ZE VEN DA GEN Eerste Hollandse N ieuwe binnen Kort en bondig *zBrieven aan de redactie P1UCE HOTEL Ruim een ton voor houten hulpscholen Locomotief en Rudge Aankoop garage voor Haarlems ziekenvervoer NZH boerde best tijdens Flora Trouwauto's Tentoonstelling van „Vondelkwartier" Van mensen en dingen onder de Damiaatjes VRIJDAG 29 MEI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 „Zuiderkruis" verrast IJmuiden met 60 kantjes Speelplaats Damstraat wordt verfraaid Nico van Schagen Zonen Burgerlijke Stand van Haarlem Plan voor RK meisjes- Ulo aan Orionweg Examens VICHY PILLEN VICHY PILLEN (Van onze verslaggevers) Op het moment dat twee IJmuidense vis- lossers elkaar bü het havenkantoor van de Vissershaven begonnen te vertellen wat zij het laatste over de radio hadden gehoord omtrent de vijf huistoe jagende loggers, stak de Scheveningse logger Zuiderkruis, SCH 2, om kwart voor vijf vanmorgen de scherpe neus tussen de pieren van IJmui den. Schipper Abraham Rog de beman ning kent hem niet anders dan als schipper Bram voer, met alle tweehonderdveer tig paarden van de Bronsmotor bij, op de ingang van de Vissershaven aan en stootte om tien voor vijf tegen de wallekant om het voortrosje over te geven. De Zuider kruis van rederij J. J. v. d. Toorn uit Sche- veningen was dit jaar de eerste logger, die van de 56° Noorderbreedte de Hollandse Nieuwe op Nederlandse bodem zette. De jacht op de eerste haring, die spannend was maar teleurstellend wat de vangsten be treft, was daarmee gewonnen. Twee grote expeditiewagens stonden van nacht om 3 uur al gereed op de nieuwe Tegeltjesmarkt. Het zou gaan spannen tussen twee schepen uit Scheveningen, wist men te vertellen. De SCH 2 „Zuiderkruis" zou om 4 uur binnenlopen en de SCH 201 „Sigurda" dacht omstreeks hetzelfde uur aan de wal te liggen. Een van de mannen zag over de Noor- derpier een vuurtje aankomen. Slechts een vuurtje op het voor mastje van een schip en er werd al dadelijk voorspeld, dat het de „Sigurda" moest zijn. De contouren werden voor de pier steeds duidelijker en voor het inmid dels tot vijftien man aangegroeide groepje op de kant leed het toen geen twijfel meer: de zwarte boorden, de lijnen van een nieuw schip, dit moest en zou de „Zuiderkruis" zijn, de winnaar van de haringjacht. Met de minuut kwam het schip nader. Om tien minuten voor vijf vlogen de eerste lijnen van het voorschip naar de wal en riep de jongste aan boord: „Nou, Aai, we zijn toch fijn de eerste". Van vier schepen Deze zestig kantjes werden door de com binatie, waarin de „Zuiderkruis" voer, in twee schoten aan boord gehaald. Op 56° 10' haalde de „Zuiderkruis" in de nacht van Dinsdag op Woensdag één kantje uit de vleet en de Woensdagnacht bracht twee kantjes, in totaal drie. De andere schepen uit de combinatie twaalf in totaal visten in beide nachten rond de „Zuider kruis". Donderdagmorgen om 5 uur had de „Zuiderkruis" de vangsten van de an dere schepen aan boord. Deze waren 26 kantjes van de SCH 250, 16 kantjes van de SCH 236 en 15 kantjes van de SCH 45.Toen begon het jagen. De motordrijvers haalden uit de kar wat er maar uit te halen was. Over de radio hoorde de bemanning hoe de SCH 201, „Sigurda" aan de rederij meldde dat ze ook onderweg was. Met achtenveertig kantjes. Beide schepen lie pen even snel, maar de „Zuiderkruis" had één winstpunt. Het schip werd vorig jaar pas uitgehaald en is nog zo goed als nieuw. De „Sigurda" daarentegen