Russische zone in Duitsland krijgt nu ook een Hoge Conjnnissaris Amerika moet niet vervreemden van zijn bondgenoten Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Somber De haring is er Protest van Bonn tegen uitwijzing van De Jonge: Dief griste f 200 bij bankloket weg Semjonof terug in hogere functie Gematigd politicus zal het civiele bestuur leiden Deense volk aanvaardt nieuwe grondwet „Hulpprogram der VS kan 2 milliard minder" Waarschuwing van Eisenhower: Voorzichtig afstandnemen van Taft Het woord is aan... Toeristen mogen f 50 in het buitenland uitgeven Peking-troepen vervoerd door Britse schepen? Washington zet Rhee de pen op de neus 67e JAARGANG No 270 VRIJDAG 29 MEI 1953 De radicaal Mendès-France als formateur aangezocht „Britse inbreuk op Duitse grondwet" Hij kwam er niet ver mee Zoals de ouden zongen Eis van voorzitter der financiële Huiscommissie Malik bij Koningin Elizabeth „Peking-China hoort nog niet in de UNO thuis" Washington bevestigt McCarthy's beschuldigingen Bonn wil waarnemer op Bermuda-conferentie r Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 2-97e JAARGANG N^o 117 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman de toestand van frankrijk is slecht. Dat blijkt niet alleen uit de enorme schuldenlast van de Staat, die sinds het najaar opnieuw met een fantastisch bedrag is verhoogd, uit de steeds stijgende levens duurte en uit de onvoldoende productie, welker verhoging door een eindeloze reeks stakingen belemmerd wordt. Ook als men de uitputtende oorlog in Indo-China, met zijn grote verliezen, daarbij voegt is men niet aan het eind der rampzalige verschijn selen. De goudvoorraad van de staatsbank is ontoereikend geworden om nog meer schokken te kunnen opvangen, terwijl bij de boeren en een deel der welgestelde bur gers grote voorraden goud berusten. Jean Monnet, de grote man van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, verklaarde nog niet lang geleden dat als de Staat over dit goud beschikken kon, de financiële toe stand even- gunstig zou zijn als voor de eerste wereldoorlog. Het Franse volk is als collectiviteit rijk, maar de Staat is berooid. De Fransman vertrouwt het politiek be leid niet. De bodemschatten van zijn land zijn indrukwekkend. Hij is, in het algemeen gesproken, geenszins lui: hij werkt goed en snel en is als vakman kundig. Grote spaarzaamheid, die hem kenmerkt, ontaardt bij vele boeren weliswaar in gierigheid, maar er leeft ook een mate van volks kracht in. Het Franse volk is allerminst slap of futloos; het is in de kern sterk en gezond, zoals het in zijn historie zo vaak bewezen heeft door de energie en het door zettingsvermogen, waarmee het rampen te boven kwam. Ook in zijn moderne historie: na de verpletterende nederlaag tegen Duitsland in 1870 en tijdens de eerste we reldoorlog, waarin het na een zwak begin de kansen met merkwaardige snelheid deed keren. Het intelligentiepeil van het Franse volk ligt hoog; het is wellicht het hoogste ter wereld. Het heeft in zijn kunst en lit teratuur, in zijn wetenschap en zijn talrijke uitvindingen een machtige bijdrage tot de cultuur geleverd. Het bezit gelijk zijn schone land en zijn welluidende, bij uitstek klare en heldere landstaal een charme, waarvoor weinigen ongevoelig blijven. Maar het blijft met zo merkwaardige vol harding in zijn landsbestuur falen, dat menige waarnemer zich afvraagt of het on der het huidige régime niet reeds onbe stuurbaar is, hetgeen tenslotte tot een misschien gewelddadige ineenstorting en crisis op korte termijn zou kunnen lei den. Dat die tot dusver verhoed is vindt zijn verklaring in een soort politieke apa thie, waarin men in de naoorlogse jaren is blijven hangen en die als afzonderlijk ver schijnsel ook in andere landen valt waar te nemen. Maar zulke vermoeide gelatenheid zal