Half Juni conferentie van Westelijke Grote Drie de Franse regering-Mayer met flinke meerderheid weggestemd Wervelstorm teistert twee steden in Noord-Amerika Weerbericht Thuis OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Ter voorbereiding van een ontmoeting met de Russen" Vuurwerk in Zandvoort gaat vanavond door Noordpoolvlucht Oslo - Tokio Op voorstel van Eisenhower: Negentiende kabinetscrisis sinds 1945 Flora voorbij, Haarlemse Stadskweektuin open Gevangene ontsnapt in Scheveningen Het woord is aan Twee sproeivliegtuigen neergestort; een dode 67e JAARGANG No 263 VRIJDAG 22 MEI 1953 267e JAARGANG No 112 Hamid II accoord met voor hem ingediend gratie verzoek Crematorium te Dieren Vierde verslag van de commissie Watersnood Doden, honderden gewonden en millioenen schade Sleutels uit jas van bewaker gehaald? Churchill: „Panmoendjom was een grote fout van de UNO" Amerikaanse handels politiek vormt het probleem Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman EEN BRITSE ongevallen-enquête, van hogerhand gehouden, heeft tot de onver wachte slotsom geleid dat meer Britten om komen door ongevallen in hun woningen dan in het verkeer. Het verschil, over de laatste tien jaar berekend, beloopt zelfs meer dan duizend doden per jaar. Tegen over zestigduizend doden in het huiselijk verkeer zijn er niet meer dan achtenveer tigduizend in het wegverkeer genoteerd. U zult dit bericht reeds met verwondering en wellicht ontsteltenis gelezen hebben en u allicht afgevraagd, of het ook bij ons zo gesteld zou zijn. Onze levenswijze en onze huizenbouw en -inrichting komen in hoofdzaak met de Engelse overeen. Zou dus het oud-vaderlandse woord „Oost West, thuis best" een lichtelijk-ironische klank moeten verwerven? Men mag er niet aan denken. Zou de veiligheid, die de vermoei de mens na min of meer kunstig beleid in het straatverkeer, thuis meent te vinden, slechts een fictie zijn? een van die tal rijke misverstanden, waarin de mensheid verkeert? Een beklemmende gedachte. Maar ik ben er nog niet zo zeker van dat de slotsom van dat Britse rapport als over tuigend beschouwd moet worden, al is het afkomstig van een regeringscommissie die het uit de gegevens van dertien regerings departementen heeft samengesteld. En al is het dan ook verschenen als officieel „White Paper". Tenminste wat dat tijdvak van tien jaar betreft lijkt zijn duurzame betekenis aanvechtbaar. Want in dat tiental vallen nog een paar oorlogsjaren, die ook in En geland al was het niet bezet tot al gemene verstoringen van het normale men selijke bestaan leidden. Er vallen de na oorlogse jaren onder, waarin het woning tekort en aanvankelijk bovendien gebrek aan materialen en verwaarlozing wel tot een abnormaal aantal ongevallen moest leiden. Ik moet daar dan nog bij zeggen, om vergelijking met ons land wat gerust stellender te maken, dat in het algemeen de Britse volkswoningen van minder gehalte zijn dan de Nederlandse en dat men in de Britse grote steden een mate van „hoog bouw" toepast die totaal van onze steden bouw afwijkt. Dit laatste verschil heeft zeker veel invloed op het hoge aantal on gelukken in de huizen, waarvan in hoofd zaak kinderen onder de vijftien jaar en oude mensen boven de vijfenzestig het slachtoffer zijn geworden. Want in 58% van de gevallen is de dood veroorzaakt door een val. Andere veel voorkomende oorzaken zijn, zoals de News Chronicle in een uitvoerig stuk over het rapport mee deelt, brandwonden (13 verstikking (12 en gasvergiftiging (18 geweest. De open haarden, welker groot aantal nog een verschil met Nederland aangeeft, heb ben veel ongelukken meegebracht. Een on derzoek in duizend huizen, waarin mensen over de zeventig en kinderen onder de zes jaar wonen, heeft aangetoond dat in ruim een derde der gevallen een scherm voor kwam. Er worden nog allerlei andere oorzaken van ongevallen opgegeven, waarmee ik u niet vermoeien zal. Het is een erg gedetail leerd rapport. De overweging dat de sterke