RIJUIIELEI1 W Vier VVD-raadsleden bespraken het Haarlems gemeentebeleid li Vergroot Gezondheidshuis geopend B. en W. en raad van Oude Tonge ontvangen in Haarlems stadhuis Kort en bondig aan de spits in dualiteit en sierlijkheid Haarlemse koren zongen voor Oude Ton; Bestuur rijksacademie Amsterdam afgetreden Amsterdamse Beurs Maurice Lannoy op de Bavo-beiaard Heemstede Kroon op werk van wethouder Disselkoen Na benoeming van nieuwe directeur ■%'WWW HJC'ers naar Antwerpen Scheepvaart VRIJDAG 22 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD -OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Heemsteeds burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, en wethouder Dissel koen gooien een balletje op in het zaaltje voor heilgymnastiek. Masseur H. Roerdink kijkt goedkeurend toe. In tegenwoordigheid van het gemeente bestuur van Heemstede en talrijke autori teiten, doktoren en belangstellenden, werd Donderdagmiddag het vergrote Gezond heidshuis aan de Lieven de Keylaan ge opend. De burgemeester, mr. A. G. A. rid der van Rappard, die de aanwezigen in een der smaakvol met palmen versierde zalen begroette, noemde dit moment een dag van grote genoegdoening, omdat men nu en in de toekomst met nog meer recht trots op Heemstede zou kunnen zien. Hij richtte zich daarbij speciaal tot mevrouw I. DroojADeckers, de weduwe van de voor malige wethouder van Volksgezondheid, door wiens initiatief en volharding dit ge bouw twintig jaar geleden geopend kon worden. De stichter heeft hierdoor blijk gegeven een heldere en vooruitziende blik te bezitten, want het Gezondheids- huis heeft de gemeente gedurende die tijd reeds onschatbare diensten voor de volks gezondheid bewezen. Door deze uitbreiding is de Heemsteedse gemeenschap niet langer afhankelijk van de medische verzorging in buurgemeenten, hetgeen ook als een grote persoonlijke vol doening mag worden beschouwd voor wet houder H. Disselkoen, die zijn gehele per soon, kennis en ervaring voor deze uit breiding heeft ingezet. Deze dag moet voor hem dan ook de kroon betekenen op het vele werk dat hier werd verricht, vooral omdat het fraaie resultaat reeds door en kele andere gemeenten tot voorbeeld is genomen. Vandaar dat de burgemeester hem op deze gloriedag gaarne de eer gun de, de officiële opening te verrichten. Wethouder Disselkoen herinnerde er dan in de eerste plaats aan, dat dr. Droog nu twintig jaar geleden, in dezelfde zaal zijn liefste wens in vervulling zag gaan. Onge twijfeld heeft hij destijds baanbrekend werk verricht, waarvoor veel tegenstand moest worden overwonnen. Ditmaal waren er andere moeilijkheden gerezen en spre ker kon niet nalaten ziin grote erkentelijk heid te betuigen ten opzichte van de ge meente-arts. de heer J. J. van Luin en de architect, de heer A. J. J. Verspoor, die zich waarlijk voortreffelijke adviseurs heb ben getoond. Hoewel de belangrijke verbetering van dit gebouw nu direct in het oog valt, vreesde spreker toch dat dit met de voor naamste eigenschap niet het geval zou zijn; vandaar dat hij hier even de speciale aan dacht op wilde vestigen. Het ie namelijk het symbool geworden van de beste Heem- steedse allure, daar het niet alleen een ge meentegebouw is, doch dat daarnaast de organen die uit de bevolking zelf zijn voortgekomen, zoals het Witte- en het Wit Gele Kruis, hier met de verschillende art sen en de ambtenaren in een voortreffe- ke harmonie samenwerken. En met de wens, dat de volksgezondheid in de toe komst van dit fraaie Sociaal Medisch Cen trum de heilzame gevolgen zou mogen on dervinden, verklaarde wethouder Dissel koen het gebouw gaarne als officieel ge opend. Het' bestuur van de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam is in zijn geheel afgetreden. Het bestuur, tevens commissie van toezicht op de academie, is tot dit