Gemakkelijke zege van Middlesbrough tegen machteloos B-elftal RBJWIELEN BANDEN 55 Het meisje uit BoisColombes Clowntje Rick oresstr.15 Haarl0mT9l.ie548 Tweede avondmeeting in Hilversum 4 VAC ANTIEVOETBAL IN NIJMEGEN Appel speler voor Reims en trainer van Verviers? Tennis Nederlandse zege en nederlaag in Parijs Magneet, Burgers, R.S. X) boöaMi Flores EHS—Nautilus op het DWV-terrein Tiende avond-vierdaagse van 17 t/m 20 Juni LICHT 7 LOPEND Softball Verrassende uitslagen in de softballcompetitie Automobilisme Grote Prijs van Nederland Postduivensport Wedvlucht HPS ABR. MEYER BADCOSTUUMS 8.75 Van den Brekel tiende in de zevende étappe Voor de kinderen Rik van Steenbergen won achtste étappe Belgische Scheldeloodsen weer aan het werk Vragen over sluiting van Joodse winkels op Zondag Faillissementen Geen nieuwe paratyphus- gevallen in Schoonhoven Millioenste Vredestein autoband DAT ONRUSTIGE, OPGEJAAGDE GEVOEL, FEUILLETON WOENSDAG 20 MEI 1953 Na afloop van de wedstrijd tussen, het Nederlands B-elftal en Middlesbrough, die met drie-een door de Engelse professionals werd gewonnen, kon men uit het publiek veelal deze mening horen: waarom kondigt de voetbalbond een elftal aan, dat toch niet in het veld komt? Inderdaad, Zondagavond werd de samenstelling van de Ne derlandse B-ploeg bekend gemaakt en 2 x 24 uur later stonden slechts zeven van de elf oorspronkelijk gekozen spelers in het veld: Van der Kuil, Luiten, Van der Hoek en Biesbrouck hadden verstek laten gaan, naar het heette wegens blessures. En met enkele omzettingen in het restantje van de ploeg trad er onder aanvoering van Van Schijndel eigenlijk een geheel nieuw elftal* in het veld waarvan de middenlinie bestond uit Van Schijndel, Utermark en Huybrechts en de voorhoede uit Snoeks, Dahrs, Angenent, Bak en Van Overboek. Het Goffertstadion was voor deze ont moeting lang niet uitverkocht. Degenen die zich de moeite hadden getroost naar deze wedstHjd te gaan kijken, zullen zeker teleurgesteld naar huis zijn teruggekeerd. Want van de zijde van Middlesbrough werd vacantievoetbal gespeeld van het be gin tot het einde met af en toe een vleugje leaguevoetbal er door heen. Technisch waren de Engelsen zo veel beter dan de Nederlandse spelers, dat de gasten zich geen enkele maal behoefden in te span nen om te winnen. Integendeel, de zege viel Middlesbrough gemakkelijk in de schoot en zelfs het enige tegen punt was niet van een Nederlandse voet afkomstig, maar ontstond uit een mis verstand tussen linksback Corbett en doel man Ugolini, toen de eerste te hard en in de verkeerde hoek op zijn keeper terug speelde. Machteloos De Engelse ploeg liet de Nederlandse tegenstanders voldoende vrijheid om eigen spel te ontwikkelen, maar technische machteloosheid, gebrek aan snelheid en stuntelig schieten vormden de oorzaak, dat het Nederlandse B-elftal een zeer zwakke indruk in Nijmegen achterliet. De enige -speler die voortdurend op hetzelfde niveau speelde als de Engelsen, was Van Schijndel. Minder was rechtsbuiten Snoeks van Stormvogels en bepaald onvoldoende was zijn clubgenoot Angenent, de goalget- ter in de competitie, die tegen stopperspil Dicks geen voet aan de grond kreeg. Van Overbeek deed af en toe aardige dingen en datzelfde zou men ook kunnen zeggen van rechtsbinnen Dahrs, die op het laatste ogenblik was opgesteld. Men kreeg de indruk, dat de rood-witten van Middles brough op zeer gemakkelijke wijze een score van zes of achtnul hadden kunnen Bram Appel heeft een contract als trainer getekend met de plaatselijke club in Ver viers in België en zal 15 Juli aanstaande in functie treden. Aangezien het bestuur van Reims