telt al wat jaar tjes met zijn motor. Te laat, „Sigurda" De logger SCH 201, „Sigurda", rondde om vijf minuten over half zes de Noorder- pier en kwam nog met goede moed op de haven aan. Over de radio had schipper W. Korving gehoord dat er nog drie schepen achter hem lagen. Van de „Zuiderkruis" had hij niets gezien of gehoord. Zou die dan al voor hem.Bij de ingang %'an de Vissershaven kreeg Korving de bevesti ging, want daar stoomde de „Zuiderkruis" al weer naar buiten, op weg naar Scheve ningen. Grijnzend maar toch vriendschap pelijk hebben de twee bemanningen elkaar aangekeken en zelfs toegezwaaid. De „Si gurda" bracht tien kantjes eigen vangst mee en 38 kantjes van de „Nelly" SCH 39. Ook hierbij werd zo snel mogelijk gewerkt om de vrachtwagens vol te stouwen. In Scheveningen Om kwart over zes rolden de beide vrachtauto's met de vangst van de „Zui derkruis" de Scheveningse vishal binnen en de broodmagere omroeper van Scheve ningen, Gijs de Klink, had op dat moment nog maar net zijn ronde gemaakt om den volke het heuglijke feit kond te doen. Maar ADVERTENTIE Orchestre Carlo Monti met de bekende radiozanger Eddy Canzoni spelen elke dag in de Miramar Bar en Restaurant van het NOORDWIJK AAN ZEE Iedere Zondagmiddag Thé - Dansant vanaf 4 uur Telefoon K 1719-2345 men sliep nog in Scheveningen, zodat al leen de vishandelaren en visvrouwen op de haltegels stonden om het zeebanket te keuren. Schipper Korving: „Dat is het risico" Willem Korving, schipper van de SCH 201 „Sigurda", die als tweede haringjager vanmorgen met zijn 48 kantjes in IJmui den binnenviel en even dacht, dat hij num mer een was, stond een uur later in de Scheveningse hal, waar zijn buit prach tige kleine haring van ruim duizend in een kantje eveneens per vrachtauto binnen kwam. Zijn logger is vóór de nieuwe teelt niet meer op de helling geweest om te „knip pen en te scheren" en daaraan schreef hij het toe, dat hij tweede werd: de aangroei ing op de scheepshuid scheelde hem snel heid op de winnaar SCH 2 „Zuiderkruis". „Maar dat is het risico", zei de verslagen schipper sportief. Afslag De heer J. Zoetmulder, adjuct-directeur van Schevenings afslag, heeft om half acht zijn volkje, belust op de nieuwe haring, verwelkomd in de versierde mijn, waar de twee allereerste kantjes van de SCH 236, een vangst meegenomen door de „Zuider kruis", met optimisme zijn ingezet op 1000 en door de reder J. J. v. d. Toorn zelf gekocht werden voor 455, oftewel in de kleinhandel 75 cent per haring. De prijs schommelde om de 450 a 400, waarna afslager Pasman wat reëler inzette op 500 en de prijs zakte tot 397, om daar geruime tijd op te blijven staan en later te dalen tot rond de 300 of even daaronder. Besomming van 21.476 De totaalbesomming van de eerste ha ringjager voor 60 kantjes werd 21.476 (voor eigen vangst en die van drie ploeg genoten). In IJmuiden kwamen vanmorgen voorts binnen de KW 29 „Margrieta Maria" met 28 kantjes als de eerste Katwijker en de VL 97 met 20 kantjes, de VL 85 met 71Vz, kantje. In ons blad van 19 Mei hebben wij in een verslag van een onderhoud met wet houder D. J. A. Geluk reeds bericht, dat B. en W. de raad zouden voorstellen over te gaan tot de aanschaffing van enige houten hulpscholen. Thans is het daartoe strekkende voor stel verschenen. De raad wordt een crediet van in totaal f 106.600.gevraagd voor een houten hulpschool met twee lokalen aan de Lek straat en een met vier lokalen en