Professionals demonstreerden alle hoofdstukken uit theorie-boekje Het meisje uit Bois Colombes Oranjeboom .Clowntje Rick Verdiende zege van betere Oostenrijkers Courses te Hilversum - 5 j\ /k 7 (vvd |x( iffi Haarlem-Amsterdam op 30 Mei Twee opvoeringen van „Des Heilands Tuin" 7 Middlesborough-Rapid in Olympisch Stadion MEENK'S POEDERS FEUILLETON Zwemmen Massastart HPG Kringkampioenschappen A utomohilisme Nieuwe racewagen De heer Welter over de eenheid der katholieken Een nieuwe fiets k.J Dammen Finale jeugdkampioenschap Cricket HCB-programma Honkbal Wielrennen Van Est wint twee plaatsen in het algemeen klassement Tennis Van Dalsum verloor weer Sport in 't kort Ruim een half millioen voor landbouwvoorlichting DIRECT VAN FABRIEK Voor de kiadcren Auto-kentekenbewijs is óók nationaliteitsbewijs Opheffing van enkele Raden van Arbeid Nieuw directielid van de „Nederland" VRIJD/AG 22 MEI 1953 (Van onze sportredacteur) MET één van de zestigduizend toeschou wers, die gisteravond naar de virtuoze partij voetbal waren gaan kijken tussen Middlesborough en Rapid, liepen wij na afloop naar de uitgang van het Olympisch Stadion in Amsterdam. Een rasechte Am sterdammer was het. Een voetballiefhebber bovendien, die iedere week met veel be leid de wedstrijd uitzoekt waar hij' zijn vrije Zondagmiddag heen wil gaan: naar Ajax, naar Volewijckers. naar DWS, naar Blauw WitAls het aan mij lag", aldus deze liefhebber van goed voetbal, op de vraag hoe hij het gevonden had, „dan hielden ze in Nederland een soort nationale inzameling om een stelletje voet balclubs te kopen van het soort van van avond. Dan ga ik naar de wedstrijden kijken van die clubs en vooreerst naar geen énkele andere meer". Zo dacht die tevre den Amsterdammer er over. De officials van de K.N.V.B. zagen behalve natuur lijk het gisteravond vertoonde nog een ander voordeel. Namelijk een bedrag aan geld, dat niet ver van de honderdduizend gulden zal zijn, en dat ten goede zal komen aan zestig getroffen verenigingen in het door de watersnood getroffen gebied. ZO was dus iedereen tevreden. De pure voetballiefhebbers over een partij voetbal zoals zij in jaren niet meer heb ben gezien en de officials bovendien over het tot de laatste plaats bezette stadion, dat een welkome storting betekende in de kas van het adoptiefonds. Een avond van goede sport dus in dienst van de hulpver lening. En wat kan men zich nog meer wensen. Les aan velen Het resultaat van de wedstrijd twee een voor de Oostenrijkers deed weinig ter zake. Daar waren de duizenden ook niet voor gekomen. Wat deerde het hun wie of er zou winnen. Als er maar goed gevoet bald zou worden. -En dat werd er. De beide profteams verkochten hun partij voetbal op een manier die niets te wensen liet. Ja zelfs een les was voor alle actieve voetballers op de tribunes. Een les in het spelen van voetbal zoals dat in allerhande boekjes van voetbal-theoretici staat ge schreven. Een les, gedemonstreerd door tweeëntwintig voetballeraren die ieder hoofdstuk met alle regels voor de leer lingen doornemen op een wijze die niets aan duidelijkheid te wensen over laat. Eenvoudigf?) Voetbal zoals de Engelse en Oostenrijkse professionals dat gisteravond speelden leek zo heel eenvoudig. Je neemt een voetbal in je handen, zo onderwees de lenige Ra- pid-doelman Zemann, en die schiet je naar één van je medespelers. Hard maar zuiver. Bij voorbeeld naar rechtsbinnen Riegler, dat kleine handige spelertje in het midden veld, dat zich met een kort sprintiè