Heemsteeds Gezondheidshuis onderging aanmerkelijke uitbreiding Collectief en individueel belastinggebied vo or gemeenten Kort en bondig Volgende week officiële opening TOERISME •WATERSPORT» KAMPEREN Nieuwe zenders voor Belgische omroep Zwerftocht langs Tibetaanse kloosters Heemstede Voor verhuizingen TEMPO Veertig jaar filiaalchef bij coöperatie „Haarlem" Faillissementen 3 sport- after sport- en badkleding APOLL0HAL 13-21 MEI AMSTERDAM Toegangsprijs M.20 (bel. inbegrepen) Congres Vereniging Nederlandse Gemeenten BeiaardbespeLingen Jongen door vrachtauto bij De Lijnden overreden Nachtdienst apotheken alkalivrij wasmiddel i ongekende waskracht 1 in 3 a 4 druppels 1 Ongeval op de brug over de Ringvaart Dr. Pott sprak voor Studie vereniging Parapsychologie Burgerlijke Stand van Haarlem WOENSDAG 13 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Donderdag; 21 Mei wordt een belangrijke dag voor Heemstede. Dan zal namelijk de nieuwbouw van het Gezondheidshuis aan de Lieven de Keylaan met enig ceremo nieel in gebruik worden genomen, een uit breiding welke neerkomt op een verdubbe ling van de ruimte die tot nu toe voor alle afdelingen disponibel was. Naar aanleiding van de thans op handen zijnde opening van het vergrote Gezond- heidshuis, hebben wij een gesprek gehad met wethouder H. Disselkoen, voor de oor log als raadslid reeds een vurig voorstan der van deze instelling, welke niet zonder strijd tot stand is gekomen. De toenmalige wethouder van Volksge zondheid, dr. E. A. M. Droog, had de groot ste moeite in de raad een meerderheid voor zijn voorstel te vinden en nadat de raad het aangenomen had, was er zelfs nog een groep uit de burgerij die probeerde bij Ge deputeerde Staten het besluit ongedaan te maken, omdat het „onverantwoordelijk zou zijn een zo groot bedrag voor dit doel uit te geven". Dat bedrag beliep de som van35.000 gulden. De huidige raad bleek in 1950, toen wet houder Disselkoen met zijn voorstel tot uit breiding kwam, wel overtuigd te zijn van het belang van het Gezondheidshuis en voteerde zonder veel omwegen daartoe 140.000 gulden. „Korea" maakte een cre- dietverhoging noodzakelijk en ook die werd zijn het na meer woorden geaccep teerd, zodat men kan zeggen, dat Heem stede voor twee ton een up to date inge richt medisch centrum rijker is geworden. Voortreffelijke samenwerking Dat is mede te danken aan de voortref felijke samenwerking tussen de gemeente arts, de heer J. J. van Luin, en de archi tect, de heer A. J. J. Verspoor, waardoor oud en nieuw op gelukkkige wijze met el kaar venbonden konden worden en zowel kon worden voldaan aan de medisch-tech- nische verlangens als aan de hoge aestheti- sche eisen die werden gesteld. En zo goed is de architect daarin ge slaagd, dat thans de Hoofdinspectie van de Volksgezondheid andere gemeenten, die eveneens een dergelijk medisch centrum willen bouwen, naar Heemstede verwijst omdat daar het goede voorbeeld te vin den is. Een speciale moeilijkheid welke de ar chitect daarbij had op te lossen, vormde de ongelukkige verkaveling van het beschik bare terrein, dat ingesloten ligt in de be staande bebouwing. De bijna 1600 kubieke meter waarmede het gebouw vergroot is, zijn ontstaan door verlenging' van de beide vleugels achter het hoofdgedeelte met concierge- en zus- terwoning aan de Lieven de Keylaan te verlengen en te verbinden door een ach tervleugel van 35 meter lengte. Hoofdge bouw en de drie vleugels omsluiten op deze •wijze een binnenhof waarin een tuin zal worden aangelegd. Het gebouw valt te on derscheiden in twee op zichzelf staande functionele eenheden; een voor de physisch- thèrapeutische afdeling, één voor de poli kliniek. Polikliniek