hem gaarne nog een seizoen zou wil len behouden wordt naar een oplossing gezocht die het Appel mogelijk zou maken op weekdagen zijn taak als trainer in Ver viers te vervullen, maar op Zondagen voor Reims uit te komen. Appel heeft hier geen bezwaar tegen, maar hoe Verviers er tegen over staat is hog niet bekend. Teneinde deze zaak te regelen zal een bestuurslid van Reims naar Luik reizen ter gelegenheid van de wedstrijd tussen Reims en de Braziliaanse club America uit Rio, die op 27 Mei in Luik gespeeld wordt. Ge hoopt wordt dat Verviers zich dan zal laten overhalen accoord te gaan met het voor gestelde compromis. In Parijs werd een begin gemaakt met het tournooi om de internationele tennis kampioenschappen van Frankrijk. In het dames enkelspel bracht onze landgenote Fenny ten Bosch het tot een overwinning. Zij versloeg de Francaise Jacqueline Pa- torni met 6—1, 3—6, 64. De Nederlander Van Dalsum ging het niet zo goed. Hij werd in de eerste ronde heren enkelspel door de Fransman Remy met 61, 62, 61 uit geschakeld. ADVERTENTIE Alle modellen in tour en sport. Betaling desgewenst in overleg. Bij het Soendaplein behalen maar dat men, in vacantiestem- ming, daar eenvoudig geen zin in had. De tweenul voorsprong bij de rust (beide doelpunten waren van Fitzsimmons) en het derde doelpunt van linksbinnen Delapenha een goed schot, volkomen on houdbaar voor Van Raalte vonden de gasten een vlotte en goede beloning voor. hun komst naar Nijmegen. En dat de eind stand, vijf minuten voor het einde, ten slotte drieeen werd, daarvoor mocht de Nederlandse voorhoede zelfs geen lauwe ren oogsten. Beslissingswedstrijd Maandag, tweede Pinksterdag wordt op het terrein van DWV in Amsterdam-Noord de beslissingswedstrijd gespeeld om het kampioenschap van de vierde klas tussen onze Haarlemse club EHS en Nautilus. Dit jaar organiseert de Nederlandse Wan delsport Bond, afd. Noordholland, voor de tiende maal de avondvierdaagse wandel tochten, een bijzonder sportevenement waar aan reeds tienduizenden in de lande met succes hebben deelgenomen. Het aantal kilo meters dat tijdens de Avondvierdaagse wordt gewandeld is als prestatie natuurlijk niet te vergelijken met de vierdaagse in Nijmegen, wel echter het feit dat ze gelopen wordt na een werkdag of schooldag. In 1952 was het aantal deelnemers ruim 20.000, waarvan alleen in Noordholland reeds ruim 7000. Het aantal deelnemers in Haarlem is de laatste jaren zeer verschil lend geweest. Onder leiding van de heer H. H. Winters, bestuurslid van de N.W.B. en de afd. N.H., heeft zich een comité ge vormd dat de propaganda dit jaar op grootse wijze heeft opgezet. Behalve alle oud deelnemers zijn ook alle lagere en middel bare scholen aangeschreven. Uit het feit dat de junioren tot 14 jaar reeds om 5 uur kun nen starten blijkt wel dat men rekening houdt met eventuele huiswerkproblemen. Verder zijn alle sportverenigingen in Haar lem aangeschreven op elk gebied. Het zou de eerste maal niet zijn dat een groep kla verjassers of biljarters zich opgaven. Tevens is dit een mooie gelegenheid voor alle gymnastiekverenigingen om deel te nemen. Verder hoopt men ook op grote deelneming van alle voetbalverenigingen en liefhebbers van de andere balsporten. De afstanden voor junioren (10 tot en met 13 jaar) zijn op Woensdag-, Donderdag-. Vrijdagavond en op Zaterdagmiddag 10 kilometer. Voor personen vanaf 14 jaar, drie avonden van 15 kilometer. Op Zater- dagmiddeg wordt 20 kilometer gewandeld. Degenen die op Zaterdagmiddag niet kun- pen wandelen kunnen dit parcours reeds op Dinsdag doen. NOORWEGEN VERLOOR VAN GR. BRIT- TANNIë. De Davis Cup ontmoeting Noor wegenGroot