Christelijk Historische Unie is een protestantse volkspartij Ex-administrateur procedeert tegen AVRO-bestuur Koningin en Prins aten pannekoeken in Kopenhagens vermaarde „Radhus" P. C. Hooftprijs voor J. C. Bloem „Laten wij maar Deens spreken" DE IDEALE ZOMERKLEDING VOOR JONGENS fio» f7.- Propagandavergadering K.N.P. Haarlem Meester in de poëzie Minister Luns naar Azië en Australië Reistoelage voor Barend Rijdes VRIJDAG 2 2 MEI 195 3 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE,COURANT Reeks belangwekkende zomerconcerten in Beverwijk Winst Staatsloterij niet naar culturele fondsen ABR. MEYER DAMES-PYAMA'S Harvard met bestemming Beek landde in Frankrijk Europees jongeren contact Complot tot ontvoering van Sukarno ontdekt Kerkelijk Nieuws Op de laatste avond van hun verblijf in Kopenhagen zijn Koningin en Prins in de Nederlandse legatie gastvrouw en gastheer geweest voor de leden van het Deense Koninklijke huis en een aantal andere ge nodigden. De echtgenote van de gezant, mevrouw Luden, had persoonlijk de zorg voor het diner op zich genorrTfen. Op de tafel pronk te een 100 jaar oud Sèvres-servies, en het zachte licht van de kaarsen glansde in het prachtige kristal. Lamplicht was hierbij niet nodig en de schitterende kleurige uni formen en avondtoiletten der gasten kwa men in de schijn der kaarsen, prachtig uit. De kamers en trappen waren versierd met 4000 rozen en 2000 andere bloemen. Aan de grootste der beide tafels, een u- vormige, zaten de beide koninginnen te genover elkaar met links naast de Deense Koningin, Prins Bernhard en recht naast Koningin Juliana de Deense Koning. Het menu vermeldde onder meer: kreeft met rijst, lamsbout en getruffeerde paté de foie gras en tijdens het diner speelde de pianist Hans Osieck. Behalve Koningin en Prins zaten 36 gasten aan. Bezoek aan het Stadhuis Des middags hadden de Koninklijke be zoekers het „Radhus" van Kopenhagen bezocht, waar de voorzitter van de raad, de heer Hellberg, sprak van de eer die de stad met dit bezoek te beurt gevallen was. „Een bezoek van goede vrienden" noemde hij het en niets karakteriseerde waar schijnlijk beter dan deze woorden de sfeer waarin het verblijf van het Koninklijk paar hier heeft gestaan. „Wij hopen dat u tijdens dit bezoek aan Denemarken ge voeld heeft, hoe welkom u bent", aldus de heer Hellberg. In een geïmproviseerd speech je dankte de Koningin voor deze ontvangst, waarin zij zeide overtuigd te zijn, dat de woorden die de heer Hellberg gesproken had weer klank zouden vinden bij het Nederlandse volk. Wij voelen ons bijzonder dankbaar voor alles wat u voor ons thans reeds voor de tweede keer hebt gedaan, zo zeide zij, daarbij doelend op de Deense hulp bij de watersnood. „We zijn blij uw vriendschap te hebben en onze verhouding komt voort uit het feit, dat we deze vriendschap we derzijds nodig hebben". Duizenden Denen stonden op het grote plein toen de Deense en Nederlandse Vorstenparen voor het stadhuis arriveer den. Op het balcon stonden vier herauten in oude Viking-dracht, die op de oeroude Scandinavische hoorn, de Lur, een fanfare bliezen toen de gasten de drempel over schreden. Bij de ingang waren de beide vorstinnen bioemen aangeboden en begroet door burgemeester Sorensen en de voor zitter van de raad. Pannekoeken zonder bier De vertegenwoordigers van de beide vorstenhuizen mengden zich op ongedwon gen wijze onder de aanwezigen en maakten hier en daar een praatje. Zo stond Koningin Juliana met de Nederlandse gezant in de buurt van burgemeester Sorensen, een forse figuur met witte baard, die het van arbeider tot hoogste autoriteit van een wereldsta.d ..heeft gebracht. De heer So- ADVERTENT1E KHAKI - JACKET in alle kleuren met bij passende korte broek. Prijzen vanaf RITZ-PAKJES voor de kleuters. Prijzen vanaf Gen. Cronjéstraat 40-42-44 Haarlem Telefoon 15438 De toonkunstenaar G. J. Moed hervat op Dinsdagavond 26 Mei zijn reeks zomer concerten