Bloembollenvak loopt niet warm voor röntgenbestraling Van het publiek heeft 52 pet geen interesse voor de raadsverkiezingen Heemstede Opbrengst Rampzegels voor Puttershoek Aardbeien nu al goedkoper De eerste haring gevangen Bloemendaal Haarlemmermeer Zandvoort IJ mui den Santpoort Lisse WOENSDAG 27 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 De experimenten van dr. W. E. de Mol van Oud-Loosdrecht Coaster „Toos" bij Noorse kust aan de grond gezet Schilder verdacht van inbraak en oplichting Resultaat van opinie-onderzoek: Laatste premietrekking Rotterdamse Schouwburgloten Ondanks opschorting toch spoorwegstaking in Frankrijk H. de Graaff en Zonen N.V. bestaat 160 jaar Onderwijskwesties in de Haarlemse gemeenteraad Bloemendalers geven in Oudenhoorn een concert Kinderspeelplaats geopend Prijzen in Dordrecht voor kap. v. d. Wall Efficiency-onderzoek bij Publieke Werken Bromfiets tegen auto Timmerman viel van ladder Ongeval bij tunnelbouw Speelvijver met zandbakken in park „Bosbeek" Verbetering van de Zandvoortselaan Nieuwe slijtlaag wordt aangebracht Raadsvoorstellen Zo nu en dan leest men over bijna sensationeel grote tulpen, die dr. W. E. de Mol verkregen heeft door middel van röntgenbestraling. Er staat dan bij, dat deze groter en mooier zijn dan ooit in de geschiedenis van het bloembollenvak. Het eigenaardige is echter, dat het bloembollenvak zelf niet zo daverend warm kan lopen voor de experimenten en de nieuwe variëteiten. Een groep aanhangers van dr. de Mol volgt hem echter door dik en dun en zij menen, dat hij miskend wordt. Deze dr. de Mol heeft in Amsterdam een eigen laboratorium waar hij allerlei proe ven neemt met bloembollen, hoofdzakelijk met betrekking tot de erfelijkheid. In dit kader is hij ook gekomen tot het bestralen van tulpen met röntgenstralen. Hij zegt hiermede nieuwe variëteiten te bereiken, die anders en beter zijn dan volgens de natuurlijke kruisingsmethode te verkrijgen zijn. In wetenschappelijke kringen zijn de zichtbare resultaten echter niet voldoende als bewijs, dat zij juist door die röntgen bestraling ontstaan zijn. De wetenschap, de officiële dan, schijnt dr. De Mol ook niet te accepteren. Niet om dat hij geen capaciteiten zou hebben of omdat hij zijn graad in het buitenland heeft behaald. Wat er dan wel is, is moeilijk te ontdekken. Uit opmerkingen en uitlatingen, die wij in de loop der jaren hebben opge vangen, menen wij te mogen concluderen, dat het de persoonlijkheid van dr. De Mol is die de erkenning of waardering van zijn prestaties in de weg staat. Het is echter onjuist te menen, dat het bloembollenvak een zeer sceptische hou ding aanneemt tegenover het werk van dr. W. E. de Mol, omdat de wetenschap dat ook doet. Over het algemeen genomen trekt men zich in dit vak niet zo bijzonder veel aan van de houding van de geleerden. Als men meent met iets goeds te doen te heb ben dan gaat men in ieder geval zelf proe ven nemen. De aardstralenkistjes en aller hande andere mysterieuze bestrijdingsmid delen, die niet door het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek werden aanvaard, mogen voor die stelling als bewijs dienen. Dit is geen teken van wantrouwen van de wetenschappelijke onderzoekers, alleen maar van ongeduld. Wetenschappelijke molens moeten nu eenmaal zeer langzaam en zeer secuur malen. Maar behoudens een aantal volgelingen van dr. De Mol bekijkt „het vak" zijn resultaten en laat het meestal daarbij. De houding is' vrij gemakkelijk te ver klaren. Men ziet het nut van die bestra lingen