BETERE KLEDING Katholiek P.v.d.A.-li d, G. Ruygers, sprak voor Heemstee dse socialisten Kort en bondig Haarlem zingt voor Oude Tonge Orgelconcert door George Robert met optreden van Georgette Hagedoorn Fotografielessen op Hartenlustschool Amsterdamse Beurs Ruiling of koop Pres. Steijnstraat 1 519de STAATSLOTERIJ u™. - 7e nis, WOENSDAG 20 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 „New Orleans" in Minerva-Theater Noorse straaljager neergestort Programma Instituut voor Arbeidersontwikkel ing Voorbereiding Esperantocongres Burgerlijke Stand van Haarlem Gebrandschilderd raam voor directie van H.A.C. Nederlands Kamerorkest heeft erevoorzitter Scheepvaart Fotocopieën Foto Hilarius De afdeling Heemstede van de Partij van de Arbeid hield gisteravond onder voorzitterschap van de heer H. Disselkoen een openbare vergadering in het bijge bouwtje van het Cafetaria-Restaurant aan de Binnenweg, waarin het woord werd ge voerd door het lid van de Tweede Kamer, de heer Ruygers. De heer Ruygers meende, dat ook de ge meenteraadsverkiezingen in verband ge bracht kunnen worden met nationale en internationale algemene vraagstukken. Spreker was van mening, dat de gemeente, in West-Europa althans, de kleinste levens kring is, waarin verkiezingen worden ge houden. Vroeger hield de gemeente zich alleen bezig met vraagstukken, die zuiver op het gebied van de gemeente lagen, maar te genwoordig is men door het gecompliceer de politieke leven, niet meer in staat een voudige kwesties werkelijk eenvoudig te behandelen. Spreker wees er voorts op. dat de ge meenteraadsverkiezingen dit jaar bijzon dere betekenis hebben en dit is het ge volg van de uitslagen van de Kamerver kiezingen van verleden iaar. Immers, vijf entwintig jaar lang zijn de Katholieken de grootste partij van Nederland geweest en thans wil iedereen zien of de Partij van de Arbeid wel of niet de eenmaal ver kregen voorsprong kan behouden. K.V.P. of P.v.d.A.? Vervolgens besprak de heer Ruygers het vraagstuk op welke partij de Katholieken nu eigenlijk moeten stemmen: op de Partij van de Arbeid, op de Katholieke Volks partij of op de Katholieke Nationale Partij. Spreker noemde achtereenvolgens enkele punten, waarom de beide speciaal Katho lieke partijen niet de voorkeur genieten en hij wees daarbij vooral op het feit, dat er in de K.V.P. interne moeilijkheden zijn ontstaan, die het voor verschillende groe pen van de Nederlandse bevolking onmo gelijk maken zich bij deze bij uitstek Ka tholieke partij aan te sluiten. De heer Ruy gers sprak zijn verheuging uit over het feit, dat in Nederland de drie volksgroe pen, die voor de oorlog gescheiden leefden, de Katholieken de Protestanten en de bui tenkerkelijken, na 1945 op verschillend ter rein samenwerken. Spreker meende, dat thans voor al deze groepen de P.v.d.A. de enige waarborg was voor een politiek-stevige koers. Op één belangrijk punt bestaat, aldus de heer Ruygers nauwelijks verschil van mening tussen de K.V.P. en P.v.d.A. Dit betreft namelijk het alles overheersende waagstuk in de wereld, de sociale kwesties. Dit vraagstuk is niet typisch Nederlands of Europees maar heeft de belangstelling van de gehele wereldbevolking. De com missie voor hulp aan de minder ontwik kelde gebieden, een der onderdelen van het uitgebreide UNO-apparaat. is na uit voerige onderzoekingen tot de conclusie gekomen, dat voor de helft van de mens heid de levensomstandigheden slechter zijn Op initiatief van de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, wordt in het kader van de natuurkunde lessen op school aan de derde klas der Har tenlustschool onderricht gegeven in de basisbegrippen der fotografie. In iedere tak van wetenschap en cultuur wordt de fotografie gebruikt zodat het van groot belang is wanneer de jongens en meisjes daarvan enig begrip krijgen. In vier lessen behandelde Dick Boer, re dacteur van „Focus", de grondslagen der fotografie. Eerst de camera, waarna in de tweede les het begrip gevoeligheid van het foto grafisch materiaal werd verklaard en ge demonstreerd. Onder groot enthousiasme der leerlingen werd een film ontwikkeld. In de derde les gingen de leerlingen naar buiten om met eigen camera's te leren fotograferen, terwijl in de vierde les de behaalde resultaten werden besproken en geprojecteerd. Het grote belang der projectie werd in het licht gesteld en de jongelui konden zelf hun projectietoestel uit elkaar halen om goed te zien hoe eenvoudig dit eigenlijk in zijn werk gaat. Haarlemse Jazz-Club In het Minerva Theater in Heemstede is gisteravond voor de leden van de Haar lemse Jazz Club de eerste van