Brittannië (tweede ronde, Europese zóne) is in een 50 overwinning voor Groot Brittannië geëindigd, want ook de laatste twee enkelspelen waren voor de Britse spelers. ADVERTENTIE 14Wty RIJWIEL MOTOR Nadat het vorig jaar HHC de titel in de softballcompetitie had behaald, mocht ver wacht worden dat de nieuwe competitie een verbetering van het spelpeil zou brengen. Een verbetering die mede door de zo langzamerhand onvermijdelijke mutaties in de diverse ploegen aanleiding zou kunnen geven tot min of meer gewijzigde krachts verhoudingen. De uitslagen van de afgelo pen week, t.w. WGAEDO 44, HHC— HCK 45 en Gymnasion—Schoten 9—10, zouden daarom wel eens de voorboden kun nen zijn van een spannende strijd om de kampioenstitel. Schoten—Gymnasion Schoten—Gymnasion was een spannende wedstrijd die ondanks het feit, dat er nogal wat fouten gemaakt werden toch het aanzien waard was. Schoten opende de score, door in de 3e innings 4 punten te vergaren. Gymnasion voor de 4e keer aan slag, slaagde er voor als nog niet in de achterstand met meer dan één punt te verkleinen. Maar omdat Schoten nog geen kans had gezien om de voorsprong te vergroten, bood een en ander nog moge lijkheden genoeg. Schoten kwam in de 5e innings tot een totaal van 6 punten. Gym nasion, dat de gelijkmaker maakte met een nuttige honkslag zag deze gevolgd door een home-run, waarna het Schoten-veld het voorlopig niet meer kan bolwerken en de Heemsteedsen 6 punten konden scoren. In de 6e inning viel de beslissing. Schoten op haar beurt profiterend van onvoldoende veldwerk bracht de stand op 107 en Gymnasion maakte er nog 109 van, wat ook de eindstand werd. HHC—HCK HCK nam tegen HHC in de le innings de leiding. HHC bleef het antwoord hierop niet schuldig, maar wist toch pas in de 3e innings tot een 2—1 stand te komen, welke score in de 4e innings verhoogd werd tot 3—1. Toen hier op echter HCK uitliep tot 43 en de laatste slagbeurt zelfs mei o3 kwam voor te staan, leken de kansen voor HHC ver keken. Na veel spanning werd het tenslotte 45 voor HCK. Voor de Grote Prijs van Nederland, die geldt voor het wereldkampioenschap en door de KNAC wordt georganiseerd op 7 Juni aanstaande op het circuit van Zandvoort, zijn tot dusverre reeds de volgende cou reurs geëngageerd: Maurice Trintignant, Jean Behra of De Mairesse en Harry Schell, allen met Gordini; Ray Salvadori, Ken Mc Alpine en John Claes met Connaught; Ken Wharton met Cooper Bristol; Stirling Moss met Cooper Alta; Louis Rosier met Ferrari; Lance Macklin, Peter Collins of Duncan Hamilton met HWM, De Haarlemse Potsduiven Sociëteit hield Zondag 17 Mei een wedvlucht vanaf Quie- vrain. De afstand hemelsbreed was 230 kilometer. De duiven werden om halfnegen in vrijheid gesteld. De uitslag was: H. J. Handgraaf 1, 4, 10, 24; T. Roodselaar 2, 5, 7, 16; G. Roodselaar 3; C. v. 't Ende 6, 8, 9; J. Vergers 11, 14, 18; A. B. Vergers 12, 13; G. H. Beendel 15; P. Verbeen 17; H. Everts 19, 22; H. Handgraaf Jr. 21; A. Boogaard 23; R. Roodselaar 25, 27; G. donkerman 26. Eerste duif 11 uur 18 min. 39 sec. Laatste duif 11 uur 27 min. 28 sec. ADVERTENTIE GR. HOUTSTRAAT 16 - HAARLEM katoen, wol en nylon vanaf Voor de tweede avondmeeting in Hilver sum, die Donderdag aanstaande wordt ge houden, bestaat wederom grote belangstel ling, zelfs zo, dat het internationale nummer één van de interessantste krachtproeven van dit seizoen beloofd te worden. Met 10 klasse- paarden, waarvan het merendeel 40 m. voorgift krijgt van de cracks Madame B en Notekraker S, waarborgt dit nummer de nodige spanning. De in grootse vorm zijnde Madame B kan hier opnieuw winnen, doch zij zal zich daarbij