Australië gaat al zijn inboorlingen in blanke beschaving opnemen BRYLCREEM v» PANDA EN DE HAND-VIS 25 (nuizinq Wereldnieuws Goed nieuws voor 75.000 zwarten Gelijkgerechtigdhe id hoofddoel van nieuwe politiek éssmsi De radio geeft Zaterdag Locomotief en Magneet JAM v. d. MEEE TocU ió liet zo geelt U glanzend haar OMDAT OMDAT OMDAT Vraag BRYLCREEM - de perfecte hairdressing Verzekeringsinspecteur van brandstichting verdacht Een kras of een gat? GUPA maakt 't weer giad! Smaadschrift in het algemeen belang? RIJWIELEN Nederlandse bedrijven naar Venezuela Helderziev.de Rotterdam heeft weldra 700.000 inwoners Parkeerverbodsbordjes in België spelen kiekeboe 75 Ringworm en Amberhoren slak VRIJDAG 22 MEI 1953 99. Van onze correspondent in Australië) Hoewel Australië op grond van econo mische motieven een „blanke politiek" voert („Australië voor de blanken"), is er geen felle rassenhaat, zoals elders in de wereld wel voorkomt. Niemand denkt er hier aan de „aborigines" (inboorlingen) of „abo's", haat toe te dragen en er is ook geen woord in de wet die de abo's zou dwingen, in afzonderlijke compartimen ten van treinen, trams of bussen te reizen, al zijn er in het maatschappelijk verkeer wel beperkende bepalingen. Sydney, waar er drieduizend zijn, is de stad met het grootste aantal „blacks" (zwarten) van heel Australië. Met de halfbloeden meege rekend, telt het continent 75.000 abo's, maar als gevolg van betere medische ver zorging, waardoor het sterftecijfer sterk is gedaald, neemt de gekleurde bevolking sterk toe. In medische kringen wordt er rekening mee gehouden dat hun aantal binnen twintig jaar verdubbeld zal zijn. De moeilijke praktijk. De Australische regering heeft thans een nieuwe politiek tegenover de inboor lingen ingeleid, waarbij de oude opvatting, dat hij zo ver mogelijk van de blanke be schaving moet worden gehouden (om hem tegen zichzelf te beschermen?) is vervan gen door de stelregel hem zo spoedig en zo goed mogelijk op te nemen in de blanke civilisatie. Halfbloeden en zij die van lichtere' kleur zijn, hebben stemrecht. Intussen zitten er enkele onaangename kanten aan de zaak. Want hoe idealistisch de nieuwe politiek ook van opzet is, de verwezenlijking der doelstellingen is niet zo gemakkelijk als het op schrift stellen van zo'n wetsbepaling. Aan inboorlingen is het bijvoorbeeld bij de wet verboden, bier en sterke drank te gebruiken in open bare gelegenheden. In de café's mag hun dus geen alcohol worden geschon ken. In Nieuw Zuid Wales is dit verbod bij wijze van proef opgeheven, maar op sommige plaatsen weigeren de caféhou ders de abo's niettemin de toegang en is van gelijke behandeling met de blanken dus geen sprake. De overheid heeft echter juist op de inboorlingen een beroep ge daan, het bewijs te leveren, dat zij do kwade verleidingen van een blanke be schaving kunnen weerstaan. Dat wil niet zeggen, dat zij nooit een glas bier zouden moeten gaan drinken. Bier is de nationale drank, maar de 22- jarige korporaal Desmond Parfitt over kwam het in Perth dat hem een koele dronk werd geweigerd, omdat de wet in West-Australië de abo's niet toestaat, in een café bier te drinken. Zelfs niet aan mensen als Parfitt, die pas teruggekeerd was uit Korea en daar wegens betoonde moed met de Korea-ster werd gedecoreerd. Toch een „colour-bar" Geciviliseerde abo's hebben het het moeilijkst in kleine plaatsen. In Gular- gambone (600 zielen) mogen de „black fellers" (zwarten) in de bioscoop niet tus sen de blanken zitten. Er wordt hun een aparte afdeling toegewezen. Sommige café-restaurants weigeren de abo's, die er binnenkomen om te eten, te bedienen. Er is in de praktijk dus wel degelijk een „kleurgrens", in Nieuw Zuid Wales in elk geval in negen kleine steden. Het is dan ADVERTENTIE i! Fabrikante: Fa. Gebr. Tjallema, Sneek ook geen wonder dat de abo's een raad voor de rechten van de inboorlingen heb ben opgericht, die de discriminatie wil be strijden. In steden als Sydney en Mel bourne komen zulke discriminaties niet voor. Daar zijn zelfs zwarten die bestuurs functies vervullen in vak- en andere ver enigingen. In die grote steden wonen duizenden abo's, die als industrie-arbeiders de kost verdienen. Zij krijgen hetzelfde loon als een blanke arbeider volgens de collectieve arbeidsovereenkomsten. In het Austra lische leger heeft een abo, Heg Saunders het tot kapitein gebracht. De vereniging van oud-strijders van Victoria heeft de minister-president voorgesteld, dat Saun ders als diens adjudunct meereist naar Engeland om er in Londen de komende kroningsplechtigheden bij te wonen. Dit zou een duidelijke manifestatie vormen van de gelijkgerechtigheid der abo's en een veroordeiing tevens van de praktijken in bepaalde steden, waar de inboorling nog met de nek wordt aangekeken. In het binnenland De abo's wonen over het gehele conti nent verspreid, zowel in de „bush" (van het niet ontsloten binnenland) als in de steden en op de beide plaatsen verlenen zij goede diensten aan de maatschappij. Op de grote vee- en schapenstations ver richten zij hand- en spandiensten. Velen werken in de binnenlanden in de mijnen, waar zij flink geld verdienen, tot 90 of 100 gulden per week. In Hatches Creek zijn abo's, die er een eigen auto (en twee vrouwen) op na houden. In sommige ge vallen wordt het loon niet uitbetaald, maar ten behoeve van de abo op een bankreke ning gea-ort. Per slot van rekening moet hij met geld leren omgaan. Er wonen ettelijke duizenden abo's on der toezicht van de regering in reservaten. Afhankelijk van hun beschavingspeil en verdere ontwikkeling mogen zij zulke reser vaten al dan niet verlaten. Blanken mo gen deze reservaten niet betreden. Vele duizenden abo's wonen nog in de wilder nis, vanwaar zij trekken van plaats naar plaats. Zij zijn, als hun voorouders, no maden. De Australische abo heeft nooit een vaste woonplaats gehad. Speer, boomerang en knots vormen er nog hun enige wapenen om er het voedsel mee te veroveren op de jacht. Toch zijn de aborrigines thans een nieuwe periode ingegaan sinds de nieuwe assimilatiepolitiek is ingeluid. De abo is, om zo te zeggen, van kind tot man gewor den, maar hij is nog minderjarig. Hoeveel de overheid zich getroost om hem op te voeden, blijkt uit de bemoeiingen dei- welzij ns-commissie van Nieuw Zuid Wa les, die alles doet wat mogelijk is om hem in de blanke beschaving op te nemen of daartoe voor te bereiden. Deze commissie heeft reeds 5 millioen pond uitgegeven aan woningen voor huisvesting van abo's. Er wordt zelfs een speciaal tijdschrift uit gegeven, dat uitsluitend onder de abo's wordt verspreid. De titel luidt „dawn": zonsopgang, typerend voor de weg die Australië met zijn kleurlingen-politiek heeft ingeslagen. ADVERTENTIE BRYLCREEM zuivere natuurlijke oliën bevat, geëmulgeerd voor smetteloze haarverzorging; BRYLCREEM geen gom, zeep of alcohol bevat en droog haar weer gezond maakt; BRYLCREEM het haar de gehele dag correct houdt zondër overdadige vettigheid. County Perfumery Co. Ltd, Stanmore, England - Imp. jacq. Mot Jr. Amsterdam De politie te Enschedé heeft het echtpaar H. H. L. B. gearresteerd op ver moeden van brandstichting. De aan de Buursestraat te Enschedé gelegen woning van B. was tevoren onder, naar de me ning van c!e politie, verdachte omstandig heden in vlammen opgegaan. Het huis staat buiten de stad en de brandweer kon wegens gebrek aan bluswater niet veel uitrichten. Slechts een gedeelte van het huisraad kon worden gered. B„ die zelf verzekeringsinspecteur is, had zijn huis verzekerd voor 30.000. ADVERTENTIE KNEEDBAAR HOUT VAN CETA-BEVER HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Concert. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Dames koor. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.35 Fanfare-orkest. 15.55 Platen. 16.00 Zang en orgel. 16.30 De schoonheid van het Gre goriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Amuse mentsmuziek. 18.15 Journalistiek weekover zicht. 18.25 Amusementsmuziek. 19.00 Nieuws 19.10 Platen. 19.20 Van het Binnenhof. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Licht baken. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.50 Actualitetiten. 22.00 Amuse mentsmuziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Philharmonisch orkest. 23.55—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek, 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 3.18 Platen. 8.30 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Platen 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws, en commen taar. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Weekjournaal. 14.30 Hawaiïan-ensemble. 14.45 Filmprogramma. 15.05 Limburgs pro gramma. 15.30 Van de wieg tot het graf. 15.45 Platen. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Kamer orkest en soliste. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 13.20 Accordeon-orkest. 18.40 Rege ringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testa ment in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Verzoek programma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13,15 Orkestconcert. 14.30 Platen. 15.15 Ethnische muziek. 16.00 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgelrecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws en persoverzicht. 19.40 Platen. 19.45 Gevarieerd programma. 21.15 Accor- deonmuziek. 21.30 Platen. 21.45 Accordeon- muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen. Deel 1. (Op 224, 49, 42 en 31 m.). 22.00—22.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224 en 49 m.L Aandeelhouders van assurantie- maatschappij stonden terecht Wegens smaad, smaadschrift of beledi ging van een rechter in een civiele kamer van de Amsterdamse rechtbank hebben gisteren voor een strafkamer van deze rechtbank terecht gestaan de 55-jarige as surantiebezorger L. M. de C. uit Haarlem en de 68-jarige C. R. d. D. uit Utrecht, beiden aandeelhouders van een levens verzekeringsmaatschappij. Naar ter zitting bleek hebben deze twee aandeelhouders reeds jarenlang bezwaren tegen de directie van de maatschappij. Volgens de tweede verdachte staan meer dan de helft der bijna 750 aandeelhouders achter de actie, die hij reeds jarenlang tegen deze directie voert. De eerste verdachte diende enkele jaren geïedéh tegen de" diréetie' een aanklacht In over een" aanzienlijke provisiepost, waarop hij recht meende te hebben, maar die hem door de verzekeringmaatschappij onthou den werd. Dit proces, waarbij hij als eiser optrad, werd behandeld door de civiele kamer der Amsterdamse rechtbank. Deze kamer wees de eis van L. M. de C. af. Ook in hoger beroep en in cassatie werd hij in deze civiele procedure in het ongelijk ge steld.: - Hij zocht daarna contact met de tweede verdachte, C. D. uit Utrecht, die andere bezwaren tegen de directie had. Er wer den klachten tegen de directie opgesteld met de bedoeling dat deze op de jaarver gadering voor de aandeelhouders ter in zage .zouden worden gelegd. L. M. de C. stelde bovendien een stuk op, waarin hij een der rechters in de civiele kamer van de rechtbank ervan betichtte zijn invloed te hebben aangewend om een onjuist vonnis te wijzen. In het stuk stond, dat deze rechter zich zou hebben laten omkopen en dat hij met gouden banden verbonden was met het assurantiebedrijf. Hij zou hebben bevorderd, dat er een von