een reeks filmavonden gehouden. In de stampvolle zaal speelde, om de stemming er in te brengen, het tweede huisorkest van de H.J.C. onder leiding van Han Baas, be staande uit een piano, slagwerk, gitaar bas, klarinet, trombone en trompet. Het orkest is in 1949 opgericht en heeft dus wel enige ervaring op Jazzgebied. Er wordt slechts in oude stijl gespeeld. Geen bana liteit, geen show, maar serieuze jazzmu ziek, waarbij ieder instrument een geheel eigen taak heeft te vervullen. Het samen spel was uitstekend en het behoeft wel geen vermelding, dat de jongere musi cerende leden* van de H.J.C. aan deze groep een goede steun hebben. De hoofdschotel van de avond was een film, getiteld ,jNew Orleans" waarin top figuren uit de jazz, als Louis Armstrong, Barney Bigard en Billie Holiday optreden. De film geeft de ontwikkeling van de jazz" muziek in de obscure wijk Storeyville in New Orleans te zien. Negers speelden om streeks 1912 in de kroegjes hun blues. Dit Storeyville werd echter door de politie wegens een te veel aan misdadigheid en onfatsoen gesloten. De bewoners trokken alle kanten uit. Een deel van hen vestigde zich in Chicago en daar kwam de jazz tot nieuw leven. Daarop volgde de verovering van geheel Amerika en Europa. Tot zover heeft de film waarde. Wanneer men ech ter let op het verhaal, waar de jazz en de klassieke muziek elkaar ontmoeten en de laatste muziek het moet ontgelden, wordt het geheel wat naïef. Overigens zal deze avond, wat de muziek aangaat, volledig aan de eisen van de bezoekers hebben vol daan. OSLO (Reuter). Een Noorse straaljager type Vampire is vanochtend bij Stavanger neergestort. De piloot kwam om het leven. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. dan voor de Europese arbeiders van 1850 en spreker meende dat de P.v.d.A. en aan verwante partijen de enige bewegingen zijn die deze mensen kunnen opvangen omdat alleen in deze partijen de sociale kwesties centraal ge&teld worden. Middengroepen en humanisme De heer Ruygers bestreed vervolgens de bezwaren, clie er tegen het beleid van de P.v.d.A. bestaan ten opzichte van het hu manisme en de middengroepen bij sommi gen bestaan. Spreker deelde mee, dat het bestuur van de P.v.d.A. wil trachten aan de onevenredigheden in salarissen en be lastingen tussen arbeidersgroepen en mid dengroepen een einde te maken. Spreker betreurde het, dat het vraagstuk van het humanisme in een politiek-propa- gandistische sfeer is gekomen. Volgens de heer Ruygens moet een politieke partij geen antwoord geven op vragen van le vensbeschouwingen en hij was dan ook bijzonder verheugd, dat de P.v.d.A. niet van ieder geloof een politieke richting maakt. Tenslotte weidde de heer Ruygers nog even uit over het proces van de „door braak" en hij wees er op dat dit proces ook een geestelijk vraagstuk genoemd kan worden. Spreker meende, dat het een ideaal was waarvoor het de moeite waard is te blijven strijden. Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling, afdeling Haarlem, heeft ook voor de maanden Mei en Juni weer een uitgebreid programma uitgestippeld, waarin vooral de natuurvrienden zeer zeker iets van hun gading zullen vinden. Van 23 tot en met 25 Mei wordt er op de terreinen van het Meenthuis in Blaricum een groot Pinkster kamp gehouden, dat georganiseerd wordt door de Natuurvriendencommissie van de federatie Amsterdam. Op Zondag 31 Mei houden de Haarlem mers een dag-fietstocht naar de Nieuw- koopse plassen. Via de Haarlemmermeer polder gaat de tocht over Kudelstaart, langs de Westeinderplas naar Bilderdam. Vervolgens gaat men langs de Drecht en Amstel naar Nieuwveen en van daar naar Nieuwkoop. Dit is uiteraard niet de kortste weg, maar de fietstocht is op zich zelf al meer dan de moeite waard. De tocht duurt lang, maar is niet vermoeiend, omdat men een groot gedeelte van de dag in de boten doorbrengt. De Amsterdamse Natuurvrienden houden op 6 en 7 Juni weer een weekeinde. Deze keer gaat de tocht naar de Kennemer duinen. Twee dagen later, op 9 Juni, zullen de Haarlemmers een avondwandeling met natuurhistorisch karakter maken. Tijdens deze wandeling zal speciale aandacht ge schonken worden aan de flora en fauna. Tenslotte is men bezig met de organisa tie van een weekeinde naar Aalsmeer. De dagen zullen 13 en 14 Juni zijn. Het Haagse gerechtshof heeft de refe rendaris P. H. P. veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf voorwaardelijk. Hem was ten laste gelegd, dat hij valse reis declaraties had opgemaakt en een bepaling van het besluit op het vijandelijk vermogen overtreden naa. HAARLEM EN OMGEVING De 42-jarige