tot het uiterste moeten geven om de tegenstand van Mike van Hollo, Notekraker S en Norbert M te breken. Voor de Vuurvlieg-prijs heeft Geersen zijn beide 4-jarige cracks Qui Hollandia G en Quick Hollandia G van stal gehaald. De preferé Geersen uit dit duo zal als winnaar naar het entrainement terugkeren. Oosting's Oogappel en Ortolaan S vormen zijn naaste concurrenten. De drie-draverij is zeer moeilijk te voor spellen, daar de indeling der series nog niet bekend is. Hoe deze ook uit moge vallen, een feit is dat stal Bakker met Peter Chestnut en Paul Spencer veel ondersteu ning zullen genieten. In de finale zal ook kunnen doordringen Parel Holland C en de keuze Van Leeuwen Jr. uit Odysseus K en Quickline. In het amateursnummer staat Oriënt Expresse G met een eerste kans, doch daar dit paard zeer moeilijk te rijden is faalt het in de meeste gevallen met een amateurrijder. Eerder nog kan de voorkeur uitgaan naar Oosting's Lieveling, die regelmatig en be trouwbaar is. Ooievaar S en Overste van Fresena zullen niet ver van de winnaar eindigen. Het openingsnummer zal waarschijnlijk moeten worden gesplitst. De 4-jarige Quasi A, die al enige malen dicht bij een overwin ning is geweest zal nu met een weinig geluk als winnaar de finish kunnen passeren. Andere kanspaarden in deze zo steeds ver rassende nummers zijn Qucrelle Spencer en de keuze van Geersen uit Quant a Moi, Rhea Hollandia en Romeo Spencer. Route de France Voor de zevende étappe van de Route de France van Pougue naar Thiers zijn 71 renners gestart. Bij Magny-Cours (23 km.) ontsnapten Ottavi, Cigano en Delmas, by wie zich later Buitel en Rabouille voeg den. Dit groepje Hep geleidelijk uit tot de voorsprong 2 minuten bedroeg. Toen werd een georganiseerde achtervolging ingezet en ongeveer 30 kilometer voor de finish vormde zich een peloton van een twintigtal renners dat Van den Brekel in de gelederen telde, evenals Van 't Hof. Tijdens de afdaling naar Tom-s namen zeven hunner een kleine voorsprong en de Belg Depaepe, drager van de leiderstrui, toonde zich de snelste in de eindspurt. Van den Brekel werd 10e met 45 seconden achterstand en Van 't Hof legde beslag op de 14e plaats, in dezelfde tijd als Van den Brekel. Klassementen Het klassement van de zevende étappe van de Route de France luidde: 1. Depaepe (België) 4.07.22; 2. Picot (Frankrijk); 3. Gillet (Frankrijk); 4. Bares (Frankrijk); 5. Rascagneres (Frankrijk); 6. Vincent (Frank rijk); 7. Tegner (Frankrijk) allen in de zelfde tijd: 8. Brun (Frankrijk) 4.07.50; 9. Tretout (Frankrijk) 4.08.07; 10a. Van den Brekel (Ned.) 4.08.07; 14. Van 't Hof (Ned.) zelfde tijd. In het klassement van de zevende étappe staan de Nederlanders Van Roon, Leo Ste vens en De Groot resp. 35e, 36e en 37e, allen in 4.09.40. Plantaz (Ned.) werd 44e in 4.10.30. Het algemeen klassement luidt thans: 1. Depaepe (Belgieë) 33.22.50; 2. Lowie (Bel gië) 33.27.26; 3. Bertolotti (Fr.) 33.27.49; 4. Huyghe (België) 33.28; 5. Desmet (België) 33.30.52; 6. Van de Brekel (Ned.) 33.33.10; 7. De Groot (Ned.) 33.34.12; 9. Van 't Hof (Ned.) 33.35.40; 21. Leo Stevens (Ned.) 33.49.41; 22. Van Roon (Ned.) 33.50.01; 36. Plantaz (Ned.) 34.03.20. c Och, ochwat was die erwtensoep lekker! Toen ze hun kop hadden leeggesmuld, likten ze hun lippen nog af. Wie wil nog 'n kop?", vroeg Pilon. „Er is volop, hoor. Als je nog lust, zeg je 't maar. Ik neem ook nog vmt!" Nou, eerlijk gezegdze lustten best nog wat. „Rick, nou mag jij de koppen nog eens volmaken", zei Pilon. „Kun je dat?" Natuurlijk kon Rick dat. Hij nam één voor één de lege koppen aan en schepte ze met de grote lepel vol. „Asjeblieft, heren!", lachte