Monument bij het voormalige kamp Amersfoort Verrassend slot van muziekfeest van „Arti et Religioni" Het meisje uit BoisCo lom bes .Clowntje. Rick Nieuwe Nederlandse film op komst Keukenhof sluit 21 Mei Vijf jaren Israel Reders verontrust Pogingen om tot productie van vier films per jaar te komen Scheepvaart en luchtvaart gaan samenwerken „Duinzwervers" de besten van district Haarlem Voor de kinderen ,Met hun bloed is deze grond geheiligd" Nog steeds strijd binnen het Ommelandenbestuur Meer militaire hulp voor Verre Oosten Gezant dr. Amir over de toekomstverwachtingen van zijn land FEUILLETON VRIJDAG 15 MEI 1953 Op Hemelvaartsdag werd het verleden Zaterdag begonnen nationaal muziekfesti val in de Haarlemmer Hout ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de muziek vereniging „Arti et Religioni" voortgezet. Officieel was dit festival geen muziekcon cours. Wel was er een beoordelingscom missie (gevormd door de heren G. J. Kalt, P. J. Molenaar en J. Schoen) aanwezig, die door het toekennen van punten haar waar dering voor de prestaties tot uitdrukking bracht. Het eerste korps, dat zich gisteren aan het oordeel van de commissie onderwierp, was de R.K. muziekvereniging „De Spaar- nebazuiii" (dirigent L. Habraken). De ouverture „Cosmeo" werd door dit ensem ble wat onzeker begonnen. De stemming was niet steeds ideaal. De ontwikkeling verliep stroef. Verdienstelijk gespeelde fragmenten bezorgden het korps 246 pun ten. „Soli Deo Gloria" uit Alkmaar de monstreerde onder leiding van J. Schoen in het ballet „Lythère" een behoorlijke techniek. De klarinetten waren nu en dan ongelijk. „Judex" van Gounod werd met verzorgde stabiele klank gespeeld (256 punten). „Crescendo" uit Muiden, geleid door A. de Gooijer, kwam met een weinig belangrijke mars van Frangois. Interessan tere muziek schonk het korps met „Cesar en Cleopatra" van G. H. Boedijn. Afgezien van onzuiverheid in de inleiding en soms een tekort aan hecht samenspel werd er verdienstelijk werk geleverd (311 punten). Het sinds kort onder leiding van de diri gent L. van der Hoef staande korps „Wil- helmina" uit IJmuiden gaf een uitvoering van de triomfmars uit „Aïda" van Verdi met te waarderen fragmenten en gedeel ten van mindere gunstige klankverhouding door dominerende bassen en door enige ontstemming. „Les Saltimbanques" van Ganne klonk soms wat nerveus, maar de uitvoering had goede momenten, die op een gunstige ontwikkelingsmogelijkheid van het korps wezen (259 punten). Een marswedstrijd besloot de middag van het festival. De beoordelingscommissie uitgebreid met de heren A. Loenen, wachtmeester der artillerie en M. van Apeldoorn van 10 R.I. waardeerde de prestaties in marswedstrijd en tamboer wedstrijd respectievelijk als volgt: Tamboer en Pijperscorps „Het Funen" uit Amsterdam, 111 en 67 y2 met lof; „De Spaarnebazuin" 114 en 62; „Soli Deo Glo- Onlangs is opgericht de „Nationale film productiemaatschappij" die in Juni met haar eerste filmopnamen voor een Neder landse film zal beginnen. Onder regie van W. Smith wordt in de Profilti-studio te Den Haag begonnen met de verfilming van Frangois Pauwei's roman „Rechter Tho mas". Piet Bron speelt de titelrol met aan de camera Piet Buis. Naar verwacht zal „rechter Thomas" half September in pre mière gaan in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen, Hilversum, Eindhoven, Leiden, Apeldoorn en Amers foort. „De Nationale filmproductiemaatschap pij" wordt voorlopig gevormd door zes bioscoopexploitanten, die theaters hebben in bovengenoemde steden. De N.V. staat echter naast de normale theaterexploita