listig vrij maakt van ziin bewaker Mulholland. Riegler stopt de bal zó, dat die „dood" ligt voor zijn voeten. Daama neemt hij de les over. Voor het opzetten van een goede aanval moet men eerst goed denken, demonstreert Riegler. Dus even dribbelen en dan de plaats bepalen waar men de bal wil heb ben. Rechtsbuiten Körner I? Goed. En dus een pass met terugdraaiend effect tussen Mulholland en Corbett door op tien meter van de al lang sprintende Körner I. Deze laatste neemt de les over. Ook de snelle Oostenrijker kijkt eerst voor dat hij schiet. Als hij dat doet ligt de bal onverwacht voor de voeten van- middenvoor Probst, die hoe genaamd geen hinder ondervindt van de toch voor geen klein geruchtje vervaarde Engelse stopper Dicks, en ineens hard, laag en zuiver langs de verbouwereerde Ugolini schiet. Hoofdstuk één „de aanval" ge heten is uit. Het is eennul voor de Oostenrijkers. Dat was al na drie minuten spelen. Lichaamsbeheersing Volgende hoofdstuk: lichaamsbeheersing. Delapenha, rechtsbinnen van Middles borough, is de leraar. Iets over het midden veld krijgt hij een bal toegespeeld van Bell, de virtuoze rechtshalf van zijn ploeg. Het stilleggen van de bal, het omdraaien en fiDVFprpNTlE speciaal legen KOORTS. KIESPIJN. HOOFDPIJN en PERIODIEKE PIJNEN (Commissaris Gilles op onderzoek) door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald 26) „We zullen zeker spoedig nader nieuws ontvangen. Commissaris Gilles zelf leidt het onderzoek. Moeten wij er nog aan herrinneren, dat de heer Gilles de knap ste kop is van de Centrale Recherche en dat zijn buitengewone speurderkwaliteiten hem een snelle bevordering hebben be zorgd. De moordenaar van Dorsel mag wel oppassen!" De lofuiting van de journalist maakte een diepe indruk op de oude dienstbode. Die kleine heer, die zo gewoon was en zo beleefd en die alleen door naar haar te kijken, ontdekt had dat ze jicht had, was dus een beroemde politieman! Maria vergat haar feuilleton te lezen, iets wat sedert bijna dertig jaar als iets vanzelfsprekends bij haar ontbijt behoor de! Dat, mompelde zij, dat is toch maai fantastisch! sprinten is bij hem één beweging. Dan komt hij bij Golobic, de Oostenrijkse in ternational. Die passeert men aldus zo onderwijst de Engelse prof. Men laat de bal gewoon lopen, draait er in één beweging helemaal omheen. Dat lukt als men het snel doet. Als er dan plotseling een andere verdediger in de weg staat dat was in dit geval Hanappi, de rechtshalf dan doet men hetzelfde. Even snel met het lichaam volkomen in balans, maar dan de andere kant omdraaiend. En dat lukt weer. Vervolgens kijkt men. Wie staat beter, een teamgenoot of ikzelf. Waarna: eerst kijken en dan handelen. Maar snel. Einde hoofdstuk twee. Andere hoofdstukken Zo is Donderdagavond het gehele theo rieboekje doorgewerkt. Vooral de hoofd stukken balcontróle, stoppen in alle stan den, trappen van stilliggende, rollende en stuitende ballen, voorzetten, koppen in alle standen, afdekken van aanvallers, sa menspel met overleg en schijnbewegingen werden tot het oneindige herhaald. Niet tot vervelens toe. Want demonstratief voetbal dat af en toe ook nog een doelpunt op levert vlak voor de rust maakte Spuhler met een hard schot voor Middlesborough gelijk en een kwartier voor het einde scoorde Körner I uit een strafschop het winnende doelpunt is niet alleen leer zaam, maar bovendien bijzonder aantrek kelijk als het wordt gespeeld zoals de En gelsen en vooral de Oostenrijkers die ongetwijfeld nog een klasse