met betrekking tot het omzetverloop in duurzame consumptiegoederen kan met name in het rijwielbedrijf een aanzienlijke omzetstijging worden waargenomen te we ten van 35 percent. Dit houdt verband met de toegenomen verkoop van rijwielen met hulpmotoren. Toenemende activiteit in de bouwnijverheid bewerkstelligde in de handel in ijzerwaren en gereedschappen een ornzetvermeerdering van 16 percent. Ook in de boekhandel (Boekenweek) en in de détailhandel in sportartikelen (gro tere verkoop van artikelen voor de zomer sporten) was de omzetstijging van beteke nis, namelijk respectievelijk 12 percent en 13 percent. In de détailhandel in schoeisel en in textiel bedroeg de ornzetvermeerde ring respectievelijk 9 en 3 percent. De omzetten in de kantoorboekhandel en in de detailhandel in meubelen en aanverwante artikelen waren in Maart 1952 en 1953 van gelijke omvang. Tot heden hebben ruim tweeduizend per sonen een bezoek aan de tentoonstelling „Bloemenwereld" in Teylers Museum te Haarlem gebracht. Vanwege de vele bruik lenen van andere verzamelingen en parti culieren is het niet mogelijk deze bloem rijke expositie te verlengen, zodat Zondag 17 Mei de laatste dag moet blijven, waarop men deze honderdveertig tekeningen en schilderijen van oude en moderne Neder landse meesters het hierbij afgebeelde „Bouquet in vaas" van Balthasar van der Ast uit de zeventiende eeuw is een aan trekkelijk voorbeeld bewonderen kan. WOENSDAG 13 MEI Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", vragenavond, 8 uur. Rembrandt: „Carnaval in Texas", alle leeft,, 7 en 9.15 uur. Palace: „Papa Boem", alle leeft., 7 en 9,15 uur. Luxor: „Les belles de nuit", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Affair in Trinidad", 18 jaai-, 7 en 9.15 uur. City: „Brief Encounter", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Storm over Montana". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Pandora en de vliegende Hollander", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Lach en Vergeet", alle leeft., 8.15 uur. DONDERDAG 14 MEI Stadsschouwburg: „Waarom jok je, Ché- rie?" toneelgroep Comoedia), 8 uur. Rem brandt: „Carnaval in Texas", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Papa Boem", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les belles de nuit", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Affair in Trinidad", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Brief Encounter", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Storm over Montana", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Pandora en de vliegende Hol lander", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Lach en Vergeet", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 15 MEI Stadsschouwburg: „Anna Lucasta" (De Verenigde Spelers), 8 uur. Bioscopen: Mid dag- en avondvoorstelilngen, nieuw pro- ftramma. Slechts in de détailhandel in glas, aarde werk, porselein en huishoudelijke artikelen gaven de geldomzetten ten opzichte van Maart 1952 een daling te zien en wel van 8 percent. In alle branches in genotmiddelen waren de geldomzetten in Maart lager dan die in de gelijknamige maand van 1952. De omzetdaling was van de grootste betekenis in de détailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken (6 percent), in het choeolateriebedrijf (7 percent) en in de détailhandel in tabaksfabrikaten (9 per cent). In het. banketbakkersbedrijf en in de détailhandel in parfumerieën, cosmetische en toiletartikelen. liepen de omzetten slechts in geringe mate terug, te weten met respectievelijk 2 en 1 percent. De Vietminh-troepen, die kort geleden