Naguib dreigt opnieuw met een „onafhankelijkheidsoorlog Kranslegging op de ere begraafplaats der verzetslieden Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Denemarken Te zware defensieiasten even gevaarlijk als militaire bedreiging Grondwetswijziging goedgekeurd Egypte moet zich voorbereiden op het grootst mogelijke lijden99 Hoe Perón aan 1 Mei- aanslag ontsnapte Beknotting der staatsuitgaven en redelijker belastingdruk aangekondigd Rovers brengen trein tot ontsporing Weer een MIG geland in Denemarken Het woord is aan... Franse premier stelt vertrouwenskwestie Opening van Breedband Wolkenvelden op weg Foster Dulles in India 11 Amerikaans journalist moet Perzië verlaten WAARSCHUWING VAN EISENHOWER: Spoedige ontmoeting Ch urch HUE is en h o werf wordt bijgewoond door Koninklijk paar REKENKAMER: Dat moet nu maar eens uit zijn! „Frankrijk partij bij overleg met de Russen" KONINKLIJK PAAR IN DENEMARKEN Faber en Bikker blijven nog in Duitse hechtenis Matiging van voorstellen der UNO in Panmoendjom? 67e JAARGANG No 263 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 20 MEI 1953 Haarlems Dagblad 2-97e JAARGAN-G No 110 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET BEZOEK van onze Koningin en van Prins Bernhard aan Denemarken vestigt opnieuw onze aandacht op dit land, klein gelijk het onze en op zijn bevolking, die weinig meer dan vier millioen zielen telt en dus in aantal ver bij de Nederlandse ten achter blijft. Alleen in aantal. Niet in algemeen ontwikkelingspeil, evenmin in activiteit in landbouw, industrie en handel. Het is een hoog ontwikkeld volk in een modern georganiseerd land, dat vele man nen van betekenis heeft voortgebracht en dat ook door zijn zeevaart en zijn bewogen geschiedenis en het meest wellicht door overeenkomstige Noordelijke geaardheid in ons land altijd zeer wel begrepen en gewaardeerd is. Dat overeenkomstige ge voelens bij de Denen ten aanzien van Ne derland bestaan is wel gebleken bij de grote hulpvaardigheid die zij na de tweede wereldoorlog en onlangs opnieuw na de overstromingsramp hebben getoond. Ko ningin Juliana heeft daar gisteren in haar rede aan het diner in het paleis Christians- borg aan herinnerd. Zij heeft gesproken over „de goedheid, overvloed en doeltref fendheid" waarmee die hulpverlening is geschied. Zo is dat zeker ook door de eenvoudigste lie'den in ons land gevoeld; wij weten sinds lang wat wij aan de Denen hebben: een nauw aan onze aard verwant volk, dat ons vriendelijk gezind is. Diegenen onder ons, die hun land be zocht hebben spreken allen met bewonde ring over hun schone hoofdstad Kopenha gen in het Deens: Köbenhavn die niet veel minder inwoners dan Amsterdam telt, namelijk 750.000, en het enige grote bevol kingscentrum vormt, want de naar aantal eerstvolgende stad, Frederiksberg, telt maar 115000 inwoners. Bezoekers van De nemarken, die in meer contact met de be volking komen dan een kort zakenbezoek pleegt op te leveren, getuigen ook als regel van ondervonden gastvrijheid en van een opgewektheid, die de in het algemeen meer zwaartillende Nederlandse aard verrast. Zij wonen toch nog Noordelijker dan wij, die Denen en hun klimaat is nog wat stren ger en zeker niet minder grillig dan het onze. Het blijkt dus niet alleen aan wind streken, temperaturen, regen en harde wind te liggen. Kopenhagen geniet bepaald een zekere vermaardheid vanwege zijn op gewekte, vrolijke sfeer. Het kon u daar gebeuren dat gij, door de indrukwekkende Frederiksgade of een andere straat in het centrum wandelend, in het drukke verkeer een eenzame ruiter zaagt naderen die, vele groeten beantwoor dend, rustig zijns weegs ging en die door niemand werd aangegaapt en evenmin door een troep nieuwsgierigen gevolgd. En als gij dan vroeg wie dat was bleek het ant woord te zijn: de Koning. Het was Chris- tiaan X, van 1912 tot 1947 het Deense staatshoofd. Zijn volk droeg hem groot respect toe en toen hem op hoge leeftijd nog de beproeving der Duitse bezetting van zijn