Ruim tienduizend jongelui vierden eeuwfeest van CJMV Het werk in Straatsburg zal in Juni pas goed beginnen Verfilmde heldenmoed in „De wrede zee" Uitgaan in Haarlem De 5000- Agenda voor Haarlem Een Eeuw Geleden Ook Koninklijk Paar bij de vele gasten Tank van teerauto ontploft Feestelijkheden ook in Haarlem ingeluid Film, die zichzelf tekort doet '"Hoe is het ontstaand 3 Twee doden, zeven gewonden „Honderd jaar Kromstaf" VS zullen kwestie-Laos niet voor UNO brengen Honderd nieuwe huizen in Ede verzakken Kerkelijk Nieuws Dit woord: ETMAAL Irael vroeg wapens aan Dulles Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 14 Mei 1853 VRIJDAG 15 MEI 19 53 Gisteren hebben ruim tienduizend Chris telijke jongemannen in Den Haag feest ge vierd. Zij hebben het feit herdacht dat hun verbond, het Christelijk Jongemannenver- bond, een eeuw geleden is opgericht. De jongens trokken des morgens in réveille- tochten naar enige kerken, waar wijdings diensten werden gehouden. Daarna ver zamelden allen zich in de Houtrusthallen, waar een feestelijke bijeenkomst werd ge houden, die des middags werd bijgewoond door Koningin Juliana en Prins Bernhard. De voorzitter van het C.J.M.V., dr. G. P. van Itterson, sprak de bondsrede uit. Hij herinnerde aan de tijd, waarin de C.J.M.V. werd opgericht. Hij verklaarde het nood zakelijk dat jonge mensen contact met el kaar hebben, zodat zij in moeilijke tijden van crises en levensbeslissing, elkaar kun nen helpen en zodat zij, die persoonlijk hun Heiland reeds hebben gevonden, anderen de juiste weg kunnen wijzen. „Wij zullen ons hele leven, met alle krachten, gaven en talenten, die wij ont vingen, in dienst van Christus moeten stellen. Echt feestvieren betekent daarom vandaag, dat wij ons blijmoedig laten op roepen op het appèl van onze Koning", zei hij. Gemis Spreker betreurde het dat er thans in ons land een zo grote kerkelijke verdeeld heid heerst. In de afgelopen 100 jaar zijn verscheidene andere jeugdbonden opge richt. „Wij vinden dat verdrietig", zei hij, „Niet zo zeer omdat wij een nog groter verbond willen hebben, maar omdat wij het als een ernstig gemis zien, dat een aantal zelfstandige jeugdbonden naast el kaar werkt. Wij hunkeren naar een eenheid van allen, die in naam van Jezus Christus bijeenkomen. Hij wees er op dat de eerste voormannen van de Christelijke jeugdbe weging een Remonstrant en een Doops gezinde waren. Hij zeide voorts dat het Nederlands Protestantisme steeds het ge loof moet blijven opbrengen, dat het heil voor de jeugd niet ligt in onvruchtbare critiek, maar in een zich gehoorzaam en gewillig buigen voor Gods Woord. Namens alle 40.000 leden bood een C.J. M.V.'er aan de penningmeester, de heer F. van As uit Haarlem, de versierselen aan van het Ridderschap in de Orde van Oranje Nassau, welke onderscheiding de heer Van As gisteren ten deel was gevallen. Donderdagmiddag om tien voor twee be traden de Koningin en de Prins de ereloge, waar zij werden verwelkomd door de Com missaris der Koningin in de provincie Zuid holland, mr. L. A. Kesper; de voorzitter en de secretaris van het C.J.M.V., dr. G. P. van Itterson en drs. G. J. Kriste; de bur gemeester van 's Gravenhage, mr. F. M. A. Schokking en echtgenote en de hoofdcom missaris van politie, de heer J. H. A. K. Gualthérie van Weezei en echtgenote. Dr. Trancy Strong, algemeen secretaris van de Wereldbond Y.M.C.A., welke ruim vier millioen leden in 49 landen telt, bracht de Koningin in hartelijke bewoordingen een speciale groët namens deze bond over, en huldigde haar voor de wijze, waarop zij haar taak als vorstin volbrengt. Nadat dr. H. C. Schomhardt, waarne mend voorzitter van de Nederlandse Jeugd gemeenschap namens deze vereniging voor