verpleegster M. van E., die gistermiddag in de Gierstraat plotseling en volgens de politie zonder uitkijken over stak, werd aangereden door de 34-jarige bromfietser H. T. uit Woerden. Beiden vie len en de verpleegster kreeg een vleeswond aan het linker onderbeen en een bloed uitstorting boven het linker oog. De brom fietser kreeg een neusbeen fractuur en een lichte hersenschudding. Beiden zijn naar het Diaconessenhuis vervoerd, vanwaar de brom fietser na behandeling naar Woerden ge bracht kon worden. Het spreekuur van Vrijdag 22 Mei van de Haarlemse burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, is verplaatst naar Zaterdag 23 Mei Morgenavond, zinyen elf grote en bekende koren (zevenhonderd zangers) in de Grote Kerk met solistische medewerking van de alt Annie Woud en de stads- organist George Robert. Het is niet zomaareen concert, waarvan de enige attractie zou bestaan in de vergelijkingsmogelijkheid van de koorbeoefening in de Spaarnestad en opge luisterd met de zang van een der mooiste altstemmen van Europa. Maar het is vooral een gebeurtenis die de Haarlemmers de gelegenheid biedt te tonen dat zij de Eerste Februari en de verschrikkingen die die dag over het Zuidwestelijk deel van ons land bracht, niet vergeten zijn. Want dit concert wordt gegeven in het belang van de hulpverlening aan Oude Tonge, het zo zwaar getroffen dorp, dat door Haarlem en dat wil dus zeggen: door de Haarlemmers werd geadopteerd. Daarom behoort morgenavond bij wijze van spreken iedere Haarlemmer in de oude Bavo te zijn. Dat kan natuurlijk niet. Maar laat het in ieder geval zo zijn dat de kerk te klein is. Dat zal ook Burgemeester, wethouders en raadsleden van Oude Tonge, die het concert zullen bijwonensterken bij de zware wederop- bouwarbeid die hen nog wacht. En het concert kost maar twee kwartjes. coooco2poocoopcoxjcooooccooooocoooooooc Het laatste van de reeks orgelconcerten van George Robert in de gemeentelijke Concertzaal had gisteravond plaats. De gevierde voordrachtskunstenares Georgette Hagedoorn verleende haar medewerking. Zij voerde een programma uit, dat kon gel den als een herdenking van wijlen Marti- nus Nijhoff, immers de drie door Georgette Hagedoorn vertolkte nummers waren Ne derlandse vertalingen, beter gezegd: her scheppingen, door deze fijnzinnige dichter, die haar echtgenoot was. Deze stukken werden ten gehore ge bracht als declamatoria met muzikale be geleiding, het tweeslachtig genre dat, hoe vaak ook reeds veroordeeld, steeds weer opduikt en soms niet zonder succes. Het behoeft geen betoog dat het gesproken woord in deze kunstvorm primair moet blijven en dat de begeleiding slechts een dienende functie mag hebben, die er op berekend is het effect van de voordracht te verhogen. Als de muziek een zelfstandig karakter gaat krijgen melodisch en vor melijk leidt zij meer af dan dat zij bindt en de toehoorder, vooral de muzi kale, staat dan voor de lastige, ja vaak hachelijke taak twee gesprekken in totaal verschillende idiomen tegelijk te beluiste ren. En als daar dan nog bijkomt, dat de muziek de spreekstem overstemt, zoals dit het geval was bij „De reis van de drie Koningen", naar T. S. Eliot, met muziek van. Pierre Verdonck, die uitgevoerd werd op het orgel, dan kan men dit resultaat niet als geslaagd aanvaarden. Een ander nummer, waaraan Pierre Ver donck, ditkeer gewoon als harmonisator, zijn kunde aan verleende, v/as een Zweeds Wiegelied, dat door Georgette Hagedoorn op treffend simpele wijze gezongen werd. Hier werkten woord en toon volledig sa men. Maar het was dan ook geen declama- torium. Het derde vooi-drachtstuk: elf frag menten uit „Spoon River Anthology" van Edgar Lee Masters, was dit vyèl. Sas Bunge schreef bij dit eigenaardige gegeven grafschriften in vrije verzen een parti tuur, die dank zij haar sfeerwekkend en aldoor dienend karakter met de tekst een gesloten eenheid vormt en bovendien het gesproken woord niet onderdrukt. De om standigheid, dat deze muziek zeer delicaat en bescheiden op de vleugel gespeeld werd door Pierre Verdonck, werkte die gunstige verhouding trouwens in de hand; waar schijnlijk zou deze compositie op het orgel toch nog te sterk geklonken hebben. Maar de bijzondere verdienste van deze muziek van Sas Bunge acht ik haar neutrale ka rakter, dat niet afleidt, doch op passende momenten ook raak muzikaal ondei-streept, zonder hinderlijk zelfstandig op te treden. Zo mag dit muziek-declamatorium geslaagd en een aanwinst voor het genre heten. George Robert vergastte de toehoorders op de kapitale Fantasie in Fuga in g van Bach en liet hen kennis maken met een