tie. Directeur is de heer S. Barnstijn en president-commissaris is de heer R. Uges, die mededeelde, dat het departement van O., K. en W. de onderneming zal steunen met een subsidie tot een derde van het geïnvesteerde kapitaal. Een continuepro- ductie zal worden opgebouwd. De gemid delde na-oorlogse kosten van een film lig gen tussen 3/4 en 1 y, ton, doch naar de mening van de heer Barnstijn zullen de kosten van een Nederlandse film die de toets der critiek kan doorstaan, belangrijk lager zijn, wanneer op de wijze zoals de maatschappij zich dat voorstelt, wordt sa mengewerkt door mensen met vakkennis en liefde voor het bedrijf. Het ligt dus niet in de bedoeling te produceren met een groot kapitaal. Er zal zeer voorzichtig be gonnen worden met één film in het eerste jaar. Indien de eerste productie winst op levert, zal deze gereserveerd worden voor een verdere productie, zodat in het tweede jaar wellicht 2 films gemaakt zullen wor den. Zo zal voortgewerkt kunnen worden tot een maximum van vier films per jaar. Voorlopig is er geen markt in Nederland voor meer films. Mochten er in de toe komst in ons land meer productiemaat schappijen komen, dan zou coördinerend gewerkt kunnen worden en wellicht ook aan het buitenland geleverd kunnen wor den. Voor „Rechter Thomas" zijn de rech ten verkocht aan een Belgische maat schappij. Piet Bron is de titelspeler, die zich als rechter compromiteert. Ton van Duinhoven vertolkt de rol van de jonge cliënt. Ida Wasserman, Henk van Buuren en Bob de Lange spelen eveneens een be langrijke rol. De film heeft een speelduur van 1 Vï uur. ria" 105 en 55; „Crescendo" uit Muiden 115; „Wilhelmina" uit IJmuiden 106 en 63; „Crescendo" uit Assendelft 110 en „Bever - wijkse Harmoniekapel 113 en 67 met lof. Avondfestival Van de korpsen, die des avonds optra den, kwam als eerste „Amicitia" uit Lands meer. De „Grande Ouverture" van L. Lang- lois was merkbaar nog te weinig geestelijk bezit van dat fanfare-ensemble. Veel vrijer stond „Amicitia" tegenover het toch ook veeleisende werk „Coriolanus" van Cyril Jenkins, dat de dirigent H. N. van Ossen bruggen muzikaal-geladen liet spelen (293 punten). De muziekvereniging „Crescendo" uit Assendelft kwam onder leiding van de dirigent J. Heijne uitstekend voor de dag met „Caesar en Cleopatra" van G. H. Boe dijn. Minder volkomen slaagde het gevaar lijke arrangement van Verdi's muziek voor „Atilla", waarvoor de klankverhouding niet gunstig werd en de tekening van de figu ratie onduidelijk bleef (311 punten). De dirigent H. N. van Ossenbruggen leidde vervolgens de Beverwijkse Harmoniekapel bij een zeer geslaagd, spannende en gevoe- lig-expressieve vertolking van het sympho- nisch gedicht „Finlandia" van Sibelius. De ouverture „Raymond" van Thomas werd eveneens muzikaal doorvoeld gespeeld, maar minder gaaf (293 punten). Tenslotte kwam de muziekvereniging „Harmonie" uit Assendelft met twee ver rassingen: een technisch gave, door en door muzikale uitvoering van Introductie en Capriccio van Meindert Boekei en een ver tolking van „Festin chez Lustucru" van Rogister, die vaak ontroerend mooi van klank was. De dirigent G. Koomen heeft de geavanceerde klankentaai van Meindert Boekei tot een volkomen natuurlijk begrip voor zijn mannen doen worden. Hun spel bevatte dan ook geen spoor van onwennig heid. En wat zij aan klankschoonheid wis ten te geven bij de uitvoering van het werk van Rogister (bugels bijvoorbeeld!) was de beloning, vervat in de 335 toegekende pun ten en de directeursprijs, dubbel en dwars waard. Hiermede was er een einde gekomen aan het goed georganiseerde