het Koninklijk paar en het bestuur van het jubilerende verbond een korte rede had In Hoenderloo is Woensdagmiddag om streeks vijf uur een ernstig ongeluk met een tankauto gebeurd, waardoor twee per sonen het leven hebben verloren en zeven gewond werden. De tankauto behoorde toe aan een wegen- bouw-maatschappij in Uithoorn, die in Hoenderloo bezig was met verbetering van wegen. De tank, die gevuld was met een bitumineuze vloeistof, vloog plotseling uit elkaar. De vloeistof geraakte in brand en verspreidde zich over de weg. De chauffeur van de tankwagen, de 40- jarige H. N. Harterink uit Vinkeveen, was op slag dood, evenals de 38-jarige sproeier M. Biesheuvel uit Ui'noorn, die achter op de wagen stond en door de ontploffing eraf werd geslingerd. Beiden waren gehuwd. H. had vijf kinderen en B. had één kind. Een passerende wielrijdster, de 24-jarige ongehuwde serveuse A. Max-tens uit Utrecht, werd ernstig gewond. Zij is naar het ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. Zes personen liepen minder ernstig letsel op. Het waren de 32-jarige gemeentewerk man H. J. R. uit Beekbergen, de 60-jarige gemeente-opzichter S. van der K. uit Apel doorn, alsmede vier in de omgeving spe lende kinderen. De omringende huizen liepen door de ontploffing nogal wat schade aan ruiten en dakpannen op. De oorzaak van de explosie is onbekend. VRIJDAG 15 MEI Stadsschouwburg: „Anna Lucasta" (De «erenigde Spelers), 8 uur. Palace: „Ont snapt aan de* guillotine", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les belles de nuit", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Het zwarte kasteel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Asphaltliefde", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Wolven huilen in Alaska", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Eine Nacht im Séparée", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De mijnen van koning Salomo", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Viva, Zapata", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 16 MEI Stadsschouwburg: „Welkom thuis, Helena" (Nederlandse Comedie), 8 uur. Palace: „Ont snapt aan de guillotone", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les belles de nui't", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het zwarte kasteel", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Asphaltliefde", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Wolven huilen in Alaska", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Eine Nacht im Séparée", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De mijnen van koning Sa lomo", alle leeft.. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Viva, Zapata", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. gehouden, werd het toneelspel „Een eeuw ging heen, een.nieuwe eeuw breekt aan" opgevoerd. De Koningin en de Prins volg den met belangstelling de verrichtingen van de C.J.M.V.'ers op het toneel. Vier jongens, afgevaardigd door de jonge leden van het verbond, offreerden twee enveloppen, de ene inhoudende 16.674, welk bedrag bestemd is voor C.J.M.V.- organisaties in de door de stormramp ge troffen gebieden, de andere inhoudende 12.986 bestemd voor het Nationale Ram penfonds, Taptoe Het slot van de feestviering werd ge vormd door een massale taptoe op het Plein. De druilerige regen, die in de mid daguren was begonnen kon de feestelijke stemming en de opgewekte sfeer niet ver storen. Het Plein zag „zwart" van de men sen, die de motregen trotseerden en de tamboers en pijpers aanhoorden. Er werden enige marsen gespeeld en de voorzitter, dr. Van Itterson, sprak een kort woord ten afscheid. Met het Wilhelmus is de viering van het C.J.M.V.