hij, en met de volle kop in de hand maakte hij een keurige buiging. Maar ojeedat liep verkeerd af! Toen hij de laatste kom had volgeschept en hij weer een buiging maakte, bleef het plooirandje van zijn jasje aan de punt van de lepel haken, die in de pan stond. En toen hij weer rechtop ging staantoen wipte die volle lepel omhoog. En toen kreeg Rick daar opeens een hele plas soep over zijn rug! Jongens, wat schrok hij.... Dat was een raar gevoel. De soep en de erwtjes dropen over zijn hals en zijn jasje, en een schijfje worst kleefde tegen zijn oor! Gelukkig was de soep niet erg heet, zodat hij zich niet brandde. Maar wat zag hij er uit! De Ronde van Italië De Belg Rik van Steenbergen heeft de achtste étappe van de Giro, van Follonica naar Pisa, gewonnen. Hy reed de 106 kilo meter in 2 uur 59 min. 31 sec. Het klassement luidde verder: 2. Schaer (Zwits.); 3. Pezzi (It.); 4. Gestri (It); 5. Suykerbuyck (Ned.) allen in dezelfde tijd als Van Steenbergen; 6. Ockers (B.) 7. Frosini (It.); 8. Defilippis (It.); 9. Maggini (It.)10. Bini (It.); 20. Van Breenen (Ned.); 25. Van Est (Ned.); 28. exaequo het grote peloton met Koblet, Coppi, Dekkers, Roks, Wagtmans en Peters in dezelfde tijd als Maggini. Vervolgens het grote peloton in dezelfde tijd als Ockers. In het algemeen klassement kwam wat de hoogste geplaatste renners aangaat geen verandering. Het algemeen klassement na deze étappe: 1. Koblet (Zwits.) 46.51.46; 2. De Santi (It.) 46.52.12; 3. Fornara (It.) 46.52.22; 4. Coppi (It.) 46.53.07; 5. Corrièri (It.) 46.54.29; 6. Louis Bobet (Fr.) 46.55.12; 7. Van Est (Ned.) 46.55.23; 8. Bartali (It.) 46.55.29: 9. Brasola (It.) 46.56.13; 10. Milano (It.) 46.57.29. In het algemeen klassement na de 8e étappe staat Roks 53e met een totaaltijd van 47.10.53, Dekkers 65e met 47.14.41, Peters 75e met 47.20.22, Wagtmans 87e met 47.28.07, Suykerbuyck 88e met 47. 29. 22 en Van Breenen 97e met 47.37.05. ADVERTENTIE De Belgische zee- en rivierloodsen in Vlissingen, die in de nacht van Maandag op Dinsdag in staking waren gegaan, heb ben Dinsdagavond het werk hervat, nadat zij in Antwerpen en Ostende vergaderd hadden. Hun grieven betreffen het feit, dat het landpersoneel van de loodsdiensten wèl, maar het varend personeel geen loons verhoging heeft gekregen. Er zal met het Belgische ministerie van Verkeer over deze kwestie onderhandeld worden. Doordat een verplichte reserve in Vlis singen was achtergebleven, bestaande uit loodsen die geen principiële bezwaren had den tegen de uitcfefening van de dienst, kon de belóodsing op zee doorgaan. De rivier- dienst echter heeft stilgelegen. Dinsdag avond werden alle diensten hervat. Het lid van de Tweede Kamer de heer Gortzak heeft schriftelijk aan de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd of het iuist is, dat de Kroon haar goedkeuring heeft onthouden aan de bepaling in de Amsterdamse verordening op de winkel sluiting, waarin aan Joodse winkeliers, die hun Sabbath vieren, toestemming wordt verleend om hun zaken op Zondag tot 18 uur geopend te hebben? Hij vraagt voorts waarop „deze discrimi natie van de Joodse bevolkingsgroep steunt", en of de minister niet van oordeel is, dat, waar de niet-Joodse winkeliers het recht hebben om op de Sabbath de rust dag der gelovige Joden tot 18 uur ge opend te zijn, de Joodse winkeliers het recht bezitten om op de Zondag tot 18 uur hun zaken geopend te hebben? Tenslotte wordt gevraagd of de minister alsnog bereid is het besluit, dat door de Amsterdamse gemeenteraad werd genomen, goed te keuren? De Arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 19 Mei 1953 in staat van faillissement verklaard: S. Abbine, manufacturier te Zaandam, Oostzijde 383. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. F. Sachse te Heemstede. De Vennootschap onder Firma Technisch Bureau en Handelsonderneming Gebr. van Hees, te Haarlem aan de Rijksstraatweg 235, en haar vennoten: A. W. M. van Hees Jr. te Haarlem, Rijksstraatweg 235 en A. W. A. van Hees, wonende te Haarlem. Rijksstraat weg 235. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Cui-ator: mr. J. H. Ekering te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden op Dins dag 19 Mei 1953 opgeheven de faillissemen ten van: G W. J. Tuyn, gehandeld hebbende onder de naam Rubbergroothandel G. W. J. Tuyn, thans los-werkman te Beverwijk, Alkmaarse- weg 39. Rechter-commissaris: mr. N. Ree ling Brouwer. Curator: mr. M. D. Proper te Haarlem. A. N. Loogman, schilder te Haarlem, Schalkwijkerstraat 35. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. F. Sachse te Heemstede. Wegens het verbindend \Yorden van de enige uitdelingslijst is op Dinsdag 19 Mei 1953 geëindigd het faillissement van: J. P. Kok, handelende onder de naam „Haar lemse Accu Centrale" te Haarlem, Zijlweg 43 zw. en 43 a. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. J. G. Bettink te Haarlem. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 18 Mei 1953 is aan T. H. A. Kamer, handelende onder firma Haarlemse Koper- en Metaalgieterij te Haar lem, Zanenstraat 52 zw., voorlopig surséance van betaling verleend, met benoeming van mr. H. Peters te Haarlem, tot bewindvoer der, terwijl het verhoor van de schuld eisers is bepaald op 1 Juni 1953 des namid dags te 3.20 uur. Op medisch advies is gisteren een kind van de familie Bonter in Schoonhoven naar het ziekenhuis te Gouda overgebracht. Overigens hebben zich geen nieuwe vergif- tigingsgevallen voorgedaan. Men hoopt dat het aantal zieken zich niet verder zal uit breiden. Het gemeentebestuur is niet over gegaan tot sluiting van scholen, maar heeft aan de hoofden verzocht leerlingen uit be smette gezinnen tot nader order niet tot de lessen toe te laten. In de Nederlandsch-Amerikaansche auto bandenfabriek Vredestein te Enschede is de millioenste autoband uit een der vulcaniseerpersen gerold. Dat gebeur de in tegenwoordigheid van de president commissaris der n.v., ir. F. Q. den Hollan der, de Amerikaanse president van de Goodrich Company te Akron in Ohio, de heer John L. Collyer, de Commissaris der Koningin in de provincie Overijsel, ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren, de secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, prof. G. Brouwers, de directeur-generaal voor de industrialisatie, dr. E. L. Kramer, en de adjunct-directeur van het Directoraat Materieel Landmacht, generaal J. R. H. Lages. De directeur der fabriek, ir. E. L. C. Schiff, hield een rede, waarin hij een kort overzicht gaf over de groei van de fabriek, die pas na de oorlog is gebouwd. Het aantal arbeiders van de fabriek be draagt op het ogenblik 680 personen. De export bedroeg in 1952 10 millioen gulden, hetgeen neerkomt op circa 35 percent van de productie. Verwacht wordt, dat de uit voer dit jaar aanmerkelijk zal stijgen. De onderneming verwerkt zoveel mogelijk producten uit eigen land. ADVERTENTIE U kent het maar al te goed. Het vindt vaak zijn oorzaak in het drukke, in spannende leven. Zorg daarom, dat Uw zenuwen U niet de baas worden. Voed U goed en gebruik dagelijks een flinke eetlepel VITAMINE GISTVLOKKEN. Binnen een week a 10 dagen zult U be merken, dat U zich fitter gevoelt en dat U meer werk kunt verzetten zon der nerveus of gejaagd te worden. VITAMINE GISTVLOKKEN zijn een product