vermindering van huispersoneel, waardoor het hulpbehoevende ouden van dagen en kleine kinderen soms aan hulp en toezicht ontbreekt, haar invloed ook heeft doen gel den ligt voor de hand. In het rapport is niet nagelaten ook de hoge ziekenhuis-kosten en het verlies aan werktijd door verpleging van gewonden in het gezin ter sprake te brengen. Die arme Vadertje Staat wordt daarbij onder de titel „De Staat betaalt" vermeld met de mede deling, dat de ongelukken thuis hem vier a vijf millioen pond sterling per jaar kos ten. Aangezien de Brit, over het geheel ge nomen, vooral niet minder belasting betaalt dan wij zal hem dit punt nu niet zozeer tot medelijden vervoeren. De commissie heeft ontdekt dat een vijfde van de ongevallen te wijten is aan slecht onderhoud der hui zen, vooral van vloeren, traptreden en leu ningen en aan onvoldoende verlichting. Als men die tien jaar niet als overtuigende maatstaf aanvaardt rest de conclusie, dat blijkbaar ook in de huidige situatie het aantal ongevallen in Britse woningen nog erg hoog is. Ze geheel uitschakelen zal na tuurlijk nooit mogelijk zijn. Het leven zal immer zijn velerlei gevaren blijven behou den. Ook, ja zélfs, thuis. Ook in Nederland. Maar wij bezitten omtrent „het gevaar thuis" geen rapporten en statistieken. R. P. Naar wij vernemen zal het vuurwerk, dat vanavond in Zandvoort ter gelegenheid van de opening van Hotel Bouwes zou wor den afgestoken, inderdaad doorgaan. Gisteren ontstonden plotseling moeilijk heden van overwegend persoonlijke aard, die leidden tot een afgelasting van het vuurwerk. Door interventie van de middenstands organisaties hebben de beide wethouders, die meenden reden te hebben zich tegen de vergunning voor het vuurwerk te kanten, zich op het laatste ogenblik bedacht, uit de overweging dat zij niet de belangen van de Zandvoortse middenstanders willen schaden. Vanavond zal ook de nieuwe seizoenver- siering en -verlichting van de Haltestraat in gebruik worden genomen. Morgen zal van het vliegveld van Oslo een Douglas DC 6b van de Scandinavian Airlines System vertrekken om via het Poolgebied, Groenland en Alaska naar To kio te vliegen. Passagiers zijn 40 leden van het aflossingspersoneel voor het Noorse veldhospitaal in Korea. Deze vlucht zal de eerste stap zijn voor een commerciële luchtlijn via het Poolge bied. De afstand Oslo-Tokio is 12.386 km.; het aantal vlieguren zal ongeveer 33 be dragen. Het toestel zal de terugtocht van Tokio volgens de normale route van de SAS naar het Verre Oosten, via Bangkok, Karachi, Cairo, Rome, Frankfort en Kopenhagen, afleggen. Deze terugtocht is ongeveer 17.000 km. Het Witte Huis heeft Donderdag meegedeeld, dat president Eisenhower, de premier van Frankrijk en Sir Winston Churchill spoedig een bijeenkomst zullen houden, waarschijnlijk op de Bermuda-eilanden. De conferentie zal waarschijnlijk omstreeks half Juni worden gehouden, aldus deze bekendmaking. Het voornaam ste doel van de conferentie zal zijn, „de gemeenschappelijke standpunten nader te bespreken ten aanzien van de vele problemen, die in samenwerking moeten wor den opgelost, opdat de zaak van de wereldvrede bevorderd wordt." Het plan tot de bijeenkomst werd gelijktijdig in Washington, Londen en Parijs bekend gemaakt. Het voorstel is van president Eisenhower uitgegaan. Churchill verklaarde gisteren bij de aan kondiging van de conferentie in het Lager huis, te hopen, dat men door deze bijeen komst in staat zou zijn „een definitieve stap voorwaarts te doen naar een conferentie van veel groter belang" (tussen Oost en West). Lincoln White, een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, heeft verklaard, dat Eisen hower's uitnodiging aan de premiers van Engeland en Frankrijk de V. S. niet ver plichten bij voorbaat in te stemmen met het houden van een conferentie met de leiders van de Sovjet-Unie. Het besluit tot het houden van de confe rentie is in de loop van Donderdag geno men. Gedurende de nacht en des ochtends zijn