Grote werk van Hoge Autoriteit der KSG gaat nu beginnen Raad van Heemstede besluit tot flatbouw bij Het Oude Slot Alle kampioenen nu bekend in het schaakkampioenschap van Haarlem Bloemendaal Haarlemmermeer Lisse Zandvoort Interview in Luxemburg Investeringen in cokesproductie vormen het meest dringende probleem Expositieruimte in H.B.S.-A aan Zijlvest VRIJDAG 29 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 9 Gemeenschappelijke tuin wordt aangelegd door de gemeente Bejaarden Oudenhoorn komen naar Bloemendaal Christen Vrouwenbond De Luchtklievers Vaste aanstellingen bij Publieke Werken Aankoop van grond Crediet en borgstelling voor scholenbouw Subsidie jubileum SOS Tropische wildernis in televisie-uitzending Onderwijszaken Handenarbeid op gang van Anslijnschool Dokter Dikkenberg verlaat PTT Haarlem Verkoop muntpenningen door winkeliers Waar is McCarthy? Tennis Internationale kampioen schappen 8-12 Juli De gemeenteraad van Heemstede heeft Donderdagavond besloten over te gaan tot de bouw van zesendertig étagewoningen en twaalf ééngezinswoningen op een terrein van „Het Oude Slot", waarvoor credieten, respectievelijk van f 499.860 en f 146.338, nodig zijn. Ook werd besloten ten behoeve van de aanleg van plantsoenen in het midden van het blok een bedrag van f 9.000 beschikbaar te stellen. Hierover was verschil, van mening, doch met een stem tegen ging de raad accoord met het voorstel. Burgemeester m r. A. G. A. r i d d e r van Rappard sprak een kort woord ter nagedachtenis van ir. R. M. Spijksma, in leven directeur van Openbare Werken, die van 16 September 1925 in dienst dei- gemeente is geweest. De overledene was iemand met een hoge bekwaamheid, zijn werk werd zeer gewaardeerd en hij was geliefd onder hen, die met hem samen werkten. De gemeente heeft een groot verlies geleden en de burgemeester gaf uiting van dank en waardering voor het geen de prima arbeidskracht voor de ge meente gedaan heeft. Hierna verhieven de raadsleden zich enige ogenblikken van hun zitplaats. Straatnamen Bij het voorstel van B. en W. om aan wegen, Oostelijk van de Javalaan en Zui delijk van de Bankastraat, de namen te geven Leeghwaterlaan (15751650), Van Lyndenlaan (17511845) en Ir. Lelylaan (18541929) bracht mr. dr. Van Bruggen (CHU) hulde aan B. en W. voor het aanbieden van het voorstel. Ruim honderd jaar geleden werd Heemstede nog bedreigd door het water van het Haarlemmermeer. Het is goed, dat het nageslacht herinnerd wordt aan het werk dat de waterbouwkundigen verricht heb ben. Verkoop grond terrein „Het Oude Slot In antwoord op vragen van de heer Zegwaar t (KVP) over het voorstel tot verkoop van bouwterrein, groot 1121 vierk m., aan mevrouw A. Veldhuizen-Van Beu- sekom, bestemd voor de bouw van een dubbele villa, gelegen aan de Sportpark laan (terrein „Het Oude Slot"), voor de som van f 7500, deelde wethouder Van Houten (WD) mee dat het niet moge lijk is een gedeelte van het terrein te be stemmen tot speelterrein. Dat gedeelte ligt ongunstig. Indien het verkocht wordt dan zal het goed gebruikt worden. De raad verenigde zich met het voorstel. Flatbouw Bij het voorstel om over te gaan tot de bouw van 36' étage- en-12 ééngezinswo ningen op een terrein bi.i „Het Oude Slot" en tot aanleg van een plantsoen voor re kening van de gemeente zeide de heer Scheer (WD) bezwaren te hebben, dat de tuin door de gemeente aangelegd en onderhouden moet worden. Andere raads leden konden zich met het voorstel ver enigen, waarbij de heer Brink (VVD) vroeg particulieren bij de aanleg in te schakelen. De heer Zegwaart ver heugde zich er over, dat er wëer woningen gebouwd worden, maar de inhoud