niet blijven. Er leeft en groeit zo vaak meer onder de oppervlakte dan de uiterlijke houding en gedragingen van een volk tonen: meer dan het zelf beseft. Tot de dag, waarop de bom barst. Ook dat heeft Frankrijk in zijn geschiedenis ondervon den. Het uitbreken van de revoluties van 1789 en 1848 heeft er twee van de meest treffende voorbeelden van gegeven. Paul Reynaud heeft daar Dinsdagavond in de Nationale Vergadering aan herinnerd. Door de president der Republiek uitgeno digd om te pogen, een nieuwe regering te vormen, heeft hij de toestand in scherpe, niets verbloemende termen geschetst en gezegd: het huidige Frankrijk heeft meer hervormingen nodig dan dat van 1789. De misbruiken van vandaag zijn ingeworteld in het gehele economische leven. Veelvul dig gaat achter weelde misère schuil. Het levenspeil van velen is te laag, terwijl an deren in te grote luxe verkeren. Dat Frank rijk in het afgelopen jaar maar 80.000 hui zen gebouwd heeft (West-Duitsland 437.000) noem ik anti-sociaal, zeide Rey naud, zijn gehoor direct treffend door juist die vergelijking met Duitsland te bezigen. En het ontbreken van duurzaamheid in het bewind, dat het grootste gebrek van de Derde Republiek was, kenmerkt ook de Vierde. Daar moet een eind aan komen. U hebt kunnen lezen dat Reynaud daarop een zeer ingrijpend voorstel heeft gedaan: hij heeft een grondwetswijziging geëist, volgens welke de Nationale Vergadering automatisch ontbonden zou worden en dus tot nieuwe verkiezingen zou worden over gegaan, als de regering binnen achttien maanden ten val zou worden gebracht. Hij heeft daarbij verwezen naar de Engelse toepassing van het middel der Kameront binding. Hij had nog vele voorbeelden uit andere landen kunnen noemen. Maar de Franse politici zijn traditioneel doodsbe nauwd voor Kamerontbinding, sinds in de zeventiger jaren der vorige eeuw een pre sident der republiek van dat middel eens misbruik heeft gemaakt. En voor velen is „de partij" veeleer het doel dan het lands belang. Dat wil zeggen: het partijbelang overheerst in hun gedachten. Deze of gene noodzakelijke maatregel „kan niet toege past worden" en een ontbinding van het parlement dus wel het allerminst, als dat de partij op verlies van aanhang zou komen te staan. Terwijl bij een gezond democra tisch régime „de partij" nimmer een doel in zichzelf kan zijn, maar alleen een mid del om het landsbelang volgens bepaalde inzichten te dienen. Om de bevoegdheid te verwerven tot vorming ener regering om zijn „investi tuur" te verkrijgen, zoals dat heet moest Reynaud 314 stemmen op zich verenigen. Hij kreeg die niet. Misschien voorzag hij dat ook wel, maar wilde hij zijn kans te baat nemen om een aantal parlementariërs wakker te schudden en hen de ogen te openen voor het dreigende gevaar. Dat hij met een dergelijk voorstel toch nog een menigte stemmen behaalde 276 tegen 235, met 89 onthoudingen schijnt te duiden op gedeeltelijk slagen in die richting. Maar de meerderheid bleef blind voor de toestand, even blind als zij ken nelijk is voor de mate, waarin Frankrijks staatkundig régime invloed in het buiten land heeft verspeeld. Misschien zal een volgende candidaat voor de investituur profijt oogsten van Reynaud's optreden en meer bereiken dan hij'. Mocht dat zo zijn dan zou hij zich in een prestatie kunnen verheugen,een staats man waardig. Maar zal het zo zijn? R. P. Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam slaagde voor het eandidaats- examen Slavische taal en letterkunde drs. P. M. J. Hokkeling te Overveen, leraar Duits aan het Triniteitslyceum. Het visseizoen opent 1 Juni, bij het viswater prijkt een bord „Verboden te vissen", niets zou eigenlijk de rust van voorn of snoek of baars mogen verstoren, maar deze twee jeugdige hengelaars overtreden alle bepalingen en trachten toch een visje te verschalken. Een vraag in gemoede: Wat zoudt gij doen als ge koddebeier waart PARIJS Reuter). De president van Frankrijk, Auriol, heeft de radicale leider Pierre Mendes-France verzocht te pogen een kabinet te vormen. Mendès-France, voormalig radicaal mi nister van Financiën, zal Auriol vandaag meedelen, of hij deze poging zal onderne men. Hij had aanvankelijk de opdracht ge weigerd. Waarnemers geloven, dat hij maar wei nig kans van slagen zal hebben als hij de opdracht aanvaardt. Hij staat bekend als voorstander van een versoberingsprogram en heeft verscheidene malen verklaard, dat Frankrijk niet tezelfder tijd de oorlog in Indochina kan voeren en kan bijdragen aan de Europese verdediging. De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren de demissionnaire regering-Mayer gemachtigd de Banque de France te ver zoeken'tot 16 Juli a.s. uitstel te verlenen voor de terugbetaling van het in Maart j.l. ontvangen voorschot van 80 millioen francs. De terugbetaling moet feitelijk aan het einde van deze maand geschieden. Frankrijk pleegt met de regering der V.S. overleg over een voorstel om op het einde van Juni een voorschot van 160 millioen dollars te verstrekken op in de toekomst te verrichten offshore aankopen en op later te ontvangen economische hulp. xxxcoooooooooociooot>occooococoaxx>ooocoococoooocccoooccoc Vannacht om vijf minuten voor vijf heeft de Scheveningse logger „Zuider kruis", de Sch. 2, de eerste kantjes Hol landse Nieuwe op de nieuwe Tegeltjes- markt aan de Vissershaven te IJmuiden op Nederlandse bodem gezet. Voor ver dere bijzonderheden verwijzen we naar een van de binnenpagina's. XXXXXÖOOOCOOCOCOCODOOCJOCOCXDOCOOOOCCOODOOCOCCCOOOOOOCCOOC De Westduitse Bondsregering heeft thans in een brief aan de Geallieei'de Hoge Com missie haar standpunt ontvouwd ten aan zien van de uitlevering van de Bredase vluchteling De Jonge door de Britse bezet tingsautoriteiten. Zij oppert juridische be zwaren tegen het ingrijpen der Britten, na dat een Duits gerecht had vastgesteld, dat De Jonge volgens de Duitse wetgeving niet voor uitwijzing in aanmerking kon komen en is van mening, dat hiermee inbreuk is gemaakt op de Duitse grondwet, die asyl- recht voor politieke vluchtelingen erkent. Berichten in de Duitse pers als zou de Westduitse regeling voornemens zijn, in een nota aan de Nederlandse regering de terugvoering van De Jonge naar Duitsland te verlangen, worden van bevoegde zijde tegengèsproken. Duitse rechtskundigen zijn er van overtuigd, dat men geen rechts gronden zou kunnen aanvoeren om de te rugvoering te vragen. Op het ogenblik dat een loketbediende van de Incassobank op het Damrak te Amsterdam een bedrag van 200 aan een cliënt had uitbetaald, griste een man, die al enige tijd in de hal had staan wachten, het geld weg en rende ermee de straat op. Een 19-jarige bediende van een mineraal- waterfabriek, die voor een ander loket stond, zette onmiddellijk de achtervolging in. Door zijn kreet „Houdt de dief" werd de aandacht van voorbijgangers op de vluchteling gevestigd. De man werd om singeld en aan een politie-agent overgege ven, die hem naar het bureau in de War moesstraat bracht. Hij bleek een 39-jarige werkloze kapper te zijn, die reeds meer malen met politie en justitie in aanraking is geweest. Het geld, dat hij nog in zijn hand had, is naar de bank teruggebracht. Radio-Moskou heeft medegedeeld, dat in Oor.t-Duitsland de post van Hoge Commis saris is ingesteld. Deze post zal bekleed worden door Wladimir Semjonof, die tot voor enige weken politiek adviseur was van de Sovjet-Russische controlecommissie. Hij werd korte tijd geleden plotseling naar Moskou teruggeroepen en men meende in Westelijke kringen reeds dat hij in ongenade was. Voorts is bepaald, dat de opper bevelhebber der Sovjet-Russische troepen in