Adenauer bang voor het „gevaar der overeenstemming „Oost-Duitse regering stelde geen voorwaarden" Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Grote politiek N.S. hebben unieke laagwater- dienstregeling bij Kruiningen Rusland accoord met vrije Duitse verkiezingen De samenwerking in de Oost-Duitse regering erkent haar fouten Tsjechen en Polen gaan naar Korea Het woord is aan... Commentaar der Evangelische Kerk Geen twijfel aan de oprechtheid van Grotewohl JAARGANG No 282 VRIJDAG 12 JUNI 1953 297e JAARGANG No 129 Kardinaal pleit voor de Rosenbergs Eensgezinde Duitsland-politiek der grote eensgezinde uuiisiunu-poiiiieK uer groie mogendheden moest sinds 45 worden voorkomen Pacific Nieuw voorstel tot hervatting Oostenrijkse besprekingen Vóór de vloed (2 meter water op de rails) passeren twee treinen m Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jD Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en F eestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER WORDT nu grote politiek bedreven; als men dat inziet lijkt het overigens ver standig, met grote politiek voorlopig alleen „van groot formaat" te bedoelen. Welke de feitelijke resultaten zullen zijn is op dit moment volstrekt niet tc voorzien. Duide lijk is eigenlijk alleen, dat de drang naar liet houden van een conferentie van de Grote Vier zeer sterk is toegenomen en dat daar van Russische zijde even scherp op wordt aangestuurd als van de Britse kant. Gisteren is de wereld verrast met.de plot selinge frontverandering op grote schaal, door de communistische Oost-Duitse rege ring onder het toezicht van de nieuwe Rus sische Hoge Commissaris Semjonof vol bracht:. De Oost-Duitse regering heeft daarbij „haar fouten erkend en de voorstel len van het bestuur der socialistische Een heidspartij, om ze te herstellen, aanvaard." .Men ontvangt een dergelijke erkenning van begane fouten, als zij van een regering uitgaat, in het Westen met weinig minder verbazing dan de berichten over bekente nissen van leidende communisten, die voor rechtbanken gesleurd waren, plachten te wekken. Men vergeet dat de Russische mentaliteit zich niet door overwegingen van prestige laat weerhouden als zij een bepaald beleid nastreeft. De eerste uitwer king is zeer duidelijk gebleken: dr. Ade nauer voelt zijn beleid en zijn positie wan kelen. De bejaarde West-Duitse Bonds kanselier heeft zelfs geen poging gedaan om dat te verbergen. Hij vreest onderhan delingen van dc Grote Vier over het Duitse vraagstuk omdat hij meent tc kunnen voor zien. „dat niet een toekomstige vrije Duitse regering daarbij de volledige vrijheid van handelen zal kunnen verkrijgen en binnen het kader van de U.N.O. verbintenissen zal kunnen aangaan met wie zij wenst." Dit is de voornaamste van zijn destijds geformu leerde voorwaarden. Hij heeft bij de hui dige stand van zaken geen hoop op een goed resultaat van een conferentie. Er is geen Russisch aanbod en hij ziet ook nu geen bijzonder teken van Russische bereid heid. om de Duitse eenheid in vrijheid te herstellen. Hij verwacht alleen maar een Russisch streven om terug te keren naar de beginselen van het accoord van Pots dam. De Duitse socialistische oppositie denkt er daarentegen anders over en heeft blijkbaar hoop op de resultaten van een conferentie der Grote Vier. En in Washing ton acht men het nu mogelijk, dat de Sovjet-Unie ook het beginsel van vrije ver kiezingen als uitgangspunt voor een hereni ging van Oost- en West-Duitsland heeft aanvaard. (Oost-Duitsland dan, wel te ver staan, niet in zijn vooroorlogse omvang, maar met handhaving van de Oder-Neisse grens.) Volgens te Washington verkregen inlichtingen zouden de Westelijke Hoge Commissarissen in Duitsland binnenkort door Semjonof worden uitgenodigd om het houden van vrije verkiezingen met hem te bespreken. Welnu: er is weinig ver