van 205 kub. m. vond hij te klein. Men dient het oog te richten op de toekomst. Ook brak hij een lans woningen te bouwen voor jonge mensen om de geestelijke volksge zondheid te bevorderen. Wethouder Van Lent (KVP) zeide, dat in het aanvankelijk plan een voorstel was opgenomen om een huurprijs te vra gen die f 4.30 per maand te hoog was. Een modus werd gevonden door de tuin te la ten aanleggen en onderhouden door de gemeente. Dit geschiedt alleen voor deze bouw. Bij normale bouw behoeft geen voorstel verwacht te worden. De inhoud is volgens de wethouder niet te klein, omdat bij flatbouw minder ruimte verlo ren gaat dan bij andere bouw. De ruimte is voldoende. Aan mevrouw Van Nispen- Van Wely deelde spreker mee, dat vooraf raadplegen met huisvrouwen moeilijk is, omdat niet iedereen de ingewikkelde teke ningen kan bestuderen. Hij zegde toe in de toekomst advies in te winnen bij de huisvrouwen, als het mogelijk is. Particu lieren bij de aanleg va:n de tuin in te scha kelen vond de wethouder lastig. De voorzitter deelde mede, dat het vraagstuk van beschikbaarstellen van woningen aan jonge mensen in andere plaatsen even moeilijk is als in Heemstede. B. en W. hebben open oog voor de geestelijke volksgezondheid. Er zijn ech ter nog te veel urgente gevallen. De voorstellen van B. en W. werden goedgekeurd. De heer Scheer stemde te gen het 'crediet voor de aanleg van de ge meenschappelijke tuin. Uitkomsten van de Flora Op een vraag van mr. Pliester over de uitkomsten van de Flora antwoordde de voorzitter, dat aan ambtenaren opdracht is gegeven de rekeningen op te maken. Het ziet er naar uit, dat het voor uitzicht voor de gemeente niet onwelge vallig zal zijn. De lieer Br ink vroeg hoe het stond met de uitvoering van werken door parti culiere bouwers. Wethouder Van Lent deelde mede dat voorlopig bepaald is, dat van het extra bouwvolume voor 55 wonin gen twee derde bestemd moet worden voor Het adoptie-comité Oudenhoorn, samen gesteld uit inwoners van de gemeente Bloemendaal, heeft de ouden van dagen van de getroffen gemeente uitgenodigd om op Zaterdag 11 Juli een bezoek aan Bloe mendaal te brengen. De bejaarden zullen tegen het einde van de morgen in Voge lenzang bij de grens der gemeente worden ontvangen, een rondrit door Bloemendaal maken en tenslotte zal hun een voorstel ling in het Openluchttheater worden aan geboden. Zij zullen eveneens door het adoptie-comité nog op andere wijze wor den onthaald. De naar schatting tachtig ouden van da gen zullen in twee autobussen reizen. Waarschijnlijk zullen de bejaarden van Abbenbroek. dat door Wassenaar is ge adopteerd, gelijktijdig een uitstapje ma ken naar deze Zuidhollandse gemeente. Abbenbroek en Oudenhoorn staan beide onder leiding van burgemeester Wentholt. Heemstedenaren en een derde voor an deren. Hiertegen zijn bezwaren en een nader onderzoek wordt ingesteld. De heer R e i n d e r s wilde de voorkeur geven aan arbeiders uit de gemeente. De heer Van Hees (KVP) zeide, dat de raadsleden na de uiteenzetting van de heer Apetz een betere versiering van de gemeente tijdens de Flora verwacht had den. Heeft de heer Apetz wel aan zijn verplichtingen voldaan? De voorzitter merkte op, dat om technische redenen niet alle plannen uit gevoerd konden worden. Mogelijk hebben de raadsleden een andere voorstelling ge maakt. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Theodora Alida. d. v. W. E. Kniep en M. J. Kreeft; Jacob Cornelis Adriaan, z. v. C. Buitenhuis en T. M. Geluk; Erik Eduard. z. v. M. P. W. Wind en M. Kla- renbeek; Anna Klazina, d. v. D. v. d. Poppe en J. Vreugdenhil; Hendrikus Jacobus, z. v. H. J. Jansen en E. M. Bruneel; Ronald, z. v. F. J. Makkinga en C. Solinger; Christina Agatha Maria, d, v. P. J. Steevens en A. H. van Gooi; Johannes Maria, z. v. P. A. de Clip- peleir en J. E. Mesman; Pieter, z. v. H. J. Clement en A. J. Hennink; Franciscus Aren- dinus Antonius z. v. F. A. M. v. d. Peijl en G. J. Schriever; Willebrordus Maria. z. v. A. Teeuwen en D. Vermeeren; Maria Antonetta, d. v. M. A. Bruijnzeel en H. Kranenburg; Leonardus, z.v. L. Kreike en J. Struik; Johan nes Petrus, z. v. J. Pijlman en W. J. Ebbers; Wilhelmina. d. v. A Loef en G. J. Eenink; Adolphus Theodorus Johannes Maria, z. v. J. J. E. Böing en M. A. Wiersum; Gesina Maria d, v. J. G. Franken en G. van Renswoude; Christina Maria. d.v. K. Kamerman en P. N. v. d. Hulst; Maryam Clementine Bernadette, d. v. C. N. L. Smulders en C. B. M, Midden; Ludovicus Joannes Cornelis, z. v. L. J. C. Buijtendijk en J. M. Nicolaas; levensloos kind van M. J. Wesseling en C- Glas. ONDERTROUWD: A. Vos en E. Lanser; J. G. Bakkenhoven en H. van Poecke; B. J. Hoeker en C. E. M. Lammers; J. Kaspers en J. S. F. Leuver; P. Guldemeester en C. Pecht; J. P. Rentenaar en K. Groen; Th. J. van Alphen en C. M. J. Dobbelaar. GETROUWD: B. Janbroers en J. C. Olij; C. Lucke en C. C. Half; G. G. Greeven en E. J. Corba; A. Biesheuvel en M. Knibbe; K. Markus en N. J. Verhoef; I. Slootweg en B. Oosterom; G. J. Fontain en C. van de Koppel. OVERLEDEN: Gerrit Veerman. 68 jr., echtg. van B. van Leeuwen; Johanna Kluck, 88 jr., ongehuwd; Jannetje de Haan, 83 jr., wed. van P. de Krijger. Donderdagavond hield de afdeling Lisse van de Nederlandse Christen Vrouwenbond haar 23ste jaarvergadering onder leiding van mevrouw Jongeboer-Lefeber. Mejuffr. Minderman gaf een overzicht van de af deling in het afgelopen jaar, waarna me vrouw Segers-Eggink het financieel ver slag uitbracht. De ontvangsten en uitgaven beliepen een bedrag van f 663. Er is een batig saldo van f 171. Medegedeeld werd dat f 50 aan het Rampenfonds was afge dragen. Mevrouw Ruijs-Belgraver las en kele gedichten voor en mevrouw Verwoerd- Hiemstra boeide de aanwezigen met zang. Afwisselend zong het dameskoortje lie deren. Een wedvlucht is gehouden van Corbeil, (afstand van 432 km.). Om 6 uur werden de vogels gelost en om 13.13 uur bereikte de eerste duif het hok. De laatste prijsduif kwam om 14.26 uur binnen. De uitslag was: N. de Kuiper 1. 2, 5, 23; A. de Wit 3. 15, 21, 25; P. Wijnhout 4, 16, 22. 28; G. Hoogkamer 6, 12, 18; J. van Dienst 7, 24; G. Paardekooper 8, 9, 14, 19; N. J. Dol 10, 17; B. Rijgersberg 11; J. Visser 13; C. Kaandorp 20; J. de Kuiper 26; H. v. d. Meer 27. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Willibrordus Maria, z. van G. van Gerven en A. H. Hoogkamer. GEHUWD: L. van Stijn en A. Faas; P. Th. J. Warmerdam en J. A. Wijtvliet. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Zandvoort is verhin derd op Woensdag 3 Juni a.s. zijn weke lijks spreekuur te houden. AANBESTEDING R.K. KLEUTERSCHOOL Maandag 15 Juni zal namens het R.K. kerk bestuur „Sint Agatha" te Zandvoort in het Patronaatsgebouw openbaar worden aanbe steed de bouw van een R.K. kleuterschool op een terrein aan de nieuw ontworpen weg bij de Dr. Gcrkestraat. B. cn W. van Zandvoort hebben de raad een voorstel doen toekomen voor het ver lenen van vaste aanstellingen, met voor enkelen bevordering in rang, van een ne gental arbeiders en enige leden van het technisch en administratief personeel bij de dienst van publieke werken. Het college van B. en W. vraagt de raadsleden goedkeuring voor het verlenen van een crediet van f 1300 voor de aan koop van een perceeltje grond, liggende in het wederopbouwplan „Zeereep-Noord", aan het Zuidelijk deel van de Dr. Metzgcr- straat, voor welk plan reeds voorbereidin gen worden getroffen voor spoedige reali sering. Deze grond is eigendom van de erfge namen van wijlen de heer A. Bertling te Aerdenhout. Voor de bouw van een tweede openbare kleuterschool in Zandvoort, thans in plan Noord, vragen B. en W. van Zandvoort de raad in te stemmen met hun voorstel tot het verlenen van een crediet van f 122.000. Het schetsplan, door de bouwkundig hoofd inspecteur van het lager onderwijs aan vaardbaar geacht, omvat een school, ge schikt voor 126 leerlingen, die onderge bracht worden in drie werklokalen met een afzonderlijk speellokaal, waarvan de zuivere bouwkosten f 68.000 bedragen. Voorts vragen B. en W. het fiat van de raad voor een gemeentelijke garantie voor een geldlening van f 140.000 met een loop tijd van. 40 jaar, voor de bouw van een Christelijke kleuterschool in de nabijheid van de Wilhelminaschool achter de Bre- derodestraat. Het bestuur der vereniging tot stichting en instandhouding van Christelijke scholen (op Hervormde grondslag) kan nl. deze lening aangaan voor de uitvoering van dit kleuterschoolplan. Gemeentelijke garantie wordt echter als eis gesteld. B. en W. stellen voor deze, op nader omschreven voorwaarden te verlenen. De gymnastiekvereniging „Oefening staalt spieren" zal in Januari van het vol gend jaar haar vijftigjarig bestaan her denken. Voor de uitwerking van plannen voor de viering van het jubileum werd een v/erkcommissie en een erecomité gevormd. Men heeft zich thans tot de gemeente ge wend met het verzoek, een subsidie van f 2.000 te willen verlenen, omdat de spor- Op de eerste dag van het tweedaags bezoek, dat Prins Bernhard aan de provincie Gelderland brengt, werd o.a. een bezoek gebracht aan een meubelfabriek te Wychen. Vol interesse keek de Prins naar het polijsten van de meubelenzodat hij niet merkte, dat de fotograaf knipte. (Van onze correspondent in Brussel) Of het werktempo van de Hoge Autori teit van de Kolen- en Staalgemeenschap steeds zó hoog is als op de dag toen wij onlangs de gast waren van de vice-presi dent, prof. Albert Coppé in Luxemburg, weten wij niet. De „Negen" van de Hoge Autoriteit waren die dag echter van 13 uur af tot 23 uur toe in conferenties gewikkeld en dus begon ons gesprek met de Belgische onder-voorzitter prof. Coppé eerst om 11 uur des avonds. De Hoge Autoriteit heeft thans 410 man personeel, maar men beseft na een bezoek onmiddellijk, dat zij met haar vier talen, haar instellingen en speciale commissies veel, zeer veel lager personeel nodig heeft, o.a. vertalers (die een universitaire graad Leve evenementen, waarbij o.m gedacht dienen te bezitten). Thans valt het belang- wordt aan massale turndemonstraties en rjjkgfe werk Qp de schouders van Gen rela_ het uitschrijven van wedstrijden met deel name uit het buitenland, hoge kosten me debrengen. Overwegende, dat dit alles van grote propagandistische waarde voor Zandvoort zal zijn, voelt het college in beginsel er voor, deze subsidie te verstrekken, maar is mèt de commissie voor de financiën van oordeel, dat f 2.000 te hoog is. Voorgesteld wordt daarom voor dit doel een subsidie van f 1500 in beginsel te verstrekken ten laste van de gewone dienst 1954. tief kleine groep mannen. Cokesproductie moet opgevoerd worden Prof. Coppé gaf ons als zijn oordeel te kennen, dat de Hoge Autoriteit zich bin nenkort volop aan haar lange termijn-op drachten zal kunnen gaan wijden. „Het meest dringende probleem vormen de investeringen, welke een verhoging van onze productie van cokeskolen en van voor Dank zij de volharding van