telefoongesprekken gevoerd tussen Londen, Washington en Parijs. De Franse crisis Een streep door de rekening van het conferentieplan is natuurlijk de val van de Franse regering-Mayer, maar Eisenhower's perssecretaris James Hagerty verklaarde Donderdagavond niets af te weten van een wijziging in de plannen voor de conferentie van Bermuda als gevolg van de crisis in Frankrijk. Er was nog geen definitieve da tum voor de conferentie vastgesteld, zeide Hagerty en Eisenhower vertrouwde erop dat er bijtijds een nieuwe Franse regering gevormd zou zijn, opdat een Franse premier het overleg kan bijwonen. Parijs tevreden In Franse diplomatieke kringen wordt er nadruk opgelegd dat een van de belang rijke doelen van de conferentie op de Ber mudas het „bezegelen" van de eenheid der democratische landen zal zijn tegenover wat het Sovjet-Russische vredesoffensief genoemd wordt. De Westelijke staatslieden zouden nagaan of er tekenen zijn, dat de Sovjet-Russische regering werkelijk een regeling met het Westen wil of slechts een „nieuwe episode" in de koude oorlog heeft ingeluid. Van dit onderzoek zou het hoofd zakelijk afhangen of men het ogenblik voor een viermogendhedenconferentie in optima forma gekomen acht. Aangenomen wordt in Parijs, dat indien een nieuwe Franse regering niet tegen midden Juni gevormd zal zijn, Mayer als waarnemend premier naar de Bermudas zal gaan of dat de con ferentie wellicht uitgesteld zal worden. Franse politici zijn er zeer mee ingeno men, dat Frankrijk als gelijkwaardig deel genoot aan de besprekingen zal deelnemen. Zowel premier Mayer als de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken Bidault hebben duidelijk gemaakt, dat zij gelijk tijdige ontwapening onder internationaal toezicht als de belangrijkste kwestie voor een overeenkomst tussen Oost en West be schouwen. Zij achten ook de verdragen met Oostenrijk en Duitsland en de oorlogen in Korea en Indo-China van het grootste be lang. Bonn geestdriftig De aankondiging van de conferentie werd in officiële kringen in Bonn met geestdrift begroet. Een officiële woordvoerder zeide, dat men hoopt, dat het zal gelukken de grote vier aan één tafel te brengen en daardoor de spanning in de wereld te ver minderen en de Duitse eenheid een stap nader te brengen. Russen: geen commentaar Het officiële Sovjet-Russische persbureau „Tass" maakte Vrijdagochtend melding van de komende bijeenkomst der „Wester se grote drie". „Tass" gaf geen commentaar op dit be richt. De „Pravda" en andere Moskouse dagbladen hebben eveneens melding van het bericht gemaakt. In Juli een conferentie van Vier? In Canadese kringen is men van oordeel, dat de Britse regering het thans mogelijk acht, dat in Juli of Augustus een conferen tie van de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk en Amerika gehouden kan wor den. Uit Rome, Brussel en Kopenhagen wor den eveneens gunstige reacties gemeld. DJAKARTA (Aneta) Sultan Hamid II heeft zijn goedkeuring gehecht aan de twee gratieverzoeken, welke onlangs voor hem zijn ingediend, aldus is van de zijde van het hooggerechtshof vernomen. Zij kunnen derhalve thans in overweging worden genomen. Op Zaterdag 30 Mei zal de burgemeester van Rheden de eerste steen leggen voor het te bouwen crematorium te Dieren van de Vereniging Facultatieve Lijkverbranding. Het crematorium zal worden gebouwd op een terrein aan de Imbosweg te Dieren. In het vierde verslag van de Commissie voor de Watersnood uit de Tweede Kamer, waarin rapport wordt uitgebracht over be sprekingen, welke de commissie met de mi nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting heeft gevoerd wordt medegedeeld, dat binnen het nieuwe bouwprogramma van 65.000 woningen voldoende ruimte is voor de bouw van nieuwe woningen in het rampgebied. De minister verwachtte dit jaar niet meer dan 2000 aanvragen uit het rampgebied te krijgen. Een gedeelte van dit gebied zal immers pas in het einde van dit jaar droog zijn. Voor het rampgebied is het