besluit gekomen naar aanleiding van de benoeming van dr. N. R. A. Vroom, hoofd van de afdeling Kunsten van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, tot directeur van de rijks academie. Het besluit van het bestuur, zo wordt medegedeeld, is geenszins beïnvloed door de persoon van de nieuwbenoemde direc- teur noch door de aanstelling van de schil der Jan Wiegers als hoogleraar. Het afgetreden bestuur bestaat uit prof. dr. J. Q. van Regteren Altena, voorzitter; mr. A. J. d'Ailly, secretaris, jhr. D. C. Röell, jhr. J. Six en mr. B. Kist. Slotkoers Openings- gisteren koersen 3-3Va Nederl.'47 96ls/ie 96% A.K.U 163 163/ Unilever 189 189 Philips Gloeil. 158% 159/ Kon. Petroleum 307/ 306/ A'dam Rubber 88% 93/ Holl. Amer. Lijn 126 Vj 125/ N. Scheepv. Unie 130 130 H.V.A 100/ 100/ Deli Mij 90% 91 Amsterd. Bank 166/* 166/ Ned. Handel Mij. 159 159 Rotterd. Bank 164/ 164/ Twentsche Bank 161 161 Anaconda Copper 37% 37/ Bethlehem Steel 53"/ia 52/ Republic Steel 49/ 49/ Shell Union 68/ 68/ Tidewater 23/ 23/ U. S. Steel..'.... 40 39/ Hierna werden de bezoekers onder lei ding van de heren J. J. van Luin en A. J. J. Verspoor in de gelegenheid gesteld het Gezondheidshuis in ogenschouw te ne men, waarna zij het interieur bezich tigden, dat onlangs reeds uitvoerig door ons beschreven werd. Nadat na afloop van deze rondleidin gen enige verversingen waren aangeboden, voerden nog verschillende sprekers het woord. Maurice Lannoy, beiaardier te Parijs vroeger beiaardier te St. Amand-les-Eaux (Frankrijk) en van het Palais National te Mafra (Portugal) zal op uitnodiging van het gemeentebestuur van Haarlem op Dinsdag 9 Juni 1953 gedurende een uur de beiaard van de Grote of St. Bavokerk be spelen. Het concert vangt aan om 20.30 uur. I. Pavane; Air de Louis XIII (1630); An cien Menuet (Versailles - 1735); II. Vieilles Chansons: Auprès de ma blonde (lie de France); Avec mes sabots! (Lorraine); O Magali (Provence); La légende de St. Nico las; La-haut sur la montagne (Savoie); Bourrée (Auvergne); Chantons pour passer le temps (Normandie); III. a. Pizzicati de Sylvia, Léo Delibes; b. Menuet de Mignon, Amb. Thomas; IV. a. Gavotte Bourrée, J. S. Bach; b. A une Amie, Beethoven; c. Valse, Mozart; V. Hollandse liederen: Ver borgene liefde, Marius A. Brands Buys; M'n zoet lief, Marius A. Brands Buys; Klein Moederke, Jef Rheinhard; Wiegelied. Jacques Opsomer. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: M. E. d'Ailly en H. SchlÖtjes; F. C. Mathies en T. Kooren. GETROUWD: M. G. A. van Eeden en A. E. H. Schelvis; L. J. Zielstra en A. van Wes- sem; C. R. Post en R. A. M. van Nieuwen- huijzen. GEBOREN: Jozef Lodewij.k, z. van A. P. Kuhlmann en P. M. J. v. d. Werff; Ronaldus Lambertus, z. van B. Dammann en M. P. van Vessum; Maria Wilhelmina Josephina, d. van Ch. E. Thunissen en M. A. L. Herber- mann; Robijn Fredrik, z. van K. F. Bruinsma en A. Koot; Maria Petronella, d. van J. H. Blom en J. M. Lommerse; Maria Cornelia Robertha, dr. van P. M. Beker en G. A. M. Th. Kolle. OVERLEDEN: Wed. C. Tellings—Weijers, 68 ;j.; W. van Wondeivn, 51 j.; D. /ijlstra, 75 j.; D. J. Grimmon, 59 j.; P. Kramer, 69 j.; .T. H. Volmary, 96 j.; J. G. Duits, 53 j.; F. Pal- land, 23 j. De jaarlijkse wedstrijden van de Nederlandse Kolfbond zullen dit jaar van 11 tot en met 15 September in de Vergulde Vos te Oost woud worden gehouden. De voorwedstrijden beginnen op 25 Juli. ADVERTENTIE uiiiHELminn De vier leden van de WD-fractie in de Haarlemse gemeenteraad hebben gister avond op een verkiezingsbijeenkomst in Brinkmaan! hun visie gegeven op verschei dene punten van het gemeentebeleid. Me vrouw mr. Scheltema-Conradi gaf een uit voerig exposé over het verleden en de toe komst van Haarlem. Onder de talrijke aan gelegenheden, die zij ter sprake bracht, zoals de te grote concentratie