Zetelwinst in alle grote steden Reynaud stelde ultimatum en werd weggestemd Politie meent dader van moord op Lijntje Huizer te hebben Noordelijke aanval in Korea Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Weer vooruitgang bij P. v. d.A. K VP heeft verliezen van 1952 niet kunnen herstellen Uitslag in Haarlem OverzichtGemeenteraadsverkiezingen Uitslag Israëlische troepen slaags met Arabieren STEMMEN EN PERCENTAGES IN 73 GEMEENTEN BOVEN 20.000 INWONERS Verrassingen Het woord is aan... Tonkin-delta ernstig door Vietminh bedreigd Klaarheid in beruchte zaak? Skelet gevonden van 7-jarig kind dat 16 jaar geleden werd vermist „Nieuwe aanvalsdaad van Jordanië" Communisten verder achteruit Fransen gaan nu een „bewegingsoorlog" voeren 67e JAARGANG No 2 69 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 28 MEI 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 116 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A.'D. Huijsman HET RESULTAAT van de gemeenteraads verkiezingen duidt in de eerste plaats op aanmerkelijke winst voor de Partij van de Arbeid en aanmerkelijk verlies voor de communisten. Beide verschijnselen, die zich bij de Tweede Kamer-verkiezingen van 1952 eveneens deden gelden, zijn gis teren bevestigd. In hoeverre van een voort gezette „doorbraak" sprake is, die verleden jaar met name ten aanzien van de K.V.P. in de richting van de P. v. d. A. werd waar genomen en tot heel wat politiek gerede kavel aanleiding gaf, is op het moment van schrijven nog niet nauwkeurig geble ken, omdat er nog geen overzicht en sa menstelling van de cijfers voor het gehele land zijn.Wel blijkt dat dit verschijnsel zich in het Zuiden bevestigd heeft, het sterkst wel in Maastricht, waar de P. v. d. A. van 6 op 11 zetels is gekomen. De zetelverdeling in de gemeenteraad van die Zuidelijkste onzer steden is nu: K.V.P. 22, P.v.d.A. 11, Kath. Dem. 4. In Tilburg verloor de K.V.P. vier zetels, dalend van 32 tot 28, en won de P.v.d.A. er 2, stijgend van 6 op 8. De K.N.P. (groep-Welter) verwierf de beide andere verlies-zetels van de K.V.P. Uit het overzicht van de resultaten in de 79 ge meenten boven de 20.000 inwoners, die ons land telt (en die meer dan de helft der bevolking omvatten) blijkt evenwel ook een mate van herstel in de resultaten der K.V.P., vergeleken bij het vorige jaar, en men moet er rekening mee houden dat zij juist in vele kleinere gemeenten nogal wat stemmen pleegt te behalen. Overigens zul len juist de cijfers van de Katholieke Volks Partij, ook als zij voor het gehele land bekend zijn, nogal wat nauwkeurige be schouwing vergen. Want in verscheidene gemeenten komen van deze partij afge splitste groepen voor,die zich bij de Kamer verkiezingen aan haar zijde scharen. De groep-Welter, die de ook daarbij afge splitste katholieke groep is, heeft gisteren aanmerkelijk verlies geleden. Blijkbaar is dit een gevolg van de aansporing, onlangs door het Episcopaat tot alle R.K. in den lande gericht, om op ieder gebied de een heid te bewaren: een directe beïnvloeding door de kerkelijke overheid van de politiek, die sterk de aandacht heeft getrokken. Uit het overzicht van de 79 gemeenten boven de 20.000 inwoners en eveneens uit een aantal resultaten van kleinere gemeen ten blijkt voorts dat de liberale partij bij deze verkiezingen opnieuw vooruit is ge gaan, hetgeen niet in een grote zetelwinst maar wel in een vrij algemepe stijging van het op de V.V.D. uitgebrachte aantal stem men tot uiting komt. De winst van de P.v.d.A. is natuurlijk voor een groot deel ten koste van de com munisten behaald. In Amsterdam, het be langrijkste bolwerk der communisten, waar zij bij de eerste na-oorlogse verkiezingen 15 van de 45 raadszetels behaalden, dus precies een derde van de gemeenteraad vormden, zijn zij nu tot 10 zetels gedaald. Terwijl zij er gisteren weer twee verloren, ging de P.v.d.A. er drie vooruit en kwam van 14 op 17. De K.V.P. verloor in Amster dam een zetel en de V.V.D. kreeg er een