Jeugd van Oud-Schoten mag straks ravotten op prachtige speelweide Raad accoord met verlenging van Lichtstad tot en met Pinksteren Kort en bondig Aanslag met dolkmes op weduwe in IJmuiden Geen bebouwing van buitenplaats De Rijp Amsterdamse Beurs VRIJDAG 15 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 HAARLEMSE RAAD Raadslid Goedee gispt vertraging in voorbereiding woningbouw Uitstapje voor Bloemen- daalse bejaarden naar Volendam boorden Politie is dader op het spoor Voorbereiding woningbouw B en W van Bloemendaal: Haarlemse Postfanfare Lof voor wethouder DJ. A. Geluk Haarlems gemeente- personeel krijgt vacantietoeslag Toezegging van beroep aan ds. J. de Groot uit Apeldoorn Meineedzaak tegen Haarlemmer komt voor het hof Burgemeester nam „studie materiaal" mee naar de raad Scheepvaart Er ligt al enkele jaren een stuk bouwrijpe grond braak in Oud-Schoten, tussen de bebouwing van Badelochstraat, Gijsbrecht van Aemstelstraat en Muiderslotweg. Wat men met dat ongeveer duizend vierkante meter grote terrein moest beginnen was niet geheel duidelijk tot twee woningbouwverenigingen en het wijkcomité „Oud- Schoten" de handen inéén sloegen en het initiatief namen: zij stelden voor van het terrein een speelweide voor de jeugd te maken. De dienst van Openbare Werken heeft die gedachte nader uitgewerkt en de kosten geraamd een kwestie van nog geen vijfduizend gulden en B. en W. maakten er een voorstel van dat Woensdag middag door de gemeenteraad werd behandeld. Onverdeelde instemming genoot het daar niet, want de eerste spreekster, me vrouw Scheltema-Conradi (VVD) had eigenlijk geen woorden genoeg om haar misnoegen met deze gang van zaken te laten blijken. Zij sprak van een erger lijke verspilling van kostbaar bouwterrein, die veel beter gebruikt had kunnen wor den voor de bouw van woningen voor be jaarden of alleenstaanden. Dat deze grond was overgeschoten weet zij aan een geheel verkeerd overleg tus sen de architect en het bestuur van de wo ningbouwvereniging „St. Bavo" (Noord) en de gemeentelijke instanties, want dat deze grond niet gebruikt werd, hoewel de bouwvereniging er tóch erfpacht voor be taalde, was slechts min of meer toevallig uitgekomen. Een speelweide achtte zij in deze buurt geheel overbodig, want „de koeien komen er bijna in de keuken". Dat laatste was de heer Van der Giessen (PvdA) al in het geheel niet met haar eens. Het kon best zijn dat er indertijd bij de bouwplannen fouten wa ren gemaakt, maar dan was daardoor ten minste de kans op deze unieke speelweide gekomen. De jeugd en in het bijzonder de jeugd van boven de dertien jaar heeft dringend behoefte aan een gelegenheid waar zij in volle vrijheid „stoom kan af blazen". Hij maakte van de thans geboden ge legenheid gebruik tevens een lans te bre ken voor een dergelijke speelgelegenheid in de Vogelenbuurt. De heer Van der Giessen had daartoe gegevens verzameld uit alle straten van de Vogelenbuurt, die een inzicht geven in de afwijkende gezinssamenstelling wat het kindertal betreft ten opzichte van de rest van Haarlem. In de leeftijdsgroepen van 2 t/m 5 jaar zijn er 430 kinderen of 9,9 van het aantal inwoners. Voor geheel Haarlem be draagt dat percentage 8,1 In de leef tijdsgroep van 6 t/m 13 jaar zijn er 783 kinderen of 18,1 voor geheel Haarlem is er slechts een percentage van 13,4 ten opzichte van het aantal inwoners. Tenslotte de categorie van de 1420- jarigen. Hiervan zijn er 547 meisjes en jongens in de Vogelenbuurt of 12,6 Voor de gehele stad bedraagt dat percen tage 9,7 Het betoog van de heer Van der Giessen werd ondersteund door do heren Spek (AR), Proper (CPN) en Van Turn hout (KVP). Het comité voor Ouden van Dagen in de gemeente Bloemendaal zal de traditie getrouw binnenkort weer het zomeruitstapje onder nemen, dat dit jaar uit een autotocht naar Volendam bestaat op Dinsdag 23 Juni. Het uitstapje is bestemd voor de ouden v&n dagen van zeventig jaar en ouder, die anders niet in de felcgenheid zijn er eens uit te gaan. Zij kunnen zich voor deelneming aan deze tocht opgeven aan het secretariaat van het comité van