en over het alge meen uitstekend geslaagde festival, dat het bestuur van „Arti et Religioni" veel vol doening, maar toch ook veel nieuwe erva ringen gegeven zal hebben. In een slot woord dankte voorzitter H. Cnossen allen, die aan het slagen van het festival hadden medegewerkt. P. ZWAANSWIJK. Vertegenwoordieers van een groot aan tal Engelse, Franse en Nederlandse scheepvaartmaatschappijen cm luchtvaart ondernemingen, verenigd in de Inter change Line, hebben onder voorzitterschap van de heer W. J. Giel van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd in Londen vergaderd. In deze bijeenkomst is besloten opnieuw te gaan samenwerken ten aanzien van het geven van onderlinge reisfacili- teiten voor passagiers in de verschillende diensten tussen Europa, Afrika, het Verre Oosten en Australië. Deze samenwerking bestond ook vóór de oorlog. Ten aanzien van ons land heeft deze samenwerking betrekking op de diensten van de Holland-Afrikalijn, de Stoomvaart maatschappij Nederland, de Koninklijke Java-China Paketvaartmaatschappij, de Koninklijke Paketvaartmaatschappij, de Koninklijke Rotterdamse Lloyd en de K.L.M. Zij gaan naar nationale wedstrijden in Ommen Op Hemelvaartsdag en de daaraan voor afgaande Woensdagavond hebben de ver kenners uit zes patrouilles en twee zeever- kennersbakken van de groepen in het district Haarlem van de vereniging „De Nederlandse Padvinders" elkaar de eer om de beste plaats in het district en daarmede de afvaardiging naar de nationale wed strijden in Ommen betwist. Deze jaarlijks op Hemelvaartsdag terugkerende sportieve strijd begon in Vogelenzang en eindigde op het terrein van „de Buffalo's" bij het cir cuit in Zandvcort. Op het terrein van de Zandvoortse groep heeft de waarnemend districtscommissaris, de heer P. J. Middelhoven, de uitslag be kend gemaakt aan de in khaki aangetreden patrouille-leden en in zeeverkenners- blauw gestoken baksleden. De groep 27 en 30, de Santpoortse groep en de Spaarne- geuzen uit Heemstede, die elkaar in de laatste jaren de spits trachtten af te bijten om nummer één te worden deelden dit keer de tweede en derde plaats met 192 punten. Nummer één werd Zeemeeuwen patrouille van groep 26, de Elfregi- groep „Duinzwervers" met patrouilleleider Henk Fuykschot. Deze patrouille behaalde met 238 punten een ruime voorsprong op de nummers twee en drie. De Zeemeeuwen zijn de vijfde patrouille die hun naam op het door de wnd. dis trictscommissaris uitgereikte wisselschild kunnen laten ingraveren. De jongens zul len het district Haarlem vertegenwoordi gen in Ommen, waar met de Pinkster dagen uitgemaakt zal worden welke troep de beste van het land is. Rimboejaclit op terrein van de Waterleiding, Aerdenhout. Op het Vinkenveld, een terrein van de Amsterdamse Duinwaterleiding in Aerden hout, hebben bijna vijfhonderd welpen (jongens van 812 jaar) met hun leidsters en leiders deel genomen aan de gebruike lijke rimboejacht op Hemelvaartsdag. En de regen, die de laatste jaren deze jacht nog al eens in duigen liet vallen, viel pas na vier uur toen de jongens per bussen huiswaarts gingen. Met een gezamenlijke horderoep werd de bijeenkomst begonnen; daarna verkleed den de welpen zich in het costuum van de hun toegewezen stad of het hun toegewe zen land. Toen om elf uur dan ook Akela T. Mutinga als Flora-bloemenkoningin haar intrede had gedaan, defileerden voor haar de Turken en Chinezen, matrozen, brandweerlieden, kaasdragers uit Alkmaar, de jongens uit Marken en Volendam en wie al niet meer. Het hoogtepunt van de middag werd ge vormd door een kampvuur. Enige welpen