-eeuwfeest be sloten. Donderdagmiddag is te Den Haag in de Houtrusthallen het eeuwfeest va,n de C.J. M.V. gevierd. Bij deze herdenking waren Koningin Juliana en Prins Bernhard tegen woordig. Bij haar aankomst werd de Konin gin door een lid van de C.J.M.V. een bou quet bloemen aangeboden. (Van een medewerker) STRAATSBURG, 14 Mei De laatste dagen hebben we niets meer gemeld over de Raadgevende vergadering van de Raad van Europa. Toch was haar voorjaarszitting nog niet afgelopen. Die is pas gistermiddag gesloten. Maar wat zij na haar debat over de Europese politieke gemeenschap gedu rende twee dagen nog heeft gedaan, had niet veel om het lijf. Wel waren er een paar bijzonder belangrijke onderwerpen bij, maar veel nieuws kon de Assemblée daar niet over vertellen. De meeste tijd is heengegaan met een economisch debat, namelijk naar aanleiding van een rapport, voor de economische com missie samengesteld door de Deen Feder- spiel. Dit rapport behandelde het vraagstuk van de inwisselbaarheid van valuta's en besloot met een ontwerp-resolutie, die ten slotte zonder moeilijkheden werd aange nomen. Laat ons even de voornaamste pun ten uit de resolutie aanduiden, dan heeft men meteen enige indruk van de proble men, die er bij te pas kwamen. Maatrege len betreffende de inwisselbaarheid zullen niet mogen leiden tot handelsbeperkingen. Men zal alvorens zulke maatregelen te treffen overleg dienen te plegen met de O.E.E.S., de Europese Betalingsunie en de Hoge Autoriteit van de Kolen en Staal gemeenschap. De resolutie verwijst ook naar het verleden jaar door de Raad van Europa opgestelde „Plan van Straatsburg" (waarmee wordt beoogd versterking van de economische betrekkingen van de staten leden van de Raad van Europa met hun overzeese gebieden). Verder wordt gewezen op de moeilijkheden, voortvloeiende uit het feit dat Amerika nog steeds zijn invoer uit Europa beperkt. Het gesprek over een en ander werd hoofdzakelijk door Engelsen gevoerd; er namen twee Nederlanders, een Belg, een Duitser, een Ier en een Noor aan deel. De Italianen hadden het kennelijk te druk met hun verkiezingscampagne zij waren dit maal maar schaars vertegenwoordigd in Straatsburg en de Fi-ansen hadden in Parijs politiek te bedrijven. Van de andere onderwerpen zij leverden weinig of geen discussie op noemen wij de kwestie van de vluchtelingen, in het bij zonder die te Berlijn: een Europese kwes tie, zo stelt de Assemblée in een resolutie vast, die alleen door gemeenschappelijke actie van de staten-leden van de Raad van Europa kan worden opgelost; laten de Straatsburgse afgevaardigden dit steeds vooropstellen wanneer in hun eigen land aan het vluchtelingenprobleem wordt ge werkt, aldus spoort de Assemblée in haar resolutie haar leden aan. De laatste twee dagen leken de vergade ringen meer iets plichtsmaligs er moest nu eenmaal een aantal agendapunten wor den afgewerkt dan dat er adviezen te voorschijn kwamen waarvan men kan zeg gen: daar zaten we nu juist op te wachten. Wij hebben goede hoop dat het volgende deel van de zitting-1953 der Assemblée zij komt in Juni weer bijeen meer zal opleveren; naar alle waarschijnlijkheid zal men dan tot een debat over de algemene politieke toestand in de wereld komen. Ook zal men zich in de Assemblée dan reken schap geven van het feit, dat de Raad van Europa grote voornemens heeft men denke aan het programma van actie, dat volgens besluit van het Ministerscomité wordt opgesteld ter versterking van het organische verband van het „grote" Europa van Vijftien, dat immers het kader wil zijn waarbinnen de eenwording van het „kleine" Europa van de Zes zich zal kunnen voltrekken. Tussen de bedrijven door is de Assemblée van de Kolen en Staal-gemeenschap een