ouden van dagen, Bloemendaalse- weg 188 te Overveen, uiterlijk vóór 10 Juni. Zij, die een bijdrage in de kosten van deze dag willen schenken, kunnen dit als gebrui kelijk doen door storting van een bijdrage op de postgirorekening nummer 212134 ten name van mevrouw A. C. den Texbaronesse Bentinck van Schoonheten te Bloemendaal. ADVERTENTIE „Trubenjjs" boorden zitten even cor rect als stijve en net zo gemakkelijk als slappe boorden. Een „Trubenys'" boord is gemakkelijk te wassen en te strijken en behoeft niet gesteven te worden, omdat hij permanent half stijf is. Let op het merk in elke boord. Overhemden met „Truben'js" boorden worden door de vooraanstaande Neder landse ov er hemden-abrikanten gemaakt en zijn overal verkrijgbaar. Vanmorgen even voor half acht is de 63-jarige weduwe mevrouw T.D., wonen de aan de Kievitlaan 24 in IJmuiden-Oost het slachtoffer geworden van een moord aanslag terwijl zij aan het ontbijt zat. De aanslag geschiedde met een dolkmes en mevrouw T. werden twee diepe steken in de rug toegebracht. Zij wist aan haar bela ger te ontkomen en vluchtte naar de buren op nummer 26, waar zij in de keuken bloe dend ineenzakte. Haar toestand was van morgen in het Antonius-Ziekenhuis, waar zij onmiddellijk is opgenomen, zorgwek kend. De politie is de vermoedelijke dader, een invalide kostganger van mevrouw T. op het spoor; hij is direct na de aanslag ver dwenen. Er worden geen geld of kostbaar heden vermist, zodat men het motief niet in de richting van roof zoekt. De recherche heeft onmiddellijk een diepgaand onderzoek ingesteld en het huis verzegeld. Mevrouw R., de buurvrouw op nummer 26, hoorde tegen half acht, terwijl zij nog boven was, een luide gil, maar vermoedde eerst, dat de kinderen aan het ravotten waren, zodat zij niet onmiddellijk naar be neden ging. Toen de kinderen echter nog bleken te slapen, en het gillen aanhield, begaf mevrouw R. zich naar de keuken, waar zij de buurvrouw in een grote bloed plas aantrof. Via een overbuur zijn toen onmiddellijk de dokter en de politie ge waarschuwd. De twee steken in de rug zijn dwars door een wintermantel, die het slachtoffer, moeder van 4 gehuwde kinderen, vermoe delijk tegen de ochtendkou had aangetrok ken, heengedrongen. Het stukje land tussen de huizen van Gijsbrecht van Aemstelstraat, Badelochstraat en Muiderslotweg, dat door het besluit van de Haarlemse raad herschapen zal worden in een mooie speelweide voor de jeugd. Na deze betogen, door mevrouw Schel- t e m a bij interruptie als verkiezingstoe spraken gekwalificeerd, had wethouder Angenent het vrij gemakkelijk. Ook hij had nog de beste herinneringen aan ,,'t Kalfje", het „Grijze Zand" of het „Mo lenpad", waar volgens de heer Van Turn hout „de beste voetballers waren gebo ren". Ook B. en W. zijn overtuigd van het nut van stukken land, waar de grotere jongens eens kunnen razen en dazen. Ten aanzien van de critiek van mevrouw Scheltema was de wethouder van oordeel, dat het niet de taak van de architect is zoveel mogelijk huizen op zo klein moge lijke ruimte te projecteren. Daarom ook raadde hij de suggestie van de fractievoor zitster van de VVD af: de huizen zouden te dicht op elkaar komen te staan. Mevrouw Scheltema werd niet door zijn pleidooi overtuigd, verklaarde dat het nut van speelweiden er met de haren bijgesleept was en dat ook zij daar een voorstandster van was. Hetgeen niet wegnam dat zij met haar fractie aantekening vroeg tegen het voorstel te hebben gestemd. De heer Goedee (Arbeid) herinnerde eraan dat hij reeds bij de begrotingsbe handeling had aangedrongen op een vroegtijdig bouwrijp maken van de ter reinen waarop bij toekenning van extra bouwvolume gebouwd zou moeten worden en dat de wethouder die spoed ook had toegezegd. De situatie is thans echter zo, dat het extra bouwvolume is afgekomen en de plannen voor de verwerking daarvan klaar liggen, maar dat nog begonnen moet wor den met straataanleg en riolering, hetgeen toch wel weer drie maanden zal duren. Ook vroeg hij enig respijt voor een der kwekers die nog in het uitbreidingsplan woont. Mevrouw