De eerste afdeling is voornamelijk in het bestaande gedeelte ondergebracht, de polikliniek daarentegen zetelt in de nieuwe achtervleugel, die door een aparte ingang van de Lieven de Keylaan af be reikbaar is. Via de vestibule komt men dan meteen in de kamer van de dienstdoende zuster, die tevens door een verbindingsraam uit zicht heeft op de ruime en frisse wacht kamer. Links vindt men allereerst de Röntgen- kamer met kleedhokjes. Daar komt een doorlichtingstoestel te staan ten behoeve van de controle op tuberculose. Vervolgens zijn er twee behandelkamers ten dienste van de polikliniek, die verbonden zijn door een gezamenlijke ontsmettingskeuken. Ook hier zijn de kleedcabines zo gesitueerd, dat de ene patiënt niet behoeft te wachten op de andere omdat deze nog bezig zich te Volgende week Dinsdag, 19 Mei, zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer A. van Amerongen als filiaalchef in dienst trad bij de Coöperatie „Haarlem". De heer Van Amerongen, die reeds sinds zijn veertiende jaar in het kruideniersvak zit, begon zijn loopbaan in de Nagtzaam- straat. Enkele jaren later opende de coöperatie een filiaal in de Smedestraat en wanneer men weet, dat er in 1915 slechts drie filialen waren en dat er op het ogen blik tweeëntwintig zaken in Haarlem ge vestigd zijn, dan begrijpt men dat de heer Van Amerongen de gehele bloei van de coöperatie in Haarlem heeft meegemaakt. Precies twintig jaar heeft hij in de Sme destraat de scepter gezwaaid, maar toen meest hij het veld ruimen voor de Rem- brandt-bioscoop en hij trok dus met inven taris en al naar de Kleine Houtstraat 26, waar hij thans nog gevestigd is. Gedurende veertig jaar heeft hij dan als filiaalchef zijn klanten bediend en al die tijd heeft hij zijn werk met de gi-ootste ambitie gedaan. Natuurlijk waren er dik wijls minder prettige tijden, maar hij heeft toch de beste herinneringen aan zijn loop baan bewaard. En dat ook het hoofdkantoor tevreden over hem was, blijkt wel uit het feit, dat hij regelmatig leerling-chefs in zijn winkel kreeg, die bij hem dan de fijne kneepjes van dit afwisselende vak moesten opdoen. „En", zegt de heer Van Amerongen, „ik was heus niet de gemakkelijkste." Maar direct daarna spreekt hij zonder het te willen zijn eigen woorden weer tegen wanneer hij vertelt dat toch tientallen be dienden het bij hem uitgehouden hebben en op het ogenblik zelf een filiaal beheren. De heer Van Amerongen, die op het ogen blik vierenzestig jaar is, zal waarschijnlijk dit jaar gepensionneerd worden en zijn enig verlangen is om de rest van zijn leven in een huis met een tuin te wonen. Als chef moest hij immers altijd boven de win kel zijn intrek nemen en wanneer men een liefhebber van de natuur is, valt dit niet altijd mee. Voorlopig staat hij echter nog in de zaak en hij zal het in de komende weken druk hebben mot het bedienen van zijn klanten en het in ontvangst nemen van de felici taties, kleden. Iedere cabine is namelijk van twee deuren voorzien, een aan de zijde van de spreekkamer, een aan de kant van de gang. Bovendien zijn er steeds twee cabines naast elkaar. Aan de Westzijde van de achtergevel bevinden zich voorts twee massagekamers met douchegelegenheid, een wachtkamer tje en een zaaltje voor heilgymnastiek van viereneenhalve meter hoog en zes bij vier- enhalvemetcr oppervlakte. Ook hierbij is een kleedcel en het is het enige vertrek waar een houten vloer is; in de polikliniek werden stenen vloeren toegepast uit hy giënische overwegingen en in de overige vernieuwe of nieuwe gedeelten van het Gezondheidshuis een linoleumsoort van recente vinding. Laboratorium Aan de Oostzijde van de achtervleugel treft men het laboratorium