een hoofdenkamer op het terrein bij de zwem inrichting aan de Houtvaart. In deze hulpscholen zullen zowel klas sen van het openbaar als van het bijzonder onderwijs worden gehuisvest. B. en W. delen de gemeenteraad mee, dat het speelterrein aan de Damstraat, als gevolg van de wijziging in de plannen van de Neder landse Handel Maatschappij N.V. met onge veer 200 M2. kan worden vergroot. Hoewel het het college in verband met de bestem ming van de grond niet gewenst voorkomt, dat aan het speelterrein een definitief karak ter wordt gegeven, verdient het niettemin aanbeveling daaraan enkele verbeteringen aan te brengen, die tevens het aanzien enigs zins kunnen verfraaien. Het terrein zal be tegeld worden en een hegbeplanting zal wor den aangebracht. Als bovendien tegen de achterkanten van de percelen enige beplan ting wordt aangebracht kan een aantrekke lijker aanzien worden verkregen. Voor het in orde maken zal een bedrag van 3700.— nodig zijn. ADVERTENTIE GROOTSTE KEUZE BIJ GIERSTRAAT 40—42 - TELEFOON 17768 HAARLEM, 28 Mei 1953 GEHUWD: 28 Mei, E. H. Warmer en M. M. Rompa; G. B. Bouwer en H. J. Keur; W. Chr. Cobelens en R. Erdtsieck; G. IJzerman en A. Krabbendam. BEVALLEN van een zoon: 25 Mei, E. p. G. Bosman—Hutsemakers; 28 Mei, P. Beune Hendriks; J. van MaasErdsieck; M. B. Wyckelsma—Kensen; K. Voetelink—Lam mens; A. J. MozerDijkshoorn. BEVALLEN van een dochter: 25 Mei, E. C. Auévan Slooten; 26 Mei, J. M. van den Eisenvan der Vosse; 28 Mei, G. H. G. Vonk Maassen. OVERLEDEN: 26 Mei, W. M. W. Pot de Vin—Boer, 84 j., Westerhoutpark; C. van Wieringen, 76 j., Ravelingsteeg; 27 Mei, Th. Koningde Vijlder, 65 j., Reitzstraat; A. de Kuiper—van Diemen, 71 j., Kamperlaan. Vanmorgen om tien voor vijf werd de tros overgenomen van de Sch 2 „Zuiderkruis", de logger, die met 60 kantjes maatjesharing aan boord de jaarlijkse haringrace won. Het schip meerde in IJmuiden met de „Sigurda" (Sch 201) vlak op de hielen. Foto: de schipper van de Sch. 2, Abraham Rog, demonstreert met zijn mannen de kwaliteit van de Hollandse Nieuwe. B. en W. hebben de Haarlemse raad voorgesteld de garage met twee bovenwo ningen aan Lorentzplein 41/42 aan te kopen. Deze aankoop waarmee een bedrag van bijna zestigduizend gulden is gemoeid, met inbegrip van de noodzakelijke ver bouwingen en verbeteringen staat in verband met de toekomstige gemeentelijke exploitatie van het ziekenvervoer in Haar lem, waarover wij in ons blad van 18 Mei reeds berichtten. Op het ogenblik huurt de gemeente de helft van de garage van de Haarlemsche Autocentrale N.V. ten behoeve van de stal ling van de drie ziekenauto's en een per sonenwagen van de firma Mathot. Er is in Haarlem echter behoefte aan vijf ziekenauto's. Tot de aankoop van twee ziekenauto's zijn dan ook reeds voorbe reidingen getroffen. Bovendien zullen in de toekomst ook meer personenwagens aangeschaft dienen te worden. Daarom is de aankoop van de gehele garage gerechtvaardigd, omdat alleen dan voldoende stallingsruimte voor het gehele wagenpark aanwezig is. De beide bovenwoningen zullen te zijner tijd kunnen worden gebruikt voor de huis vesting van chauffeurs, hetgeen belang rijke practische voordelen zal bieden. Bij de N.Z.H. heeft men na de sluiting van Haarlem-Lichtstad en de Flora 1953 druk werk gehad om de staat van ver kochte kaartjes op te maken. Hieronder volgt een specificatie van het voor de N.Z.H. lang niet ongunstige re sultaat: Op de tram- en