beter waren dat deden. Ook fouten Geen fouten? Natuurlijk wel. Ook pro fessionals vooral als zij een zwaar sei zoen achter de rug hebben maken fou ten. Hun schieten op het doel was niet zui ver genoeg; voor hun systeem stoppen- kijken-schieten kwamen wel eens de woor den „te veel", het tik-tak werd wel eens te veel herhaald, maar wat deed dat er toe. Na aftrek bleef er toch nog bijzonder goed voetbal eneen flinke som geld voor het adoptiefonds over. Daarom kon ieder een tevreden zijn, de kijkers en de penning meester van de K.N.V.B. De uitslagen van de op Woensdag gehou den draverijen te Hilversum luiden: Lichtkever-prijs (1980 meter). Eerste af deling: 1. Romeo Spencer 1.32.3; 2. Queen Daria 1.34.7; 3. Rhea Hollandia 1.36. W. f 1,40, P. 'f 1,20, f 1,50, K. f3: C. f2,40. Tweede afdeling: 1. Quant a Moi 1.34.7; 2. Quo Vaüis Duluth Z 1.35.1; 3. Quality F 1.35.8. W. f3.10, P. f 1,80, f 1,60, K. f3.50, C f3.10. Libelle-prijs (2340 meter): 1. Overste van Fresena 1.27.2; 2. Nestkuiken S 1.28.1; 3. Oosting's Lieveling 1.27.7. W. f4, P. f 1,70, f 1,30, K. f5,70, C. f3,60. Glimworm-prijs (1880 meter): le serie: 1. Quirinus 1.28; 2. Queeny Dillon 1.28.2; 3. Paul Spencer 1.26.8. W. f2,70, P. f 1,40, f 1,70, f2,10, K. f4,70, C. f5,80. 2e serie: 1. Oscar 1.28.9; 2. Otto H 1.29.8; 3. Peter Chestnut 1.29.2. W. f3,70, P. f 1,80, f2. K. f6.60. C. f3,50. Finale: 1. Quirinus 1.28.7: 2. Odysseus K 1.29.1: 3. Oueeny Dillon L29.1. W. f2.40, P. f 1,50, f2,90, fl,30. K. f28,30, C. f 11,50. Vuurvlieg-prils (2340 meter): 1. Quick Hollandia G 1.27.6; 2. Ortolaan S 1.28.5; 3. Nora B 1.28.3. W. f 1,70, P. f 1,20, f 1.50, K. f4,40, C. f3.40. Vuurvlinder-prijs (1960 meter): 1. Madame B 1.23; 2. Narciso van Zora 1.24; 3. Leo Axkit 1 23.5. W. f2,80,' P. f 1,70, f7,70, f 18,30, K. f9,10, C. f7,10. Totalisatoromzet f 49.007. Op Zaterdagmiddag 23 Mei zal de Heem- steedse Poloclub het seizoen openen met de traditionele massastart in de zwemvijver Groenendaal te Heemstede. De Zwemcommissie van de Kring Haar lem van de KNZB heeft voor de Kringkam pioenschappen en beste prestaties voor aspiranten de volgende data vastgesteld: 10 Juni Stoop's Bad (organisatie HVGB); 21 Juni Zwemvijvers Groenendaal (organisatie HPC); 13 Juli De Herenduinen .organisa tie VZV) en 20 Juli de Houtvaart (organsatie DWT). De Mercedes Benz fabriek heeft bekend gemaakt dat haar nieuwe racewagen, die het volgend jaar aan de wedstrijden volgens formule 1 zal deelnemen, met een 2!'a liter motor zonder compressor zal worden uit gerust,. Bij de bouw zal men zijn voordeel doen met de ervaringen die voor de oorlog met racewagens en in de laatste jaren met de 300 sl. sportwagen zijn opgedaan. Aan wedstrijden volgens formule 1 mogen auto's met een motor cylinderinhoud tot 2L liter zonder compressor en tot 750 cc. met compressor deelnemen. Het plotselinge opdoemen van het avontuur in haar bestaan kwam haar als iets bijna ongelooflijks voor. Het kostte haar moeite om toe te geven, dat alles wat er gebeurd was sedert het ogenblik, dat ze Favier languit in ziin kamer had gevon den, waar was. De gebeurtenissen tolden door haar hoofd als een openvolging van beelden, zoals de beelden van een film, zonder dat zij tussen de feiten een of ander verband kon vaststellen. In dat alles was zelfs niet de logica van nachtmerries. Maria kauwde langzaam op haar brood, gedoopt in de koffie. De gedachte aan Lysou overheerste alle andere, kwam als een refrein steeds weer terug. Omdat de rest tenslotte zou