bij. In de Rotterdamse raad zakte de com munistische partij van vijf tot vier zetels (van de 45), in de Haagse raad van vier tot twee zetels (van de 45), in de Utrechtse van twee tot een (van de 39), in de Haar lemse van vier tot drie (eveneens van de 39 zetels die de raad telt). Het blijkt wel duidelijk dat het communistische stemmen verlies zich regelmatig blijft voortzetten. De verkiezingsdag heeft het rustige ver loop gehad, dat men na de extra-bedaarde voorbereiding wel moest verwachten. Er zijn nergens, ook niet in de hoofdstad die toch zo licht en zo dankbaar tot samen scholing geneigd is, indrukwekkende men senmenigten op de been geweest. De ver wondering van hier verblijvende buiten landers, die tot emotioneler aangelegde volken behoren, moet wel groot zijn ge weest. En ofschoon wij nu al heel wat be daarde verkiezingsdagen meegemaakt heb ben moeten wij erkennen dat deze zijn voorgangers in kalmte en rust nog heeft overtroffen. Ongetwijfeld hebben velen aan de radio geluisterd; het is evenwel veel moeilijker om bij het aanhoren van zwaar- becijferde uitslagen een blijvende indruk te behouden dan bij het aanschouwen er van. Wie het gemakkelijker vindt op zo'n avond thuis te gaan zitten luisteren geeft dus daarmee eigenlijk al een blijk van min der toegespitste belangstelling. En wie de onder de kiezers heersende stemming heeft waargenomen kan zich met de beste wil niet voorstellen, dat in vele huiskamers grote emotie bij het vernemen der uitsla gen zou hebben geheerst. Commentaar op 4e resultaten in de ge meenten in dit district vindt u elders in dit nummer; hier zij slechts aangestipt dat de meest opvallende verandering zich in Haarlem voordeed, doordat de P.v.d.A. daar twee zetels won en de K.V.P. er een ver loor, waardoor de sterkte-verhouding van de twee grootste fracties gewijzigd is van 14—12 tot 16—11. R. P. Namens het Israëlische leger is Woens dag verklaard, dat Israëlische strijdkrach ten „bewapende, uit Jordanië afkomstige benden, die Woensdagochtend vroeg in het gebied van Hebron waren doorgedrongen, aanzienlijke verliezen hebben toegebracht". Aan Israëlische zijde werd een soldaat ge dood en een gewond. „Wij hebben de aanvallers weer over de grens gedreven", zo vervolgde de woordvoerder. „Zij waren weliswaar niet in de uniform van het Jordaanse „Arabi sche Legioen" gekleed, doch zij vielen wel in militaire formatie aan". Hij zeide voorts dat Israel een scherp protest heeft ingediend tegen deze „nieuwe Jordaanse aanvalsdaad". TUNESIëR VERMOORD. Mohammed Ben Naceur, een Tunesiër, die bij de onlangs gehouden verkiezingen tot raadslid werd gekozen, is in de afge lopen nacht, in zijn woning te Zerkin, in de omgeving van Gabes, door onbekenden vermoord. De daders wisten te ontkomen. Het twaalfjarige dochtertje van de ver- slagene werd gewond. De uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen, die gisteren in ruim 950 gemeenten van ons land zijn gehouden in een aantal waar slechts één candidatenlijst was ingediend behoefde niet te worden gestemd en in 39 gemeen ten in de rampgebieden zijn de verkiezingen tot later uitgesteld heeft vooral de Partij van de Arbeid reden tot grote voldoening gegeven. De winst, die deze partij bij de Kamerverkiezingen in 1952 behaalde, werd geconsolideerd. Bovendien kwamen in die gemeenten, waar het aantal raadszetels als gevolg van de toeneming van het inwoner tal werd uitgebreid, de meeste dezer zetels aan deze partij ten goede. Uit de stembusuitslagen in de gemeenten met meer dan 20.000 zielen kan voorts de conclusie worden ge trokken, dat de Katholieke Volkspartij in vergelijking met het aantal stemmen bij de Kamerverkiezingen enige winst heeft geboekt, die echter het verlies van 1952 niet goedmaakt. Het beroep op eenheid, tijdens de viering van honderd jaar Kromstaf op het katholieke volksdeel gedaan, heeft niet ten volle het resultaat gehad, dat men daarvan wellicht had verwacht. De winst van de Katholieke Nationale Partij (Partij Welter) is door deze verkie zingsuitslag niet bevestigd, ten dele doordat vooral in gemeenten in het Zuiden des lands kleine katholieke groeperingen raadszetels verwierven, waarbij uiteraard locale verhoudingen een rol hebben gespeeld. Andere kleine belangengroeperingen hebben in het algemeen maar weinig steun gekregen. De VVD kan bogen op een voor haar gunstige stembusuitslag, zij het dat de stemmenwinst niet zo groot was als in 1952 en bij de raadsver kiezingen in 1949. Dat de teruggang der communisten zich ook bij deze stemming heeft voortgezet, is niet verras send. Zelfs in de hoofdstad moesten zij een verlies van twee zetels boeken. Procentueel vertoont ook het stemmenaantal van de Christelijk Historische Unie en de Anti Revolutionnaire Partij een lichte daling. In onderstaand, staatje vindt men een vergelijking tussen de aantallen stemmen van 1949, 1952 en 1953 in 73 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners. Hoewel Bergen op Zoom, Oosterhout, Roosendaal, Sittard, Weert en Geleen ook meer dan 20.000 in woners tellen, zijn zij in dit overzicht niet opgenomen, daar de plaatselijke lijsten- indeling zich niet voor een vergelijking leent. Partijen A. R C. H. U. P. C. G. C. P. N. G. P. V. K. N. P. K. V. P. P. v. d. A. S. G. P. V. V. D. Overige Totalen fippninh Raad Raad Tw. Kamer 1953 pet. 1949 pet. 1952 pet. 196.692 6,5 193.226 7,07 210.334 6,93 172.923 5,7 171.530 6,28 151.989 5,01 194.310 6,4 194.947 7,13 181.107 5.97 243.121 8,0 289.412 10,59 269.896 8,90 16.639 0,6 6.909 —,25 13.702 -,45 28.811 1,0 47.732 1,57 737.813 24,4 720.949 26,38 687.737 22,67 1.038.921 34,3 828.328 30,31 1.022.774 33,71 28.662 0,9 20.871 —,77 33.864 1.12 306.407 10,1 253.342 9,27 294.433 9.70 64.385 2,1 53.296 1,95 120.457 3,97 3.028.684 100, 2.732.810 100,— 3.034.025 100 van A.R. en C.H. In een aantal middelgrote én kleinere gemeenten kwamen enkele verrassingen uit de bus. Zo boekte bijvoorbeeld in Maastricht de Partij van de Arbeid een winst van vijf zetels, terwijl de KVP er twee moest afstaan. De CPN verdween hier uit de vroedschap, waarin zij tot nog toe één zetel bezette. Ook in Eindhoven verloren de communisten hun enige raads lid. Hier raakte de KVP vier zetels kwijt waarvan drie de voor het eerst optredende Kath. Dem. partij toevielen. De P.v.d.A. keert met dertien inplaats van elf leden in deze raad terug. Ook iirNijmegen leed de KVP verliezen; haar zetelaantal daalde van 27 op 24, waarvan er één naar de P.v.d.A. ging (9 zetels) en twee naar de KNP, die tot dusver in deze raad niet ver tegenwoordigd was. Dit was ook het geval in Bergen op Zoom waar de partij-Weiter nu met drie representanten in de vroed schap verschijnt. In deze zelfde gemeente kwamen de overige Katholieken behoudens twee kleine groepen met een eenheidslijst uit, waarop zii dertien plaatsen in de raad veroverden. Ook de genoemde splinter groepen kregen beide een zetel, zodat de Katholieken hier dus van zeventien op achttien zetels kwamen. De P.v.d.A. kwam in Bergen op Zoom van twee op drie ze tels, terwijl nu ook de VVD met één man haar intrede doet. In Heerlen won de KVP DOOCX>X»OOCOOO(X>OCOOO<X)OOOOOCXX»OaCOOOOOOOCOCJC)COOCOOOOCOC vijf zetels. Twee R.K. groeperingen die in de oude raad zes zetels bezetten, waren thans niet met een lijst uitgekomen. De P.v.d.A. steeg van drie op zes zetels, de CPN liep terug op een raadslid. In Sittard maakte de P.v.d.A. thans voor het eerst haar entrée in de raad met een vertegen woordiger. De KVP moest in Kerkrade een flinke veer laten; haar zetelaantal daalde hier van twintig op veertien, waarvan vooral de Kath. Dem. partij profiteerde, die thans met zeven zetels in deze raad haar debuut maakt. De P.v.d.A. sleepte hier een tweede zetel in dé wacht. In Breda zag de KVP acht zetels verloren gaan, terwijl de Katholieke lijst Meys er vijf, KNP, P.v.d.A, en WD er elk één wonnen. Ook in de Tilburgse raad moest de KVP van haar 32 zetels er vier ontrui men, die nu ingenomen worden door twee Welterianen en twee P.v.d.A.