van zieken huisruimte in het Zuiden van de stad, het geen vooral voor Haarlem-Noord bezwaar lijk wordt, was ook het sociaal werk in Haarlem. Zij uitte haar vreugde over te kenen clie er op wijzen dat het sociaal werk in de algemene sector nauwer bij het Protestants Christelijke kan worden aan gesloten omdat deze gezindte daartoe in vele gevallen (getuige het zonnebloem- werk) geneigd is. Bij haar beoordeling van het beleid van B. en W. uitte zij haar instemming met het beleid van do wethouder van Finan ciën, de zorg voor de politie en het vreem delingenverkeer en haar bezorgdheid we gens 't ontbreken van een duidelijk struc tuurplan van de stad, waardoor men nog steeds niet precies weet, waar in de toe komst een nieuw politiebureau en een ge bouw voor de bibliotheek zullen moeten ko men. Wat het onderwijs betreft zei de spreekster dat in de toekomst de aller grootste aandacht moet worden besteed aan de onderlinge aansluiting van de ver schillende takken van onderwijs in de stad. Verder bepleitte zii een betere rege ling van de rechtspositie van de leraren aan Middelbaar en Voorbereidend Hoger onderwijs, die nog altijd zonder opgaaf van redenen kunnen werden ontslagen. Woonruimteverdeling Mevrouw Scheltema critiseerde het hui dige systeem van woningverdeling, waar door men nooit van ae lijst van onhoud bare en zeer urgente gevallen afkomt. Zij vroeg meer zeggenschap van het huis vestingsbureau in de verdeling van nieu we woonruimte voor woningbouwvereni gingen. Dat het Huisvestingsbureau hier van 10 percent vraagt voor de bij hen in geschreven woningzoekenden vond zij in vergelijking met de percentages in vele andere grote gemeenten wel wat erg be scheiden. Het kan naar haar mening be ter 50 percent worden. Voor de opstelling van bebouwingsplan- nen moet men eens met andere gemeenten aan één tafel gaan zitten. „Ik ben geen apostel van annexatie, maar ik meen dat het voor de toekomst van veel nut kan zijn om hierover ook eens met Bloemen- daal te overleggen". Sprekende over de fi nanciële positie van de gemeente verwel komde zij het komende begrotingsonder- zoek, dat wordt ingesteld om een even- rediger verzorging van de vele belangen te krijgen. Het boekje „Gezicht op Haarlem" van de P.v.d.A. achtte zij een aardige so ciale gids, „waarvan hele bladzijden mijn instemming hebben, maar geen leiddraad voor reële politiek omdat de financiën, waar men nu eenmaal aan gebonden is, er niet in besproken worden". Haar uiteenzetting was voorafgegaan door toespraken van de raadsleden ir. A. Stoffels, de heer J. W. Th. Fibbe en mr. J. G. Bettink. Pleonasme De eerste besprak het liberale beginsel van een van onderaf opgebouwde maat schappij tegenover de opvatting van het socialisme, dat veel van bovenaf tracht te regelen en „als het ware een stulp over ons heen zet, waarin we maar een zo goed mogelijk plaatsje moeten zien te vinden". De P.v.d.A. voelt er naar hij zeide be hoefte aan om zich vooral democratisch- socialistisch te noemen. „Die behoefte be staat bij ons niet: democratisch liberalis me is een pleonasme", zei hij. De heea- Fib'oe gaf een overzicht van het werk van de WD-fractie in het afgelo pen jaar, dat in de sector woningbouw zoveel bijdroeg tot de huisvesting van jonge echtparen aan de Hectorstraat, en critiseerde de aandrang van de P.v.d.A.