nis was gewezen, dat „behoorde tot de meest aperte wetsverkrachtingen". In December plaatsten de verdachten in een der dagbladen advertenties, waarin aandeelhouders van de levensvex-zekerings- maatschappij werden opgeroepen voor een bijeenkomst in Amsterdam. Aan beide ver dachten werd thans ten laste gelegd, dat zij op deze bijeenkomst het geschrift van L. M. de C. openlijk getoond hebben aan de aanwezigen, aan wie van te voren al leen gevraagd werd of zij aandeelhouders waren. Bovendien waren in de zaal twee journalisten aanwezig. Ter zitting deelde verdachte L. M. de C. mede, dat de bedoeling was een commissie te benoemen uit de aandeelhouders, die deze zaak zou onderzoeken. „Een integere ADVERTENTIE in aile mod. en ki. neen de Sturmey 3-versneIiings- -rmaaf ƒ41.Betaling in overleg CRONJêSTRAAT op de boek - Tel. 16152 Zie onze showroom: Schoterweg 55 directie is belangrijk, niet een directie, die zaken doet met een'der rechters", zo zei L. M. de C-, die het "een algemeen belang achtte dat een diepgaand onderzoek zou worden ingesteld. Hij zei te kunnen bewij zen, dat ei; een zekere financiële verhou ding tusserf 'de f'echter en de levensverze keringsmaatschappij bestond. t:M De andcf'a verdachte zeide niet gést'eld te zijn op een beslissing van de rechtbank c m toegelaten te worden tot het bewijs van de waarheid. De rechtbank begaf zich in raadkamer om te beslissen of L. M. de C. tot dit be wijs moest worden toegelaten, hetgeen volgens de wet geschieden moet indien een verdachte smaadschrift heeft begaan in het algemeen belang. Na teruggekeerd te zijn in de rechtzaal deelde de president mede, dat ae zaak voor onbepaalde tijd zal worden aangehouden en zal werden teruggewezen naar de rech- ter-commissaris. Deze zal in de eerste plaats moeten onderzoeken welke ról ieder der verdachten heeft gespeeld. Voorts zai hij L. M. de C. in staat moeten stellen de waarheid te bewijzen van zijn aantijgingen tegen de rechter en tenslotte wenst de rechtbank overlegging van alle vonnissen (er zijn er enige geweest), die tussen L. M. de C. en de levensverzeke ringsmaatschappij in civiele procedures zijn gewezen. ADVERTENTIE BLUF TOCH RUSTIG in Uw tuin zitten, in een van onze prima Ligstoelen! Grote collectie voor lage prijs! Bij aankoop van een Wringer nog een bok (geen geit!) voor ƒ10 Rijke keuze sierblocmpotten. DE KLOMPENCENTRALE IS VOORDELIGER Dr. Leijdsstr. 10 - Haarlem - Tel. 11784 De lanösminister van Economische Zaken van de Nederlandse Antillen, de heer F. Karn ér, die tijdens een verblijf in Neder land besprekingen heeft gevoerd met de directies van industrieën, die geïnteres seerd zijn in het „plan-Karner" (het vesti gen van takken van Nederlandse industrieën in Venezuela, met financiële hulp van in de Antillen gevestigde bank-instellingen), is gisteren van Schiphol vertrokken. Er heeft zich voor zijn plan een flink aantal 'gegadigden aangemeld. Na onderzoek en schifting bleven er vier over, waarvan de directies in de loop van Juni deskundigen naar Venezuela zullen zenden om te on derzoeken, welke mogelijkheden dat land biedt voor de vestiging van bepaalde be drijfstakken. Het zijn een leerlooierij, een meikconservenfabriek, een klei-industrie en een schoenfabriek. Een Haagse helderziende deed bij de politie aangifte van diefstal van een gouden polshorloge, dat volgens hem ontvreemd zou zijn van het schrijfbureau in zijn kamer. Van deze diefstal verdacht hij een vrouw, aan wie hij die dag consult had verleend. Na de vermissing van het uur werk had hij, zo deelde hij de politie mee. zijn kamer „gepsychometreerd". Op de plaats waar het horloge had gelegen, zo verklaarde hij verder, had hij een „schok" gekregen. Hij nam toen waar, dat de onbe kende vrouw het horloge wegnam. De recherche twijfelde