Opnieuw felle broodoorlog in Haarlem uitgebroken ZIJ KREGEN HET VERTROUWEN VAN HAARLEMS KIEZERS Nieuwe gezichten in Haarlemse raad Causerie over groei van het bedrijf Drie partijen in conflict DONDERDAG 28 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 il*. R. M. Spijksma overleden Duitse jongen kreeg acht maanden met aftrek Deelneming Van Waveren in Doesburgs bedrijf 250 JAAR ENSCHEDé Handelsvereniging Mej. A. W. H. M. Bolsius (KVP) II. Loerakker (KVP) Drs. F. A. Vissers (KVP) J. W. Adelaar (KVP) A. van der Veldt (KVP) Mr. dr. A. F. H. Schreurs (KVP) F. W. Knape (KVP) J. M. F. van Velsen S. W. Balm (KVP) (KVP) Mevr. mr. E. A. J. Schel- tema-Conradi (VVD) Ir. A. Stoffels (VVD) J. W. Th. Fihhe (VVD) Mr. J. G. Bettink (VVD) Mr. M. D. Proper H. C. Hennevelt (CPN) (CPN) Zes leden komen in de aanstaande zit tingsperiode van de gemeenteraad van Haarlem niet terug. Mejuffrouw mr. M. van Beek (Arbeid) en de heren J. van Boekhoven (Arbeid), Th. A. J. M. van Eyck en P. G. M. Ottolini (beiden KVr) hadden zich niet candidaat gesteld en de heren H. W. van Turnhout (KVP) en P. H. Vcoren (Comm.) zijn niet opnieuw gekozen. De zes nieuwe raadsleden zijn de dames M. v. d. Wall-Duyvendak, E. Sflbtz-Peper (beiden Arbeid) mr. G. J. H. de Leeuw en de heren D. Verbaan (beiden Arbeid), J. W. Adelaar en drs. F. A. Vissers (beiden KVP). Mevrouw M. van der Wal 1-D u y- v e n d a k was de echtgenote van wijlen mr. Sake C. van der Wall. Zij heeft ge studeerd aan de meisjes HBS en aan de huishoudschool en was enige tijd als huis houdkundige werkzaam. Mevrouw Van der Wall is lid van het hoofdbestuur van de Protestants Christelijke Werkgemeen schap in de Partij van de Arbeid, lid van het hoofdbestuur van de Vrouwenbond in de Partij van de Arbeid, secretaresse van de Haarlemse afdeling van de Christelijke federatie van jonge vrouwen, lid van de Prijzencommissie en lid van de Commissie van kerkelijke gezinszorg der Ned er lands Hervormde kerk. Mevrouw E. Smit z-P e p e r, zuster van het vroegere raadslid de heer L. Pe Te Heemstede is na een langdurige ziek te, in de leefstijd van 52 jaar, overleden ir. R. M. Spijksma, directeur van Openbare Werken. De overledene werd 14 Februari 1901 te 's Gravenmoer geboren; na aan de H.B S. te Amsterdam te hebben gestudeerd behaalde hij in 1924 aan de Technische Ho geschool te Delft de titel van civiel inge nieur. Na een werkkring als bouwkundig opzichter bij de gemeente Amsterdam, trad hij 16 September 1925 als bouwkundige in dienst bij de gemeente Heemstede. 1 Ja nuari 1929 werd hij bevorderd tot adjunct directeur en op 1 December 1945, na het overlijden van de heer J. Schelling, werd hij tot directeur van Openbare Werken be noemd. In de periode dat Heemstede zich buiten gewoon snel uitbreidde werd onder leiding Van ir. Spijksma een nieuwe bouwverorde ning opgesteld, die geheel aan de eisen van de tijd voldeed. Het centrale rioleringsstel sel, dat in Heemstede de voltooiing nadert, is voor het grootste gedeelte zijn werk ge weest. Eveneens was de overledene de sti mulerende kracht van de mechanisering bij de vuilnisophaaldienst, welke tot 1945 nog gedeeltelijk met paardentractie werkte. Dit bedrijf is met twee roltrommelwagens eco nomisch ingericht. Ook de berekening en uitvoering van verschillende bruggen, zoals de Zandvaartbrug, Glipperbrug, Van Mer- lenbrug, Zandvoortsebrug, Crayenester- brug. Marisbrug en Bronsteebrug behoor den tot zijn werk. Toen door de oorlog de wegen en plant soenen in Heemstede in een desolate toe stand waren geraakt, werd onder zijn lei ding