de hoofdstad van Laos, Loeang Prabang, be dreigden, zetten hun terugtocht langs de bovenloop van de rivier de Nam Hoe voort. Zij bewegen zich in de richting van Dien Bien Phu, 200 kilometer ten Noordwesten van Hanoi, vanwaar zij hun aanval in Laos begonnen. De devaluatie van de piaster De regering, van Vietnam heeft Dinsdag een prijsstop ingevoerd, teneinde prijsstij gingen te voorkomen. Dc prijzen zijn vast gelegd op het niveau van 9 Mei, twee dagen voor de devaluatie. De regering heeft alle firma's verplicht, haar voorraden aan te geven. Verder werd een tijdelijk export verbod uitgevaardigd. De regering van Vietnam heeft Dinsdag ook een verzoek aan de Franse autoritei ten gepubliceerd om, zoals het bij de over eenkomst van Maart 1949 tussen Vietnam en Frankrijk in het voornemen lag, de valutacontróle aan haar over te dragen. Gaf Stalin toestemming? Generaal Claire Cher.nault, in de tweede wereldoorlog bevelhebber der Amerikaan se luchtstrijdkrachten in China heeft te Monroe, in de Amerikaanse staat Louisiana tot de plaatselijke vliegclub verklaard, in het bezit te zijn van een afschrift van no tulen van een 31 Januari j.l. te Moskou onder leiding van wijlen Stalin gehouden vergadering, waarop, onder goedkeuring van de toenmalige Russische leider, het besluit tot de Vietminh-inval in Laos zou zijn genomen. De generaal verklaarde het afschrift via „Russische vrienden" te hebben gekregen. Nader meldt Reuter, dat waarnemers te Saigon verklaren, dat er nog 20.000 Viet- minh-opstandelingen in Laos zijn. Alleen de Vietminh-strijdkrachten die Loeang Prabang bedreigden, hebben zich volgens deze zegslieden teruggetrokken. Men is te Saigon van mening, dat de Vietminh-troepen nog steeds willen trach ten, door de staat naar de rivier de Me kong, de grens met Thailand, te komen. Op 11 Mei 1953 is de oprichtingsacte ge tekend van een te Rio de Janeiro geves tigde Braziliaanse vliegtuigfabriek, in wel ker kapitaal de N.V. Koninklijke Neder landse vliegtuigfabriek Fokker voor een belangrijk deel bijdraagt. Deze onderneming Fokker S.A. geheten, ontvangt een volledig uitgeruste fabriek nabij Rio, tegen een geringe jaarlijkse recognitie, van de Braziliaanse regering in gebruik. Fokker-Rio zal, volgens overeen komst met de Braziliaanse regering, grote series lesvliegtuigen van het type instruc tor (S. 11 en S. 12) en straaltrainers (S. 14) vervaardigen, op grond van licentierechten, die de Nederlandse Fokkerfabriek daartoe speciaal voor Brazilië afstaat. Zowel als licentiegever als in de capaci teit van deelnemer in het maatschappelijk kapitaal van Fokker-Rio, zal de Nederland se fabriek natuurlijk in nauw contact met de vestiging in Brazilië blijven. Daarnaast verschaft zij de voor de fabricage van de S. U's, S. 12's en S. 14's nodige mallen en kalibers, terwijl zij voor de aanloop der productie van Fokker-Rio bovendien een aantal straaltrainers en lesvliegtuigen in hier te lande vervaardigde onderdelen levert. Voorts heeft het Braziliaanse luchtvaart- ministerie blijk gegeven van grote belang stelling voor het nieuwe Fokker verkeers vliegtuig, dat zich nog in het stadium van ontwikkeling bevindt, de F. 27 „Friend ship". Drie van hen gedood En auto is in de nacht van Dinsdag op Woensdag in een straat van Piacenza (Italië) ingereden op een aantal kinderen die twee aan twee langs de kant van de weg liepen. Twee jongens van negen en een meisje van achttien jaar werden ge dood, een jongeman van negentien ernstig gewond. Verscheidene kinderen liepen lich te verwondingen op. De kinderen hadden juist een late mis in een kerk bijgewoond. De bestuurder van