niet in. Heel anders zou men reage ren als dr. de Mol kon zeggen: „Als ik die en die tulp zus en zo lang bestraal, dan krijg ik dit of dat". Dit is niet het geval. Dr. de Mol moet evengoed afwachten wat er komt als de man die de bollen op de „ouderwetse" manier kruist. Op de ouder wetse manier komen er al meer dan ge noeg variëteiten, vindt men. Een bovendien kan men enigszins weten hoe de nieuwe variëteiten bij kruising ontstaan zullen zijn. Als men weet, wat de voor de kruising gebruikte tulpen waren dan kan men ver moeden dat de nieuwe variëteiten toch wel iets van de goede ouders overgenomen heb ben. De nieuwe aanwinsten woraen ook aan de hand daarvan beoordeeld. Als men een zuiver John Scheepersras ziet bijvoor beeld.dan. weet men al vast iets. En net als van deze Jghn Scheepers hebben andere firma's weer andere tulpen uitverkoren om een nieuw ras te vormen. Bij de proeven van dr. De Mol weet men niets van dat alles. Te meer, omdat dr. De Mol tot voor kort verzuimd heeft om zijn doelstellingen in een voor ieder begrijpe lijke taal te publiceren. Zijn publicaties lagen voor de gemiddelde bollenkweker meestal op een onbereikbaar vlak. Bij zijn laatste publicatie over zijn onderzoekingen naar de erfelijkheid heeft hij zich op een begrijpelijker manier uitgedrukt. Nuchter Bollenmensen zijn vrij nuchter. Voor hen gelden de resultaten altijd een beetje meer dan eventuele ideologische doelstellingen. Het interesseert hun veel minder hoe iets werkt of ontstaat, dan wat er voor voor delen aanzitten. Zo is het ook met de erfe lijkheid. Ontstaat er bijvoorbeeld een ver- lcping op het veld, dan aanvaarden ze die graag,-want er kan misschien een nieuwe variëteit op de markt worden gebracht. Hoe de natuur dat voor elkaar krijgt, is voor hen een te verwaarlozen Dijzaak. Zo is het ook met de bestrijdingsmiddelen, hoewel moet worden gezegd, dat de jongere generatie zich meer gaat interesseren voor wat dieper gaande problemen. Men merkt hierbij de invloed van de scholing. Maar ook de jongeren blijven voor alles op het nuttige letten. Uiteraard wordt er wel eens over dr. De Mol gediscussieerd. Zijn voorstanders zijn Naar wij vernemen heeft de groep Heem- steedse winkeliers, die enige maanden ge leden door middel van de Rampzegels een percentage van haar omzet ten behoeve van de slachtoffers in de noodgebieden heeft afgestaan, na overleg met het Ram penfonds besloten, de opbrengst van deze actie aan het adoptiecomité Heemstede- Puttershoek te overhandigen. Op deze wijze komt het geld uiteindelijk toch aan de getroffenen in het rampgebied ten goede; het leek de winkeliers alleen juister in dit geval de bewoners van de door Heemstede geadopteerde gemeente Put tershoek de voorkeur te geven. Doordat de Heemsteedse Melkhandel een bedrag van duizend gulden schonk, bedroeg de opbrengst in totaal ruim vijf duizend gulden. Deze duizend gulden zijn evenwel reeds aan het Rampenfonds over gemaakt, zodat er nog vier mille voor het adoptiecomité ter beschikking blijft. Voor zover ons bekend is, zijn de winkeliers voornemens zich met het bestuur van het adoptiecomité in verbinding te stellen, ten einde de mogelijkheid te overwegen dit bedrag op. een speciale avond in het Minerva Theater te overhandigen. „NUT EN GENOEGEN" MET EEN BLIJSPEL De Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen" geeft op 6 en 13 Juni twee opvoeringen van het blijspel „Ik trouw met de melkboer" door A. den Hout in hotel „Het Wapen van Heemstede". Een derde voorstelling van dit door Carel Veer- hoff