Stijgende interesse in VS voor investeringen in Nederland Castella verhoogt Uw charme! Bond van Verplegenden vierde in Bentveld zilveren jubileum PANDA EN DE HAND-VIS Wereldnieuws Rheumatiek-scheuten Minister Zijlstra over zijn Amerikaanse reis De radio geeft Zaterdag Nu ook heerlijk frisse Bloemenzeep Monument voor Pieter Jelles Troelstra Winner-show in de RAI: tachtig rassen Met V E L P O N zie je er geen barst van ^och ió het zo VRIJDAG 15 MEI 1953 2 Akkertje Nederlandse bloemen naar Londen Dr. Malan komt naar Nederland IEDERE vrouw kan mooi zijn PTT -tentoonstelling voor scholen TNI meldt capitulatie van groepen Zuid-Molukkers Terugkerende Koreavrijwilligers WAARSCHUWING! DE KLOMPENCENTRALE Adenauer in Londen Kerkelijk Nieuws De mieren leeuw (Van onze correspondent in Washington) Nederlands bevolking neemt snel toe; zo snel, dat het nodig is in de komende vijf jaar 175.000 mensen onder te brengen in de industrie. Voor ons land is daarom ver dere industrialisatie van grote betekenis en nieuwe, kapitaalkrachtige Amerikaaanse vestigingen zouden daarbij zeer welkom zijn. Vandaar dat minister Zijlstra een reis naar de Verenigde Staten heeft onderno men om de mogelijkheden van grotere Amerikaanse investeringen in ons land te onderzoeken. Wij hebben overigens geen klagen wat de Amerikaanse belangstelling voor ons land betreft: de helft van alle nieuwe Ameri kaanse vestigingen in Europa (Engeland inbegrepen) ging het vorige jaar naar Ne derland! Wij vroegen de minister hoe hij dit suc ces verklaart. „Omdat men in ons land geen enkel on derscheid maakt tussen al- of niet-Neder- landse ondernemingen. De Amerikanen voelen zich dus nooit achtergesteld. Verder is het voor buitenlandse investeerders goed te weten dat zowel winsten als kapitaal over te maken zijn. Men kan dus in Ame rika vrij over zijn geld blijven beschikken. Bovendien is het voor Amerikaanse on dernemers zeer aantrekkelijk dat Neder land een land is met een redelijke vakbe weging, die slechts zeer node, en na de oorlog nauwelijks, tot stakingen zijn toe vlucht heeft genomen. Tenslotte zijn de Amerikanen enthousiast over het feit dat de Nederlanders zulke goede organistoren zijn. Buitengewoon praktisch is het voor belangstellenden, dat er in Nederland één adres is waar zij alle inlichtingen over vestiging van nieuwe industrieën kunnen krijgen en soms komen ze daar in een paar uur reeds tot concrete resultaten. Amerikanen, die er belang bij hebben een deel van hun goederen in Europa te produceren, doen dat zelden of nooit voor de binnenlandse markt van Nederland alleen. Zij wensen naar andere landen in Europa te exporteren en voor die her-uit voer ligt Nederland zeer centraal". Op onze vraag of de positie van het Ne derlandse grondgebied bij eventueel oor logsgevaar een belangrijke rol speelde bij de beslissing van zulke investeerders, ant woordde minister Zijlstra dat een en ander zeker in die overwegingen betrokken werd doch dat het moeilijk te zeggen was hoe- velen zich door een gevoel van risico lieten weerhouden. De Amerikanen met wie men in Nederland in aanraking komt, hebben zulk een eventueel risico reeds in hun be rekeningen vercaleuleerd. De stelling „hoe veiliger ons grondgebied, des te beter kans op buitenlandse vestiging", wilde de minis ter wel onderschrijven, maar hij gaf toch de voorkeur aan een andere formulering: hoe stabieler de algemene toestand in de wereld, des te gunstiger voor industriële vestigingen als bovenbedoeld". Geen recessie in Amerika? In de gesprekken die minister Zijlstra hier met Amerikaanse economen heeft ge voerd, was nu en dan de mogelijkheid van een achteruitgang in het Amerikaanse be drijfsleven ter sprake gekomen. Met name zou zulk een recessie in kunnen treden in dien het werkelijk tot een vermindering in ADVERTENTIE I kunnen U opeens beletten te werken. [t Is altijd makkelijk bij U te lubben, die helpen direct! HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Koorzang. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. (Ca. 10.30 Rep.) 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte mu ziek. 12.50 Ontvangst Kardinaal Legaat te Utrecht. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amusementsorkest. 13.40 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Pianorecital. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Pro menade-orkest en soliste. 16.30 De schoon heid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journa listiek weekoverzicht. 18.25 Dansorkest. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Wes terse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementair overzicht. 19.30 Sympho- nette orkest en solist. 19.50 Ontvangst van de Kardinaal-Legaat in de Kathedraal te Utrecht. 20.30 Kamerorkest. 21.00 Plechtig heden in Stadion te Utrecht. 22.30 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws, en commentaar. 13.20 Orgel. 13.50 Actualiteiten. 14.20 Instrumentaal kwartet. 14.45 Boekbespreking. 15.00 Platen. 15.30 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.45 Platen. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Concert. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Dansmuziek. 18.50 Reportage. 19.10 Artistie ke Staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, cau serie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Lichte mu ziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Verzoekprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Balletmuziek. 14.00 Symphnie-eoncert. De wereld der muziek. 16.00 Zigeunermuziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Gevarieerd programma. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Sym- ohonie-orkest. 20.55 Platen. 21.15 Sympho- nie-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Accordeon- nuziek. 22.30 Platen. 22.40 Accordeonmu- 'iek. 22.55 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Dansmuziek. BBC 17.0017.15 Engeles les voor beginnelin- de militaire productie zou komen. In dat geval zou de Amerikaanse regering stellig niet stil kunnen zitten en bijvoorbeeld door wegenaanleg en het bouwen van scholen de werkloosheid op moeten vangen. Een crisis, zals die van 1929 en volgende jaren leek minister Zijlstra echter om allerlei redenen zeer onwaarschijnlijk. De kleine banken zijn thans veel beter verzekerd. De landbouw zal niet zo gauw meer in nood geraken. Loonsverlagingen zijn minder ge makkelijk door te voeren en last but not least de overheidsuitgaven zijn sedert 1929 veel en veel groter geworden en daardoor hebben veel Amerikanen een veel zekerder bestaan gekregen. De minister gaf evenwel toe dat ook een betrekkelijk kleine Amerikaanse recessie voor West- Europa ernstig zou zijn. Ter verdediging van Europa's belangen scheen hem toe nemende samenwerking in de Europese Betalingsunie het beste recept. Ter gelegenheid van de kroning van Koningin Elisabeth van Engeland zullen de Vereniging Nederlandse Bloemisterij en het Centraal Bloembollencomité vijf zalen van het Albert- en Victoria-museum aan het Westend in Londen met Nederlandse zomerbloemen versieren, voornamelijk met rozen, anjers en irissen. De Nederlandse ambassadeur in Londen, mr. D. U. Stikker, zal op 5 Juni deze bloe mententoonstelling, die tot 15 Juni zal duren, officieel openen. Het blad „Die Burger" deelt mede, dat de minister-president van de unie van Zuid-Afrika, dr. Malan, na de kronings feesten 9 Juni uit Londen