de auto zei verblind te zijn geworden door het licht van een tegenligger. Hijzelf en zijn vrouw bleven ongedeerd. De Australische wolmarkt, waarvan men verwacht had, dat zij tot het naderen de einde van het seizoen stabiel zou blij ven, is door de onverwachte Russische be langstelling, voor het eerst sedert bijna twee jaar, geschokt. De Russische agenten kopen grote hoeveelheden van de beste kwaliteiten wol en schijnen bereid tot het betalen van elke prijs om te verkrijgen wat zij wensen. ADVERTENTIE RIJWIEL» MOTOR De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de drie Beneluxlanden hebben gisteren te Parijs besloten de bestudering van de kwestie der Europese politieke gemeen schap uit te stellön tot de intergouverne mentele conferentie te Rome van 12 Juni tot 1 Juli. Op de vergadering kwam een sterk ver schil van mening tot uiting tussen Frank rijk en de Beneluxlanden enerzijds en Duitsland en Italië anderzijds, toen kanse lier Adenauer aandrong op spoedige aan vaarding van een plan tot oprichting van een politiek gezagsorgaan voor „Klein Europa". De vier eerstgenoemden maakten het duidelijk, dat zij niet van plan zijn zonder diepgaande bestudering inderhaast een plan goed te keuren. De aanstaande conferentie te Rome zal worden gevolgd door een conferentie der zes ministers te Den Haag op 10 Juli. Het Sovjetrussische blad „Izwestia" is Dinsdag verschenen met een hoofdartikel getiteld „Voor een vredesverdrag". Hierin wordt verklaard, dat de geschillen tussen de grote mogendheden op vredelievende wijze opgelost moeten worden. De Sovjet- Russische regering voert volgens de „Izwestia" een politiek van versterking van de vrede en samenwerking tussen de volkeren. Zij is van mening, dat er geen geschillen bestaan, die niet op vredelieven de wijze opgelost kunnen worden in goede verstandhouding tussen de betrokken lan den. Het blad is van oordeel, dat zo spoe dig mogelijk een verdrag met Duitsland ge sloten moet worden opdat dit land zich kan herenigen. Het blad stelt vast, „dat de vrije volken van de gehele wereld zich er van bewust zijn, dat er een reactionnaire macht bestaat, die, rechtstreeks of direct, alles doet om de internationale spanning te vermeerderen". „Deze macht heeft in het bijzonder invloed in de V.S., die bang zijn voor de vrede". De „Izwestia' constateert voorts, dat „het Atlantisch blok" tot dusver op geen enkele wijze laat blijken, dat het de bewapening wil beperken. William Hayter, thans Brits buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister in Parijs, is benoemd tot ambassadeur in Mos kou als opvolger van Sir Alvary Gascoigne, die spoedig de pensioengerechtigde leef tijd bereilkt. Hayter zal in Parijs opge volgd worden door P. D. Reily, thans werkzaam cp het Foreign Office. De be noeming van een jonge ambassadeur in Moskou (Hayter is 47) betekent een ver andering dex' Britse gewoonte. Tot nu toe betekende de benoeming steeds het hoog tepunt in de loopbaan van een Brits diplo maat. Na deze post werd hij doorgaans ge- pensionneerd. Reuter tekent hierbij aan, dat Malik en zijn voorganger als ambassa deur der Sovjet-Unie in Londen, Gromyko, geen van beiden de leeftijd van vijftig jaar hebben bereikt. Hayter heeft in 1934 en 35 reeds als ambassadesecretaris in Moskou gediend. Sir Alvary Gascoigne werd in October 1951 als ambassadeur in Moskou benoemd. Daarvoor was hij hoofd van de Britse mi litaire missie in Japan. ADVERTENTIE Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, dat fiscale tegemoetkomingen in verband met de watersnoodramp in houdt. Het nationale appèl aan de burger zin en de