Pr ach tige opvoer i ng va n Otello" van Verdi ZE VEN DA GEN HAARLEM Gladde ringen Onthulling gedenkplaat voor omroeper J. Tanis Locomotief en Rudge Auto's zonder chauffeur Topdag voor NZH PHACE HOTEL Van mensen en dingen onder de Damiaatjes 13 Première van Nederlandse Opera Vrachtrijder vrijgesproken van verduistering Nederland won ereprijs op Parijs bloemencorso Nico van Schagen Zonen Na Zondag één avondrondrit Door moeder mishandeld kind overleden Ook openbare costuumshow in Frans Halsmuseum Burgerlijke Stand van Haarlem Koude duik Rustig mens Oude vissers Jarige musicus Oude muziekminnaars Geëtaleerde critiek „Jeugdland" Geschipper VRIJDAG 15 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Beginnend met het herstel van een eens zo luisterrijketraditie heeft het bestuur van de Wagnervereniging geruime tijd geleden aan de dirigent Josef Krips en de metteur- en-scène Herbert Graf (van de Metro politan Opera te New York) opdracht gege ven een beperkt aan tal voorstellingen van Verdi's uit 1887 date rende meesterwerk „Otello" voor te be reiden. Deze kunste naars waren daarbij geheel vrij in de keuze van hun mede werkers. Het moet dan ook als een on derscheiding worden gezien, dat de nog betrekkelijk jonge Nederlandse Opera in staat is geacht de herschepping van dit door de tekstdichter Arrigo Boito aan het gelijknamige stuk van Shakespeare ont leende muziekdrama te realiseren. De ge hele bezetting werd door eigen krachten geleverd, met uitzon dering van de titel rol, waarin bij de op Hemelvaartsdag plaats gehad hebben de gala-première de Duitse heldentenor Wilhelm Ernest op trad. Bij de deze zomer in het Holland Festival voorkomende herhalingen zal zijn plaats door Gérard Souzay de ontdek king van Salzburg 1952 worden inge nomen. Het in de Amsterdamse Stadsschouw burg behaalde succes, blijkend uit ovatio nele toejuichingen, is voor een niet te on derschatten deel aan de „begeleiding" door het Concertgebouw-Orkest te danken. Het was dan ook, veel meer dan alleen een sympathiek gebaar, een uiting van royale dankbaarheid, toen Josef Krips de bloe men uit de hem overhandigde lauwerkrans plukte en in de orkestbak strooide. Daar om staat het woord begeleiding hierboven ook tussen aanhalingstekens, want het is de geniale muziek van Verdi, die alles en iedereen op het toneel bezield tot leven roept, van de eerste maten der stormscène tot het droefgeestig slotaccoord. Doch het oordeel van onze muziekrecensent Jos. de Klerk over de waarde van deze partituur en over de instrumentale en vocale presta ties zal men morgen in de kolommen van deze courant kunnen lezen. Mijn taak is het thans slechts de aankondiging van dit artistieke evenement van enige kantteke ningen over het toneelbeeld te voorzien. In de pauze hoorde ik iemand met een internationaal gevormde kijk op* het thea terleven zijn bewondering van het werk van regisseur Graf veelzeggend beperken met de toevoeging, dat het allemaal „wel erg conventioneel" was. Ik citeer deze me ning, omdat die mogelijkerwijze (maar ten onrechte) bij velen zal postvatten, wier waardering pas voedsel vindt in ver nieuwingen en experimenten. Niet alleen vergeten dezulken dat conventies de basis van alle kunst vormen en van die der opera wel zeer in het bijzonder, maar bo vendien miskennen zij het vooroeeldig in practijk gebrachte streven om de karak tertekening en de gevoelsstromingen zo onbelemmerd mogelijk uit de muziek te laten ontstaan. En daarom zag men geen pasjes en bewegingen op iedere noot, maar werd men bij alle wonderbaarlijke een voud geconfronteerd met een machtig rhythme, waardoor de menselijke bewo genheid tot een op het wezenlijke gerichte ADVERTENTIE TEGEN TRAGE STOELGANG is 't beste middel: VICHY PILLEN Eén of twee VICHY PILLEN vóór het slapen gaan. zijn vol doende. Een geregelde ontlasting is de basis voor een