Scheltema-Conradi (VVD) vond dat de raad zich toch eerst eens moest uitspreken over de mérites van het plan voor „De Blinkert", maar wethouder Angenent meende dat dit nu juist die vertraging zou te weeg brengen die de heer Goedee niet wenst; overigen geloofde de heer Ange nent, dat de door de heer Goedee gesigna leerde tegenspraak tussen woorden en da den zijnerzijds niet bestaat en dat het dus met die achterstand nogal meevalt. De heer Goedee vond het vruchteloos debatteren met de wethouder, te meer waar de vertraging in de vorm van het onderhavige raadsstukje was geconcreti seerd. De Partij van de Arbeid, aldus de heer Goedee, is van mening dat met de woningbouw geen dag en geen uur ver loren mag gaan en dat daartoe regeren is nu een keer vooruitzien! ieder plan onmiddellijk realiseerbaar moet zijn, in dien ook overigens de mogelijkheden daar toe aanwezig zijn. Overigens was de heer Goedee erkente lijk voor de royale toezegging van het college, dat met de belangen van kweker Roozen in ruime mate zal worden rekening gehouden. De overige voorstellen, alsmede de be noemingen, werden na korte of zonder discussie aanvaard, waaronder een nage komen voorstel tot h$t verlenen van een crediet van achtduizend gulden voor de verbouwing en inrichting van de tweede verdieping van het voormalige Joles Zie kenhuis. In de Donderdag 21 Mei te houden ver gadering van de gemeenteraad van Bloe mendaal zal aan de orde komen een voor stel van B. en W. om afwijzend te beschik ken op een verzoek van de Nederlands Her vormde Diaconiën van Haarlem en omge ving inzake de bebouwing van de buiten plaats De Rijp. De diaconiën van Haarlem, Bloemen daal, Schoten en Spaarndam hadden ver zocht om op het landgoed De Rijp, volgens een plan en een maquette van architect H. W. van Kempen, een rusthuis tevens verzorgingshuis te mogen bouwen met een inhoud van circa 20.000 m3. Naar aanlei ding van dit verzoek merken B. en W. in hun toelichting op hun voorstel aan de raad op, dat uitgaande van de gedachte, die bij het college steeds heeft voorgezeten, om zoveel mogelijk het nog bestaande na tuurschoon in de gemeente te behouden, zij gemeend hebben de bebouwing voor De Rijp, wat omvang en inhoud betreft, te moeten beperken. En juist voor De Rijp, het mooie heuvelachtige terrein met fraai houtgewas dat aansluit aan het Bloemen- daalsebos, menen B. en W., dat daaraan de hand gehouden dient te worden. Bij de onderhandelingen met de diaco nieën hebben B. en W. dan ook steeds het standpunt ingenomen, dat de bebouwing een inhoud van 13.000 m3 niet zo mogen overschrijden, zulks gebaseerd op de mo gelijkheid tot het bouwen van acht villa's van 1000 m3 vermeerderd met de kubieke inhoud van het bestaande gebouw. Daar de meerderheid van het college nog steeds op dit standpunt staat, geven zij de gemeenteraad in overweging aan die limiet vast te houden en derhalve op het thans aanhangige verzoek van de diaconieën af wijzend te beschikken. Het Nationaal Verbond van PTT-mUziek- verenigingen heeft gisteren in Utrecht een concours gehouden. In de afdeling uitmun tendheid fanfare behaalde de Haarlemse Postfanfare met 389 punten de eerste prijs. Op Tweede Pinksterdag wordt het con cours voortgezet. Naar wij vernemen zal aan het Haar lemse gemeentepersoneel een vacantietoe slag worden toegekend van 20 procent van de wedde of het loon, met een maximum van 75,voor gehuwden en kostwinners en van ƒ50,— voor ongehuwden. In afwachting van de voor het rijksper- manente fontein op die plaats te komen, soneel te treffen definitieve voorziening I °°k h^t door het Centrumcomite „Ko op dit punt voor 1953, zal de uitbetaling n;nginnedag" aangelegde perkje^zo'nsuc- bij voorschot plaats hebben. De Haarlemse raad is Woensdagmiddag accoord gegaan met de verlenging van Haarlem-Lichtstad tot en met Pinkster- Drie, waarvoor een extra crediet van zevenduizend gulden was gevraagd. De heer Wensing (C.H.U.) en me vrouw S c h e 11 e m aC onradi (WD) waren niet zo enthousiast voor het voor stel zij vreesden een langzame aftakeling van het festijn en hadden het beter ge vonden