offervaardigheid van het Neder landse volk ten tijde van de watersnood ramp diende gepaard te gaan met diverse belastingfaciliteiten. Het nadere beraad met betrekking tot een wettelijke regeling van de faciliteiten, dat de staatssecretaris van Financiën blijkens zijn verklaring in de Tweede Kamer in het uitzicht heeft ge steld, heeft hem tot de conclusie geleid, dat het legaliseren van de fiscale tegemoet komingen bij de wet aanbeveling verdient. Een punt van overweging heeft daarbij mede uitgemaakt, dat met name voor de faciliteiten in de sfeer van de directe be- Het mooiste lelijke huis, dat wij ken nen, is het Amstel Hotel met zijn rechte gevels van verbleekte baksteen. Toege geven moet worden, dat deze nu bijna honderd jaar oude schepping van Outs- hoorn bijzonder indrukwekkend is, maar de indruk die gewekt wordt kan men moeilijk onder het begrip schoonheid vangen. Het is een monument, dat de herinnering aan een aristocratisch tijd perk levenid tracht te houden. Staats hoofden en filmsterren plegen er hun intrek te nemen als zij plichten in ons land hebben te vervullen. Wij komen er ook wel eens en het treft ons steeds, dat de directie dan zo attent is er zorg voor te dragen, dat de rode loper uitligt en een erewacht van portiers met goudge biesde uniformen en witte handschoenen ter begroeting gereed staat. Zo zacht zijn de tapijten in de hoge corridors, dat men zich hier voelt als een kater op de vogeljacht of als een laat van een feest teruggekeerde schooljongen, die zijn ouders niet wil wakker maken. Maandag begaven wij ons derwaarts om te voldoen aan een schriftelijke uit nodiging een cocktailparty bij te wonen ter gelegenheid van het in gebruik nemen van een zojuist gereed gekomen uitbouw. De directie had ons meege deeld deze nieuwe zaal de naam lounge bar te hebben gegeven, omdat deze zo wel lounge als bar is. Mocht u een vreemdeling in het hotelwezen wezen, dan kunnen wij u van dienst zijn met een eenvoudige vertaling van deze An gelsaksische termen. U moet dan weten dat een cocktail volgens ons woorden boek een omhooggedragen staart of wij citeren letterlijk een over het paard getilde poen is, dat lounge over dekte hal betekent en dat bar in dit geval niets met boos uitstaande heeft, doch zoveel wil zeggen als gelagkamer of taplokaal. Als u daar ooit eens een kijkje met een borrel gaat nemen, dan zult u bemerken dat de naam lounge bar bijzonder toepasselijk is gekozen. De aan de Amstel gelegen uitbouw is geheel opgetrokken van eigentijdse materialen: beton, staal en isolerend glas. De directie meent, dat hierdoor een pikante harmonie met de vorm geving van het oorspronkelijke bouwsel is verkregen. Bij het bepalen van het intérieur, zo schreef men ons verder, is geen aansluiting gezocht bij de sfeer van de reeds bestaande zalen. Dit betekent niet dat er geen deuren zouden zijn, maar wel dat men aan het hotel een element heeft toegevoegd, dat tot dusver ontbrak, te weten het sportieve. De notenhouten fauteuils met hun blauwe en groene bekleding, de in tech nicolor gestreepte gordijnen, de kleine koperen leeslampjes en de lichte panelen geven aan deze drinkgelagkamer een coquet karakter. Om niettemin een zekere intimiteit in deze hoge ruimte te krijgen, hebben de architecten een velum ontworpen van donkerblauwe stof, opgehangen aan versierde stijlen. De zitmeubels, ook wel krukken ge noemd, bekleed met rode ruitstof tegen een rabanne wandscherm, suggereren door hun plaatsing een beslotenheid, aldus nog steeds de beschrijvingsbrief. U merkt wel, dat men in het Amstel Hotel evenmin zuinig is geweest met snufjes op het gebied der