„Zonder mechanisatie raakt woningbouw verder achterop Een keerpunt in de wereldgeschiedenis en een waarschuwing PANDA EN DE HAND-VIS Wereldnieuws PROF. IR. H. T. ZWIERS: Lezing voor Mij. voor Nijverheid en Handel Met V E L P O N zie je er geen barst van De radio geeft Zaterdag Commodore J. J. Moll 25 jaar bij KLM KLM-vliegtuig neemt ook passagiers mee Toch ió het zo Waar lag Thule? Een nieuwe fiets 7 DE GRAAF Kerkelijk Nieuws Bij de val van Constantinopel op de negenentwintigste Mei 1453 In Den Haag geen brom fietsen op rijwielpaden Matrozenkoor 25 jaar Lid van Uiver-bemanning bij Melbourne-race in 1934 Christchurch-race Hoogovenarbeider door vallend ijzer gewond VRIJDAG 29 MEI 1953 „De grote woningbouwproblemen waar mee men in ons land thans te kampen heeft, zouden ook zonder de invloed van de Tweede Wereldoorlog zij het in een andere vorm hebben bestaan. De goe derenproductie kon in het algemeen sinds het begin van de vorige eeuw door voort schrijdende mechanisatie de sterk stijgende bcvolkingscurve volgen. Maar in de bouw nijverheid verkeert de mechanisatie thans nog in het allereerste stadium". Dit zei de bekende Haarlemse architect, prof. ir. H. T. Zwiers gistermiddag in een uiteenzetting over de problemen van de woningbouivdie door hem in Brlnkmann werd gehouden voor het Departement Haarlem van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel. Hij vergeleek de bouwnijverheid met de textielindustrie, waarin de mechanisatie het eerst werd ingevoerd en ten volle ef ficiënt werd gemaakt doordat textiel een kort lopend consumptiegoed is. Bij de bouwnijverheid is het tempo van vernieu wing veel trager. Hij illustreerde dit tem po met het voorbeeld van Frankrijk, waar dertig percent van de bevolking thans nog in woningen van vóór 1750 huist. Nu op zeer grote schaal woningen moe ten worden gebouwd is er nog een andere moeilijkheid doordat de organisatie in het bouwbedrijf door zijn grote versplintering er zijn 30.000 aannemersbedrijven in om land nog aan de gilde-organisatie van omstreeks 1800 herinnert, terwijl in tal van andere productietakken veel groter en doelmatiger productie-eenheden zijn ont staan. De productie van woningen kan naar prof. Zwiers zeide alleen met de vraag mee als zij niet georganiseerd blijft op de wijze van 1800 maar in over eenstemming wordt gebracht met de normen en voorzieningen in andere De Denen, die voor een zelfde probleem stonden, hebben dit opgelost door zich van de eigendom van de grond niets aan te trekken en eenvoudig vergunningen te verstrekken „tot het hebben van opstal", die slechts voor een beperkt aantal jaren geldig zijn zodat een sanering in die ge vallen mogelijk wordt. Ook in Nederland zijn kort na de bevrijding adviseurs ge weest die ongeveer hetzelfde bepleitten, maar het is ndet gebleken, dat de regering er oren naar heeft gehad. Prof. Zwiers besprak voorts de twee vor men van particulier woningbezit. Huizen van privé-bezit en woningen van woning bouwverenigingen liggen voor een effi ciënte exploitatie te zeer verspreid. Bij de bouw moeten vaak zoveel mogelijk wo ningbouwverenigingen te pas komen. In dit verband herinnerde hij er aan in Am sterdam te hebben medegewerkt aan een bescheiden project dat gebouwd werd door 4 woningbouwverenigingen, die elk een ar chitect hadden aangesteld. „We moesten als architecten onderling wel tot een zeke re coördinatie komen om er wat orde en eenheid in te houden", zeide spr., die ver volgde: „Als we niet tot werkelijke be heers-, onderhoud- en bouweenheden ko men, dan moeten we wel achterop ra ken". Accent op rangschikking „U zult zich misschien afvragen hoe ik als architect de mechanisatie van de wo ningproductie durf te propageren", aldus prof. Zwiers. Een veelheid van mooie ge veltjes, hoe mooi op zichzelf ook, kan geen project van moderne stedenbouw meer zijn. Huizen zijn thans in het algemeen niet meer zoals eertijds tegelijk woning en bedrijfsgebouw. Een