kwartier bijeengeweest. Het was een door het Statuut van de K.S.G. voorgeschreven zitting de tweede Dinsdag in Mei, met zo iets als in Nederland de derde Dinsdag in September waar ditmaal geen ver- gaderstof voor was. De opening van de ge meenschappelijke markt voor staal lag nog te dicht achter ons (1 Mei) dan dat er een gefundeerd debat over kon worden gehou den. Men heeft dus volstaan met het vol brengen van de door het Statuut voorge schreven taak; het kiezen van een presi dium voor het lopende jaar, hetgeen neer kwam op herkiezing van voorzitter (Paul- Henri Spaak) en onder-voorzitters. Wij vragen ons intussen af, of het wel nodig was geweest, voor dat ene kwartiertje allerlei parlementspersoneel uit de zes lan den te laten overkomen. In een goede geest van Europese samenwerking zou men al thans deze keer toch wel kamerbewaarders, bodes enz. van de Raad van Europa in wiens huis men hier te gast is voor het Kolen en Staalparlement hebben kunnen laten werken. Dat zou een zinrijk staaltje practijk zijn geweest van de bedoeling, dat de Zes zich zullen ontwikkelen binnen het kader van de Vijftien. Aan haar eigenlijke werk zal de Assem blée van de K.S.G. pas in Juni toekomen. Dat wordt dus een drukke maand in het witte Europese gebouw van Straatsburg. In de kathedralen van Utrecht, Den Bosch, Haarlem, Roermond en Breda is de feestelijke herdenking van „Honderd jaar Kromstaf" gisteren ingezet met luisterrijke kerkelijke plechtigheden, waarbij vijf bis schoppen ieder in hun kerk een pontificale mis opdroegen. Het Uerechts Stedelijk Or kest voerde in de Utrechtse kathedraal de feestmis van Jurriaan Andriessen uit. In de Haarlemse Bavo-kathedraal viel de grandioze versiering van anjers en horten sia's op, die een feestelijke omlijsting vormde van de plechtigheid. Mgr. Huibers droeg de mis op met assistentie van de vicaris-generaal mgr. De Groot en de deken van Amsterdam, mgr. Van den Burg. Er waren talrijke geestelijke en bur gerlijke autoriteiten aanwezig. Mgr. dr. Henning, regent van het seminarie Hage- veld, hield de feestpredikatie. Aan het einde van de plechtigheid zongen alle aan wezigen staande het Wilhelmus, waarna ter ere van buitenlandse gasten op het or gel het Engelse en het Belgische volkslied werden gespeeld. Een van deze buitenland se gasten was de bisschop van Gent, mgr. K. J. Calev/aert, die in gezelschap van monseigneur Joliet, hulp-bisschop, en van kanunnik De Kesel, president van het groot seminarie van Gent, Woensdag te Haarlem was aangekomen. De pullman- trein BrusselAmsterdam, waarmee de reis werd gemaakt, heeft bij uitzondering te Haarlem stilgehouden om de hoge Bel gische gasten te laten uitstappen. Zij zullen eveneens de feestelijkheden van Zaterdag en Zondag te Utrecht bijwonen. De V.S. zijn niet van plan de Indochinese kwestie voor de UNO te brengen, aldus heeft een der Amerikaanse afgevaardigden bij de UNO Wadsworth, in een radio-inter- vjew verklaard. Wadsworth zei dat de Amerikaanse hou ding met betrekking tot Indochina zou af hangen van de ontwikkeling van de toe stand na de „geheimzinnige aftocht" der communistische opstandelingen in Laos. Hooggeplaatste functionarissen te Sin gapore zijn van oordeel dat de Vietminh een nieuw offensief in Laos zal ontkete nen zodra de natte moeson in October ge ëindigd zal zijn. Luchtstrijdkrachten van de Franse unie hebben Donderdag twee bataljons van de Vietminh in de omgeving van Nimh Binh, 80 km. ten Zuiden van Hanoi, aangevallen en hun zware verliezen toegebracht. Uit de hoofdstad van Laos, Vientiane, wordt gemeld, dat vaartuigen en patrouil les van de staat Laos pogen, Vietnamezen te onderscheppen die verdacht worden van opstandige activiteit en die het land