zal vertrekken en dan twee dagen in Nederland zal ver toeven. Hij zal onder meer een bezoek brengen aan de overstromingsgebieden. ADVERTENTIE Castella brengt een nieuw, fijn stukje zeep in de handel: onverpakte Bloemenzeep, geu rend naar prille rozen en in de zachte tinten van de ontluikende lente. De prijs is zeer bescheiden, slechts 20 cent. Nu kan .met recht IEDERE vrouw mooi zijnnu vallen Castella's zepen binnen het bereik van IEDERE beurs. U heeft maar voor het kiezen. Als Uw huid erg ontvankelijk is voor donzig, overvloedig schuim, dan neemt U Castella Spécial (32 cent). Houdt U meer van Castella's klassieke Schoonheidszeep, ook deze kost 32 cent. Tijdelijk echter levert Uw winkelier U twee stukken voor 50 cent. Profiteer van dat aanbod. En tot slot: wilt U voor een lage prijs toch een echte merkzeep kopen, dan is er nu Castella Bloemenzeep voor U, fris en schui mend, voor slechts 20 cent. P.T.T. heeft een tentoonstelling inge richt, die een overzicht geeft van het ge hele bedrijf en die speciaal bestemd is voor scholen. Zij is ondergebracht in vier ge makkelijk verplaatsbare kasten. In de eerste kast bevindt zich een post- loket, waarachter een schoolkind als post beambte kan fungeren. Het kan zijn klas genoten telegramformulieren, girobiljetten en postwisselbiljetten uitreiken, aangete kende stukken en expressebrieven aanne men, kortom alles doen wat tot de dage lijkse taak van een loketbeambte behoort. De tweede kast toont het bedrijf achter de loketten. Postbeambten brengen brieven binnen, sorteren ze, stempelen ze er staat ook een miniatuur-stempelmachine laden ze in zakken en expediëren ze naar het station. Het werk van Scheveningen-Radio wordt in de derde kast getoond. Een telefooncentrale met telefoons, die de schoolkinderen zelf kunnen bedienen, vormt de inhoud van de vierde kast. Op de binnenwanden van de kasten en op de panelen staan aanwijzingen, uitleg gingen en verklaringen van het werk van de P.T.T. Het is het geslaagde resultaat van het streven van de propagandadienst van de P.T.T. de methode van voorlichting voor de jeugd aan de eisen van het nieuwe onderwijs aan te passen. Lichtseinen van duikboot gezien DJAKARTA (Aneta) Op een perscon ferentie in Makassar heeft de militaire woordvoerder voor het territorium Oost- Indonesië over de kwestie van de veilig heid verklaard, dat eind April groepen van de Zuid-Molukken-beweging, onder wie majoor Tahamata en kolonel Sopa- kuwa, zich met ongeveer 60 volgelingen hebben gemeld, met hun wapens. In Sina- hu op Ceram hebben zich eveneens groe pen van de Republiek der Zuid-Molukken overgegeven. In Oost-Ceram is de toe stand rustig. De daar gelegerde leger eenheden zijn ingezet bij de opbouw en hebben 15 kampongs gebouwd en een landbouwproefterrein aangelegd. Nederlandse signalen? In de wateren van Ambon is volgens door het commando van het territorium Oost- Indonesië ontvangen rapporten op ver schillende tijdstippen een onderzeeboot waargenomen, die lichtseinen scheen te geven naar de vaste wal. Er zijn nog geen aanwijzingen van welke nationaliteit deze onderzeeboot is. Volgens veronderstellin gen zou het een Nederlandse duikboot zijn. Op 3 Mei is uit Poesan een troepenschip vertrokken naar Marseille, aan boord waarvan zich 72 Nederlandse Koreavrij willigers bevinden. Deze militairen zijn Mei vorig jaar per vliegtuig naar Korea vertrokken en worden thans, na een jaar dienst, afgelost. Het schip wordt eind Mei in Marseille verwacht. Vandaar reizen de Nederlandse militairen per trein naar Nederland. In het Westbroekpark te 's Gravenhage is Woensdagmiddag het monument voor Pieter Jelles Troelstra onthuld. Oud-minister ir. J. W. Albarda hield een toespraak namens het