eis van deze tijd acht te hij: „zet niet parels op een rijtje maar vat ze in een neutraal fond van woning bouw De kwaliteit van het materiaal kan niet meer ais vroeger zijn: hout bijvoor beeld vindt thans zoveel aftrek voor an dere producten, dat men bii de „hout- takken van nijverheid. Grondbezit De ruimte, de grond is een niet minder moeilijke factor bij de woningproductie. De woningbouw is daardoor nooit een vrij bedrijf maar altijd gebonden aan regels, die door het bezit van de grond worden bepaald. In de tijd van vóór 1880 was dit geen probleem door het zeer lage tempo van vernieuwing: opstal en grond hielden beide hun waarde. „Thans is de mogelijk heid er dat de opstal kortere tijd meegaat, terwijl de grond zichzelf blijft", aldus de spreker, die er de aandacht op vestigde dat verscheidene steden in deze tijd zwe ren bij het erfpacht-systeem. Amsterdam bouwt grote wijken „op erfpacht", hetgeen impliceert dat de grond na 70 jaar volgens zekere voorwaarden onteigenbaar is, zo dat dan vernieuwing mogelijk is. Maar in het centrum waar hygiëne, verkeerssituatie en andere omstandigheden om vernieuwing schreeuwen is deze door de kwestie van het grondbezit ondoenlijk. De sanering van de Jordaanbuurt bijvoorbeeld is voor de maatschappij onbetaalbaar. ADVERTENTIE Dan moet U beslist onze uitgebreide collectie GAZELLE RIJ W IELE N komen zien, met de nieuwste creatie: GAZELLE SPORT SPECIAAL" Ww RIJWIELEN KLEVERPARKWEG 2' HAARLEM Vry entrée zonder enige verplichting Leden van de delegatie uit Nigeria, die momenteel in Engeland is ter bijwoning van de kroningsplechtigheden, betuigen hun gehoorzaamheid aan hun stamhoofd bij zijn aankomst op London Airport. boeren" in Scandinavië niet meer met hoge kwaliteitseisen voor deze grondstof kan aankomen. Ook zonder zich in het bijzon der op de vorm toe te leggen kan men veel bereiken door de rangschikking. Er zijn buiten ons land tal van aantrekkelijke voorbeelden van woningblokken, die door een aardige schikking aesthetisch goed tot hun recht komen. De verbinding er tussen en met de grote weg wordt door een klein voetpad gevormd. „Maar in Nederland wil men het zo niet omdat de bakker er dan met zijn kar niet bij kan komen. Derge lijke overwegingen zijn hier vooral ook bij de woningbouwverenigingen belangrijker. In een hoop opzichten zijn wij hier grieze lig conservatief. Vroeger werd bijvoorbeeld ook grote aandacht besteed aan kleurver schillen, waarmee men juist nu ook zoveel prettige afwisseling kan krijgen. Waarom zou dat nu niet mogelijk zijn", aldus be sloot prof. Zwiers. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Nieuwe-Tonge J. T. Door nenbal te Oene; voor Nieuwleusen H. C. Kranendonk te Woudsend. Benoemd tot vicaris te Ureterp-Siegers- woude Y. Strikwerda, cand. te Britswerd. Aangenomen de benoeming tot secr. van de Raad voor Kerk en School met stand plaats 's-Gravenhage O. V. Henkei te Alm- kerk. Geref. kerken Aangenomen naar Oosterend (Fr-.) H. Dijkstra, cand. te Engwievum. Chr. Geref. kerken Beroepen te Rozenburg W. H. Velema, cand. te 's-Gravenhage. Evang. Lutherse kerk Aangenomen naar Leeuwarden L. G. Chr. Grabrandt te Wildervank-Veendam. ADVERTENTIE ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT Om tenminste een reden moet de negenentwintigste Mei 1453, de dag waarop Byzan tium, Constantinopel, in handen van de Turken viel, herdacht worden: namelijk om een parallel in de geschiedenis van het Europa van 1453 en dat van nu. Die parallel toont aan, dat dit werelddeel, alle ervaringen van 500 jaren ten spijt, voor het be antwoorden van zijn cardinale vraag niet heel veel heeft bij willen leren. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 An gelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Amusementsmu ziek. 12.55 Een geslaagde doorbraak. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade-orkest en soliste. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Piano. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogramma. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Ka merorkest en solist. 16.15 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.45 Voor de jeugd. 17.45 Voetbalwedstrijd Frans tegen Nederlands Zaterdagelftal. 18.00 Amusementsmuziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Van het binnen hof. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Amuse mentsmuziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws, in Esperanto 23.25—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caauserie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 13.50 Week- journaal. 14.00 Platen. 14.45 Huismuziek. 15.05 Gavarieerde muziek. 15.30 Boekbesnre- king. 15.45 Platen. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Concertgebouw-orkest en soliste. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws, en commentaar. 18.20 Platen. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Congres over religieuze en kerkelijke Kunst. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Lichte muziek. 22.40 Hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Verzoekprogramma. TELEVISIE N.T.S. (gez. progr.) 22.0024.00 Relayering uit een Londens Theater van eh BBC-programma: „Gala Music Hall". BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Strijkkwartet. 14.00 Platen. 15.00 The Rake's Progress, opera. 17.45 Klankbeeld. 18.00 Orgel. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Ca baret. 21.00 Platen. 21.15 Gevarieerd pro gramma. 22.15 Verzoekprogramma. 2.300 Nieuws. 23.0524.00 Platen. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelin gen. Deel 1. (Op 224. 49, 42 en 31 m.). 22.00 22.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sport journaal. (Op 224 en 49 m.). Wel is de situatie fundamenteel anders geworden: toen, juist voor het tijdperk der ontdekkingen, van de verovering van de wereld door Europa, stond dit continent voor zijn duizelingwekkende vlucht naar de wereldheerschappij, en dit ondanks zijn verdeeldheid, ondanks de velerlei en tegen strijdige belangen, die zijn rijken en lan den van elkaar scheidden. Nu, alle waar schuwende gebeurtenissen en het vele ver goten bloed negerend, is dit Europa nog steeds vol onderlinge twisten, verdeeld en niet verenigd; ja, het wil zich noch door zijn vrienden, noch door zijn vijanden er toe laten brengen de zin van zijn geschie denis te vervullen en één te worden, of schoon het weet, dat maar één keuze over blijft: alle krachten te verenigen tot nieu we grootte en waardigheid, of onbekwaam en roemloos als Aziatisch schiereiland of Amerikaans bruggenhoofd te eindigen. Was dit Europa al niet 500 jaar geleden zo eigengereid met zichzelf bezig geweest, zodat het de blik vrij had gehad voor gro tere wereldgebeurtenissen, dan had het niet slechts een kleinood der christenheid, een schat van wijsheid en schoonheid, en een hoekbastidn van zijn vesting gered, en daarmee zijn Westerse plicht vervuld, maar ook de eeuwenlange oorlogen tegen de Turken zouden het bespaard gebleven zijn, en het zou een gevaar in de kiem gesmoord hebben, dat het later aan de rand van de ondergang zou brengen. Hoe de belegering en verovering van Constantinopel verlopen, wordt aan de leek het charmantst verteld door Stefan Zweig in de tweede zijner historische miniaturen „Sternstunden der Menschheit". Met een journalistiek meesterschap worden de sen saties dramatisch ten top gedreven, per sonen en gebeurtenissen effectvol gecon trasteerd. En het is waarlijk stof voor een epos, een homerische zanger waardig! Hoe daar Mohammed II plotseling de toegang tot de Zwarte Zee afsluit, terwijl hij op de Europese oever bij Rumili Hissar een ves ting bouwt; hoe hij van Adrianopel kanon nen van ongekende draagwijdte door ka ravanen buffels laat aanslepen, die dan de zeven kilometer lange muur van Theodo- sius, de ringmuur van Byzantium die elke