Juridisch steekspel in Tweede Kamer over vraagpunten Urk kan weer eens een paar vangsten ansjovis verwerken BRYLCREEM Blankenhorns reis tactische fout van Adenauer PANDA EN DE HAND-VIS Wereldnieuws Vlekken? CETREX! Foetsie F Eerste meningsverschil met minister Donker De radio geeft Zaterdag In Augustus proef- vordering van auto's Oude glorie herleeft even Laatste aanvoer in 1932 ió het zo 2 HET NIEUWE BURGERLIJK WETBOEK Noordholland valt er buiten Eredoctoraten voor Nehroe en Thomas Mann Gemeente Zaandam verstrekt leningen voor mooi, gezond haar! OMDAT OMDAT OMDAT Kerkelijk Nieuws Vuur maken zonder lucifers VRIJDAG 5 JUNI 1953 (Van onze parlementaire redacteur) Toen de Kamer Donderdagmiddag aan de behandeling van de eerste reeks vraag punten met betrekking tot het nieuwe Burgerlijke Wetboek toe was, ontketende zich een vrij ingewikkelde strijd tussen de minister en een groot deel van de afge vaardigden. Op de vraagpunten, over een aantal hoofdkwesties heeft minister Don ker in de vorm van conclusies het door hem ingenomen standpunt kenbaar ge maakt. Dit is gebeurd als sluitstuk van de schriftelijke voorbereiding en van het overleg met de commissie voor privaat- en strafrecht. De bedoeling is nu, na te gaan of de Kamer het met die conclusies eens is en wat zij, indien zulks niet het geval mocht zijn, dan wèl zou willen. Als do minister en zijn rechterhand, prof. Meijers dit weten, zal laatstgenoemde in de formulering van de later aan de Kamer voor te leggen ontwerp-artikelen met deze wensen van de volksvertegenwoordiging rekening houden. De kans dat zich dan nog bij de behandeling van de concrete voorstellen, moeilijkheden zullen voordoen, lijkt zeker in de ogen van minister Donker niet heel groot. Intussen er kende hij dat de Kamer tenslotte nog altijd het recht behoudt om mettertijd in volle vrijheid over de voor te stellen artikelen te beslissen, zodat het geen wet van Meden en Perzen is, dat zij aan r'e conclusies ge bonden zou zijn. De Donderdagmiddag gevoerde strijd ging ten dele over het opmaken van acten bij overdracht van onroerend goed. Op het ogenblik laat het Burgerlijk Wetboek toe, dat overdracht van onroerend goed gebeurt of bij authentieke acte, hetgeen in de praktijk wil zeggen bij een door een notaris gemaakte acte, of bij onderhandse acte. Nadeel van dit laatste is, dat daarbij soms ondeskundig te werk gegaan wordt en dat er juridische fouten worden ge maakt. Een deugdelijke rechtsverzorging en bescherming zijn dan ook gebaat bij het slellen van de eis, dat de overdracht slechts kan plaats vinden op grond van en bij een notariële acte. Daarover waren mi nister en Kamer het roerend eens. Maar mr. Donker wenste toch nog de deur voor enige uitzonderingen open te houden. Hij v;as van mening dat voor publiekrechte lijke lichamen gerust met een onderhandse acte zou kunnen worden volstaan. In de eerste plaats beschikken vele dier licha men over voldoende deskundig personeel en verder zou in dergelijke gevallen, waarbij het gaat om overdracht van gronden, die toch bestemd zijn om rijks eigendom te blijven, het gevaar voor de rechtszekerheid van latere eigenaren ont breken. De minister van Justitie wilde ook in een geheel ander geval de gelegenheid scheppen tot een uitzondering. Tengevolge van maatregelen uit de bezettingstijd heb- ±>en erkende zaakwaarnemers het recht verworven, acten voor overdracht van on roerend goed op te maken. Uit een bil lijkheidsoogpunt wilde de minister ten be hoeve van die groep de in dit opzicht ver kregen rechten handhaven. De meer derheid van de Kamercommissie voor privaat- en strafrecht kon echter niet ac- coord gaan met dat deel van 's ministers conclusie, waarin hij stelde, dat op de re- ADVEtiTENTlE FALCON REGENJASSEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Pla ten. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmede- delingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Boekbespre king. 14.10 Promenade-orkest. 