„Rashomon": een verrassende Japanse film Uitgaan in Haarlem Drie Haarlemmers verdacht van poging tot oplichting AKKERTJE Agenda voor Haarlem Een Eeuw Geleden Een kiespijn-aanval De tocht door het bos een voorbeeld van zuivere filmtaal r Hce is het ontstaand Ex-minister Wilson als „particulier" in Moskou. Gesprek met Molotov: „Buitengewoon interessant" Gat bij Sirjansland op Schouwen gedicht Verkoop van huizen Misdaad en menselijk leed Nederlandse Rode Kruis dankt Denemarken Dit woord: KREGEL „Ellen" zelf oorzaak van overvaring door „Maasdam" Rudolf Nadolny overleden Noodweer in Louisiana j kan Uw plannen in duigen gooien. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 23 Mei 1853 VRIJDAG 2 2 MEI 1953 aja^iigjj|gaajiaa^ MOSKOU (Reuter). Harold Wilson, de Engelse voormalige socialistische minis ter van Handel, heeft Donderdagavond in },et Kremlin een onderhoud gehad met de Sovjet-Russische minister van Buitenland se Zaken Molotov, dat mede werd bijge woond door de Britse ambassadeur te Mos kou. sir Alvary Gascoignc. Het onderhoud duurde een uur. Van Britse zijde werd het gesprek in hoofdzaak door Wilson gevoerd. Wilson bracht onder meer Churchill's plan voor een bijeenkomst op hoog plan der leiders van de „grote vier" ter sprake. Hij zeide later dat Molotov's enige reactie was: „Buitengewoon interessant". Wilson verklaarde nog dat hij in staat was geweest openlijk en geheel vrijuit met de Russische minister van Buitenlandse Zaken te spreken. „Ik mocht elke vraag stellen, die ik wilde", zeide hij. Wilson noemde geen speciale onderwerpen van gesprek. Men weet echter, dat hij onder meer over Korea en Duitsland heeft ge sproken. Wilson's bezoek aan Moskou is van par ticuliere aard. Hij bezocht de Russische hoofdstad als vertegenwoordiger van een Londense houthandel.Hij heeft ook beraad slaagd met de Sovjet-Russische minister van Handel Mikojan. Oorspronkelijk zou Wilson Vrijdag weer naar Engeland zijn teruggekeerd. Na zijn onderhoud met Molotov deelde hij echter mede dat hij Boedapest zal bezoeken, ter bespreking van een mogelijke hervatting van de Brits-Hongaarse handel. Deze han del is in 1949 door Groot-Brittannië stop gezet, zulks als weerwraaksmaatregel voor de arrestatie en veroordeling van de Britse zakenman Edgar Sanders, die in Februari 1950, op beschuldiging van spionnage en sabotage, tot dertien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Nader wordt gemeld dat Wilson Vrijdag ochtend per vliegtuig naar Boedapest is vertrokken. Wilson verklaarde nog dat de Britse am bassade te Moskou tegenover persvertegen woordigers een verklaring zal afleggen over zijn reis naar Hongarije. Opnieuw heeft men in Zeeland een be langrijke overwinning op het water be haald. Hedenmorgen kwam het gat bij Sirjansland dicht. Dat betekent, dat de beide gaten in de zeewering van de pol der Oosterland en Sirjansland, die ruim 1.700 ha groot is, thans gesloten zijn en er alleen nog water in de polder komt door de gaten in de binnendijk uit de Vier Bannenpolder. Binnenkort zal een begin worden ge maakt met de dichting van de inlaat bij Koudekerke aan de Westkant van Schou wen. Als dit werk gereed is heeft men de beschikking over een droge polder van 70 hectaren, welke de zware klei zal moeten leveren voor de dijk welke het grote gat bij Schelphoek van ruim 300 meter breed en 35 meter diep, zal moeten afsluiten. Deze dijk wordt 4 kilometer lang. De uitslag van de verkoping van Donder dag in het Notarishuis luidt: Kennemer- straat 18 zw. en rd f4500, N. N.; Kennemer- straat 20 zw. en rd f4600, N. N.; Kennemer- straat 22 zw. en rd f4305, G. Box; Heren singel 73 f3200, Th. Bijman en H. G. Zwart: Dr. Schaepmanstraat 53, 55 en 57 f 13705, F. A. Groen qq.; Boterstraat 6 f2410, A. Molendijk; Amsterdamsevaart 