beeldingskracht toe nodig om zich voor te stellen welk effect de kans op hereniging met het Oosten op het publiek in West- Duitsland heeft, en op de daartoe behoren de milliocnen vluchtelingen, die kans zien op terugkeer naar hun haardsteden. Er is even weinig verbeeldingskracht nodig om te begrijpen dat Adenauer, met verkiezin gen in het vooruitzicht, tegenover deze plotselinge ontwikkeling niet sterk staat met zijn waarschuwend betoog: pas op, dat wordt geen vrij Duitsland met vrijheid van handelen; dat wordt een overeenkomst tus sen de Grote Vier, die op Duitslands kos ten zal worden aangegaan. Onder de vier punten, die Churchill na mens alle premiers van het Britse Gemene best op de a.s. conferentie-van-drie op de Bermuda Islands zal voorstellen, behoort als nummer drie: dat bij de onderhande lingen met de Sovjet-Unie een oplossing van het Duitse vraagstuk wordt voorge steld op grond van een Russische en een Westelijke garantie. Dat is voorshands nog maar een heel vage omschrijving. Zij spreekt alleen maar van garanties; zij zegt niets omtrent de oplossing zelf. Voor de Russen is deze Britse manoeuvre op het gebied der hoge politiek blijkbaar vol doende aanleiding geweest om aan de reeks bewijzen van toenadering de plotselinge concessies in Oost-Duitsland toe te voegen. Adenauer ziet zijn Europa-politiek wan kelen. Laat ons inzien dat de mogelijkheid, dat de eenheid in West-Europa in gevaar zou kunnen worden gebracht door zekere vormen van overeenkomst tussen Oost en West niet alleen voor hem een reden tot zorg is maar ook voor andere West-Euro- peanen. Ook voor Nederland. De bewijzen daarvoor ontbreken overigens tot dusver. Dit stadium toont nog alleen grote politieke manoeuvres zonder duidelijke doelstellin gen. Opnieuw is er alle reden om de zwak te van het beleid en het ontbreken van een duidelijke koers in Frankrijk, dat West- Europa op de Bermudas moet vertegen woordigen, te betreuren. R. P. PARIJS (A.F.P.) Kardinaal Maurice Feltin, aartsbisschop van Parijs, heeft pre sident Eisenhower van de Verenigde Sta ten een telegram gezonden, waarin hij de wens tot uitdrukking brengt, dat het pro ces tegen het echtpaar Rosenberg - wegens atoomspionnage tot de electrische stoel veroordeeld - wordt herzien of dat de ver oordeelden gratie wordt verleend. Kardinaal Feltin heeft dit telegram ver zonden ook in zijn hoedanigheid van voor zitter van de internationale Katholieke „Pax-Christi"-beweging. Mgr. Feltin seint, dat het hem diep be roerd heeft, dat de echtelieden Rosenberg terechtgesteld moeten worden „enkele da gen voor de conferentie van Bermuda, waarvan de toekomst van de vrede ge deeltelijk afhangt". Een beslissing ten gunste van de veroor deelden zou over de gehele wereld een weerklank vinden „die getuigenis zou af leggen van de door u, mijnheer de presi dent, op 16 April 1953, onder aanroeping van Gods heilige naam, gesproken woor den van naastenliefde en vrede", aldus het telegram van kardinaal Feltin. WASHINGTON, (AFP-ANP) In Amerikaanse regeringskringen verwacht men binnenkort Russische voorstellen met betrekking tot het herstel der Duitse eenheid. Deze verwachting is gegrond op berichten die te Washington zijn ontvangen. Men acht het mogelijk dat de Sovjet-Unie het beginsel van vrije verkiezingen als uitgangs punt voor hereniging van Oost- en West-Duitsland heeft aanvaard. Volgens bepaalde inlichtingen zouden de Westelijke Hoge Commissarissen in Duitsland binnenkort door de onlangs benoemde Sovjet Hoge Commissaris worden uitgenodigd deze kwestie te komen bespreken. De wijziging van de Russische politiek in Oost-Duitsland heeft de onzekerheid in regeringskringen in Bonn, die aan de dag is getreden sedert het houden van een con ferentie der grote vier actueel is, nog aan zienlijk versterkt. De West-Duitse regering is door de afkondiging van een