land ten deel viel, bleef hij het met grote waardigheid representeren. Op 20 April 1947 stierf hij en werd door de kroon prins, de huidige koning Frederik IX, op gevolgd: een moderne vorst, die als zee vaarder ondervinding heeft opgedaan, die niet alleen middenin de staatszaken maar ook middenin het leven vertoeft en die de wereld kort geleden nog heeft afgebeeld gezien in hemdsmouwen, een repetitie van een orkest als dirigent leidend. Koningin Ingrid is een Zweedse prinses geweest. „Ik hef mijn glas op Uwe Majesteiten en hun lieve dochters", heeft onze Koningin gis teren aan het slot van haar toespraak ge zegd en in die laatste woorden ziet gij een nieuwe overeenkomst met Nederland. De Denen vormen een sterk en intelli gent klein volk. Met hun merkwaardig ge vormd gebied, bestaande uit een schier eiland (Jylland, maar wij noemen het Jut land) en de Deense eilandengroep hebben zij alles weten te bereiken, niet alleen in ontginning maar ook in een uiteraard moei lijk verkeerswezen. De eilandenreeks See- land, Fünen, Laaland, Langeland, Falster, Moen en Bornholm mogen ons uit de schooltijd on verliesbaar in het geheugen zijn blijven hangen, maar er zijn er nog meer, ofschoon kleiner. En die zeven der onverwoestbare herinnering heten ten dele weer anders dan wij ze noemen: Sjael- land, Fyn, Lolland. Dan zijn er nog de Faroërgroep in de Atlantische Oceaan en Groenland, die tot Denemarken behoren. Het zucht niet onder nijpende bevolkings dichtheid zoals wij doen: het telt niet meer dan gemiddeld 100 inwoners per vierkante kilometer tegenover onze 300 en verkeert dan ook niet in de pijnlijke noodzaak, zich zozeer op emigratie-toe te leggen. Wel heb ben de Denen vaak ervaren dat zij op een kwetsbaar knooppunt liggen: hun toekomst is daarom, als men aan de kans op nieuw wereldconflict denkt, niet minder onzeker dan de onze. Maar Koningin Juliana heeft dit schone woord van een hunner, Jens Peter Jacobson, aangehaald: „grote en goede gedachten sterven niet voordat nog betere uit hun zaad zijn opgebloeid." R. P. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft met 37 tegen 4 stemmen de Grondwetsherziening inzake de buitenlandse betrekkingen aangenomen. Nadat de koninklijke handtekening zal zijn geplaatst, blijft alleen nog het wachten op de plechtige afkondiging, die ook in Nieuw Guinea en in de West moet geschieden. Daarmede zal nog wel ongeveer vijf weken gemoeid zijn, waarna de nieuwe be palingen rechtskracht hebben verkregen. Tweehonderd demonstranten gearresteerd De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, is Woensdag te Nieuw Delhi aangekomen. Hij brengt een bezoek van drie dagen aan In dia. Heden zal hij met premier Nehroe be raadslagen. Een uur voor de aankomst van Foster Dulles heeft de politie ongeveer tweehon derd demonstranten gearresteerd, die Dulles met leuzen als „Ga naar huis, Dulles!" en „Amerikanen, handen af van Azië!" wilden „begroeten". ff Generaal Naguib, de Egyptische premier, heeft Dinsdagavond te Cairo in een radio-uitzending verklaard dat 'zijn regering de Brits-Egyptische besprekingen over een ontruiming der Suezkanaal-zóne door de Britse troepen, heeft op geschort en dat zij thans voorbereidingen treft voor een „onafhankelijkheids- slag". De generaal zei dé: „Ik kan het Egyptische volk mededelen dat wij thans vastbesloten zijn onze rechten te doen gelden en dat wij, op het door ons en niet door de vijand te bepalen tijdstip en onder door ons gewenste omstandigheden, slag zullen leveren". Premier Naguib deed een beroep op het Egyptische volk zich, „wanneer het zover is", voor te bereiden op „de grootst moge lijke opofferingen, lijden en tegenslagen". Hij voegde hieraan toe dat de Egyptena- ren geduld moeten oefenen, daar zij te doen hebben met „een sluwe vijand, die van elk wapen gebruik maakt". Naguib verklaarde voorts dat de bespre kingen waren opgeschort omdat de Britten „hebben gepoogd het beginsel, dat de basis der beraadslagingen vormde, n.l. een on