12 f 8450, A. Molendijk c.s.; Spaarnrijkstraat 59 en 61 f 10.825, A. A. M. Sieters qq.; Dr. Leydsstraat 50 f 2900. P. Smit; Dr. Leydsstraat 52 f 3200, opgehouden; Raamsingel 44 zw. en rd f13.845, C. Keur qq.; Ridderstraat 13 en 15, niet geveild; Gasthuislaan 130 f2560. mr. B. E. van Tijn qq.; Schoterweg 192, f7500, op gehouden; Schoterweg 200 f 5500, opgehouden. ADVERTENTIE SPAARZEGEL Voor 100 punten ontvangt U EEN GULDEN' per postwissél Alleenvertegenwoordiger E. G. BOÜWERs Handelsvereniging N.V. Amsterdam-Z.1. VRIJDAG 22 Mei Luxor: „De gele ballon", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De knuppel in het apenhok", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Paniek in Fort Worth". 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Do dendans der Sioux", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Le Plaisir", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Romance in Rio" alie leeft., 8.15 uur. Rembrandt „S.O.S., held in nood", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Palace: „April in Parijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 23 MEI Stadsschouwburg: „Welkom thuis. Helena", (Nederlandse Comedie), 8 uur. Luxor: „De gele ballon', 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De knuppel in het apenhok", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. -Nachtvoorstel- 'lug „Verleiding", 18 jaar, 11.30 uur n.m. City: „Paniek in Fort Worth", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Dodendans der Sioux", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Romance in Rio", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Le Plaisir". 18 jaar. 2.30, I en 9.15 uur. Rembrandt: „S.O.S., held in nood", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „April in Parijs", alle leeft., 2, 4.15, 1 en 9,15 uur. ADVERTENTIE VERKOOP VOOR NEDERLAND N. V. ALVANA - DEN HAAG Reeds enige weken is de filmliefhebber in de gelegenheid van een film kennis te nemen, die hij moét gezien hebben. Het imperatief klinkt wellicht aanmatigend. Laten we het zo zeggen: een film, die hij niet moge missen. De betreffende film draait in het Alhambra-theater te Amsterdam en heet: „Rashomon". Het is een Japanse film. De eerste Japanse film, die ons land bereikt, ofschoon de Japanners er al honderden hebben gemaakt. Hun productie was voor de tweede wereldoorlog de grootste ter wereld. Dat zegt wel wat omtrent de hoeveelheid der Japanse films, maar nog niets over de kwaliteit. Welnu wat Rashomon ons leert is dat de Japanse speelfilm zich kan meten met de beste buitenlandse. Niet ten onrechte kreeg de film dan ook op de twaalfde Biennale te Venetië de Grand Prix en de grote prijs der Critici. Dat dankt zij aan de bijzondere fraaie wijze waarop zij ons in de taal van de film haar onderwerp voor ogen brengt. Pure filmtaal, taal in.beelden en wat voor beelden! Voor ik u over de film meer vertel wil ik u een episode noemen, welke op mij de meeste indruk heeft gemaakt, een zo eenvoudige episode, dat men zich bijna afvraagt, of dat nu alles is. Een houthakker loopt door een bos. Over zijn schouder houdt hij zijn bijl: De zon schittert op de bijl. Wanneer men door de bladeren kijkt ziet men een lichtvlek dansen, nu een dichtbij dan weer ver, op en afgaand met de golvingen van het pad. Die dan sende lichtvlek verraadt overal waar de houthakker loopt. En dan ziet de camera met het oog van de houthakker. De hemel met de wuivende boomkruinen hoog boven hem. Alleen die hemel met de boomkruinen, die steeds gevolgd worden door nieuwe. Deze beelden zijn meesterlijk. Niet alleen door de vondst zoals de lichtgevende bijl niet alleen door de knappe fotografie, die trouwens de hele film lang opvalt, maar ook door hun plaats in het verhaal, hun prachtige