bin nendringen door de Mekong over te steken. Arthur Rank's „Ealing studio" heeft een nieuwe film uitgebracht, die de Britse filmindustrie weer eens van haar goede zijde doet kennen. Ik bedoel het epos „De wrede zee". De grote triumfen van de Britse films schenen zo'n beetje gevierd. Het boterde niet zo goed de laatste jaren. Top-stars vertrokken naar Amerikahet afzet gebied slonk, het bedrijfskapitaal eveneens. En.... de films, die de Ealing-studio's verlieten waren niet meer van het niveau, dat wij gewend waren. Ik wil niet zeggen, dat „De wrede zee" nu in een slag het verloren terrein herwint. Het is niet dé pres tatie van het jaar, een daverend certificaat van bekwaamheid der Britse filmmakers. Daarvoor is de film nog te brokkelig, wekt zij verwachtingen, die zij niet bevredigt. Daarvoor reikt zij niet hoog genoeg. Maar zij is wel een getuigenis van waarlijk vak manschap. Ze handhaaft zich voortdurend, bevat zeer sterke episoden en is eerlijk, ja, zo eerlijk, dat het haar zwak wordt. Opdat men wete waarover het gaat: „De wrede zee" is het verslag van de oorlog ter zee, zoals de Britse marine die voerde in de jaren '40 tot '45. De kapi tein van het korvet „Compass Rose" ver telt het. De „Com pass Rose" beveiligt de convooien tegen het steeds toenemend duikbootgevaar. Bij dag en nacht worden schepen uit het con- vooi getorpedeerd en gaan in vlammen op; midden tussen de duikboten krijgt het korvet pech en moet worden gerepareerd; de zee bespringt het schip met het geweld van de orkaan. De „Compass Rose" blijft gespaard. Wij leren de bemanning kennen, haar zorg, haar illusies en ge luk. We leren de kapitein kennen, zijn leed om wat hij aan menselijkheid op de zee verloren ziet gaan. We maken het ogenblik mee, dat hij zijn landgenoten-schipbreukelingen over varen moet, omdat beneden de plaats waar zij drijven een duikboot zich verborgen houdt. En wij maken de ondergang mee van de „Compass Rose", de redding van De bemanning vlucht voor de zee. een klein deel der opvarenden, die aan stonds weer gaan dienen op een nieuw schip onder hun oude kapitein. Tot, de oor log ten einde is. En dan gaat dat schip voor anker in het zicht van de tientallen U- boten, die door de Britten zijn opge bracht Vele fragmenten uit de strijd ter zee zijn in het verhaal verweven: authentieke op namen, die ons een beeld geven van de verschrikking van het zeemansleven. Ze moeten het verhaal kracht bijzetten. Zij doen het maar ten dele. Hier is namelijk een tweeslachtigheid in de film geslopen, die de makers niet hebben voorzien. De werkelijkheid, zoals die blijkt uit de authentieke opnamen, staat niet in verhou ding tot de fantasie, die aan het verhaal ten grondslag ligt. De wer- kelijkheid slaat de fanta- L - I jyi sie en de fantasie wordt I 1 lllll J geen werkelijkheid, die Vmen even sterk ondergaat. Regisseur Charles Frend wilde vooral niet overdrijven. Hij wilde sober zijn en eerlijk. Maar in een gegeven als dit zijn stex-ke ex pressies gewenst. De soberheid wordt wel eens opzettelijk. De intrige naïef. Dan mist de film een gi'ote kans om een helden-epos te worden, terwijl het toch een epos van helden is, dat zij weergeeft. Zij zit er dan, gelijk dat in het muziekjax-gon heet, tegen aan. Op mijn beurt wil ik ook niet over drijven door te beweren, dat „De wrede zee" u tekort doet. Ze doet eerder zichzelf te kort. De fout ligt ook bij het scenario, dat is gebaseerd op Nicholas Monsarrat's roman „De wrede zee", waarin de schrijver een groot deel van zijn eigen ervaringen heeft verwerkt. De scenarioschrijver heeft getracht zoveel mogelijk gegevens in de film op te nemen. Hij zocht het in de breedte met het gevolg, dat die precieuse detaillering afbreuk