aanval zou doorstaan, beschieten. Hoe die drie Genuese schepen en het Byzantijnse graanschip na de vreselijke windstilte toch ten laatste nog door de Turkse blokkade heenbreken, de beschermende keten van de haven passeren, en hoe daarop Mohammed in een enkele nacht, de nacht van 22 op 23 April, zijn vloot, 70 schepen, op glij- ijzers met buffels en mensen bespannen van de Bosporus over de landtong, de heu vel van Pera, laat trekken, en plotseling in de Gouden Hoorn verschijnt. Ook deze ge weldige prestatie, evenals het transport der kanonnen door Thracië, zijn technische topprestaties van een tyranniek en fana tiek despoot, die de wereld van aanschijn kunnen doen veranderen. Steeds enger sluit zich de wurgende ring. Europa zwijgt, elk verzoek om hulp, alle noodkreten, alle waarschuwingen sterven weg. Geen der staten wil begrijpen, dat het hier nauwkeurig beschouwd ook om zijn eigen zaak gaat, niemand hoort het „tua res agitur. Europa". Verstrikt in eigen twisten, rivaliteiten, zorgen over prestige en huismacht, lieten ze Oost-Rome aan zijn lot over. Het scheepje, dat stoutmoedig op verkenningstocht van Constantinopel uit brak, keerde na drie weken terug: geen ontzet, geen christelijke vloot, geen schip te zien op de verre zee. Dat was de 23e Mei. Zes dagen later, na een beleg van 40 dagen, begint de storm loop van de Turken. Ze vallen in drie gol ven aan: eerst de ongeoefende Basji-Ba- zoegs, die er enkel zijn om zich te laten ADVERTENTIE LET OP!! Keukenstoelen, beuken gelakt12.65 Keukentafels, alle maten vanaf10.35 Alle maten klompen en klompsokken. DE KLOMPENCENTRALE is voordeliger Pr. Leüdsstraat 10 - Haarlem - Tel. 11784 doden en de verdedigers te vermoeien, dan de Anatoliërs, en ten slotte de beste, de hardste soldaten van de toenmalige wereld, de Janitsjaren. Tweehonderdduizend be legeraars tegenover nog niet het tiende deel verdedigers. De beslissing brengt de ver geten Kerkaporta, een kleine poort van de binnenste vestingring, die men, naar gezegd wordt, per vergissing niet gesloten en on bewaakt had gelaten en waardoor de vijand in het hart van de stad kan komen en de verdedigers in de rug aanvallen. Constan- tijn XI valt in de strijd, Mohammed Il-el Fatich (de veroveraar) of Bujuk(de Grote) noemen hem de Turken rijdt als over winnaar de stad binnen. Drie dagen is By zantium aan de veroveraars_ vrij gegeven om te plunderen. Zij staaii ih niets bij de Vandalen ten achter, die onder Geiserik bijna 1000 jaar eerder de West-Romeinse zuster onteerd hadden. Sindsdien blinkt van de kerk der Heilige Wijsheid, de Hagia Sophia, ae Oostelijke Dom van de Chris tenheid, de Halve Maan. Nu schrok Europa wel op, werd zich bewust een peiler, een deel van het beste van zichzelf te hebben verloren. Het was te laat: in 1529 reikte de Turkse vloed voor de eerste keer tot aan de poorten van We nen en had niet vooral deze stad toen reeds en in 1683 opnieuw weerstand geboden aan de aanvallen van de Turken, dan zou de teerling over het lot van Europa reeds 500 jaar geleden geworpen zijn. H. St. De kantonrechter te 's-Gravenhage heeft een inwoner van Zoeterwoude veroordeeld tot een boete van f 1 omdat hij met zijn bromfiets had gereden op een rijwielpad in het Haagse Bos. De kantonrechter achtte het rijden met een bromfiets op een rijwielpad strafbaar indien er geen kentekenbewijs is afgege ven. De ambtenaar van het O. M. had het feit niet strafbaar geacht en ontslag van rechtsvervolging geëist. Hij was van me ning dat een bromfiets als rijwiel moest worden beschouwd. Hij zal van het vonnis in beroep gaan. Het Matrozenkoor onder leiding van Theo van Elferen bestaat 25 jaar. Behalve in ons land zong het in Frankrijk, België, Zwitserland, Luxemburg en Italië. Tot nu toe heeft het koor nimmer een cent sub sidie ontvangen en steeds zelf in zijn on derhoud voorzien. Het bestuur van het Holland Festival heeft het Matrozenkoor uitgenodigd zijn medewerking te verlenen