wedstrijdleider P. de Bruin is het gelukt de wedstrijden om het persoonlijk schaakkampioenschap van Haarlem nog voor de zomervacanties te doen eindigen. Weliswaar zijn nog niet alle partijen gespeeld, doch de kampioe nen zijn allen bekend, waardoor het nog niet afgewerkte programma van onder geschikt belang is geworden. Jarenlang is de supérioriteit van G. Kroone (H.S.G.) op de 64 velden in Haar lem onaantastbaar geweest. Eenmaal werd hij verdrongen. Dat was door H. Bouw meester, destijds opkomend speler van Haarlem, die thans reeds een aantal keren in het nationale team uitkwam. Opnieuw is het een jeugdig lid van de Schaakclub Haarlem, dat met succes de greep naar de titel deed. Ditmaal de 19- jarige P. Brommer, die zich eerst door de voorronde werkte, om zich vervolgens met flinke voorsprong de sterkste in de eind strijd te tonen. Met belangstelling worden de verdere prestaties van deze ongetwij feld talentvolle speler afgewacht. De eindstand luidt: 1. en kampioen: P. Brommer (Haarlem) 3J/2 pnt.; 2. C. Ho- vingh (Het Oosten) 2 pnt.; 3. J. E. Stren- gers (Haarlem) 1L> püt.; 4 en 5. J. P. Verhoeff (H.S.G.) en G. Kroone (H.S.G.) beiden 1 pnt. uit 3. Klein profiteerde Dat degene die het laatst lacht, dat ook het best doet, werd opnieuw bevestigd in de finale le klasse. H. Steffers startte hier uitstekend en juist toen men dacht dat hij de titel zou behalen, volgden twee achter eenvolgende nederlagen. Het was H. Klein (H.W.P.), die hiervan profiteerde, al had Donderdag heeft in de Veemarkthallen te Den Bosch de overdracht plaats gehad van vee aan door de watersnood getroffenen in Noord-Brabant. Deze geschenkzending die bestaat uit ruim 200 dieren, is georganiseerd door een commissie van veehouders in Kampen en omgeving. Dit. kalfje wordt liefderijk onthaald door twee meisjes, afkomstig uit het getroffen gebied. hij hierbij de hulp nodig van P. Fris, die C. Hoogland terug wees. De eindstand luidt hier: 1 en kampioen: H. Klein (H.W.P.) 3V2 pnt.; 2. H. Steffers (S.S.C.H.) 3 pnt.; 3 en 4. P. Fris (Haarlem) en C. Hoogland (Het Oosten) 2V2 pnt.; 5. G. C. Hoogenes (Rolland) 2 pnt.; 6. J. Strij- bis (Rolland) 1% pnt. De Graaff snel In de finale 2e klasse speelde W. de Graaff (Het Oosten) zijn partijen niet al leen het snelst doch ook het best. Het langst werd hij bedreigd door P. N. Kaste lein, doch in de partij tussen hen beiden werd ook deze bedreiging, hoewel in tijd nood de toestand nog even précair leek te worden, opgeheven. De eindstand hier luidt: 1 en kampioen: W. de Graaff (Het Oosten) 4y2 pnt.; 2. P. N. Kastelein 3 pnt. uit 4; 3. M. M. de Rijk 1 pnt. uit 2; 4. J. Boeré 1 pnt. uit 3; 5. F. W. Barthel l/z pnt. uit 2; 6. L. Beyer: 0 pnt. uit 4. Kloos de beste In de 3e klasse eindigde de wedloop tus sen P. G. Kloos en J. H. v. Berkel aan vankelijk onbeslist. In de daarop volgende twee beslissingspartijen was P. G. Kloos (Haarlem) de sterkste. Hij scoorde iy2 pnt. en legde daarmee beslag op de titel. De eindstand is: 1 en kampioen: P. G. Kloos (Haarlem) 4 pnt.; 2. J. H. v. Berkel 4 pnt.; 3. P. v. d. Knijff 2i/2 pnt. uit 4; 4. A. R. de Kruyf Jr. 1 y, pnt. uit 4; 5. H. J. van Straaten 1 pnt. uit 3; 6. J. A. v. d. Putte 0 pnt. Toneel in Blijdorp De televisie-afdeling van de Vara geeft op 3 Juli een uitzending van het toneelstuk Emperor Jones" van Eugène O'Neill, op le voeren door de Rotterdamse Comedie, die dit stuk voor het volgende seizoen op het répertoire heeft genomen, met Otto bterman en Kees Brusse in de hoofdrollen. De schrijver heeft zich uitvoerig laten in lichten over de aard van de uitzending, alvorens zijn toestemming te geven. Het stuk, dat de nachtelijke