comité, in 1947 door het bestuur van de Partij van de Arbeid in het leven geroepen met de opdracht, een gedenkteken te doen verrijzen voor P. J. Troelstra. Ir. Albarda zei onder meer dat Troelstra niet slechts is te beschouwen als de man, die de partij, die hij schiep, groot en sterk heeft gemaakt, maar dat hij moet worden geëerd als een der grote mannen, die zich verdiensten hebben verworven voor het gehele Nederlandse volk. Met Schaepman en Kuyper, De Savornin Loh- man, Nolens en Cort van der Linden be hoort hij tot de grote staatslieden, die in de bewogen periode van het laatste kwart der vorige eeuw en de eerste vijfentwintig jaren der twintigste eeuw de voornaamste leiders van het Nederlandse volk zijn ge weest en aan wie de grote veranderingen zijn te danken, die zich in dat tijdperk in ons land hebben voltrokken. Het voornaamste, waarvoor hij onze dankbaarheid heeft verdiend en die van latere geslachten, is dat hij met zijn leven van onbegrensde toewijding de Nederland se arbeiders heeft wakker gemaakt uit de slaap van onderworpenheid en berusting en hen heeft vervuld met stralend idealis me", aldus ir. Albarda. Oud-minister ir. H. Vos sprak hierna namens de Partij van de Arbeid. Hij dank te de beeldhouwer, prof. Esser, die voor de moeilijke taak stond zich de mens Troel stra naar denken en zijn eigen te maken en tevens het denken en zijn van de tijd waarin hij leefde en werkte. Prof. Esser heeft deze moeilijke opgave weten te vol brengen. Ir. Vos gaf een uitvoerige levensschets van Troelstra en zei dat de betekenis van Troelstra voor land en volk, zijn betekenis als staatsman van grote allure, ook buiten de socialistische rijen, algemeen erkend is, zoals in de socialistische kringen de blik op mannen als Schaepman, Kuyper en Nolens onbevangener is geworden. Burgemeester mr. F. M. A. Schokking aanvaardde namens de gemeente 's Gra venhage het monument. Daarbij zei mr. Schokking dat het respect voor een groot man uitrijst boven de verschillen in poli tiek inzicht. Het zou dwaasheid zijn, de grote invloed van Troelstra te ontkennen. Er is tekening gekomen in datgene wat ondanks verschil van uitgangspunt op Ne derlandse bodem moet en kan worden ge realiseerd, ook heden ten dage nog. En al blijven er ook nu verschillen, deze beletten niet meer dat Nederlanders elkaar vinden aan de voet van dit gedenkteken in deze stad waar geëerd worden èn het Huis van Oranje èn de nagedachtenis van de Fries Troelstra. Zaterdag en Zondag is het in de Amster damse R.A.I. weer een geblaf van belang. Dan meten 828 honden, verdeeld over 80 rassen, hun krachten. Dus 80 wedkampen, waarin voornamelijk vertegenwoordigers van hetzelfde ras tegen elkaar uitkomen. Daarnaast zijn er prijzen voor de beste van een rasgroep, bijv. van de Terrierreeks of van de Jachthondenseric. Als shownummer bieden de Ereprijs-keuringen het publiek Zondag meer dan de rastechnische vergelij kingen tussen viervoeters, die voor de niet- kenner vrijwel gelijk zijn. Voor wie een hondenkeuring als uitstapje soms nog niet kent, het volgende: men wan delt er niet door een leger van loslopende honden. Dit zij gezegd, omdat een Ameri kaanse op de Flora bepaald teleurgesteld was dat zij niet tot haar knieën in de Dar- wins door een zee van tulpen kon waden en zich zo laten fotograferen. De honden liggen, per ras ingedeeld, op hun banken. Deze afdelingen heten Benches. De kleine, de dames-rassen, zijn ondergebracht in kooien ter grootte van een tortelkooi. Als altijd zijn de Duitse Herders het sterkst vertegenwoordigd: 74. Het aantal Cocker Spaniels is 41. verder zijn er 25 Collies, 26 Afghaanse Windhonden, 26 Whip pets (kleine Engelse windhonden), 44 Poe dels, verdeeld in