belangwekkend variatiewerk van de jong gestorven Franse toonkunstenaar Jehan Alain, op een thema van de 16de-eeuwse chanson-componist Clément Jannequin, welk stuk in de welgekozen timbres van het orgel van Cavaillé Coll zeer voldeed. En tenslotte speelde George Robert het Grande Pièce symphonique van César Franck, een merkwaardige compositie als wij haar beschouwen in het tijdsgewricht van haar ontstaan, omstreeks 1860. Het was het eerste orgelwerk dat als een sym- phonie geconcipieerd werd. Als vorm blijft het bijzónder interessant, maar de wat zoe telijke cantilene kan ons toch niet meer boeien. Het maakt een hartversterkende indruk als de componist eindelijk met de klassieke fugavorm gaat werken. Daar wist de organist dan ook de nodige stevigheid aan te geven in een mixtuur-rijke klank. JOS. DE KLERK. Aan het bovenstaande behoeven slechts enkele opmerkingen te worden toege voegd. De gedichten van de Amerikaan Edgar Lee Masters, een reeks onthullende grafschriften van de doden van het denk beeldige stadje Spoon River, verschenen aanvankelijk in de jaren 1914 en 1915 in de kolommen van een te St. Louis ver schijnend weekblad. Ze werden onmiddel lijk populair en beleefden in boekvorm talrijke herdrukken. De letterkundige waarde mag dan niet bijzonder groot zijn, de vorm is origineel en de inhoud rijkge schakeerd als het leven. De tien voorbeel den, die Georgette Hagedoorn thans op haar répertoire heeft genomen, zijn door Martinus Nijhoff (speciaal voor haar) meesterlijk in het Nederlands weergege ven - hoe meesterlijk blijkt vooral uit een vergelijking met de vertalingen door de in 1936 gestorven Belgische dichter Aug. Vanhoutte, in ons land destijds door de Wereldbibliotheek verspreid. Nederland heeft met Nijhoff niet alleen een groot schrijver van oorspronkelijke verzen, maar ook een onovertroffen ver taler verloren. Wie zijn versies van „De geschiedenis van de soldaat" van Raimuz, van „De Storm" van Shakespeare, van „De Cocktailparty" van Eliot of van „Ifige- neia" van Euripides ooit heeft gehoord, zal onmiddellijk getroffen zijn geweest door zijn merkwaardige vermogen een eenvoudige, modern aandoende taal te ge bruiken zonder de prosodie van de oor spronkelijke tekst ook maar enigszins ge weld aan te doen. Deze grafschriften vor men een posthume bevestiging van zijn reputatie. Ze lenen zich voor voordracht bijzonder goed en werden door Georgette Hagedoorn met sobere gebaren uiterst ex pressief en telkens met de juiste dosering van het gewenste gevoel weergegeven. DAVID KONING Reeds enkele malen heeft het voorlopig comité van voorbereiding voor het We reldcongres van Esperantisten, dat in 1954 te Haarlem plaats vindt, vergaderd. Het comité zal tijdens de jaarvergade ring van de Nederlandse Esperantisten Vereniging „La Estonto Estas Nia", die met Pinksteren gezamenlijk met de Bel gische Esperantisten te Antwerpen con- gresseert, officieel worden geïnstalleerd. HAARLEM. 19 Mei 1953 ONDERTROUWD: 19 Mei, J. L. M. van Kordelaar en M. E. Kuyners.- GEHUWD: 19 Mei, C. F. Korving en A. H. van Zonneveld; J. H. van Paradijs en A. M. Schoonderwoerd; J. van der Pluijm en H. M. Kruijff. BEVALLEN van een zoon: 18 Mei, S. H. Lichtvan den Bosch; 19 Mei, E. A. Dijk straBeringen. BEVALLEN van een dochter: 16 Mei, B. H. M. van der AartHarms; 17 Mei, Th. B. C. Dijkzeul—Kauling; M. M. de Boer—van Staveren; 18 Mei, M. Kerkhoff—Mulder; R. Th. Hoent.ien—Woestenenk; 19 Mei, A. M. van EekKoper. OVERLEDEN: 15 Mei, J. P. van Lennep, 71 j., Westerhoutpark; 17 Mei, H. de Vries— Lambers, 75 j., Middenweg; P. Eelman, 74 j., Rozenhagenstraat; C. M. Bak—Raamsveld, 61 j., Frans Halsstraat; 18 Mei, J. C. Kruijd— van den Berg. 69 j., Grote Houtstraat; K. ÏJlstra, 74 j., Burgwal; C. J. Mulder, 66 j., Prinsen Bolwerk. 3-314 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer Lijn N. Scheepv Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Opemngs- gisteren knersen 96% 163% 189 159'4 307)4 93% 135% 129% 100% 91% 167% 158% 163% 161 37-/,., 52 3/,« 49 66% 23»/,o 39'/ia 96% 163 188 159% 306 93 134% 128% 100% 90% 167% 158% 163% 161 37% 52 48" 68 23% 39 Vanmorgen werd in tegenwoordigheid van de president-commissaris van de Haarlemse Automobiel Centrale, de heer C. A. B. A. M. Schade, de directeur, de heer J. H. Beverdam, en het gehele perso neel van kantoor en werkplaats van de centrale aan de Jansweg door de heer A. G. Boeree, de procuratiehouder, namens het personeel een gebrandschilderd raam aan de directeur overhandigd. Deze overdracht vond plaats ter gele genheid van het feit, dat verleden week Zaterdag de vijfduizendste