aan de uitvoering van de „Psalmus Hun- garicus" onder directie van Antal Dorati op 26 Juni in de Kurzaal. De heer J. J. Moll, commodore op de Azië-Australië-route van de KLM, vierde gistermiddag zijn zilveren jubileum in dienst van, deze maatschappij. Hij studeer de aanvankelijk aan de zeevaartschool, maar toen hij in 1925 een kans kreeg om als leerlingvlieger bij de militaire lucht vaart in Indië te komen, pakte hij deze leans met beide handen aan. Nog in het zelfde jaar behaalde de heer Moll zijn brevet. Toen hij drie jaar later in Ban doeng de heer Plesman ontmoette trad hij in dienst bij de K.L.M. Velen hebben hem gistermiddag gehul digd. Namens de directie van de K. L. M. sprak de heer J. van Balkom waarderende woorden aan het adres van de jubilaris. Hij memoreerde de belangrijkste gebeur tenissen in diens „vliegleven": het deelne men aan de Abel Tasman-vlucht in 1931, het winnen van de Melbourne-race in 1934 en zijn arbeid gedurende de oorlog toen majoor Moll in Engeland het 320ste esqua- dron oprichtte en later voor het Coastal Command tal van vluchten over vijande lijk gebied maakte, onder meer naar Mos kou en Noorü -Afrika. Ook het hoofd van het vliegbeirljf van de K.L.M.de heer A. D. Snitz'a uitte zijn waardering voor het werk commodore Moll, die hij als een voort, oor het gehele personeel stelde. In zijn dankwoord 2ei de jubilaris, wiens echtgenote eveneens in de hulde werd be trokken, dat hij tegen het vliegen maar één bezwaar heeft: het nachtvliegen. „Ik hoop, dat er nog eens een koninklijke ver eniging van internationale luchtreizigers zal bestaan, waarvan de leden er slechts prijs op stellen van 's morgens zes uur tot 's avonds zes uur te vliegen, maar na die tijd in een comfortabel hotel willen ver blijven". Deze woorden verwekten grote hilariteit onder de aanwezige collega's van de heer Moll, die twee jaar geleden reeds de pensioengerechtigde leeftijd bereikte, maar er de voorkeur aan gaf te blijven vliegen ondanks het nachtvliegen. Het K.L.M.-vliegtuig dat op 8 October van Londen naar Christchurch in Nieuw- Zeeland zal vertrekken in de handicap afdeling van de Christchurch Race zal emigranten en andere passagiers meene men. Het ligt in de bedoeling van de K.L.M. de vlucht op de gebruikelijke wijze uit te voeren. Alleen zullen de vluchtduur, 't op onthoud op de grond en het aantal tus senlandingen zo kort en zo klein mogelijk worden gehouden. Op de grond zal niet worden overnacht en daarom zullen met deze vlucht geen kinderen worden ver voerd. Het is nog niet bekend met welk vlieg tuig de K.L.M. aan de tocht zal deelne men. Ook de bemanning is nog niet aan gewezen. In principe is ingeschreven met een „Douglas DC-6a „Liftmaster", een Lockheed „Super Constellation" en een Douglas DC-6b. Het zal van de tijden waarop de twee eerstgenoemde machines worden afgeleverd afhangen met welk type de K.L.M. aan de vlucht deelneemt.' Het vliegtuig zal vermoedelijk als vrachtvliegtuig naar ons land terugkeren uit Nieuw Zeeland. In samenwerking met de desbetreffende autoriteiten is besloten dat alle in Nieuw Zeeland wonende Ne derlandse emigranten met de terugkeren de machine een geschenkpakketje van een kilogram voor familieleden in Nederland kunnen meezenden. De PTT' zal een speciale postzegel en poststempel uitgeven voor de race. De zegel heeft een frankeerwaarde van 25 cent. De K.'L.M. zal ten behoeve van phi- latelisten bijzondere enveloppen uitgeven. Bij montagewerkzaamheden in de gloei- ovenhal van de „Breedband" werd gister ochtend de arbeider H. J. v. d. W. uit Haarlem, werkzaam bij de firma Hogen - birk, getroffen door een vallend stuk con structiewerk. Met letsel aan de rug en een gebroken rechter onderbeen is hij in het Rode Kruis ziekenhuis opgenomen. 