15.05 Kroniek van letteren en kunsten. 15.45 Concert. 16.05 Platen. 16.10 Maastrichts Stedelijk Orkest en soliste. 16.30 De schoonheid van het Grego riaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Limburgs programma. 18.15 Journalistiek weekover zicht. 18.25 Dansmuziek. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Van het Binnenhof. 19.30 Platen 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Pla ten. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Amusementsmuziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws. Esperanto. 23.2224.00 Omroep orkest en solist. HILVERSUM IT, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cau serie. 10.15 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Pianokwintet. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.3 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroep-orkest. 13.50 Week- journaal. 14.20 Dansmuziek. 14.45 Muzikale causerie. 15.05 Fries programma. 15.30 Van de wieg tot het graf. 15.45 Lichte muziek. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Kamerorkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Harmonie-orkest. 18.40 Regeringsuitzending.: Zoeklicht op de Wes terse Defensie. 19.00 Astistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Consternatie in Kwekkeldam, muzikale comedie. 21.15 Socialistisch com mentaar. 21.30 Accordeonorkest en solist. 22.00 Dodenhuis, hoorsoel. 22.30 Weense mu ziek. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE Uit Frankrijk: 22.05—22.35 Cabaret. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Strijkkwartet. 12.17 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Liederen. 13.30 Platen. 15.15 Ethnische mu ziek. 16.00, 16.20 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Concert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gevarieerd programma. 21.00 King Arthur, opera. 21.50 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Ac- cordeonmuziek. 22.30 Platen. 22.45 Accor- deonmuziek. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Dansmuziek. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelin gen. (Op 224; 42; 31 en 25 m.). 22.00—22.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224 en 49 m.). gel van de authentieke acte uitzonderingen kunnen worden toegelaten, voor de geval len die bij algemene maatregel van be stuur woi-den aangewezen. Dit ging de commissie te ver. Alleen via overgangswetgeving was zij bereid voor acten opgemaakt door de op 1 Juli 1953 erkende zaakwaarnemers afwijking van de regel der authentieke acte toe te laten. Hardnekkig verweerde minister Donker zich tegen dit „uitstervings"-amendement. Intussen hadden zowel mr. Van der Feltz (Christelijk-Historisch) en zijn partijge note jkvr. Wttewaal van Stoetwegen als prof. Lemaire (K.N.P.), prof. Gerbrandy (A.-R.) en de heer Gortzak (comm.) be toogd, dat indien er al van uitzonderingen sprake zou zijn, deze in de wet moesten worden vastgelegd, hetgeen de minister op dit ogenblik nog te moeilijk vond, aange zien men nu met allerlei problemen zit. Ten langen leste was de minister bereid om in de conclusie alleen vast te leggen, dat er uitzonderingen op de regel mogelijk zouden zijn, zonder verder te gewagen van regeling hiervan bij algemene maatregel van bestuur. De commissie was echter nog niet bevredigd. Na een langdurige schor sing was men er eindelijk in geslaagd het over een compromis eens te worden. De minister verklaarde zijn uiterste best te zullen doen de uitzonderingen in een wets bepaling op te nemen, maar zich tevens te moeten voorbehouden het aan de algemene maatregel van bestuur over te laten, indien hem een goede wetsformulering onmoge lijk zou blijken. Bij de behandeling van het desbetreffende ontwerp-artikel zou de Ka mer dan nog altijd kunnen beoordelen of zij met een dergelijk voorstel genoegen zou willen en kunnen nemen. Goed, zei prof. Oud (V.V.D.), wij gaan op dit mo ment met deze oplossing van de