goede ge zondheid. Let vooral op de Juiste naam en het blauwe doosje VICHY PILLEN VERKRIJGBAAR BIJ APOTHEKERS EN DROGISTEN Het gerechtshof te Amsterdam heeft van ochtend het vonnis van de rechtbank be vestigd en de Amsterdamse vrachtrijder A. V. conform de eis van de procureur- generaal vrijgesproken van de hem ten laste gelegde verduistering. V. had van een verhuurder te Hillegom een vrachtwagen met aanhangwagen gehuurd, d-oeh aange zien de aanhangwagen nog zonder wielen was, had de verhuurder hem f 1400 gege ven om deze te kopen. Toen verdachte de wagens na een maand terugbracht bleken de banden van de aanhangwagen bijna ge heel versleten. Als gevolg had de verhuur der de vrachtrijder er van beschuldigd voor het bedrag oude banden te hebben ge kocht in plaats van nieuwe. V. daarente gen had beweerd, dat hij zeer veel pech met de banden heeft gehad, daar deze dik wijls waren gesprongen. Omdat de getuigen voor het gerechtshof elkaar hadden tegen gesproken over kwa liteit, maat en soort dier banden, was het hof vorige week naar de garage van de verhuurder te Hillegom gegaan, waar de zitting werd voortgezet. De procureur- generaal had daar vrijspraak geëist, om dat hij het bewijs van verduistering niet geleverd achtte. De scène uit „Otello" van Verdi, waarin de titelheld (Wil helm, Ernest) zijn echtgenote Desdemona (Gré Brouwen- stijn) door wurging van het leven berooft. werking werd gedreven. Daarom was het dubbel te betreuren, dat Wilhelm Ernest als de Moor van Venetië, hoe men over zijn verdere kwaliteiten ook denken mag, physiek niet aan de eisen van deze rol beantwoordde. Misschien hadden in de schouders bredere costuums hieraan iets ten goede kunnen veranderen. Overigens was zijn duet met Desdemona, aan het slot van het eerste bedrijf, tegen de tot rust gekomen nachthemel, scenisch gezien een der hoogtepunten van de voorstelling, mede door de tedere werking van de toch krachtige kleuren, een poëtisch herhaalde harmonie van wit en blauw in de wijde mantels der overmatige liefde. Effectrijke décors De Napolitaan Cesare Cristini heeft al ontelbare keren voor de aankleding van „Otello" gezorgd. Een betere keuze van ontwerper van décors en costuums had men dan ook moeilijk kunnen doen. Uit muntend geslaagd was de architectuur voor de tweede acte, een zaal in het stad houderlijke slot op Cyprus, met het diepe rood van wingerdranken ter linker- en iets matter van de loggia ter rechter zijde. Mogelijk is het slaapvertrek voor het laatste tafreel iets te modernistisch in sommige détails, maar de opstelling van slechts de allernoodzakelijkste meubel stukken was zo gunstig, dat Gré Brouwen- stijn de glans van haar laatste aria's met een schilderachtig effect kon verhogen. De indrukwekkende soberheid van het tijd en milieu ruimschoots suggererende bouwsel maakte tevens dat het toneel zijn diepte kon behouden. Merkwaardig genoeg kwam men echter ruimte te kort voor het ballet in het derde bedrijf ter gelegenheid van de ontvangst van de Venetiaanse gezant. Dit ballet, door Verdi pas voor de Parijse première aan de partituur toegevoegd, wordt nooit uitge voerd, ofschoon deze afwisseling van de spanning op dit moment zebr welkom is. Dat het mede door de niet bijster geluk kige indeling en het kefinelijk gebrek aan belangstelling van de omstanders wat ge forceerd aandeed, betekent nog geen ver oordeling van dit intermezzo. Er moet een betere oplossing voor te bedenken zijn. De choreograaf Jan Rebel heeft zich heel be vredigend van zijn taak gekweten en wist een aardig gebruik van door de muziek voorgeschreven Moorse motieven te ma ken. Een prima staal van enscènerings- kunst was het optreden van het kinder koor. Het acteren liet over het algemeen niets te wensen. Mede door zijn gemakkelijke trant van zingen het gaat hem, lijkt het, spelenderwijze af kon de telkens precies