-leden. Het laatste communistische raadslid kon zich niet handhaven. In Almelo, Hengelo en Enschedé behaal de de P.v.d A. telkens twee zetels winst, terwijl de CPN in elk dezer Twentse in dustriesteden twee plaaisen kwijtraakte. De overige partijen bleven hier vrijwel op het oude peil. Een novum was in Em- men het optreden van de Vrije Socialisti sche partij, die drie zetels verwierf. De Partij van de Arbeid moest hier twee van haar negen zetels prijsgeven, de CPN keert met haar driemansfractie in de raad te rug. De KVP kwam van vijf op zes, de WD van vier op drie zetels. Zowel in Hilversum als in Dordrecht boekte de P.v.d.A. drie zetels winst, terwijl de CPN in beide gemeenten het met een plaats minder moest stellen. In de raad der Gooise hoofdstad zullen voorts acht in plaats van negen KVP-ers zitting hebben. Meissner overleden Otto Meissner, voormalig hoofd van Hit ler's kanselarij, is Woensdag in een zieken huis te München overleden. Meissner, die 73 jaar is geworden, heeft als diplomaat en ambtenaar drie Duitse regiems gediend: de keizer, de republiek van Weimar en Hitler's derde rijk. Na de oorlog werd Meissner te München en door drie zuiveringstribunalen vrijgesproken. Havelock Ellis: Hoe groter het aantal wetten, hoe groter het aantal overtredingen. De Dam in Amsterdam gisteravond. Terwijl de uitslagen van de gemeenteraadsverkie zingen worden bijgewerkt kijkt de menigte aandachtig toe. PARIJS (Reuter)- De Franse Na tionale Vergadering heeft in de vroege ochtenduren van Donderdag Reynaud weggestemd als candidaat voor het premierschap. Reynaud kreeg slechts 276 stemmen in plaats van de 314, die hij nodig had. Paul Reynaud had voor een volbezette vergadering een pleidooi gehouden voor 1953 1949 P. v. d. A. 16 14 I K. V. P 11 12 8 V, V. D 4 4 8 C. P. N 3 4 A. R 3 3 8 C. H. U 2 2 K. N. P G. P. V Voor gedetailleerde uitslagen van Haarlem en omstreken raadplege men de pagina's 7 en 8. xoooccocxxiooocoooooo(3»ooooo<xiooc*50ocoooa>cooooc.cxroooooc Generaal René Cogny, dé nieuwe bevel hebber van de Franse strijdkrachten in Tonkin, heeft Woensdag verklaard, dat de opstandelingen van de Vietminh thans in grote getale in de Tonkin-delta zijn bin nengedrongen. Hierdoor was een „gevaar lijke situatie" geschapen, die „krachtige maatregelen" vereiste. De generaal heeft besloten af te stappen van het totdusver gevolgde systeem van een statische oorlog en over te gaan tot die van een beweeglijke oorlogvoering. De statische oorlogvoering, waarbij bol werken door de lucht moeten worden be voorraad, had een groot aantal strijdkrach ten „vastgespijkerd". De generaal zeide, dat hij zoveel mogelijk van deze strijd krachten wilde vrijmaken. Een geruchtmakende zaak van zestien jaar geleden, waarbij een lustmoord werd vermoed, heeft de „Graanbuurt" in Rotter dam-Zuid in rep en roer gebracht. Giste ren is daar in de Gerststraat het skelet op gegraven van het 7-jarig meisje Lijntje Huizer, dat in 1937 spoorloos verdween. Men heeft de zaak nooit kunnen ophel deren. Tijdens het verhoor van de 43-jarige A. J. H. VV-, wonende te Rotterdam-Zuid, we gens een niet ernstige mishandeling, deden zich bijzonderheden voor, die voor de poli tie aanleiding waren hem te verdenken in de zaak-Lijntje Huizer betrokken te zijn. Na aanvankelijk te hebben ontkend legde hij later een bekentenis af, die leidde tot de opgraving van het skelet van het meisje, onder de vloer in een pand, waar A. J. H. W. destijds woonde. Op 15 October 1937 kwam Lijntje Huizer oud zeven jaar en wonende Brielselaan te Rotterdam, niet op het gewone tijdstip thuis. Zij had na schooltijd in de omgeving van de ouderlijke woning gespeeld. Des avonds werd de politie van haar vermissing op de hoogte gesteld. Direct werd een on derzoek ingesteld, doch noch het gebruik van politiehonden, noch het dreggen in de Maashaven en het afzoeken van de omge ving, alsmede van het eiland IJsselmonde, had