Ford-automo biel was afgeleverd. De heer Boeree me moreerde in zijn toespraak enkele van de belangrijkste feiten uit het ruim dertig jarige bestaan van de Centrale en hij maakte zich tot tolk van het gehele perso neel, toen hi: de wens uitte, dat het bedrijf in de toekomst tot een nóg grotere bloei zou komen. De president-commissaris van het be drijf, de heer C. A. B. A. M. Schade bracht zijn dank over aan allen, die hebben mee gewerkt aan de groei van de Haarlemse Automobiel Centrale en vervolgens aan vaardde de tegenwoordige directeur de heer J. H. Beverdam met een kort woord het fraaie gebrandschilderde raam waar van het ontwerp door een der leden van het kantoorpersoneel de heer W. P. van Oort gemaakt was. De heer Beverdam be sloot zijn toespraak met de hoop uit te spreken, dat de tienduizendste Ford-auto mobiel, die in Haarlem zou worden ver kocht niet al te lang op zich zou laten whehten. Gisteravond heeft ten huize van mr. B W. Stomps in Aerdenhout de door ons reeds aangekondigde installatie van burgemees ter mr. P. O. F. M. Cremers, een groot muziekliefhebber, tot ere-voorzitter-be- schermheer van de stichting Nederlands Kamerorkest plaats gehad, bij welke in tieme gelegenheid hartelijke woorden en wensen werden gewisseld. Hét initiatief tot de oprichting van dit orkest werd genomen door de violist Jan Hoeben, die onder zijn collega's veel animo voor dit denkbeeld vond. Onder lei ding van Albert de Klerk zijn de repetities al sinds Februari aan de gang, doch het eerste concert zal pas in November te Haarlem plaats hebben. Ons bericht over de samenstelling behoeft een kleine cor rectie: de niet-leden. van de H.O.V. die er deel van uitmaken zijn allerminst amateurs in de zin van dilettanten, doch hebben een volledige vak-opleiding gehad. Het réper- toire zal werken uit de kamermuziek-lit- teratuur van de eerste orchestraties tot composities van tijdgenoten omvatten. Thans zijn in studie werken van Gabrieli, Purcell, Vivaldi, Handel, Mozart, Hindemith en anderen. Het bestuur van de stichting bestaat uit de heren mr. B. W. Stomps (voorzitter), dr. K. C. A. Valken, P. A. L. A. baron van Ittersum (penningmeester), R. Holthuis en J. F. Obermayer (secretaris). Het is de bedoeling om zo mogelijk ook eerste uitvoeringen van Nederlandse wer ken op het gebied der kamermuziek te geven. Algen! b, 19 te Ilheos. Alhena, pass. 18 Finisterre n. Rin cle Janeiro. Aardijk, 19 v. New Orleans te Rotterdam. Alamak, 18 v. Valencia n. Boulogne. Albireo, 19 v. Buenos Aires te Rotterdam. Aiblasserdijk, pass. 18 Key West n. Antw. Alcyone, 19 v. Rotterdam te Pto Alegre. Arendskerk. pass. 19 Guardafui n. Singapore. Argos, 18 v. Istanboel te Izmir. Averdijk, 16 v. New Orleans n. Rotterdam. Alnati, 13 380 m. ZW. Kp. St. Vincent. Adioda, 18 200 m. O.NO. Saigon. Amsteltoren, pass. 18 ten Z. eil. Miequelon. Arnedijk, 18 690 m. O. ten N. Kp. Race. Aldegonda, 18 245 m. Z. Bangkok. Almkerk, 13 410 m. O.t.z. Socotra. Amstelvaart, 18 600 m. ZW. Galapagos eil. Arundo, 18 115 m. NO. Massawa. Abbedijk, 18 v. Baltimore te Newport News. Agatha, 18 van Pladju n. Penang. Aletta, 19 v. Pulusambu n. Bangkok. Alpherat, 19 te Santos. Amsteldiep, 19 v. Calcutta n. Pladju. Amstelstad, 19 v. Geelong te Colombo. And ijk, nacht 20-21 Havanna verw. Aagtedijk, 20 te Santos. Aalsdijk, 20 te Antwerpen. Agamemnon, 20 te Curagao. Amor, 20 te Famagusta. Amsteïland, 19 v. Santos n. Montevideo. Amstelveen, 20 te Suez. Annenkerk, 20 te Marseille. Appingedijk, 20 te Tampico. Aidabi, 15 te Buenos Aires. Alwaki, 19 v. Newport News te New York. Bali, 19 v. Amsterdam te Tj. Priok. Britsum, 18 v. Calcutta n. Oostk. Australië. Baarn, 18 te Tocopilla n. Antofagasta. Bacchus, 18 450 m. W.ZW. Flores. Blommersdijk, 18 300 m. N. ten W. Flores. Bcngkalis, 18 310 m. W. Mini coy. Boissevain, 18 160 m. W.ZW. Zuidp. Madagascar Bonaire, 19 Finisterre gepass. n. Madeira. Bloemfontein, 20 te Kaapstad verwacht. Borneo, 19 v. Malta n. Port Said. •Boschfontein, 20 te Marseille. Bantam, 19 2.30 u. v. Port Said 18 u. v. Suez naar Belawan. Caltex Nederland, pas. 18 Finisterre. Celebes. 18 v. Djeddah n. Belawan. Castor, 18 v. Pto Cabello n. Guanta. Clstula, ia 420 m. N\V. Sharksbay. Caltex Utrecht, pass. 19 Kreta. Chama, 19 van Port Said. Gorilla, 20 v. Pladju te Balikpapan. Cottica, 19 v. Paramaribo. Caltex The Hague, 20 v. Sidon n. Rotterdam. Delfshaven, pass. 18 Finisterre n. Rotterdam. Diemerdijk. 