vlucht door de rimboe van een verstoten negerkeizer behandelt, wordt uitgezonden uit de dier gaarde Blijdorp in Rotterdam, waar regis seur Willy van Hemert over de voor de entourage benodigde tropische gewassen de beschikking heeft. Het plantenmateriaal zal zodanig worden gegroepeerd, dat men de illusie van een tropisch oerwoud zal beleven. Men is reeds druk bezig met het africhten van een krokodil, een papegaai en enige Capucijner-aapjes, die straks een rol zullen moeten spelen. Jagers van de diergaarde, die thans in Zuid-Amerika zijn, zullen trachten nog een boa van een meter of vijf te vangen. Kapitein ter zee-arts A. W. Mellema zal Maandagmiddag het commando van het Marinehospitaal overdragen aan kapitein ter zee-arts E. W. Creyghton. Na een examen in de damesmodevak ken te Schiedam is als costumière geslaagd mej. Ankie van der Mey te Haarlem. cokesfabricage bruikbare kolen mogelijk zullen maken", aldus prof. Coppé. „In 1952 hebben de zes landen twintig millioen ton cokeskolen ingevoerd, en die hoeveelheid vertegenwoordigt een vijfde van ons totale dollar-tekort. Wij hebben er dus alle be lang bij, onze capaciteit van cokeskolen te verhogen. De Hoge Autoriteit bestudeert thans de mogelijkheden daartoe en subsi dieert ook studies en researchwerk, welke onze gemeenschap onafhankelijk kunnen maken van de invoer van Amerikaanse kolen." Voor de Negen is de eenheidsmarkt met haar duizend-en-een complicaties een bij kans onoverzichtelijk probleem. „Wij den ken ernstig aan de problemen, die opkomen in verband met de concurrentie tussen stookolie en kolen", aldus prof. Coppé. „In de gemeenschap zullen in de komende jaren honderduizenden huizen gebouwd worden, die allemaal verwarmd moeten worden. Wie zullen aan die bijkomende be hoeften voldoen? De kolenmijnen of de leveranciers van vloeibare brandstoffen? Het zou wel eens zó kunnen zijn, dat de concurrentie zich niet afspeelt tussen de producenten van de gemeenschap onder ling, maar tussen alle kolenproducenten te zamen en de leveranciers van huisbrand olie. De Belgische kolenprijzen „Ja, wie had daaraan gedacht, toen in 1950 te Parijs de onderhandelingen begon nen en het gehele debat werd beheerst door de vraag welke middelen men zou kunnen aanwenden om het grote prijsverschil tus sen de Belgische en de Duitse kolen te overbruggen? Toen de directeuren van de Belgische kolenmijnen begrepen hadden, dat het met de gemeenschap ernst gewor den was, begonnen zij in alle stilte maar zeer doelmatig met de modernisering van hun installaties. De Fransen hebben thans zelfs een procedure bij het Schuman- hof aanhangig gemaakt omdat de te goed koop geachte Belgische kolen de kolen- markt van het departement du Nord zou verstoren. Weer een bewijs overigens, dat de vele industriëlen slechts wijs worden wanneer hun het mes op de keel gezet wordt! In Nederland heeft de eenheidsmarkt tot gevolg gehad, dat de prijs voor industriële kolen met circa drie gulden per ton is ge stegen. De dure anthraciet-huisbrand steeg eveneens met drie gulden per ton. Men mag echter verwachten, dat de staalprijs een neergaande tendenz zal gaan vertonen. Deense en Oostenrijkse belangstelling- De staalvoorziening is overigens een veel ernstiger probleem dan men wel denkt. Oostenrijk en Denemarken zouden bijvoor beeld gaarne als „volledig lid" tot de ge meenschap toetreden, daar zij vrezen dat de landen van die gemeenschap hen in de periodes van hoog-conjunctuur niet vol doende staal zullen leveren. Dat het „Kleine Europa" der zes landen spoediger dan verwacht werd zou kunnen uitgroeien tot het Europa der Acht, is dus verre van denkbeeldig. Met