voorwaardelijke ontruiming der Suez- kanaalzöne door de Britse bezettingstroe pen, te torpederen". Hij voegde hieraan toe dat Egypte de be sprekingen niet is begonnen ómdat het meent aldus zijn rechten te kunnen verze keren, doch om met Groot-Brittannië tot overeenstemming te komen over de fazen van de ontruiming en de wijze, waarop deze zal geschieden. „Ook wilden wij de wereld, in geval de besprekingen zouden mislukken, tonen wat de ware Britse bedoelingen zijn", zeide hij. Hij vervolgde: „Wij zijn thans vastbeslo ten zelf onze rechten te handhaven, doch dat is geen eenvoudige taak. De regering, die verantwoordelijk is voor de veiligheid van het Egyptische volk, moet zich op deze taak voorbereiden en het volk waarschu wen voor hetgeen het te wachten staat, iii- dien het beslissende uur daar is. Onder de voorbereidingen valt militaire opleiding". Naguib zeide voorts dat Egypte er voor zal waken de in het verleden begane fou ten niet te herhalen. „Wij zullen geen nieuwe opvoering geven van het Palestijn se drama en evenmin zullen wij de trage die herhalen, die zich in 1951, na het op zeggen door Egypte van het Brits-Egypti sche verdrag, in de kanaalzone heeft afge speeld. Wij zullen niet overijld te werk gaan en wij zullen evenmin het volk aandrijven en in haast verkeerde dingen laten doen." De Duitse militaire raadgevers In een andere, eveneens Dinsdagavond te Caïro gehouden radiotoespraak, ant woordde generaal Naguib op Churchills opmerkingen in het Britse Lagerhuis over de voormalige Duitse officieren, die thans het Egyptische leger van advies dienen. „Churchill toonde zich gegriefd over het feit, dat Duitse militaire deskundigen het Egyptische leger raden, omdat hij wenst dat Britse officieren dit zullen doen. Doch Egypte zou geen baat hebben van Britse officieren en deze zouden het niet helpen in een strijd tegen Groot-Brittannië. Daar om hebben wij ons verzekerd van de hulp van gewezen Duitse officieren, die zich strikt bepalen tot uitvoering van de hun toegewezen laak en die deze getrouw ver vullen. Wij hebben ervaringen opgedaan met Britse militaire deskundigen. Een Britse militaire missie heeft tien jaap in Egypte gewerkt. Zij heeft in die periode haar taak niet kunnen of willen vervullen", aldus Naguib. Sabotage Een Britse militaire woordvoerder heeft meegedeeld, dat Egyptenaren gisteravond met stenen hebben gegooid naar een Britse militaire vrachtwagen in de Kanaalzone. Een militair werd gewond. Voorts zijn vannacht schoten gelost op een Brits koelhuis te Ataka bij Suez. Elders in de zóne zijn door onbekenden telefoonkabels doorgesneden. „Britten gereed" Brigade-generaal Goldsmith, stafchef vtin de Britse troepen in Egypte, verklaarde Woensdag, dat de Britten „niet verlangend zijn om moeilijkheden uit te lokken, doch als deze zouden worden opgedrongen,' zou men gereed staan om er het hoofd aan te bieden." De politie in Bucnos-Aires heeft onthuld dat het feit dat de complotteurs tegen Perón geen uurwerkmechanisme voor hun tijd bom hebben kunnen bemachtigen, het Ar gentijnse staatshoofd het leven gered heeft. De bom had in de 1 Mei-bijeenkomst van het Congres tot ontploffing gebracht moe ten worden, aldus zou een der samenzweer ders bekend hebben. "Firmat Lamas, de leider van de verzetsbeweging, die nog steeds voortvluchtig is, zou een uitnodiging hebben weten te krijgen om de bewuste vergadering bij te wonen. Dinsdagavond is gemeld dat Antonio Navatta, directeur van het Argentijnse departement voor telexverbindingen, de Amerikaanse persbureaux „Associated Pres" en „United Press" weer vergunning heeft verleend van hun eigen verbindingen in Argentinië gebruik te maken. Ook de maatregelen tegen het derde Amerikaanse persbureau, „International News Service", zijn later opgeheven. Mac Perdi, correspondent van het Ame rikaanse pei'sbureau „Associated Press", in Teheran, heeft aanzegging gekregen binnen drie dagen Perzië te verlaten. President Eisenhower heeft Dinsdag in een „praatje-bij-de-haard" via