puzzle in zake dit vraagpunt accoord, maar dat be tekent dan meteen, dat de beslissing over het strijdpunt naar die latere behandeling verplaatst wordt en er thans geen princi piële uitspraak valt. Na wat heen en weer gepraat verdween het amendement en ging de door de bewindsman gewijzigde con clusie er door. ADVERTENTIE VLEKKENWATER VAN CETA-BEVER In Augustus zal voor de Derde Divisie een proefmobilisatie gehouden worden, waaraan een proefvordering van auto's wordt verbonden. Deze proefvordering zal 56 personen auto's, 352 bestelauto's en 213 vrachtauto's omvatten. Namens de minister van Oorlog zijn aan de burgemeesters van veertig daar bij betrokken gemeenten de aanwijzingen en richtlijnen voor de vordering toegezon den. De burgemeesters zullen aan bezitters van daarvoor in aanmerking komende auto's een „lastgeving proefvordering" zen den. Met dit biljet zal men zich dan op de dag van de proefmobilisatie moeten melden bij een verzamelpunt dat door de burgemeester zal worden aangegeven. Het tijdstip van de proefmobilisatie zal een dag tevoren via aanplakbiljetten en radio worden bekend gemaakt. Tijdens de proefvordering, die enige uren in beslag zal nemen, zullen de auto's be stuurd worden door de eigenaren of hun gemachtigden. Men zal zich 's morgens om zeven uur moeten melden en als regel kan men dan om twaalf uur die dag weer over zijn wagen beschikken. De vergoeding die men hiervoor ontvangt is voor personen auto's gesteld op ƒ2.50 per uur en ƒ0.17 per km. Deze bedragen variëren voor vracht wagens, naar gelang het laadvermogen, van ƒ3.10 en 0,21 tot en met ƒ4,20 en 0,41. De declaratie moet men op daar voor bestemde formulieren binnen veertien dagen overleggen en de overheid hoopt dan binnen een maand met de uitbetaling ge reed te zijn. Aangezien de vordering alleen geschiedt ten behoeve van de troepen van de Derde Divisie houdt dit in, dat als regel alleen gevorderd zal worden in de omgeving van die plaatsen waar deze troepen mobiliseren. Daardoor zal in Noord-Brabant vrij veel gevorderd worden en valt Noordholland er geheel buiten. Voorts zullen er in het Noorden wat auto's gevorderd worden en verder enige in de omgeving van Leiden en Den Haag. Voor het eerst sinds 1932 is op Urk ansjovis aangevoerd, die hier verwerkt zal worden door de fa. Bakker en Schrijver op Urk. In 1931, 't laatste goede ansjovis jaarvoor Urk voordat de Afsluitdijk geslo ten werd, is daar voor enkele honderddui zenden guldens ansjovis verwerkt en verhandeld. In tegenstelling tot de haring die altijd op gezette tijd de Zuiderzee bin nenkwam, liet de ansjovis soms een of twee jaar verstek gaan. In 1931 echter werd 't op Urk beroemde jaar 1890 ver in de schaduw gesteld wat betreft de aanvoer van ansjovvis. In de tientallen zouterijen ter plaatse werd voornamelijk door vrou- wen en kinderen, deze vis gekopt, gebun deld en in ankertjes geperst. De vaatjes werden gezegeld en naar de vemen te Am sterdam gevoerd. Het was een kostelijk jaar voor de Urker vissers en tientallen nieuwe woningen verrezen aan de rand van het oude dorp. Voor de handelaren bleek dit ansjovis jaar niet zo bijzonder gunstig te zijn ge weest, want de vangst van 1931 bleek slecht houdbaar en ansjovis moet enkele jaren goed kunnen blijven in het vaatje. In ieder geval waren de vissers er wel bij gevaren. Haring en ansjovis verdwenen van het IJselmeer en haring komt zelfs niet meer cp de wadden aan dn buitenkant van de Afsluitdijk. Met ansjovis is het echter een ander geval. Zo af en toe tracht een nieuw ansjovisgeslacht naar binnen te komen, maar stuit dan op de Afsluitdijk. Mis schien moet dit verschijnsel verklaard worden uit het feit dat ansjovis niet zo regelmatig trekt als haring, die altijd in het voorjaar de Zuiderzee binnenkwam. Ansjovis zwom vrij ongeregeld de Zuider zee binnen. De nakomelingen van de vroe gere Zuiderzee-ansjovis zouden meer ja ren nodig hebben om te leren dat de Zui derzee is afgesloten dan de nakomelingen