bouwvolume niet aan enige beperkende bepaling gebonden; herbouwd zullen wor den evenveel woningen als er verwoest zijn. Van de buitenlandse hulp in de vorm van het beschikbaar stellen van montage-huizen zal op verschillende wijze gebruik worden gemaakt. De Zweedse en Noorse woningen zullen verdeeld worden over verschillende getroffen gemeenten. De regeling wordt gemaakt, dat een eigenaar van een ver woest pand op voordelige wijze een derge lijke Zweedse of Noorse woning kan kopen. Dit verlicht bovendien tijdelijk de taak van de woningbouw, die niet in staat is binnen redelijke termijn aan de grote be hoefte te voldoen. De Franse regering-Mayer heeft Don derdagmiddag in de Nationale Vergadering bij de stemming over een van de voor naamste onderdelen van haar financiële hervormingsplannen, waaraan premier Mayer de vertrouwenskwestie had ver bonden, de nederlaag geleden. De stem verhouding was 328 stemmen tegen en 244 stemmen voor. Zodra de stemming bekend was, verlie ten de ministers het parlementsgebouw om hun ontslag bij president Auriol in te die nen. Aangezien het aantal stemmen dat tegen de regering werd uitgebracht, de absolute meerderheid overschrijdt, is de president verplicht, het ontslag van het kabinet te aanvaarden. SARNIA (Ontario, Canada) (Reuter). Een hevige wervelstorm heeft het Cana dees-Amerikaanse grensgebied geteisterd, waardoor volgens tot nu toe ontvangen be richten drie personen om het leven zijn gekomen en honderden werden gewond en voor vele millioenen schade werd aange richt. De plaatsen Port Huron, in de Ameri kaanse staat Michigan, Sarnia (Canada) en andere Canadese steden zijn getroffen. De drie doden vielen in het 64 km ten Z.O. van Sarnia gelegen plaatsje Springbank. In Port Huron en Sarnia stortten gebou wen ineen en werden auto's onder tonnen puin bedolven. De verbindingen zijn ver broken en de electriciteitsvoorziening is uitgeschakeld. Zestien kilometer ten Zuiden van Port Huron werd een trein door het geweld van de storm omver geworpen. In een bepaald gedeelte van deze stad zijn alle gebouwen met de grond gelijk gemaakt. Alleen de in het gebied van Sarnia aan gerichte schade wordt reeds op millioenen dollars geschat. Bepaalde wijken zijn ont ruimd uit vrees voor instortingen. De twee bovenste verdiepingen van een hotel te Sarnia werden door de storm weg gerukt. Van het gebouw van de „Imperial Bank of Canada" bleef slechts de voorste muur van de eerste verdieping staan. Alle naar de ziekenhuizen leidende wegen zijn door omgevallen bomen versperd. Ook de buitenwijken van de Canadese plaats London, in Ontario, zijn getroffen. Een naburige basis van de Canadese lucht macht is beschadigd. Het is nog niet bekend, of zich passagiers in de omvergeworpen trein bevonden. De storm ging gepaard met een hagelbui, waarbij hagelstenen met een doorsnede van ruim een centimeter omlaag kwamen. De Flora is gesloten, maar de Haarlemse Stadskweektuin gaat open. Van Zaterdag 23 Mei af zal het publiek deze lusthof rond het „Huis ter Cleeff" veertien dagen lang gratis kunnen bezichtigen. Tienduizenden zomerperkplanten staan er gereed om de parken en plantsoenen van de Bloemenstad te verfraaien en in de kassen zullen vele exotische gewassen, die thans in volle bloei staan, ongetwijfeld grote bewondering wekken. De kwekerij, waarvan men op de fotc een aardig hoekje ziet, is ook Zondag ge opend vmf 1012, 14—17 en 1921 uur. Tegenstemmers waren de communisten, de socialisten, 73 van de 87 Gaullisten en 23 van de 40 dissidente Gaullisten. De regering werd o.m. gesteund door de radi calen, de meeste conservatieven, het merendeel van de volksrepublikeinen, de radicaal-georiënteerden en door twee of drie Gaullisten. Ongeveer 40 afgevaardig- j den, onder wie enige Gaullisten, onthiel- den zich van stemming. Het omstreden artikel voorzag in spe ciale volmachten voor de regering om ad ministratieve hervormingen en bezuini gingen in te voeren, zonder het parlement te raadplegen. De