om de Lichtstad-actie tegelijk met de Flora te besluiten. De heren Mensink (Arbeid), Proper (C.P.N.) en Van Turnhout (KVP) daarentegen zouden Haarlem als bloemen en lichtstad wel altijd bestendigd willen zien om het levendige en opgewekte karakter dat de stad getoond had te kun nen bezitten. In casu vroegen zij of bijvoorbeeld de fontein op het Frans Halsplein zou kunnen blijven en het plantsoentje op de Grote Markt. Bij de beantwoording bleek vrijwel het gehele college aan het woord te moeten komen, wel een bewijs hoe diepgaand Haarlem-Lichtstad het gemeentelijk leven had beroerd. Vooraf bracht de voorzitter, burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, hulde aan allen die meegewerkt hadden Haarlem-Lichtstad tot een sucecs te maken, waarbij hij één man in het bijzonder wilde noemen, name lijk de voorzitter van „Haarlems Bloei", wethouder D. J. A. Geluk. Deze ging daarop over tot de motivering van het voorstel tot de verlenging. Die was eigenlijk tweeledig: in de eerste plaats is het vreemdelingenbezoek gedurende de Pinksterdagen altijd groot en in de tweede plaats heeft men nu de gelegenheid de aandacht te vestigen op een typisch stuk Haarlemse folklore: de luilak, de enige nachtelijke bloemenmarkt ter wereld. De heer Geluk gaf een sprekend voor beeld van het welslagen van de Lichtstad actie: voor de Flora stonden bil het Ar beidsbureau driehonderd werkzoekenden in het Horecabedrijf ingeschreven: thans moet men de koks en kellners van heinde en ver aantrekken! Sommige bedrijven werken met een veelvoud van het aantal koks dat zij anders in dienst hebben. Zoiets werkt als een olievlek: mensen, die goed verdienen, besteden hun geld weer bij andere middenstanders. Daarbij komt dat de streek om Hharlem de Spaarnestad weer ontdekt heeft als cen trum, waar men niet alleen kan uitgaan, maar ook kopen. Het zal de taak van „Haarlems Bloei" zijn er voor te zorgen dat die trek naar Haar lem blijft. Door pers, radio en film heeft Haarlem gedurende twee maanden in de belangstel ling van binnen- en buitenland gestaan; dat kan ook voor de toekomst van grote betekenis zijn. Wethouder Happé zette vervol gens uiteen, in antwoord op wagen van de heer Mensink, dat het overleg met de middenstands- en personeelsorganisaties er toe heeft geleid, dat ook de winkelsluitings regeling wordt gecontinueerd, evenals de overwerkvergoeding voor het personeel. Wethouder Angenent deelde nog mede, dat, al kan de lichtfontein wegens de hoge kosten thans niet op het Frans Hals plein gehandhaafd blijven, er tóch wel plannen zijn om in de toekomst tot een per_ De kerkeraad van wijkgemeente II van de Nederlands Hervormde Gemeente Haar lem heeft ter voorziening in de vacature van ds. J. van Elden toezegging van beroep gedaan aan ds. J. de Groot, thans predi kant te Apeldoorn. I ces gebleken, dat onderzocht wordt of het mogelijk is iets dergelijks in de een of andere vorm te behouden. De heer W e n s i n g verklaarde hierna ruiterlijk geen spelbreker te willen zijn en te zullen voorstemmen. Ook de fractie van de WD had zich door het betoog van wethouder Geluk laten bekeren. Jubileum Frans Halsmuseum Het crediet van zeshonderd gulden voor de viering van het veertig jarig bestaan van het Frans Halsmuseum, was voor de heer Voogd (Arbeid) aanleiding om te vragen of het niet mogelijk is de burgerij op groter schaal daarbij te betrekken door bijvoor beeld het museum gedurende veertien dagen gratis open te stellen, liefst in zijn huidige aantrekkelijke verlichting en ver siering. Ook wenste hij, dat het personeel bij dit jubileum niet vergeten zou worden. Ook zouden de uitnodigingen voor de herdenkingsavond zo dienen te worden ge selecteerd, dat ook vertegenwoordigers van vakbewegingen en hutsvrouwen daartoe zouden worden uitgenodigd. De heer Spek (A.R.) was het daarmede volkomen eens, doch wethouder Geluk noemde enkele practische bezwaren tegen het op ruimere schaal uitnodigen, zoals de heer Voogd had voorgesteld. Het aantal autoriteiten dat bepaald niet gemist kan worden, is al zeer groot en bovendien ligt het in