hordes vermaakten de aanwezigen met hun spelen en tot besluit luisterden allen vol aandacht naar een spannend verhaal, dat hun werd verteld door de heer L. Groen. De eindhorderoep ging vergezeld van de uitreiking der totem-leertjes, waarmede de totem-gidsen weer het bewijs hadden een jacht te hebben meegemaakt. Geen zwemwedstrijden De zwemcommissie van het district Haar lem van de N.P.V. heeft, in overleg met de districtsleiding, besloten de jaarlijks in Mei te houden zwemwedstrijden voor de pad vinders om technische redenen en in ver band met de eindexamens voor de oudere verkenners, uit te stellen. Het ligt in de be doeling de wedstrijden nu te houden bij de aanvang van het nieuwe padvinders jaar omstreeks October. c Maar Oepoetie was minder gelukkig dan Rick. Het begon goed. Toen hij aan de beurt was en op de start het sein van wegrijden afwachtte, was hij vast besloten, zo hard te rijden als hij maar kon. En toen het sein klonk, stoof hij direct de baan op met 'n flinke vaart. Ja, hij reed heus goed. Tjonge, wat ging dat hard! En de andere jongen reed vlak naast hem; die kon ook lekker hard rijden. Een hele poos kon niemand zeggen, wie het zou winnendie twee reden, zo te zien, even hard. Maar achtoen had Oepoetie pech. Hij wist eigenlijk niet, hoe het kwam, maar opeens gleed hij onderuiten daar lag hij op zijn rug! Dat ivas nou ongelukkig, want al krabbelde hij direct overeind en reed hij weer door de andere jongen was natuurlijk in dat ogenblik een heel eind voorgekomen. Oepoetie gaf de moed niet op. Hij reed, wat hij kon. Maar als je eenmaal zo'n eind achter bent, jadan valt het niet mee, de ander nog in te halen! Hij kon het niet meer halen; de tegenstander kwam enkele meters vóór Oepoetie aan de eindstreep en hij had gewonnen. Maar Oepoetie kon er toch ook eigenlijk niets aan doen; iedereen kan vallen, niet waar? Op Hemelvaartsdag is te Amersfoort bij het voormalige „Polizeilisches Durch- gangslager" een monument onthuld ter na gedachtenis van de in de oorlog in het con centratiekamp Amersfoort omgekomen Nederlanders en Russen. Het monument, voorstellende een gevangene uit een con centratiekamp, werd in opdracht van het comité „Monument Kamp Amersfoort" vervaardigd door de Amsterdamse beeld houwer Frits Sieger. In de nabijheid staat een zuil, waarop de woorden zijn gebei teld: „Zij, die in de jaren 1940-1945 hier werden omgebracht, hebben met bloed de ze grond geheiligd. Hun offer zij het na geslacht een lichtend voorbeeld". Het beeld staat aan het einde van de schietbaan, waar velen voor het vuurpelo ton hun leven hebben gelaten. Bij de plechtigheid waren onder meer aanwezig mej. J. Geldens namens Prinses Wilhel mina, de Russische ambassadeur L. Zajt- sew en echtgenote, minister-president ,dr. W. Drees, de heer M. A. Reinalda, Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht en tal van afgevaardigden van verzetsorganisaties en verenigingen van oud-politieke gevangenen. Dr. W. Drees herinnerde er in een rede aan dat van de ruim 35.000 personen die in de loop van de oorlog in het kamp Amersfoort hebben vertoefd, er ongeveer 20.000 naar Duitsland zijn gegaan. Ver scheidene honderden anderen zijn geval len voor het vuurpeloton zonder vorm van proces. In de cantine van het kamp is het eerste O.D.