contrasterende en de spanning opvoereiide werking. Om dat te begrijpen moet men weten, dat de houthakker op weg is naar de plaats waar een moord is gepleegd. Daarover heeft hij ons in de aanvang van de film al ingelicht, wanneer hij tezamen met een priester en een knecht schuilt onder een vervallen poort, Rashomon genaamd, waar hij het einde van een regenbui afwacht. Hij is getuige geweest in een proces, waarin een bandiet beschuldigd wordt een edelman te hebben gedood. De bandiet was verliefd geworden op de jonge vrouw van de edel man, had de man overvallen en gebonden en zijn vrouw geschonden. De houthakker, die aanvankelijk voorgeeft de moord zelf niet gezien te hebben, moet later toegeven, dat hij het drama van begin tot eind heeft bijgewoond. Wij zien achtereenvolgens zijn lezing, die van de bandiet, die van de jonge vrouw en tenslotte met de hulp van een medium de schildering der gebeurtenis sen door de verslagen edelman. Niemand hunner hangt eenzelfde beeld op. Zij spre ken allen in hun eigen voordeel. De waar heid valt hoogstens op te maken uit de tweede lezing van de houthakker, maar dan nog verzwijgt hij de rol die hij speelde, een onbetekenende rol, die ons echter over zijn eerlijkheid te denken geeft. De pries ter wanhoopt aan de mens als hij de op somming van wandaden en menselijke mis stappen hoort. Hij vat pas moed wanneer de houthakker zich over een kind ontfermt, dat bij de poort te vondeling is gelegd. Daarmee eindigt de film. Daarmee eindigen echter niet de overdenkingen, die deze ge schiedenis en haar uitwerking in een waar lijk passende filmvorm bij ons hebben op geroepen. Het heeft weinig zin hier tot in de détails'- te gaan vertellen wat er nu precies in Rashomon gebeurt. De toedracht der ge beurtenissen moet men maar uit de mond der betrokkenen op het witte doek zelf vernemen. Wel zal het de lezer duidelijk zijn waarom de tocht van de houthakker door het bos zo'n zuiver staaltje van film kunst is. Bij iedere stap immers komt de houthakker dichter bij de plaats van het misdrijf. De man zelf is er zich nog niet van bewust. Hij kan nog genieten van de schoonheid der omgeving, de wuivende bladeren hoog boven hem, dé hemel en de wolken. De glinstering van zijn bijl is èn vrolijk èn dreigend. Ieder ogenblik verwacht men het j T7*l I lichtje te zien verdwijnen I JL lim I ten teken, dat het misdrijf V J is ondekt. Telkens als het weer verschijnt ademt men verlicht.... Zo zijn er meer verrassende fragmenten. Gp huivert bij de scène waarin het me dium de geest van de verslagen ridder op roept, ge keert telkenmale weer zeer ge ïnteresseerd terug naar de poort, waar de mannen schuilen aan wie de houthakker zijn verhaal vertelt. En onafgebroken stroomt de regen.Deze statische punten in het dynamische verhaal zijn voorbeeldig gekozen. Rustpunten, die de spanning vast houden: eb in de vloed van emoties en sterke expressies. Die emoties zijn wel eens erg hevig. Zo werpt de jonge vrouw van de ridder zich rijkelijk vaak in tranen ter aarde, meer dan goed is voor de geloof waardigheid van haar verschijning, zelfs al houdt men rekening met het verschil in temperament tussen Japanner en Wester ling. Er zijn nog meer verschillen, die spe cifiek kenmerkend zijn voor de eigen aard van een volk. Zij worden in het begin van «de film verklaard en zij vormen eerlijk ge- ADVERTENTIE Terstond na het bezoek van het Konink lijk paar aan de universiteit te Kopenhagen heeft F. C. C. baron van Tuyll van Seroos- kerken van Zuylen, voorzitter van het Ne derlandse Rode Kruis, een bezoek gebracht aan het Deense Rode Kruis. Hij bracht de voorzitter van deze laatste organisatie prof. H. M. Hansen de dank van het Nederlandse Rode Kruis over voor de hulp die de Denen tijdens en na de overtromingsramp hebben