voorbijgaan. De dood van Dorsel, de mannen in de vestibule, commissaris Gilles, dat was haar leven niet. Haar leven was zich bezig houden met de kleine, het huishouden doen en koken, en wachten tot zij weer van school kwam, cn haar zien groeien. Na tuurlijk had het haar een schok gegeven toen juffrouw Jeanne gezegd had, dat zij Lysou zou nemen. Het had haar koud en warm tegelijkertijd gemaakt. Wat zou er van haar in dat alles worden? Ze had wel een spaarbankboekje, maar daar stond niet zoveel op, en dan Het geluid van de bel deed haar op springen. Wat is dat nou weer? Ze stond sputterend op, maar gemak kelijker dan zij het gedacht had. Hè, die pijn schijnt me toch weer te verlaten! 9 9\ Men belde nog eens. Zij haastte zich naar de deur, opende die half. Ik kom de meter controleren, me vrouw. De man had de gebruikelijke pet op, en een klein register onder zijn arm. Oh, voor het gas! Zij liet hem binnenkomen, volgde de meteropnemer, die in de richting van de keuken liep. Bent u nieuw? U bent toch niet degene, die gewoon lijk hier komt. Neen, dat is Gauthier.... hij is ziek en daarom maak ik zijn ronde. De man snoof eens. Het ruikt aardig naar gas bij u! Hebt u geen lekkage? Maria snoof op haai beurt. Een lekkage?.... Neen, ik geloof het niet.... ik ruik helemaal niets. O! zeker.... het is heel duidelijk U denkt toch niet, dat ik de geur van gas niet ken, hè? Hij lachte wat te luid, prutste wat aan de meter, 'k Zal eens zien of ik het zo in orde kan krijgen. Maria sloeg hem gade met een pein zende uitdrukking op haar gezicht. Waarom komt u eigenlijk nu al weerNog geen veertien dagen ge leden is uw collega geweest? O, weet u, daar weet ik niets van. Men heeft me gezegd zijn ronde te doen, en ik doe het. Ja, ja. De man stond de gasmeter te bekijken. Ik verzeker u, zei hij, dat het sterk ruiktHebt u op de eerste verdieping niet een apparaat, dat slecht afsluit, een comfoor?. Maria onderbrak hem. Neen, er is daar niets van dat alles. Denkt u dat we gas in de slaapkamers hebben?.... Dat is veel te ongezond. Nou. Als u wilt, zal ik iemand stu ren om de leidingen na te kijken. Ongeduld maakte zich meester van de oude dienstmaagd. Ik zeg u toch van neenEn dan, het is nu niet het ogenblik om te babbe lenEr is een dode in huis. O, neem me niet kwalijk. Ja, dat is wel goed. De man had wat neergekrabbeld in zijn contróleregister. Nou, goeden dag dan mevrouw. Goeden dag. Maria begeleidde hem naar de deur en bleef, ondanks de koude, op de drempel staan. Fluitend ging de man weg, maar was daarbij bijna de deur van het volgende huis voorbijgelopen. Plotseling draaide hij zich om en toen hij merkte, dat Maria naar hem keek, bleef hij staan, keek om hoog, alsof hij het nummer wilde con troleren en ging het anaere huis binnen. Maria ging weer naar binnen, haar wenkbrauwen fronsend. Dat mannetje is niet helemaal zuiver op de graat. Beeld uit de ronde van Italië: Een land weggetje met als ongeïnteresseerde toe schouwers een aantal trekossen. Zij ging naar boven om Lysou te wek ken. De kleine sliep nog, haar verwarde ha ren vormden in het half duister van de ka mer een heldere plek. Voordat zij de luiken opende, keek Maria eens naar haar. Zijzelf was zich nauwelijks bewust van haar grote liefde voor het kind, en van wat dit betekende voor haar eenvoudige hart, weinig bevre digd door een leven van onafgebroken dienstbaarheid. Lysou in haar lichte ochtendslaap voelde de blik, die op haar werd gewor pen, en opende haar ogen. Maria Zij ontwaakte