aan; een ruim op het Noorden gelegen vertrek, dat in klein bestek grote mogelijkheden biedt. Het zal vooral een groot gerief be tekenen voor de Heemsteedse huisartsen en specialisten,'die op het ogenblik weliswaar zeer goed bediend worden door een tweetal, particuliere laboratoria in Haarlem, maar die toch niet dikwijls de gelegenheid heb ben eens zelf een bepaalde proef waar voor zij zich interesseren, bij te wonen. Dit nu zal in de toekomst door inschake ling van het laboratorium van het Gezond heidshuis wel mogelijk worden. In het laboratorium valt ons op, hoe ar chitect Verspoor ook aan dé kleine dingen heeft gedacht die het leven kunnen ver gemakkelijken. Hij heeft een loketje ont worpen waarin men zijn flesje kan af geven ook wanneer er niemand in het laboratorium aanwezig is. Wachten of ver geefse tochten maken zijn er dus niet meer bij. In de Zuidelijke zijvleugel zijn de spreek kamer voor de zenuwarts en een isolatie ruimte voor besmettelijke gevallen ge bouwd. Verder bevinden zich daar als vroeger de behandelkamer van de kinder- j arts, de wachtkamer en de kinderwagen hal. In de Noordelijke vleugel en het centrale gedeelte van het Gezondheidshuis zijn nu vijf in plaats van drie behandelkamers ge komen voor hoogtezon en infrarood. Verder is er een nieuwe ontsmettingskeuken, het magazijn van het Witte Kruis is verplaatst en door bijtrekking van zolderruimte twee keer zo groot geworden, terwijl het van buiten rechtstreeks bereikbaar is gebleven. De hoofdingang heeft zijn oude bestem ming herkregen. Door de gestage uitbrei ding van het aantal artsen dat aan het Ge zondheidshuis is verbonden was het zelfs noodzakelijk gebleken dat de vestibule met behulp van gordijntjes en schotjes werd ingericht tot behandelkamer voor diatherma. Al die moeilijkheden behoren volgende week tot het verleden, waarbij niet onop gemerkt mag blijven dat architect Ver spoor en de aannemers Van de Putten kans hebben gezien de omvangrijke werkzaam heden uit te voeren zonder dat behande lingen in het Gezondheidshuis onderbroken behoefden te worden. De rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag in staat van faillissement verklaard: T. Goemans, caféhouder, Graaf Florislaan 3 te Vogelenzang. Rechter-commissaris: mr. H. J. Férwerda. Curator: mr. A. D. P. V. van Löben Seis, advocaat en procureur te Haarlem. •A. P. van Gooi, koopman, Pladellastraat 14 te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. F. Sachse, ad vocaat en procureur te Heemstede. G. J. Verwer, aanlegger van sportvelden, Kamperstraat 10 rood, Haarlem. Rechter commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. H. van Wijk, advocaat en procureur te Haarlem. I-I. Leeuw, Slingerweg no. 12, Aerdenhout, van beroep directeur ener Naamloze Ven nootschap. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. A. D. P. V. van Löben Seis, advocaat en procureur te Haarlem. J. van Steijn. broodbezorger. Van Keulen straat no. 45, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. M. A. van Eek, advocaat en procureur te Haarlem. Bij beschikking der rechtbank is de op 19 Februari 1952 aan Jan Ledder, handelende en zaakdrijvende te Haarlem onder de naam „Chocolaterie De Ster", Keizerstraat 9, Haarlem, verleende surséance van betaling ingetrokken terwijl voornoemde Ledder ge lijktijdig in staat van faillissement is ver klaard, met benoeming van mr. H. J. Fer werda tot rechter-commissaris en van mej. mr. S. Boekman, advocate en procureur te Haarlem tot curatrice. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: a. de Handelsvennootschap onder de firma H. J. Halewijn Co., gevestigd en kantoor- houdende te Zandvoort. Bakkerstraat 7 en haar individuele vennoten: b. H. J. H. Hale wijn, Oranjestraat 13, Zandvoort en c. H. J. van Soest, Atjehstx-aat 21, Haai-lem. Rech ter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Cura tor: mr. J. D. A. Viskil, advocaat en procu reur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is. geëindigd het faillissement van: Willem Stam, Krommenieërweg 89, Wormei-veer. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. D. Aten, advocaat en procui-eur te Zaandam. ADVERTENTIE Tentoonstelling van onder auspicieën van N.T.K.C. HISWA K.V.N.W.V. Onder voorzitterschap van burgemeester mr. A. J. d'Ailly van Amsterdam is in de Limburgse hoofdstad de algemene ver gadering van de Vereniging van Neder landse Gemeenten gehouden. De vergadering hei-dacht enige ogenblik ken de slachtoffers van de overstromings- ramp- V'/i -ö* Mr. d'Ailly herinnerde aan de door de vei-eniging gekanaliseex-de onderlinge hulp verlening van gemeenten. Deze hulp van gemeente tot gemeente, van bui-gerij tot burgerij, moet naar de mening der vereni ging naast de van rijkswege te verlenen vergoedingen komen. Ten aanzien van de politie heeft de ver eniging eind Januari aan de minister van Binnenlandse Zaken een ontwerp-Politie- wet aangeboden. De vereniging heeft hierin neergelegd de in gemeentelijke kring heer sende opvatting over de plaats en de or ganisatie van de politie. Ook de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten behoeft dringend een oplossing, aldus mr. d'Ailly, die ver volgens opmerkte dat ook het gasvraag- stuk in een overgangsstadium verkeert. Hoewel de technische ontwikkeling en de aanwezigheid van aardgas verandering zullen brengen in de gemeentelijke werk zaamheden ten aanzien van de gasvoorzie- ning, zullen de gemeenten hierin toch steeds een taak behouden. De voorzitter sprak voorts over gemeen teclassificatie en werkclassificatie. Hij achtte het afschaffingsperspectief, dat uit het advies van de S.E.R. ten aanzien van de gemeenteclassificatie spreekt en dat meer overeenstemt met de opvattingen van de vereniging dan met dat van de commissie-Kruyt, bemoedigend. Het onderwerp „Betekenis en grondslag van een eigen belastinggebied voor de ge meenten" werd ingeleid door prof. mr. P. J. Oud en door de heer L. H. H. R. van Wensen, burgemeester van Eibergen. Prof. Oud achtte afbakening van belas tinggebied tussen de verschillende licha men onvermijdelijk, aangezien aan de ge meente geen volledig belastinggebied kan worden gegeven omdat ook hogere gemeen schappen bestaan, die een belastinggebied behoeven. De beste wijze om dit probleem op te lossen is volgens prof. Oud het schep pen van een belastinggebied voor de col lectiviteit der gemeentèn, naast een belas tinggebied voor iedere gemeente afzonder lijk. Het collectieve belastinggebied heeft tweeërlei functie te vervullen: enerzijds die van een egalisatiefonds, dat middelen van de financieel sterkere naar de financieel zwakkere gemeente overhevelt en ander zijds die van een restitutiefonds, dat aan de gemeenten teruggeeft, wat men haar door inkrimping van het eigen belasting gebied heeft ontnomen. Het individueel belastinggebied kan al leen reële betekenis hebben voor de ge meentelijke zelfstandigheid, aldus prof. Oud, indien de daaruit te verkrijgen in komsten de sluitpost van de gemeentebe groting kunnen vormen. Ook dient het in dividueel belastinggebied elastisch te zijn. Zou de overgrote meerderheid der gemeen ten bij de individuele belastingheffing aanstonds tot het plafond moeten gaan, dan zou het beoogde doel volstrekt worden gemist. De heer L. H. Hi R. van Wensen betoog de dat de financiële verhoudingen in het verleden vooral mank gingen aan het euvel, dat de juiste evenwichtige verhouding er niet was. Die van vóór 1929 niet, omdat het accent te veel werd gelegd op belastingen, die van na 1929 niet, omdat het overwicht steeds meer werd verlegd naar uitkerin gen. Het was volgens de heer Van Wensen ccn natuurlijke consequentie en een alge- irifvf.