-proces gehouden. Aan 72 Nederlan- Het bestuur van de stichting Keukenhof heeft besloten haar tentoonstelling te slui ten op Donderdag 21 Mei dus de Donder dag voor Pinksteren. In het kader van de culturele attracties zal de bekende zangvereniging „St. Pan- cratius" uit Heerlen Zaterdagmiddag 16 Mei een zanguitvoering geven. De oude bestuursleden en de commissa rissen van de Coöperatieve Fabriek voor Melkproducten „De Ommelanden" over wegen hun functies in de leiding van het bedrijf neer te leggen. Zij doen dat op grond van enige nieuwe feiten, die zich naar aanleiding van het arbeidsconflict in het bedrijf hebben voorgedaan. De toe stand in de leiding van het bedrijf is op dit ogenblik'zo verward, dat van een lei ding en een tegenleiding kan worden ge sproken. Daardoor is een situatie ontstaan, die geen enkele dag houdbaar is, zo werd meegedeeld. Er is een paleisrevolutie ont staan bij „De Ommelanden", die weldra de ernstigste gevolgen moet hebben, aldus de ze mededeling. Onder grote belangstelling is op Hemel vaartsdag te Amersfoort op de schietbaan nabij het voormalige concentratiekamp het monument onthuld ter nagedachtenis aan de slachtoffers, die in dit kamp zijn om gekomen. Een deel van plechtigheid. ders heeft dit proces het leven gekost. Dr. Drees uitte zijn diepe bewondering over het feit, dat desondanks het verzet is ge groeid. „Moge het monument een aanspo ring zijn met diepe eerbied hen te gedenr ken, die zijn gevallen en iets van de ge dachte in ons te doen leven dat wij weer een vrij land zijn, een vrij volk, in een we reld, kan het zijn, van vrede", zo zei hij. Na deze rede trokken honderden over de schietbanen naar het monument, waar kransen werden gelegd door mej. J. Gel- ctëns namens Prinses Wilhelmina, door de Russische ambassadeur, door de burge meesters van Amersfoort en Leusden, door -mr. J. C. graaf van Randwijck namens de Stichting 1940-1945, namens het Oorlogs- gravencomité, namens de Nederlandse Fe deratieve Raad en door oud-kampgenoten. De Amerikaanse regering heeft besloten de verdeling van militaire hulp te wijzigen en het Verre Oosten 80 millioen dollar meer toe te wijzen dan aanvankelijk was ge dacht. Dit bedrag is in mindering gebracht op de bedragen voor andere gebieden. De verdeling wordt nu: Verre Oosten 1.081 millioen dollar (inplaats van 1.001 millioen), Europa 2.497 millioen (2.534 millioen), Midden-Oosten en Afrika 425 millioen (469 millioen), Zuid-Amerika 5 millioen (ongewijzigd). Concentratiekampen in de V.S. In de V.S. worden thans ten minste vijf detineringskampen ingericht voor perso nen, die in tijd van oorlog als gevaarlijk voor de veiligheid van het land worden be schouwd. Dergelijke mensen zullen op grond van de wet op de binnenlandse vei ligheid van 1950, krachtens welke ook de kampen worden aangelegd, voor onbepaal de tijd vastgezet kunnen worden zonder dat de gebruikelijke gerechtelijke proce dure in acht genomen wordt. James Bennet, hoofd van het bureau voor de gevangenissen, verklaarde: „Deze kampen zullen slechts worden gebruikt, wanneer er een noodtoestand is". EHBO-wedstrijd in Velsens politiebureau Morgenmiddag om 2 uur wordt in het Hoofdbureau van politie te Velsen een districts-E.H.B.O.-wedstrijd gehouden, waaraan colonnes uit Bloemendaal, Haar lem, Amsterdam en Velsen meedoen. Het programma vermeldt een opdrach tenwedstrijd. Heden, 15 Mei, is het vijf jaar geleden, dat de Israëlische staat zich aan de wereld prestenteerde. Dit feit was voor de gezant van Israel in ons land, dr. M. Amir, aan leiding, iets over die vijf jaar te vertellen. In een conferentie in de Israëlische le gatie gaf hij als zijn mening, dat Israël, ondanks de vele moeilijkheden van zijn „kinderjaren", vertrouwen in de toekomst hebben mag. Als men nu de balans opmaakt dan blijkt dat de woestijn de Negev, met zijn vele rijkdommen, een basis vormen kan voor een onafhankelijk