Wensen der Tweede Kamer inzake omzetbelasting Pseudo-kryp tog ram Kroningsplechtigheid stelt hoge eisen aan Koningin Elizabeth Agenda voor Haarlem Wensje Mens en satire Minister Cals opende „Muziekstad 1953" (maar u komt er wel uit!) Statiegewaad en regalia: een loodzware last Evacuatie van Britse burgers uit Egypte Tito's nieuwe landwet aangenomen De levensstandaard in Latijns Amerika Dulles en Nehroe over de positie van Peking China Joegoslavië naar Donau- conferentie ONZE PUZZLE B f--. Engelse soldaat vermoord Sovjet-zaakgelastigde in Athene vervangen? Overleg over coördinatie Europese luchtvaart Engelse litteratuur Resolutie van Rode Kruisliga inzake Korea ZATERDAG 23 MEI 1953 De Tweede Kamer heeft thans haar me ning kenbaar gemaakt over het wetsont werp dat beoogt het Besluit op de Omzet belasting van 1940 door een wet te ver vangen. Het besluit van 1940 was door de vele veranderingen vrijwel onleesbaar ge worden. Vele leden juichen het toe dat de rege ring met de indiening van dit wetsontwerp is tegemoet gekomen aan de van zo vele zijden en bij herhaling geuite wens de détailhandel van de heffing vrij te stellen. Zij merkten echter op, dat een deel van de middenstand volgens dit ontwerp welis waar zal worden ontheven van de ver plichting omzetbelasting aan de fiscus te voldoen, doch dat hiertegenover staat, dat deze middenstanders de omzetbelasting eerder zullen moeten betalen als bestand deel van de inkoopsprijs. Uit een oogpunt van financiering komen zij dus in een on gunstiger positie, terwijl bovendien zo doende ook omzetbelasting zou worden be taald over oninbare vorderingen en onver koopbare goederen. Vele andere leden wezen er op, dat een ingrijpende wijziging van het stelsel van heffing, zoals in dit wetsontwerp wordt voorgesteld, onvermijdelijk een zekere ver schuiving in de belastingdruk moet mede brengen, welke op sommige punten een verlaging en op andere punten een ver zwaring van druk ten gevolge zal hebben. Deze leden bepleiten voor alle door het ambacht te verlenen diensten de handha ving van het thans daarvoor geldende per centage. Het vervallen van de omzetbelas ting bij een gedeelte van de middenstand kan het zwaarder belasten van een ander gedeelte daarvan, dat beslist niet in een gunstiger economische positie verkeert, niet rechtvaardigen. Zowel uit een oogpunt van administratieve vereenvouding als van praktische uitvoerbaarheid lijkt het voor gestelde onderscheid tussen leveringen aan particulieren en aan anderen weinig doel treffend. Het zou daarom naar hun mening aanbeveling verdienen alle door kleinhan delaren verrichte leveringen van omzetbe- De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M, L. Th. Cals, heeft gisteravond in de Casino-schouwburg te 's Hertogenbosch de reeks van manifesta ties op het gebied van de mannenzang on der de naam „Den Bosch Muziekstad 1953" geopend. In een geestige toespraak getuigde de minister onder meer van de belangstelling, welke de regering toont voor de koorzang als een verantwoorde, culturele besteding van de vrije tijd. De minister acht een der gelijke wijze van kunstbeoefening een po sitieve kwaliteit en hoopt dat de jeugd het goede voorbeeld van de ouderen zal volgen. Zeer verheugend noemde minister Cals het, dat er zo'n goede samenwerking bestaat tussen deze zangers en componisten van naam en dat reeds talrijke koren opdrach ten voor nieuwe werken hebben verstrekt. Na de openingsrede bood de burgemees ter van 's Hertogenbosch, mr. H. J. M. Loeff de minister de „Muziekstad"-penning aan. Hierop volgde het galaconcert door het Koninklijk Mannenkoor 's Hertogenbosch, dat zijn vijftigjarig bestaan viert. Des middags heeft burgemeester Loeff officieel het vermaakscentrum geopend van de muziekstad, dat de naam draagt „In den muziekhof". Dit is een klein stadje, naar een idee van Carel Briels opgetrokken in Zuid-Franse en Italiaanse stijl. „Een zesde van die in Europa Het congres der