radio en tele visie verklaard dat „de Verenigde Staten, indien zij thans tot een algehele mobili satie zouden worden gedwongen, aan iedere militaire uitdaging van de Sovjet-leiders het hoofd kunnen bieden en de overwinning behalen". Hij waarschuwde dat de Sovjet-politiek „tot dusverre" nog niet gewijzigd is en riep op tot een voortdurende krachtsinspanning teneinde de kracht van „de vrije wereld" te vergroten. „Er is echter meer dan ajlecn een militaire bedreiging", aldus Eisenhower, die hierna uit eenzette, hoe de Sovjet-leiders er op rekenen, dat de Westelijke mogendheden niet haar huidige levensstandaard kunnen behouden en tevens grote bedragen aan haar defensie besteden. „Deze defensie moet allereerst van dien aard zijn, dat wij de kosten hiervoor voor lange, voor onbepaalde tijd kunnen dra gen....", zo zei de president, „want in onze huidige wereld kan een veiJamde in dustrie of een gedemoraliseerde arbei dersklasse hetzelfde zijn als een verloren veldslag". Eisenhower gaf vervolgens een ongun stig beeld van de financiële toestand, toen de republikeinen in Januax-i de macht van de democraten overnamen. De regering- Truman, zo zeide hij, heeft de belasting opbrengst voor het volgende fiscale jaar ongeveer 1.2 milliard dollar te hoog ge raamd. Voorts zou de door Truman voor gestelde militaire begroting niet volledig rekening hebben gehouden met de kosten van de Kox-eaanse ooi-log. De pi-esident verklaarde dat het door hem voorgestelde plan datgene zal ver wezenlijken, wat „werkelijk van levens belang voor onze veiligheid" is. Beknotting staatsuitgaven Eisenhower vervolgde: „Onze koex-s moet de volgende zijn. Aan de ene kant moeten wij gedurende onbepaalde tijd niet-dringende staatsuitgaven, welke de inkomsten overtreffen, vermijden. Aan de andere kant moeten wij onze uitgaven niet zodanig vex-minderen, dat de zuinig heid de wijsheid zou bedriegen Dit zou n.l. leiden tot een tekort aan kracht, waardoor de zaak van de vrijheid in de gehele wereld te lijden zou hebben". Hij zegde toe dat de regering volgend ,jaar tenminste 4.500.000.000 dollar minder 'zal uitgeven dan het door de regering- Trurnan noodzakelijk geachte bedrag. >5COOCOOOCCOOOOOOCOOOOC»OOCOOOOC» In politieke kringen te Londen verklaart men, dat sir Winston Churchill zal trach ten te komen tot een spoedige conferen tie met president Eisenhower, ter be spreking van de internationale toestand. Men gelooft echterdat hij eerst de premiers van het Britse Gemenebest na de kroning van Koningin Elizabeth zal ivillen raadplegen. De conferentie zou kunnen dienen ter opheldering van de huidige Brits-Ame rikaanse meningsverschillen. „De huidige Amei-ikaanse belastingen zijn te hoog en dreigen een wezenlijk ge vaar voor het particuliere initiatief te worden", zeide hij. De president deed daarop de volgende belastingvoorstellen: Bestendiging van de bestaande belas ting op overmatige winsten voor nog ze ven maanden. Dit zal de Amerikaanse schatkist een extra-bedrag van 800.000.000 dollar oplevex-en. De belasting op de inkomsten van be drijven zal op het huidige peil worden gehandhaafd. De inkomstenbelasting zal, met ingang van een Januari 1954 worden verlaagd. Een desbetreffend wetsontwerp is reeds lot wet verheven. De voorgenomen verlaging der accijnzen zal worden uitgesteld. Birmaanse rebellen hebben Woensdag 80 km ten Oosten van Rangoon een passa- gierstrein opgeblazen, waardoor vijf per sonen om het leven zijn gekomen en vele andere werden gewond. De trein ontspoor de door het tot ontploffing brengen van dynamietladingen. Na de ontsporing wer den de passagiers geplunderd. De dienst tussen Rangoon en Mandalay moest worden stop gezet. Opstandelingen hebben ook te vergeefs gepoogd een goederenti-ein op te blazen. Toen de trein langzaam door een bocht reed, werd hij door opstandelingen bescho ten. De bestuurder van de locomotief voer de de snelheid echter op en wist zijn trein in veiligheid te brengen. Uit Kopenhagen meldt Reuter