buslijnen werden ver kocht: 90.000 plaatsbewijzen met inbe grip toegang Flora; 16.000 plaatsbewijzen met inbegrip toe gang Keukenhof; 50.000 plaatsbewijzen voor rondritten in Haarlem Lichtstad en Heemstede; 28.250 avondretours naar Haarlem, waarvan 10.700 op de lijn Zandvoort- Amsterdam; 7.800 op de lijn Leiden- Haarlem; 8.250 op de lijn Haarlem- IJmuiden: 1.500 op de lijn Den Haag- Haarlem. De rondritten door Kennemerland waarvoor 600 plaatsbewijzen werden afgegeven bleven, tengevolge van de slechte weersomstandigheden, beneden de verwachtingen. .JGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXX'OOOOOOOCOOOOOOOQOOOOOOOOOOOOOOOC Het bestuur van de Rooms-Katholieke U.L.O.-school voor meisjes „St. Lucia" aan de Generaal de la Reestraat heeft de Haar lemse raad verzocht op grond van de Lager- OnderwUswet gelden ter beschikking te stel len voor de bouw van een school aan de Orionweg. B. en W. hebben de raad voorgesteld dat zij hierover prae-advies zullen uitbrengen. De St. Lucia-Ulo heeft, zo vernemen wij, behoefte aan een nieuw gebouw. Het is een dubbele, dus achtklassige school. In het nieu we gebouw zullen echter twaalf lokalen moe ten worden geprojecteerd, oradat er ook vaklokalen nodig zijn. Op het ogenblik be schikt de school daar niet over. ADVERTENTIE Amsterdamsche Rijtuig My., Haarlem Kinder knutselwerk Het winterwerk van de speeltuin „Von delkwartier" is ten einde; de werkstukjes die de kinderen op de clubjes vervaardig den, zijn echter voltooid en worden in het clubhuis van de vereniging tentoongesteld. Langs de wanden van het gebouw zijn ta fels opgesteld met de producten van jeug dige speeltuinleden. Heel aardig vonden wij de rangschikking van het geheel door de enthousiaste leiders en leidsters. Wat de kwaliteit van de werkstukken betreft: duidelijk merkt men hierin de invloed van het critisch oog van de docenten op. Men leert de kinderen in groepsverband netheid, wijst op kleinigheden die voor een goede indruk van het geheel beslissend kunnen zijn en laat aan de andere kant de kinde ren volkomen vrij in het kiezen van on derwerp en kleur. „Het valt lang niet altijd mee", verze kerde ons een der leiders van de figuur zaagafdeling. De meeste groepen bestaan uit zo'n veertig jongens en wordt er een collega ziek dan draag je de verantwoor ding voor het hele stel". Te uitbundig worden de jongens echter niet. Gewoonlijk bestaat er veel belang stelling voor het maken van aardige voor werpen uit triplex. „Natuurlijk zijn er veel ongeduldigen bij", zegt het hoofd van deze afdeling nog. „Én allemaal willen ze zo gauw mogelijk verven. Dat doen ze het liefst, bij voorkeur in felle kleuren". Wij hebben heel wat geslaagde proeven van handigheid en goede smaak bewon derd. Schemerlampjes, bonte harlekijnen, een molen en zelfs een keurig uitgewerkte brug. Van techniek en auto's houden de oudere jongens het meest, dat is ook de leider van het meccano-clubje met ons eens. Alleen kan de belangstelling voor het begonnen werk ineens verdwijnen. Vandaar dat wij dit seizoen met drijfwerk begonnen zijn. Hierbij wordt met een echte boor geknut seld, wat natuurlijk bij de jongens in de smaak valt". Asbakjes, houders voor lucifersdoosjes enzo staan als bewijzen van de verrassende re sultaten op de witte tafel. Verder zijn er dan nog de specifiek- vrouwelijke groepjes, die onder het wa kend oog van deskundige dames handwer ken en rietverwerken. Achter de gebruike