uit haar dromen en had plotseling alles vergeten. Was het niet als iedere ochtend het ogenblik om op te staan om naar school te gaan? Kende zij haar les?Maar welke les?Lysou herinnerde zich zelfs niet welke les zij zou hebben moeten kennen. Dat veroorzaakte een zekere angst bij haar, een angst die haar helemaal deed ontwaken, die plotse ling alles wat er de afgelopen dagen was gebeurd, weer bij haar opriep, met alle geheimzinnigheid, met al die vreemde, on begrijpelijke gebeurtenissen Zo Lysou, ik hoop, dat je goed ge slapen hebt? Hoe laat is het, Maria? Al over negenen. Je moet vlug op staan. Ik heb warm water voor je boven gebracht. Maar de school, Maria? f Dan moet U beslist onze uitgebreide collectie G A ZELLE RIJWIELEN komen zien, met de nieuwste creatie: „GAZELLE SPORT SPECIAAL" Vrij entree zonder enige verplichting Kom, herinner je je niet, dat we gisteren met juffrouw Jeanne hebben be sloten, dat je niet zou gaanDat zou niet gepast zijn Maria zocht in de laden van de kast, snuffelde tussen de kleren van Lysou. Waar heb jij je grijze trui gelaten? Je kunt je toch niet in het groen kleden vandaag. Zij vond hem niet, zocht ijverig verder. Zittend in haar bed keek Lysou naar Maria, die de laden de een na de ander opende, alles omhaalde op zoek naar de oude grijze trui. Plotseling schoot de ge dachte aan de brief door haar heen. Het bloed steeg haar naar haar wangen van ongerustheid. De brief van oom was in de onderste lade, onder het oude speelgoed! Als Maria hem zou vinden.... Wat te doen? De nood maakte Lysou vindingrijk. Maria,ik geloof dat je hem naar je kamer hebt meegenomen om hem te repareren. De oude dienstbode richtte zich op, dacht een seconde na. Geloof je dat?Ik herinner het me niet goedMaar j ij hebt een beter geheugOT dan ik,In mijn kamer?.... Waar zou die dan wel kunnen zijn? Ga eens kijken, Maria, terwijl ik opsta. „Wat moest ze met die brief van oom doen?" (Wordt vervolgd). Pilon hing Rick's jasje over de leuning van een stoel en zette die dicht bij de kachel. Die brandde flink, en het ding zou wel gauw droog zijn. Toen ze allen hun kom leeg hadden, keek Pilon rond. „Wie wil er nog wat van?", vroeg hij. „Als je nog trek hebt, zeg je 't maar!" Maar nee, ze hadden nu toch echt genoeg. Twee van die grote kommen vol van die voedzame erwtensoepaat was meer dan genoeg, zelfs voor hun jongensmagen! Niemand meer?", vroeg Pilon lachend. „Er is genoeg hoor!" „O", zei Oepoetie, met 'n knipoogje. „Ik dacht, dat Rick alles had opgemaakt, toen hij een soepbad nam!" „Nee, hoor, hij heeft nog genoeg overgelaten", zei Pilon. Die stak zijn pijpje weer op en ze bleven aan tafel wat zitten babbelen. Het was nog niet laat, ze konden voorlopig nog wel een poos blijven; maar ze moesten er wel voor zorgen, dat ze vóór het donker terug naar huis gingen. Even later stond Pilon op; hij nam Rick's jasje van de leuning en bekeek het. „Nou, Rick, het is alweer droog!", zei hij. „Je kunt het weer aantrekken!" „Dank je wel, Pilon", zei Rick tevreden. Hij trok het jasje weer aan. Er was van de soepvlekken niets meer te zien, gelukkig. ADVERTENTIE onderin fiat Vorstelijk glas bleri De dam-finale om het jeugdkampioen schap van Nederland 1953 wordt dit jaar gehouden in Blaricum in restaurant ,,'t Dude Raedthuys" en zal aanvangen op tweede Pinksterdag. Gespeeld wordt van 25 tot en met 30 Mei a.s. Om de titel zullen strijden: Marietje Kasse (12 jaar) uit Kleverskerke (Z.); Chris Niewierra uit Kerkrade-Chèvremont (L.); B. Wiggers uit