doet aan de vaart van het verhaal en een sterke concenti-atie uit blijft. Hetgeen niet wegneemt dat er nog genoeg te bewonderen overblijft. P. W. FRANSE In een der in 1949 gebouwde woonwij ken van Ede, de wethoudersbuurt, doet zich als gevolg van een verkeerde funde ring, een massaal verzaikkiiigsverschijnsel voor, waardoor gevels en plafonds van een groot aantal woningeix grote scheuren ver tonen. Het instortingsgevaar is niet denk beeldig. Het complex, dat. ongeveer honderd hui zen omvat, xs met rijkssteun gebouwd door een plaatselijke woning bouwer eniging Ned. Herv. kerk Beroepen te Ernst A. Klein Kranenburg te Kootwijk; te Grijpskerk J. Strikwerda, cand. te Britswerd; te Nieuwleusen (toez.) H. C. Kranendonk te Woudsend. Bedankt voor IJsselmuiden (toe.) J. de Lange te Nunspeet. Geref. kerken Beroepen te Woldendorp H. Dijkstra, cand. te Engwierum. Chr. Geref. kerken Tweetal te Sneek D. H. Biesma te Iioo- geveen en P. Op den Velde te Murmer- woude. Bedankt voor Papendrecht K. G. v. Sme den te Utrecht-N. Een etmaal is een tijduimte van 24 uur. Maal betekent, evenals oorspron- kelijk in het woord maaltijd: tijdstip. Het voorvoegsel et komt slechts in twee Nederlandse woorden voor: in et maal en in: etgroen. Het heeft de be tekenis: terug, wederom en etgx-oen is dan ook: het groen dat na het maaien weer ontspruit. In etmaal drukt het uit: het steeds terugkerende, dat ken merkend is voor het begrip tijd en in het bijzonder voor de periode van 2 X 12 uur. Dagelijks Poesjenellenkelder onder Stadhuis: Het marionettentheater van Don en Ly Vermeire vertoont des middags om 15, 16 en 17 uur „De baard van koning Dagobert" naar het gelijknamige gedicht van Annie Schmidt en des avonds om 20, 21 en 22 uur „De schrandex-e dief of de wonderpit" (Commedia dell'ai-te). Zaterdag 16 Mei, Stadsschouwburg, 20 uur: „Welkom thuis, Helena" van André Rous- sin en Madeleine Gray naar de gelijk namige roman van John Erskine onder regie van Jan Teulings door de Nedex-- landse Comedie. Zondag 17 Mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie met „Welkom thuis, Helena" (zie Zaterdag). In de voor naamste rollen Mary Dresselhuys,, Kitty Janssen, Hans Kaart en de regisseur Jan Teulings. Maandag 18 Mei, Stadsschouwburg, 20.15 uur: Abonnementsvoorstelling door het Rotter dams Toneel van „Het Hemelbed" van Jan de Hartog met Ko van Dijk en Lily Bouwmeester. Regie: Frits van Dijk. Donderdag 21 Mei, Stadsschouwburg, 20 uur: „Colombo" van Jean Anouilh door de Haagse Comedie onder regie van Cees Laseur met muziek van Jurriaan Andries sen. In de titelrol: Heieen Pimentel. Ver- dex-e medewerkenden onder andex-en: Fie Carelsen, Jan Retèl en Luc Lutz. Vrijdag 22 Mei, Stadsschouwburg, 14 uur: Matinée voor de Vereniging van Huis vrouwen. Optreden van Enny Molsde Leeuwe. MUZIEK Dagelijks, Grote Kerk, 21 uur: Pantoffel concerten op het oi-gel van Christiaan Mulle:-. Vi-ijdag speelt Gé Michels, Zater dag is de beux-t aan Hendx-ik Lasschuit. Maandag aan Gé Michels, Dinsdag aan Jacob Bijster, Woensdag aan Piet Halsema en Vrijdag aan Bets Ncdex-koorn. Zaterdag 16 Mei, Evangelische Broederge meente, 20 uur: Kei"kconcert door de sopraan Cor Igezs, de altvioliste Renate Weis en de oi-ganiste Bets Nederkoorn. Uitgevoex-d worden wei-ken van Buxte- hude. Pijpex-, Hindemith. Caplet, Dvorak, Andi-iessen en andex-en (Parklaan 34). Dinsdag 19 Mei, Concertgebouw, 20 uur: Orgelbespeling (werken van Bach, Alain en Franck) door George Robert, met me- Georgette Hagedoorn draagt Dinsdagavond in het Gemeentelijk Concertgebouw onder meer elf door M. Nijhoff vertaalde frag menten uit de bundel grafschriften, die de geheimen van een Amerikaans stadje met de gefingeerde naam Spoon River