- fractie om de grond er voor niet te ver kopen maar te verpachten. Verder gaf hij een aantal voorbeelden van onachtzaam heid van de gemeente ten aanzien van het De Grote Kerk was gisteravond geheel gevuld met belangstellenden voor het con cert dat door de Federatie van Zang- en Oratoriumverenigingen in Haarlem en omstreken ten bate van het Adoptiecomité Oude Tonge was georganiseerd. Behalve de organist George Robert - die de avond stralend opende met Bach's Preludium en Fuga in G - en de alt Annie Woud, die het publiek liet genieten van haar machtig geluid in een der Bijbelse liederen van Dvorak, traden achtereenvolgens tien Haarlemse koren op, ieder met één of twee nummers. Dit vormde dus een vrij om vangrijk programma, doch dank zij de goede orde bij het wisselen der koren, kon het binnen twee uur afgewerkt worden. De uitvoeringen hadden binnen het koor hek plaats. „Haarlems Zanggenot" liet onder leiding van P. J. Potgieser een vlotte vertolking van het bekende „Nimmer Nacht" van wij len zijn oud-dirigent N. H. Andriessen ho ren. „Proza en Poëzie" zong door Jan Bei der gedirigeerd „Trösterin Musik" van An ton Bruckner met stoer geluid. Rustig en zuiver klonk daarna de gemengde bezet ting van Doopsgezind Zangkoor (directeur Hans de Jong) met een geestelijk lied van Joh. G. Schicht. Het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" van Nico Hoogerwerf vertolkte een lenig Ave Regina van Bruckner en zong vrij ge voelig een Improperium van Palestrina, waarna het gemengd koor Polyhymnia met motetten van Haydn en Palestrina zijn beurt vervulde. Tot de mooiste prestaties van de avond behoorden de vertolkingen van O bone Jesu van Palestrina en Sanctus van H. G. Lukkien, door Schotens Christelijk Ge mengd Koor, dat onder leiding van Geert de Boer staat. Zuiver, maar wat scherp in de discant, klonk Vredes-Hymne van Al- phons Vranken, door de R.K. zangvereni ging St. Cecilia, directeur G. de Barban- son, ten gehore gebracht. Postaal Mannen koor zong onder leiding van P. J. Potgieser met sonoor geluid Psalm 83 van N. H. An driessen en hierna maakte Haarlems Chris telijk Mannenkoor (directeur Bernard Verboom) vooral met „II bianco e dolce cigno" van Arcadelt een goede beurt. Als laatste zong het Oratorium- en Operakoor „Haerlem" onder directie van Anton de Beer vrij beschaafd twee bekende num mertjes: Ave Maria Van Arcadelt en Du Hirte Israëls van Bortnianski. De aanwezige gasten uit Oude Tonge hebben zich dus, met de Haarlemse be langstellenden, enig idéé kunnen vormen van de zanglust in onze stad en tevens er varen, dat de geest van offervaardigheid met de muze onzer zangcolleges op goede voet staat. Uit de grote belangstelling voor deze zangdemonstratie bleek ook, dat Haarlem volmondig „ja" zegt op het adop- Op 30 en 31 Mei 1953 zal de Haarlemse Jacht Club met zes 12-voets jollen op uit nodiging van de Royal Yacht Club de Bel- gique te Amtwerpen deelnemen aan de door 'deze 'vereniging te organiseren jaarlijkse wedstrijd (RYCB v.v. HJC, die om beurten gehouden wordt in België en op het Noorder Buiten Spaarne te Haarlem) om de wissel- beker „Vice President Jan de Braey" op de Boven- en Beneden-Schelde bij Antwerpen. De vertegenwoordigers van de HJC in de Senioren-klasse zijn de heren J. Bier, G. C. Ebeli en L. R. Koopmans en in de Junioren- klasëe: mej. M. E. Holtrop en de heren J. A. Potjer en D. de Zaaijer. particuliere bedrijf, waartegen de WD- fractie voortdurend waakte, en van zijns inziens onnodige aankoop van huizen door de gemeente voor te hoge prijzen. Mr. Bettink vestigde de aandacht op het suc ces van het samengaan der liberalen en vrijzinnig democraten in de WD, dat de oprichting van een aparte partij voor po litiek vrijzinnigen naar hij zeide onno dig maakt. Hij bepleitte voorts minder be moeienis van de overheid met de besteding van de Zondag en herinnerde aan het succes van een WD-motie bij een wijzi ging van de politie-verordening om het zwemmen en zonnebaden in en bij de openbare wateren Mooie Hel en Buiten- liede toe te staan. Voorts sprak hij zijn bezorgdheid er over uit dat tendenzen in de huidige sociale po litiek het gebrek aan verantwoordelijk heidsgevoel zal groter maken, waarbij hij zijn bezwaren tegen de kinderbijslag-wet geving uiteenzette. Tenslotte betreurde hij het tekort aan