van de Zuiderzeeharing, die na zeven ge slachten hun koers radicaal verlegd hebben. Via de Afsluitdijk Hoe het ook zij, er is buiten de Afsluit dijk weer ansjovis gevangen. De prijs is echter niet hoog en de vissers hebben dan ook besloten een opvangregeling in wer king te stellen en de ansjovis zelf te hou den, zodra de prijs beneden een bepaald bedrag komt. Ansjovis moet evenwel di rect na de aanvoer verwerkt worden en de vissers hebben zich in verbinding ge steld met de heer Jac. Bakker te Urk. Deze, die als lid van de vroegere fa. Bak ker en Gerssen, een onnoemelijk aantal kilo's ansjovis heeft verwerkt en verhan deld verklaarde zich bereid voor de ver werking te zorgen en de ansjovis wordt per vrachtauto van de Afsluitdijk naar Urk gebracht. In de afgelopen nacht zijn de eerste vrachten aangekomen en bij het aanbreken van de dag nam de heer Bakker aan het hoofd van een lange tafel plaats met een „ankertje" tussen zijn benen om zelf de eerst „gekopte" en „gebundelde" (bosjes van 15 tot 20 stuks) ansjovis in te zouten. Wordt er wat gevangen, dan zal een groot aantal jongelui een paar weken een lDehoorlijke verdienste kunnen maken. In tegenstelling tot het voor-Afsluitdijkse tijdperk nemen geen meisjes deel aan de bewerking van de ansjovis, daar deze nu werkzaam zijn in het Urker filiaal van de Apeldoornse nettenfabriek. De Universiteit van Cambridge heeft Nehroe, de 64-jarige premier van India, het eredoctoraat in de rechten verleend en de 77-jarige, in Duitsland geboren schrij ver Thomas Mann, het ere doctoraat in de letteren. ADVERTENTIE WAARSCHUWING Koop een GOEDE TRAP, want een slechte is levensgevaarlijk Bij aankoop van een wringer, een bok voor ƒ10. plus 1 zinken emmer cadeau Ruime keuze KEUKEN UITZETTEN Betaal dus niet meer dan nodig is. Koop in DE KLOMPENCENTRALE Is voordeliger Dr. Leüdsstraat 10 Haarlem - Tel. 11784 Raad Nieuwe Tonge besluit tot bouw van 120 woningen De raad van Nieuwe Tonge heeft een voorstel van B. en W. aanvaard tot het bouwen van 120 nieuwe woningen, waar mede voor een bedrag van ruim een mil- lioen gemoeid zal zijn. Voor het bouwrijp maken van de grond wordt een bedrag be schikbaar gesteld van ruim honderddui zend gulden. Gedeputeerde Staten van Zuidholland hebben bericht een aantal van 120 woningen gemotiveerd te achten. Door de ramp van 1 Februari moet in deze ge meente op een huizenverlies van 176 wo ningen gerekend worden. Het inmiddels ingezonden bouwplan heeft de instemming kunnen verkrijgen van de provinciale directie van de wederopbouw en naar ons werd medegedeeld, ook van de minister van Wederopbouw. De gemeente Zaandam zit thans zo ruim in haar geldmiddelen, dat de gemeenteraad B. en W. heeft kunnen machtigen aan pu bliekrechtelijke lichamen of aan door die lichamen beheerde instellingen kasgeld leningen te verstrekken. De gemeenteraad nam dit besluit, omdat overtollig kasgeld a deposito geplaatst bij de bank voor Neder landse Gemeenten, slechts 5/8 percent rente geeft. De burgemeester van Zaandam, de heer W. Thomassen, deelde mede, dat het de bedoeling is een bevriende gemeente, en wel Vlaardingen, aan een kasgeldlening van een millioen gulden te helpen. ADVERTENTIE BRYLCREEM het haar een natuurlijke glans geeit voor heel de dag; BRYLCREEM Uw hoofdhuid gezond houdt, droog haar en roosvorming tegengaat; de zuivere oliën geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorging. BRYLCREEM bevat geen gom, geen zeep, geen alcohol Vraag BRYLCREEM de meeit verkochte hairdressing ter wereld County Perfumery Co. Ltd, Stanmore. England - Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam (Van onze correspondent in Bonn) In Bonn heeft men het stellige gevoel, dat bondskanselier Adenauer met het on gevraagde bliksembezoek van Blanken- horn, de leider van de politieke afdeling in het West-Duitse ministerie van Buiten landse Zaken, aan Washington, een beetje zijn eigen ruiten heeft ingegooid. Adenauer zo zegt men hit:r