het herstel op een verrassend vlotte wijze tej* hand genomen en uitgevoerd, zo dat Heemstede binnen korte tijd het oude verzorgde en fleurige aanzien weer herkre gen had. De teraardebestelling is bepaald op Za terdag 30 Mei om één uur op de Algemene Begraafplaats te Heemstede. per, is vroeger op een kantoor werkzaam geweest. Zij is secretaresse van de afdeling Haarlem van de Vrouwenbond in de Partij van de Arbeid. De heer D. Verbaan woont nog niet lang in Haarlem, docth is hier wel geruime tijd werkzaam. Hij is in 1904 geboren en was bij de koopvaardij tot 'hij te IJ mudden een functie kreeg in de vakbeweging. La ter werd hij te Haarlem opvolger van de heer A. Mars als secretaris van de Centr. Bond van werknemers in het Transportbe drijf en voorzitter van de Haarlemse Be sturenbond. Toen de heer Verbaan in de gemeente Velsen woonde maakte hij deel uit van de gemeenteraad aldaar. Mr. G. J. H. d e L e e u w is advocaat en procureur te dezer stede. Hij kwam in 1943 illegaal in Haarlem en heeft zich daarna blijvend gevestigd. Mr. De Leeuw is secre taris van de Katholieke Werkgroep van de Partij van de Arbeid. De heer J. W. A d e 1 a a r is op 12 April 1905 te Haarlem geboren en was vroeger werkzaam in de pharmaceutische groot handel. Sedert 1930 heeft hij zich geves tigd als drogist in Haarlem-Noord. In ver scheidene besturen heeft hij zitting, o.a. in de afdeling Haarlem van de R.K. Dro- gistenbond (voorzitter), in de Kern van de R.K. Middenstandsvereniging (secretaris), in het afdelingsbestuur van de KVP en in de vereniging De Stille Omgang. De heer F. A. V i s s e r s heeft in de eco nomie gestudeerd en i§ thans werkzaam als econoom van de ziekenhuizen Joannes de Deo te Haarlem, Utrecht en 's Herto genbosch. Hij maakt deel uit van het be stuur van de Sint Adelbertusvereniging. De Haarlemse rechtbank veroordeelde vanmorgen de twintigjarige wever M. S. uit Essen conform de eis van de officier van Justitie, mr. B. van der Burg, tot een ge vangenisstraf voor de tijd van acht maan den met aftrek van het voorarrest, dat reeds vijf maanden duurt. Aan het einde van het vorige jaar was de jongen naar Nederland gekomen om, zoals hij zei, een schip te zoeken waarmee hij naar Amerika kon vertrekken. Dit lukte hem niet en omdat hij toch op de een of andere manier aan de kost moest komen begon hij in diverse plaatsen van het land in te breken. In Zaandam nam hij uit een winkel geld, .sigaretten, en choco lade mee en in Lisse had hij vijfendertig gulden gestolen. De verdachte zal zodra hij in Nederland uit de gevangenis komt over de grens gezet worden. In Duitsland heeft hij namelijk nog een gevangenisstraf van ruim drie maan den tegoed. Opgericht is de W. A. Gerritsen en Zoon N.V. te Doesburg, ten doel hebbende het handeldrijven in granen en zaden, graan producten, fourage-artikelen en mineralen, het be- en verwerken daarvan enz. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 300.000. Geplaatst zijn 300 aandelen van vijfhonderd gulden, waarvan 140 bij Van Waveren's Ko ninklijke graanhandel N.V. te Haarlem. De overige aandelen worden volgestort door inbr*ng van de handelszaak W. A. Gerrit sen en Zoon te Doesburg. Directeur is de heer W. Th. F. M. Gerritsen. Commissaris sen zijn de heer J. P. Baas Jr. en mej. Th. M. Ch. W. Gerritsen. G. Mol (CPN) W. C. Bakker (AR) D. A. J. Spek (AR) L. Silvis (AR) Mr. A. Wensing (CHÜ) A. J. de Landmeter (CHU) Onder de gewelven van de Haarlemse sociëteit Teisterbant heeft de heer F. Mayer gisteravond het een en ander verteld uit de geschiedenis van de binnenkort 