economisch staatsbestel. Op het ogenblik heeft Israel nog een grote invoer en een kleine uitvoer, maar het optimisme is gefundeerd. Het land zal de steun nodig hebben van de Joden, maar ook van de niet-Joden over de gehele wereld. Van de landen in het Midden-Oosten is Israel op het ogenblik na Turkije het sterkste, zo meende de gezant. De betrek kingen met vele landen zijn zeer goed. Vooral de betrekkingen met ons land noemde dr. Amir uitstekend, Nederland was het eerste land, dat Israel erkende. Hij betreurde het verbreken van de be trekkingen met de Sovjet-Unie, maar hoopte, dat er geleidelijk weer toenadering zal komen. Duitsland Over de betrekkingen met Duitsland is het nog moeilijk een mening te geven. De gruwelijke oorlog heeft te diepe sporen achtergelaten. Een derde gedeelte van de Joden kwam in deze oorlog om. Israel is echter een kleine staat en Duitsland is po litiek en economisch zeer belangrijk. Men zal dus moeten vergeten en de tijd zal in dit opzicht veel kunnen doen. Egypte Men hoopte in Israel, dat Naguib een realistisch man was, die de moed had, vrede in het nabije Oosten te maken. Maar hij staat niet alleen. Hij heeft te maken met de Arabische landen, met de WAFD in zijn land en met de economische toe stand in Egypte. Men zal echter in het belang van de lan den in het Nabije Oosten en vooral ook in het belang van het Westen, tot een grotere solidariteit in het Midden-Oosten moeten komen. In de te Den Haag gehouden jaarverga dering van de Nederlandsche Reeders- vereniging heeft de aftredende voorzitter, de heer J. C. Backer Overbeek, een rede gehouden waarin hij onder meer zei dat het wereldhandelsverkeer in vergelijking met het voorafgaande jaar een achteruit gang vertoonde. Het indexcijfer voor de vrachten in de wilde vaart bedroeg ge middeld 174 in 1951 en gemiddeld 110 in 1952. De lijnvaart ondervindt hiervan, zij het in mindere mate, ook de nadelige ge volgen. Een bijna algemene vermindering van het aanbod van lading werd in de loop van het jaar in vele vaarten merk baar. Naast deze onmiskenbare achteruitgang in de conjunctuur wees de heer Backer Overbeek op een verschijnsel dat vermoe delijk een gevolg van de oorlog genoemd mag worden, namelijk dat landen, die vroeger niet of nauwelijks aan de scheep vaart hebben deelgenomen, zich thans daarin begeven. Helaas gaat dit in vele gevallen gepaard met openlijke en recht streekse bescherming van de eigen koop vaardijvloot in die landen. Dit is een punt dat de reders met zorg vervult. Voor concurrentie zijn wij niet bevreesd, aldus de heer Backer, de discriminatie echter die hand over hand schijnt toe te nemen moet wel als een zeer bedenkelijk verschijnsel wor den beschouwd, hiertegen baat immers geen rationele bedrijfsvoering, noch het verlenen van een loyale service aan ver schepers. De lasten die op het bedrijf drukken, vertoonden nog weinig of geen tekenen van vermindering. Een verminderd plichts- eii verantwoordelijkheidsgevoel uit zich in achteloze en onbevredigende behandeling van schepen en lading in vele havens, waardoor talloze schaden ontstaan. Dief stallen komen eveneens veelvuldig voor. Ook de hoge kosten voor de vervanging van de scheepsruimte vervullen de reders zorg. De tankvrachtenmarkt is in het afgelo pen jaar aanzienlijk gedaald. Met de enorme tonnage die nog in bestelling is vraagt men zich hier en daar af, of de wereldtankvloot de laatste tijd niet wat al te snel groeit, aldus de heer Backer. Kleuterzorg Op Hemelvaartsdag hebben functiona rissen van de communistische Oost-Duitse jeugdorganisatie F.D.J. het kindertehuis „Caritas" te Saarow in Oost-Duitsland in beslaggenomen. De leidster van het tehuis en geheel het katholieke verplegende personeel moest het gebouw verlaten. In het tehuis bevinden zich 130 kinderen van twee tot veertien jaar. De zuigelingen uit de inrichting moesten de bekendmaking van de overdracht en de tegen de katholieke zusters gerichte toespraak mede aanhoren. (Commissaris Gilles op onderzoek) door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald 20) Gelukkig had hij twee munten, die de smalle metalen mond van de telefoon eiste, en de telefoniste van het bureau verbond hem onmiddellijk met inspecteur Moreau. Zo, ouwe jongen, nog nieuws? Ja, mijnheer. Interessant? Mogelijk. Goed. Wacht je op me?.... Ik zal er over een kwartiertje zijn. Afgesproken. Hij wilde ophangen, toen de stem van Moreau hem nog eens riep Mijnheer Ja, wat is erV Ik heb zoëven een telefoongesprek voor u aangenomen. Mevrouw Herlin heeft naar u gevraagd. Mevrouw Herlin? Ja. Zij liet u waarschuwen, dat juf frouw Frangoise een beetje ziek is en dat u vanavond niet op haar moest wachten. Ziek?Heeft ze niet gezegd, wat ze had? Reen, alleen dat. Dank je, ouwe jongen. Tot straks. Hij legde, de telefoon neer. Frangoise ziek? Dat was de enige hypo these ter wereld, welike Gilles niet had overwogen, en hij was er ontdaan van. Arm kind! Wat kon ze hebben? Een kou misschien. Of wel blindedarmontsteking... een acute blindedarmontsteking Gilles grabbelde in zijn zak op zoek naar kleingeld om onmiddellijk mevrouw Herlin op te bellen. Natuurlijk had hij al leen nog maar tien-francstukken. Hij rende naar een winkel en kocht er een pakje si garetten. In de tijd, welke hy nodig had om van de telefooncel weg te gaan en er weer terug te komen, waren de namen van alle mogelijke ziekten door zijn hoofd ge gaan. Tot overmaat van ramp nam de con cierge de telefoon aan; zij moest eerst me vrouw Herlin gaan waarschuwen, die naar beneden moest komen. Het was onuit staanbaar. Gilles kon niet meer van opwin ding. Eindelijk hoorde hij het nog altijd wat angstige (dat apparaat is duivels! „Hallo" van zijn toekomstige schoonmoe der. Hallo!Och, mevrouw, ik kom zo opgebeld hebt om te zeggen, dat Frangois ziek is Er was zoveel ongerustheid in zijn stem, dat mevrouw Herlin aan het andere einde van de lijn moest glimlachen. Ja, inderdaad, maar maak je maar niet ongerust, zei zij dadelijk. Is het niet ernstig? Neen hoor, het heeft niets te beteke nenEen beetje verkouden, zij heeft vannacht gehoest, en daar ze het wel pret tig vond om in bed te blijven Hè! Gelukkig. Ik was ongerust Natuurlijk. Maar maak je maar niet bang. Vanavond is zij opgestaan voor het eten. En ze heeft me gevraagd je te zeggen dat als je haar na het eten zou willen ko men opzoeken Maar natuurlijk, graag zelfs.... Ik zal zo vroeg mogelijk komen. Frangois zal blij zijn je te zien. Tot straks. XIX Lysou, sprakeloos, durfde niet meer bij het bed te komen nu oom gestorven was. Jeanne Lambert had twee kandelaars op de tafel bij het hoofdeinde van het bed ge plaatst, na op de tafel een wit kleed gelegd te hebben. Dat bewegende licht, waaraan Lysou niet gewend was, gaf aan het gezicht van Favier de schijn van een tweede le ven, alsof in dit altijd verstijfde lichaam de een of andere ziel of geest tot leven was gekomen. Instinctief had zij haar armen gekruist, juist terug en men vertelt me, dat u me zoals in de kerk, en zij bleef daar dood stil staan zonder zich bewust te zijn van haar verlegenheid. Was de dood altijd die verrassing, die Deweging met een tover stokje, die voor enkele uren aan de ge