20 Antwerpen verwacht. Duivendrecht, 18 310 m. W.ZW. Fayal. Drente, 19 v. Rotterdam n. Hamburg. Danae, 19 v. Halmstad te Gothenburg. Dongedijk, 20 v. Antwerpen. Dalerdijk, 18 te San Francisco. Eos, 19 v. Genua te Livorno. Edam, 16 v. New York te Boston. Erinna, 18 125 m. O.t.N. Gibraltar. Ena, 18 870 m. Z.ZW. Flores. Esso Den Haag. 18 720 m. Z.ZW. Fayal Klmina, 19 v, Accra n. Lagos. Eemdijk, 20 v. Mnhile te New Orleans. Einggano, 19 v. Rotterdam n. Hamburg. Groote Beer, 20 Le Havre verw. Graveland, ia 290 m. N. St, Paulsrock. Garoet, 18 100 m. ZO. Socotra. Gadila, 18 v. Pladju n. Tj. Prlok. Gouwe 19 v. Rotterdam n. Hamburg. Hecuba, 18 dwars Flores. Heelsum, 18 600 m. W. ten Z. Scilly's. Helder, 18 480 m. W. Flores. Hera, 18 600 m. NO. Azoren. Helena, 18 eil. Inagua gepass. Hestia, 18 130 m. Paramaribo. Ilos, 18 460 m. ZO. Kp. Hatteras. Hector, *20 v. Hamburg te Rotterdam. Hoogkerk, 20 v. Aden n. Suez. Hathor, 19 v. Saloniki te Amsterdam. Hersilia, 19 v. Amsterdam te Bremen. Japara (KRL), 19 te Beyrouth. Ibos, 21 v. New York te Ciudad Trujillo verw. Jagersfontein, 19 v. Amsterdam n. Bremen. Java, 19 v. Southampton n. Genua. Jupiter, 19 Katakolo n. Malta. Kedoe, 19 te Belawan. Kieldrecht, 18 v. Antwerpen te Rotterdam. Kaloekoe, 18 te Soron. Kasimbar, 19 v. Sibolva te Puliutello. Kota Baroe, 18 v. Soerabaja n. Blntang. Kertosono, 19 v. Newport News te Philadelphia Kota Inten, pass 19 20 u. Perim n. Suez. Laagkerk, 18 v. Karachi n. Bombay. Lawak, 19 te Belawan. Lemsterkerk, 13 v. Genua n. Hamburg. Lieve Vrouwekerk, 18 v. Rotterdam n. Hamburg Lutterkerk, 19 te Amsterdam. Loenerkerk, 20 te Colombo. Laertes, pass. 19 Gibraltar n. Port Said. Luna, 20 v. Hamburg te Amsterdam. Meliskerk, 18 v. Yokohama n. Otaru. Mentor, 19 v. Tunis te Malta. Mirza, pass. 18 Dominica. Mapia, pas. 18 Minieoy n. Djibouti. Manoeran, pass. 19 Gibraltar n. Bilbao. Macuba, 17 150 m. ZW. Mindoro. Macoma, pass. 18 eil. Palwan. Markelo-, 19 60 m. N. Terschell.bank. Maasdam, 19 130 m. W. Lands End. Mariekerk, 19 t.h.v. K p Frio. Modjokerto, 19 v. Bel' .van' n. Colombo. Molenkerk. 19 v. Rotterdam n. Hamburg. Maasland, 20 v. Pto Alegre te Amsterdam. Nestor, 19 te Paramaribo. Notos, 19 v. Amsterdam te Alexandrië. Nieuw Amsterdam, 20 te Le Havre. Noordam, 19 420 m. ZO. Kp. Race. Ovulo, 19 v. Pladju te Soerabaja. Odlon, 18 v. Thessaloniki n. Limni. Omala, 19 v. Malta n. Tripoll. Oranjestad, 19 v. Madeira n. La Guaira. Overijsel, 19 v. Port Swetten'ham n. Belawan. Ootmarsum, 20 v. Brownsville n. New Orleans. Peri 20 v. Albany te Geraldton verw. Prins Fred Willem, 18 160 m. W. Kp. Clear. Phrontis, 18 630 m. O. t. Z. Socotra. Papendrecht, pass. 19 Finisterre. Poelau Laut, 19 v. Tj. Priok te Singapore. Poseidon, 18 v. Port de Paix n. Philadelphia. Prins Joh. W. Friso, pass. 20 Vlissingen n. Ham burg. Prins Maurits, 19 v. Le Havre n. Antwerpen. Prins Willem III, 20 te Cleveland. Ridderkerk, 19 v. Port Said n. Hamburg. Rijndam, 18 v. Rotterdam te New York. Riouw, 18 nog te Damman. Rotti, 19 v. Baltimore n. Galveston. Roebiah, 19 rede Madras. Salland, pass. 19 Madeira. Schie, pass. 18 Ouessant. Sehiedijk, 19 v. Singapore te Tj. Priok. Slamat, 18 v. Marseille n. Southampton. Straat Makassar, 18 v. Montevideo n. Buenos Aires. Stad Maastricht, 21 v. Huelva te Amsterdam verwacht. Stad Vlaardingen, verm. 20 v. Narvik n. R'dam Saroena, 18 170 m. O.ZG. Billiton. Sigli, 18 dwars Golf Boni. Stad Schiedam, 17 dwars Bergen. Saparoea, 18 640 m. ZO. Kp. Palmas n. Freetown Sibigo, 18 rede Tolitoli. Singkep. 18 460 m. O.ZO. Bermuda. Sirrah, 18 100 m. Z.ZO. Brothers. Stad Arnhem, 18 660 m. W. Lands End. Sunetta, 18 80 m. O.NO. Port Soedan. Stanvac Benekat, 18 v. Telokanson n. Sungeige- rong. Scherpendrecht, pas. 19 Natal. Stad Amsterdam, 19 v. Newport Mon te Wabana Saiatiga, 18 te San Francisco. Sibajak, 19 300 m. N.t.W. Galapagos eil. Sliedreeht, 20 te Port Said. Stad Dordrecht, 20 v. Sluiskil te Huelva. Stad ALkmaar, verm. 20 v. Montreal n. Neder land, Stad Maassluis. 19 v. Narvik n. Newport Mon. Sunetta, pass. 20 Perim. Talisse, 18 v. Djibouti n. Suez. Tarakan, 19 te Djeddah. Taria. 19 v. Singapore te Mirl. Tawali, 18 v. Paulsborougb n. Alexandrië. Teiresias, 13 v. Suez n. Djeddah. Tamo. 16 v. Buenos Aires te San Nicolas. Tjibodas, 18 90 m. ZW. Zuidp. Madagaskar. Tjimenteng, 19 v. Cartagena te Barranquilla. Tjiwangij pass. 18 Poeloe Laut. Themisto, 18 430 m. O. Kp. Race. Tiberius, 13 v. Paramaribo n. Curasao. Tjisadahe. 17 v. Tarakan a. Sydney. Tomini, pass. 18 St. John's eil. Tongkol 19 te Indragiri. Titus, pass. 20 Vlissingen n. Antwerpen. Telamon, 19 v. La Guaira n. Pto Cabello. Temate. 