serie ver lichtingen van de druk op de bevolking verrast. Algemeen ziet men hier in de ge nomen maatregelen en de openlijke des avouering van de eenheidspartij der Sovjet-zóne de eerste tekenen van een nieuwe koers, die ingeleid werd door de zending van ambassadeur Semjonof als Hoge Commissaris. Men ziet hierin een nieuwe aanwijzing, dat de Sovjet-Unie er naar streeft met de Westelijke geallieerden tot onderhandelin gen over een oplossing van het Duitse pro bleem te geraken. Dit kwam onder meer tot uiting in verklaringen van twee der leiders der christelijke partij. Dr. Von Ercntano zeide, dat „mogelijk met deze verlichtingen een conferentie der vier moet worden ingeleid". De Beriijnse christelijke afgevaardigde Tillmanns verklaarde: „Hier wordt zonder twijfel grote politiek ge maakt". Meer en meer wint In Bonn thans de overtuiging veld, dat een conferentie met de Sovjet-Unie niet te ontgaan is. De offi ciële verklaringen, die hier van de zijde der regering worden afgelegd, wijzen alle op do grote bezorgdheid, die men hier ten aanzien van zulk een conferentie blijft, koesteren. Dr. Adenauer heeft voor de West-Duitse radio zijn, ook gisteren in de Bondsdag reeds uitgesproken, vrees her haald, dat een overeenkomst tussen de grote vier „op Duitslands kosten" zou kun nen worden aangegaan. Een conferentie van vier kan volgens de verklaringen van dr. Adenauer van Duitse zijde alleen worden toegejuicht, wanneer er kans op is, dat een resultaat wordt be reikt, dat in overeenstemming is met de herhaaldelijk door de Duitse Bondsdag ge formuleerde voorwaarden. Het beslissende van deze voorwaarden is, dat een toekom stige vrije Duitse regering volledige vrij heid van handelen zou moeten krijgen en binnen het kader van de beginselen van de UNO verbindingen zal kunnen aangaan met wie zij wenst. Dr. Adenauer heeft in een radio-inter view verklaard, dat hij „naar de huidige stand van zaken nog geen hoop op een goed resultaat van een conferentie" heeft. Er was volgens dr. Adenauer voorshands geen enkel Russisch aanbod en hij zag geen bijzonder teken van een bereidheid der Sovjet-Unie om de Duitse eenheid in vrijheid te herstellen. Opnieuw schetste dr. Adenauer de ge varen, die voor Duitsland zouden opko men indien de Westelijken thans met de Sovjet-Unie gingen confereren, in de zwartste kleuren. De Russen waren er vol gens hem slechts op uit terug te keren naar de beginselen van het accoord van Potsdam. „Het gevaar van een gemeenschappelijke politiek der grote mogendheden ten koste van Duitsland bestaat sedert 1945 en is ook na de stichting der Bondsrepubliek blijven voortbestaan", aldus Adenauer. „De bui tenlandse politiek «Ier Bondsregering was er Aan de aanvang af op gericht dat gevaar te voorkomen". Het is in politieke kringen in Bonn sterk opgevallen, dat dr. Adenauer de grote zelfverzekerdheid, waarmee hij weinige maanden geleden uit Washington is terug gekeerd, goeddeels heeft verloren. Zijn gehele optreden wordt beheerst door de vrees, dat het tot een oplossing der spanningen tussen Oost en West zou kunnen komen. De Duitse socialisten schijnen zich meer in het vooruitzicht van een conferentie met Rusland te verheugen dan de rege ringscoalitie. Zij menen, dat het na deze voor hen blijkbaar minder verrassende gestes van Semjonof meer dan ooit gebo den is om van Duitse zijde een initiatief te nemen, dat de vier hoge commissaris sen in Duitsland aan één tafel kan bren gen. De socialisten hebben voor volgende week een bijzondere zitting van de Bonds dag bijeen laten roepen, waarin zij voor stellen in deze richting willen doen. Een heropening der grenzen tussen Oost en West-Duitsland willen zij daarbij voorop stellen. De christelijke afgevaardigde Till manns liet gisteren al de oude Beriijnse eis opnieuw klinken: door een hereniging van Berlijn zouden de Russen kunnen