verleend. GARRY DAVIS OP WEG NAAR BOMBAY Wereldburger no. 1, Garry Davis, is per schip uit Londen naar Bombay vertrokken nadat zijn verblijfsvergunning in Engeland niet opnieuw verlengd was. Davis heeft vijf jaar geleden zijn Amerikaanse pas ver scheurd en is sedertdien statenloos. Kregel hoort bij krijgen, zoals scha mel bij zich schamen en kreupel bij kruipen. Ki-ijgen hangt samen met krijg: oorlog en betekende oorspronke lijk dan ook: iets door de strijd ver werven. Later kreeg het de meer alge mene betekenis van: ontvangen en zelfs: tegen zijn zin ontvangen, bijvoorbeeld in: mazelen krijgen. Maar in kregel of kriegel, zoals men bijvoorbeeld in Noordholland zegt, leeft de oude bete kenis van: altijd geneigd tot vechten, nog voort. Kregel immers betekent: lichtgeraakt, prikkelbaar, knorrig, hu meurig. TONEEL EN CABARET Zaterdag 23 Mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie vertoont het blij spel „Welkom thuis, Helena!" door André Roussin en Madeleine Gray, naar de ro man „Het intieme leven van Helena van Troje" door John Erskine., Zondag 24 Mei, Stadsschouwburg, 20 uur: „Welkom thuis, Helena!" door de Neder landse Comedie (zie Zaterdag) met in de voornaamste rollen Mary Dresselhuys,- Kitty Janssen, Hans Kaart en de regisseur Jan Teulings. Maandag 25 Mei, Stadsschouwburg, 20 uur: „Een vrouw met een klein hart" van Crommelynck in de vertaling van Johan de Meester door de Nederlandse Comedie onder regie van Henk Rigter^, met Mary Dresselhuys in de titelrol. Maandag 25 Mei, Concertgebouw. 20 uur: Populaire avond met zang door de L.S.K.- korporaal Joop de Knegt en Mieke Tel- kamp. Verdere medewerkenden: de humo rist Cees de Lange, de Chico's. het Kwartet Johnny Meyer en Max van Praag. Dinsdag 26 Mei. Minerva-Theater, 20.15 uur: Laatste voorstelling van het blijspel „Pot- asch en Perlemoer, in textiel" door het toneelgezelschap van Johan Kaart, die met Johan Boskamp de titelrollen vervult. Dagelijks, Poesjenellenkelder onder Stad huis: Het marionettentheater van Don en Ly Vermeyre vertoont 's middags om 15, 16 en 17 uur „De ba?rd van koning Dago- bert" en des avonds om 20. 21 en 22 uur „De wonderpil of de schrandere dief" (commedia dell'arte). MUZIEK Vrijdag 22 Mei. Concertgebouw, 20 uur: Operaconcert door Annie Schoen. Sylvia Couzijn, Kitty Steinmetz, Gerard Hurk- mans. Henk van Monsjou en de pianist Anton de Beer. Werken van Verdi. Mo zart, Gluck, Meyerbeer, Offenbach en anderen. Vrijdag 22 Mei, Grote Kerk, 21 uur: Pan toffelconcert op het orgel van Christiaan Muller door Bets Nederkoorn. Zaterdag avond speelt B. Engels en Dinsdagavond George Robert. zegd geen enkele belemmering voor het goede begrip. Want het thema van Rasho mon is beslissend en dat is wel zo algemeen menselijk, dat het geen enkele verklaring van node heeft. Wel kan men, zoals ik reeds vaker deed, de vraag stellen waarom helaas moord en doodslag het uitgangspunt van zulk een thema moe ten zijn, waarom wij altijd weer gedompeld worden in leed door geweld veroorzaakt, alsof er niets anders ter wereld is waard om het wonderlijk samenstel der gevoelens in beweging te zetten, te peilen, te ontroe ren. Of is er niets anders? Zelfs de eerste Japanse film die in Nederland wordt uit gebracht, is erop gebaseerd. Wij moeten er vrede mee nemen. En hopen dat die vrede althans in onze harten wordt opgewekt! P. W. FRANSE. Raad voor Scheepvaart: De Raad voor de Scheepvaart heeft schriftelijk uitspraak gedaan in de zaak van de aanvaring tussen het Nederlandse ss. „Maasdam" en het Duitse s.s. „Ellen" op 10 December 1952 op de Nieuwe Water weg, waarbij zes opvarenden van het laatstgenoemde schip om het leven zijn gekomen. De raad neemt aan, dat de „Maasdam" normaal heeft gevaren. Haar vaart was niet te hoog, zij gaf tijdig