lijke slabbetjes en kleedjes, boekenleggers- en omslagen kan men dan soms iets ge waar worden van het wezen van het kind dat ze maakte: de onrustige robbedoes, die veel grote steken breide tot een ongelijk geheel. De precieze jongedame, die, de wangen rood van inspanning, niet rustte tot ze op een werkelijk fraai resultaat kon bogen. De collectie voorwerpen uit pitriet is groot en goed. Biedermayer mandjes, tafelmatten en ceintuurs bleken rijkelijk vertegenwoordigd. „Het materiaal is duur", vertelde ons het hoofd dezer afdeling. Maar de resul- taten doen dit bezwaar licht tellen. Van de allerkleinsten zijn er aardige knip- en plakstukjes geëxposeerd. Ouderen maakten dozen en schrijfmappen uit oude ansichtkaarten. „Vondelkwartier" kan met recht trots zijn op de werklust van haar jonge leden. Vrijdag en Zaterdagavond kan men de ten toonstelling bezichtigen. Het is stellig de moeite waard. Aan de Da Costa-kweekschool te Bloemen- daal slaagden voor het eindexamen de dames I. Bos. A. Buizert, E. Homoet en G. Lamme te Haarlem; T. M. Bovenberg te Heemstede; S. A. Raven te Eindhoven en J. Vonck te verveen. Charmante gids „En nu, mijn waarde gast, kunt ge uw gemak er eens van nemen en naar mij luisteren, terwijl ik u wat vertel over de stad die mij zo dierbaar is. Een stad? Natuurlijk is het een stad. Onze stad. De stad die Haarlem heet". Op die charmante manier neemt mijn collega Willem Leonard de vreemdeling bij de arm om hem al luchtigjes cau- serend de schoonheden van de Spaarnestad te tonen. Dat doet hij dan via de 48 bladzijden van een dezer da gen bij „De Toorts" in Heem stede verschenen gidsje, dat nu eens alle routine-wegwij- zerij mist, dat kennelijk nu eens niet is geschreven met de bedoeling van alles ook alles te vertellen, maar dat, onder handhaving van een badine rende gesprektoon, juist vol doende aanstipt om de toerist tot een nadere kennismaking met de stad en haar geheimen te verlokken. En wanneer dat eenmaal gebeurd is komt de liefde voor Haarlem wel van zelf. De Nederlandse tekst is cro- quant, de Engelse, eveneens van de hand van Willem Leo nard, briliant. Van het boekje, dat met een gemeentelijke subsidie wordt uitgegeven, verscheen ook een voortreffe lijke Franse tekst van de heer Alfred Sarot. Er staan ook tal van foto's in, die door mr. A. Menalda wer den geschoten en dus uitmun tend zijn. Jammer slechts en dat is onze enige lichte be denking dat afdruk in bruine inkt niet bijzonder vol doet. Ducro maakte het even fleu rige als gedistingeerde omslag en al die voortreffelijkheden worden voor slechts één gul den aan de man gebracht. Dat deze uitgave mogeijlk is gebleken is zeker niet de ge ringste winst van het Licht stadfestijn. Zij zocht Drees Natuurlijk ontbreekt de ver- kiezingsanecdote niet op het appèl. Zij werd ons verteld door een dame uit Haarlem- Oost, die bij het verlaten van het stemlokaal werd aange klampt door een oud moeder tje met de vraag: „Hebt U Drees kunnen vinden?" En toen onze abonné een beetje verwonderd keek, verklaarde het oudje: „Ziet U, ik heb alle lijsten nagekeken of Drees er op stond, maar ik kon hem niet vinden. Toen heb ik maar het eerste hokje ingevuld". „Dan heeft U het goed gedaan, want dat is hetzelfde als Drees", antwoordde de dame. Waarop het vrouwtje: „Is die dan familie van hem?" B.B.T.B.B.A. Sedert kort bestaat in Haar lem een bond waarvan het streven ons zo pleizierig heeft getroffen, dat wij