250 jaar bestaande Grafische Inrichting Joh. En schedé en Zonen, zijn uiteraard beknopt historisch overzicht aanvullend met bij zonderheden over de technische kant van het bedrijf. Spreker wees er in het begin van zijn causerie op, dat de N.V. de naam grafische inrichting voert, omdat met „drukkerij" slechts een deel van de werk zaamheden wordt aangegeven. De heer Mayer behandelde zijn stof enigszins bij wijze van inleiding tot de op 22 Juni te openen jubileumtentoonstelling in de Haarlemse Vleeshal en lichtte het gesprokene toe met enige demonstraties en een ruime hoeveelheid illustratief mate riaal. In grote trekken schetste hij de ont wikkeling van het ambachtelijke sinds de tiid, dat Izaak Enschedé (die eigenlijk Enscheda heette) zi.in meesterproef aflegde voor het drukkersgilde, naar de huidige groot-industrie. Het eerste boek, dat van de pers kwam, was een uitgave van de Psa'men Davids in 1713. Zijdelings ingaande on het Costervraag- stuk merkte de heer Mayer op, dat men eigenlijk niet zou moeten spreken van de uitvinding der boekdrukkunst, doch van die van het gieten van losse letters. In 1734 wei-den de Enschedé's eigenaars van een lettergieterij en kort daarna wisten zij de bekwame stempelsnijder Johan Michael Fleischmann aan hun bedrijf te verbinden. Dank zij diens kunstvaardigheid kwam men op een eigenaardige manier tot het druk ken van de eerste geTdswaardige papieren. Fleischmann vervaardigde namelijk een reeks bijzonder fraaie tekens voor de mu ziekdruk, waarvoor echter onvoldoende afzetmogelijkheid bestond, zodat men ze ging gebruiken voor het maken van ran den, die een waarborg voor echtheid vorm den, omdat niemand ze kon nabootsen. Tot aan de toepassing der fotografie kon dit systeem gehandhaafd blijven. Als merk waardige bijzonderheid vertelde de heer Mayer dat tot de eerste geldswaardige papieren, die het bedrijf verlieten, aan delen in een kaperschip behoorden! In de loop van zijn betoog schonk spre ker aandacht aan de exploitatie van de in 1737 overgenomen Opregte Haerlemsche Courant, aan nieuwe procédés ('zoals zink- druk en stereotypie) en aan de uitvinding van de thans nog voor banderolles ge bruikte snelpers in 1811, die een grote omwenteling teweeg bracht. Voorts behan delde de heer Mayer nog de galvano-plas- tiek en de in 1866 begonnen productie van postzegels. Uitvoerig stond de inleider stil bij de betekenis van het werk van de internatio naal vermaard geworden Haarlemse kun stenaar J. van Krimpen, die een einde maakte aan de overdadig versierde blad spiegel, uitgaande van de stelling dat een letter in de eerste plaats het prettig en rustig lezen moet dienen en dus voor alles eenvoudig, zii het daarom niet minder fraai, behoort te zijn. De Lutetia van 1927 was het eerste werkstuk van deze „vader der moderne typografie". Bijzonder vruchtbaar was zijn samenwerking met de Monotype Corooi-ation te Londen. Tenslotte behandelde de heer Mayer zeer summier enige van de voornaamste tech nieken, zoals de plaatdruk voor bankbil jetten en de rasterdiepdruk voor het zo natuurgetrouw mogelijk reproduceren van kleuren, bijvoorbeeld ten behoeve van re clamemateriaal van de bloembollenhandel. Ook bii de huidige stand van zaken, waar in de beheersing van het gehele ambacht heeft plaats gemaakt voor een ver door gevoerde specialisatie, bhift het leveren van kwaliteitswerk het eerste device. In het tweede gedeelte van de avond be antwoordde de heer Mayer talriike hem gestelde vragen en waren de aanwezige leden van Teisterbant in de gelegenheid zelf ean afdruk van een