resultaat. Op Zaterdag 16 October werd de vermis sing alom bekend gemaakt en een signale ment van het meisje werd verspreid. Overal naspeuringen Tn Rotterdam en in alle onbewoonde panden in de omgeving van het ouderlijk huis van het meisje werd een onderzoek ingesteld, terwijl met zeven honden en een tiental politiemensen de landerijen en de onbebouwde terreinen steeds weer aan een serieus onderzoek werden onderworpen. De toegestroomde mededelingen van het pu bliek werden nagegaan, doch ook dit leidde lementen in het politieblad, waarbij een beloning van driehonderd gulden werd uit geloofd voor degene, die aanwijzingen of inlichtingen kon verschaffen, welke tot aanhouding en veroordeling zouden leiden van de-dader(s), schuldig aan de vei-dwij- ning van Lijntje Huizer. Een wichelroede loopster, die ongevraagd haar diensten had aangeboden en die tot driemaal toe een uitgebreid onderzoek met de wichelroede had verricht, was niet in staat een bepaald spoor aan te wijzen. Een groot aantal personen, wier antece denten van dien aard waren, dat zij tot het plegen van een zedenmisdrijf in staat ge acht konden worden, werd nagegaan. Ook werd toen nog een polderwetering droog gemalen. Daar het vermoeden was geuit, dat het kind misschien wel door een woon wagen- of woonschipbewoner kon zijn weg gevoerd, werd op 19 November 1937 des voormiddags tussen zeven en acht uur over geheel Nederland door de politie in woon wagenkampen en woonschepen gelijktijdig een onderzoek ingesteld. Ook hierdoor kwamen geen nieuwe gezichtspunten naar voren De zaak bleef onopgelost. De verdachte A. J. H. W. zal voor het thans door hem begane feit ter beschikking van de justitie worden gesteld. De Chinese communisten hebben in de nacht van Woensdag op Donderdag een hevige aanval ondernomen aan het Ooste lijk deel van het centrale front in Korea, aidus onvolledige te Seoel ontvangen be richten van het front. Volgens deze berichten duurt de strijd van man tegen man nog voort. De aanval werd ondernomen tegen der tien UNO-voorposten over een frontbreedte van dertig kilometer tussen Khoemsong en de rivier de Poekhan. Volgens de laatste berichten van van ochtend hebben de aanvallers twee voor posten in handen en zijn zij uit zes ver dreven. In vijf voorposten waren de ge vechten nog aan de gang. Het overleg in Panmoendjom Het Amerikaanse blad „New York Daily News" schrijft in zijn editie van vandaag, dat volgens het plan van het opperbevel van de UNO in Korea alleen Indische troe pen naar Korea zullen worden gezonden om de comfnunistische gevangenen die weigeren gerepatrieerd te worden, te be waken. „Van welingelichte zijde" heeft het blad ook vernomen, dat het UNO-opperbevel zich verzet tegen een communistisch voor stel tot het toelaten van Poolse en Tsjecho- slowaakse militairen in de- zóne van de UNO om de gevangenen te helpen bewa ken. Donderdagochtend is in Panmoer.cjom een tweede korte bijeenkomst van niet tot resultaten^ evenmin als de signa- verbindingsofficieren -van de commu nisten en de UNO gehouden om een administratieve kwestie te bespreken. Gis teren was een dergelijke bijeenkomst ge houden ter bespreking van een Noordelijke beschuldiging dat er eerder op die dag twee gewapende Zuidkoreanen in het gebied van de wapenstilstandsbesprekingen waren aangetroffen, die daar „sabotagedaden be dreven". De UNO-officieren beloofden een onder zoek in te stellen. In Seoel heeft de vice-voorzitter van de Zuidkoreaanse Nationale Vergadering. Young, verklaard, dat hij president Rhee verzocht heeft, de Zuidkoreaanse vertegen woordigers bij de kroning van Koningin Elizabeth te Londen terug te roepen, omdat „onredelijke en onzinnige Britse inmen ging de wapenstilstandsonderhandelingen totaal bederft en de vrije wereld dwingt tot overgave aan de communisten." De regering van Zuid-Korea heeft beslo ten de bestandsonderhandelingen te Pan moendjom te „boycotten", zo heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken, Pyoen