geregisseerde stuk wordt Zaterdag middag 6 Juni voor ouden van dagen ge geven. van mening, dat er tegen hem wordt ge ageerd of helemaal niets voor hem wordt gedaan, omdat men bang is voor concur rentie. De winners van nieuwe variëteiten bijvoorbeeld zouden bang zijn dat hun positie zou kunnen worden geschaad. En bij de wetenschap vermoedt men afgunst of ook angst voor „concurrentie". De outsiders, dus zij die nergens bij ge ïnteresseerd zijn, vragen dan oi de nieuwe variëteiten een omwenteling in de bloem bollencultuur hebben gebracht of zelfs maar een zodanige plaats hebben veroverd dat de „normaal" verkregen bollen geen voet aan de grond zouden hebben gehouden. Dit blijkt helemaal niet zo te zijn. De tulpen van „De Mol" zoals ze ook wel wor den genoemd, nemen een heel normale plaats in tussen de duizenden andere varië teiten. De een loopt goed, een ander hele maal niet of best. Niets wijst er op, dat zij bijzonder zijn. Opvallend is, dat eigenlijk niemand hem helemaal afwijst. Hij heeft tenslotte goede resultaten bereikt met zijn „bombardemen ten" en misschien vindt hij nog wel meer. Wie weet? Niemand kan in de toekomst kijken en mocht later blijken, dat dr. De Mol een profeet in eigen land was en dus niet door ieder geëerd, dan zal men dit als een verliespost moeten accepteren. Eens heeft ons iemand hierover gezegu, dat we toch de natuur ook nog een kans moeten laten. Tenslotte is zij de eerlijkste verdeelster van alles. En wie weet beter dan de bloembollenkweker, die al zoveel grapjes met de natuur uithaalt, dat de na tuur nooit ongestraft met zich laat spotten? Misschien is dit de diepere oorzaak van het scepticisme van het bloembollenvak ten aanzien van de proeven van dr. W. E. de Mol van Oud Loosdrecht. Twee kleine bergingsvaartuigen hebben het gekapseisde kustvaartuig „Toos", waarvan 5 bemanningsleden zijn omgeko men twee zijn gevonden en naar drie word: nog gezocht naar de Noorse kust gesleept. Zij zijn er in geslaagd het schip drijvende te houden en het, vermoedelijk met het achterdek, op de rotsen te zetten. De zee is daar 50 meter diep. Uit Bergen is zwaarder bergingsmateriaal op weg ge gaan om het schip in zo veilig mogelijke haven te brengen. Getracht zal worden de „Toos" te keren. Er is nog steeds gevaar, dat de „Toos" verloren zal gaan. Indien de lad'ing cellu lose te zeer aan het zeewater wordt bloot gesteld dan zal deze gaan werken, waar door het schip kan barsten. De bergers hebben getracht met klopsig nalen vast te stellen of zich in het met de kiel naar boven drijvende casco, dat vol lucht zit, nog overlevenden bevinden. Men heeft geen antwoord gekregen. Hangende het onderzoek blijven de Vier overlevenden in Noorwegen. De eigenaar van de „Toos" de heer Th. Groe- neboom uit Den Haag, heeft zich per vlieg tuig naar Oslo begeven. De Heemsteedse politie heef: gisteren de tweeëntwintig-jarige schilder J. S. uit Haarlem aangehouden, die er van verdacht wordt een verfhandelaar in Heemstede voor een partij verfwaren opgelicht te heb ben. Bij het verhoor bekende hij tevens de dader te zijn van een inbraak in een woon wagen, die in de Damstraat geparkeerd stond. In de nacht van 20 op 2l Mei tus sen 21 en 1 uur zou hij een ruitje van deze woonwagen uitgesneden hebben. Uit de wagen ontvreemdde hij daarna tachtig gul den en zes potten knakworstjes. Hij verklaarde dat hij het geld had uit gegeven en de worstjes had opgegeten. Hij zal door de Heemsteedse politie voor de officier van Justitie geleid worden. De gewoonte getrouw heeft men