Oost-Duitsland zich zal beperken tot militaire aangelegenheden alleen. Het Hoge Commissariaat zal in Berlijn gevestigd worden en het zal de belangen van de Sovjet-Unie in Duitsland behartigen alsmede toezicht uitoefenen op de Oost-Duitse autoriteiten, „opdat deze hun verplichtingen volgens de overeenkomst van Potsdam nakomen". De terugkeer van de Russische diplo maat Semjonof naar Berlijn in de functie van Russische Hoge Commissaris heeft in Bonn algemeen opzien gebaard, zowel in Duitse als in geallieerde kringen. Semjonof geldt als een diplomaat die een gematigde en tactvolle politiek voorstaat, die erop gericht zou zijn op de lange duur de vriendschap der Duitsers te winnen. Daarom werd zijn heengaan een maand geleden beschouwd als het begin van een periode van verscherping van het dwang- regiem. Inderdaad is deze verscherping onder zijn opvolger, Joedin, ingetreden. Semjonof keert nu terug als eerste Hoge Commissaris der Sovjet-Unie in Oost- Duitsland. De wijziging van de structuur van de Sovjet-controle (tot dusver stond ook de politieke controle onder de militaire bevelhebber) zou volgens ingewijden in socialistische kring er op kunnen wijzen, dat de Sovjet-regering haar politieke ver tegenwoordiger in Duitsland in toekom stige besprekingen over het Duitse vraag stuk zou willen betrekken. Daartoe heeft zij in Semjonof thans een gelijkwaardige partner voor de Westelijke Hoge Commis sarissen. De controle-organisatie in de Sovjet-zone is nu op dezelfde wijze als in West-Duitsland verdeeld in een militair bevel en een zelfstandige politieke con trole. Het enige verschil is, dat de Sovjet- Unie daarnaast nog een ambassadeur in Oost-Berlijn heeft. Deze treedt echter wei nig op de voorgrond. In Londense diplomatieke kringen ziet men in de reorganisatie een tegemoetko ming aan de Oost-Duitse wens om dezelfde diplomatieke status te krijgen als West- Duitsland. Voorts wijst men er op, dat de reorganisatie een officiële afwijking van de inhoud van de overeenkomst van Pots dam van 1945 betekent. De twee peuters, kinderen van K.L.M. steward Bos en steward Neudorffer, heb ben de oude spreuk „zoals de ouden zon gen, piepen de jongen" serieus genomen en zich in de uniform van steward en stewardess gekleed. Toen ze zich bij het hoofd van de Dienst Stewardessen, de heer De §toppelaar meldden, greep deze prompt zijn maatstok en bevond dat ze nog lang niet aan de vereiste lengte toe waren.... De nieuwe Deense grondwet is Donder dag bij volksstemming goedgekeurd. Volgens de bepalingen van deze grond wet wordt de 13-jarige prinses Margrethe, de oudste dochter van koning Frederik de troonsopvolgster inplaats van prins Knud, een broer van de koning. (Tot nog toe was troonsopvolging alleen in de manlijke lijn mogelijk.) Voorts zal Denemai-ken een een-Kamer- parlement. krijgen, de stemgerechtigde leef tijd wordt verlaagd van 25 tot 23 jaar en het parlement zal gedeeltelijk afstand kun nen doen van zijn souvereiniteit ten be hoeve van internationale samenwerking. De nieuwe grondwet zal op 5 Juni a.s. door koning Frederik worden getekend. Van de 2.586.000 kiezers stemden voor de nieuwe grondwet, slechts weinig meer dan het vereiste minimum van 1.163.700. Er waren 318.075 tegenstemmen. De rest van de stemgerechtigden onthield zich van stemming; hun aantal werd bij het aantal tegenstemmen opgeteld. In deze overeenkomst werd bepaald, dat tot het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland de controle in handen zou zijn van de opperbevelhebbers der Britse, Ame rikaanse, Russische en Franse bezettings troepen. Deze bepaling werd in 1949 door de Westelijke mogendheden van onwaarde verklaard, toen de onderhandelingen over een vredesverdrag reeds bijna twee jaar op e endood punt stonden. Daniel Reed, Republikein en voorzitter van de financiële commissie van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft Donderdag een beknotting van Eisenho wers program voor hulp aan het buiten land met 2 milliard dollar geëist. Dan zou nog 3,8 milliard dollar overblij ven voor toewijzingen in het komende be lastingjaar en hij geloofde niet, dat het hulpverleningsprogram daardoor in gevaar zou worden gebracht. Koningin Elizabeth II van Engeland heeft Donderdag de nieuwe Sovjet-Russische ambassadeur Jacob Malik in audiëntie ont vangen. Malik heeft de Britse Koningin zijn geloofsblieven overhandigd. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Eisenhower verklaard dat het mogelijk is, dat de conferentie op de Ber muda's zal worden uitgesteld tengevolge van de Franse kabinetscrisis. Volgens Eisenhower was het niet van zelfsprekend dat de conferentie van de Westelijke Drie tot een conferentie van de Gróte Vier zou leiden. Hij achtte de con ferentie der Westelijke Drie op zich zelf al belangrijk. De ontwikkeling van de toestand zou een conferentie van Vier moeten recht vaardigen. Hij opperde het denkbeeld dat de Grote Drie zonder agenda bijeen zouden komen en had premier Churchill voorgesteld dat de drie landen hun afvaardigingen zeer klein zouden houden. Eisenhower sprak voorts de waarschu wing uit dat „geen enkel vrij land alleen kan leven". Hij zeide het niet eens te zijn met de opvatting van senator Taft, die dezer dagen als zijn mening uitsprak dat de V.S. „de UNO maar moesten vergeten voor zo ver het Korea betreft". De president zei dat de V.S. niet eenmaal konden kiezen op. welke plaatsen in de wereld zij alleen wilden optreden en op welke wijze te zamen met bondgenoten en vrienden wen sen te handelen. Men kon het gevoel van geprikkeld heid en teleurstelling van mensen zoals Taft wel begrijpen wanneer ze bemerkten dat zij, „door iemand die W. L. Mackenzie King: De beloften van gisteren zijn de belastingen van vandaag. zij als vriend beschouwden, werden gedwarsboomd" Wanneer een land echter besloot „iets alleen te doen" in een bepaald gebied, dan moest het „overal alles alleen doen". China en de UNO Met betrekking tot China was de president van mening, dat communistisch China onder de huidige omstandigheden niet tot de UNO behoort te worden toegelaten. Hij voegde er echter aan toe dat het een zeer drastische maatregel zou zijn, indien de V.S. hun financiële steun aan de UNO zouden onthouden als dat land toch zou worden toegelaten. Op vragen betreffende de eisen van het Congres, dat Europese landen moeten op houden handel te drijven in niet-strate- gisch materiaal met China en landen ach ter het „IJzeren Gordijn", antwoordde Eisenhower, dat men hem had gewezen op bepaalde gevallen waarin de communisten zouden zijn geholpen met goederen uit Westelijke landen. Maar hij voegde hier aan toe dat het dwaas zou zijn te zeg gen dat de Westelijke mogendheden de positie, die zij wilden innemen, zouden kun nen veroveren, door te weigeren handel te drijven met volkeren die hun niet sympa thiek zijn. McCarran achter Taft De democratische senator McCarran heeft Donderdagavond medegedeeld, dat hij het eens is met de door Taft afgelegde verklaring, waarin deze de Amerikaanse regering vroeg zich voor te bereiden voor het afzonderlijk voortzetten van de oorlog in Korea, indien men niet spoedig tot een wapenstilstand zou komen. Verder heeft McCarran de raad gegeven het atoomkanon en elk ander wapen, dat de Verenigde Staten bezitten, te gebruiken om een einde te maken aan de oorlog in Korea. 