sportaccommodatie in een sportstad als Haarlem. Hii accentueerde de grote behoefte aan meer speelvelden, zwembaden ook voor Noord en Oost en een sintelbaan, waarvoor naar zijn mening een terrein als dat van de IJsclub zich heel goed zou lenen. Misschien zou er in dit opzicht door particulieren iets tot stand kunnen worden gebracht, meende hij. tiebesluit van zijn gemeentebestuur, met de consequenties daaraan verbonden. Tot plechtig besluit van deze avond werd door de aanwezigen, gesteund door het machtige orgel, het Wilhelmus gezongen. JOS. DE KLERK Toen het officiële gedeelte van de ontvangst ten stadhuize voorbij was, besprak burgemeester Cremers met zijn collega van Oude Tonge (tweede van links) de beste manier oin de hulpverlening te activeren. Alphacca, 21 v. Rio de Janeiro te Santos. Amstelstad, 20 v. Colombo n. Cocinada. Armlla, 20 v. Pladju n. Lienchfeu. Amstelveen, 20 v. Port Said. Argos, 20 v. Laurium n. Yerakinl. Adinda, 20 300 m. NO. Singapore. Aldegonda, 20 160 m. N. Str. Singapore. Aideramin, 20 nog te Basrah. Amsteldiep, 20 170 m. W. Kp. Negrais. Amsteitoren, 20 350 m. O. Kp. Race. Agamemnon, 21 v. Curagao n. Aruba. Amstelvaart, 20 200 m. Z. Galapagos eil. Averdijk, 20 240 m. ZO. Kp. Hatteras. Alblasserdijk, 21 dwars v. d. Bermuda n. Antw. Aikaid, pas. 21 Kaap Verd. eil. n. Recife. Arnedijk, 23 Antwerpen verwacht. Aalsdijk, 21 Vlissingen gepass. n. Lissabon. Amstelland, pass. 21 Rio Grande do Sul n. Mon tevideo. Alchiba, 21 v. Buenos Aires te Montevideo. Algenib, 21 v. Bahia n. Antwerpen. Ainati, 24 v. Buenos Aires te Rotterdam verw. Alpherat, 21 v. Santos n. Rio de Janero. Alwaki, 20 v. New York n. Buenos Aires. Andijk, 21 te Havana. Annenkerk, 22 v. Barcelona n. Antwerpen. Arundo, 21 te Suez. Bonaire, 22 Madeira verwacht. Bacchus, pass. 20 Azoren. Barendrecht, pass. 21 Vlissingen. Boschfontein, 20 v. Marseille n. Genua. Bandjermasin, 20 v. Singapore n. Penang. Barumum, 20 v. Banggaai n. Gorontalo. Bengkalis, 20 470 m. ZO. Kp. Guardafui. Britsum, pass. 20 Andamanen eil. Billiton, 22 v. Kaapstad te Port Elizabeth. Borneo, 22 te Port Said. Bennekom, 22 Cristobal verwacht. Boissevain, 21 v. Mauritius n. Belawan. Boskoop, 21 te Antwerpen. Blitar, 22 v. Antwerpen. Cirrus, 21 v. station Atl. Oceaan te R'dam. Cottica, 20 300 m NO. Paramaribo. Congostroom. 23 v. Takoradi n. Amsterdam. Chama, 20 150 m. ZO. Kreta. Castor, 20 v. Cumana n. Carupano. Caltex Utrecht, 21 v. Sidon n. Rotterdam. Celebes, 21 dwars Kp. Guardafui n. Beiawan. Cistula, 22 v. Port Lincoln te Plad.iu. Corilla, 21 v. Balikpapan n. Tarakan. Caltex Nederland, 22 v. Sidon te Rotterdam. Cleodora, 22 Panamakanaal. Cronenburgh, pass. 21 Ouessant. Duivendrecht. 27 New Orleans verwacht. Drente, 20 20.30 u. v. Rotterdam te Hamburg. Duivendijk, 20 640 m. NO. Azoren. Delfland, 22 v. Rio Grande te Itajai. Delfshaven, 22 te Antwerpen. Eos, 21 v. Livorno te Napels. Eendracht, 20 v. Rotterdam n. Alexandrië. Eimina, verm. 25 v. Lagos n. Kotonu. Esso Den Haag, 20 750 m. NO. Antigua. Ena, 20 830 m. NO. Barbados. Erinna, 24 v. Fao te Rotterdam verwacht. Esso Amsterdam, 26 6 u. v. Batonrouge voor Hoek v. Holland verwacht. Felipes, 21 te Singapore. Gadilla, 21 v. Pladju te Tj. Priok. Garoet, pas. 21 Minicoy n. Belawan. Gooiland, 21 v. Bahia te Recife. Graveland, 22 Bahia verwacht. Groote Beer, 21 v. New York te Rotterdam. Gordias, 22 v. Rotterdam n. Tanger. Haulerwijk,, 19 v. Baltimore n. Cuba. Hecuba, 20 500 m. ZW. Flores. Helder, 20 800 m. O.NO. Bermuda. Hestia. 20 180 m. NW. Paramaribo. Hathor, 22 v. Amsterdam n. Hamburg. Hoogkerk, 22 te Suez verwacht. Hos, 21 90 m. NW. Mona eil. Indrapoera. vertr. 23 v. Rotterdam n. Priok. Jagersfontein, 20 v. Amsterdam te Bremen. Java, 20 in Golf v. Biscaye. Japara (KRL), 21 v. Port Said n. Aden. Jupiter, 21 te Malta n. Oran. Kota Inten 21 te Port Soedan. Kertosono. 