in Cas- tricum op Tweede Pinksterdag een groente veiling gehouden, waarop echter weinig of geen groenten werden aangevoerd. De aardbeien voerden de boventoon en er werden heel wat doosjes van dit product op de markt gebracht. Zodoende kon het gebeuren dat de prijs, die verleden week nog rond de gulden schommelde, daalde tot 4150 cent. De kwaliteit van de aardbeien was over het algemeen goed te noemen. Het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie heeft onlangs aan een groot aantal mannen en vrouwen uit alle bevol kingsgroepen de volgende vraag gesteld: „Bent u geïnteresseerd in de gemeente raadsverkiezingen, zeer geïnteresseerd, ta melijk geïnteresseerd of niet geïnteres seerd?" Men zou het in zekere zin een historisch moment kunnen noemen, als op 1 Juni in de Beatrixzaal van het Groothandels gebouw in Rotterdam de laatste premie trekking wordt gehouden van de lening, groot f 589.650.die in het jaar 1894 werd uitgeschreven en aflosbaar gesteld in 59 jaren. De tegenwoordiger directeuren van de „N.V. Voormalig Waarborgfonds van de premielening der Vereniging Rotter- damsche Schouwburg" beschouwen het als een eer en een niet regelmatig voorko mend feit, dat in die reeks van jaren alles volmaakt is verlopen volgens het in 180^ wiskundig tegen 4 percent door dr. R. H. van Dorsten berekende plan. Reeds in 1880 was er een vereniging „Rotterdamsche Schouwburg" opgericht, die loten uitgaf van f 2.50. Van een deel van het kapitaal dat toen binnenkwam is de grote Schouwburg in de Aert van Nes straat gebouwd. Door tegenslag met be leggingen ging het eenter reeds tien jaar later verkeerd. In 1894 hebben toen de heren P. A. Dijkshoorn van de firma Adri- aan Offers en Zoon en Stronck van de firma Schiitz en Stronck de eerstgemelde lening uitgegeven. Daarbij konden de oude loten van f 2.50 met een kleine bijbetaling ingewisseld worden tegen de nieuwe, die f 1.50 kostten. Sindsdien kon elk halfjaar de voorge nomen trekking worden gehouden. De directie, met wie wij een onderhoud had den, is van oordeel, dat de goede gang van zaken vooral te danken is aan de se dert 1 Januari 1930 opgetreden en door de lotenhouders benoemde beheerders, mr. Jac Dutilh en de heren N. van Aalst en Ph. Mees. Deze laatste is gestorven en de vacature werd niet meer aangevuld. Bij de komende laatste trekking op 1 Juni wordt f 148.100 aan premies uitge loot en daarna worden alle nog in omloop zijnde series, en wel 3530 van ieder 100 nummers, aflosbaar gesteld tegen f 1.50 per nummer. Burgemeester Van Walsum zal de eerste twee premies trekken. De hoogste premie is er een van f 75.000. De trekking ge schiedt ten overstaan van notaris mr. P. M. J. Roggenkamp. SCHEVENINGEN, 27 Mei Enkele loggers van de haringvloot hebben reeds hun geluk beproefd op ongeveer 54 gra den N.B. Dit waren de schokkers SCH 87 met 1 kantje, SCH. 159 met een mand, SCH. 39 met een mand, SCH 201 met 2 kantjes, SCH 2 met 3 kantjes, SCH 19 met een mand, SCH 236 met 1 kantje, SCH 249 met een mand, SCH 310 met 1 kantje, SCH 236 met 1 kantje, SCH 314 met een mand, SCH 7 met een mand, SCH 140 met 1 kantje, SCH 72 met 2 kantjes en SCH 122 met 2 kantjes. Nadat de loggers de vleet gehaald hadden zijn zij verderop Noordwaarts gestoomd. Uit de antwoorden bleek dat 52 procent niet geïnteresseerd was, 29 percent tamelijk geïnteresseerd en 19 percent zeer geïnte resseerd. Dat is een vrij groot verschil met de ant woorden op dezelfde vraag in het voorjaar van 1952 gesteld, toen voor de Tweede Kamer-verkiezingen. Toen zei 40 percent niet geïnteresseerd te zijn; 41 percent was tamelijk geïnteres seerd en 19 percent zeer geïnteresseerd. Verder komt in deze N.I.P.O.