in de Grote Kerk te Beverwijk, die zich de laatste jaren in een steeds groter wordende.belangstelling, ook uit de omgeving, mogen verheugen, mede dank zij de bijzondere samenstelling van de pro gramma's. Deze bestaan namelijk als regel uit minder bekende klassieke werken voor orgel en instrumentale of vocale solisten. Aan het openingsconcert van de nieuwe serie wordt medewerking Verleend door Henny Lamérisv'an Spanje (sopraan) en Barta de GraafVerdam (viool). Onder meer wordt een weinig bekende aria uit de Mis in D van Hasse ten gehore gebracht. Verder komen een vioolsonate van Purcell en de Fantasie in C van Bach tot uitvoe ring. In totaal worden er negen van derge lijke concerten gegeven, steeds op Dinsdag, om de andere week. Op verzoek van de plaatselijke V.V.V. zal Gerard Moed deze zomer, te beginnen op Woensdag 3 Juni, ook vijf orgelbespe lingen in de oude Dorpskerk van Wijk aan Zee geven, in het bijzonder voor de bad gasten. De ministers van Financiën, van Sociale Zaken en Volksgezondheid, van Maatschap pelijk Werk en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hebben kennis genomen van de suggestie van het Prins Bernhard- fonds om de winst van de Staatsloterij ten goede te doen komen aan particuliere cul turele en sociale arbeid, aldus hebben zij op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Lucas (K.V.P.) geantwoord. Naar hun oordeel kan deze suggestie echter niet leiden tot het in overweging nemen van bepaalde maatregelen. Zij menen, dat aanvragen om subsidie voor particuliere organisaties naar gelang van het doel, waarvoor subsidie wordt ge vraagd, gericht moeten worden tot de des betreffende ministers. Het heeft naar hun oordeel geen doel daarvoor bepaalde bron nen van staatsinkomsten aan te wijzen, daar de bijdragen uit de gewone middelen moeten worden gefinancierd. rensen werd begroet door onze gezant, die vroeg wat hij met de Koningin wilde spreken: Engels of Duits. „Duits" mom pelde de oude burgemeester, doch de Koningin was hem onmiddellijk voor toen ze zeide: „Laten we maar Deens praten". Een vrouwelijk sociaal-democratisch ge meenteraadslid vertelde de Koningin hoe veel indruk haar speech voor de univer siteit op haar had gemaakt. „En niet al leen op mij, maar op alle sociaal-demo cratische leden", zo zeide zij. Waarop de Koningin glimlachend antwoordde: „Oh, maar ik hoop dat ook de anderen er te vreden over waren". De pannekoeken, waarvoor de ontvang sten op het raadhuis vermaard zijn, ont braken ook deze keer niet, maar het even traditionele bier werd thans niet geschon ken. Daarvoor in de plaats kwamen vele andere dranken. Tot slot van het bezoek tekenden Koningin en Prins het gasten boek en besloten daarmede het openbare deel van het bezoek aan Denemarken. Prins beproefde link-trainer Prins Bernhard heeft Donderdagoch tend nog een bezoek gebracht aan de werkplaatsen van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij (SAS) te Kopen hagen, waar onder meer een „link-trainer" is opgesteld. Nauwelijks had de Prins deze installatie gezien of hij klom er in en beproefde een landingmanoeuvre op het schema van een vliegveld in New York. De instructeur schakelde daarbij plotseling de snelheidsmeter uit onder het voorwendsel dat deze bevroren was. Niet temin maakte de Prins een uitstekende landing door gebruik te maken van twee andere instrumenten. De instructeur knik te geestdriftig en verklaarde „dat is pre cies de methoae. die ik mijn leerlingen voor dergelijke omstandigheden leer". Terug naar Nederland Vanochtend om half elf zijn Koningin Juliana en Prins Bernhard na een hartelijk afscheid van het Deense Koningspaar van het vliegveld Kastrup de terugreis naar ons land begonnen. Honderden Denen en Nederlanders kwamen hen geestdriftig wuivend uitgeleide doen, toen de Dakota met de hoge bezoekers de startbaan afrolde. Woensdagavond heejt het Koninklijk Paar in gezelschap van Koning Frederik