er aan, dat het horloge gestolen zou zijn en adviseerde de psyeho- metrist zijn woning eens grondig te onder zoeken. Deze antwoordde echter veront waardigd, dat zulks overbodig was. Hij loofde 100 uit als men er in slaagde het horloge in zijn woning terug te vinden. Vóór de recherche een onderzoek in zijn woning ging instellen, werd de „helder ziende" opgebeld door zijn vrouw, die man lief mededeelde, dat het horloge in de keu ken was gevonden Rotterdam verwacht zijn 700.000 ste in woner in de tweede week van Juni. De groei van Rotterdam is deze eeuw bij zonder snel gegaan, al is er dan ook na het bombardement van Mei 1940 een grote terugslag geweest. Omstreeks 1 December 1917 werd de 500.000 ste inwoner inge schreven, maar vermoedelijk wegens de oorlogsomstandigheden is daar toen geen bijzondere aandacht aan besteed. De 600.000 ste werd op 18 Maart 1937 ge boren. 48. Na vlijmscherpe deducties was de grote detective tot de conclusie gekomen, dat zij onverwijld naar het huis van pro fessor Mekker dienden te gaan. „Het is mogelijk, dat Joris dat handvis naar dit adres heeft gebracht", zei hij, op de bel drukkend, „en begrijp je, waarom?" „Ja", zei Panda, „omdat professor Mekker graag een handvis zou willen hebben en er veel voor kan betalen. Doe nu maar niet net, alsof jij alleen op dat idee bent gekomen!" Maar ongelukkigerwijze vergaten onze scherpzinnige speurders, dat er nóg een professor was, die Veel interesse voor de handvis had, en wel de eigenaar van het dier zelf, professor Bottebleker. Deze ge leerde zag iemand op zich toekomen, die met veel zwier zijn hoed afnam en om een kort onderhoud verzocht. ,,Wat kan ik voor u doen?", vroeg de professor vrien delijk, weinig vermoedend, dat hij nie mand anders dan de dief van zijn geliefde vis voor zich had. „Uw spontane bereidheid om iets voor mij te doen, roert mij", sprak Joris. „Welaan, in deze geest van samen werking zullen wij het snel eens zijn. Ik wil u een handvis bezorgen". „Handvis. Het brilletje van de professor danste op gewonden op zijn geleerde neus, „heeft u mijn handvis teruggevonden?!!" „Helaas neen", antwoordde Joris, „doch ik heb een ander exemplaar van deze merkwaardige vissoort ontdekt, dat als twee druppels Nederlandse automobilisten te goeder trouw in overtreding Nog steeds worden, naar de K.N.A.C. is gebleken, talloze Nederlandse automobi listen in België bekeurd wegens overtre ding van de parkeerverboden. In een zeer groot percentage van de ge vallen is dit, volgens de automobiel-club, uitsluitend en alleen te wijten aan de in België toegepaste methodeom een par keerverbod aan t'e duiden, een methode die niet alleen afwijkt van die in ons land, maar van alle andere landen en tevens in strijd is met het, ook door België geteken de/verdrag van Genève. Teneinde de bestaande moeilijkheden met parkeren zoveel mogelijk te voorko men wijst de K.N.A.C. er óp dat het ge deelte van dé straat waar niet geparkeerd mag worden, in België wórdt aangeduid door aan de beide einden van dit wegge deelte een parkeerverbodsbord te plaatsen met de voorzijde van het bord naar het verboden gedeelte toe. Het bord bij de aanvang van de verbo den zóne staat dus met de achterzijde naar het verkeer gekeerd, terwijl het eind van de parkeer-verbodszöne wordt aangegeven op de manier waarop in Nederland en overal elders het begin van het parkeer verbod wordt aangegeven. Men dient dus, aldus de K.N.A.C., voor bij het tweede bord to gaan staan en niet ervoor, zoals hier gebruikelijk is. ADVERTENTIE Wit en rood lak-plastic sandalen. Een der vele attrac tieve modellen uit onze Bally zomer- lollectie, in aan trekkelijke prijzen HAARLEM J GR. HOUTSTRAAT Op de rijksweg Den BoschNijmegen onder Rosmalen heerste de laatste dagen een rupsenplaag. De