behoefde niet aan de gehele wereld te demonstreren welk een angst hij voor nieuwe vier-mogendheden besprekingen heeft. Alle overdrijving schaadt. Men kan aan zijn angst denken, zonder er al te veel over te spreken. Nu was de reis van Blankenhorn oor spronkelijk weliswaar veel meer als een soort van „geheime missie" gedacht. Maar het is één van Adenauers fouten dat hij geloofd heeft aan de mogelijkheid zo iets geheim te kunnen houden, eventueel zelfs voor de Engelsen en Fransen. Het heet dat via een reisbureau BlanKenhorn's tocht is uitgelekt. Intussen heeft Blankenhorn zowel Fos ter Dulles ais president Eisenhower be zocht en hen „Informaties" gebracht. On getwijfeld komen deze informaties er op neer, dat Adenauer de Amerikaanse staatslieden via Blankenhorn verzocht heeft de beloften, die zij hem (Adenauer) bij zijn bezoek aan Amerika hebben ge daan namelijk om Bonn in alle zaken van Oost-West-belang te raadplegen in de volste omvang te honoreren. En zo bij voorbeeld toe te staan, dat een West-Duit se waarnemer op Bermuda van de partij zal zijn. Dit verzoek is echter niet ingewil- Ned. Herv. kerk Beroepen te Klundert A. M. Lindenburg (voorheen te Beekbergen); te Lienden A. Klein Kranenburg te Kootwijk; te Purmer W. Reddingius te Wognum, die dit beroep ook aannam. Bedankt voor Ermelo (vac. Th. G. Vol- lebregt) J. C. Terlouw te Otterloo. Beroepen te 's-Grevelduin-Capelle H. Goedhart te Middelharnis. Geref. kerken Beroepen te Hardenberg (vac. H. Swee- pe) H. Hogenhuis te Onnen (Gr.) Aangenomen naar Boven-Smilde J. Knol te Surhuisterveen. Rectorsbenoeming Aan de V.U. is benoemd tot rector mag nificus prof. dr. J. F. Koksma te Amster dam. 59. Trots troonde de handvis op zijn rots temidden van zijn pas verworven schatten. Om hem heen, in het water, stonden Pat en Panda en zelfs de beide geleerden, die de bezittingen van de handvis eens van nabij wilden beschouwen. „Wel, wel!", riep professor Mekker, „ik zie daar het geld, dat ik aan die oplichter heb betaald!" „En de bankbiljetjes, die hij van mij heeft los gepeuterd!", voegde professor Bottebleker hieraan toe„het lieve dier schijnt zijn zakken grondig te hebben leeggehaald, toen het die Joris in de vijver omhelsde!" „Wel, hm", zei profesor Mekker, „mijn geld heb ik tenminste terug!" En hij waad de weer naar de kant met zijn bankbiljet ten in de hand. Professor Bottebleker zette zich naast de handvis op de rots neer en drukte het dier liefdevol tegen zich aan. Mijn visje", zei hij teder, „ik zou je voor geen geld willen missen!.... En dat hor loge mag je houden!" Het was een hart verwarmend tafreeltje; ieder was weer gelukkig. En Joris? Zelfs deze had zijn natuurlijk optimisme weer teruggevonden. „Welaan", sprak hij, welgemoed voort stappend, „geld weg en horloge weg. Maar de zon heeft mijn costuum gedroogd en ik heb een rein geweien. En dit laatste moet veel waard zijn, naar ik uit betrouwbare bron heb vernomen". EINDE ligd. Wel is toegezegd, dat West-Duitsland volledig op de hoogte zal worden gehou den. Het verzoek om een waarnemer te mo gen zenden beschouwen velen hier als een blunder, voortkomende uit een te groot zelfbewustzijn van de West-Duitse bonds kanselier. Niet tevreden dat, zoals de laat ste maanden meermalen is gebleken, Eisen hower en Foster Dulles het in de grote lij nen absoluut met zijn opvattingen eens zijn, heeft hij specifieke garanties ge vraagd dat zij de belangen van West- Duitsland'op de conferentie van Bermuda niet uit het oog zullen verliezen. Hij heeft de Amerikaanse staatslieden dus min of meer op zijn eigen koers vast willen leg gen en hier heeft de overigens indrukwek kende oude heer zich wei een zeer slecht diplomaat getoond. Hij had namelijk moe ten bedenken, dat Eisenhower wel is waar zeer veel met hem op heeft, maar meer dan Adenauer misschien denkt, met En gelse en Franse wensen, gevoelens en ver wachtingen rekening te houden heeft. Harde noten Naar Adenauer's opvatting is een vier- mogendheden-conferentie