21 v. Philadelphia te New York. Kota Gede. 21 v. Bahrein n. Bombay. Kaloekoe, 20 v. Sorong n. Manokwari. Kasimtoar, 20 te Lahewa. Kedoe, 22 te Penang. Laagkerk, 20 v. Karachi te Bombay. Laurenskerk. 20 v. Calcutta n. Rotterdam. Lawak, 20 v. Belawan n. Penang. Linge, 20 v. Las Palmas n. Zaandam. Lombok, 20 Anakan n. Cebu. Loosdrecht, 21 v. Aden n. Suez. Lekhaven. 21 v. Melbourne. Leuvekerk, 20 te Bombay. Lieve Vrouwekerk. 20 v. Rotterdam te Hamburg Leersum, 20 550 m. O.NO. Bermuda. Le Maire. 20 v. Palembang n. Soerabaja. Lekkerkerk, 21 Londen verwacht. Lissekerk, 20 v. Bahrein n. Koewait. Liseta, 20 140 m. W.ZW. Kp. Camboidia. Larenberg, pass. 21 Kp. Florida. Lemsterkerk, pass. 22 Gibraltar n. Hamburg. Leopoldskerk, 22 te Port Said. Lutterkerk, pass. 22 Ouessant. Laertes, pass. nach 21-22 Malta n. Port Said. Maasdam, 20 v. Southampton n. Le Havre. Macuba, 20 v. Shimotsu te Miri. Madoera, 20 rede Cheribon. Marisa, 20 v. Singapore n. Kobe. Mentor, 20 v. Malta n. Kalamata. Murena, 21 v. Port Piri te Miri. Maas, 21 v. Amsterdam te Rotterdam. Maetsuycker. 21 v. Priok te Fremantle verw. Manoeran, pass. 21 Finisterre n. Bilbao. Markeio, 20 v. Oskarshamn te W. Hartlepool. Moienkerk, 25 Marseille verwacht. Malea. 20 450 m. NO. Guadeloupe. Mariekerk, 20 700 m. O. St. Helena. Modiokerto, pass. 20 Sabang n. Colombo. Muiderkerk, 20 v. Hamburg te Bremen. Mataram, 22 te Singapore Maashaven, 21 v. Montreal n. Antwerpen. Meerkerk. 22 v. Suez n. Aden. Marken, verm. 22 v. Montreal. Nigerstroom, 21 v. Amsterdam te Antwerpen. Nieuw Holland, 21 v. Melbourne te Sydney. Noordam, 25 15 u. Hoek v. Holl. verwacht. Grestes, 21 v. Antilia te Amsterdam. Oripn, 20 v. Limni n. Gibraltar. Obéron, 22 te San Pedro de Macoris verw. Omia, 20 v. Tripoli tl. Cvprus. Ondina. 21 te Port Said. Oranjefontein, 21 500 m. O. St. Helena. Oranjestad, 21 730 m. W.ZW. Madeira. Prins Maurits. 20 te Antwerpen. Prins Alexander. 20 v. Hamburg te Quebec. Papendrecht, 22 v. Banias te Le Havre verw. Prins Johan W. Friso, 20 v. Antw. te Hamburg. Poseidon, 20 250 m. Kp. Hatteras. Prins Willem lil, 20 v. Cleveland n. Toronto. Prins Willem XV, 20 op St. Laurens. Phrontis, 22 te Aden. Prins Willem V, pass. 21 Antlcosti eil. Prins Fred Hendrik. 21 v. Rotterdam n. Chicago. Radja, 20 v. Antwerpen te Lnoden. Roebiah, 21 v. Madras. Rijndam, 21 200 m. Z. Kp. Sable n. Azoren. Rijnland, 21 v. Rio de Janeiro n. Ilheus. Saparoea, 20 dwars Kp. Palmas n. Freetown. Stad Amsterdam, 19 v. Wabana n. Engeland. Saiatiga, 1.9 v. San Francisco n. Portland. Saparoea, 21 te Freetown. Sirrah, pass. 21 Aden. Stad Breda, 20 v. Threerivers n. R'dam of Am sterdam. Stad Maastricht, 21 v. Huelva te Amsterdam. Scherpendrecht, 24 v. Curasao te Santos verw. Sliedrecht. 1 Juni v. Swansea te Mena al Ahma- di verwacht. Stad Schiedam, 20 dwars v. d. Lofoten. Seherpendrecht, pass. 20 Maceio. Stad Arnhem, 20 230 m. W. Lands End. Stanvac Pendopo, 23 Sungeigerong verw. Salawati, 22 te Lagos. Salland, pass. 21 Finisterre. Straat Banka, 22 v. Singapore te Tj. Priok. Sibajak, 21 1040 m. W.t.Z. Galapagos eil. Stad Alkmaar, 21 v. Montreal n. Nederland. Sehie, pas. 22 Gibraltar. Stad Dordrecht, verm. 22 v. Huelva n. A'dam. Slamat, 23 Southampton 25 R'dam verw. Teiresias, 21 te Djeddah. Tero, 21 v. Mombasa te Zanzibar. Teucer, pass. 21 Minicoy n. Belawan. Thalatta, pass. 20 Kp. Bon. Tara, 20 v. Rio de Janeiro te Santos. Tarakan, 21 te Suez. Tiba, nacht 21 Finisterre gepass. Trompenberg. 20 v. Hanibure te Antwerpen. Talisse, 20 65 m. ZW. Djeddah. Tjibodas, pass. 20 Reunion n. Mauritius. Tawali, 20 360 m. N. Bermuda. Themisto, 20 840 m. O. ten N. Kp. Race. Tiba. 20 130 m. N. Finisterre. Tjipondok, 20 v. Tj. Priok n. Semarang. Tongkol, 22 v. Indragiri te Tj. Priok verw. Tabinta, 21 v Sungeigerong n. Soerabaja. Taria, 21 v. Miri n. Sydney. Tjitjalengka. 