attentiesein en heeft goed gemanoeuvreerd. Over de na vigatie van de „Ellen" liepen de verkla ringen van de getuigen nogal uiteen. De raad is van oordeel, dat de loods aan boord van dit schip in zijn plicht is tekort geschoten. Hij zegt, dat hij voor het ver trek de „Maasdam" zag naderen, hij had dus zeker op dit schip moeten letten en zou beter hebben gedaan de kapitein daarop te wijzen en te adviseren het vertrek nog enige minuten uit te stellen. De „Ellen" was schuldig aan de aanvaring, de „Maas dam" gaat geheel vrij uit, aldus de raad. Rudolf Nadolny, een Duitse diplomaat van de oude garde, is in de leeftijd van 79 jaar te Düsseldorf-Benrath overleden. Na het einde van de eerste wereldoorlog was Nadolny gedurende twee jaren hoofd van de presidentiële kanselarij van de eerste president der Duitse republiek, Ebert. Daarna fungeerde hij als leider van de Duitse diplomatieke missies in Albanië, Zweden en Turkije. De functie van ambas sadeur in Rusland, in 1933 aanvaard, legde hij binnen een jaar weer neer. De Haarlemse recherche heeft gisteren de 42-jarige ambtenaar van de spoorweg recherche J.'A. A. v. d. B., de 29-jarige kantoorbediende D. K. en de 41-jarige kellner J. V. J. B. allen uit Haarlem, aan gehouden ter zake van oplichting of poging tot oplichting. Van der B. wordt er van verdacht een acte te hebben opgemaakt, waarin de op richting van de N.V. Marathon Automobiel Maatschappij werd beschreven. Deze maat schappij bestond echter alleen in de fan tasie van Van der B. en hij zou zijn mede plichtigen B. en K. hebben weten te be wegen de acte mede te ondertekenen. In de acte werden verschillende industriëlen als geldschieters genoemd, maar met de meeste zou Van der B. nooit een onderhoud hebben gehad. Degenen, waarmee Van der B. wel heeft gesproken, voelden echter bijzonder weinig voor de riskante onderneming. Ook de handtekening van de accountant, die onder de acte stond, bleek fictief. In Februari 1953 deelde J. B. aan ver scheidene Haarlemmers mee, dat hij met plannen rondliep om in Haarlem een auto- fabriek te beginnen, waar de Marathon, een in Duitsland ontworpen wagen, ver vaardigd zou worden. De N.V. Marathon zou reeds een deel van het benodigde kapi taal, een half tot driekwart millioen, bij elkaar hebben. Over drie tot vier maanden zou men met de productie starten en in de aanloopperiode zouden tien tot twintig wagens per maand vervaardigd worden. De fabricage van de^'agens zou ter hand worden genomen in een Haarlemse carros- seriefabriek. De motoren zouden uit Duits land komen en de andere onderdelen uit verschillende Nedei-landse fabrieken. Volgens de politie is het gehele verhaal ontsproten uit de fantasierijke breinen van ded rie mannen. Van der B. en B. zullen vandaag voor de officier van justitie ge leid worden. K., die een kleiner aandeel in de zaak had, is, voorlopig althans, op vrije voeten gesteld. (Het feit dat de thans verdachte J. V. J. B. velen in Haarlem over zijn zogenaamde plannen inlichtte, was voor ons aanleiding in ons blad van 14 Februari een artikel te wijden aan de hoedanigheden van de Mara thon, die toen dertij d juist in Brussel was geëxposeerd. Uiteraard maakten wij daar bij melding van de projecten die B. voorgaf te hebben, doch wij voegden aan zijn uit eenzetting toen het volgende commentaar toe: „Men moet ons overigens onze gereser veerdheid maar niet kwalijk nemen. Wij willen bij nieuwe automobielen altijd eerst graag zien en proberen en dan pas geloven. De technische opzet is aantrekkelijk, maar hoe het serieproduct zal uitvallen moet worden afgewacht. Diezelfde afwachting moet worden betracht tegenover de vaak nog veel moeilijker fabricage-, financie- rings- en afzetproblemen." Red.). Kitty Janssen en Hans Kaart in „Welkom thuis, Helena!". (Zie Zaterdag en Zondag in de rubriek: Toneel). DIVERSEN Zondag 24 Mei, Lido-Theater, 11 uur: Extra voorstelling van de Italiaanse zangfilm „Ave Maria" met medewerking van Ben- jamino Gigli. Herhaling op Tweede Pink sterdag. zelfde tijd. Maandag 25 Mei, Rembrandt-Theater. 