en Koningin Ingrid een gala-voorstelling bijgewoond in de Koninklijke Schouwburg te Kopenhagen. In de Koninklijke loge (rechts boven), van links naar rechts: Prins Bernhard, Koningin Juliana, Koningin Ingrid en Koning Frederik. Op een openbare vergadering van de Christelijk Historische Unie, Donderdag avond in het wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht onder leiding van de heer A. J. de Landmeter gehouden, heeft de lijstaanvoerder voor de verkiezingen van de gemeenteraad te Haarlem, mr. A. Wen sing, uiteengezet, dat de C.H.U. een pro testantse volkspartij is, die geen partij strijd voert, maar opkomt voor het gehele volk. Mr. Wensing merkte op, dat de midden stand in een hoek is gedreven, waarin de klappen vallen. De Partij van de Arbeid heeft zich ten langen leste ook met deze groep bemoeid en wil lapmiddelen toepas sen. Vervolgens vroeg spreker aandacht voor het beleid der C.H.U. in de Haarlemse Op de gisteravond in de Haarlemse Ke gelbond gehouden vergadering van de Ka tholieke Nationale Partij, werd eerst het woord gevoerd door het Tweede Kamerlid prof. dr. W. L. G. Lemaire. Hij merkte op dat de KNP een uitzondering vormt op het „l'histoire se répète". Te meer merkwaar dig, omdat het Nederlandse politieke kli maat geconsolideerd is: een nieuwe partij wortelt er niet gemakkelijk. Spreker be toogde dat de KNP geen splinterpartij is en evenmin een kwaad, erger dan de ka tholieke werkgemeenschap van de P.v.d.A. De KNP wil in het parlement de loyale oppositie vertegenwoordigen. Haar leidend principe is het Christelijke beginsel. Dik wijls heerst er ten aanzien van haar beleid begripsverwarring; men noemt de KNP conservatief. „Maar waarom?", zo vroeg de heer Lemaire zich af, „kan bij een rechtse koers van progressie geen sprake zijn? Wij wensen het oude niet te behou den om het oude, doch het goede ervan mag men toch niet verliezen". Sprekend over de P.v.d.A. zette de heer Lemaire uiteen, dat ondanks goede resul taten welke genoemde partij bereikte, toch van een samengaan geen sprake kan zijn. Bij de huidige verdeeldheid moet men in het oog houden dat Nederland een Chris telijke natie is. Een coalitie met andere confessionele partijen zal, zeide spreker, een bolwerk kunnen vormen tegen de ge varen van communisme en socialisme. Men heeft gezegd, dat het geen zin heeft de KNP deel te laten nemen aan de ge meenteraadsverkiezingen. De partij heeft echter een andere mening op dit stuk. Zij vindt dat de gemeenteraden dikwijls ver stard zijn en is van mening dat zij juist de teugels strak in handen moeten houden. Doel van de partij blijft het terugdringen van de socialistische leer en het in prac- tijk brengen van de Christelijke maat schappijleer. Een belangrijk punt in het program van de KNP vormt wel het vraagstuk van de midden groepen. Al te vaak worden de problemen der middenklasse oppervlakkig behandeld; het wordt tijd dat hierin ver betering komt, aldus prof. Lemaire. De tweede spreker was de heer A. Huis- sen, lijstaanvoerder in Haarlem van de KNP. Hij stelde de vraag waarom de par tijgenoten van Weiter aan de verkiezingen wensen deel te nemen. Allereerst verlangt de KNP vrijmaking van het bedrijfsleven. Doch ook het wo ningnoodprobleem heeft haar voortduren de aandacht, met name de bouw van par ticuliere woningen. Ook voor behuizing voor grote gezinnen wordt attentie ge vraagd. Het financiële beleid van de gemeenten heeft eveneens de volle belangstelling van de KNP. Ook vroeg spreker aandacht voor het bijzonder onderwijs. Wat de sociale en maatschapplijke kant betreft: voor ieder bestaat het recht op een menswaardig bestaan. Ook van de ge- repatrieerden, die in ons land onderdak en een behoorlijke werkkring moeten kun nen krijgen. Op het gebied van 'de volks gezondheid noemde de lijstaanvoerder nog het speeltuinwerk en uitbreiding van de sportaccommodatie. Extra nadruk legde hij tenslotte op de opleiding van