to nen, dat zij de eerste stap naar een norma lisering der verhoudingen willen doen. Dat van alle kanten in West-Duitsland wordt toegejuicht, dat de Oost-Duitse be volking onder minder zware druk zal ko men te staan, spreekt vanzelf. Dr. Till manns achtte het zelfs niet onwaarschijn lijk, dat vele vluchtelingen uit het gebied na enige tijd weer terug zullen gaan. Mi nister Kaiser zei: „nu komt het er op aan, dat het niet bij deze aankondiging blijft, maar dat inderdaad de levensomstandig heden verbeterd worden en aan de totale rechtsonzekerheid een einde zal worden gemaakt". Kaiser voegde er aan toe: „er zal nog veel meer overtuigends moeten gebeuren voor het geschokte ver trouwen van het Duitse volk zal zijn her steld. Het grote debat over Adenauers ecn- heidspolitiek, dat de Bondsdag volgende week zal houden, wordt thans natuurlijk met gestegen belangstelling tegemoet ge zien. PARIJS (Reuter). In Parijse diploma tieke kringen is vernomen dat de Britse, Franse en Amerikaanse regeringen de Sovjet-Russische regeerders vandaag op nieuw een nota, waarin hervatting dér vier mogendherienbesprekingen over Oostenrijk wordt voorgesteld, zullen overhandigen. LONDEN (AFP). Van Australische zijde is medegedeeld dat er geen enkele verandering zal komen in het ANZUS-ver- drag, dat thans tussen Nieuw Zeeland, Australië en de Verenigde Staten bestaat. Gezien de Amerikaanse houding is er geen sprake van, dat de twee Dominions op nieuw uitbreiding van dit verdrag zullen vragen tot Engeland of andere mogend heden, die belangen in het gebied van de Stille Ocoaan hebben. Dit standpunt is het gevolg van de besprekingen, die in Londen tussen Churchill en de premiers van Australië en Nieuw-Zeeland zijn gehouden. Men laat in genoemde Australische krin gen uitkomen dat de „status quo" inzake de ANZUS een einde maakt aan zekere hoop van de Nederlandse regering, die, naar het schijnt aan haar deelneming aan de ANZUS de voorwaarde zou hebben ver bonden van een gemeenschappelijke ver dediging met Australië van Nederlands- Nieuw Guinea. Deze kwestie zal opnieuw ter sprake komen bij de reis, die de minis ters Luns en Kernkamp naar Australië zul len maken, zo meent men in Australië. Van bevoegde Nederlandse zijde wordt naar aanleiding van het bovenstaande nog maals verklaard, dat op de reis van de ministers Luns en Kernkamp generlei be spreking van deze aard zal worden gehou den. omdat, zo deelde men mede, de be oogde samenwerking op Nieuw Guinea uit sluitend. betrekking heeft op economisch en bestuursterrein. BERLIJN. (AFP/Reuter). De Oost-Duit se regering heeft Donderdag haar fouten erkend en de voorstellen van het bestuur der Socialistische Eenheidspartij, om deze fouten te herstellen, aanvaard. In een regeringsverklaring is bekend gemaakt, dat de levensstandaard van de bevolking zal worden verhoogd en econo mische en andere maatregelen tegen niet- communisten zullen vervallen. Premier Otto Grotewohl heeft nieuwe maatregelen voorgesteld om de economi- ,scl>c moeilijkheden op te heffen. Deze zijn door de regering goedgekeurd. Zij houden in: De verstrekking van levensmiddelen kaarten aan iedereen met ingang van 1 Juli, prijsverlaging van verscheidene le vensmiddelen met ingang' van 15 Juni, op heffing van dwangmaatregelen voor inning van belasting en bijdragen voor sociale verzekering, credieten op korte termijn voor particuliere zakenlieden, goedkopere spoorwegtarieven voor bepaalde bevol kingsgroepen, opheffing van ontberingen op sociaal gebied, teruggave van eigen dommen en burgen-echten aan terugke rende vluchtelingen naar het Westen. De regering keurde ook de overeen komst met de Evangelische Kerk goed. LONDEN (Reuter). Tsjechoslowakije heeft zich bereid verklaard een vertegen woordiger te benoemen in de commissie voor toezicht op de Koreaanse krijgsge vangenen die niet naar