-enquête een groot verschil aan het licht tussen de politieke belangstelling van mannen en vrouwen voor de raadsverkiezingen. vrouwen mannen Niet geïnteresseerd ou pet. 43 pet. Tamelijk geïnteresseerd 29 pet. 31 pet. Zeer geïnteresseerd 11 pet. 26 pet. Het onder communistische invloed staan de Franse vakverbond, de C.G.T., heeft de oproep tot de bij haar aangesloten spoor wegarbeiders om vandaag in staking te gaan, ingetrokken. Andere, niet bij het C.G.T. aangesloten vakverenigingen, hadden na besprekingen met de minister voor openbare werken en verkeer André morice, reeds bekend ge maakt dat zij van de staking af zagen. Ondanks de opschorting van de staking hebben spoorwegarbeiders te Marseille het werk neergelegd. De staking die 24 uur zal duren begon te middernacht. De vakbonden te Marseille hebben n.l. geconcludeerd dat de loonsverhoging, die door de regering was toegekend en die leidde tot de opschorting van de stakings- oproep, onvoldoende is. In Toulon is dé staking algemeen. Sinds middernacht zijn er geen treinen vertrok ken. In Brest, Tarbes, Pau, Carcassonne, Bayonne, Nancy en Nantes zijn de meeste arbeiders in staking. Uit Noord-Frankrijk zijn er nog geen moeilijkheden gemeld. Een foto van het vertrek van de vissersvloot naar de haringgronden. Weldra zullen de liefhebbers weer kunnen genieten van de „echte Hollandse nieuwe". De N.V. Bloembollen Maatschappij H. de Graaff Zonen te Lisse viert op 5 Juni haar 160-jarig bestaan. Het 150-jang bestaan is indertijd wegens de oorlogsomstandigheden niet herdacht. In 1793 verscheen reeds een buitenlandse catalogus van De Graaff waaruit blijkt dat de firma in dat jaar haar zaken op de tegen woordige basis (kwekerij en exporthandel) dreef. Reeds in 1735 werd de naam De Graaff in verband gebracht met de bloembollen kwekerij. Veel later werkten de broeders Cornelis en Jan de Graaff te Lisse samen. Na de dood van zijn broeder Jan zette Cornelis het bedrijf voort met zijn zonen. In 1839 meldde de Opregte Haarlemmer dat dit bedrijf was omgezet in een firma onder de naam welke ook thans nog wordt gebruikt en in binnen- en buitenland welbekend is H. de Graaff Zonen. In 1922 lieerde dit bedrijf zich met de firma G. C. van Meeuwen Zonen te Heemstede. Terwijl de heer De Graaff zich bezig houdt met het kweken en exporteren van hyacin ten, tulpen, narcissen etc- is de heer Van Meeuwen specialist op het gebied van freesia's en amaryllis. Van Meeuwen en Zonen zag kans reeds met Kerstmis de prachtige ama ryllis te brengen o.a. op de Bloemlustten- toonstellingen te Lisse. De N.V. H. de Graaff Zonen heeft o.m. op het gebied van vervroeging van de bloei van bolgewassen opmerkelijke resultaten bereikt. Op Vrijdag 5 Juni a.s. zal de directie van H. de Graaff Zonen recipiëren in „Tres- leng" te Hillegom. In de eerstkomende raadsvergadering van de Haarlemse gemeenteraad, die op Woens dag 3,Juni wordt gehouden, zullen wederom enkele vraagstukken, die betrekking hebben op het onderwijs in Haarlem ter sprake komen.