-) belang tevens, dat bestuurlijke auto nomie gepaard gaat met financiële zelf standigheid. Wie zelfstandig uitgaven kan voteren, dient de financiële consequenties daarvan te regelen en verantwoordelijkheid te dragen voor de lasten, die daarvoor aan de bestuurden moeten worden opgelegd. Tenslotte was-de heer Van Wensen van oordeel, dat in het plaatselijk belasting stelsel een of meer belastingen opgenomen moeten worden in welker opbrengst zich de economische structuur van de gemeente weerspiegelt. (Van onze correspondent in Brussel) Te Waver-Tombeek bij Brussel heeft het Belgisch Nationaal Instituut voor de Radio- omroep een terrein van honderd hectare gekocht om er de wereldzender op de korte golf, alsmede beide nationale zenders te installeren. Het, N.LR. diende hiervoor een bedrag van 230 millioen francs te lenen. Er is critiek gerezen tegen het feit, dat het N.I.R. 1063 man personeel in dienst heeft, wat alleen al aan salarissen 109,6 millioen frs. per jaar kost. Het programma van de beiaard-bespeling op Vrijdag 15 Mei van halftwaalf tot half een luidt: 1. a. Gavotte, W. Glück; b. a little Fantasy and Fugue, H. Harty; c. Engelse Country-dansen; 2. Oud Nederlandse lie deren: a. Sa, boer; b. Daar was een kwe zeltje; c. Daar was a wuf: d. Ick gingh op eenen morgen; 3 a. Sonatine in G, L. v. Beethoven; b. Menuetten van Beethoven, Benda, Mozart en Haydn; 4. a Meimorgen, C. van Rennès; b. Wees gegroet, C. van Ren- nès; c. Zingen, C. van Rennès; d. Lente, H. van Tussenbroek; 5. Sonate. Ill, T. Latour; 6. Prelude, toccata, barcarole en Marsch, J. Wagenaar. Des avonds van halfnegen tot negen uur zal het volgend programma ten gehore worden gebracht: 1. a. Allegro, Schepers (bew. S. Nees); b. Gavotte, Joh. Chr. Bach; c. Preludium, Heller (bew. Denijn); 2. a. Klokke Roeland, Destoop; b, Die Nagtegaal, Oud Ned. lied; c. Het viel eens Hemels dou- we, Oud Ned. lied; 3. Concerto, A. Vivaldi; 4. a. Deuntje van de hop, T. Andelhof; b. Ick hoorde dees dagen; 5. Improvisatie. Gistermiddag omstreeks half vijf is op de brug over de Hoofdvaart nabij „de Lijn den" de negenjarige J B. met zijn fiets ge vallen, juist voor een vrachtauto, geladen met zakken cement. Het slachtoffer kreeg het achterwiel van de auto over het hoofd en was op slag dood. Geopend van hedenavond zes uur tot en met Zaterdag 16 Mei 18 uur: Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg .15. telefoon 10539; Firma C. G. Loomeijei en Zoon, Zijlweg 34, telefoon 12495; Schoterbos- apotheek, Rijksstraatweg 19, telefoon. 25711. Op Hemelvaartsdag zal op het terrein van de schietbaan van het voormalige concen tratiekamp Amersfoort, een monument worden ingewijd ter nagedachtenis van allen, die in dit kamp tijdens de bezettingsjaren het leven hebben verloren. Maandag is dit monument, dat werd vervaardigd door de beeldhouwer Frits Sieger ie. Amsterdam naar de plaats van bestemming gebracht. Onder leiding van de beeldhouwer rechts wordt het. gedenkteken op het voetstuk geplaatst. ADVERTENTIE I#1 l MET SAPOBIEL - BESCHERMT DE HUID TIJDELIJK BIJ ELKE FLES GRATIS EEN PLASTIC WASKNIJPER Een autobus, komende van Sloten, is op de brug over de Ringvaart te Badhoeve dorp in aanrijding gekomen met een brom fiets, bestuurd door G. S. De aanrijding ontstond doordat de berijder van de brom fiets geen vaart meer kon minderen en tegen de bus opreed. Hij werd ernstig