de gewenste positie kiezende Scipio Colombo zich als de kwelgeest Jago in dit opzicht speciaal onderscheiden, daarbij geholpen door een scherp typerende grime. Doch hiermede begeef ik mij al gevaarlijk op een terrein, dat ik gaarne aan mijn muzikale collega laat. DAVID KONING (Van onze correspondent in Parijs) Nederland heeft de ere-priis gewonnen van het bloemencorso, dat Donderdagmid dag in Parijs werd gehouden. Parijs her stelde daarmede een oude traditie van voor de eerste wereldoorlog en voor dit bloe- menfeest, waarin het hele centrum van de stad met de brede boulevards was betrok ken, heeft een overweldigende belang stelling bestaan. In de optocht was elk der 20 arrondissementen van Parijs met een eigen wagen vertegenwoordigd. Het zevende arrondissement had de op maak van ziin inzending opgedragen aan Nederlandse bloemisten. Die waren de vo rige week al in Parijs gearriveerd met een eerste zending groen en bloemen. Later zijn nog een vijfduizend prachtige rozen per vliegtuig uit Holland aangekomen. Als on derwerp was de Nederlandse bloemisten de uitbeelding van de Eiffeltoren opgege ven en die opgave hebben zij op een bui tengewoon gelukkige wijze volbracht. De op één na hoogste prijs er was ook nog een grote ere-prijs van de stad Parijs die de jury hun wagen heeft toe gekend, was in alle opzichten verdiend. Op Zaterdag 9 Februari 1952 overleed in de ouderdom van 69 jaar in het Diaco- nessenhuis te Haarlem de heer J. Tanis, die vooral bekendheid verwierf door zijn radiowerk voor de Gereformeerde Kerk te Bloemendaal, waaraan hij sedert de op richting in 1924 zijn beste krachten had gegeven. Met de toenmalige predikant ds. J. C. Brussaard en de later naar Zuid- Afrika vertrokken en daar inmiddels over leden mr. J. H. Monnik, vormde hij de radiocommissie, die op 15 Juni 1924 de eerste radio-uitzending kon verzorgen. Ge durende lange tijd verwierf de heer Tanis bekendheid als „de omroeper van Radio Bloemendaal". Later assisteerden anderen hem bij dit werk. De opzet van de radio uitzendingen van de Gereformeerde Kerk Bloemendaal was om het zieken en ouden van dagen mogelijk te maken per radio een kerkdienst te kunnen volgen. In 1942 werd de zendinstallatie door de Duitse be zetters in beslag genomen; het duurde tot Eerste Kerstdag 1948 voor een nieuwe zen der en concessie aanwezig waren om de uitzending van kerkdiensten te kunnen hervatten. Op Hemelvaartsdag nu, ruim een jaar na het overlijden van de heer Tanis, werd na de kerkdienst een gedenkplaat onthuld „ter dankbare herinnering aan Jan Tanis, 1883-1952 van het begin der kerkdienst uitzendingen in 1924 tot zijn overlijden een zeer toegewijd werker voor Radio Bloe mendaal". De onthulling werd verricht door de heer P. van Noortwijk. Dr. J. L. Koole, plaatselijk gereformeerd predikant, wees op het werk, dat door de kerkdienstuitzendingen kon worden ge daan voor zieken en thuiszittenden, voor invaliden en ouden van dagen, en op de grote kracht die daarvan uitging. Ook de heer J. Klaassen, lid van de radiocommis sie der Gereformeerde Kerk Bloemendaal, sprak woorden van waardering voor het werk van de heer Tanis. De heer N. A. Marbus, zwager van de overleden radio-omroeper, sprak namens zijn zuster, mevrouw J. Tanis-Marbus, woorden van dank. ADVERTENTIE ADVERTENTIE GROOTSTE KEUZE BIJ GIERSTRAAT 40—42 - TELEFOON 17768 Voor veilig rijden een vertrouwd adres Amstcrdamsche Rijtuig Mij. - Plein 21 ADVERTENTIE J. FORTGENS ZOON Alléén Koningstraat De N.Z.H. heeft op Hemelvaartsdag een topdrukte beleefd, ongetwijfeld mede een gevolg van het, tegen de verwachting in, redelijk goede weer. De gehele dag zijn meer dan honderd bussen in bedrijf geweest en over het al gemeen is de aanhoudende reizigersstroom naar Flora, Bloemendaalse strand, Noord- wijk en Keukenhof zeer goed verwerkt. Alleen ontstond tussen vier uur