- B. en W. stellen de raad voor enige voor zieningen te treffen in de school voor voor bereidend lager onderwijs nummer 2 (Sme- destraat) door het aanschaffen van zes-en- dertig tafeltjes en stoeltjes, het aanbrengen van een linoleumlaag op dertig aanwezige tafeltjes en het vergroten van de raam opening in de zijmuur van het tweede lokaal. Hiervoor moet een bedrag van tweeduizend gulden beschikbaar gesteld worden. Voorts hebben B. en W. ter benoeming van een onderwijzeres aan de Lorentzschool (Leid- sëplein 33) voorgedragen: 1. meiuffrouw E. G. Koerts te Groningen; 2. mejuffrouw E. A. Overhoff te Schoorl en 3. mejuffrouw J. A. Beerens te Leiden. Tevens is er een voordracht opgemaakt ter benoeming van twee onderwijzeressen aan de Mr. J. H. Thielschool (Karolingenstraat 61): Eérsfê voordracht: 1. mejuffrouw S. W. Ran te Rijnsaterswoude. 2. mejuffrouw A. Jor- dans te Bloemendaal en 3. mejuffrouw N. E- de Vos te Haarlem. Tweede voordracht: 1. mejuffrouw A. Jor- dans te Bloemendaal. 2. mejuffrouw S. W. Ran te Rijnsaterswoude en 3. mejuffrouw N. E- de Vos te Haarlem. B. en W. stellen de raad voor dr. Tj. W. R. de Haan tot tijdelijk leraar en mejuffrouw A. Terpstra tot tijdelijk lerares in de Neder landse taal en letterkunde aan het Lorentz- lyceum te benoemen. Tenslotte stellen zij de raad voor de heer D. Lodders als onderwijzer van de Mr. J. H. Thielschool (Karolingenstraat 61) naar de Klaas de Vriesschoolvoor MULO (Junoplant- soen 58) over te plaatsen. De inwoners van het door Bloemendaal geadopteerde plaatsje Oudenhoorn op Voorne-Putten zal Zaterdagavond culturelè ontspanning worden gebracht. De christe lijke muziekvereniging Sursum onder lei ding van de heer J. Meng en het gezel schap „De Kruidnoten" van de heer Nol Grootegoed vertrekken met een autobus om vier uur van het gebouw „Maranatha" af om des avonds een muziekuitvoering in Oudenhoorn te gaan geven. Na afloop er van keert het gezelschap dan nog 's avonds laat huiswaarts. Er zullen tevens enige leden van het Bloemendaalse adoptiecomité-Oudenhoorn de reis meemaken. Achter de woningen aan de Donkerelaan en het Gestelsestraatje te Bloemendaal van de woningbouwvereniging „Bloemen- daal-Noord" heeft wethouder mr. J. C. C. W. Hijszeler namens het gemeentebe stuur van Bloemendaal een kinderspeel plaats ingewijd. Hij heeft in een korte toe spraak het vele werk gememoreerd, door woningbouwverenigingen verricht. Een bij het 35-jarig jubileum van „Bloemendaal- Noord" van de huurders ontvangen ver- enigingsvlag heeft de inwijding van de speelplaats gesymboliseerd. Na nog de gemeenschapszin der bewoners in herin nering te hebben gebracht, verrichtte wethouder Hijszeler de officiële opening met het hijsen van deze vlag. De heer D. Roos, voorzitter van de wo ningbouwvereniging, dankte vervolgens voor hun offervaardigheid, bewezen aan de jeugd. Tevoren had hij reeds een in leiding gesproken en daarin tot uiting ge bracht, dat burgemeester Den Tex het vorige jaar bij de onthulling van een ge denksteen in het Gestelsestraatje ter her innering aan de doorgebrachte tijd in het gijzelaarskamp de wens had uitgesproken, dat de bewoners van deze nieuwe woon buurt zouden tonen gemeenschapszin te bezitten. Toen onze vereniging het plan Donkere laan, waarin een speelweide was opgeno men, aanvaardde, aldus de heer Roos, heeft de ledenvergadering de consequentie van deze aanvaarding begrepen en een bedrag uit ons bescheiden fonds voor bijzondere uitgaven beschikbaar gesteld voor de aan leg van een speelplaats in de geest, zoals De Landelijke Rijvereniging „Kap. v. d. Wall" te Hoofddorp was door een aantal leden vertegenwoordigd op het concours- hippique, dat in Dordrecht werd gehouden. In het nummer achttallen bereikte men een tweede prijs met 85 punten. Ook m de dressuurproeven had men suc ces. Hier werd gereden in klasse B, onder verdeeld in verschillende ringen. In ring 4 waren het de heer