onthul len, van Edgar Lee Masters voor. Verder brengt zij het Drie Koningenlied van Eliot en een Zweeds Wiegelied ten gehore. De muziek voor dit programma, waarin men ook de organist George Robert kan be luisteren, werd gecomponeerd door Sas Bunge en Pierre Verdonck. dewerking van Geox-gelte Hagedoorn. die onder meer een door M. Nijhoff vertaalde bloemlezing van gedichten door Edgar Lee Masters voordraagt, met muziek van Sas Bunge en Pierre Verdonck Donderdag 21 Mei, Grote Kerk, 20 uur: Concei-t door elf Haarlemse koren ten bate van het adoptiecomité Oude Tonge met medewei-king van de alt Annie Woud en de organist George Robex-t. Vrijdag 22 Mei, Concertgebouw, 20 uur: Operaconcert door Annie Schoen, Sylvia Couzijn. Kitty Steinmetz, Gerard Hurk- mans, Henk van Monsjou en de pianist Anton de Beei\ Werken van Verdi, Mozart, Gliick, Meyerbeer. Offenbach en anderen. Vrijdag 15 Mei. Grote Markt 11.30 en 20.30 uur: Carillonbespeling door de stads- beiaardier A. Petex-s, die ook Maandag 18 Mei van 11.3012.30 te bcluistex-en is. DIVERSEN Zaterdag 16 Mei, Rijkenspark, Santpoort, 20 uur: Bonte avond met medewerking van Sylvain Poons, de zangeres Ans Heiden- daal en de accox-deonvirtuoos Tonny Bakkenes. Zondag 17 Mei, Rembrandt-Theater, 11 uur: Wederom een bijzondere voorstelling van de film „Eroica" over leven en wei-ken van Ludwig van Beethoven. Zondag 17 Mei, Lido-Theater, 11 uur: Extx-a- voorstelling van de Italiaanse zangfilm „Ave Max-ia" met medewerking van de bekende tenor Benjamino Gigli. Zondag 17 Mei, Stadsschouwburg, 14.30 uur: Uitvoex-ing van het poppenspel „Als de kindex-en slapen" en het Oosterse spel „De fox-tuinlijke kist" onder leiding van Anny Bonarius. Dinsdag 19 Mei: Minerva-Theater, 8.15 uur: Onder auspiciën van de Haarlemse Jazz club woi-dt de film „New Orleans" met Louis Ax-mstx-ong, Woody Herman en Billie Holiday vertoond. In het voorprogramma op het toneel The Dixieland Wanderers. Woensdag 20 Mei, Concertgebouw, 20 uur: Px-opaganda-avond van de Nederlandse Reisvex-eniging, met onder meer een le zing over Oostenrijk. Donderdag 21 Mei, Mincrva-Theater, 19.30 uur: Opvoei-ing onder auspiciën van de Hervormde Gemeente van het Pinksterspel „Des Heilands Tuin" uit de ti-ilogie ..Het Heilige Hout" van Martinus Nijhoff. Her haling om 21.30 uur. Donderdag 21 Mei, Domi, Overveen, 20 uur: Opvoering van de aan Prinses Margx-iet opgedragen opei-ette „Beatrix li-ene" met tekst en muziek van Truus Smit. Aan de piano Wia de Bree, dansjes onder leiding van Ineke Smit. Donderdag 21 Mei, Open Religieuze Gemeen schap, 20 uur: Eerste van twee Shakespeare- voordrachten door ds. A. R. de Jong: Overgang van het oude mysteriedrama naar de moderne tragedie, te demonstre- ren aan „Julius Caesar'. Dondex-dag 21 Mei, Vleeshal, 21.15 uur: In de taveerne Hyacinth treedt de humorist Cees de Lange op met conféx-ence en eigen liedjes. Tweede optreden omstreeks half elf. Vleeshal, Taveerne de Hyacinth: Iedere avond muziek door het tx-io John de Mol, op Donderdagen afgewisseld door dat van Jan Hofmeester. Diverse andere attracties. Tijdens thé-dansant Trio de Koning. TENTOONSTELINGEN Kathedrale Basiliek St. Bavo: Bezichtiging van feestelijke versiering op Vrijdagavond van 20.3021.30 (met ox-gelspel door J. Schouten), op Zaterdagavond van 2021 uur en op Zondagmiddag van 1617 uur. Wandelpark Groenendaal: Internationale bloemententoonstelling FLORA. In het Bloemenpaleis binnententoonstelling, ge wijd aan zomerbloemen. Dagelijks ge opend van 8.3023 uur. Tot 18 Mei. De Hoofdwacht, Grote Markt: Foto's van oude Haarlemse stadsbeelden uit de ver zameling van de vereniging Haarlem. Geopend op Maandagavond van 810 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2—5 