Yoeng Tae, Donderdag voor het parle ment te Poesan verklaard. Hij gaf te kennen, dat de Zuid-Koreanen de Indische troepen zullen bestrijden, in dien India militairen stuurt om krijgsge vangenen, die niet naar huis willen, onder hun hoede te nemen. De minister beschul digde de V.S. er van, dat zij een hoogst belangrijk besluit inzake het lot van Korea hebben genomen, zonder de Koreanen zelf te raadplegen. zijn premierschap. In een redevoering, waarin hij zijn programma uiteenzette, zeide hij, dat Frankrijk op het ogenblik grotere hervormingen nodig heeft dan aan de vooravond van de Franse revolutie. Sprekende over de buitenlandse poli tiek zei Reynaud: „Mijn regering zou op nieuw de trouw van Frankrijk aan de ge dragslijn van het Atlantische verbond be vestigen". Over de Bermuda-conferentie zei hij: de drie grote bondgenoten zullen hun meningen uitwisselen om tot overeen stemming te komen over de middelen die het best geschikt zijn om de zaak van de vrede te dienen. Zij zullen daarbij tonen dat zij bereid zijn iedere gelegenheid, die hun wordt geboden, aan te grijpen om de span ning te verminderen". „Er zijn twee mogelijkheden om het vraagstuk van de West-Europese veilig heid op te lossen", zo vervolgde hij. „De eerste is algehele en gecontroleerde ont wapening. die een eind zou maken aan het gevaar dat is ontstaan door verschil in kracht tussen de militaire macnien ten Oosten en die ten Westen van het IJzeren Gordijn. Hierdoor zou een einde komen aan de angst in de wereld en de levensstan daard van de volken in het Oosten zowel als die van het Westen zou er door stijgen. Laten wij ernstig hopen dat degenen van wie deze beslissing afhangt de mensheid deze historische dienst zullen bewijzen". „Indien men er niet in slaagt tot alge hele ontwapening te komen, dan dringt een andere oplossing, op tactisch gebied, zich aan ons op. Deze bestaat uit het verkleinen van het verschil tussen de gewapende machten door herbewapening van de be dreigde volken. Elke militaire uitgave die niet strikt noodzakelijk is zou een aanval zijn op de levensstandaard van de volken. Wie durft er echter de verantwoordelijkheid op zich te nemen de krachtsinspanningen te ver minderen indien geen overeenstemming wordt bereikt?" Reynaud stelde de nationale vergadering voor een ultimatum toen hij in zijn rede zei, dat hij alleen een regering zou samen stellen, indien en nadat de Nationale Ver gadering de grondwet had gewijzigd in die geest dat er automatisch algemene verkie zingen zouden worden gehouden wanneer de regering werd omver geworpen vóór zij 18 maanden aan het bewind zou zijn ge weest. Hij merkte op dat zulk een wijziging bin nen tien dagen door het parlement kon worden aangebracht. Het ultimatum van Reynaud veroorzaak te grote opwinding bij alle partijen. De zit ting werd opgeschort zodra Reynaud zijn rede had uitgesproken. Vóór Reynaud stemden de gematigde conservatieven, twee derden van de radi calen, de helft van de Gaullisten, de meeste radicaalgezinden en de helft van de volks republikeinen. Er waren 89 tegenstemmers. Brits journalist gearresteerd Een Britse journalist, die verbonden is aan een van de twee Engelse dagbladen in Buenos Aires, wordt sinds Dinsdagavond door de politie aldaar vastgehouden, zo is Woensdag bekend gemaakt. De redenen van zijn arrestatie zijn niet bekend. Het Britse consulaat heeft een onderzoek ingesteld. ooooor- ~-«-r^-->-'Tnrxx>^-r*^nrr»oooooooorcxX)Cxxxy30000C IETS MINDER KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt maar tot het einde van de middag overwegend droog weer. Vrij krachtige tot matige wind. krimpend van Noord naar West. Iets minder koud. 29 Mei Zon op 4.29 uur. onder 20.46 uur. Maan op 22.21 uur, onder 4.20 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 28 Mei Hoog water: 3.15 en 15.40 uur. Laag water: 11.14 en 23.36 uur. Vrijdag 29 Mei Hoog water: 3.54 en 16.20 uur. Laag water: 11.56 en uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1