hem graag een plaatsje in deze rubriek toe kennen. Het betreft hier een organisatie, die min of meer schuil gaat achter een reeks van initialen: B.B.T.B.B.A. Voor ingewijden wil dat zeg gen Bond ter Behartiging van de Toeristische Belangen van Buitenlandse Automobilisten. even enthousiast zijn als de drie die thans deze bijzonder nuttige vrijetijdsbesteding be oefenen. Apotheek Een van de gebeurtenissen die de bewoners van Oud Schoten met vreugde tegemoet hebben gezien is wel de opening van de nieuwe apotheek aan de Eksterstraat die gistermiddag plaats had. In deze stadswijk immers bestond alleen de Noorder Apotheek en dat was sinds lang niet voldoende voor de 20.000 inwoners van Haar lem boven de Jan Gijzenvaart. Wanneer echter de heer Kreij- nen de scepter zwaait in het gloednieuwe pand, zullen er heel wat tevreden buurtbewo ners meer zijn. De nieuwe apotheker heeft al eens eerder in de Spaarnestad gewoond. Vandaar dus dat hij niet vreemd staat tegenover dat wat Haarlem is. Geen nieuw geluid voor som migen waarschijnlijk, daar de bond reeds van 1933 af aan 85000 touristen-automobilisten van over de grens hulp heeft verleend. De leden ervan overwegend studenten en scho lieren willen in hun vrije tijd als wegwijzer fungeren zonder ervoor betaald te wor den. Een edel streven dus. Zij spieden naar vreemde num merborden en begeven zich dan op een gepast moment onder de inzittenden. Als de toeristen gevoelig zijn voor deze Hol landse égards zijn de amateur- gidsen uiteraard in hun nopjes, want niet alleen hun streven vindt weerklank, ook de vreemde talen houden zij op die manier spelenderwijs in ere. Het hoofdbestuur zetelt in de residentie en trekt aan de touwtjes van acht a tien afde lingen, verspreid in het hele land. Haarlem is nog een be ginneling met slechts drie le den. De bond speurt naarstig naar vrijwilligers. De onder vinding heeft geleerd dat het verwerven van nieuwe leden niet zo moeilijk is, doch de meesten blijken eendagsvlin- ders. „Volhouwers" heeft de bond in Haarlem nodig die Overigens had de heer Krey- nen het te druk met zijn zaak in wording dan dat hij ons veel kon vertellen. En daarom laten we het maar bij deze summiere introductie. Gelukkige oudjes Het Haarlems Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Schotersingel in Haarlem heeft voor de tweede keer geduren de zijn bestaan een gouden echtpaar binnen zijn muren. De heer J. F. Dirks en me vrouw H. DirksWijers ma ken op het ogenblik namelijk een complete feestweek mee, die haar hoogtepunt vond op Woensdag 27 Mei toen groot aantal familieleden kennissen de oudjes in het te huis kwamen bezoeken. De directrice van het tehuis, zuster W. M. E. de Klerk had een zijkamertje van de zieken zaal laten ontruimen en met behulp van de zusters was deze ruimte herschapen in een ge- zellig-versierde ontvangkamer, waarin het echtpaar op met bloemen omhangen stoelen zat te wachten op de dingen die komen gingen. En dat was heel wat. In de vroege morgen zongen vrijwel alle tachtig oudjes en de drieëntwintig le den van het personeel de „gou den" mijnheer en mevrouw Dirks hartelijk toe en vervol gens kwamen achter elkaar alle kennissen, van het echt paar, die maar even tijd kon den vinden binnendruppelen. Natuurlijk waren de drie kin deren, twee dochters en één zoon, aanwezig en verder vele oude vrienden van de heer Dirks, vroegere verpleegsters van het tehuis en niet te ver geten de