uur tot 14 Mei. Frans Halsmuseum: Speciale expositie van alle aanwezige werken van Frans Hals in de tentoonstellingszaal. Des avonds kaai's- verlichting en bijzondere illuminatie van binnenhof en gevels. Geopend van 1017 en van 2023 uur. Op Zon- en feestdagen van 1317 uur. (Beide ingangen). Frans Halsmuseum: Van 19 April tot 18 Mei is er in de Noordelijke kabinetten een expositie van antieke Oosterse tapijten uit Nedex-lands particulier bezit. Huis Van Looy: Tentoonstelling van wei-ken van leden van de „Groep van Haarlemse schilders en beeldhouwers". Geopend op weekdagen van 10—17 uur. des Zondags van 1317 uui*. Van 25 April tot 25 Mei. Vishal, Grote Markt: Diepzee-aquarium en Philip's Wondertuin. Tot 15 Mei dagelijks geopend van 1023 uur. Flora en fauna twintigduizend' mijlen onder zee! Teylers Museum, Spaarne, Bloemenwe reld, schildei-ijen en tekeningen van meesters uit vier eeuwen. Op werkdagen, behalve des Maandags, geopend van 1017 uur, des Zondags van 1317 uur. Tiet Wapen van Heemstede: Werken van Heemsteedse beeldende kunstenaars, da gelijks te bezichtigen van 923 uur. Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt. Ten toonstelling van voortbrengselen van Ne derlandse Kunstnijverheid. Geopend op werkdagen van 1017 uur, op Maandag morgen gesloten. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Kunst nijverheid en bloemencomposities door Pieter van Gelder en Pieter Groeneveldt, benevens wandtapijten van de Knipscheex-. Stadhuis, Grote Markt: Van 2022 uur ge legenheid tot bezichtigen van de door kaarsenluchters verlichte grote hal. Maan dag, Woensdag en Vrijdag. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland. Twee de tentoonstelling van vroeg-Aziatische kunst, dagelijks (ook des avonds) geopend. Tevens te bezichtigen een Gothisch altaarstuk. ADVERTENTIE staat Zaterdagmiddag en Zondag op het Houtplein De Amerikaanse minister Dulles, die zich thans in Israel bevindt, heeft van de Israë lische premier, David Ben Goerion, een Hebreeuwse Bijbel ten geschenke ontvan gen. Een van de belangrijkste kwesties, die Dulles met de hoge Israëlische autori teiten heeft besproken, is volgens Tel Aviv een Israëlisch verzoek om een lening ter consolidatie van de deviezenschulden. Voor zijn vertrek naar Jordanië, waar heen hij gistermiddag vloog, sprak Dulles de hoop uit, dat zijn bezoek aan de landen van het Midden-Oosten zou bijdragen tot het verbeteren van het klimaat voor de vrede en veiligheid in dit gebied. Dulles wenste het volk van Israel geluk met de vorderingen, die het in de eerste vijf jaar van het bestaan van de nieuwe staat had gemaakt. Van Amerikaanse zijde is verklaard, dat Dulles geen spoedige oplossing verwacht voor het vraagstuk der vijandschap tussen de Arabieren en Israel. Van Israëlische zijde zou men aangedrongen hebben op de verschaffing van wapenen en militaire uitrusting door de V.S. Verder zou de na druk gelegd zijn op Israels vermogen om zich te vex-dedigen. BRUSSEL- Eene vreemde aangelegen heid houdt de gemoederen alhier bezig. Het is namelijk bekend geworden dat de Fransche minister den Keizer eene nauw keurige teekening van de Belgische haven Ostende heeft overhandigd en men gist nu welke de beweegredenen hiervan kunnen zijn. De teekening is op eene zonderlinge wijze gemaakt door een Fransch oorlogs vaartuig, dat drie weken geleden voor Ostende verscheen. Het hec,ft de kust ge peild en is daarna, ondanks het moeilijke vaarwater, zonder loods de haven binnen gevaren. Dit heeft nogal eenige beweging in de stad veroorzaakt, doch de Fransche schepelingen hebben zich daar niet aan gestoord en zijn ongemoeid weder vei» trokken.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5