rijmprent te ver vaardigen. De Haarlemse Handelsvereniging hield he-w algemene jaarvergadering. Nadat de voorzitter, de heer P. Barend, zijn jaarrede had behouden en de notulen over het. jaar 19^2 waren goedgekeurd. de secretaris verslag over bet jaar 1952 uit. Het uitgebrachte jaarverslag van de nenninmne^stor was somber, doch de be groting voor 1953 stelde een batig saldo in het vooruitzicht. De voorgestelde wijzigingen in het huis houdelijk reglement, noodzakelijk gewor den door de indeling in secties (ambacht en industrie, detailhandel, vriie beroepen en biizondere bedrijven!, werden door de vergadering aanvaard. In de bestuursvacature werd gekozen de gestelde candidaat de heer C. J. Gerbranda, zodat het bestuur voor 1953 alsvolgt is sa mengesteld: P. Barend, voorzitter, F. W. Lichtenveldt, secretaris. R. Godtheln, pen ningmeester. J. Snaander, twredc voorzit ter. P Blokker. B. Blom, C. J. Gerbranda, A. G. Spaargaren, H. C. Vermeulen en M. A. van Zurk. In Haarlem zijn enkele broodbakkerijen er toe overgegaan de prijs van het wit brood te verlagen. Hierdoor zijn enige moeilijkheden ontstaan en de Haarlemse bakkerpatroons hebben zich in een Woens dagavond gehouden vergadering over deze aangelegenheid beraden om tot een alge mene prijsverlaging over te gaan. Een be sluit is nog niet genomen, omdat men zich nader in verbinding zal stellen met de Ne derlandse Bakkerijstichting. Zaterdag avond komen de bakkerpatroons opnieuw in vergadering bijeen. De heren S. Schaper, voorzitter van de R.K. Bakkersbond, afdeling Haarlem en K. J. Dijkstra, voorzitter van de Haar lemse Broodbakkerspatroonsvereniging, hebben ons meegedeeld, dat er zich in de laatste jaren moeilijkheden in het bakkers bedrijf hadden voorgedaan over de vast stelling van de prijs van het brood. In Haarem en Dordrecht waren tenslotte de laagst gestelde prijzen van ons land be paald en afgesproken was, dat coöperaties of bedrijven geen dividend zouden uit keren. De in Haarlem gevestigde coöpe ratie en bedrijven hebben zich aan de laatste afspraak gehouden en volgens de heren Schaper en Dijkstra heerste er de laatste maanden volkomen vrede. Onverwacht vernamen deze heren, dat Vermaat's Bakkerijen besloten had met ingang van Dinsdag j.l. de prijzen van het witbrood te verlagen. Zij menen, dat in dien de heer Vermaat van mening was ge weest,' dat er moeilijkheden waren, dat hij zich in verbinding had moeten stellen met de regionale bakkerscommissie (Neder landse Bakkerij Stichting), om de zaak te bespreken. Was men niet tot overeen stemming gekomen, dan had de heer Ver- maat alsnog kunnen besluiten maatrege len te treffen, aldus merkten zij op. De heren Schaper en Dijkstra deelden ons mee, dat de Coöperatie „Haarlem" in een brief aan de leden, die o.a. de brood bezorgers hebben uitgereikt, heeft bericht, dat er gelegenheid was korting te krijgen bij aankoop van kleding. Men diende zich dan met een firma in verbinding te stellen. De heer Vermaat. zag hierin een ontdui king van de bepaling, dat het verboden is voordelen te beloven bij verkoop van brood. Daarna is hij tot prijsverlaging van het brood overgegaan. De coöperatie is daarna gevolgd. De Regionale Bakkerscommissie is Dins dagmiddag in een snoedvergadering bij een gekomen en aan de besorekingen heb ben de heer Vermaat en de heer P. van Gessel van de coöperatie „Haarlem" deel genomen. De heren Schaper en Dijkstra zeiden, dat de bij hun organisaties aange sloten bakkerspatroons uitgenodigd wa ren voor een bespreking, die Woensdag avond gehouden is. Uit de vergadering kwam een