Internationale Kamer van Koophandel te Wenen heeft Vrijdag middag een algemene vergadering gehou den over Azië, Afrika en Latijns Amerika en hun mogelijkheden van ontwikkeling. Er werd nadruk gelegd op de kansen die hier voor Europa nog aanwezig zijn. De ge middelde levensstandaard van de Latijns Amerikaanse volken, zo verklaarde de secretaris van de inter-Amerikaanse raad voor handel en productie, is bijna een zesde van Europa en veel lager dan de gemid delde standaard in Noord-Amerika. ZATERDAG 23 MEI Stadsschouwburg: „Welkom thuis, Helena" (Nederlandse Comedie) 8 uur. Luxor: „De gele ballon", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De knuppel in het apenhok", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Nachtvoorstelling „Verleiding" 18 jaar, 11.30 uur n.m. City: „Paniek in Fort Worth", 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Dodendans der Sioux", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Le Plaisir", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Romance in Rio", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „S.O.S., held in nood", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „April in Parijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZONDAG 24 MEI Stadsschouwburg: „Welkom thuis, Helena" (Nederlandse Comedie) 8 uur. Luxor: „De gele ballon", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ave Maria", 11 uur. „De knuppel in het apenhok", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Paniek in Fort Worth", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Doden dans der Sioux", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het teken van de Go rilla", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Romance in Rio", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „S.O.S., held in nood", alle leeft.,, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „April in Parijs", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 25 MEI Stadsschouwburg: „Een vrouw met een klein hart" (De Nederlandse Comedie), 8 uur. Concertgebouw: Optreden van radio sterren (Joop de Knegt, Mieke Telkamp, Cees de Lange, enz.), 8 uur. Bioscopen, zie programma en tijden agenda van Zondag; bovendien Rembrandt ochtendvoorstelling „Eroïca", alle leeftijden, 11 uur. DINSDAG 26 MEI Minerva: „Potasch en Perlemoer in Tex tiel" (Toneelgezelschap Johan Kaart), 8.15 uur. De Leeuwerik: Vereniging voor facul tatieve lijkverbranding, ledenvergadering, 8 uur. Luxor: „De gele ballon", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „De knuppel in het apen hok", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Paniek in Fort Worth", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Dodendans der Sioux", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Le Plaisir", 18 jaar, 2.30. 8 uur. Rem brandt: „S.O.S., held in nood", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „April in Pa rijs", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. lasting vrij te stellen. Enige leden achten net redelijk naast hel herstellen van schoenen ook het herstellen van kleding vrij te stellen. Vele leden drongen er op aan de vrij stelling van omzetbelasting voor het opne men van advertenties in dagbladen, week bladen, tijdschriften en andere tenminste driemaal per jaar verschijnende uitgaven, welke op 1 Juni eindigt, definitief in de nieuwe wet op te nemen. Enkele leden achten het onbillijk, dat voor de levering van boter omzetbelasting is verschuldigd en de levering van mar garine en bak- en braadvet is vrijgesteld. Op een persconferentie ten besluite van zijn bezoek aan India heeft Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, verklaard geen belangrijke resul taten van een conferentie, met de Sovjet- Unie, te verwachten zolang Rusland „steun blijft geven aan de oorlogen in Korea en Indo-China en weigert zijn bezetting uit Oostenrijk terug te trekken". Op desbetreffende vragen antwoordde hij dat hij India niet