van de Koninklijke Nederland- sche Gist- en Spiritusfabriek N.V. Zij bevatten het gehele in gist aanwezige natuurlijke vitamine B complex, als mede een hoog percentage eiwit. Regelmatig gebruik zal Uw gezondheid en Uw zenuwgestel ten goede komen. Verkrijgbaar bij Uw apotheek. (Commissaris Gilles op onderzoek) door JACQUES. DECREST Uit het Frans vertaald 24) Eenvoudig of niet. dat doet er weinig (oe Het mag niet gebeuren. De kleine man praatte tamelijk zacht, zonder zijn stem te verheffen maar' met een nadruk, een buitengewone autoriteit. Men kon zich slecht indenken, dat men er weerstand aan zou kunnen bieden. Gilles bood trouwens geen weerstand. Zonder controle, zonder nadenken liet hij de indrukken tot zich komen en ant woordde op natuurlijke wiize. Maar deze overgave was vrijwillig. Hij wilde alles weten van die vreemde man, waarin hij een nogal buitengewone kracht voelde. Men „maakt" geen twee milliard uit niets zonder een coëfficiënt van persoonlijke waax-de dat uitsteekt boven dat van wie dan ook. Geluk was daarvoor niet vol doende. Waaruit bestond die waarde? Waar voedde zien dit potentieel van energie? Gilles was nieuwsgierig het te weten. Was het beste middel niet hem te laten praten? Gilles had dat gevoel van zekerheid, dat hij in niets meer te beïnvloeden was dan in de eigenliefde, die hij aan de mensen toedroeg. Hij kon een uur lang „ja jategen Heltzer zeggen; dat verbond hem tot niets. Hij onderging echter de sensatie van een splitsing in tweeën, een rol te spelen en zich te zien spelen. Dat is afgesproken, mijnheer, ant woordde hij na korte tijd. Het nodige zal gedaan worden en uw naam zal niet wor den genoemd. Heltzer ging door met heen en weer lopen zonder een woord te zeggen. Hij had niet opgemerkt, dat het onderhoud ten einde was. Gilles bleef enige ogenblikken zitten zonder zich te verroeren, toen stak hij een sigaret op en begon rustig te roken. Hij probeerde zich de carrière van Helt zer, het begin ervan, te herinneren. Maar dat begin was slecht bekend, al bijna legendarisch. Wat was er precies gebeurd in het halfduister van de wouden in het Verre Oosten waar de sporen van Heltzer's jeugd zich verloren? Men sprak er weinig over. Heltzer scheen het trouwens niet prettig te vinden dat men erover sprak. Hoe had hij zijn eerste rubber aanplantin gen geleid? Hoe had hij de eerste millioe- nen verdiend, die hem in staat gesteld hadden zijn bezittingen langzamerhand te .vergroten en weldra in zijn productie de rubberplantages van Equatoriaal Afrika op te nemen? Uit die landen van vochtigheid, koorts en bloed stijgen nog altijd dampen op, die de reputaties van mannen vergif tigen. Men moet niet altijd die ongezonde geuren inademen, die de meest gezonden dreigen te besmetten. Heltzer Heltzer was plotseling voor Gilles blij ven staan, met zijn handen in zijn zakken. Houdt u van uw vak? Een lichtflits flonkerde op de brillegla- zen, die zo zijn blik verborgen en het magere gezicht op een masker lieten lij ken. Soms, antwoordde Gilles. Niet altijd? Neen. Houdt u er op dit ogenblik van? Neen. Gilles had duidelijk en zonder aarzelen geantwoord. Heltzer liep naar de boekenkast, kwam weer naar hem toe. Waarom? Omdat de zaak, waarmee ik me bezig houd, me niet interesseert. Werkelijk?Kunt u me zeggen waarom? Doet er weinig toe. Toch. Het doet er wel toe. U moet opmerken, dat ik dit uit menselijke nieuwsgierigheid vraag. U kunt heel goed geen antwoord geven Maar mensen, een man, kennen, dat boeit me altijd. Het is het enige, wat me boeit. En ik geloof dat u een man bent. Dat is best mogelijk. Zeg mij eens wat u niet aanstaat in die affaire-Dorsel? Heltzer