ge wond naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam overgebracht. In haar laatste bijeenkomst van dit sei zoen heeft de Haarlemse afdeling van de Studievereniging voor Parapsychologie in Brinkmann te Haarlem geluisterd naar een lezing van de bekende Tibetoloog dr. P. H. Pott, welke werd geïllustreerd met lichtbeelden en een film. Nog niet lang ge leden bezocht deze een Zuidelijk grens gebied van Tibet, nabij Sikkim, vei'der kon men er toen al niet meer doordringen met het doel nadere gegevens te ver zamelen over de betekenis en de plaats van talrijke uit dit land afkomstige iko>nen en andere religieuze voorwerpen in het Lamaïsme, de in Tibet heersende vorm van het Boeddhisme. Die betekenis was voor de collecties, die men in het Westen bezit moeilijk na te gaan, zonder een on derzoek in de Tibetaanse tempels, waar al deze figuren in het pantheon haar eigen plaats innemen. Dr. Pott gaf zijn toehoor ders met behulp van de projecties een in druk van het imoosante landschap, dat hij van klooster tot klooster doorkruiste, soms over bergpassen van 3000 tot 4500 meter en lichtte op eon boeiende manier enige rituele dansen toe, waarin de daemonen, waar door het Lamaïsme zich kenmerkt, een bij zondere functie vervullen. Die dansen zijn door Westerlingen „duivelsdansen" ge noemd maar men kan ze, naar de spreker zeide, beter als mysteriespelen voor de on- geletterden beschouwen. Hij wijdde ook enkele woorden aan de politieke situatie in en rondom Ti bet. Wanneer de theoci-atische heer ser, de Dalai Lamah, overlijdt, vindt er een merkwaardige opvolgingspro cedure plaats. Men ziet dit overlijden slechts in die zin dat de man een an der lichaam, een andere incarnatie, gaat zoeken. Er kan dus na hem slechts een figuur in het Potalapaleis gaan zetelen, die zich alles herinnert wat hij „in zijn vroegere gedaante" gedaan heeft. Hij moet bijvoorbeeld uit drie rozenkransen die krans uit zoeken die de Dalai Lamah placht te gebruiken. Er wordt een commissie gevormd, die deze incarnatie gaat op zoeken, na zich door bepaalde riten van de te volgen richting verzekerd te hebben. Sedert het begin van de vo rige eeuw hebben zich door de toege nomen politieke invloed van China hierbij steeds meer „malversaties" voorgedaan; men herkende juist die reïncarnatie van de Dalai Lamah, die de Chinese keizer welgevallig was Het was voorts ook wel verdacht, dat zes opeenvolgende souvereinen alle vóór hun achttiende jaar „kwamen te overlij den" zodat de practische macht constant in handen van de Chinese onderkoning bleef. Maar de dertiende Dalai Lamah kwam de aanslagen te boven. Hij leefde tot 1933 en had wel zoveel kijk op de po litiek dat hij door China tegen andere Ti bet omringende landen uit te spelen een vrij grote onafhankelijk voor zijn land verkreeg. Na hem taande die zelfbeschik king weer en nu India, dat onder Brits be stuur als contragewicht voor China fun geerde, ook een andere politiek voert, ligt Tibet, voorzover men er nog iets van heeft vernomen, weer onder de Chinese machts greep. De Dalai Lamah wilde bij het bin nenrukken der Chinezen eerst nog heil zoeken in India, maar toen hij merkte, dat hij daar weinig van te verwachten had, keerde hij naar Lhasa terug. Dr. Pott gaf uiting aan zijn bezorgd heid, dat onder het huidige Chinese regime wellicht minder aandacht zal worden be steed aan het behoud van de tempels, waardoor zeer vele van deze waarde volle cultuur verloren zou gaan. DOKTERSDIENSTEN VOOR HEMEL VAARTSDAG De doktersdiensten worden morgen in Heemstede waargenomen door: dr. A. L. C. van Lier, P. Aei'tzlaan 6, tel. 39875; dr. L. Wijnberg, Beethovenlaan 36. tel. 35734. Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, telefoon 38320. ADVERTENTIE GROOT EN KLEIN. Meubel- en Pianotransporten door geheel Nederland. Goederen zonder prijsverhoging verzekerd. Rozenstraat 13 - Tel. 20020-12525 - Haarlem HAARLEM, 32 Mei 1953 ONDERTROUWD: 12 Mei, J. M. Boot en M. Hoes; C. A. Semé en M. W. Bekooij; W. Chr. Cobelens en R. Erdtsieck; P. A. van der Wilt en J. Tijsma. GEHUWD: 12 Mei, A. Wehnes en B. J. van Slooten; H. J. Boersbroek en A. K. Tam- minga. BEVALLEN van een zoon: 8 Mei, M. Berk hof—de Bie; 11 Mei, F. J. S. de GrootBre- derode; L. H. van AmerongenIJzermans; 12 Mei, J. Bouwmanvan Sluisdam; J. A. Wesselinkvan Soest; A. Prinsvan Vliet, BEVALLEN van een dochter: 10 Mei, R. CornelisseStaub; 11 Mei, A. Kramer Moei-land; J. FortgensVisser; T. Lapvan Wijk; 12 Mei, W. GosewehrWijnands; J. Padmosde Hoog. OVERLEDEN: 10 Mei. C. Hlüsintveld— Hendi-iks, 71 j., Assendelvei-straat; 11 Mei, A. Mansvelder—Blom, 87 j., Zomerstraat. BINNENLAND Tegelijk met de ingebruikneming van de geëlectrificeerde lijn Ai'nhemZwolle zal Vrijdagmorgen 15 Mei het nieuwe Velper- noort-station te Arnhem geopend worden. Een speciale feesttrein zal er stoppen. Dinsdagavond is in de Stoofsteeg te Amstei'dam een oud huisje van twee veixlie- pingen geheel uitgebi-and. De uitslaande vlammen blakerden de tegenoverliggende gevels in het nauwe steegje en deden hier enkele ruiten springen. Geen der huurstei-s was tijdens de brand aanwezig. In Amsterdam is een 18-jarige bakkers gezel uit het Duitse plaatsje Rheydt aan gehouden, die zonder geldige papieren bij Heerlen over de grens was gekomen. In Limburg had een automobilist hem mee genomen naar Amsterdam. Hij zal naar Rheydt worden teruggezonden. Met ingang van 13 Mei zijn de maxi mum-prijsregelingen voor gasolie, licht- en traetorpetroleum, propaan- en butagas ingetrokken. De nieuwe Duitse ambassadeur, dr. H. Mühlenfeld, en de nieuwe Spaanse gezant, Don Juan Teixidor, hebben in Den Haag hun geloofsbrieven aan Koningin Juliana aangeboden. De Generale Synode der Hervormde Kerk heeft in haar bijeenkomst te Zeist in de vacature van ds. P. G. van den Hooff te Hilversum tot assessor gekozen dr. A. J. Rasker, predikant te Haarlem. Het paleis op de Dam te Amsterdam zal dit jaar van 15 Mei tot 15 September voor het eerst sinds 1939 weer gedeeltelijk voor het publiek toegankelijk zijn. Ter be zichtiging worden opgengesteld de „Vier schaar", de Burgerzaal en de galerijen. De in de „Mozeszaal", de voormalige vroed schapskamer. aanwezige schilderijen zullen deze zomer gerestaureerd worden alvorens deze zaal wordt geopend. Men is thans bezig de vloeren van de Burgerzaal te vei-fraaien, door de beide wereldkaaiden, het Oostelijk en Westelijk halfrond, die in de achttiende eeuw daaruit zijn verwijderd, weer aan te brengen. I)e Koninklijke Nederlandse Kennel club „Cynophillia" houdt op 16 en 17 Mei in het RAl-gebouw te Amsterdam de 66e inter nationale kampioenschapstentoonstelling waarvoor 828 honden zijn ingeschreven. Het buitenland neemt deel met 72 honden. Op de expositie zijn 79 rassen vertegen woordigd. In Juli zullen ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Koninklijke Militaire Luchtmacht op het vliegveld Soestex-berg vliegfeesten worden gehouden. Op 4 Juli zal een boi'stbeeld van generaal Snijders, een geschenk van de bui-gerij van Soestei'berg aan de luchtmacht, wox-öen aangeboden. Op het punt waar de provinciale weg Haarlem-Schiphol-Diemerbrug op de rijks weg AmsterdamHet Gooi aansluit, zal de rijkswaterstaat natriumvex-'.ichting aanbren gen. De A.N.W.B. heeft de Provinciale Wa terstaat van Noordholland thans verzocht ook het deel van de provinciale weg, gele gen tussen dit