neutraal achtte waar het de keus betrof tussen democratie en totalitarisme. Op de vraag „waarom zijn de Amerikanen bevreesd voor het communis me en zijn de Indiërs, die toch zoveel zwakker zijn, dat niet?", antwoordde Dul les o.m.: „De Sovjet-Unie is door geen en kel moreel beginsel gebonden en tegen een dergelijk systeem diende men voorzorgen te treffen. Dit moest echter niet uitgelegd worden als vrees". Dulles herinnerde aan zijn recente verklaring volgens welke de Sovjet-Unie de Cominform dient te ont binden als bewijs voor haar vreedzame bedoelingen. Nehroe zou Dulles duidelijk gemaakt hebben, dat India's belangstelling voor China berust op eeuwenoude historische, geografische en culturele betrekkingen en dat het aandringen van India op erkenning van de regering van communistisch China is ingegeven door werkelijkheidszin. Daarentegen zou Dulles Nehroe hebben medegedeeld, dat de V. S. gaarne een einde aan de vijandelijkheden in Korea willen maken als er een oplossing kan wor den gevonden, die verenigbaar is met de veiligheid van Zuid-Korea en de begin selen op grond waarvan de UNO in Korea zijn opgetreden. De Joegoslavische regering heeft zich bereid verklaard, zich te doen vertegen woordigen op een speciale bijeenkomst van de Donaucommissie, welke 1 Juni te Boekarest zal beginnen. Joegoslavië is van mening, dat het van 1948 daterende statuut der Donaucommis sie zodanig is opgesteld, dat de commissie in feite ondergeschikt is aan de Sovjet- Unie. De commissie heeft een Russische secretaris-generaal. Een hoogst-enkele keer mag een man wel een vol uur aan zich zelf zitten te denken. Vooral wanneer de zon schijnt en je zit ergens buiten voor een oud café met het zicht over wijde weilanden met torens en molens tegen de horizont, is de sfeer daar goed voor. En zo heb ik er over zitten peinzen dat het tijd wordt, nu ze ons oude Europa helemaal in het nieuw gaan steken, dat ze ook eens aan mij gaan denken. Ze zijn maar aan het timmeren en aan het verven om de tent er zo aardig mogelijk te laten uitzien; ze benoemen maar nieuwe jongens om de zaak langs nieuwe lijnen te gaan leiden en ik zit maar in de zon over die rivier te kijken en niemand die er aan denkt, dat voor dat Hollandse oude café de man zit die geknipt is voor Hoge Autoriteit. Hoge Autoriteit zijn trekt mij laat ik er nu maar eens en vooral eerlijk voor uit komen geweldig aan. Zij die het voorrecht hebben mij te ken nen weten en alle anderen moeten het maar op mijn eerlijk gezicht geloven, dat iedere vorm van materiële overweging mij, bij deze ruiterlijke verklaring, ten enen male vreemd is. De pokdalige honderddui zend belastingvrije guldens per jaar die aan zo'n Hoge Autoriteit in een cellophaan loonzakje worden uitbetaald, trekken mij hoegenaamd niet aan. Integendeel: gezien het feit dat ik principieel tegen sparen ben, zcu het mij de grootste moeite geven ze allemaal in één jaar op te maken. Aan tweehonderd gulden per dag heb ik meer dan genoeg en die honderd gulden die ik dan elke avond zou overhouden, zouden maar een gat in mijn broekzak branden. En geen belasting betalen brandt gaten in het geweten. Het is onsociaal en het geeft een onbehaaglijk gevoel een parasiet te zijn. Neen, die honderdduizend gulden zijn het laatste waar ik aan denk. Om het werk dat aan het Hoge Autori teit zijn verbonden is wil ik het ook niet. Ik heb er namelijk geen flauw idéé van wat dat is; ik denk: veel praten en veel dicteren aan secretaressen. Vind ik niets aantrekkelijks aan. Wandelen lijkt me ge zonder. Nee, het is de naam die mij zo aantrekt. Ik zou het fijn vinden een visitekaartje te hebben met in fijn bescheiden lettertjes Hoge Autoriteit onder mijn naam. Het staat zo onaantastbaar belangrijk. Zo rotsvast groot. Ik zou mij zelf, uit eigen vrije wil, al geen autoriteit (op welk gebied) durven noemen; laat staan Hoge Autoriteit. Maar stel je dan voor, dat je plotseling gepaten teerd en gewaarmerkt, officieel, dat