verplegend personeel. raad. Zij is niet tegen alle katholieke be noemingen, want dat zou volgens de grondwet onjuist zijn. Iedereen is immers benoembaar. Het gaat er echter om of de candidaat de geschiktste persoon is. Het is daarom onjuist van de heer Schippers, om in de gemeenteraad te pleiten meer katho lieke hoofdambtenaren te benoemen, zon der te letten op bekwaamheid. Als derge lijk geluid vernomen wordt, dan houdt spreker zich daarvan afzijdig. Indien er op de Koorschool normaal onderwijs gegeven wordt dan zal spreker zich niet verzetten tegen het verlenen van een subsidie. Iets anders wordt het als uitsluitend een ker kelijk belang op het spel staat. De C.H.U. is voor vrijheid in verant woordelijkheid. Als het gaat om geestelijke volksgezondheid dan dient een vrije stich ting de voorkeur te hebben. De organisatie mag niet voor de over heid uitgaan. Hetzelfde dient te geschie den met het vervoer van zieken en slacht offers van ongevallen. Bij de exploitatie kunnen de ziekenfondsen ingeschakeld worden. Het verheugde spreker, dat de raad een motie van de heer De Landmeter heeft aangenomen- om een objectief onder zoek in deze zaak in te stellen. Mr. Wensing sprak ook over het onder wijs: de CHU stelt prijs op een Christe lijke opvoeding, maar zij laat de openbare school niet los. Getracht wordt op de open bare scholen bijbelonderwijs in te voeren. Aan de ouders dient overgelaten te wor den welke school zij voor hun kinderen willen kiezen. Spreker besloot met te zeg gen, dat hij zich gaarne onder de vaan van de CHU heeft geschaard. Op deze bijeenkomst spraken ook de candidaten mejuffrouw mr. H. Muller over „De vrouw en de komende verkie zingen" er, de heer D. Dijkman over ADVERTENTIE GR. HOUTSTRAAT 16 - HAARLEM vanaf 9.95 „Taak, gehoorzaamheid en verantwoor delijkheid". Mejuffrouw Muller noemde het een voorrecht voor de vrouw, dat zij mag stemmen en dat het vrij mag geschie den. Voor de vrouwen staan er in de po litiek vele belangen op het spel. Het lid van de Tweede Kamer, de heer U. Kikkert, behandelde het onderwerp „Christelijk Historisch juist nu". Hij merkte op, dat er in cle middeleeuwen een schouwplaats 'was, waar de vorst de be volking opriep om voor hem te strijden. Men verscheen in eigen wapenrusting. Als de verkiezingen in aantocht zijn komen allerlei groeperingen, ook op de schouw plaats bijeen. Sommige hebben oogklep pen op, omdat zij niet naar links of rechts willen kijken. Bij de CHU is dat anders. Zij kijkt graag het volksleven in, want zij v/il haar eigen houding bepalen. Volgende week vragen de verkiezingen van de gemeenteraad de aandacht en de partijen moeten het vertrouwen vragen van hun candidaten. De Haarlemse candi- daten van de CHU kon spreker aanbeve len. Degenen die gekozen worden dienen mee te werken, dat er nieuwe industrieën gevestigd worden en dat de bestaande v/orden uitgebreid. Dan wordt de export uitgebreid en velen kunnen een plaats krij gen in de vrije bedrijven. De woningbouw moet bevorderd worden, waarbij de par ticuliere bouw niet verwaarloosd mag worden. Maatschappelijke zorg dient fi nancieel zoveel mogelijk gesteund te wor den, maar de gemeente mag de taak niet vervullen. Dat behoort overgelaten te worden aan particulieren. De heer A. J. de Landmeter sprak een slotwoord. De kantonrechter te Amsterdam heeft ruim een uur lang de voorzitter van het algemeen bestuur der AVRO, de heer G. de Clercq en de voormalige administrateur van deze omroepvereniging, de heer J. N. Cramer, ondervraagd over de redenen die ertoe geleid hebben, dat in April 1952 deze administrateur zijn functie bij de AVRO beëindigde. Het ging hier om een civiele eis, die de voormalige administrateur ingesteld heeft tegen de AVRO. Bij zijn ontslag was be paald dat de AVRO nog twaalf maanden de administrateur salaris zou uitbetalen. De heer Cramer verplichtte zich nk zijn ont slag geen enkele actie tegen de AVRO te ondernemen. De