de bedoeling de bin nen- en buitenlandse pers (die men, zo zei de heer Geluk, toch ook kan beschouwen als de vertegenwoordigster der bevolking) in ruime mate uit te nodigen. Zoals reeds bekend is, zal het Frans Hals museum op de dag van het jubileum (ove- digens betrekkelijk niet zeer belangrijk, vond de wethouder) kosteloos toegankelijk zijn. Of uitbreiding van die faciliteit ook meer belangstelling zou wekken, meende de wethouder te moeten betwijfelen. Bo vendien moet ook rekening worden gehou den met de financiële consequenites. Woensdagmorgen heeft de directeur met het personeel reeds het jubileum herdacht. De 47-jarige Haarlemse monteur H. J. B. die op 6 Mei door de Amsterdamse rechtbank vrijgesproken werd van de hem tenlaste gelegde meineed, zal voor deze zaak toch weer terecht moeten staan. De officier van justitie bij deze rechtbank, die de meineed wel bewezen acht en tegen de monteur zes maanden gevangenisstraf had geëist, heeft hoger beroep aangetekend, zodat te zijner tijd het Amsterdams ge rechtshof over deze zaak zijn oordeel zal moeten uitspreken. De Amsterdamse arts J. Samuels, had tegen deze monteur, één zijner vroegere patiënten, een aanklacht wegens meineed ingediend. Een jaar geleden werd dr. Sa muels, die bekendheid in ons land heeft verworven door zijn speciale kanker therapie, in hoger beroep door het ge rechtshof drie maanden als arts geschorst op grond van de door de monteur in dit proces afgelegde verklaringen. Deze hiel den in hoofdzaak in, dat dr. Samuels hem had gezegd, dat hij aan kanker leed, het geen naderhand onjuist zou zijn gebleken. 3-314 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie U.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Woensdag 96 159 185 158 306% 92% 138% 131 166 158% 165 160% 371/1« 51% 48 64ls/i<i 23% 38h Openings koersen 96% 160 186 157% 305% 93% 138% 130 98% 89 167 158 166 161 37% 52 49 66% 23% 39 „Le moulin rouge" De door de heer W e n s i n g schriftelijk gestelde vragen over de gang van zaken met de vermaakstent „Le moulin rouge" in hei: Florapark bleken door de secretaris per abuis voor een interpellatie te zijn ge houden, weshalve zij Woensdagmiddag van de agenda van de Haarlemse raad wer den afgevoerd. Desondanks bleek de voorzitter, burge meester Cremers, zich ter dege in de ma terie te willen inwerken. Hij had ter min ste de best-seller „Le moulin rouge" (de échte) van Pierre de la Mure voor hem op de groene tafel liggen. Natuurlijk kwam de onfortuinlijke Haarlemse copie toch ter tafel. De gemeente heeft geen schade bij de déconfiture, zo vernamen wij. Er is geen paal de grond ingegaan of de pachtsom was betaald en ook de waarborgsom voor de beschadigingen aan het het gazon is voldaan. Amsteldijk, 13 te Antwerpen. Amstelkroon, 12 v. Moetoeri te Hollandia. Arendskerk, 13 te Port Said. Almdijk, 12 v. Rotterdam naar Londen. Appingedijk, 13 Vera Cruz verwacht. Alhena, 13 v. Antwerpen te Rotterdam. Aalsum, 12 te Madras. Aagtekerk. 13 v. Melbourne na Aden. Abbedijk, 14 e. Rotterdam te New York. Adlnda, 13 n.m. v. Pladju op rede Haiphong. Akkerdijk, 14 te Fremantle. Aiamak.14 v. Genua n. Valencia. Albiasscrdijk, 14 v. Houston te Galveston. Algenib, 14 te Rio de Janeiro. Almkerk, 14 te Aden. Amor, 14 n.m. v. Piraeus n. Alexandrië. Ampenan, 15 te Port Said. Amstelpark, p. 14 Scillys. Amstelveen, 14 n.m. v. Aden n. Suez. Arendskevk, 14 c. Suez n. Aden. Arnedijk, 13 n.m. v. New York n. Rott. via Antw. Averdijk, 14 v. Tampa te New Orleans. Aagtedijk, 1 v. Buenos Aires n. New York. Aardijk, 15 te Le Havre. Alnati, pass. 14 St. Vincent n. Las Palmas. Alpherat, 14 te Montevideo. Alwaki, 13 v. Philadelphia te Baltimore. Appingedijk, 13 te Vera Cruz. Argos, 12 te Istaraboul. Agamemnon, 14 v. New York n. Curasao. Alcyone, 14 ten anker rede Paranagua. Aldaöi, 14 v. Montevideo. Altair, 14 v. Victoria n. Rio de Janeiio. Arkeldijk, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Alnati, 13 470 m. Z.t.W. Vincent. Annenkerk, 13 v. Port Said n. Napels. Bali, 13 te Belawan. Boissevain, 12 v. Port Elizr-beth n. Durban. Borneo, 13 