Engeland bestudeert men momenteel de eventuele vormen van samenwerking in het z.g. „Joint Committee" (gemeenschap pelijk comité). Deze besprekingen zijn er in de eerste plaats op gericht om een for mule te vinden, waarbij de Engelse kolen in Europa vrij zouden kunnen worden in gevoerd, mits de prijzen eerst genivelleerd zouden worden. Dit is uiteraard vooral van belang voor de Europese kustgebieden. De Engelse kolenprijs zal echter niet zó laag blijven als zij thans is, want in Enge land bevat het budget nog milliarden francs aan subsidies. Wanneer deze worden weggewerkt, stijgen echter lonen en kost prijzen. De samenwerking met de Verenigde Sta ten komt thans wederom in het zoeklicht, nu president Jean Monnet naar Amerika is gegaan voor besprekingen met president- Eisenhower en minister Dulles. Het lag niet in de bedoeling dat een vertegenwoor diger van de Hoge Autoriteit al naar de V. S. zou gaan nu zij nog met zo veel in terne en externe organisatie-problemen zit. De reis wordt echter gemaakt omdat Mon net door Dulles geïnviteerd werd. Of uit de contacten van. Monnet, die op een Ame rikaanse investeringsbank zijn carrière be gon, een grote dollarlening aan de Hoge Autoriteit kan voortvloeien, is lang niet zeker, maar het zou in Luxemburg niemand verwonderen Kortom, uit het gesprek met prof. Coppé kregen wij de wel zeer positieve indruk, dat de vaart waarmede de Hoge Autoriteit is gestart, en die al zo'n indruk maakte op de traditioneel ingestelde administraties der zes landen nog maar een aanloopje vsas. Het grote werk zal r.u pas goed be ginnen In de eerstkomende gemeenteraadsver gadering, die op Woensdag 3 Juni zal plaats vinden, zullen enige interessante vraag stukken, die betrekking hebben op het on derwijs in Haarlem, ter sprake komen. Hiervan is vooral belangrijk het voorstel van B. en W. om voor de inrichting van een cxpositiegelegenheid in de Hogere Bur gerschool A met vijfjarige cursus (Zijlvest 25 a) een bedrag van ten hoogste 1560. beschikbaar te stellen. B. en W. zijn name lijk van mening, dat het van een bijzonder grote waarde is, dat op deze school, waar bij bij de opleiding het economische op de voorgrond staat ter bevordering van een harmonieuse geestelijke groei van de leer lingen, ook iets op het gebied van de kunst wordt gebracht. Tevens raden B. en W. de raad aan een bedrag van ten hoogste 1500 beschikbaar te stellen voor de verbouwing van de bo vengang van de Anslijnschool aan de Park laan in Haarlem. Deze gang zal in de toe komst voor een gedeelte gebruikt worden als handenarbeidlokaal. Ook in de Klaas de Vriesschool zullen enkele verbouwingen moeten plaats vinden. De kleedkamer zal tot garderobe verbouwd moeten worden. De bergruimte voor de gymnastiektoestellen in deze school zal verbeterd dienen te worden door het ver groten van de toegang, het slopen van de tussenwand en het op zaalhoogte brengen van de vloer. Tevens moeten er bij de gym nastiekzaal een waslokaal en een nieuwe kleedkamer komen. De vaste banken zul len uit het gymnastieklokaal verwijderd moeten worden en de kunstverlichting be hoort te worden voorzien van beschermde plafonniers. Voor de bedoelde verbeteringen zal een bedrag van ten hoogste 18.500 beschik baar gesteld diénen te worden. B. en W. stellen voorts de gemeenteraad voor het bestuur van de Vereniging tot stichting en instandhouding van Scholen met de Bijbel medewerking te verlenen tot het aanschaffen van leermiddelen ten be hoeve van de vorming van een parallel klasse van het zesde leerjaar aan de Julia na van Stolbergsehool en daartoe een be drag van ten hoogste 565 beschikbaar te stellen. Verder heeft