Gaullistische woordvoer der vond de verzochte volmachten „te vaag". Ook de socialisten kantten zich te gen het verzoek. Mayer achtte zijn voor stellen essentieel voor de strijd tegen in flatie. Volgens hem had niemand, behalve de communisten, een alternatief voorgesteld. Het communistische plan kwam neer op het in de steek laten van de verbonden staten van Indo-China en het verlies van de nationale veiligheid van Frankrijk, al dus de eerste minister. Het coalitie-kabinet van René Mayer hoofdzakelijk bestaande uit radicalen, volksrepublikeinen en gematigd-conserva tieven kwam op 8 Januari van dit jaar aan het bewind als de 18de Franse rege ring sinds de bevrijding. Sedert het einde van de oorlog heeft nog nooit een regering een zo grote neder laag geleden. Mocht binnen 18 maanden nog eens een regering met dergelijke cijfers verslagen worden, dan heeft deze, vol gens een bepaling van de grondwet, het recht nieuwe verkiezingen te vragen, ook al zou de normale zittingsperiode, welke voor de huidige Nationale Vergadering tot 1956 loopt, nog niet verstreken zijn. In de wandelgangen van de Nationale Vergadering zijn reeds enige partij leiders genoemd als eventuele opvolgers van Mayer, zoals de radicale minister van On derwijs, André Marie, de conservatieve mi nister voor de Overzeese Gebieden, Louis Jaequinot en de radicaal-georiënteerde minister van Defensie, René Pleven. Waarnemers voorspellen een lange crisis. Verscheidene factoren zullen het moei lijk maken, een program voor de nieuwe regering te vinden, zoals het nieuwe feit, dat een meerderheid van de Gaullisten thans bereid is aan een coalitie-kabinet deel te nemen, zulks als resultaat van het recente besluit van generaal De Gaulle om zijn afgevaardigden de vrije hand te laten. Voorts bestaat er een sterke stroming in de publieke opinie, die de buitenlandse politiek in deze zin wil zien gewijzigd, dat de nadruk wordt gelegd op pogingen om tot een vergelijk met de Sovjet-Unie te komen en dat men het denkbeeld om West- Duitsland in het raam van een Europees leger of anderzins te bewapenen, laat vareh of op de lange baan schuift. De nederlaag van de Franse regering heeft niets te maken met de aanstaande conferentie van drie op de Bermuda eilanden. Integendeel, de radicale oud premier Faure vertolkte de algemene ge voelens van de Nationale Vergadering, toen hij zijn instemming met het plan be tuigde. Hij betichtte premier Mayer er echter van, dat deze de mededeling over de aanstaande bijeenkomst gebruikt had, om de stemming over de vertrouwens kwestie te beïnvloeden. Naar pas thans bekend gemaakt is heeft de 23-jarige R. van Oost, gedetineerd in de bijzondere strafgevangenis te Schevenin gen, Woensdagavond kans gezien te ont snappen. Van O., die geen politiek delin quent is en ook geen ernstige misdadiger, was ingedeeld bij de stokersploeg. Hij heeft op de een of andere manier men neemt aan dat hij ze uit een jasje van een der bewakers gehaald heeft kans gezien om aan een bos sleutels te komen. Met deze sleutels heeft hij een aantal deuren ge opend en zich daarna op een donkere plaats in de gevangenis verstopt. Daarna heeft hij een gunstig ogenblik afgewacht om naar de tuin te gaan en over een muur te klim men. Hij zou in het najaar uit de gevangenis ontslagen worden. Ralph WaldoEmerson: Het leven is niet zo kort, dat men niet altijd voldoende tijd voor hojlelijkheid zou kunnen vinden. Premier Churchill heeft in het Britse Lagerhuis gisteren verklaard van mening te zijn, dat het een grote fout van de UNO is geweest, dat zij destijds heeft toegestemd in een wapenstilstand in Korea op een ogenblik, dat generaal Ridgway op het punt stond, nieuwe grote successen te be halen". Churchill zeide, dat Engeland de V.S. in Korea niet in de steek zal laten. Hij wilde er ook niet mee instemmen dat de Ameri kanen welke definitieve voorwaarden ook van de Noordelijken zouden aanvaarden. „Ik ben er zeker van, dat als de andere partij een regeling