v. Liverpool n. Genua. Benkalis, 14 te Colombo. Bennekom, 13 n.m. te Pt. of Spain. Bantam, pass. 13 Gibraltar n. Port Said. Boschfontein, 13 v. Southampton n. Marseille. Boskoop, 14 530 m. W.ZW. Lands Fnd. Corilla, 12 v. Hongkong te Pladju. Cronenburgh 12 v. Amsterdam n. Onton. Caltex Nederland, pass. 12 Malta. Caltex Delft, 14 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex The Hague, p. 14 Kaap de Gata. Caltex Utrecht, p. 14 Finisterre. Celebes, 13 v. Alexandrië n. Port Said. Cistula, p. 14 n.m. Kaap Leeuwin. Cottica, 14 te Paramaribo. Caltex Pernix, 15 v. Sidon n. Rotterdam. Chama, 14 Perim gepass. Dongedijk, 13 n.m. te Hamburg. Danae, 14 v. IJmuiden te Amsterdam. Delft, 13 v. Amsterdam n. Hamburg. Duivendijk, 13 v. Rotterdam n. Cristobal. EJmina, 13 v. Takoradi te Cape Coast. Eos, 15 v. San Feli te Savona. Etrema, 14 n.m. Bahrein n. Port Sudan. Eemdijk, 13 te Corpus Christi. Engigano, 15 te Antwerpen. Farmusum, p. 14 Midway Eil. Friesland (KRL), 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Friesland (SSM), 15 v. d. Tyne te R'dam verw. Gaasterkerk, 12 v. Singapore n. Hongkong. Gaasterland, 13 te-Itajai. Gouwe, 13 v. Libreville te Rotterdam verw. Garoet, 14 v. Djeddah n. Aden. Gooiland, 14 n.m. v. Vittoria n. Ilheos. Groote Beer, 13 v. New York n. Rott. via Le Havre. Groote Kerk, 14 te Mombasa. Gordias, 13 v. Rotterdam n. Bremen. Haarlem, 14 v. Curacao te Cartagena. Hoogkerk, 13 v. Colombo n. Aden. Hathor, pass. 15 Gibraltar. Hector, 15 v. Middell. Zee te Amsterdam Hera, 13 v. Amsterdam n. West Inddë. Hersilda, pass. 14 Lands End. Indrapoera, 14 v. Londen te Rotterdam. Japara. 14 te Tripoli. Jagersfontein, 15 v. O. Afrika te Amsterdam Jupiter, 14 v. Beyrouth n. Partras. Japara ;KRL), 15 v. Tripoli n. Beyrouth. Joh. v. Oldenbarnevelt, 13 v. Priok n. Soerabaja 14 190 m. W.NW. Madoera. Kertosono, 13 v. Pt. Sulphar n. New Port News. Kota Gede, 14 te Bahrein. Kieidrecht, pas. 15 Vlissingen. Lombok, 12 v. Singapore, n. Zamboanga. Lekkerkerk, pass. 13 Vlissingen. Luna, 13 v. Middell. Zee te Amsterdam. Lutterkerk, 13 v. Londen te Rotterdam. Lemsterkerk, 14 te Genua. Leopoldskerk, 14 v. Marseille te Genua. Leuvekerk, 14 v. Madras n. Bombay. Lindekerk, 14 v. Muscat te Dubai. Loosdrecht, 14 v. Karachi n. Aden. Laagkerk, 16 Karachi verw. Maasdam, 12 v. New York n. Rotterdam. Maasland, 12 v. Las Palmas. Macuba, 12 v. Shimotsu n. Miri. Manoeran, 12 v. Alexandrië n. Bilbao. Mapia, 12 v. Belawan n. Colombo. Modjokerto, 13 te Singapore. Maashaven, 15 n.m. v. Liverpool te Montreal verw. Marken. 12 n.m. v. Boston n. Montreal. Meliskerk, 14 te Kobe. Mirza, 14 v. Portsmouth te Curacao. Myonia, 14 v. Piraeus n. Fanara. Mataram, 15 te Tj. Priok. Maas, 14 v. Amsterdam n. Hamburg. Merwede, 15 v. New Orleans te Jacksonville. Maasdam, 14 240 m. ZO. Sable eil. Muiderkerk, 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Notos, 14 Kp. Bon gepass. Nieuw Amsterdam, 15 te Pa.ermo. Ondina, 12 v. Berre n. Bombay via Spezia. Omala, 14 v. Spezia n. Napels. Oranjefontein, 13 v. Teneriffe n. Kaapstad. Oranjestad, 13 v. Amsterdam n. Cristobal. Orion, 13 v. Lattakia n. Izmir. Parkhaven, 12 v. Las Palmas. Perna, 13 v. Singapore te Fremantle. Prins Philips Willem, pas. 14 Kp. Ray. Ridderkerk, p. 14 Aden n. Pt. Said. Rita. 13 v. Singapore n. Woodlands. Roebia, 14 rede Singapore. Rijnland, 13 v. Montevideo n. Santos. Rijndam, 14 700 m. O. Kp. Race. Radja, 13 v. Amsterdam n. Antwerpen. Salawati, 13 Takoradi verwacht. Scherpendrecht, 12 v. Fto La Cruz. Stad Arnhem, pass. 12 Kp. Race. Soestdijk, 13 v. Boston te New York. Stad Vlaardinger. 12 v. Rotterdam n. Narvik. Sarar.gan, 13 v. Zamboanga 14 Manilla verw. Sehie, 13 v. Rotterdam n. Amsterdam. Stad Dordrecht, vertr. 13 Sluiskil n. Huelva. Sumatra, 13 v. Amsterdam te Hamburg. Saroena, 15 v. Miri te Balikpapan. Schiedijk, 14 te Singapare. Singkep. p. nacht 13-14 Azoren. Sloterdijk, p. 14 Scilly's n. Antwerpen. Stad Schiedam, 14 v. Narvik te Emden. Salland, 15 v. St. Vincent n. Amsterdam. Saparoea. 