53. „Dus als ik het goed begrijp, heeft die heer, die jullie Joris Goedbloed noemen, mij mijn eigen vis verkocht?", vroeg pro fessor Bottebleker. „Precies", antwoordde Panda. „Wel, wel, wel", zei de geleerde, „maar dan moet die Joris oneerlijk zijn, weetje!" „Ik weet het", zei Panda droevig. „U drukt het nog zacht uit", riep Pat, „be- korrah, wat is het jammerdat wij juist bij professor Mekker waren, toen dat schurk u dat vis verkocht!" Dat was het inderdaad en het-was ook zéker jammer, dat Pat en Panda nu bij professor Botte bleker waren, terwijl Joris de handvis aan professor Mekker trachtte te verkopen! De schelm had zich, na zijn succesvolle on derhandelingen met professor Bottebleker, onverwijld naar liet adres van professor Mekker begeven en maakte nu een ele gante buiging voor deze geleerde. „Profes sor", zei hij, „ik heb vernomen, dat ge ge ïnteresseerd zijt in biologische phenomenen. Ge zult dan ook ongetwijfeld verheugd zijn te verhemen, dat ik u een gegarandeerd rasechte handvis kan leveren tegen een spotprijs!" ADVERTENTIE Bonkaarten. De Oost-Duitse regering heeft besloten met ingang van 1 Juli weer rantsoenkaarten voor levensmiddelen ter beschikking te stellen van een groot deel der bevolkingsgroepen, die deze vier weken geleden moesten afstaan. Met ingang van 1 Mei waren de rant soenkaarten van alle werkgevers van meer dan vijf presonen, onafhankelijke zakenlieden, advocaten en dokters, als mede de gezinnen van deze personen, ingetrokken. Westelijke waarnemers raamden, dat ruim twee millioen per sonen door deze maatregel werden ge troffen. In de afgelopen dagen was de stroom van vluchtelingen uit Oost- Duitsland naar West-Berlijn opnieuw gestegen tot boven de 2000 per dag, vooral als gevolg van deze maatregel. Brand. Vijftienhonderd vluchtelingen in Zuid-Korea zijn dakloos geworden doordat een hevige brand in jiun kamp te Taegoe heeft gewoed. Asyl. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft een resolutie aan vaard, waarin de Poolse piloot Jarecki, die met een Mig-straaljager naar het Westen vluchtte, permanent asyl in de V.S. wordt verleend. Diepzeeduik. Volgens een bericht uit Na pels zou de 69-jarige professor Piccard midden Juni nabij de eilanden Capri en Ponza een poging ondernemen tot een duik van 3000 meter in de Middel landse Zee. Vijf jaar geleden deed Piccard een poging in zijn duikerklok aan de Afrikaanse Westkust tot 4000 meter onder de zeespiegel af te dalen. Nadat zijn duikerklok bij een proef- duik, waarbij zij onbemand was, werd beschadigd, zag Piccard van de diep zeeduik af. Prof. Piccard steeg 21 jaar geleden in een stratosfeerballon tot een hoogte van 16.201 meter. Ongevaarlijk. Het feit, dat een toiletbe- diende in een Amerikaanse gemeente gebouw van 1936 tot 1939 lid van de communistische partij is geweest, be tekent niet een gevaar voor de veilig heid van de staat, aldus heeft de Ame- kaanse rechter Aron Steuer uitgemaakt. De betrokkene was door een commissie voor ambtenarenzaken ontslagen als zijnde een gevaar voor de nationale veiligheid. Rechter Steuer bepaalde nu, dat de toiletbediende in zijn functie moet worden hersteld. Lof. Het Bostonse blad de „Christian Science Monitor" heeft deze week in een artikel de Nederlandse grondwets wijziging geprezen, waardoor over dracht van een deel van de souvereini- teit aan een bovennationaal lichaam mogelijk is geworden. Het blad wijst er op dat Nederland het eerste land is, dat een dergelijke beslissing heeft ge nomen. Storm. Een zware storm, gepaard gaande met slagregens heeft het centrum en Zuiden van Chili geteisterd. Minstens zes personen werden gedood en velen gewond; 5000 werden gedwongen hun huizen te verlaten. Recettes. Bij de cassa's dei4 Arrïëfïkaanse bioscopen is verleden jaar 108.000.000 dollar minder binnengekomen dan in 1951. De cijfers voor die jaren waren respect. 