en kwan voor vijf op het Valkenburgerplein een lange file, die tot de Zomerlaan reikte, daar op dat tijdstip de extra diensten tussen Flora en Station door moesten rijden naar Haarlem-Noord om daar de drukte van het Haarlem-terrein te verwerken. Om zes uur behoorden echter alle moeilijkheden (nog vergroot door een regenbuitje) weer tot het verleden. De avondrondritten trokken nog genoeg belangstellenden om er twintig bussen mee te vullen. Maandag vervallen de goedkope rond ritten van 21 en 22 uur. Er komt dan één rondrit om 21 uur van het Stationsplein, waarbij een bezoek aan het Frans Hals museum is inbegrepen. De route zal dan niet meer door Heemstede voeren, daar de verlichting daar dan niet meer brandt. Ook de verlichting van de molen „De Een hoorn" wordt Zondagavond voor goed ge doofd. In Utrecht heeft een Indonesische vrouw, die getrouwd is met een Nederlandse mili tair, haar twee kleine kinderen zodanig mishandeld, dat een er van is overleden en het andere in zeer ernstige toestand in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De vrouw, die vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijstering heeft gehan deld, is in bewaring gesteld. Drukte op Hemelvaartsdag Zesentwintighonderd personen, waaron der naar verhouding met andere dagen slechts weinig buitenlanders, hebben op Hemelvaartsdag gebruik gemaakt van de gelegenheid een gratis bezoek aan het Frans Halsmuseum te brengen. Hierdoor mag de opzet om de Haarlemse burgerij te laten delen in het feest, ter gelegenheid van het jubileum der huisvesting van de schilderijenverzameling in het voormalig weeshuis aan het Groot Heiligland, volledig geslaagd worden genoemd. Vooral des avonds was de drukte zeer groot. De aan wezige politie had niet de minste moeite met het bewaren van de orde der zich rustig in rijen voegende belangstellenden. Directie en personeel hebben het veertig jarig bestaan van het Frans Halsmuseum in zijn huidige vorm op intieme wijze her dacht. Zoals wij reeds eerder hebben be richt, heeft de officiële viering plaats op 29 Mei met de costuumshow „Huilebalken en waterlanders" door Cruys Vocrbergh voor daartoe genodigden. Wij kunnen daar thans aan toevoegen, u«c er een opennare herhaling van gegeven zal worden op Za terdag 30 Mei. HAARLEM, 13 Mei 1953 ONDERTROUWD: 13 Mei, G. Metzelaar en S. M. Spee; F. Hagen en C. M. Roman; H. Wouters en J. de Munk; J. Plas en A. van der Zwaai; P. J. Klaasen en J. van Kampen; F. van Nieuwsland en M. J. Wielart; W. de Jong en E. M. C. ter Brugge; H. Paulsen en N. van Pelt; H. Th. van der Putten en H. J. Vredenduin; E. G. W. Roose en M. J. Hooft; G. IJzerman en A. Krabbendam; J. Groene- woudt en G. H. Bersée; J. G. Rietkerk en J. E. Zwiers; J. H. Steenkist en A. M. van de Walle; J. Verkaaik en H. Bloemink; M. J. Lavooi en Chr. Haveman; E. W. Heere mans en C. E. van Ooijen; J. C. Kinnigin en Chr. A. Medenblik; J. van Doorn en J. M. Gaartman; R. van Bentem en A. J. Kaiser; E. Harteveld en A. M. Matheij; A. C. van Koten en A. M. Snoeks. GEHUWD: 13 Mei, R. Prins en M. Hulse bosch; J. Evers en T. Piso; A. A. Geesing en E. C. Th. van Assema; P. Meesen en G. Zeeman; L. Hensen en M. Glazemaker; W. G. Zomerdijk en E. C. van de Laarschot; G. J. L. Franssen en A. M. Geeris; F. de Lie en A. M. P. Smit; C. Sijpestijn en A. P. Franke; G. H. van der Veldt en J. C. Arends; C. H. ADVERTENTIE Orchestre Carlo Monti met de bekende radiozanger Eddy Canzoni spelen elke dag in de Miramar Bar en Restaurant van het NOORDWIJK AAN ZEB Iedere Zondagmiddag Thé - Dansant vanaf 4 uur Telefoon K 1719-2345 Vrugt en C. Silvis; W. J. Mennes en N. C. van Heerden; J. Huijboom en M. M. Thoo- len; C. P. Koster en E. H. van Veen; D. Nu- berg en L. van Rijswijk; H. M. F. M. Sehnit- ger en Th. H. F. van Amerongen; K. Sibrandi en G. Caro; L. Halsema en J. M. Limbach; W. Parson en