heer Cramer onderwierp zich aan deze voorwaarden door het onder tekenen van een desbetreffende verklaring. In de herfst van het vorig jaar stemde de heer Cramer echter toe in een verzoek, hem gedaan door het inmiddels opgerichte Landelijk Comité van Actie, bestaande uit AVRO-leden, die tegenstanders waren van voorzitter De Clercq. In die verklaring schreef de heer Cramer dat het algemeen bestuur in 1946 uit de verenigingskas een bedrag van 15.000 had genomen. Dit be drag was onder de toenmalige bestuurs leden verdeeld. Naar cle raadsman van de heer Cramer ter zitting mededeelde, heeft de heer De Clercq dit toegegeven en verklaard, dat het hier een vergoeding-achteraf betrof voor gederfde vacantiegelden over de oorlogs jaren. De verklaring van de heer Cramer werd door het actiecomité overgelegd aan de officier van justitie te Amsterdam met het verzoek een vervolging in te stellen llgKJIX v-lLtc 11CCL j-/. J-/1J rviiicui UVtl MUIVYUU1U. De minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, zal gedurende vijf weken in de maanden Juni en Juli een algemene oriëntatie-reis maken naar Azië en Austra lië. De minister zal éen bezoek brengen aan Pakistan, India, Thailand, Birma, Malakka, Indonesië, Nieuw Guinea, Australië en de Philippijnen. Minister Luns zal vergezeld worden door mr. J. Rookmaker van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Bij de Koninklijke Luchtvaart heerste gistermiddag ernstige ongerustheid over het lot van een Harvard vliegtuig, dat gister morgen te ongeveer tien uur van de basis Deelen was opgestegen met bestemming vliegveld Beek, en daar nog niet was aan gekomen. Uitgebreide opsporingsmaatrege len werden getroffen. Met Pipercups wer den intensieve verkenningen verricht, ech ter zonder resultaat. Ook de omringende landen namen in hun gebied aan de op sporing deel. De Harvard werd bestuurd door de 39-jarige kapitein-vlieger-waar nemer J. Brouwer van het 298ste squadron van de vliegbasis Deelen. Terwijl het zoeken in volle gang was kwam het verlossende bericht dat de Har vard in Noordwest Frankrijk een geslaagde landing had gemaakt. Men zal nu onder zoeken waarom het bericht van deze lan ding zo lang op zich heeft laten wachten. Tijdens de Pinksterdagen zal in het con ferentieoord „De Horst" te Driebergen een Pinksterconferentie worden gehouden van het Europees Jongeren Contact, de jonge rengroep van de Europese Federalisten. Zaterdagmiddag wordt de conferentie ge opend door mr. M. C. van Rij, voorzitter van de Beweging van Europese Federalis ten, met een rede over „De Europese De fensiegemeenschap en de kleine landen". Voorts zullen tijdens de conferentie spre ken de heer W. Mauer uit Bonn over „De Europese Defensie-gemeenschap en het probleem van de Frans-Duitse betrekkin gen" en de heer B. Charrier uit Frankrijk over „De wenselijkheid van een Europese Defensie-gemeenschap". tegen de desbetreffende bestuursleden. Dit gaf het AVRO-bestuur aanleiding de uitkering aan de heer Cramer, die nog vijf maanden had moeten voortduren, in te houden. De heer Cramer eiste thans, dat de kantoorechter 't AVRO-bestuur zal ver plichten hem zijn resterende salaris alsnog uit te betalen. De raadsman van de heer Cramer, mr. Ph. L. J. Reijinga, motiveerde deze eis met te zeggen, dat de heer Cramer met het af geven van de verklaring geenszins de be langen van de AVRO had geschaad. Het omgekeerde was eerder juist, want hij han delde in het belang van de kas van de ver eniging. De officier van justitie had deze zaak niet doorgezet, volgens mr. Reijinga op een louter formele grond en wel omdat de zaak na zes jaar juist enige maanden was ver jaard. Namens het AVRO-bestuur bestreed mr. G. J. Salm de stelling van zijn tegenpleiter als zou de officier de zaak niet hebben ver volgd omdat deze verjaard zou zijn. Hij zei, dat de officier hem had medegedeeld, dat hij geen strafbaar feit had kunnen con stateren. Hij betoogde