rupsen vraten de bomen kaal, vielen uit de bomen en kropen over de weg. De rijkswaterstaat is begonnen door middel van bespuiting een einde te maken aan deze voor het verkeer gevaar lijke toestand. Ouderscheiding. De voormalige secretaris, generaal der UNO, Trygve Lie, heeft Donderdag uit handen van Koning Haa kon van Noorwegen de versierselen be horende bij het grootkruis in de orde van St. Olav ontvangen. Deze onder scheiding is hem verleend uit erkente lijkheid voor zijn verdiensten jegens de gemeenschap. Goud. Italië heeft gerechtelijk stappen gedaan bij het Internationale Gerechts hof te Den Haag tegen Frankrijk, Enge land en de Verenigde Staten, om het Albanese goud te verkrijgen, dat de Duitsers in 1943 te Rome in beslag heb ben genomen, zo is Donderdag mede gedeeld. Italië verzoekt het hof, het goud ongeveer 2.338 kilo terug te geven op grond van het feit dat het toe behoorde aan de Nationale Bank van Albanië, die in 1925 met Italiaans kapi taal werd opgericht. Jockey Club. De Argentijnse regering heeft het beheer over de Jockey Club, het exclusieve centrum voor de paar densport van Buenos Aires overge nomen. Een wetsontwerp is ingediend ter nationalisatie van de renbanen en opheffing van de club. Het hoofdgebouw van de club werd door een woedende menigte op 15 April in brand gestoken, nadat twee bommen waren ontploft bij een grote vergadering waarop Perón sprak. Kwestie van plaats. De eerste minister van Malta, dr. George Borg Olivier, is Donderdag op zijn beslissing terugge komen om de kroning van Koningin Elizabeth niet bij te wonen. De premier had aanvankelijk besloten niet naar Londen te gaan, omdat men hem een mindere plaats had toebedeeld dan de premiers van Noord-Ierland en Zuid- Rhodesia. Hij zeide Donderdag in het parlement van Malta dat hij op zijn be slissing was teruggekomen omdat de Engelse regering „de ongelukkige om standigheden" had veranderd. Tuinfeest. De Ierse premier, De Valera, heeft Donderdag bekend gemaakt, dat zijn regering had geweigerd het tuin feest ter gelegenheid van de kronings plechtigheden bij de Britse ambassade in Dublin bij te wonen, „omdat de ko ninklijke titel van Koningin Elizabeth samenhangt met de verdeling van Ier land." Hij verklaarde dat dit besluit niet in strijd is met de beslissing, dat de Ierse ambassadeur in Londen de plech tigheden aldaar bijwoont. Ziekteverlof. De Britse ambassadeur in Egypte, sir Ralph Stevenson, die aan Ischias lijdt, is ziekteverlof verleend en zijn functie zal tijdelijk worden waar genomen door Robert Hankey, gezant te Boedapest, aldus is Donderdag te Caïro medegedeeld. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Mah- rnoed Fawzi, verklaarde, dat Stevenson hem de verzekering had gegeven, dat er geen politieke motieven in het spel zijn. Stevenson zeide tevens, dat hij in Juni zal vertrekken. Hankey zal in zijn af wezigheid zaakgelastigde zijn, maar volledige ambassadeursbevoegdheden hebben. Frankrijk. De Franse brievenbestellers hebben Donderdag besloten zich aan te sluiten bij de spoorwegarbeiders die een staking van 24 uur hebben aangekon digd voor Woensdag a.s. De gas- en electriciteitsvoorzicning was Donderdag in geheel Frankrijk weer normaal, na de staking van 24 uur die Donderdagmor gen werd beëindigd. De stakers eisen hogere lonen. „Land of liberty". „Waarom vervangt men het vrijheidsbeeld in de haven van New York niet door een standbeeld van MacCarthy," aldus ironiseerde Tom Obrien, de voorzitter van de acht mil lioen leden tellende Britse vakbond TUC op de jaarvergadering van een vakvereniging in Wales. Het was de tweede maal in een week, dat hij fulmi neerde tegen de Amerikaanse „Mac- Cormicks en MacCarthys". Hij zeide te hopen, dat de Amerikaanse toeristen in Engeland bij gelegenheid van de