onder je naam moogt zetten. Zó maar, sec en zon der meer, zonder één woord van wat: Hoge Autoriteit. En ik zit daar maar. En de zon glanst op de rivier. En geen mens die nu eens aan mijn be scheiden ambities denkt. ELIAS PROEF MET ATOOMKANON In tegenwoordigheid van een groot aan tal militaire en politieke autoriteiten zal Maandag in de vroege ochtend bij Las Vegas in de V.S. de eerste proef met een atoomkanon worden genomen. Deze week ter voor bereiding van een nieuwe puzzlesoort in deze rubriek eens een opgave, die nog half tot de kruis woord-variant be hoort, maar toch ook al iets van een kryp- togram heeft. Er zit ten dus voetangels en klemmen in de omschrijvingen; met een beetje fantasie komt u er stellig wel uit. Horizontaal: 1 Hevig, 5 nog in ongehuwde staat verkerend; 9 aanvallige leeftijd; 10 staat onder de streep; 11 U ziet ze vliegen; 12 vermink te krakelingen; 13 wasbehandeling; 15 is waarschijnlijk niet waar gebeurd; 17 wat men volgens de bijbel niet zal doen; 19 springen, maar niet van plezier; 21 en nu maar zoeken; 23 het koude tegen deel is onprettiger; 24 er wordt veel te veel voor gesproken; 25 wat zuigelingen en ouderdom ge meen hebben; 26 kunnen in duigen vallen; 27 vindt men overal ter wereld en bestaan uit mensen. Verticaal: 2, zit in: invalgong, imitatie; 3 het slot van alles, 4 uiting van droefheid, 5 geestelijk, 6 die zonder uitnodiging ge komen is; 7 uitgelaten; 8 die zich opschep perig gedraagt; 9 honderd jaar voorafge gaan door de laatste letter; 14 waar men zijn dienstplicht kan vervullen; 16 zinloze en overbodige; 17 grote bouwmeesters maar niet in dienst der mensheid; 18 deze telgen zijn onze nakomelingen; 19 hebben de onverdiende reputatie steeds krom te zijn; 20 wel heel bijzonder weinig; 22 wild ruiterfeest; 23 een cijfer voor de thee. Oplossingen moeten worden ingezonden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 of Soendaplein 37 te Haarlem, of Kennemer- laan 186 in IJmuiden, en uiterlijk Woens dag a.s. te 17 uurt in ons bezit zijn. Op de enveloppe of briefkaart vermelden: Op lossing puzzle - en geen mededelingen sluiten. De goede oplossingen dingen rrieë: naar de drie geldprijzen ad 7,50, 5,- en 2,50. Winnaars vorige puzzle: 1. L. Smit, Raadhuisstraat 10 A, Heem stede, 7,50; NAAM INZENDER: ADRES: De oplossing van de vorige puzzle ziet er als volgt uit: 2. mej. M. Perry, Haarlem, 5, Kleverparkweg 149, 3. W. C. Kornmann, Prins Hendriklaan 168, Ovexwm 2,50. Carambert knipte het rode kruis in vijf stukken volgens de figuur. Het grootste daarvan vormt een nieuw kruis, de vier andere stukken A, B, C en D kunnen dan eveneens tot een kruis aan elkaar gelegd worden. Er waren ook nog andere oplossingen mogelijk. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Londen) De kroningsplechtigheid zal het uiterste vergen van Koningin Elizabeths uithou dingsvermogen, niet alleen in emotioneel opzicht, doch vooral physiek. Uit de historie is bekend dat sommige vorsten bijna bezweken onder de zwaarte van gewaden en kroon en door de hitte. De warmte wordt thans nog verhoogd door de televisielampen, welke het podium zullen beschijnen. Van de kroning van George IV in 1821 is bekend, dat alleen reeds tijdens de hul debetuiging door de adel aan het einde van de plechtigheid Koninklijke pages negen tien zakdoeken gebruikten om het voor hoofd van de Koning af te vegen. De nogal corpulente Koning had het tevoren reeds zo te kwaad gekregen, dat hij tijdens een pauze in de plechtigheid in een kapel ont dekt werd, half ontkleed en met de kroon op het hoofd. Natuurlijk zal Koningin Elizabeth, die jong is en zich zeer bewust is van haar waardigheid en die bovendien dagelijks oefent met de loodzware gewaden, alle moeilijkheden met glans doorstaan. Men hoeft haar niet te benijden Het ge wicht aan kleding dat de Koningin tijdens de plechtigheid te dragen zal krijgen staat gelijk aan het gewicht van de volledige uit rusting van een marcherende