onder de tegen woordige omstandigheden nog altijd niet alleen zinloos, maar ook gevaarlijk. Men mag aannemen dat ook Eisenhower er geen groot voorstander van is. Eisenhower kan echter Churchill en de volgende Franse premier niet voor het hoofd stoten door aan de voor-avond van Bermuda de uiter lijke schijn te wekken bijzonder veel voor Adenauers opvatting te voelen. Dat heeft Adenauer vergeten en daarom heeft hij, di plomatiek gesproken, een faux pas begaan, die te jaminerlijker is omdat zijn bezoek aan de Verenigde Staten zo'n groot succes was. De Amerikaanse Hoge Commissaris, Conant, die gisteren voor bijna een maand naar de Verenigde Staten is gevlogen, zou waarschijnlijk een veel beter en vooral veel onopvallender, verbindingsman zijn geweest dan Blankenhorn, over wiens be zoek in Engeland en Frankrijk wel enige harde noten gekraakt zullen worden Beperking. De rechtskundige commissie van de Amerikaanse Senaat heeft Don derdag in beginsel zijn goedkeuring ge hecht aan een ontwerp-amendement op de grondwet, dat voorziet in een be perking van de bevoegdheid van de president der Verenigde Staten om met de regeringen van andere landen over het sluiten van verdragen te onderhan delen. Indien de Senaat dit besluit van zijn commissie bekrachtigt, moet het nog, binnen de eerstkomende zeven jaar, door 36 Amerikaanse staten wor den goedgekeurd. Verdrag. Een handelsdelegatie uit de Sovjet-Unie zal naar Buenos Aires ver trekken om daar slotbesprekingen te voeren over een handelsverdrag met Argentinië. In April heeft een Argen tijnse handelsdelegatie reeds onderhan delingen in Moskou gevoerd, die volgens mededelingen van de Argentijnse am bassadeur in de Sovjet-Unie met succes zijn gesloten en spoedig zouden worden gevolgd door een „belangrijk handels verdrag", dat vermoedelijk te Buenos Aires zal worden getekend. Overstroming. Overstromingen in de pro vincie Matanzas op Cuba, die een gevolg zijn van vijf dagen aanhoudende zware regenval, hebben zestien slachtoffers geëist. Bijna honderd personen hebben verwondingen opgelopen. In enige ste den staat het water anderhalve meter hoog. Het treinverkeer tussen het Oos telijke en het Westelijke deel van het eiland moest worden gestaakt. Ingrijpen. Het regeringsbureau voor pers zaken heeft Donderdag gemeld,dat twee Argentijnse socialisten de regering- Perón hebben gevraagd in te grijpen in de gang van zaken bij de partij. Zij hebben de socialistische partijleiders in een brief aan de Argentijnse minister van Binnenlandse Zaken, Angel Bor- lenghi, er van beschuldigd de wetten te hebben geschonden en „hinderpalen te hebben opgeworpen op de weg van een normale, wetmatige ontwikkeling van Argentinië". Inval. De politie te Johannesburg heeft Donderdag invallen gedaan in de kan toren van het Springboklegioen, een or ganisatie van oud-strijders. De politie nam dossiers met stukken betreffende steunverlening en andere documenten in beslag. Ook verrichtte de politie bij enige bestuursleden van het legioen huiszoeking. Dr. Malan zeide over het legioen: „Deze ultra-democraten wensen dat, waarvoor de openhartige commu nistische partij altijd heeft gepleit: zij wensen een revolutie van zwart tegen blank". Moeilijkheden. Het Tsjechoslowaakse com munistische blad „Rude Pravo" schrijft dat de „huidige moeilijkheden op het gebied van het geldwezen" ongerust heid onder de bevolking hebben ver wekt. In een hoofdartikel oefent het blad in het bijzonder critiek op het feit, dat een „aantal partijleden, tezamen met resten van de burgerij die ontevre den zijn over de onlangs ingevoerde hervorming van het geldwezen, omdat zij een groot deel van hun gespaarde geld hebben verloren, trachten voorde len te halen uit de huidige moeilijk heden." Gas. Volgens het Amerikaanse blad „Bal- timore Sun" is de gepensionneerde ko lonel van de Amerikaanse luchtmacht Julius L. Amoss, die thans aan het hoofd staat van een particulier inlichtingen bureau, er in