H. Bühl; H. J. Schat en N. M. P. van der Tuin; G. Gorter en J. M. van Bergem. BEVALLEN van een zoon: 11 Mei, E. M. AthmerPaschen; 12 Mei, D. H. Strijbos Jacobs; J. G. van der HoofdSelhorst; M. van Tol—Okkerse; M. C. Alders—Akersloot; M. E. C. Wagnervan den Berg; 13 Mei, L. G. BakkerCornelisse; R. R. Wormsde Solla; J. W. M. Nan—de Heij; J. Hruska— Vitasek. BEVALLEN van een dochter: 11 Mei, D, van den Heuvelvan Aalst; 12 Mei, H. C. Dam—Philippo; 13 Mei, N. C. LuttikSaar- loos. OVERLEDEN: 11 Mei, H. Kleefman, 64 j., Tesselschadestraat; F. Doorn, 61 j., Wouwer- manstraat; 12 Mei, G. Keezerde Vries, 82 j., Gijsbrecht van Aemstelstraat; R. de Haas, 70 j., Emmaplein; J. P. Giesen, 68 j., Tama rindestraat; C. Koning, 66 j., Gedempte Raamgracht. Vanmorgen toen de meeste Haarlemmers nog op één oor lagen, stapte een deel van de familie Esser, de veertien jarige Johann en zijn twaalf jarig zusje Corrie door de stille straten naar het zwem bad aan de Delftlaan. En toen zij daar aankwamen bleek, dat zij de eerste zwemlustigen van het seizoen waren. Een paar badmeesters, de chef en enkele nieuwsgierigen ston den bij elkaar op de vlonders en het water werd alleen be wogen door de vrij gure wind. Toen men de temperatuur op nam van het water bleek dit een warmte (of een koude?) van 57 graden te hebben en de mensen aan de kant doken nog iets dieper in de kragen van hun jas en bibberden bij het idee alleen al. Johann en Corrie Esser waren echter niet zo kouwelijk van aard, want na een minuut of tien verschenen zij bij het trappetje en voelden met de punt van hun teen of de tem peratuur enigszins dragelijk was. Corrie vond kennelijk van niet, want niet zodra had zij het water aangeraakt of zij vluchtte weer op de kant. Johann keek echter eventjes naar de mensen op de kant, schreeuwde dat het toch wel bar fris was en nam tenslotte een moedige duik in het, naar ons lekenoordeel, ijskoude wa ter. De jeugdige zwemmer liet echter niets merken, zwom rustig enkele baantjes en voelde zich, zoals hij later zei, bijzonder op zijn gemak in het nagenoeg lege zwembad. Reeds twee seizoenen is hij elke morgen vroeg in het bad aan de Delftlaan gaan zwem men en hij is vast van plan het ook dit jaar vol te houden. Langzamerhand kwamen er al wat meer dapperen in het wa ter en toen de chef van het bad, de heer J. Renout, de Nederlandse vlag in een der masten hees, was het zwem- seizoen eigenlijk pas echt ge opend. Tot 30 September zal de heer Renout met zijn vijf helpers en helpsters de scepter zwaaien in deze sportieve om geving en wanneer zij over viereneenhalve maand weer vertrekken, dan zullen duizen_ den en nog eens duizenden jongens en meisjes er zijn alleen al aan schoolkinderen elfduizend kaarten verkocht en natuurlijk ook ouderen dagelijks hun portie gezond heid hebben opgedaan. Want het is dan misschien voor degenen, die op de kant staan, maar een griezelig experiment om elke morgen in het water te duiken, de ingewijden kun nen u toch verzekeren, dat het een probaat middel tegen de verkoudheid is Wanneer iemand 85 is heeft hij andere ideeën over wat en ander. Hoe hij lessen kreeg aan de kunstnijverheidsschool in Haarlem, destijds gevestigd aan de Dreef, en daarna in Amsterdam studeerde. Hoe hij als de meeste kunstschil ders in Parijs werkte en zich later in Rotterdam op het tekenen van portretten toe legde. Talrijke artisten van de schouwburg in de Van Nes straat heeft de heer Kroes vereeuwigd, onder andere de vroeger bekende actrice Ka tharine Beermans. Zelfs viel hem de eer te beurt de vrouw van Paul Kxuger te tekenen. „Ik heb nog"" een aardige be dankbrief van de president ontvangen, die helaas bij een verhuizing is zoekgeraakt." Wij kregen een tekening in handen van de Kleverparkweg zo'n kleine vijftig jaar terug. Er reed toen een trammetje langs de Rooms-Katholieke kerk en het zag er