voox-ts, dat het actiecomité zich had ontpopt als een tegenstander van de AVRO, die deze vereniging in de ogen van derden in discrediet tracht te brengen en legde er de nadruk op, dat de heer De Clercq de kwestie van de 15.000 nimmei- heeft trachten te verheimelijken. De kantonrechter ondervroeg langdurig de heren Cramer en De Clercq. De heer Cramer gaf vele détails over bij zondere punten van wrijving. Hij gaf toe, dat hij-een verzekering voor de AVRO had afgesloten bij zijn schoonvader met voor bijgaan van de oude maatschappij en ver weet de heer De Clercq, dat deze later ge daan zou hebben alsof hij daarvan niet op de hoogte was geweest. Ook was er ernstige onenigheid ontstaan over een request, waarin de heer Vogt diverse wijzigingen had aangebracht. Ook aan de heer De Clercq stelde de kantonrechter de vraag, waarom de admi nistrateur ontslagen was.De AVRO-voorzit- ter antwoordde dat hij in 1948 van de ac countant de mededeling kreeg.dat de boek houding in een chaotische toestand ver keerde. De heer De Clercq zei voorts toe stemming te hebben gegeven de verzeke ring bij een nieuwe firma onder te bren gen. maar niet geweten te hebben, dat de makelaar de schoonvader van de heer Cramer was. De kantonrechter zal op 4 Juni uitspraak doen. ADVERTENTIE FALCON REGENJASSEN DJAKARTA (Aneta). Het te Sema- rang verschijnende blad „Suara Merdeka" bericht dat bij een groep personen in Se- marang het plan heeft bestaan president Sukarno tijdens zijn bezoek aan die stad ter onthulling van een monument, op Woensdag te ontvoeren, op het ogenblik, dat hij omringd zou zijn door de menigte. Deze plannen zouden, aldus het blad, te voren ter kennis van de bevoegde instan ties zijn gekomen, zodat er maatregelen ge nomen konden worden en de ontvoering voorkomen werd. Het zou niet in de bedoe ling van de ontvoerders hebben gelegen de president kwaad te doen. Sukarno zou naar een plaats in de buurt van Salatiga ge bracht worden waar hij dan gedwongen zou worden een verklaring te onderteke nen. „Suara Merdeka" meldt niet. wat voor verklaring de president zou hebben moe ten ondertekenen. In Semarang is inmiddels een groep van 8 personen aangehouden, maar er is geen zekerheid te verkrijgen, of dit verband houdt met de ontvoeringsplannen. In de ridderzaal van het Muiderslot heeft de secretaris-generaal van. het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J. Reinink, de P. C. Hooftprijs 1952 aan de thans 66-,jarige dichter mr. J. C. Bloem te Amsterdam uitgereikt. De dichter ontving deze staatsprijs voor letterkunde als bekroning van zijn in 1951 verschenen bundel „Avond". De jury bestond uit prof. dr. W. Asselbergs (Anton van Duinkerken), mevrouw Clara Eggink en de heren Ad. den Besten, D. A. M. Binnendijk en Yge Foppema. Jacob Cornelis Bloem, op 10 Mei 1887 te Oudshoorn geboren, studeerde na zijn H.B.S.-opleiding in Leiden en Amersfoort rechtswetenschappen aan de Utrechtse universiteit. Van 19171919 was hij werk zaam bij de gemeente-administratie in Am sterdam en Almelo, daarna heeft hij zeven jaar als redacteur van de Nieuwe Rotter damse Courant gefungeerd. In 1928 volgde zijn benoeming tot griffier bij ret kanton gerecht te Lemmer, vanwaar hij in 1931 naar Breukelen in gelijke functie werd overgeplaatst. Na van 1934 tot 1942 ambte naar aan het departement van Sociale Zaken te zijn geweest, kwam hij opnieuw bij de rechterlijke macht, thans bij hel kantongerecht te Zutphen. Sinds 1946 wijdt mr. J. C. Bloem ziel vrijwel uitsluitend aan zijn litteraire bezig heden. Van hem verschenen de volgend: dichtbundels: Het Verlangen, Media Vita De Nederlaag, Enkele gedichten, Sintels Quiet though sad en Verzamelde Gedichter (1947). Voorts publiceerde hij twee essays Het Verlangen en Over Poëzie. Van blijvende waarde De jury, aldus het door prof. Asselbergs voorgelezen rapport, heeft de gedichten bundel „Avond" beschouwd als de voort zetting van het levenswerk