15 te Port Amboin. Schie, 14 v. Rotterdam te Amsterdam. Stad Alkmaar, 14 v. Liverpool te Montreal. Stad Maassluis, 13 v. Immingham te Narvik. Stad Maastricht. 15 v. Huelva n. Amsterdam. Sarpedon. 14 v. Pto Plata n New York. Sibajak, 14 200 m. NO. Cartagena. Sirrah, 13 v. Napels n. Madras. Sliedreeht, pass. 14 Gibraltar, Tamo, 12 v. Rotterdam te Buenos Aires. Talisse, pass. 12 Minicoy n. Djibouti. Tegelberg, 14 v. Mauritius n. Lorenzo Marques. Teucer, 12 v. Suez n. Aden. Thalatta, pass. 12 Perim. Tjikampek, 14 Lorenzo Marquez verw. Tiitjalengka, 12 v. Hongkong n. Kobe. Themisto, 12 v. Threerivers n. Engeland. Tawali, 15 v. Baltimore te New York. Teiresias, p. 14 Kp. Bon n. Pt. Said. Titus, p. 14 Gibraltar n. Antwerpen. Tarakan, pas. 15 Guardafui n. Aden. Tomori, 15 v. Belawan te Singapare verw. Trompenberg. 13 v. Amsterdam n. Hamburg. Ternate, 12 22 u. v. Belawan n. Colombo. Tara, pass. 13 Fernando Noronha n. Rio de Janeiro. LTtreoht, 1 te Penang. Van Spilbergen, p. 14 Finisterre n. Dakar. Veendam,.13 Halifax n. New York. BINNENLAND Zolang de zomerdienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen van kracht is, zul len de treinreizigers naar Den Haag aan alle Nederlandse spoorwegstations voor 25 cent een couponkaart kunnen verkrijgen, v/aarop men reductie verkrijgt op het bezoek aan vijftien verschillende Haagse attracties, als mede drie gratis ritten van de vervoersmid delen van de Haagse Tramweg Maatschappij. De nachtvorsten van de laatste dagen hebben ook op de tuinderijen in de Beemster grote schade aangericht. Tengevolge hiervan zal de aardappeloogst enige weken later zijn dan werd verwacht. Ook de te velde staande peulvruchten zijn beschadigd. Aan de vruchtbomen in deze streek is nagenoeg geen schade aangericht. De gemeenteraad van Amsterdam heeft aan prof. dr. J. van Ebbenhorst Tengbergen wegens het bereiken van de 70-jarige leef tijd met ingang van 21 September eervol ontslag verleend als hoogleraar in de radio logie aan de universiteit van Amsterdam. Tot gewoon hoogleraar in de muziek wetenschap aan de Amsterdamse universiteit is benoemd prof. dr. K. Ph. Bernet Kern- pers, tot nu toe buitengewoon hoogleraar. Het in Groningen bekende draaiorgel „De Arabier" zal naar Londen worden ver scheept om daar tijdens de kroningsfeesten en ook daarna Nederlandse muziek ten ge hore te brengen. De Nederlandse ambassa deur in Londen, mr. D. U. Stikker, een ge boren Winschoter, heeft met een groep Groningers de reis van het draaiorgel be werkstelligd. De nieuwe weg die de provinciale weg van Nieuwpoort naar Gorinchem verbindt met het Schoonhovense veer en de Zuide lijke Lekdijk, is voor het verkeer open gesteld, dat thans geen gebruik meer behoeft te maken van de smalle wegen en scherpe bochten in het stadje Nieuwpoort. De „Katholieke Hulp" in Frankrijk heeft 116 millioen francs bijeengebracht voor de hulpverlening bij de watersnoodramp. Het grootste deel van deze som wordt in natura overgedragen. Het resterende deel heeft gediend voor de aankoop van 16 kleine autobussen, die de slachtoffers van de wa tersnood ten dienste worden gesteld. Zij komen de volgende week in ons land. Om te bewijzen, dat de door haar ge- importeerde nylongarens sterker zijn dan gewone sokkenwol heeft een firma te Apel doorn een viertal bekende Apeldoornse wandelaars bereid gevonden, een mars van 30 km. te maken op sokken, die van deze garens vervaardigd zijn. Zij zullen dus niet op schoenen lopen. Om te controleren, dat de sokken onderweg niet worden verwisseld en dat de gehele tocht inderdaad op sokken gelopen wordt, zal een notaris met twee ge tuigen de tocht in een auto meemaken. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. Oostindiër te Overveen, werkzaam bij de fa. Bruynzeel als hoofd- vertegenwoordiger heeft Woensdag zijn vijf- entwintigjarig jubileum bij dit bedrijf ge vierd. In zijn woning aan de Oranje Nassau- laan mocht hij talrijke gelukwensen ont vangen. Ter gelegenheid van het behaalde clubkampioenschap en het gevestigde record op de 4 x 100 meter, heeft de Heemsteedse Zwem- en Polo Club voor Zaterdag 16 Mei een feestavond georganiseerd, welke in de zaal van het cafétaria-restaurant aan de Binnenweg wordt gehouden. De toneelvereniging „Heemstede-West besluit haar seizoen op Zaterdag 23 Mei in. de toneelzaal van „De Leeuwerik" te Haar lem. Opgevoerd wordt de bekende klucht van J, W. v. d. Heiden en Henk Bakker, „Haar laatste wil", waarvan ook ditmaal de regie weer aan Willem van der Veer werd toevertrouwd. De avond wordt met een bal besloten. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is bevorderd tot arts de heer P. A. Spierenburg te Haarlem. De heer C. R. Post te Haarlem is aan de gemeente-universiteit van Amsterdam ge slaagd voor het semi-artsexamen. De burgemeester van Haarlem heeft wegens druk vreemdelingenljezoek het slui tingsuur der tapperijen op de Zaterdagen 16 en 23 Mei bepaald op 2 uur. B. en W. van Bloemendaal hebben de gemeenteraad de volgende voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de Hartenlustschool aangeboden: 1. D. Krab bendam, onderwijzer aan de gemeentelijke school voor MULO te Naaldwijk: 2. M. van Dijk, onderwijzer aan de openbare ULO- school te Aalsmeer; 3. H. M. van Neck, on derwijzer aan de openbare school voor ULO te Beilen. B. en W. van Haarlem hebben de organist Klaas Bolt te Haren (Gr.) benoemd tot hulporganist aan de Grote of St. Bavo- kerk. Verbetering. In de ons verstrekte fail- lissementenlijst, opgenomen in ons blad van Woensdag, staat onder meer S. P. van Gooi, Pladellastraat 14, Haarlem. Dit moet zijn Pladellastraat 16. De afdeling Haarlem van de Neder landse Christen Vrouwenbond houdt Maan dagavond 18 Mei in het Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104, een vergadering. Na de pauze zal mevrouw U. Bakker—Klomp spreken over: „De jeugd van Thoradjaland". De Katholieke Nationale Partij, afdeling Heemstede, houdt op Maandag 18 Mei in gebouw „Anno Santo" aan de Achtejrweg een openbare vergadering, waarop twee raads- candidaten zullen spreken. Willem Ruys, 14 te Colombo. Wield recht, 15 Kp. Leeuwin gepass. Willemstad, 15 v. La Guaira n. Trinidad. Wonosari. 16 Singapore verwacht. Waterman, 14 180 m. O. Kp. Race. Woensdrecht. 13 v. Curacao n. Spezia. TJsel, 12 v. Bremen te Rotterdam. Zeeland fKRL), pass. 13 Perim n. -Bahrein. Zeeland (SSM). 14 v. Kopenhagen n. d. Tyne. Zuiderkruis, pass. 14 Kp. Blanco. KLEINE VAART Annie, 12 v. Galway n. Sligo. Arnoudspolder, 14 v. Oporto te Antwerpen verw. Barendz, 13 v. Londen te Antwerpen. Betty, 13 v Port St. Louis du Rhone te Marseille. Blue Boh, 12 v. Wormerveer n. Rotterdam. Bab T, 12 te Zaandam van Hamina. Caland, 12 v. Newcastle n. Rotterdam. Cacablanca. 12 v. La Pallice te Bordeaux. Cornela B II, 15 v. Libourne te Tunis verw. Denieb. 13 v. Rotterdam n. Duisburg. Deni, 12 v. Amsterdam te Antwerpen. Depa, 12 v, Palnackie n, Liverpool. Diligentia, verm. 13 v. Algiers n. Dakar 12 te Algiers. Duiveland, 13 v. Goole n. Amsterdam. Ferocla, verm. 12 v. Garston n. Cardiff. Hada, 12 v. Marseille n. Genua. Fiducia, 12 v. Maassluis te Boston. Haskerland, 12 v. Goole n. Harlingen. Hast III, p. 12 Holtcnau. Hast IV, verm. 13 v. Huil n. Parijs. Hondsrug, 13 v. Cork te Fowey. Java. 12 v. Oostende n. Caen. Jongkind, 15 v.m. v. Casablanca te Rott. verw. Josien, 12 v. Dordrecht n. Rouaan. Julia, 13 v. Newport n. Amsterdam. Lacra, 12 v. Blyth n. Leixoes. Martje, 12 v. Amble n. Rott. Maasym, 12 n.m. v. Basseindre n. Rott. Markab, 12 v. Gotenburg te Colchester. Mirach N. 12 v. Casablanca te Rouaan. Neeltje B, 12 nog te Dublin (verbetering). Noorderhaen, 12 te Antwerpen. Noorderlicht, 14 v. Lugnvik te Amsterdam verw. Olievier van Noort, verm. 12 v. Cardiff n. Bayonne. Palma, verm. 13 v. Rott. n. Drogheda. Spurt, p. 13 Ouessant n. Portsmouth. Vecht, 13 nog te Londen. Volharding, 12 v. Fedala te Casablanca. Vrede, 12 van Huil n. Methil. Westerdok, 11 te Southampton. Joost, 11 van Gefle naar Kotka. Larix, 11 van Blyth naar Sundsvall. Ponza, 11 van Goole naar Karlskrona. Tilly, 11 Brunsbuttel gepasseerd naar Zaandam. Ilias, 12 te Oran van Palermo n. Lissabon. Nero, 11 van Genua n. Barcelona.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11