1 Door wijziging van een aantal bepalin gen van de Deviezenreisbesehikking 1949 is het voor Nederlandse ingezetenen, die in het bezit zijn van een paspoort (voor België een Bewijs van Nederlanderschap), nu mogelijk 50.mee op reis te nemen naar het buitenland en dit bedrag daar te besteden voor reis- en verblijfkosten. Tot voor kort mochten binnenlandse betaal middelen alleen worden meegenomen met het oog op eventuele kosten, die na afloop van de reis bij terugkeer in Nederland moesten worden gemaakt. Dezelfde faciliteiten gelden thans ook voor een houder van een pas voor grens verkeer, die tot voor kort slechts 10. voor reis- en verblijfkosten in het buiten land mocht gebruiken. Voorts mogen door omwisseling van gul dens in het buitenland verkregen buiten landse betaalmiddelen voortaan tot het maximum van de tegenwaarde van 50. vrij worden in- en uitgevoerd. Van de we deruitvoer zijn echter in het buitenland verkregen dollars uitgezonderd. Bij terug keer in Nederland moeten deze aan een door de Nederlandse Bank gemachtigd wisselkantoor ten verkoop worden aange boden. De in- en uitvoer van het bedrag tot 50.mag ook buiten de doorlaatposten geschieden. In- en uitvoer van deviezen welke zijn verkregen op een toeristen-deviezenboekje zal echter steeds via een doorlaatpost moe ten plaatsvinden. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft in een verklaring be weerd, bewijzen te bezitten dat twee Britse schepen Chinese communistische troepen langs de Chinese kust hebben vervoerd na het uitbreken van de oorlog in Korea. De verklaring is een antwoord op de Britse argumenten, dat de eerder aange voerde bewijzen te vaag zijn. Het rapport zegt, dat het Britse schip „Perico" in Juni 1951 Chinese communistische troepen van een haven aan de Gele Zee naar de Paarl- rivier heeft vervoerd. In Juli van hetzelfde jaar vervoerde het troepen van Hainan naar de Paarlrivier. Het vaartuig stond geregistreerd bij een Britse maatschappij in Hongkong. Het voer onder Panamese vlag tot het in 1952 voor de sloop verkocht werd. Het andere Britse schip, de „Miramar" was in Juni 1952 met communistische troepen aan boord in Sjanghai aangeko men. Panama trok de registratie van dit schip in Augustus 1952 in. Gemeld is, dat na Juni 1952 de „Miramar" in handen van de Chinese communisten kwam. Londen gelast nieuw onderzoek Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver klaarde Donderdagavond naar aanleiding van deze Amerikaanse beschuldigingen, dat „sommige aspecten van de bewijzen nog nader onderzocht moeten worden". Op het ogenblik wordt onderzocht of schepen van Britse burgers, varend onder vreemde vlag, gedurende de Koreaanse oorlog communistische toepen hebben ver voerd. De V. S. hebben in de meest ondubbel zinnige termen laten weten, dat alle hulp verlening aan Zuid-Korea zal worden stop gezet, indien dit land zijn dreigementen om, ingeval van het sluiten van een wapenstil stand te Panmoendjom, de strijd alleen voort te zetten, poogt uit te voeren. Volgens gezaghebbende kringen te Seoel is aan president Syngman Rhee meege deeld, dat in dat geval zijn leger na dat van communistisch China het grootste in het Verre Oosten niet langer dan twee weken zal kunnen blijven bestaan. In Bonn is bekendgemaakt dat de West- Duitse regering stappen zal ondernemen om toestemming te verkrijgen voor het zenden van een Duitse waarnemer naar de Bermuda-conferentie daar het Duitse vraagstuk zeker een grote rol zal spelen bij de besprekingen van de Westelijke Grote Drie. AANHOUDEND KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met vanavond en van nacht tijdelijk enige regen, maar mor gen overdag overwegend droog weer. Matige tot krachtige wind, vannacht ruimend naar West tot Noord-West. Weinig verandering in temoeratuur. 30 Mei Zon op 4.28 uur. onder 20.48 uur. Maan op 23.11 uur. onder 5.16 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 29 Mei Hoog water: 3.54 en 16.20 uur. Laag water: 11.56 en uur. Zaterdag 30 Mei Hoog water: 4.34 en 17.01 uur. Laag water: 0.17 en 12.36 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1