grote, midden- en dwerg poedels en 34 foxterriers. Tot de zeldzaam heden horen o.a. de Mopshond, vroeger hét volkshondje, Epagneul nain, Franse basset Artésien Normand, Dalmatiner of inktlap hond, Italiaanse Windhond, Sky Terrier, Fryske Stabyhoun en Wetterhoun, Hon gaarse Staande, Afrikaanse blafloze Basenji en Ridgeback oftewel Richelrug, daar het haar op de rugkam tegen de draad in groeit, Finske Spet of Kees van Finland, Leonber- ger. Rottweiler enz. De opzet van de fokker-exposant of wel kynoloog is eerst het nationale kampioen schap te behalen door driemaal een kam- pioenschapsprijs in de wacht te slepen. En daarna natuurlijk het internationale. Deze hoogste trap wordt door Nederlanders meestal bereikt door in 3 buurlanden België, Luxemburg, Duitsland te win nen, als 't lukt. De Zwitserse, Belgische, Duitse en andere buitenlandse inzenders, die dit weekeind in Amsterdam meedingen, beogen hunnerzijds hetzelfde. Wat men na streeft is het CACIB t.w. het Certificat au Championnat International de Beauté. De Amsterdamse Schoonheidskampioenschaps- tentoonstelling is geopend van 9 tot 17 uur. Zondag is er een demonstratie door blin dengeleidehonden. Mèt deze „Winner"- show, genoemd naar de eretitel welke er behaald kan worden, is het seizoen geopend. Waarna de hondenfestijnen volgen van Groningen, Tilburg, Doetinchem, Breda en Utrecht; voorts Brussel. Gent, Stuttgart, Strasbourg. Monte Carlo, Avignon, Bor deaux, Oslo. ADVERTENTIE Fabrikante: Fa. Gebr. Tjallema, Sneek ADVERTENTIE ZO GOED LIJMT VELP0N VRAAG DE JUISTE SOORT In het gebouw van de Arbeidersgemeen schap der Woodbrookers te Bentveld kwa men op de morgen van Hemelvaartsdag ongeveer 150 leden van de Nationale bond van verplegenden bijeen om gezamenlijk het feest van het 25-jarig bestaan te vie ren. De jubilerende bond is als algemeen orgaan van uitsluitend verplegenden aan gesloten bij de International Council of Nurses. De presidente yan de bond, mejuffrouw W. S. Hörchner, kon in haar welkomst woord vele genodigden groeten, waarvan enkelen later getuigden van de waarde van het werk der verplegenden. Onder hen bevonden zich dokter De Groot, ge neeskundig-inspecteur voor Noordholland; de heer P. A. Heeres, geneesheer-directeur van het Grote Gasthuis, namens de Ne derlandse bond van ziekenverplegenden; mejuffrouw mr. A. Siegers van het mi- nistarie van Sociale Zaken en Volksge zondheid, vertegenwoordigende dr. P. Muntendam, de staatssecretaris voor de volksgezondheid; mejuffrouw A. Reineke ADVERTENTIE BETAAL NIET MEER DAN NODIG IS. Koop kwaliteitsgoed voor lage prils. Bij aankoop van een wringer een bok voor 10. Wringers v.a. 35.Trappen v. 3-12 treden. Keukentafels alle maten vanaf 10.35 Groot assortiment lig- en tuinstoelen vanaf 9.95. Kinderklompen tot maat 32 vanaf 1.-*-. IS VOORDELIGER. Dr. Leydsstraat 10 - Haarlem - Tel. 11784 als vertegenwoordigster van de Federatie van Nederlandse verenigingen ter behar tiging van de belangen van de verpleging en de verplegenden en namens de stichting Tijdschrift voor Ziekenverpeging, alsmede afgevaardigden van de Nederlandse bond voor wijkverpleegsters en van de Prot.— Christelijke en Rooms-Katholieke bond van verplegenden. Presidente mejuffrouw Hörchner her dacht met eerbied hen, die voorgingen hun beste krachten te geven voor de verple genden en de verpleging en vertrouwde dat hun werk een lichtend voorbeeld zou zijn. Onder de leiding van Nósokomos, (hetgeen samenwerking betekent) gesticht in 1900 werd veel tot stand gebracht, waar heden ten dage nog de invloed van wordt ondervonden. Allerwege kwam echter de gedachte naar voren en werd de wense lijkheid geuit ta komen tot een grote be roepsorganisatie van verplegenden. Op 28 April 1928 