aansluitinsspunt en het reeds verlichte kruispunt ten Zuiden van de Bijl- merbrug, eveneensVM^fta'tTTümverlichting te voorzien. In Januari werden 3681 ^woningen goedgekeurd, waarvan 39 montagewoningen. In Januari 1953 kwamen 2061 woningen ge reed. Sedert de bevi-ijding zijn totaal 253.035 nieuwe woningen opgeleverd, waarvan in 1952 54.601. Het aantal woningen in uitvoe ring was eind Januari 54.643 tegen 51.260 eind December. De Haagse gemeenteraad voteei'de 10 millioen gulden voor de aanschaffing van een turbogenerator van 30.000 kW met bijbehorende ketels en verdere appai-atuur voor het gemeentelijk electriciteitsbedrijf. De Utrechtse rechtbank heeft de 26- jarige mr. W. K. F. uit Bilthoven confoi-m de eis veroordeeld tot twintig jaar gevan genisstraf. Mr. F. was beschuldigd van ver giftiging van zijn vader en poging tot ver giftiging van zijn broer. Een halve eeuw geleden richtte de com ponist-dirigent dr. Henri Viotta met leraren en leerh'ngen van het Koninklijk Conser vatorium voor muziek, waarvan hij destijds directeur was. het Residentie-oi'kest op. Het gouden jubileum van dit orkest zal in het volgende seizoen woi-den gevierd. De Hoge Raad heeft verworpen het cassatiebei-oep van de 42-jarige weduwe J. M. G. H. uit Zierikzee, die door het gerechts hof in t)en Bosch veroordeeld was tot 12 jaren gevangenisstraf wegens mooi-d op de 80-jarige Zeeuwse boer Keesje Schreurs, gepleegd in Augustus 1946 te Bergen op Zoom. De procureur-generaal hij de Hoge Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep van J. W. L., secretaris van de VARA. die wegens belediging en smaad schrift ten aanzien van twee ï-adio-functio- narissen uit de bezettingstijd door het ge rechtshof te Amsterdam was veroordeeld tot f500 boete. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 16 Juni. De Nederlandse Vereniging in Ierland en de Nederlandse gezant in Ierland, jhr. J. W. M. Snouck Hurgronje, hebben de cen trale raad van de lei-se Rode Kruisvereni ging een plaat met inscripties in drie talen aangeboden als betuiging van dank voor de hulp, welke na de watersnoodramp aan Nederland is verleend. HAARLEM EN OMGEVING Het openbaar eindexamen van de To neelschool zal ook dit jaar te Haarlem wor den herhaald. Deze voorstelling zal plaats hebben op Dinsdag 4 Juni in de Stads schouwburg. De voetbalwedstrijd tussen de politie- elftallen van Leiden en Bloemendaal is ge ëindigd in een zege van 30 voor de Lei- denaren. Woensdag 20 Mei hoopt het echtpaar J. Kollaai-d—Koremans, wonende Oranje straat 76 de dag te vieren, dat het vijftig jaar geleden in de echt werd verbonden. De heer Kollaard is tweeënvijftig jaar werk zaam geweest bij de Grafische Ini'ichting Joh. Enschedé en Zonen N.V. Als advocaat en procureur bij de ar rondissementsrechtbank te Haai'lem is beëdigd mr. K. H. C. Arts te Haarlem. De Haarlemse rechtbank heeft van- mox'gen een tweeëntwintig-jarige uitgever uit Assendelft, verdacht van het plegen van bx-andstichting. vex-oordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waar van drie maanden voox-waax'delijk met bijzondere voorwaarden. Voor de verbouwing en inrichting van de tweede verdieping van het voor malige Joles Ziekenhuis, dat eigendom is van de gemeente, doch bij het St. Elisa beth's Gasthuis in gebruik, tot opname gelegenheid voor chirui-gische en otolo- gische patiënten, vragen B. en W. aan de gemeenteraad een bedrag van f 8000 be schikbaar te stellen. Wegens de verlenging van de duur der feestverlichting in Haarlem-Lichtstad stellen B. en W. van Haarlem de gemeen- tex-aad voor een bedi-ag van f7000 beschik baar te stellen voor de verlichting.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9