woninginrich ting als met vreemde woorden. Maar alle gekheid terzijde: het moet inderdaad ongemeen aantrekkelijk zijn in het vroege voorjaar of op zomeravon den aan een der geheel wegschuifbare ramen de goede verzorging van het iiótel te genieten. Ook de tuin is in dit nieuwe aspect betrokken. Enkele zitge legenheden op een fraai gazon langs de rivier bieden het voor Amsterdam zo zeldzame samengaan en nu vermel den wij wederom wat de directie ons schreef van Privacy en wijdsheid. Wij delen deze mening volkomen, maar wij begrijpen volstrekt niet waarom men ter kenschetsing van de weelde van zo'n rustig zitje een Engels woord met een misplaatste hoofdletter heeft gekozen. Want als deze omgeving ons ergens aan doet denken, dan is het aan Parijs, bij voorbeeld aan het park langs de Seine tegenover het Palais Chaillot in de scha duw van de Eiffeltoren, gesteld dan nog altijd dat dit stalen gevaarte ook wer kelijk schaduw zou geven. U zult ons daar de komende zomer dikwijls kunnen vinden, want juist dit Par ij se kwartiertje maakt, dat wij des noods een uur van Amsterdam kunnen houden. Wij stellen ons voor daar te ge nieten van de rustgevende stroom met zijn driftig tuffende bootjes onder de hoge bomen, van het dartele dansen van het zonlicht op de kabbelende golfjes en van het melodieuze gelispel van onze babbelende buren. Want wij geloven niet, dat wij de enigen zullen zijn die aan de boorden van de Amstel ver pozing willen zoeken. Het bedienend personeel maakt bovendien dat de grote dichter Baudelaire posthuum gelijk krijgt met zijn bewering, die de hoogste kwaliteiten van Nederland samenvatte Onder de noemers: calme, luxe et volupté. Dit laatste behoeven wij waarlijk niet te vertalen. Vijf minuten op het terras terzijde van de Sarphatibrug zullen u doen beseffen wat dit allemaal betekent in een mensenleven. Intussen zult u zich misschien hebben afgevraagd, wat de bijgaande spotprent nu eigenlijk met ons verhaal over het Amstel Hotel en deszelfs geneugten uit staande heeft. Het antwoord daarop kan kort en goed luiden: niets. Maar dan ook helemaal niets. Toch zijn wij u een verklaring over de aanwezigheid van deze thans nergens toe dienende illus tratie schuldig. Welnu dan: toen onze trouwe Fiep Westendorp een dag of tien geleden voor een welverdiende vacantie naar een plaatsje met een onuitspreke lijke naam ergens in de buurt van de Pyreneeën vertrok, droegen wij haar op alvast een tekening te vervaardigen over het vertoon van menselijke ijdelheid in het bedrijf van de enige man in Amster dam. die het hoedenmaken nog als handwerk beoefent. Talrijke ministers hebben in zijn werkplaats hun steek ge past. Hij kent ze allemaal: staatslieden die er geen steek van terecht brachten en diplomaten die wel eens een steek lieten vallen. Hij heeft ze allemaal graag geholpen, behalve de ministers zonder portefeuille, omdat hij vreesde dat die wel eens slecht van betalen zouden kunnen zijn. Maar helaas, toen wij ons dezer dagen aan zijn werkplaats in de Korsjespoortsteeg vervoegden vraag ons niet, hoe wij dat gedaan hebben bleek hij niet thuis te wezen of te geven. Hoe dan ook, wij moesten onverrichter zake terugkeren, zodat wij u thans niet in de geheimen van het hoedenmaken kunnen inwijden. En daarom moet u ditkeer maar genoegen nemen met de tekening van de candidaat op een onver kiesbare plaats voor de gemeenteraad, die -een hoge hoed komt uitzoeken en zich intussen aan zijn toekomstige groot heid spiegelt. Het verhaal over de steek penningen komt later wel.BOEDA lastingen behoefte blijkt te staan aan een langere geldingsduur dan aanvankelijk