19 v. Colombo n. Port Said. Titius, 20 te Antwerpen. Tara, 19 v. Rio Janeiro n. Santos. Thba, pas. 19 Ouessant. Trajanus, pass. 19 Flores. Utrecht, 18 v. Singapore n. Manilla. Van Outhoorn, 19 te Oosthaven. Veendam, 19 v. New York n. Rotterdam. Van Spilbergen, 19 te Dakar. Willemstad, 19 v. Barbados n. Madeira. Winsum, pass. 19 Finisterre. Wonosari, 19 ten anker loodsstation Tj. Priok. Waiwerang, 18 rede Buleleng. Waterland, 18 160 m Z. ten W. St. Vincent. Woensdrecht. 18 1470 m. W. ten Z. Madeira. Waal, 18 v. Guanta n. Santa Marta. Wieklreeht, 19 500 rri. ZO. Cocos eil. Westerdam, 19 730 m. W. ten Z. Lands End. Winterswijk, pass. 19 Sombrero eil. Waterman, 18 v. Rotterdam te New York. Zonnewijk, 18 380 m. NW. Ascension eil. KLEINE VAART Anna b, nacht 21-22 v. Mombasa te Aden verw. Arnoudspolder, 19 v. Rotterdam n. Lissabon. Barracuda, 17 v. Antwerpen te Middlesbro. Bierum, 19 v. Odense op de Theems. Binnenhaven. 18 v. Duinkerken te Casablanca. Bree Helle, 19 v. Rotterdam n. Londen. Bab-T, 18 van Methil naar Kopenhagen. Barendsz, 18 v. Malmö n. Blar.kahollm. Batavier III, pass. 19 St. Vincent. Beekbergen, vertr. 19 v. Malta n. Tripolis. Brinda, 18 v. Parijs n. Kopenhagen. Confianee, 18 70 m. IJmuiden. Cornelia b II, 19 v. Sfax n. Rijeka. Casablanca 18 v. Bordeaux n. Casablanca. Catharina 18 v. Requejada te Calais. Continental, 19 v. Ipswich n. Rotterdam. Cornells b, 22 v. Stanlow te Sete verw. Corrie b, verm. 19 v. Marseille n. Lyndiane. Crescendo 18 v. Rotterdam te Rostock Da Capo, vertr. 19 v. Amsterdam n. Harldngen. Deni, 19 v. Abenraa te Nykoblng. Deo Duce, 17 v. Rouaan n. Gothenburg. Duiveland. 18 v. d. Tyne n. Kiel. Escaut, 13 v. Rotterdam te Ereinen. Evertsen, 19 v. Marseille te Londen. Frans, 19 v. Rochester te Newcastle. Fedala, 18 te Livomo. Fidueia, 13 v. Maassluis n. Boston.. Franka, 19 v. Zweden te Rotterdam verw. Glashaven, 18 v. Amsterdam te Gothenburg. Heerengracht, pass. 19 Den Helder. Hondsrug, 19 v. Amsterdam te Vlaardingen- Henrica, vertr. 19 v. Glasgow n. Lissabon. Hada, 16 v. Genua te Algiers. Hagno, pass. 18 Lizard. Harold, 19 v. Dundee te Kirkaldy. Hast III, 18 te Gefle. Hast IV, 18 te Parijs. Helvetia, 18 v. Poole n. Par. Henriëtte, 18 v. Londen n Rotterdam. Ida Jacoba, 18 v. Gooi te Odonse Ida Pieter, 17 v. Pargas te Sandness. Jorina, 19 Kielerkanaal verwacht. Jongkind, pass. 19 Dover. Koningshaven, vertr. 20 v. Algiers n. Limerick. Kenitra, 17 v. Nantes te Bordeaux. Koningin Juliana, 18 v. Schwarzenhuette te Go thenburg. Kortenaer. 17 v. Rotterdam te Middlesbro. Larix, 17 van Blyth te Sundsvall. Leemans, 17 v. Blyth te Leixoes. Matthew, 19 v. Grangemouth te Newcastle. Monica, 19 v. Irvine te Belfast. Muphrid, 21 v. Gandia te Oslo verw. May Star, 18 v. Genua te Cagliari. Marietje Bohmer, pass. 18 Ouessanr- Menkar, 19 v. Casablanca te Rouaan. Meres, 16 v. Nantes te Bordeaux. Myfem. 18 v. Gefle n. Rotterdam. Mypuck, vertr. 19 v. Brussel n. d. Humber. Myson, vertr. 19 v. Hull n. Goole. Nassauhaven, 18 v. Rotterdam te Gothenburg. Netta 22 v. Aliante te Rijeka verw. Niord, 18 te Garston. Noord, 19 v. Shellhaven n. BUlingham. Nero, 18 van Malaga n. Cadiz. Nettie, 17 te Fremington. Niienburgh, pass. 18 Kiel n. Antwerpen. Oise, 18 v. Le Havre n. Parijs. Oleum, vertr. 19 v. Southampton n. Middlesbro Prima, 18 v. Pasages te Bayonne. Palma. 19 v. Drogheda n. Rotterdam. Poortvliet. 21 Aalborg verw. Prior, 20 Belfast verw. Pavo, 18 Kiel gepass. n. Sundsvall. Ponza, 16 v. Karlskrona n. Kotka. Rijnhaven, 19 v. Liverpool n. Duinkerken. Rapid. 18 v. Rouaan n. Rotterdam. Spolanda, 19 v. Bayonne te Londen. Saba, 18 v. Orno n. Antwerpen. Sirius, 18 te Londen. Soemba, 20 Belfast vertvacht. Spes, 23 Duinkerken verwacht. Taurus, 18 v. Hull n. Rotterdam. Toos, 18 te Trond'heim. Tromp, 18 v. Leith te Grangemouth. Tilly, 17 v. Zaandam te Antwerpen. Ton, 17 v. Hamburg te Port Talbot. Vecht, 19 v. Rotterdam n. Londen. Veenenburgh 18 v. Rotterdam te Boston. Volharding, 18 v. Safi te Casablanca. Vi-ijburgh, 18 te Casablanca. Westiaan, vertr. 19 v. Hamburg n. Rotterdam. Westpolder, vertr. 19 v. Oporto n. Lissabon. Walenburg'h, 17 v. Rotterdam te Middlesbro. Westkust, 19 te Herrang. Willem Barendsz, verm. 19 v. Skelleftea. Zwerver, 19 v. Assens te Delfzijl. Gevr. half Landhuisje m. kl. tuin. badk., k. en s. of eet- hoek. sl.k., 1 L. R. schuur a. d. Lorentzkade of omgev. Haarlem of Santpoort. Agb. te Blaricum (Gooi) nieuw half Landhuis pr. punt, k. eeth., 2 sl.k.. 1 kl. sl.k. eompl. badk. garage, gr. tuin en moestuin, terras a. d. kamer. Koopsom f 27.000 of ruiling pand zelfde waarde. Brieven no. 1774 Boekhandel Vos, Blaricum. beter, sneller en goelkoper GROTE HOUTSTRAAT 10' Telef. 