dat op het Deense eiland Bornholm vanochtend weer een straaljager van het type MIG-15 geland is. Het toestel komt uit Polen, aldus ver luidt te Kopenhagen. De politie heeft nog geen bijzonderheden onthuld. De 22-jarige Poolse piloot is voorlopig geïnterneerd. Nader wordt gemeld dat de gelande MIG deelnam aan een oefenvlucht met vijf an dere vliegtuigen. Enkele minuten over acht maakte de piloot plotseling een duik, liet zijn extx-a tanks vallen en koerste op Box-n- holm aan. Bij de landing werden het landingsgestel en de rechtervleugel van het vliegtuig zwaar beschadigd. Met de handen omhoog liep de piloot op een jeep van de nabij gelegen vliegbasis toe, die ijlings kwam aangereden. (Vorige maand stelden de Amerikaanse militaire autoriteiten in het Verre Oosten 50.000 dollar als beloning beschikbaar aan elke communistische piloot die een MIG-15 naar Zuid-Korea zou vliegen. Volgens zegs lieden van het Amerikaanse departement van Defensie gold dit aanbod alleen voor het Verre Oosten.) Mark Twain: De ervaring leert ons maar één ding tegelijk en danin mijn ge val, nog nauwelijks. Premier Mayer heeft in de Franse Na tionale Vergadering de vertrouwenskwestie verbonden aan een van de voox-naamste onderdelen van zijn financiële hervor mingsplannen, namelijk aan de clausule in het wetsontwerp, die aan de regering spe ciale volmachten geeft om administratieve hervormingen en bezuinigingen in te voe ren. Volgens de grondwet kan de stemming over de vertrouwenskwestie niet voor 12 uur vannacht gehouden worden. De omstreden clausule zegt, dat de re gering tot 31 December het recht zal heb ben, bij decreet maatregelen van admini stratieve aard te treffen om de Franse be groting met tien procent te verlagen in vier jaar tijds. Koningin Juliana en Frlns Bernhard hebben gisteren na hun aankomst in Denemarken de middag besteed aan een bezoek aan de erebegraafplaats Minde lunden,-waar Deense verzetslieden be graven zijn. Zij legden een krans bij het prachtige monument van de beeld houwer Axel Poxtlsen, dat het middel punt vormt van deze begraafplaats. Het ligt in de bedoeling van Koningin Juliana en Prins Bernhard om aanwezig te zijn bij de officiële in werking stelling van de „Breedband" N.V. te IJmuiden op 25 Juni. Over de plaats, waar de plechtige ope ning zal plaats hebben, xs nog geen be slissing gevallen: men vermoedt dat zij in één van de gigantische hallen van het nieuwe industriecomplex, dat nu zo goed als klaar is, zal geschieden. Zoals x-eeds eerder werd meegedeeld, zal de Breedband N.V., opgericht in par ticipatie met de Staat der Nedei'landen onder meer koud- en warmgewalste plaat leveren en voorts ook blik voor de con- servenindustrie, dat tot nog toe ingevoerd moest worden. De Algemene Rekenkamer heeft aan merking gemaakt op het feit dat een lijf rente, welke in 1815 is toegekend aan de Pruisische generaal Biilow von Dennewitz, zulks wegens het aandeel der Pruisische legers in de bevrijding van Nederland, nog steeds aan de erfgenamen van deze ge neraal wordt uitgekeerd. Naar het oordeel van de Algemene Re kenkamer is die historische gebeurtenis achterhaald door de gebexmtenissen van 10 Mei 1940. De Rekenkamer meent, dat bij de behandeling van deze aangelegenheid niet alleen aandacht behoort te woi-den ge schonken aan de juridische zijde van het vraagstuk. Zelfs indien een onderzoek naar de juridische gronden niet zou leiden tot de conclusie dat het rijk van de uitkering der rente ontslagen is, zou daaraan een eind moeten woi-den gemaakt door een uit- spi-aak van de wetgever-, waardoor dit ver- oudei-de recht, dat sinds Mei 1940 alle mo rele waarde mist, vervallen zou worden verklaard, aldus de Rekenkamer. In officiële kringen te Washington laat me: orschemeren, zo meldt de New York Tir at Amex-ika niet zal deenemen aan eve, jie besprekingen met Rusland als Frankrijk niet ook bij de besprekingen vertegenwoordigd is. Nadat Koningin Juliana en Prins Bern hard op het vliegveld bij Kopenhagen wa ren