was voorzien. De strekking van het onderhavige wetsvoorstel is dan ook om aan die fiscale tegemoetkomingen, welke onmiddellijk na de catastrophe door de regering de facto zijn toegestaan en voor welke een basis in de wet ontbreekt, thans een wettelijke grondslag te geven. Nieuw is de in artikel 8 vervatte tegemoetkoming ten behoeve van getroffen bedrijven, medebrengende, dat, op daartoe gedaan verzoek, schade aan goederen, behorende tot het bedrijfsvermo gen, ten laste van de winst over 1952 mag worden gebracht. De regering blijft ook nu, na meer ge zette overweging, bij haar aanvankelijk oordeel, dat bijzondere belastingfaciliteitên voor giften slechts dienen te worden ver bonden aan giften aan het Rampenfonds en het Rode Kruis, welke zich op nationale basis het verlichten van de directe nood van de slachtoffers van de overstromings ramp ten doel stellen. De beperking brengt mede, dat, wat be treft de controle op de gedane giften, een door deze instellingen afgegeven kwitantie of te haren name gesteld stortingsbewijs (giro- en postwisselregu, bankafrekening en dergelijke) door de belastingadministratie zonder meer als een bewijs kan worden aanvaard, dat de gift tot het in het bewijs stuk aangegeven bedrag er een is, waarvoor de bijzondere faciliteiten kunnen gelden. Het wetsontwerp onthoudt zich uiteraard van een regeling voor die faciliteiten, welke op grondslag van de bestaande wet geving zijn verleend. Zo verklaart het besluit op de Omzetbe lasting 1940 in artikel 12, no. 8, de minister van Financiën bevoegd leveringen-om-niet van omzetbelasting vrij te stellen. Van die bevoegdheid is gebruik gemaakt om een vrijstelling te verlenen van.omzetbelasting voor leveringen van goederen aan het Ne derlandse Rode Kruis. Voorts kan ingevolge de bij de wet van 1 Augustus 1947 goedgekeurde Nederlands- Eelgisch-Luxemburgse douaneovereen komst een vrijstelling van invoerrecht en van invoerbelasting worden verleend voor kleding, onmisbare voedingsmiddelen, zo mede geneesmiddelen, geschonken aan liefdadigheidsinstellingen met algemeen karakter en bestemd om door deze instel lingen kosteloos te worden uitgedeeld aan de bevolking of ter beschikking te worden gesteld van soortgelijke instellingen. Op 10 Januari is, zoals bericht is, op nieuw opgericht de Vrijzinnig Democrati sche Bond, onder voorzitterschap van het oud-lid van de Tweede Kamer mr. K. Bijlsma. In het thans verschenen beginsel programma van de bond wordt gezegd, dat tot de heroprichting werd besloten omdat de Vrijzinnig Democratische gedachte sterk onder ons volk is blijven leven. De begin selen, die leidinggevend waren voor de in 1945 formeel opgeheven partij gelden blij kens het beginselprogramma ook voor de thans opnieuw opgerichte Vrijzinnig Demo cratische Bond. Bij de uitwerking is reke ning gehouden met de wijzigingen, die zich sindsdien in het maatschappelijk be stel hebben voorgedaan. In een toelichting op het beginselpro gramma heeft mr. K. Bijlsma verklaard, dat de opheffing van de bond in 1945 een gevolg was van de oorlogsomstandigheden en niet gerechtvaardigd was. De bond is in de Partij van de Arbeid opgegaan op grond van de toen heersende gedachte „dat alles één moest worden". Maar het bestuur nam dat besluit zonder de leden daarin te raadplegen. Als het voornaamste doel van de Vrijzinnig Democratische Bond noemde mr. Bijlsma „het plaats bieden aan hen, die constructieve arbeid willen verrichten naar eigen inslag." De bond heeft in vijf gemeenten candi- daten gesteld voor de komende gemeente raadsverkiezingen. 9

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5