1.170.000.000 en 1.278.000.000. De teruggang wordt geweten aan de televisie en de federale vermakelijk heidsbelasting van 20 procent. Bom. Honderden vacantiegangers op het strand van Mablethorpe in Lincolnshire (Engeland) zochten Woensdag overijld een heenkomen, toen zij zagen dat een overvliegende straalbommenwerper „iets" liet vallen. Het was een bom, die op korte afstand van een groep mensen in het zand tot ontploffing kwam en een flinke krater in het strand sloeg. Reeds eerder zijn er klachten geweest van inwoners van dorpen in de buurt, dat bommen van vliegtuigen, afkomstig van de nabijgelegen oefenbasis te Salt- fleet, in achtertuinen waren terecht gekomen. Tempelbrand. De aan de God van het Huwelijk gewijde Shinto-tempel te Izoemo (West-Japan), een van de oud ste en bekendste heiligdommen in Japan, is gedeeltelijk door brand ver nield. De schade wordt geschat op vijf millioen gulden. Gewapend beton. De centrale pilaar van het te Bonn in aanbouw zijnde ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft het begeven en bij nader onderzoek vond men complete bierflessen in het beton van de pilaar. Men weet niet, of dit aan moedwillige sabotage of louter onver antwoordelijkheid van de arbeiders te wijten is. Bovendien ontdekte men fou ten in de reeds opgetrokken muren en deze fouten zouden, wanneer de pilaar thans niet was bezweken, later zeer ernstige gevolgen gehad kunnen hebben, aldus de bouwpolitie. WE hebben de vorige maal aangetoond, dat Thule, waar de zeevaarder Py- theas een nacht had waargenomen die slechts twee a drie uren duurde, in de buurt van de 64e breedtegraad moet heb ben gelegen. Door deze plaatsbepaling is de pas afgesneden aan de veronderstelling dat met Thule de Shetland eilanden, de Faröer,e.d. zouden zijn bedoeld,zodat alleen om naar de naam Thule te dingen, te zwak acht, hebben we een doorslaggevend mo tief achter de hand gehouden. Ten tijde van Pytheas was IJsland n.l. volkomen on bewoond, zodat er geen sprake kan zijn ge weest van honigwinning door de bevol king, noch van handelsscheepvaart. Nadat IJsland omstreeks 863 door de Noorman Naddod was ontdekt, werden er wel sporen Midden-N oorwegen en IJsland overblijven gevonden die wezen op een vroegere aan- als de enige serieuze candida- ten die naar de naam Thule kunnen dingen. Tevens hebben we aangehaald, dat op Thule destijds honig werd gewonnen en dat het land vrij ge regeld moet zijn bevaren. Door deze simpele medede- V lingen is plots ook IJsland van de candidatenlijst geschrapt. Op IJsland wordt n.l. geen honig ge wonnen. In de eerste plaats ontbreken op dat eiland de bijenkolonies en voorts wordt de gerst daar niet geteeld, welk gewas, volgens de berichten, op het eiland Thule als honigbron zou hebben gediend. Wan neer er voorts sprake is van een meer of minder geregelde scheepvaart op Thule, kan dit in oude tijden uitsluitend de uit wisseling van waren tot doel hebben ge had. IJsland leverde echter destijds geen producten op, die door de omliggende lan den niet zelf konden worden voortgebracht, zodat een zeereis van 6 dagen heen en 6 dagen terug, op geen enkele wijze het ge vaar en de moeite kon vergoeden.' Voor degeen die deze argumenten, op grond waarvan IJsland wordt uitgesloten wezigheid van mensenmaar deze overblijfselen duidden op een Christelijke bevol king en moeten daarom af komstig zijn geweest van Ierse geestelijken die zoals de Ierse kronieken uitdruk- kelijk vermelden -— -als éér ste kolonisten omstreeks het jaar 795 naar het onbewoonde eiland zijn getrokken en zich in Papyli aan de Zuid- Oostkust verscheidene maanden hebben opgehouden. Vóór de achtste eeuw is IJs land, althans voor zover nauwkeurige na sporingen hebben uitgewezen, totaal on bewoond geweest. De enige streek die op grond van de geografische breedte en andere omstandig heden in aanmerking komt om met het ge heimzinnige Thule te worden geïdentifi ceerd, is Midden-N oorwegen, de streek rondom Drontheim. Maar zo zullen de lezers opmerken Thule was een eiland en Noorwegen is gécn eiland!" Inderdaad, maar dit is toch niet zo tegenstrijdig als het lijkt. Dat zal morgen blijken. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2