Enschedé; J. Dallinga uit Appingedam; P. H. J. Janssen uit Breda; Oebele Hoekstra uit Leeuwarden; N. Vlak veld uit Loosdrecht; H. Berghout uit Per nis; C. v. d. Weteringh Jr. uit Leerdam, de deelnemer uit Gelderland is nog niet bekend. Het programma van de Haarlemse Cricket Bond voor Zaterdag luidt: R. en W. 5 C—Tw. Bank; C.V.H.W. 3— R. en W. 5 A; B.M.H.C. 2—R. en W. 5 D; Haarlem 5—CVHW 2. Voor de op Zaterdag 30 Mei in Haarlem te spelen honkbalwedstrijd tussen de stedelijke ploegen van Haarlem en Amsterdam zijn beide teams als volgt samengesteld: Haarlem: werper: Smidt (HHC); achter vanger: B. Vrenegoor (HHC); le honk: Hoo- genbos (HHC); 2e honk: W. Vrenegoor (HHC); 3e honk: Keulemans (Schoten); korte stop: Jole (HHC), linksvelder: Hout kamp (RCH); midvelder: Van Driel Krol (HCK); rechtsvelder: Van Elteren (RCH). Reserves: Jongeling (RCH), Tromp (EHS), Hopman (HHC), Klooster (Schoten), Molle- man (Kennemerland). Amsterdam: werper: H. Urbanus (OWO); achtervanger: Kraal (ABC); le honk: Tromp (ABC); 2e honk: Rozendaal (OWO), 3e honk: Van Lieshout (TIW); korte "-'op: Kraan (Ajax); linksvelder: Bouwens (ABC), midvelder: Pronk (VVGA); rechtsvelder: Boersma (OWO). Reserves: Marsland (ABC), Teyema (TIW), C. Urbanus (OWO), Volkers (ABS). Als aanvoerders zijn Keule mans en Pronk aangewezen. De Ronde van Italië Het klassement van de negende étappe in de Ronde van Italië, van Pisa naar Modena 189 km. luidde: 1. Magni (It.) 5.10.23; 2. Padovan (It.); 3. Albani (It.); 4. Giudici (It.); 5. Coletto (It.); 6. Pedroni (It.); 7. Vittorio Rossello (It.) allen in de zelfde tijd als de winnaar; 8. Pasotti (It.) 5.10.45; 9. Minardi (It.) 5.10.48. Daarna een groep van 25 renners, bij wie Wagtmans, die 23e en Van Est, die 24e werd in dezelfde tijd als Minardi; 48. Roks (Ned.) 5.13.25; 49. Van Steenbergen (België) 5.14..26; 51/52. Louison en Bobet (Fr.) 5.19.41; 76. Dekkers (Ned.) 5.22.26; 84. Van Breenen (Ned.) 5.25.20; 103. Suykerbuyck (Ned.) 5.36.57; 104. Peters (Ned.) 5.45.25. Het algemeen klassement na deze étappe luidde: 1. Koblet (Zwits.) 52.02.34; 2. De Santi (It.) 52.03; 3. Foraara (It.) 52.03.10; 4. Coppi (It.) 52.03.55; 5. Van Est (Ned.) 52.06.11; 6. Bartali (It.) 52.06.17; 7. Elio Bra- sola (It.) 52.07.01; 8. Corrièri (It.) 52.07.54; 9. Martini (It.) 52.09.07; 10. Magni (It.) 52.09.49; 45. Roks (Ned.) 52.24.03: 66. Dekkers (Ned.) 52.37.07; 71. Wagtmans (Ned.) 52.38.56; 92. Van Breenen (Ned.) 53.02.25; 97. Suy kerbuyck (Ned.) 53.05.19; 98. Peters (Ned.) 53.05.47. De Italiaan Clerici is door zijn fabriek uit de course genomen wegens het verlenen van diensten aan Koblet. In de eerste ronde van het heren dubbel spel van de internationale dameskampioen schappen van Frankrijk werd Van Dalsum uitgeschakeld. Hij verloor met zijn partner, de Joegoslaviër Plechevic van de Italianen Bergamo en Scribani met 61, 64, 63. WEMBLEY" OP BEZOEK IN NEDER LAND. De Engelse eerste klasse amateur club Wembley" zal volgende week een bezoek aan Nederland brengen. Er staan vier voetbalwedstrijden op het programma: op 2e Pinksterdag in het Hilversumse sportpark tegen Hilversum, on Woensdag 27 Mei in Den Bosch tegen BW, op Donderdag 28 Mei in Amsterdam tegen Ajax en Zaterdag 30 Mei in Hoorn tegen Hollandia. Zondag gaan de Engelsen de Olympische dag bij- Opnieuw heeft het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening een aantal stappen ondernomen om tot een ver dere verhoging van de Nederlandse land- bouwproductiviteit te komen. Gedurende een