10866. DE ZAAK WAAR U MET VERTROUWEN KUNT KOPEN HAARLEM-NOORD - BIJ KLOPPERSINGELKERK TELEFOON 17183 t 200D 16207 16382 1000 1562 5980 6037 16415 V,"1 20401 1 200 1898 2663 2859 3753 4277 4350 4719 4777 6361 6924 21297 21628 15911 15952 16104 16356 16808 18571 18624 19440 20144 1212 270 987 3073 093 3121 171 4053 064 S121 275 6009 107 967 975 7023 062 693 722 8079 105 749 801 8105 254 952 10088 135 11077 246 837 848 282 283 296 312 172 182 199 211 084 112 434 456 177 248 162 179 821 872 185 249 873 288 329 346 490 253 281 960 971 202 361 243 484 190 342 502 566 257 301 Prijzen v 318 484 497 634 370 628 101 758 507 647 678 469 811 632 760 776 598 657 744 766 190 388 968 296 472 393 471 490 608 488 573 673 675 384 499 512 543 646 918 520 623 418 477 681 737 9S5 605 632 759 813 an t 80.— 1204S 073 802 926 I3U18 128 677 845 14077 089 7S5 817 13029 063 16025 202 17015 084 882 999 18006 020 684 842 19037 045 441 473 20029 059 635 657 21049 059 686 719 100 150 279 323 349 958 219 347 357 410 451 .64 217 343 495 506 840 891 981 994 083 141 150 509 651 218 340 442 605 851 138 215 223 296 305 050 061 200 258 377 987 069 070 179 196 235 645 776 838 936 949 101 155 456 523 541 703 727 802 830 922 109 316 431 488 511 788 808 826 888 989 397 518 709 565 593 670 516 720 768 807 974 871 878 972 559 655 757 477 524 644 271 360 427 987 581 594 611 970 979 988 640 647 649 Nieten 1060 062 103 173 190 210 219 252 253 284 328 336 354 355 386 399 441 457 462 526 555 568 587 59S 612 625 642 667 674 683 69b 728 746 812 838 844 886 910 974 975 983 988 2024 059 085 091 094 120 158 174 183 186 206 221 245 342 380 420 430 473 520 556 566 624 672 707 767 852 891 897 951 955 997 3017 036 050 051 054 055 058 110 127 170 172 174 192 220 256 309 341 379 420 459 479 495 519 582 593 596 702 734 742 746 756 809 900 910 4050 096 165 179 198 280 282 321 329 368 408 455 498 540 543 557 567 593 638 658 660 670 713 722 740 761 807 816 822 866 867 888 904 940 5023 066 094 095 113 117 179 198 240 271 297 306 347 365 376 402 436 464 532 601 634 645 649 675 737 747 786 808 813 874 910 912 922 939 960 962 981 982 98S 996 6061 083 125 157 215 261 309 312 342 343 369 374 3S5 3S8 497 505 523 535 599 621 676 708 775 790 806 820 878 881 930 939 7036 040 057 074 080 100 123 160 188 224 231 234 238 281 309 338 350 359 362 466 530 537 539 540 555 582 585 595 605 739 780 787 804 863 889 981 995 8000 8024 043 057 096 107 158 180 188 206 214 221 245 265 .395 399 5.31 546 547 562 577 610 611 637 713 784 800 835 845 853 872 894 998 9005 038 054 096 157 174 231 275 278 331 395 418 423 424 466 472 487 503 519 524 556 565 609 614 619 631 649 669 718 728 730 745 761 793 798 827 849 853 877 894 899 902 935 942 966 10015 017 025 041 048 052 061 110 145 148 173 227 233 249 290 298 401 406 408 425 448 466 515 536 576 65() 660 669 673 684 687 800 805 S3' 856 877 891 961 H037 038 041 078 084 087 093 105 136 159 179 267 333 361 363 366 393 438 507 582 677 678 734 822 841 872 889 906 916 921 970 12028 084 138 157 208 234 291 361 369 381 441 442 449 512 523 525 561 567 572 573 609 670 691 724 744 747 754 764 799 805 807 836 9 LD 976 981 13002 O.'O 051 084 096 155 157 167 179 196 221 230 256 313 326 372 378 384 385 460 461 463 468 494 533 552 589 591 608 614 616 671 725 729 768 815 835 843 853 863 895 915 923 925 967 993 I4iMIS 033 108 111 115 122 165 185 207 218 235 240 292 317 360 365 431 449 475 481 484 514 536 546 553 602 614 624 626 645 680 693 698 733 765 766 804 837 857 869 871 924 15021 050 103 122 129 161 170 189 228 299 427 517 532 636 640 713 731 747 749 764 833 841 856 863 874 876 904 925 930 932 963 970 984 988 16010 050 056 098 121 122 169 175 208 211 221 279 301 318 334 339 361 388 395 424 425 445 446 474 498 644 685 690 695 719 847 892 893 901 915 970 989 17040 063 080 091 115 117 119 127 128 129 144 188 239 247 252 281 282 326 442 507 530 556 565 569 577 591 631 639 644 684 74S 765 803 825 842 844 893 917 941 946 9130 18Ö07 015 048 063 077 120 154 180 244 263 264 274 293 296 348 356 357 372 383 394 401 415 418 426 442 457 484 487 499 533 565 573 652 682 690 699 7S9 793 794 827 850 SD2 875 885 897 915 920 944 989 996 19000 19020 021 O30 031 032 062 084 098 173 182 241 246 257 268 283 332 353 355 358 362 380 387 401 417 425 431 454 466 518 539 541 550 555 566 636 659 681 700 712 734 747 764 766 868 869 954 979 20074 079 138 183 249 253 277 280 343 350 356 377 423 442 487 513 562 573 604 653 672 689 713 783 872 879 904 908 923 976 091 99S 1 029 038 053 066 068 079 081 120 153 231 254 239 355 359 363 373 390 395I 799 928 947 655 662 675 ?3° 738 769 mi

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7