huis terug willen. Dit wordt bericht door het Tsjechische nieuwsbureau Ceteka. Ook Polen zal ver tegenwoordigers zenden. Van de vijf aangezochte landen hebben er nu vier India, Zweden, Polen cn Tsje choslowakije - bevestigend geantwoord. Zwitserland, dat aanvankelijk afwijzend antwoordde, zal misschien nog van zijn be sluit terugkomen. SEOEL (Reuter). De Zuid-Koreaanse vice-premicr, Pioen Joeng Tai, heeft Don derdag verklaard, dat de Zuid-Korcanen zullen weigeren zich terug te trekken naar een „bestandslinie", als deze lijn achter het huidige front loopt. De vice-premier wei gerde nadere mededelingen hierover te doen. De Zuid-Koreaanse regering heeft het UNO-opperbevel er van beschuldigd de Zuid-Koreaanse souvereiniteit te hebben geschonden. Zij protesteert er tegen, dat Amerikaanse technici een radio-interview met kolonel Lee Soo Yong, die deel uit maakte van de wapenstilstands-delegatie der verbondenen, hadden onderbroken. Kolonel Yong, die zich tegen de wapen stilstand op de huidige voorwaarden had willen verzetten, sprak voor de Zuid-Ko reaanse radio, welker technische jiiensten door Amerikaanse specialisten worden verzorgd. Te Seoel is hedenochtend voor de vierde, achtereenvolgende maal gedemonstreerd tegen de overeenkomst tussen verbondenen Guinon: Een der karaktertrekken van het jonge meisje is het met hartstocht verrichten van onbeduidende han delingen. en Noordelijken inzake de uitwisseling van krijgsgevangenen. Deze betoging was de omvangrijkste van de tot nu toe gehoudene. Driehonderd opgewonden Zuid-Koreaan se jonge mannen bestormden de afzetting door politie van gebouwen, waarin oorlogs correspondenten van de verbondenen zijn ondergebracht. Onder de kreet „Naar het Noorden" wisten de jongelieden een aan tal politiemannen in een gevecht te doen wijken, doch zij slaagden er niet in de ge bouwen zelf te bereiken. Amerikaanse autoriteiten hebben van daag te kennen gegeven dat de militaire bijstand aan Zuid-Korea besnoeid zal wor den indien president Syngman Rhee zijn troepen opdracht geeft een wapenstilstand te negeren. De Noord-Koreaanse radio-Pjongjattff heeft Vrijdag meegedeeld, dat de onder handelingen te Panmoendjom vlot verlo pen en dat het ondertekenen van een wa penstilstand alleen nog een kwestie van tijd is. Volgens een door de radio aangehaalde communistische correspondent te Pan moendjom. is het voornaamste onderwerp van de onderhandelingen van de stafoffi cieren op het ogenblik de demarcatielijn, waar langs het vuren zal moeten worden gestaakt. De opzienbarende berichten over de ver anderde houding van de Oost-Duitse rege ring ten aanzien van de Evangelische Kerk in Oost-Duitsland hebben hun bevestiging gevonden in een officieel commentaar van de Raad der Evangelische Kerk, waarvan wij de woordelijke tekst hieronder laten volgen. De overeenkomst tussen bisschop Debe- lius en minister-pi-esident Grotewohl om vat negen punten: Er zullen geen nieuwe maatregelen wor den getroffen tegen de Jonge Gemeente en verdere kerkelijke instellingen. De minister van Volksopvoeding zal samen met vertegenwoordigers van de kerk, van Jonge Gemeente en de Freie Deutsche Jugend opheldering zoeken van bestaande .geschilpunten. Het onderwijs op de scholen vanwege de Jonge Gemeente zal worden toegelaten. Het ministerie van Volksopvoeding zal .terstond de zaak der leraren, die vanwege hun houding in opvoedingsaangelegenheden werden ontslagen, herzien en terzake nieuwe beslissingen nemen. Alle naar aanleiding van het lidmaat- De Nederlandse Spoorwegen, die trach ten de nadelen die het bedrijfsleven in het v-atersnoodgebied ondervindt, te beperken, zijn er sinds enkele weken in geslaagd het goederenvervoer te herstellen over de spoorlijn door dc ondergelopen Kruinin- fierpolder in Zuid-Beveland. Dit geschiedt op een wijze, die uniek is in de spoorweg- historie