begroet door hun koninklijke gastheer, voerde de tocht langs landelijke weggetjes en daarna over de grote weg naar de hoofd stad. Aan (Te rand van de stad begon de belangstelling en hoe verder men paar het centrum kwam hoe dichter de rijen wer den. Politie-afzetting was er weinig, slechts in de binnenstad waren een paar straten bij het paleis afgezet. „Leve de Koning! Leve Koningin Julia na!" hoorde men hier en daar roepen. Dui zenden kinderen juichten en wuifden en ook de van nature zo gereserveerde Denen kwamen uit de plooi. Op het gx-ote plein, dat ligt binnen het complex van het slot Amalienbor'g, hadden zich reeds ruim een uur tevoren duizenden opgesteld. Nadat de gasten het paleis binnen waren gegaan stormden de toeschouwers naar voren met vlaggetjes en wimpels. De vor sten verschenen onder luid gejuich van het publiek op het balcon. Zeer velen bleven op het plein wachten tot het Deense en het Nedex-landse koningspaar zich per auto be gaven naar het paleis Christiansborg waar de lunch werd gebruikt. Naar Mindelunden Des middags legden Koningin Juliana en Prins Bernhard een krans bij het gedenk teken op het kerkhof Mindelunden buiten Kopenhagen, waar de Deense verzetstrij ders zijn begraven. Tijdens de bezetting Klaas Carel Faber en Hubertus Bikker zullen voorlopig in Duitsland in arrest wor den gehouden, zo verneemt D.P.A. van be voegde zijde te Düsseldorf. Officieel is ver klaard, dat er nog geen besluit genomen is omtrent de vraag of de uitlevering van Bikker toelaatbaar is. Het „Oberlandes- gericht" van Düsseldorf heeft ook nog geen besluit genomen ten aanzien van de uitle vering van Faber. In goedingelichte U.N.O.-kringen te New York verwacht men, dat de U.N.O.-voor stellen zullen worden gematigd als de be standsonderhandelaars te Panmoendjom Maandag weer zullen bijeenkomen. Men gelooft, dat de V.S. is verzocht, de U.N.O.-vooi'stellen meer in overeenstem ming te brengen met de Indische resolutie, die in December door de Algemene U.N.O.- vergadering werd goedgekeurd. werden de Deense patx-iotteiï, die door de Duitsers ter dood gebracht werden, zonder meer „begraven" op „Ryvangen", het oefenterrein van de genietroepen, waar ook het vonnis voltrokken was. Na de bevrij ding besloot de regering op dezelfde plaats een waardige begraafplaats voor deze pa triotten in te richten. Er staat een indruk wekkend monument, voorstellende een zit tende vrouwenfiguur met aan haar voeten een gevallen strijder, vervaardigd door de beeldhouwer Axel Poulsen. Ook een aantal omgekomenen in Duitse concentratiekam pen, die na de bevrijding naar Denemar ken overgebracht zijn, zijn in „Mindelun den" begraven. Het K.N.M.I. deelt mede: Als gevolg van het passeren van een storing, draaide de wind in ons land gister middag naar het Westen. De binnenstro mende lucht van zee veroorzaakte een aanzienlijke afkoeling. Op verschillende plaatsen daalde de tempratuur in een half uur tijds ongeveer 6 graden. In het Noor den en Oosten van het land ging het bin nendringen van de koelere lucht gepaard met onweer. Vandaag naderde een gebied van hogere luchtdruk ons land, waardoor de bewol king weer oploste. Ten Z.Westen van Ierland ligt een nieu we depressie, die langzaam naar 't Noord- Oosten beweegt en waarvan de wolken velden morgen in de loop van de dag het land zullen binnendrijven. Tot aan het einde van de dag is de kans op regen ech ter nog gering. HOGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Morgen geleidelijk toenemende bewol king met later op de dag kans op enkele buien in het Zuiden van het land. Matige en tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid en Oost. Hogere tem peraturen. 21 Mei Zon op 4.38 uur, onder 20.36 uur. Maan op 12.50 uur, onder 1.45 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 20 Mei Hoog water: 8.49 en 21.19 uur. Laag water: 4.04 en 16.30 uur. Donderdag 21 Mei Hoog water: 9.48 en 22.24 uur. Laag water: 4.55 en 17.32 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1