van de dichter en dit, als geheel opgenomen, vergeleken met het werk van begaafde oudere en jongere kunstenaars, die tussen 1 Juli 1949 en 1 Juli 1952 bundels hebben uitgegeven. Het dichterschap van Bloem heeft in zijn latere jaren de teleurstelling van het ver langen naar geluk tot onderwerp en be lijdt een pijnlijk ervaren onvermogen om geestelijke weerstand te bieden aan de ge dachte aan de dood. Men kan zeggen, dat Bloems poëzie haar kracht ontleent aan een bewust ervaren en persoonlijk door voelde zwakheid, waardoor zij in staat is in de uitspraak van het eigen leed van de dichter de vaste vorm te geven aan het al gemeen menselijk besef van onzelfgenoeg- zaamheid. De bekroning met de staatsprijs voor letterkunde is iets anders dan de erkenning der aanwezigheid van ontwik- kelbare mogelijkheden in een ontluikend talent. Zulk een beloning veronderstelt clan ook dat de kunstenaar, die haar ver- werft, iets van blijvende waarde heeft toe gevoegd aan de Nederlandse letteren. En dit heeft Bloem met uitzonderlijk kunste naarschap gedaan, zo besluit het rapport. Secretaris-generaal mr. H. J. Reinink zei in zijn toespraak onder meer dat Bloem lange tijd moest wachten op erkenning. Spreker citeerde twee opmerkingen van de dichter uit het voorwoord van een zijner bundels: „Wat mijn werk aan omvang ont breekt, hoop ik aan zuiverheid te vergoe den" en „Het is mijn doel enkele essentiële dingen van het leven zo uit te spreken dat het van mij en niet van iemand anders kan zijn." Deze omschrijving is het blijvend kenmerk gebleven voor alle poëzie, die Bloem heeft geschreven, aldus mr. Reinink. Hierna ''omplimenteerde professor As selbergs als voorzitter der jury en vriend de bekroonde met zijn dubbele meester schap, dat van mr. in de rechten en meester in de poëzie. Tot slot dankte mr. Bloem zowel de secretaris-generaal als de voorzitter van de jury voor de hem bewe zen eer. Hij iegde er de nadruk op, dat het voor hem een groot voorrecht is zijn werk met deze prijs bekroond te mogen zien. Reisbeurzen toegekend Na de uitreiking van de P. C. Hooftprijs maakte de secretaris-generaal bekend wel ke letterkundigen in aanmerking waren ge komen voor reisbeurzen en reistoelagen. De twee reisbeurzen van f 2000 zijn op ad vies van de jury toegekend aan de 43-jari- ge Albert van der Hoogte uit Dordrecht voor zijn „Dossier 1483, de zaak Pa Romat alias Arma" en aan de 45-jarige Jacques den Haan uit Den Haag voor zijn „Rapport aan Jan Friso". De drie reistoelagen van f 600 groot zijn verleend aan de 37-jarige Manuel van Log- gem uit Amsterdam voor zijn boek „Een andere lezing van het proces", aan de 43- jarige Barend Rijdes uit Haarlem voor „Rive Gauche" (een reisbeschrijving) en aan de 29-jarige Jan Hardenberg uit Maastricht voor zijn boek „De laatste een zaamheid". De slotvoogd van het Huis te Muiden, de heer Ton Koot, deelde in zijn welkomst woord mede, dat het in het voornemen ligt een bibliotheek aan te leggen van werken, welke Hooft bij zijn studie heeft gebruikt, alsmede van boeken over Hooft en de Muiderkring. Hiermede is reeds een be scheiden begin gemaakt. Barend Rijdes, schrijver van onder meer de novelle „Het derde beeld" en de roman „Twee tegen een". Bedankt voor Oldebroek (2e pred.pl.) K. v. d. Pol te Veenendaal. Beroepen te Aalst en te Stad aan 't Ha ringvliet A. M. Lingenburg, voorheen pred. te Beekbergen; te Ingen (toez.) P. H. de Pree, vicaris te Vreeland. Aangenomen naar Etten en Leur M. J. v. d. Berg, vicaris te Kruisland. Bedankt voor Houten (U.) J. T. Door nenbal te Oene. Geref. kerken Aangenomen naar Monster S. v. Bekkum te Giessen-Nieuwkerk. Bedankt voor Poortugaal J. H. v. Halse- ma te Tholen. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Hoogeveen Joh. Francke te Rotterdam-Delfshaven. Evans. Lutherse kerk Beroepen te Leeuwarden L. G. Chr. Grabrandt te WildervankVeendam.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9