laatstrekken een reeds lang verloren jeugd teruggaf? Zij keek naar het gezicht van de oude man, wiens waskleurlge huid bijna geen rimpels meer vertoonde. Ze was hele maal niet bang. Het kwam haar eerder voor, dat deze oneindige kalmte, deze saamhorigheid met de dood, iets liefs en geruststellends was. Ongetwijfeld was het slechts een in druk die zij ontving, die in haar opkwam zonder dat zij begreep waarom of hoe, zon der dat haar verstand werkte. Haar kleine gedachten bleven door haar hoofd gaan, maar het scheen dat haar angst van zoëven, haar vrees om de verborgen brief, de hart klopping, die zij had gekregen bij het ont dekken van de diefstal van de wandelstok, tot kalmte werden gebracht door de aan wezigheid van oom. Zo stil als die aanwe zigheid was, zo definitief in de stilte, zo ging er toch een zekere rust van uit. Ly sou bedacht dat zij de dingen maar op hun beloop moest laten en dat zij niet in de steek gelaten zou worden. Kinderen, meer dan groten, hebben soms een gevoel van de voorbeschikking. Jeanne Lambert, achter haar, ruimde de kamer verder op, liet al die flesjes en instrumenten, die een ziekte met zich brengt, verdwijnen. Zachtjes tikten het glas en het metaal tegen elkaar. Beneden was er het geluid van een open deur, een licht gemompel van stemmen. Lysou dacht een ogenblik aan die heer, die haar zo bang had gemaakt toen zij het vuurpuntje van zijn sigaret had ge zien in de naar zij meende, lege eetkamer. Midden op de dag zou zij niet bang zijn geweest. De man zag er helemaal niet kwaadaardig uit. Kom, kleintje, je moet niet te lang blijven. Jeanne Lambert had zich zachtjes over haar heengebogen, aaide haar over het haar, zoals zij altijd deed. Je moet maar naar je kamer gaan, wat uitrusten of wat spelen zonder teveel lawaai te maken. Maar Lysou had helemaal geen zin in 9pelen. Waarom, Jeanne? Omdat het hier geen plaats is voor een klein meisje, liefjeJe weet hoe veel oom van je hield. Ik ben er zeker van, dat hij tevreden zou zijn als je wat uit rust. Jeanne Lambert nam de kleine in haar armen en omhelsde haar. Ze had enigs zins rode ogen. Maria zuchtte terwijl ze de trap op kwam. Kijk, daar is Maria. Jeanne Lambert en Maria hadden be sloten beiden te waken. Zodra de kleine naar bed en ingeslapen was (Jeanne was zolang bij haar geble ven), voerde Maria precies de aanwijzin gen van de commissaris uit. Zij contro leerde de sluitingen van alle ramen, de grendel van de deur en schoof de paraplu- standaard tegen de voordeur. Zij trilde bijna van ongerustheid, en Jeanne Lambert, op de hoogte gebracht van het gesprek met mijnheer Gilles, kon haar maar slecht op haar gemak stellen. In ieder geval zou zij bij het minste geluid door het raam op het portaal gaan kijken. En dan: die mensen van de politie verbeelden zich altijd van alles! Om tien uur installeerden zij zich in de kamer van de overledene. Ze hadden twee fauteuils vlak bij elkaar gezet om fluisterend wat te kunnen praten en om te voorkomen dat de een of de ander in slaap zou vallen. Beneden stond op de kachel een emaille ketel, ge vuld met sterke koffie. De geur in de kamer begon zwaarder te worden, te lijken op die, welke men in alle kamers van gestorvenen ruikt en die Jeanne Lambert zo goed kende. Zij zette nieuwe kaarsen in de kandelaars. Men zou gezegd hebben, dat de konen van Favier enigszins rose gekleurd waren, Wat wil dat zeggen? vroeg Maria. De verpleegster haalde haar schouders op. De dood die werkt, mompelde zij al leen maar. Zij gingen zitten en zwegen enkele ogen blikken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7