22 v. Nagoya te Yokohama. Tiberius, 22 v. Paramaribo te Willemstad. Titus, 22 v. Rotterdam n. Amsterdam. Utrecht, 22 te Manilla. Van Outhoorn, 20 v Oosthaven n. Tj. Priok. Van Riemsdijk. 21 te Tj. Priok. Van Spilbergen, 20 v. Dakar n. Freetown. Veendam, 21 300 m. ZO. Halifax. Westerdam. 20 820 m. O. Kp. Race. Willem Ruys 20 v. Rotterdam te Priok. Wieldrecht, 1 Juni v. Hobart te Mena al Ahma- di verwacht. Winsum, 21 Ouessant gepass. BINNENLAND De Ritmeester-sigarenfabrieken te Vee- nendaal, die na de opheffing van de N.V. Compania Cadena in Culernborg een neven- fabriek in Culernborg stichtte, zullen dit bedrijf opheffen. Het personeel van deze Culemborgse fabriek, ongeveer zestig a zeventig man, zal wellicht voor een deel in Veenendaal te werk gesteld worden. Op de algemene vergadering der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen op 2 en 3 Juni te Amsterdam wordt het bibliotheek werk besproken. Dr. P. H. Schroder, alge meen secretaris der maatschappij, zal spreken over de lectuurvoorziening in Ne derland, en de heer G. Schmook, directeur der Stedelijke Bibliotheken van de stad Antwerpen over boeken en lezers. De minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, heeft een gedenksteen ge plaatst in de eerste domeinboerderij, die in aanbouw is in het complex de Zwette onder Oldeboorn (Fr.). Binnenkort wordt een an der groot project in Friesland, „De Kleine Geest" ten Oosten van Leeuwarden in uit voering genomen. Het garderegiment Grenadiers en Ja gers, dat te 's Hertogenbosch zal worden gelegerd, heeft afscheid genomen van Arn hem. Dit ging gepaard met een inspectie, défilé, receptie en een mars van het garde regiment door de stad. De procureur-generaal bij het Arn hemse gerechtshof heeft heden vijf jaar gevangenisstraf geëist tegen de 36-jarige woonwagenbewoner F. K. wegens zware mishandeling, de dood tengevolge hebbende, van zijn zwager J. van den B. in de nacht van 27 op 28 October 1952 in het woon wagenkamp bij Steenwijk. De gift van ruim een millioen gulden, die Nieuw Zeeland ten behseve van de slachtoffers der watersnood heeft geschon ken en die speciaal is bestemd voor de pro vincie Zeeland, zal gebruikt worden als aan vulling van het bedrag, dat krachtens de rampschadewet zal worden uitgekeerd voor het herstel van de boerderijen. Dit werd medegedeeld door de Nieuw-Zeelandse minister van Arheid. Mijnbouw en Immi gratie de heer W. Sullivan, bij een bezoek aan Noord-Beveland en Kruiningen De uitbreiding van het slachthuis te Venlo waarvoor de raad f 850.000 heeft ge voteerd. blijkt aanzienlijk kostbaarder te worden. Achteraf is gebleken, dat bi] be langrijke posten de raming aan de lage kant was en sommige posten zelfs helemaal waren vergeten. Na uitvoerige discussies besloot de raad het crediet tot f 1,25 millioen te verhogen. Het 25-jarig bestaan van het Gerefoi- meerde tractaatgenootschap „Filippus" is te Arnhem Donderdagavond herdacht met een bijeenkomst in de Westerkerk. Een hoogtepunt op deze samenkomst vormde de Koninklijke onderscheiding, die ds. ;T. J. Berends ten deel viel. De Koningin heeft deze 87-jarige emeritus-predikant, die van 1914 tot 1947 deel uitmaakte van het be stuur van „Filippus", en nu erelid is, be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nssssu. Bij de dok- en werfmaatschappij Wilton- Fijenoord te Schiedam is de 42-jarige J. A. Breukel uit Roozenburg, gehuwd en vader van vijf kinderen, door de knijper van een dragline gegrepen. Hij kreeg dus danig letsel, dat hij later is overleden. In het Staatsblad is een algemene maatregel van bestuur gepubliceerd, waarbij uitvoering wordt gegeven aan artikel 12 van de Electriciteitswet. In dit besluit is bepaald, dat de minister van Economische Zaken voor door hem aan te wijzen soorten electrische installaties en electrotechnische producten eisen inzake deugdelijkheid, veiligheid en doeltreffendheid kan stellen en voor electro technische producten keuring kan voor schrijven. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het candidaats- examen rechten de heer M. Albrecht te Haarlem. Tot accountant is bevorderd de heer N. J. de Vries te Halzeg. Wnerisdreeht. 27 v.Curacao te Spezia verw. Waiwerang, 20 200 m. O.ZO. Billiton. Woensdrecht, 20 800 m. W. Madeira. Waal, 21 Santa Marta verw. Winterswijk, 20 190 m. Z.ZW. Sombrero eil. Westerdam, 21 500 m. ZO. Kp. Race. Waterland, 21 pass, ten W. St. Pauls Rock n. Bahia. Waterman, 21 v. New York n. Rotterdam. Zuiderkruis. 21 v. Kaapstad te Rotterdam. Zeeland (SSM), 21 v. Newcastle te Amsterdam. Zeeland (KRL), 21 v. Bahrein n. Rastanura. Zonnewijk, 4 Juni v. Lorenzo Marquez te Balti more verwacht. KLEINE VAART Aegir, pass. 21 Vlissingen. Barendsz, 20 v. Blankenholm n. Kaimar. Batavier III, 19 te Casablanca. Birmingham, 21 te Goole. Blue Boy, 20 v. Dublin n. Shoreham. Betty Anne, 20 v. Glasgow n. Swansea. Bill, 20 v. Antwerpen te Ipswich. Bornrif, 20 te Kiirush. Comelis Houtman, 20 v. Ajaccio n. Dundalk. Casablanca, 19 te Fedala. Citadel, 21 v. Graveiines te Londen. Continental, 21 v. Rotterdam n. Glucester. Crescendo, pass. 20 Holteau. Duiveland. 20 v. d. Tyne te Kiel. Deo Duce, 20 v. Vlissingen n. Gothenburg. Daje Bohmer, 20 te Barcelona. Elenburgh, 20 v. Rouaan te Londen. F.emshorn, pass. 20 Vlissingen. Ferocia, 20 v. Cardiff te Sgtubal. Fiducia, 21 te Maassluis. Franka, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Frejo, 21 v. Londen n. Amsterdam. Gerry, verm. 22 v. Leixoes n. Guernsey. Hagno, 20 v. Belfast n. Dublin. Haskerland, 20 v. Kingslynn n. Rotterdam. Hada. 19 v. Oran n. Casab.anea. Hast I. 21 v. Liverpool n. Cork. Hast V, 20 v. Bordeaux te Garston. Hondsrug, 20 v. Viaardingen n. Stralsund. Ibis, 20 v. Viaardingen n. Huil. Ida Jacoba, 21 v. Odense te Bremen. Jorina, 21 te Krimpen a. d. IJsei. Joost, 19 van Kotka naar Zaandam. Julia, 21 v. Antwerpen n. Newcastle. Koningshaven, 20 v. Algiers n. Limmerick. Kemphaan, 21 te Algiers. Kenitra. 20 v. Bordeaux n. Fedala. Larix, 20 van Sundsvall n. Kopenhagen. Leny, 21 v. Requejada n. Ca'uis. Lucas Bols II, 21 te Vlissingen. Lyra, pass. 21 Vlissingen. Monica, 20 v. Irvine n. Belfast. Maartje, 20 v. Le Havre n. Southampton. Maasym, 21 v. Antw. te Huil verwacht. Mariet.je Bohmer, 22 v. Duinkerken te Fedaia verwacht. May Mere, 21 v. Bremen te Manchester verw. May Star, 20 v. Cagliari n. Great Yarmoutn. Menkar, 21 v. Le Havre te Rotterdam. Muphrid 21 v. Oslo n. Skiën. Martini, pass. 21 Vlissingen. Meres. 20 v. Bordeaux n. Casablanca. Mirzam, 20 v. Casablanca n. Duinkerken. Mutatie, pass. 20 Vlissingen. Mypuck, 21 v. Brussel n. Middlesbro. Myson, 21 v. Huil n. Gooie. Noord, 20 v. Billingham n. Sheilhaven. Nettie, 20 v. Fremington n. Swansea. Nijenburgh, 20 te Antwerpen. Olivier van Noort, 21 v. Bayonnen n. Manchester Palma, 22 v. Drogheda te Rotterdam verw. President Rooseveit, 20 v. Liverpool te Swansea. Quirina, pass. 21 Vlissingen. Rapid, 21 v. Rotterdam te Amsterdam. Rema 21. Delfzijl te Londen. Robert, verm. 21 v. Bordeaux n. Cardiff. Rika. 21 v. Padston n. Fowey. Silvaplana. 21 v. Malmö n. Rotterdam. Sumatra, pass. 20 Vlissingen. Sirius. 21 v. Londen te Duinkerken verw. Soemba, 20 te Belfast. Spurt, 20 v. Oslo n. Gothenburg. Trom pen burgh, pass. 20 Ouessant. Tlnda, pass. 21 Vlissingen n. Calais. Tilly, 20 Kiel gepass. n. Karskar. Taurus. 21 v. Antwerpen te Utrecht. Vivo. 21 v. Antwerpen te Middlesbro. Vrouwepo'der, 21 te Antwerpen. Vrouwepolder, pass. 21 Vlissingen. Wega, pass. 20 Vlissingen. Willem Barendsz, 20 te Kalix. I

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13