soldaat. De kroningsmantel is even zwaar als zeven gewone mantels en de St. Edwards- kroon weegt meer dan tweeënhalf kilo. Dezer dagen heeft een dagblad een proef genomen met een actrice van dezelfde leef tijd als de Koningin, die gewend was zich in allerlei „gewichtige" historische costuums op het toneel te bewegen. Men liet haar zware gewaden dragen. Zij was na 5 Vi uur een uur minder dan het tijdschema voor de Koningin op Kroningsdag volkomen uitgeput. De volgorde van de dienst in de abdij werd nauwkeurig nagebootst, waarbij het „proefkonijn" afwisselend stond, liep en zat. Het ergste kwam, toen zij enige tijd 15 kilo kleren moest dragen en vier minuten een gewicht moest vasthouden, gelijk aan De „rechterhand" van premier Naguib, luitenant-kolonel Nasser, heeft Vrijdag verklaard, dat de Egyptische regering de verantwoordelijkheid voor de volledige be scherming van alle Britten, alsmede alle andere buitenlanders in het land op zich neemt. Nasser zeide dit als reactie op een verklaring van de Britse ambassade, waar in Britse gezinnen wordt aangeraden, Egypte te verlaten tenzij hun aanwezig heid daar vereist is. Inmiddels wordt te Londen vernomen, dat in Port Said Vrijdag twee Britse sol daten met messen zijn aangevallen, ten gevolge waarvan een van hen het leven liet. Britse gemotoriseerde patrouilles door kruisen thans de stad. De passagiers van twee Britse schepen, die te Port Said zijn aangekomen, hebben geen toestemming gekregen om aan land te gaan. Uit Cairo is Vrijdag per vliegtuig het eerste contingent Britse vrouwen en kin deren, die met het oog op eventuele woe lingen worden geëvacueerd, naar Londen vertrokken. De Sovjet-zaakgelastigde te Athene, Tsenitsjef is per vliegtuig via Rome naar Moskou vertrokken. Hij was sinds 1948 in Griekenland. De ambassadeur, Rodionnof, werd toen teruggeroepen. Persberichten maken melding van een mogelijke vervangin van Tsenitsjef, zulks in overeenstemming met de nieuwe Sovjet- politiek". dat van het zwaard van staat.. Haar polsen, voteen, benen en knieën deden pijn, haar ogen waren droog en prikten en zij kreeg een uiterst hongerig gevoel. Daarna volgden nog vier andere lood zware mantels en een met ballast gevuld blik, waarvan het gewicht overeenkwam met het gewicht van de kroon. Een dokter constateerde een verdere verlaging van de bloeddruk, hetgeen meestal flauwvallen tot gevolg heeft. Maar de actrice, gewend aan vermoeidheid, stond er op, dat men door ging. Twintig minuten later besloot men er mee op te houden. De toneelspeelster was zeer bleek, had gezwollen enkels en een hevige pijn in de nek. De Koningin zou hierna nog een uur in actie moeten zijn en naar alle kanten moe ten wuiven en glimlachen, De Joegoslavische senaat heeft met één tegenstem een agrarische hervormingswet goedgekeurd, die voorziet in vermindering van het gestelde maximum voor particulier landbezit van dertig tot tien hectare. Thans hebben de kiezers van Moskovlje- vic, de enige tegenstemmer, geëist dat hij zal bedanken als senator, omdat zij „geen vertrouwen meer in hem hebben". Dit be sluit, dat telegrafisch ter kennis van Mos- kovljevic werd gebracht, is genomen op een speciale bijeenkomst dezer kiezers, meest arbeiders uit de kleine Servische in dustriestad Sabac. Volgens de nieuwe wet zullen gemeente raden bouwgrond mogen onteigenen en aan arme boeren geven voor bewerking op col lectieve of coöperatieve grondslag. De wet heeft ten doel, aldus Reuter, de arme leden van collectieve boerderijen te vreden te stellen. Zij hadden zich ontevre den betoond over het loslaten van de col- lectiviseringspolitiek van de regering. De Nationale Vergadering keurde de wet met algemene stemmen goed. Kerk en Staat Het Joegoslavische parlement heeft voorts het wetsontwerp betreffende de betrekkin gen tussen Kerk en Staat aangenomen na een debat, waarin vice-voorzitter Alexan der Rankovic een heftige aanval op het Vaticaan deed. De wet garandeert geloofsvrijheid