de Koningin Emma- school dringend verduisteringsgordijnen nodig en in de Juliana van Stolbergsehool de Marnixschool, de Prins Bernhardschool en de Willem de Zwijgerschool moeten verduisteringsgordijnen en matten komen. In het totaal zal voor deze gordijnen en matten een bedrag van 1163 beschikbaar gesteld dienen te worden. Voor het aanschaffen van leer- en hulp middelen voor de Linnaeusschool is een bedrag van 2135 nodig. Tenslotte stellen B. en W. de raad voor aan de gemeentelijke handelsavondschool met vijfjarige cursus tot tijdelijk leraar in de Duitse taal te benoemen de heer W. H. Dedert te Haarlem met ingang van 17 April 1953 en tot tijdelijk leraar in de handels wetenschappen de heer A. E. van der Lin den eveneens te Haarlem met ingang van 14 April 1953. Morgenmiddag nemen directie en per soneel van het PTT-bedrijf te Haarlem af scheid van de bedrijfsarts, de heer P. M. Dikkenberg, die is overgeplaatst naar Den Haag. De heer Dikkenberg, die 45 jaar oud is, studeerde in Utrecht en Groningen en ves tigde zich in 1935 als huisarts in Goes, waar hij tien jaar zou blijven. In 1945 werd hij in Goes aangesteld tot schoolarts. Twee jaar later ging hij over in dienst van PTT en werd hij bedrijfsarts in Haarlem. Dokter Dikkenberg, die in 1940 medische hulp verleende aan de Franse troepen die Zeeland verdedigden en later op Zuid- Beveland illegaal werk verrichtte, werd voor de door hem toen betoonde activiteit twee keer door het Rode Kruis onder scheiden. Naar aanleiding van een verzoek van de Middenstandsvereniging „Haarlem" betref fende de» verkoop van gas- en electriciteits- penningen door winkeliers, stellen B- en W. van Haarlem de gemeenteraad voor met in gang van een door hen te bepalen tijdstip aan daarvoor in aanmerking komende win keliers voor de verkoop van penningen voor muntmeters voor gas en electrische stroom een vergoeding toe te kennen van een half procent van de waarde van de door die winkeliers tegen contante betaling van de gemeente aan te kopen penningen. De kosten voor 1953 worden op 3750.begroot. Het ligt in de bedoeling van B. en W. de verkoop van penningen aan het slachthuis te eindigen, omdat kan worden verwacht, dat in de door dit kantoor tot nog toe bestreken wijk in voldoende mate penningen door al daar gevestigde winkeliers zullen worden geleverd. Senator Joseph McCarthy, de Republi keinse voorzitter van de Senaats-subcom- missie van onderzoek naar on-Amerikaan- se activiteit, heeft Donderdag medege deeld dat hij Washington zou verlaten, zonder te vermelden waar hij heen ging. Van zekere zijde wordt gezegd dat hij via Parijs naar Duitsland ging, volgens ande ren zou hij nogmaals in het ziekenhuis worden opgenomen, maar van geen enkele kant was een bevestiging van deze be richten te verkrijgen. Het tournooi om de internationale kam pioenschappen van Nederland zal, zoals thans is komen vast te staan, van 8 tot en met 12 Juli op de banen van de Noordwijkse sportvereniging worden gehouden. De KNLTB is er in geslaagd een aantal buitenlandse topspelers voor deze kam pioenschappen te interesseren. In elk geval zullen de Austrailërs Hoad en Wilderspin van de partij zijn, alsmede Ayre of Rose. Voorts zullen in Noordwijk deelnemen: de Argentijn Morea, de Braziliaan Vieira, de Belg Devroe en de dames: Dorothy Knode- Head (V. S.), Jean Rinkel—Quertier (G. B.), Anne Shilcock (G. B.), Helen Fletcher en de Belgische mej. Mercelis. Getracht zal worden tijdens het tournooi in Wimbledon het aantal buitenlandse deelnemers voor de internationale kampioenschappen van Ne derland nog uit te breiden.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11