M. Spaans en mevrouw Van OoyenLemei (resp. op „Marco" en „Astruc") diemet de eerste en de vierde prijs gingen strijken. In ring vijf ging de vierde prijs naar de heer C. de Kuier op „Hans". Ook in de jachtrit met eindloop wist hij het tot een vierde prijs te brengen. Tenslotte de handicap-dressuur. Ook hier ging een tweetal prijzen naar „Kap. v. d. Wall" en wel de vierde naar de heer A. L. van Wijk met „Harry" en de zesde naar de heer J. van Leeuwen op „Hassan". De directeur van publieke werken te Zand voort bracht, naar aanleiding van het door het raadgevend kantoor voor organisatie en efficiency H. v. d. Bunt te Amsterdam uit gebrachte rapport ever zijn dienst een uit voerig tegen-rapport uit, waarin hij de con clusies in eerstgenoemd rapport ernstig be1 streed. Ir. R. Dufour te Aerdenhout verklaar de zich daarna op verzoek van het gemeen tebestuur bereid, als buiten de partijen staan- ons door de heer Adr. Cassee, ambtenaar j de het meningsverschil te beslechten. Ver van de sport in deze gemeente, is geadvi seerd. Verscheidene materialen zijn geschonken door Bloemendaalse ingezetenen, die on bekend wensen te blijven. De heer D. Klay, administrateur van de woningbouwvereniging, heeft in zijn tuin een boom gekweekt en deze „Klay-boöm" naar het zonnige terrein bij de speelplaats overgeplant. Gistermiddag had op de hoek Van Tuyll- wegJan KostelijklaanThorbeckelaan 'n aanrijding plaats tussen een personenauto en een bromfietsberijdster, doordat de be stuurder van de auto geen voorrang ver leende. Met een lichte hersenschudding is de dame per ziekenauto naar haar woning vervoerd. Gistermorgen viel op het terrein van de Frigo aan de Trawlerkade in IJmuiden, waar hij werkzaamheden verrichtte in de nieuwe afdeling koelcellen, de 54-jarige J. O. uit Haarlem, van een ladder die tegen een steiger stond. De man werd met rib- fracturen in het Antonius-ziekenhuis opge nomen. Gistermorgen was de 42-jarige voorman monteur F. H. V. L. uit Beverwijk werk zaam op een steiger van de bouwput in de tunnel te Velsen. Een ijzeren plaat, die be vestigd was in een takel, schoot tegen de man aan, waardoor hij een val van vier nieter maakte. Met verwondingen en kneu zingen is hij in het Roode Kruis-Ziekenhuis te Beverwijk opgenomen. CANDIDAAT ECONOMIE. Aan de Universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het candidaatsexamen econo mie de heer C. van der Oord te Beverwijk. Bij de vaststelling van de gemeentebegro ting voor het dienstjaar 1952 heeft de ge meenteraad van Velsen een bedrag van 7500.ter beschikking gesteld voor de aan leg van een speelvijver in het park „Bos beek". Van dit crediet hebben B. en W. echter geen gebruik gemaakt, omdat later bleek, dat bij het bestuur van de speeltuinvereniging „Jong Santpoort" plannen in overweging waren tot aanleg van een dergelijke vijver in de speeltuin te Santpoort. Inmiddels is komen vast te staan, dat deze plannen niet verwezenlijkt zullen worden. Het komt B. en W. dan ook wenselijk voor thans van ge meentewege tot de aanleg van een vijver met zandbakken over te gaan. De aan een en an der verbonden kosten zullen naar raming 11.410.bedragen. Deze foto toont u de 487 ton metende kustvaarder „Toos", die kapseisde voor de Noorse kust, vier mijl van de vuurtoren Grip bij Kristianswnd (Noorse Westkust). HARMONIE „TROU MOET BLIJCKEN" Op het nationaal muziekconcours te Loosdrecht behaalde Trou moet Blij eken in de ere-afdeling een tweede prijs met 293 pt; in de marswedstrijd eep eerste prijs met 92 pt.; de drumband