voor de individuele burger, maar verbiedt gods dienstonderwijs aan de jongeren op de scholen. Rankovic zeide, dat het Vaticaan een anti-Joegoslavische campagne in de wereld voert en geen oplossing voor de betrekkin gen tussen de R.K. kerk en de Staat wenst. Hij zeide, dat positieve resultaten waren bereikt met alle andere kerken in het lajid. „Alle kerken beschouwen de wet als een grote stap voorwaats," aldus Rankovic. MONTREAL (Reuter). De I.C.A.O., de internationale organisatie voor de bur gerluchtvaart, heeft een uitnodiging van het ministerscomité van de Raad voor Europa, om een conferentie uit te schrij ven over de coördinatie van het Europese luchttransport, aanvaard. De I.C.A.O.-raad heeft voorgesteld dat de betrokken Europese staten een commis sie zullen instellen, die belast moet worden met het voorbereidende werk. De negen betrokken Europese landen zijn: België, Denemarken, Frankrijk, Italië, Nederland, Noorwegen, Zweden, Zwitser land en Groot-Brittannië. Naar aanleiding hiervan heeft mr. L. H. Slotemaker, directeur van de K.L.M., op het congres van de Internationale Kamer van Koophandel in Wenen verklaard, dat het valt te betwijfelen of het nodig of wen selijk is een Europese autoriteit voor lucht verkeer op te richten, zoals gesuggereerd wordt door de Raad van Europa. Op de Bach-avond, die Yehudi Menuhin op Zaterdag 30 Mei in het Concertgebouw te Amsterdam geeft, speelt de violist de Sonate in C en de Partita's in E en d. Mary McCarth y, The groves of academe - Heinemann, London. Achter op het stofomslag van The Gro ves of Academe staat een foto van Mary McCarthy met achter haar de letterkaart van een oogarts. Deze achtergrond is nut tig ter verklaring van de vorm van haar roman, die zo weinig georganiseerd is dat men dadelijk begint te vermoeden dat de schrijfster er niet haar volle aandacht aan heeft kunnen geven. In de eerste hoofd stukken duurt het lang voor het v.erhaal op gang komt. En nauwelijks is het dat, of er komt een hoofdstuk, dat de onderwijsbe- ginselen van de universiteit, waar het zich afspeelt, behandeld. Aan het eind staan twee hoofdstukken, die eraan gebouwd zijn als een serre, duidelijk verbonden met het eigenlijke bouwsel, maar desgewenst ook weg te laten. Omdat het onder deze omstandigheden onmogelijk is door de loop van het verhaal te worden meegenomen, is de lezer aange wezen op zijn appreciatie van de geest, waarin de schrijfster vertelt. Die geest is satirisch; de motieven die haar personen voor hun handelingen opgeven zitten voortdurend scheef op hun eigenlijke be doelingen, hetzij omdat zij niet beter we ten of omdat zij het effect op de omstan ders slim uitrekenen. De personen die Mary McCarthy beschrijft, verdienen ook niet beter dan een satirische behandeling; zij komen er daarmee zelfs nog vrij goed af, want sommigen van hen zijn inderdaad onaangenamer karakters dan men ooit zou wensen te ontmoeten. De ergste is de hoofdpersoon, Henry Mulcahy, die litteratuur doceert aan de Jocelyn-universiteit in Pennsylvania. Het verhaal begint, als hij zijn ontslagbrief van de president vain de universiteit juist heeft uitgelezen, en laat ons dan zien hoe het besluit bij hem rijpt er zich niet bij neer te leggen. Hij begint dadelijk een ver zetsgroep onder de academische staf te organiseren, die vooral met het vólgende motief zal moeten werken: juist omdat Mulcahy een zo weinig inschikkelijk mens is, steeds weer in protest tegen het beleid van de universitaire leiding, mag de presi dent, die voor een man van liberale ge zindheid wil doorgaan, hem zijn ontslag niet geven. Om het hem nog moeilijker te maken, besluit Mulcahy voor te wenden, dat hij lid van de communistische partij geweest is; de president zou zich dan door hem toch te ontslaan aan de kant van de ketterjagers plaatsen. Als derde reden wordt er nog bij gehaald de gezondheids toestand van Mulcahy's vrouw: haar hart is erg zwak, een schok als die van het ont slag