voorstel om afhaalprijzen vast te stellen, hetgeen een verlaging van de broodprijs betekende. Een beslissing is niet genomen. De besturen werden uitgenodigd de zaak met de Nederlandse Bakkerij Stichting te bespreken, om te trachten als nog een oplossing te verkrijgen. Zij gaven aan het verzoek gevolg; Zaterdagavond volgt een tweede vergadering. De heren Schaper en Dijkstra hopen, dat een op lossing gevonden zal worden. Wij hebben over deze aangelegenheid ook gesproken met de heer S. Vermaat, directeur van Vermaat's bakkerijen. Deze verklaarde, dat hij zich gehouden heeft aan de afspraak om geen dividend uit te keren en daarom verwachtte hij, dat alle bakkerspatroons zich loyaal zouden ge dragen. Dit laatste is volgens hem niet geschied. Hij vernam namelijk, dat een bakker „retourbrood" (brood, dat be zorgers op een dag niet verkopen en de volgende dag tegen een lagere prijs kun nen verkopen) op dezelfde dag tegen een lagere prijs verkocht. Dan had de heer Vermaat bezwaren tegen klantenwerving door een firma. Deze trok er met een auto op uit, om toekomstige Haarlemmers, die nog in Apeldoorn. Zwolle enzovoort woon den, te bewerken. Een lunchpakket werd aangeboden. Van leden van zijn personeel vernam de heer Vermaat, dat een patroon bereid was korting te geven aan pensions, als in combinatie besteld werd. De heer Vermaat zeide, dat hij zeer te leurgesteld was, toen hij de brief van de Coöperatie „Haarlem" las over de korting bij aankoop van kleding. Daar de brief aan de kopers van brood was bezorgd, zag hij daarin overtreding van de bepaling over het beloven van voordelen bij verkoop van brood. „Dit deed de deur dicht", aldus de heer Vermaat, „en ik ging er toe over de broodprijs te verlagen. Ik betreur de gang van zaken zeer, vooral omdat er vrede was, maar men maakte het mij moeilijk. Ik had mij wel met de Nederlandse Bakkerij Stichting in verbinding kunnen stellen, maar dan gebruikt men juridische argu menten. Het gaat bij mij om een loyale uitvoering van het gentlemen-agreement. Gaarne ben ik bereid tot een oplossing te komen want mijn bedoeling is niet andere bedrijven kapot te maken". Bovenstaande mededelingen werden ons verstrekt op een persconferentie, uitge schreven door de heren Schaper en Dijk stra. Toen de conferentie begon verzocht de heer Vermaat, die toevallig vernomen had, dat zij gehouden werd, toegang tot de bijeenkomst, aan welk verzoek de heren Schaper en Dijkstra voldeden. Wij hebben ons in verbinding gesteld met de heer P. van Gessel, voorzitter der Coöperatie „Haarlem". Deze betreurde het, dat de heren Schaper en Dijkstra het ge tolereerd hebben de heer Vermaat aan de besprekingen te laten deelnemen. Hij kan zich begrijpen, dat de heren behoefte had den aan een bespreking met de pers, doch zij hadden de heer Vermaat niet in de ge legenheid moeten stellen het woord te voe ren. De heer Van Gessel zeide later bereid te zijn het standpunt van de coöperatie toe te lichten, als hij zich beter geörienteerd heeft, vooral omdat er besprekingen met de Bakkerij Stichting worden gehouden. D. J. A. Geluk (Arbeid) E. F. Albrecht (Arbeid) W. Mensink (Arbeid) J. J. Voogd (Arbeid) W. F. Happé (Arbeid) Mevr. T. Kerkhoff-Pet (Arbeid) M. J. Goedee (Arbeid) D. Verbaan (Arbeid) H. W. v. d. Giessen (Arbeid) J. Willemse (Arbeid) A. J. M. Angenent (KVP) Mevr. M. v. d. Wall- Duyvendak (Arbeid) J. A. Schippers (KVP) J. Prikkel (Arbeid) Mr. G. J. H. de Leeuw (Arbeid) G. K. Janssen (Arbeid) Mevr. E. Smitz-Peper (Arbeid) G. Blokdijk (Arbeid)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9