periode van voorlopig twee jaar zullen drie projecten op het gebied van de prac- tische landbouwvoorlichting door middel van demonstraties in verschillende delen van het land tot uitvoering worden ge bracht. Tussen de Nederlandse en de Ame rikaanse regering is overeenstemming be reikt over de besteding van 600.400 gul den uit de tegenwaarderekening, welke het Bureau voor Wederzijdse Beveiliging (M.S. A.) ten dienste staat voor de uitvoering van zijn hulpprogramma's. ADVERTENTIE op maandelijkse aflossing alle soorten Huis kamers, Salons. Slaapkamers, Bedden. Kar petten enz. Bedragen tot ƒ2000 zonder borgen. Toonkamers: Westerhoutpark 8 - Haarlem - Tel. 18840 c De A.N.W.B. krijgt veel verzoeken om bemiddeling van automobilisten, die zich ongerust maken, omdat zij het nationali teitsbewijs van hun wagen, dat zij bij de aanvrage van een kentekenbewijs moesten inzenden, niet hebben terug ontvangen. De A.N.W.B. deelt mede, dat het nationa liteitsbewijs geen enkele functie meer heeft, indien men voor zijn auto in het be zit is van een kentekenbewijs, dat na 1 November 1952 wordt afgegeven of over geschreven. Het kentekenbewijs vervult dan namelijk tevens de rol van nationali teitsbewijs. Het nationaliteitsbewijs zou alleen nog waarde kunnen hebben voor een eventueel daarop vermeld radiotoestel. Dit wordt niet, zoals bij het nationaliteitsbewijs, op het kentekenbewijs vermeld. Het ministerie van Financiën was be reid op verzoek een verklaring af te ge ven, waaruit blijkt dat het op het ingele verde nationaliteitsbewijs vermelde radio toestel op regelmatige wijze is ingevoerd. Op grond van deze verklaring kan dan een identiteitsbewijs worden aangevraagd. Eenvoudiger is het echter, zo adviseert de A.N.W.B., bij de ambtenaar der invoer rechten onder overlegging van het natio naliteitsbewijs een identiteitsbewijs voor de radio te vragen, vóórdat men een ken tekenbewijs aanvraagt. De vermelding van het toestel wordt dan van het nationali teitsbewijs geschrapt, waarna men op de gewone wijze een kentekenbewijs kan aan vragen. De dit jaar overleden dichter mr. M. Niihoff heeft de verenigingen op religieuze grondslag met zijn Bijbelse trilogie „Het Heilige Hout" in staat gesteld de drie ker kelijke feesten met een waarlijk poëtische wijding te vieren. Zo werd gisteravond het Pinksterspel „Des Heilands Tuin" door een groep leden van de Hervormde gemeente te Heemstede tweemaal in het Minerva- Theater opgevoerd. Men was zo gelukkig zich onder de bekwame leiding te kunnen scharen van de regisseur Wim Paauw, die niet alleen voor een prachtige mise-en- scène zorgde, maar tevens de spelers wist te overtuigen van de noodzaak ener duide lijke articulatie, omdat de bezielende macht van het woord in dit geval de belangrijkste «dramatische factor is. Van de belangrijkste rollen moeten voor al de devote Maria en de waarlijk apostoli sche Petrus worden genoemd. Ook de Johannes mag niet onvermeld blijven. Het is jammer dat de uitspraak der Griekse sibylle ontsierd werd door een hinderlijke s-klank. Met een zorgvuldig uitgebalan ceerde, warme belichting werd aan het ge heel een soms bij na-Rembrand tieke sfeer verleend. De costuums waren bijzonder fraai gekozen. Het spel werd met intense aandacht gevolgd. Woensdag en Donderdag werd „Des Hei lands Tuin" door de Oecumenische leken- spelgroep achtereenvolgens in de Neder lands Hervormde kerk te Velsen en Sant poort opgevoerd, waarbij de spelers uiter aard de technische hulpmiddelen van een theater