geslaagd, door middel van een uit de Sovjet-Unie gevluchte Duitse geleerde de formules te weten te komen van drie nieuwe gifgassen, die in de Sovjet-Unie door Duitse geleerden wor den gemaakt. Deze gifgassen zouden zo krachtig zijn, dat één druppel op de huid reeds de dood tot gevolg heeft. Telefoon. De „sprookjes per telefoon" hebben in Wenen zo'n succes, dat de telefoondienst heeft besloten de sprook jes op te bouwen tot het peil van korte radio-hoorspelen. Tot dusver werden de sprookjes door Moeder de Gans ver teld aan kinderen, die nr.s „a-0-69" draaiden, doch in het vervolg zullen ook geluiden op de achtergrond worden ingevoegd, zoals het blaffen van hon den en het kraaien van hanen. Behalve deze sprookjes per telefoon kan de Wener, door bepaalde nummers te draaien, voorts recepten, menu's, weer berichten, muzieknoten en inlichtingen uit encyclopaedieën krijgen. ADVERTENTIE ER zijn mensen, die zich onder alle om standigheden weten te redden. Dat zijn van die handige knutselaars, die in oorlogstijd zeep wisten te maken uit kaars vet en jenever uit tarwe; die op een Majo koken reeds lang vóór de uitvinding op de markt is gebracht, en die electrisch licht weten op te wekken door een fietsdynamo met een windmolentje te verbinden. Of het zijn van die halve natuurmensen, die u tonen hoe van grassen sterke touwen zijn te vlechten, hoe voortreffelijk de baars kan worden toebereid boven een paar gloeiende ste nen, kortom, hoe de van alle gerief verstoken mens zich vele gemakken kan verschaffen mits hij de mogelijkheden der natuur weet te gebruiken. Bewonderenswaardige men- v sen zijn dat! Maar hoezeer zij zich ook in hun element gevoelen wanneer hun tot taak wordt gesteld zich met beperkte mid delen te redden, ontneem hun niet de luci fers, want zonder deze hulpmiddelen (waarbij inbegrepen de aansteker en het brandglas) zijn ook zij radeloos, redeloos en reddeloos. Ja, hoe maken we vuur, wanneer alle hulpmiddelen der beschaving ons ontbre ken? We weten dat het mogelijk moet zijn vonken op te wekken door het gebruik van vuurstenen of door het wrijven van ver molmd hout. Maar we hebben nog nooit iemand ontmoet die op deze wijze een vuurtje wist aan te leggen. Zelfs de harts- tochtelijkste kampeerder liet in dit opzicht verstek gaan, zodat we veronderstellen dat deze techniek gemakkelijker verteld dan beoefend wordt. Onze eigen veelvuldige mislukkingen laten we hierbij geheel bui ten beschouwingmaar de legende van Prometheus die een stuk van de zon moest stelen opdat de mens de beschikking over het eeuwige vuur zou krijgen, sterkt ons in de overtuiging dat het sinds de oudste tijden toch niet zo gemakkelijk is geweest vuurverschijnselen te voorschijn te roepen door het wrijven van hout of het slaan met stenen. Er is één methode om vuur te maken, die beslist succes belooft, doch die het na deel heeft dat zij slechts onder zeer bij- zondere omstandigheden kan worden toegepast. Men dient n.l. de beschikking te hebben over een stukje helder ijs. Wan neer dit lensvormig wordt af geslepen - hetgeen door de warmte der handen kan ge- schieden - kan het als.brand glas worden gebruikt. Want de zonnestralen worden niet, zoals we geneigd zijn te veronderstellen, door het ijs gekoeld, maar worden op dezelfde wijze als bij een vergrootglas, naar het brandpunt gekromd en zetten het stro of de droge houtsplinters na korte tijd in lichterlaaie. Een lens van ijs gedraagt zich in dit opzicht dus precies eender als een glazen lens (mits de zon niet te hoog staat). U ziet, wanneer je het kunstje kent, is het niet eens zo moeilijk om vuur te ma ken zonder lucifers. Ja, nu we toch over lucifers spreken, kunnen we nog wel even een misverstand recht zetten. De meeste mensen denken n.l. dat een lucifer gaat branden door hem langs het strijkvlak van het doosje te strijken. Dit nu, is niet juist. Want niet de lucifer, maar het strijkvlak gaat branden. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2