kro ningsfeesten de nodige ondervinding van de Britse leefwijze zouden opdoen om thuis te kunnen waarschuwen voor de methoden in Amerika. Broodgebrek. Volgens berichten uit ge woonlijk betrouwbare bron moeten de mensen in honderden steden en dorpen van Oost-Duitsland thans weer in de rij slaan om brood te krijgen. Men zou geen verbetering van de broodvoorzie ning vóór de komende oogst kunnen verwachten. Het tekort aan broodmeel zou in de hand gewerkt zijn door het tekort aan andere levensmiddelen, zoals vlees, groente en vetten; dat reeds maandenlang zou bestaan. ER bestaat een zuigworm die zijn prille jaren doorbrengt in de voelhorens van de Amberhorenslak, maar op latere leef tijd moet deze parasiet terecht komen in de ingewanden van zangvogels om tot een goed ontwikkelde worm op te groeien. We kunnen deze verwisseling van gastheer om slachtig en onbegrijpelijk vinden, maar daar wordt niet naar gevraagd; het feit ligt er nu eenmaal dat de hier besproken ivorm de slak en de vogel voor zijn ont wikkeling nodig heeft. Maar hoe komt de worm van- uit de voelspriet van de slak in het vogellichaam terecht? Dit is de vraag die ons voor het moment het meest interes seert. Een dergelijke verhui zing zou alleen kunnen plaats vinden, wanneer de vogel de slak met voelspriet en al, op pikt, hetgeen een vrij zeldzame geschie denis zou worden. De worm voelt zich daarom instinctief geroepen deze gang van zaken in de hand te werken en te bespoe digen. Zij legt het er dus op toe te worden opgegeten. In haar beginstadium heeft de worm een buisachtig lichaam dat aan de voorzijde voorzien is van helder gekleurde bruin rode, witte en groene strepen, welke kleu rencombinatie op zichzelf reeds zó aan trekkelijk is, dat het de aandacht van de op prooi beluste vogels trekt. Maar dit is nog niet alles, want er vol trekken zich nog enkele andere vreemd soortige gebeurtenissen. Zoals u weet, houdt een slak zich bij voorkeur in het duister water op lijkt. Ter wille van de HPI wetenschap wens ik het door mij ontdekte op, waardoor het effect van de helder 'ge- door ziekteverschijnselen ontstaat. ten in het verborgene te leven? Geen vogel die naar je kijkt! Maar ook hiervoor is een oplossing ge vonden, want door tot nu toe onopgehel derde oorzaken gevoelt een slak, die zulke wormen in de voelhorens heeft, zich ge roepen dat duister te verlaten en naar het licht te kruipen. Geheel tegen haar ge woonte in, zit de slak dan onbewegelijk in de zon! Maar de veelkleurige wormpjes in de voelsprieten van de slak vinden de moge lijkheden om door een vogel te worden opgemerkt, nog steeds niet voldoende. Zij trekken zich regelmatig samen met een snel heid van wel 70 maal per min. en veroorzaken door hun veel kleurigheid op deze wijze een kleurige schittering die de op merkzaamheid van langsvlie- gende vogels möèt trekken. Wellicht houdt de vogel dit kleurige, bewelijke geval voor een vliegen larve, of voor een ander lek ker hapje, maar hoe het ook zij, hij pikt er naar en amputeert aldus de voelhoren van de slak. Daarmee is de opzet bereikt v.an de worm, die in het vogellichaam tot verdere ontwikkeling moet komen. Maakt u zich geen zorgen over de voel horens van de slak, want er groeien weer nieuwe aan, waarin vanuit de kop en uit andere delen van het slakkenlichaam weer nieuwe wormpjes binnentrekken, zodat het spelletje van voren af aan kan begin nen. Arme Amberhorenslak! En laten we het nu eens over de amber hebben, een hooggewaardeerde stof, die N dier voor een zacht prijsje aan u te ver kopen". kleurde voelsprieten verloren zou gaan. Want wat heeft het nu voor zin met der gelijke, de aandacht trekkende veels&rie- Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON. j

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2