van haar man zou zij misschien niet kunnen doorstaan. Begrijpt de president wel wat voor een verantwoordelijkheid hij op zich neemt? De laatste twee argumenten komen ten slotte jammer genoeg niet op volle kracht; de president blijkt een tamelijk redelijk mens te zijn, die een begrijpelijke antipa thie tegen Mulcahy koestert, en die volgens zijn eigen lezing Mulcahy twee jaar gele den voor een beperkte termijn heeft aan gesteld. Dat de benoeming na enig onder handelen toch verlengd wordt, is dan ook alleen omdat de president niet tegen de wens van een aantal van zijn docenten in wil gaan, die Mulcahy blijkbaar als een waardevolle kracht beschouwen. De enigen, die de dupe worden van Mulcahy's twee exti-a-argumenten, dat van zijn commu nisme en dat betreffende zijn- vrouw, zijn de collega's, die zijn belang behartigen. Dat zijn ook de enige aangename mensen, die de lezer tegenkomt, vooral de twee vrou wen, Domna Rejnev en Alma Fortune; de laatste is het best uitgebeelde karakter in het verhaal, met de eigenzinnigheid die haar ertoe brengt zelf ontslag te nemen uit protest tegen het ontslag van Mulcahy, zonder toezegging dat zij haar besluit zal herroepen als Mulcahy blijft. De enige manier, zegt zij, waarop iemand iets kan leren, de president of een an.der, is door het te laat te 'leren. Deze twee vrouwen geven ook de maat staf waarlangs de anderen tekort schieten; zij alleen laten hun eerlijkheid niet beder ven door hun eigenbelang. Juist omdat men merkt dat de schrijfster voor hen sympathie heeft, hebben zij in hun rol van dupe eigen lijk d-e belangrijkste functie in het verhaal. Mulcahy en zijn bestrijders zijn te zeer alleen maar glad en gevat en egocentrisch om veel belangstelling te wekken. Het valt op, dat de warmte van menselijkvuur ook bij een satarische manier van vertellen on ontbeerlijk is, hetzij dat die gevonden wordt in de personen in het boek of in de houding van de auteur tegenover wat er verteld wordt. Pas in het laatste deel, het verhaal over het dichterscongres, wordt deze roman op dat punt bevredigend. Het is duidelijker dat de schrijfster begrip heeft voor de hou ding van de dichters, die zij uitstekend be schrijft, terwijl zij vertelt hoe weinig doel matig een congres met zulke deelnemers wel zijn moet; daardoor is dit stuk volledig geslaagd, overtuigend van toon en werke lijk vermakelijk van situaties. Men krijgt de indruk dat Mary McCarthy in een be tere positie is om te schrijven als het niet over de academische wereld gaat, die zij al te goed kent en waar zij voor iedere onderscheiding een tegenwerping kent. Het eerste deel van dit boek is voorna melijk belangwekkend als een schets van het leven aan een kleine Amerikaanse uni versiteit. Als zodanig is het ook heel goed, want Mary McCarthy kent de daar heer sende toestanden grondig; veel van wat zij erover vertelt, klinkt alsof zij het met maar een beetje retoucheren aan haar eigen ervaring heeft ontleend. Wat er op haar verhaal aan te merken is, ontstaat voornamelijk door het gebrek aan duide lijkheid in haar waardebepalingen; als be schrijving van omstandigheden is het uit stekend, puntiger naarmate de schrijfster meer klaarheid heeft over wat zij zelf eigenlijk vindt. s. M. Het dagelijks bestuur van de liga van Rode Kruisverenigingen heeft Vrijdag te Genève met algemene stemmen een reso lutie goedgekeurd, die een beroep doet op beide partijen in Korea om de strijd voor een overeengekomen periode gedurende de wapenstilstandsonderhandelingen te staken. De resolutie was gebaseerd op een Sovjet- Russisch voorstel en een Brits amende ment. In het bestuur zijn communistisch China en de Sovjet-Unie vertegenwoor digd. Een andere resolutie, die zonder tegen stemmen werd aangenomen, verzoekt om de repatriëring van ontheemde kinderen. Alle nationale Rode Kruisverenigingen wordt verzocht te trachten, dergelijke kin deren te repatriëren. J

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8