had gewenst, zij deze lang geleden had kunnen verkrijgen. Onze bondgenoten doen wat zij kunnen onder het gezag van de UNO". Churchill zeide tenslotte, dat het opper bevel van de UNO waarschijnlijk nieuwe opbouwende voorstellen zal doen als de onderhandelingen op 25 Mei worden hervat. Naar thans uit Emmeloord bericht wordt, is zowel gisteren als eergisteren een vlieg tuig, belast met het besproeien van kool zaad, in de Noordoostpolder neergestort. De piloot van het gistermiddag neergestorte toestel is om het leven gekomen. De andere piloot is gewond, maar buiten levensgevaar. Het besproeien geschiedde door een sproeibedrijf uit Melissant. Gistermiddag omstreeks vijf uur is het vliegtuig, be stuurd door de piloot Wulffers, in de bocht afgegleden en neergestort nabij Nagele in de Noordoostpolder, waarbij W. om het leven kwam. De piloot Van Maarleveld, die eergisteren op bijna dezelfde plaats met zijn toestel neerstortte, is opgenomen in een ziekenhuis te Zwolle. De vliegtuigen zijn het eigendom van het genoemde sproeibedrijf, dat in totaal de beschikking had over vier toe stellen. De om het leven gekomen piloot was afkomstig uit Den Haag. Hij was 24 jaar en gehuwd. De andere vlieger, die werd gewond en wiens toestand vrij redelijk wordt genoemd, is 27 jaar oud, gehuwd, en afkomstig uit Rotterdam. De verongelukte toestellen waren beide Super Pipércups. Men vermoedt, dat het eerste toestel in een luchtzak is geraakt. Het tweede vliegtuig, dat zoals reeds werd gemeld, in de bocht is afgegleden, stortte van een hoogte van ongeveer 80 meter neer en brandde op de grond af. De Rijksluchtvaartdienst heeft de zaak in onderzoek. Congres internationale K. v. K WENEN (A.N.P.) De wereld zit als het ware te wachten op een verandering- in de handelspolitiek van de Verenigde Staten ten opzichte van de niet-dollarlanden ter beëindiging van het dollar-tekort. Deze strekking valt te beluisteren in de discus sies op het congres der Internationale Kamer van Koophandel te Wenen, zo meent men ook in kringen van de Neder landse delegatie. Welke maatregelen, zo luidt de vraag, zal de Amerikaanse regering gaan nemen, om de handel met Europa te vergemakke lijken, en wanneer zal Amerika zich meer openstellen voor import? Het monetaire vraagstuk ligt speciaal verankerd in de resoluties over het pro gram van actie der Kamer voor snelle terugkeer naar omwisselbaarheid dei- valuta's. Vooi'waarde daartoe is echter, zo waarschuwt de resolutie, dat de betrokken landen eerst zorgen voor herstel en hand having van hun interne financiële stabili teit, dat zij vervolgens hun handelspolitiek liberaliseren, en als beslissende stap een doeltreffende buitenlandse wisselmarkt in stellen. Landen in het bezit van omwissel- bare valuta en van voldoende reserves moeten hun handel liberaliseren, omwissel- fondsen stichten van voldoende sterkte om het vertrouwen te doen herleven en maat regelen nemen om de buitenlandse wissel markten te ontlasten. Tenslotte moeten de landen met en de landen zonder omwissel- bare valuta een gemeenschappelijke actie ondernemen. Omwisselbaarheid, zo is de mening der aanwezige Nederlandse ban kiers, kan men niet zonder meer afkon digen. Ze moet geleidelijk groeien, zodra de economieën der diverse landen zijn ge stabiliseerd, lost het betalingsbalanspi-o- bleem zich vanzelf op en is de stap naar omwisselbaarheid niet groot meer. >oocccoocoooocoocoooooc WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk nog hier en daar enkele regen- of onweersbuien, morgen over wegend zonnig en warm weer. Aan vankelijk veranderlijke wind, later zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. 23 Mei Zon op 4.36 uur, onder 20.39 uur. Maan op 15.08 uur, onder 2.08 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 22 Mei Hoog water: 10.55 en 23.29 uur. Laag water: 6.03 en 18.47 uur. Zaterdag 23 Mei Hoog water: 12.02 en uur. Laag water: 7.10 en 19.57 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1