vond in Amsterdam een ver gadering plaats waarop de Nationale bond van verplegenden tot stand kwam. De bond heeft in de afgelopen kwart eeuw haar bestaansrecht bewezen. Het contact van de leden onderling wordt be vorderd door de thans negentien plaatse lijke afdelingen. De bond nam het initiatief tot de in stelling van een cursus voortgezette oplei ding voor leidende functies in de zieken huizen. Deze opleiding, verbonden aan de school voor maatschappelijk werk te Am sterdam, heeft voor beter onderlegde staf krachten gezorgd. Over het punt der pensionnering is het laatste woord nog niet gesproken. Een polis op naam voor de jonge zusters, welke haar in latere jaren een verzorgde oude dag garandeert, blijft een dringende wens. De invoering van de achturige werkdag is in zicht en een goede regeling der werk- 42. „O, o, wat een hoop kinderwagens!", riep Panda, „hoe kunnen we er nu achter komen, in welke de gestolen handvis is verborgen?!" Door ze alle te onderzoe ken", antwoordde de agent ferm, „in naam der Wet!" Dus liep het drietal naar een groepje kinderwagens, dat deskundig in het zonnetje was opgesteld door de moe- ders, die een eindje verderop stonden te gen. U(Op '224, *49* 42 31 "mj22^22.30 Praten- Naarstig begonnen zij de kinder- Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal, wagens te onderzoeken, doch de gezochte 'Op 224 en 49 rrf.j. I handvis troffen zij niet aan. .JCinderens, alleen maar kinderens", zei Pat geërgerd, „nergens vis!" Hun handelingen waren in middels niet ongemerkt gebleven; want al mochten de moeders nog zo verdiept zijn in hun gesprek over de wonderbaarlijke eigenschappen van hun spruiten, zij hiel den toch een oogje in het zeil. „Wat is dat?!", riepen zij, „wat doen die drie daar met onze babies?!!" En meteen renden zij dreigend op onze speurders af. „Kalm, da mes", zei de agent zo ferm mogelijk, „in naam der WetWij zoeken een vis". „Een vis?!", herhaalde een moeder, „in onze kinderwagens?!!" „Zij vergelijken onze babies met vis!", riep een andere opge wonden. Deze woorden waren voldoende om ieder der dames in een wraakgodin te veranderen. Als één verbolgen moeder stortten zij zich op het drietal, dat dan ook ogenblikkelijk het hazenpad koos. „In naam der Wet!", riep de agent nog hoop vol, maar dit toverwoord had hier geen uitwerking, en hijgend rende hij achter Pat en Panda het park uit. tijden zal daardoor verkregen kunnen orden. In de bezettingsjaren stond het werk naar buiten stil, maar binnenskamer werd veel individuele hulp verleend. Na de oor log toonde het ledental een sterke stijging. In 1949 trad de bond toe tot de Federatie van Nederlandse verenigingen die de be langen van de verpleging en de verple genden behartigen. Vele besprekingen, ge voerd met de Nederlandse bond voor zie kenverpleging, om tot een fusie te komen, zijn tot stilstand gekomen zonder dat di recte resultaten zijn verkregen. Velen ver langen naar een samengaan, maar de tijd blijkt er nog niet rijp voor te zijn. Na mejuffrouw Hörchner spraken enige genodigden en daarna vertolkten afgevaar digden der verschillende afdelingen gevoe lens van dank voor hetgeen in de afge lopen 25 jaar was geschied; enkelen zelfs wierpen al een toekomstblik in de komen de kwart eeuw. Woorden, die vergezeld gingen van bloemstukken en geschenken, zoals een „krentenwegge", een traditioneel folklorisch geschenk voor kraamvrouwen, van de afdeling Twente (bij de geboorte van de tweede kwart-eeuw!). Op 4 Mei is besloten dat de bond in het centrum van Amsterdam een nieuw kan toor gaat vestigen. Het zal begin Juni wor den geopend. Na de festiviteiten op de Hemelvaarts dag kwamen de leden van de bond van daag andermaal bijeen. Zuster C. Bok hield de dagopening en daarna leidde de presidente de jaarlijks algemene ledenver gadering in, die vanmiddag werd voort gezet en besloten. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland is per vliegtuig te Londen aan gekomen voor het voeren van besprekin gen met premier Churchill. Geref. gemeenten Bedankt voor Veenendaal H. v. Gilst te Elspeet. Vergissing. De 64-jarige concierge Gu3 Tew uit Chicago heeft 70.000 dollar schadevergoeding ontvangen van een ziekenhuis, waar een chirurg bij ver gissing zijn rechter- in plaats van zijri linkerbeen had geamputeerd. De onge lukkige concierge had daarom in een ander ziekenhuis zijn linkerbeen laten amputeren. Gekapseisd. Bij Soeltangandj is een boot omgeslagen met lieden, die zich in de heilige rivier de Ganges wilden baden. Men neemt aan, dat 53 personen ver dronken zijn. Slechts 26 van de 80 pas sagiers konden worden gered. Christie. Het Britse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft Donderdag de opgraving gelast van het lijk van mevrouw Beryl Evans, wier echtgenoot drie jaar geleden werd terechtgesteld. Mevrouw Evans zou door haar man zijn vermoord in de woning van John Chris tie te Londen. Christie zal de volgende maand terechtstaan. Hij wordt beschul digd van moord op zijn vrouw en drie andere vrouwen. De advocaten van Christie hadden om de opgraving ver zocht. Lattimore. De Amerikaanse openbare aanklager Leo Rover heeft bekend ge maakt beroep te zullen aantekenen tegen een uitspraak van een federale rechter, volgens welke prof. Owen Lat timore, voormalig adviseur van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken voor kwesties, het Verre Oosten betreffend, werd vrijgesproken van vier van de zeven tegen hem uit gebrachte beschuldigingen van meineed. Regen. De Britse resident-commissaris, Forbes Mackenzie, heeft op een stam- vergadering Rasebolai benoemd tot stamhoofd van de Bamangwatostam van Beetjsoeanaland. Op de vergadering waren ongeveer 150 stamleden aanwe zig. Sommigen riepen: „regen, regen", hetgeen instemming betekent. Rasebolai, die 47 jaar oud is, behoort tot de heer sende familie der Khama's. Bezuiniging. Radio-Praag heeft Woens dagavond bekend gemaakt, dat uit zui nigheidsoverwegingen en ter versnel ling van het goederenvervoer een groot aantal personentreinen in Tsjechoslo- wakije uit de dienstregeling der spoor wegen is geschrapt. Recordvlucht. Een „Stratocruiser" van de B.O.A.C. heeft de afstand Prestwick (Schotland)Montreal (Canada) afge legd in 10 uur en 33 minuten, een nieuw record. Het vorige record, dat uit 1950 dateerde, stond op 11 uur en 3 minuten. Dodental. Het aantal doden in Waco (Texas) als gevolg van de wervelstorm, die Maandag deze stad teisterde, is ge stegen tot 93. Men vreest, dat zich onder de puinhopen in de verwoeste binnen stad nog lijken bevinden. In ongenade. Volgens de „Neue Zeitung" is Franz Dahlhem, lid van het Oost- Duitse communistische politieke bureau, in zijn woning gearresteerd. Hij was hoofd van de afdeling voor de opleiding van het kader van de S.E.D. Zetel. De regering-Churchill heeft een --overwinning behaald door de parle mentszetel van Zuid-Sunderland op de socialisten te veroveren. Er is daar een tussentijdse verkiezing gehouden. De zetel was de vorige maal naar Labour gegaan met een meerderheid van 306 stemmen. De conservatieven behaalden thans een meerderheid van 1175 stem men. De stemverhouding was: conser vatieven 23.113, Labour 21.939 en libe ralen 2.524. De zetelverdeling in het parlement is nu: conservatieven 322 zetels, Labour 294, liberalen 6, Ierse nationalisten 2, Ierse Labourpartij 1. Berlijn. De leiding der Oost-Berlijnse pos- terijen heeft de telefoonkabels tussen Oost- en West-Berlijn laten doorsnijden. Tot nu toe waren de telefoonlijnen tus sen Oost- en West-Berlijn slechts uitge schakeld. Beroep. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft Woensdag een motie goedgekeurd, waarin een be roep gedaan wordt op Amerika de douanetarieven te verlagen en de douaneprocedure te vereenvoudigen. Accoord. Joegoslavië en Roemenië hebben Donderdag overeenstemming bereikt over een gemeenschappelijk beheer van een deel van de Donau bij de „ijzeren poort", aldus werd te Belgrado bekend gemaakt. Ontnaast. Koningin Elizabeth van Groot- Brittannië heeft Donderdag de Ko ninklijke bekrachtiging verleend aan het wetsontwerp, waarbij de ijzer- en staalindustrie wordt gedenationaliseerd. De Nationale Kolenraad heeft bekend gemaakt, dat de Engelse kolenmijnen sedert de nationalisatie in 1947 14 mil- lioen pond sterling hebben verloren. Verijdeld. De regering van Bolivia zou een ondermijnende beweging de kop hebben ingedrukt. Donderdagochtend zijn door de politie in de hoofdstad La Paz een aantal arrestaties verricht. Naar verluid behoren de meeste gearresteer. den tot de Boliviaanse socialistische phalanx. Ook zouden enige militairen zijn aangehouden. ALS we over de mierenleeuw spreken, hebben we de larve op het oog van het mierenjuffertje, een op een libelle ge lijkend insect. Deze larve de mieren leeuw dus is aan de kop gewapend met een paar vervaarlijke tangen die vlijm scherp zijn en hard als staal. In losse zand grond graaft dit dier een kleine, trechter vormige kuil en verbergt zich op de bodem daarvan zó diep onder het zand, dat alleen de kop met de vreselijke tangen zichtbaar is. Kuiert nu een insect, bij voorbeeld een mier, langs de rand van deze trechtervormige kuil, dan raakt het losse zand in beweging en dit is dan het moment, waarop de mierenleeuw heeft gewacht. Want vanuit haar loopgraaf opent zij een bombardement en gaat met zandkorrels gooien naar de argeloos wandelende mier, die tengevolge hiervan haar houvast ver liest en naar beneden glijdt. Wel tracht het slachtoffer weer ijlings langs de wand omhoog te klauteren, doch dan wordt zij opnieuw met zand bekogeld, zodat ze ver der omlaag glijdt en in de vreselijke kaak- tangen van de mierenleeuw valt, die haar direct met een snel werkend zenuwgif en daarna met een verterende stof injecteert, waarna de gulzigaard niet anders te doen heeft dan de prooi uit te zuigen. Het lege chitinepantser van de mier wordt na be ëindiging van de maaltijd achteloos over de trechterwand naar buiten geworpen als getuigenis van het lugubere drama dat zich in deze kuil heeft voltrokken. Wie medelijden mocht gevoelen met het lot van de niets vermoedende mier en wie snakt naar gerechtigheid en vergelding, zal het goed doen te vernemen dat vroeg oj laat de meeste van deze struikroverachtige mierenleeuwen een soortgelijk lot te wachten staat. Want dit dier, dat op het gebied van valkuilen ware meester werken weet te vervaardigen, kent bij nadering van het gevaar geen andere moge lijkheid dan zich in te graven. Hoewel de lichaamsbouw wel andere vluchtmogelijkheden zou toelaten, weet de mierenleeuw toch nooit iets an ders te bedenken dan zich in de grond te verstoppen. Zelfs bij een harde ondergrond tracht zij hiertoe haar toevlucht te nemen, zij het dan ook altijd te vergeefs. O ja, en dan moeten we het nog hebben over de vogel Rock, die u zich wellicht nog zult herinneren uit de Arabische verhalen van Sinbad de Zeeman. Hoewel Sinbad de afmetingen van deze vogel met Oosterse verbeeldingskracht wel wat overdreven heeft, zo mag toch worden aangenomen dat deze fantasie op een werkelijk be staande vogel gebaseerd is geweest. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2