allemaal veel rustiger uit. De heer Kroes houdt van rust. Hij heeft dan ook, behalve por tretten, verscheidene natuur studies gemaakt. Het expres sionisme vindt hij vaak onbe grijpelijk en verward. „De belangrijk is dan een mensen kind van omstreeks twintig, dertig jaar. Hij ziet de be trekkelijkheid van alles. Daar om misschien vroeg de heer W. C. Kroes, kunstschilder in ruste, toen wij informeerden naar merkwaardige gebeurte nissen uit zijn lang leven: „Is dat nou wel zo interessant?" Maar hij vertelde ons toch een De eerste dappere zwemlustigen, die het „open" zwemseizoen vanmorgen met een duik in het (koude) water inzetten, waren de veertienjarige Johann Esser en de twaalfjarige Corrie Esser. Corrie vond het na een minuut of vijf welletjes, maar Johann kon er zelfs op de eerste dag al niet genoeg van krijgen. mensen willen liefst zoveel mogelijk onrust in hun kunst producten kwijt," zegt hij, „waarom geven ze eigenlijk niet een zuiver beeld van wat om hen héén groeit en leeft?" Een vraag die al heel wat stof tot discussie heeft opgeworpen! De schilder vindt het jammer geen uitgebreide collectie te kunnen tonen. „Sinds ik niet meer regelmatig schilder, bezit ik geen atélier en je kunt niet alles in je kamer hangen." Zijn handwerk echter een tapijt van drie meter lengte dat hij voor een buurvrouw knoopt, ligt voor ons als het levend bewijs dat de heer Kroes ondanks zijn 85 jaar geen moment van de dag on gebruikt voorbij laat gaan. Dit moet ons toch even van het hart, al heeft onze gast heer bij het afscheid gezegd: „U maakt het toch niet al te erg, wel?" De leden van de jeugdgroep van de Haarlemse Hengelaars- bond zitten evenals de tien duizenden andere visenthou- siasten in het land popelend thuis te wachten op de dag, dat zij de werphengel, snoer tjes, haken en simmetjes weer te voorschijn kunnen halen en ongestoord aan de wallekant naar hun dobbertjes kunnen gaan zitten turen. 1 Juni, nog ruim veertien dagen en dan is het eindelijk zover en nu reeds maken de leden van de Haar lemse Hengelaars Bond plan nen om een groot aantal be jaarden uit te nodigen aan een gezamelijke viswedstrijd om prijzen deel te nemen. Alle ouden van dagen uit Haarlem en omstreken kunnen in schrijven en wanneer er enkele bejaarden zijn, die geen of een zeer slechte hengel hebben, dan kunnen zij een dergelijk onmisbaar attribuut van de leden van de jeugd groep te leen krijgen. Er zal zorg gedragen worden voor voldoende hulp aan de water kant en de bekende medewer kers van de jeugdgroep zullen de vissers met raad en daad terzijde staan. Er zal twee maal een uur gevist worden en de winnaars zullen in het bezit komen van bijzonder aardige en geurige prijzen. Het bestuur van de jeugd groep van de H.H.B. ziet de opgaven van diegenen, die een prijs beschikbaar stellen en de aanmeldingen van de deel nemers gaarne zo spoedig mogelijk tegemoet, omdat alles in het begin van het visseizoen geregeld kan worden. Men kan zich aanmelden bij de volgende adressen: Anegang 29 (tel. 12472), Duvenvoorde- straat 63 (tel. 20017), Van Zompelstraat 5, Bakkerstraat 31, Zomerkade 221, Zomer- kade 52 en Voortingstraat 33. Zondag zal de bekende oud musicus Anton Burgdorffer in zijn woning in de Gortestraat 1 te Haarlem zijn vijfenzeven tigste verjaardag vieren. En ter gelegenheid van dit heuge lijke feit is het bestuur van de eerste Haarlemse muziek- en amusementsvereniging „de Melodisten" naar de woning van de jarige gestapt en is in een nader gesprek het een en ander over deze musicus te weten gekomen. De heer Burgdorffer werd op 17 Mei 1878 in Den Haag ge boren. Op zesjarige leeftijd kreeg hij reeds vioolles van zijn broer en zijn vorderingen waren van dien aard, dat men besloot de tienjarige Anton naar het Koninklijk conserva torium in Den Haag te zenden en reeds na acht jaar behaalde hij het diploma van