directrice, die zich met behulp van de hoofdzuster en enkele andere zusters als een ware gastvrouw ontpopte. In alle hoeken van de kamer stonden bloemstukken en de volle cadeau-tafel deed ver moeden dat de heer Dirks ge durende de eerstkomende ja ren geen sigaren of sigaretten behoeft te kopen en mevrouw Dirks heeft waarschijnlijk tot haar vijfenvijftigjarig huwe lijksfeest genoeg eau de Co logne. Het heeft er nog even naar uitgezien, dat het hele feest niet door zou kunnen gaan om dat de heer Dirks in een zie kenhuis opgenomen moest wor den. Hij kwam er echter pre cies op tijd weer uit om bij het feest aanwezig te zijn en Woensdag wees niets er op, dat de gezondheid van de heer Dirks af en toe een beetje te wensen over laat. De echtelieden, die beiden 73 jaar oud zijn, hebben het ove rigens in het tehuis uitstekend naar hun zin. Tweeënhalf jaar wonen zij er nu al. Toen werd de heer Dirks namelijk ziek en zijn vrouw, die hulpbehoevend was, kon uiteraard niet onver zorgd achter blijven. Dit tehuis is nu voor de oudjes een waar rustoord en dat zij in deze om geving kunnen aarden bewijst de heer Dirks wel wanneer hij uitgebreid vertelt over de vriendschap, die er altijd tus sen de oudjes onderling en het verplegend personeel bestaat. En aan de Schotersingel is het dan ook, dat de heer Dirks, die tot zijn achtenzestigste jaar als suikerbewerker en bezorger van het Haarlems Dagblad heeft gewerkt, tezamen met zijn vrouw van een onbezorgde oude dag geniet. Gouden feest Op 10 Juni zal het weer twee Haarlemmers gelukt zijn vijftig jaar als echtpaar be kend te staan. Het betreft hier de heer H. Vork, die er al 72 jaren op heeft zitten, en me vrouw Helena VorkHuij- boom, die er op kan bogen de 77 gepasseerd te zijn. Dit echt paar uit de A. L. Dyserinck- straat leest al die jaren ook ons blad en daarom vermelden wij deze feestdag gaarne. een en Temidden van hun kinderen, mevrouw Oedder-Dirks (links), de heer J. N. Dirks (midden) en mevrouw Beukman-Dirks (rechts) en omringd door talrijke bloemstukken zitten de heer J. F. Dirks en mevrouw H. Dirks-Weijers te wachten op de vele kennissen, die ongetwijfeld nog moeten komen. binnenland Directeuren der Vrye Universiteit te Amsterdam hebben dr. G. J. D. Aalders H.zn te Dordrecht benoemd tot iector in de faculteit der letteren en wij begeerte voor het onderwijs in de Griekse en Romeinse staats instellingen en de staatkundige theorieën der oudheid. Voorts is dr. G. J. Hoijtink te Amsterdam benoemd tot lector in de facul teit der wis- en natuurkunde om onderwijs te geven in de theoretische en physische chemie. De N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven heeft f3.750.000 nominaal ge wone aandelen gemeenschappelijk bezit Philips in Engeland geplaatst. Deze aande len vox-men een deel van het pakket, dat eind vorig jaar door Philips van de Interna tional General Electric Company werd overgenomen. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het candidaats- examen Slavische taal en letteren de heer P. M. J. Hokkeling te Overveen. B. en W. van Haarlem stellen de ge- meenteraad voor de huur van de percelen Zijlstraat 70/74 te verlengen tot en met 31 December 1960 en een bedrag van f 19.000 beschikbaar te stellen voor het treffen van voorzieningen, (uitbreiding centrale ver warming). Op Dinsdag 2 Juni wordt in het gebouw „Maranatha" aan de Donkere Laan te Bloe- mendaal, een kleine verkoping van hand werken