sprak nog altijd op dezelfde toon, niet vlugger, niet langzamer. Maai er was op dat ogenblik bijna vriendelijk heid in zijn stem Gilles voelde het. Hij wist dat een con fidentie soms een ander uitlokt van de- geen tot wie men spreekt. Ziet u, mijnheer, voor mij is er in die zaak bijna niets anders dan het belang van het probleem, de techniek als u wilt. Vind de moordenaar van Dorsel. Daarna is het afgelopen. De mensen, die in de zaak be trokken zijn, interesseren me niet. Ik ben, zoals u, mijnheer Heltzer, het is de men selijke kant, de hartstochtkans van een misdaad, die me kan ontroeren. Maar ver der! Ja, zei Heltzer. Dorsel? Mijn hemel, U hebt me ge zegd, dat u van hem gebruik gemaakt hebt. Dat is alles, waarvoor hij deugde. Het zou idioot zijn als ik, zelf politieman, mijn beroep zwart zou maken, en ik vind dat een eerlijke politieman even eerlijk is als wie ook. Maar ik weet niets ergers dan een onbetrouwbare politieman. In wat voor walgingwekkende zaak Dorsel be trokken was, zodat men het nodig vond hem te laten verdwijnen, daarvan weet ik nog niets. Maar ik heb er niet veel plezier in om in die modder te gaan roeren. Heltzer luisterde naar hem zonder zich te verroeren. Dat is juist, zei hij, toen Gilles was uitgesproken. Als ik u ooit een of andere dienst kan bewijzen, commissaris, aarzel dan niet. Ik zou graag zien, dat u geen slechte herinnering bewaart aan onze ont moeting. Ik dank u. Gilles stond op. Ik zal u op de hoogte houden van het onderzoek en het vervolg van de zaak, mijnheer. Kan ik u opbellen of heeft u liever dat ik langs kom en naar u vraag? Neen, neen. Nooit iets over de tele foon. Komt u maar langs. Ik ben bijna altijd op mijn kantoor, ik heb geen tijd om weg te gaan. Ik zal u nooit laten wach ten. Ik weet dat u meer te doen hebt. Tot ziens, mijnheer. Heltzer slak hem de hand toe. Tot spoedig. Gilles was al op de drempel, toen hij zich hoorde roepen. Commissaris. Hij draaide zich om. Heltzer, staande bij het raam, veegde zijn bril af met zijn zak doek. Gilles zag eindelijk zijn blik. Commissaris, weet u of Dorsel fami lie had, een kind of zo? Ik geloof het niet, mijnheer. Hij is nooit getrouwd en leefde alleen. Tenzij hij ergens nog broers of zusters had. In ieder geval heeft niemand naar hem ge vraagd. Ach! Heltzer had lichtblauwe, uitpuilende, wat bijziende ogen. Gilles wachtte. Dat is alles. Ik dank u. Inspecteur Moreau wachtle op Gilles. En? vroeg deze hem, toen hij binnen kwam Ik kom van de baas. Hij sterft van angst. Heltzer!.... Denk je eens even inHeltzer! Gilles liet zich in zijn leunstoel vallen, strekte zijn benen uit; de eerste koude veroorzaakte altijd jichtsteken bij hem. „Dat is vrolijk, dacht hij, ik ben precies als de oude Maria! En dan die zaak-Dor- sel, wat hangt die mij de keel uit Moreau kende die genblikken van de pressie goed, die Gilles had als een ?aak hem verveelde of als hij zin had aan iets anders te denken. Hij had echter iets om hem van gedachten te doen veranderen. Ik heb nieuws. Gilles kende Moreau heel goed sedert zij samenwerkten. Hij wist, dat als Mo reau nieuws aankondigde, het dan werke lijk nieuws was. Wat dan? Een notitieboekje. Van Dorsel? Ja, zijn kasboekje. Ik heb vanmor gen de huiszoeking in zijn kamer geleid. Niets, geen papier, geen brief. De oude vos was wantrouwend. En het notitieboekje? In de zak van zijn vest, op de leu ning van een lage stoel bij het bed. Het vest van het costuum, dat hij op de avond van het misdrijf droeg. U herinnert u na tuurlijk dat hij die avond een wollen pullover droeg. Het was die nacht koud. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6