11 uur: Bijzondere voorstelling van de populaire film „Eroïca" over leven en werken van de componist Ludwig van Beethoven. Dinsdag 26 Mei, gebouw St. Bavo, 19.30 uur: De toneelvereniging I.V.O. speelt „De stier uit Californië" van Piet Mossinkoff onder regie van Engel Hugtenburg voor de afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Ouden van Dagen. Dinsdag 26 Mei, Vleeshal, 21 uur: Sluitings avond van de taveerne Hyacinth met medewerking van het Trio John de Mol en de bekende komiek Mr. Doodle. Vrijdag 29 Mei, Frans Halsmuseum. 20 uur: Costuumshow door Cruys Voorbergh voor genodigden ter gelegenheid van het jubi leum van het museum. Openbare herha ling op Zaterdag 30 Mei, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Speciale expositie van alle aanwezige werken van Frans Hals in de tentoonstellingszaal. Des avonds kaars verlichting en bijzondere illuminatie van binnenhof en gevels. Geopend van 1017 en van 2023 uur. Op Zon- en feestdagen van 1317 uur. (Beide ingangen). Huis Van Looy: Tentoonstelling van werken van leden van de „Groep van Haarlemse schilders en beeldhouwers". Geopend op weekdagen van 1017 uur, des Zondags van 1317 uur. Van 25 April tot 25 Mei. Vishal, Grote Markt: Diepzee-aquarium en Philip's Wondertuin. Tot 27 Mei dagelijks geopend van 1023 uur. Flora en fauna twintigduizend mijlen onder zee! Het Wapen van Heemstede: Werken van Heems.teedse beeldende kunstenaars, da gelijks te bezichtigen van 923 uur. Tot 27 Mei. Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt. Ten toonstelling van voortbrengselen van Ne derlandse Kunstnijverheid. Geopend op werkdagen van 1017 uur. op Maandag morgen gesloten. Tot 26 Mei. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Kunst nijverheid en bloemencomposities door Pieter van Gelder en Pieter Groeneveldt, benevens wandtapijten van de Knipscheer. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland. Twee de tentoonstelling van vroeg-Aziatische kunst, dagelijks (ook des avonds) geopend. Tevens te bezichtigen een Gothisch altaarstuk. Tot 1 Juni. Meer dan 1250 gezinnen uit Lake Charles in de Amerikaanse staat Louisiana hebben hun woningen moeten verlaten, nadat hun stad vijf dagen te lijden had gehad van wervelwinden en zware regens. Sommige delen van de stad, die 50.000 inwoners telt, staan een halve meter onder water. In andere delen van Louisiana zijn ruim 4000 gezinnen van huis en haard verdreven. De schade aan het gewas wordt op meer dein honderd millioen dollar geraamd. ADVERTENTIE De bond van verenigingen voor Chris telijk kleuteronderwijs heeft gisteren zijn 33ste jaarvergadering gehouden onder prae- sidium van ds. M. G. Blauw uit Overveen. Deze memoreerde onder meer de verheu gende groei van de bond, die van 494 bestu ren van 616 scholen in 1949 gegroeid is tot 554 besturen van 708 scholen op het ogenblik. Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! ROTTERDAM. De vuurwerkmakerij van den heer Gall aan de Lange Kade in de gemeente Kralingen is, na eene zware ontploffing, in de lucht gevlogen, waar bij de 34-jarige zoon van den vuurwerk maker, en een 14-jarige jongen, die in de werkplaats aanwezig was, om het leven zijn gekomen. Nauwelijks eenige secon den na de uitbarsting sloegen de vlam men uit de vuurwerkmakerij en deelden zich mede aan den daaraan grenzenden snuif-, pel- en specerijmolen van den heer T. van der Velde, welke, met al wat zich daarin bevond, in de asch werd gelegd.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5