behaalde een eer ste prijs met 89 pt. COLLECTE „SONNEVANCK" De collecte ten bate van het sanatorium Sonnevanck heeft 19.1,77 opgebracht. schillende besprekingen hebben er daarna toe geleid, dat door genoemd kantoor v. d. Bunt een rapport werd uitgebracht over orga nisatie en structuele opbouw van de dienst P. W. Ir. Dufour deelt naar aanleiding van dit rapport mede, dat dit van veel waarde is voor de gemeente en uitvoering van de daar in vervatte voorstellen alle aanbevëling ver dient. Daar doze voorstellen thans volledig gesteund worden door de directeur acht Ir. Dufour de beste kans van slagen aanwezig. B. en W. stellen de raad voor de mede delingen van ir. Dufour voor kennisgeving aan te nemen en hem dank te zeggen voor de gewichtige diensten, die hij in deze moei lijke materie geheel belangeloos aan de ge meente bewezen heeft. B. en W. van Zandvoort stellen de raad voor een crediet van 16.000.beschikbaar te stellen ten laste van de kapitaaldienst, voor het verbreden van het rijwielpad en verbetering van het voetpad langs de Zand voortselaan van 187 tot 345, (het laatste deel in de richting Bentveld). Deze werkzaamhe den werden vorig jaar reeds op het overige deel van de Zandvoortselaan verricht. B. en W. merken op, dat met deze verbete ringen niet voor 1 September zal worden be gonnen. Daar het wegdek van de Zandvoortselaan en van de parkeerterreinen langs de Noord- Boulevard in een zeer slechte toestand ver keert, stellen B. en W. van Zandvoort de raad voor, voor elk werk 20.000.—, dus in totaal 40.000.beschikbaar te stellen ten laste van de kapitaaldienst met een afschrij vingstermijn van 5 jaar. Wat de Zandvoortselaan betreft is dit een gevolg van slijtage, alsmede door het afwis selend inwerken van vorst en dooi op een open wegdek. De in het jaar 1948 aange brachte nieuwe slijtlaag blijkt n.l. geheel weggesleten te zijn. De deklaag op de par- keersstroken bestaat slechts uit een enkele laag hoogovenslakken met teer gepenetreerd. Zware autobussen en veelvuldig voorgeko men „opdooi" hadden hier een füneste uit werking. De Zandvoortselaan zal wegens de herstel werkzaamheden tijdelijk voor alle verkeer moeten worden afgesloten, terwijl ook het werk aan de parkeerstroken tijdens het sei zoen minder gewenst wordt geacht. B. en W. van Zandvoort stellen de raad voor in de raadsvergadering van Dinsdag 2 Juni de tijdelijke ziektekosten-regeling voor het gemeentepersoneel, overeenkomstig de rijksregeling, voor 1953 gelijk te doen zijn aan die voor 1952, derhalve een verhoging van het daarin genoemde percentage van 1,9 tot 2 procent. De verhoging vloeit voort uit een zelfde verhoging van de' ziekenfondspremie. Voorts adviseren B. en W. de beloning van de schatter van het vergunningsrecht, dat tot nu toe 100.— per'jaar bedroeg, we gens sterk toegenomen werkzaamheden, van 1 Januari j.l. af te bepalen op 200.per jaar. Vervolgens de vacantie-toeslag voor het gemeentepersoneel voor 1953, evenals vorig jaar wederom 2 pet. van de wedde te doen zijn, met een maximum van 75.voor ge huwden en 50.voor de andere belang hebbenden. Tevens vragen B. en W. de raad mach tiging, de bij de wet vereiste verklaringen voor de Haarlemse rechtbank te mogen af leggen, in verband met een executoriaal ge legd 3e beslag op de vorderingen van dë vennootschap, thans in liquidatie die het herstellen en verbeteren van Noord- Boulevard en Zeeweg in 1948 uitvoerde. Van deze aanneemsom moeten n.l. nog enkele termijnen worden betaald.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3