deze in stelling. Zijn eerste engagement kreeg hij als twintigjarige jon gen bij de Italiaanse opera in Den Haag en vervolgens was hij ook nog enkele keren plaatsvervanger van de ho boïst van de Haarlemse Or kest Vereniging. Tussen zijn drukke bezig heden door nam de heer Burg dorffer vele malen zitting in de jury ter beoordeling van de prestaties van de deel nemers aan de muziekfesti vals, die door de muziek- en amusementsvereniging „de Melodisten" werden gehouden en vele bekenden en kennissen wensen de jarige dan ook mèt „de Melodisten" een prettige dag en een rusige levensavond toe. Op Donderdag 4 Juni zal het Koninklijk Mannenkoor „Cae- cilia" onder leiding van Nico Hoogerwerf in de gemeente lijke concertzaal in Haarlem het zevende concert voor ouden van dagen en invaliden geven. Verenigingen van bejaarden en invaliden, directies van tehuizen van ouden van dagen en regenten van de Haarlemse hofjes kunnen voor hun leden en hun verpleegden gratis toegangskaarten voor het con cert aanvragen bij. het secre tariaat van „Caecilia", Jans straat 83. Toegangsbewijzen voor alleen wonende en niet-georgani- seerde bejaarden kunnen Za terdagmiddag 30 Mei van 3 tot 5 uur in de Jansstraat wor den afgehaald. Bezitters van automobielen, die op de avond van de vierde Juni enkele in validen of ouden van dagen van en naar de concertzaal willen brengen, wordt vrien delijk verzocht zich aan te melden bij het secretariaat. 't Mag natuurlijk helemaal niet, maar wij hebben die mededeling in de étalage van een Haarlemse winkelier over de leiding van zijn straatver eniging: „Het dronken bestuur is helemaal over stuur" toch machtig mooi gevonden. Niet, dat we het met de feite lijke inhoud van die aankon diging ook maar voor een grein eens zouden zijn. Maar zij opent ongekende perspec tieven ter verlevendiging van ons straatbeeld. We schreven echter al: het mag niet.. En daarom heeft de politie dan ook een eind aan die even openbare als open hartige critiek gemaakt. Morgen is het voor de kinde ren uit de buurt van het Theemsplein, die lid zijn van de speeltuinvereniging „Jeugd land" een grote dag. Want 's middags om drie uur zal de speeltuin op het Theemsplein feestelijk geopend worden en tot September zullen de kin deren dagelijks kunnen wip pen, schommelen en draaien. Acht weken lang heeft de voorzitter van de speeltuin vereniging, de heer J. G. Kleist, tezamen met zes ande ren avond aan avond opgeof ferd om de tuin toch maar in orde te krijgen voordat het mooie weer aanbrak en nu kunnen zij met voldoening naar het bereikte resultaat kijken. De wipplanken, schom mels, klimrekken en hobbel paarden zijn fris geverfd, een nieuwe grasmat ligt uitnodi gend te wachten op de hon derden kinderen, die ongetwij feld in de komende maanden de speeltuin zullen bezoeken en het bestuur van „Jeugd land" hoopt nu alleen maar, dat nog meer ouders hun kin deren lid zullen laten worden van deze vereniging. Immers, pas een kleine tweehonderd jongens en meisjes zijn bij deze speeltuin ingeschreven en wanneer men bedenkt, dat in deze wijk van Haarlem dui zenden gezinnen wonen, dan is een kleine berekening reeds voldoende om uit te wijzen, dat op het ogenblik slechts een bijzonder laag percentage van de ouders bijdraagt om de tuin in stand te houden. En nu moge het misschien waar zijn, dat de gemeente een kleine subsidie heeft ver strekt, een ieder kan toch be grijpen, dat het speeltuinwerk enorme kosten met zich mee brengt, die op de een of andere wijze bijeengebracht moeten worden. En vooral in deze buurt, waar overigens weinig veilige speelplaatsen voor de kinderen zijn, is het zeker niet overbodig de ouders nog eens te wijzen op het giro nummer van „Jeugdland", dat luidt: 338890. Gelezen op een verkiezings plaat in onze stad: K.V.P. 2 Schippers.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 15