moesten ontberen. Toch genoot deze manier van vertonen de uitdrukkelijke voorkeur van de dichter, al werd destijds zijn verbod in de eerste druk van het werk om het elders dan in een kerk of daarmee gelijk te stellen zaal te spelen in hoofdzaak door de oorlogsomstandigheden ingegeven. Met betrekkelijk eenvoudige hulpmid delen en een sober achterdoek werd de be grenzing aangegeven van de ruimte, waar binnen de handeling zich niet minder tref fend voltrok. De regie had er kennelijk naar gestreefd de enkelingen in het geheel te doen opgaan, zodat het ongemotiveerd zou zijn om bepaalde prestaties afzonder lijk te doen uitkomen. De bedoelingen van de dichter misten hun uitwerking niet. Oud-minister Chr. Weiter, fractievoorzit ter van de Katholieke Nationale Partij in de Tweede Kamer,heeft tijdens een spreek beurt te 's Hertogenbosch zijn mening ge geven over de jongste oproep van kardi naal De Jong voor eenheid onder de katho lieken. De heer Weiter verklaarde, dat ook de Katholieke Nationale Partij zeer sterk voelt voor eenheid, maar hij zei, dat poli tieke eenheid onmogelijk werd gemaakt door de schuld van de K.V.P. De K.V.P. stelt een samengaan voor met de P.v.d.A. en deze coalitie is volgens de heer Weiter voor de K.N.P. onaanvaardbaar. Volgens de interpretatie van de heer Welter was de rede van kardinaal De Jonge gericht tegen de K.V.P. en niet tegen de K.N.P. Volgens de heer Welter past het de K.V.P. niet, samen te gaan met links georiënteerde po litieke groeperingen; zij dient uitsluitend het midden te vertegenwoordigen. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer De Kort over opheffing van enige Raden van Arbeid heeft de staatssecretaris van Sociale Zakengeantwoord, dat na de opheffing van de Raad van Arbeid te Win schoten de mogelijkheid werd overwogen om nog elders in het land een Raad van Arbeid op te heffen. Met deze andere raad is de Raad van Arbeid te Apeldoorn be doeld. Deze zal met ingang van 1 Juli wor den opgeheven. Opheffing van de Raad van Arbeid te Alkmaar is tot dusverre niet in overweging geweest. Het is niet uitgesloten, dat in de toe komst nog tot opheffing- van een of meer andere Raden van Arbeid zal worden over gegaan, hoewel hieromtrent thans bij de regering nog geen plannen bestaan. ADVERTENTIE In de te Amsterdam gehouden vergade ring van aandeelhouders van de N.V. Stoomvaart Maatschappij Nederland is het dividend vastgesteld op 10 procent. De aftredende commissarissen, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en M. P. Voute, werden tot commissaris herkozen. Het college van commissarissen werd uit gebreid tot 14 leden door benoeming van ir. A. M. A. Wijnans, directeur van de Billitonmaatschappij. Voorts werd besloten de directie der maatschappij uit te breiden door de be noeming van de heer P. de Josselin de Jong tot directeur. De heer De Josselin de Jong is sinds October 1933 in dienst der maatschappij en vervulde verschillende functies in Indo nesië, Singapore en India. In Mei 1949 werd hij chef van de afdeling „Amerika-lijnen". Op 1 Juni 1952 volgde zijn benoeming tot onder-directeur. Er is sprake van geweest dat mr. L. J. F. J. Bauduin, advocaat en procureur te 's Hertogenbosch, naar Nieuw Guinea zou vertrekken, om daar op te treden als presi dent van de raad van justitie. Mr. Bauduin heeft zich aanvankelijk wel voor deze functie beschikbaar gesteld, maar zich later, mede op grond van medisch advies, terug getrokken.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11