gehouden. De opbrengst van die verkoping zal worden gebruikt voor het aanschaffen van enkele zeer gewenste voor werpen, ter verfraaiing der Nederlands Her vormde kerk te Bloemendaal. Tot lid van de bisschoppelijke raad (oud-bisschoppelijke clex-ezij), vertegenwoor- digend het bisdom Haarlem, is benoemd de heer P. A. Peek te IJmuiden, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer C. A. van Thiel. Heden en Zaterdag komt de auto-zen ding in Haarlem; 's middags wordt in diverse straten geëvangeliseex-d. Er worden ook twee samenkomsten gehouden en wel vanavond op het Frans Halsplein en Zaterdagavond op de Gedempte Oude Gracht bij de Gerefor meerde Kerk. Zangkoren verlenen hun me dewerking. ADVERTENTIE Neem, ais U last hebt van een SLECH TE SPIJS VER TERINO 's avonds vóór het slapen gaan. éón of twee Zij regelen de galafscheiding en zorgen voor normale ontlasting. Let vooral op de juiste naam «r het blauwe doosje VERKRIJGBAAR BIJ'APOTHEKERS EN DROGISTEN (Verkort weergegeven) Vuile straten. Het is volgens mij een schande, dat men beschermd door de plaatselijke politie-voorschriften 's avonds na tien uur matjes en vloerkleden mag kloppen. Begrijpen deze „kleden-ranse- laars" dan niet, dat andere mensen rustig willen slapen. Ontstellend is ook het aantal honden, dat door vele „dierenvrienden" bij het naar bed gaan de straat opgestuurd wordt en dan muren, trottoirs en voordeuren be vuilen. Sommige mensen wachten niet eens tot hun hondje terug komt, maar doen pas op het luide geblaf van de viervoeters epen. Daarbij komt nog, dat tientallen hon den de gehele nacht door op straat zijn. En alsof de straat nog niet vuil genoeg is, verschijnt slechts één keer per week de straatveger en dan juist een dag vóór de komst van de vuilnisauto, zodat de straat precies één dag schoon is. Al deze grieven gelden de omgeving van het Rozenprieel en er zal toch zeker wel een manier gevonden kunnen worden om de straten enigszins schoon te houden. Haarlem. J. H. W. Agenten (I). Wie op Zon- en feest dagen met zijn auto een ogenblik bij Schiphol blijft staan op plaatsen, waar dit ook verleden jaar toegestaan was, ziet te genwoordig, zodra hij de wagen heeft stil gezet, een politie-agent op zich afkomen, die zonder meer naar zijn boekje grijpt. Toen ik daar stond kwamen er nog zes auto's achter mij en de agenten hadden dus druk werk. Er was namelijk geen par don zelfs niet als men de borden niet had gezien. Automobilisten weest dus gewaarschuwd! Weggebruiker G. D. Agenten (II)Tegenwoordig is het de gewoonte, dat enkele agenten van politie op bepaalde kruispunten en voornamelijk op de hoek VerwulftGrote Houtstraat staan en daar volgens mij speciaal hun aandacht vestigen op automobilisten die alleen rijden en wachten of deze soms in overtreding zullen komen Zelf is het mij gebeurd, dat ik toen ik door het groene licht reed en links af wilde slaan dus moest wachten tot het links langs komende verkeer voorbij was, hetgeen soms net zo lang duurt tot het licht weer op rood is gesprongen. Men kan dan nog voordat het verkeer in de Grote Houtstraat op gang komt door rijden, maar dan staat 'daar de agent die volgens mij ten onrechte procesverbaal op maakt. En nu vraag ik me af of dit nu wel de juiste manier is om de slechte naam die het Haarlemse verkeer reeds bij vele vreem delingen en Haarlemmers heeft, beter te maken. J. F., Beverwijk.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8