van Nederland en zeer waarschijn lijk ook wel daarbuiten. Twaalf uur per etmaal staat de 800 hectaren metende Kruiningerpolder geheel onder water. Twee keer per dag stuwt de vloed het zeewater van cie Westerschelde met kracht door de gaten in de zeedijk en loopt de polder vol. Dan worden de spoorlijn tus sen Oostdijk en Kruiningen en het station Kruiningen. met het emplacement inbegre pen, opnieuw verdronken land en staat het water over een afstand van vier kilo meter anderhalf tot twee meter boven de spoorbaan. Dit gebied is alleen bij eb bereikbaar. Door speciaal heistelwerk is het mogelijk geworden tijdens de eb, gedurende één uur de spoorlijn, zij het enkelsporig, te gebruiken door in beide richtingen twee goederentreinen tussen Oostdijk en Krui ningen te laten rijden. Met groot beleid is het zo geschikt, dat er ook nog een zand- trein voor de werkzaamheden passeren kan. Maar dan komt de vloed opzetten en neemt het water weer bezit van de polder en de spoorlijn. Twee maal per dag loopt de Kruiniger- polder en daarmede de spoorlijn geheel onder water. De lijn Is echter door de Nederlandse Spoorwegen zodanig opge hoogd en met kistdammen beschermd, dat het mogelijk is tijdens eb gedurende één uur een goederentrein in beide richtingen te laten rijden. Een goederentrein komt te Krabbendijke aan over de geheel nieuw aangelegde versterkte baan. De spoorlijn werd in de rampnacht ver nield en inplaats van een nieuwe aan te leggen, hetgeen zeer lang zou duren omdat het terrein van de werkzaamheden alleen bij eb te bereiken was, werd zij op bij zondere wijze hersteld. De spoorbaan van klei is hersteld, met grind versterkt, waarna aan beide zijden een kistdam aangebracht is. Dageljjks wisselende tijden Na het voorlopig herstel van de spoor lijn, dat wordt uitgevoerd door 180 man, is het wachten op het ogenblik dat de zee dijken worden gedicht en de polder zal droogvallen. Hopelijk zal dat over enkele maanden het geval zijn, waarna met spoed begonnen, zal worden aan het hei-stel van het tweede spoor. Dan zal het mogelijk worden met de winterdienstregcling het traject ook weer voor reizigersverkeer open te stellen. Tot zolang is er een „dienst regeling" voor twee goederentreinen per dag in beide richtingen tussen Roosendaal en Goes, alsmede één zandtrein per dag. Deze dienstregeling met dagelijks wisselen de tijden kost vooral op het traject tussen Oostdijk cn Kruiningen veel hoofdbrekens. Dc verbinding wordt hier in stand gehou den met een geïmproviseerde beveiliging door middel van vlaggen plus omgelegde en verplaatste wegen en overwegen. En dan nog alleen in de uren wanneer de coupu res (dubbele ijzeren in cement gevatte deuren in de polderdijken) door de water staat worden geopend om de treinen door te laten. Wanneer de spoorbaan, die als binnen dijk fungeert, waarachter zich tot de pol derdijk een meer gevormd heeft, droog valt, moet eerst de lijn worden schoon ge maakt. Dit gebeurt door een motorlorrie, waarna een werktrein met zandwagens volgt. Pas dan komen de goederentreinen, die puffend aan beide zijden van de vier kilometer lange uit het water verrezen spoorbaan gereed staan, om beurten over het enkelspoor. De stoomlocomotieven rij den met vijftig vrachtwagens achter zich aan, niet harder dan 10 kilometer. Intus sen kijkt de machinist voortdurend naar het zolderraampje van een posthuis, dat evenals de spoorbaan rondom in het water slaat. Wanneer naast het hoofd van de postwachter, dat uit het raampje steekt, de uitwaaiende rode vlag verdwijnt en een groene vlag daarvoor in de plaats komt, is alles veilig en mag de trein zijn rit door het water voortzetten. Dadelijk nadat de treinen zijn gepas seerd is het hoog tijd om de deuren in de dijk te sluiten. Dit alles is tevoren op de minuut af uitgerekend, want de vloed is inmiddels met verraderlijke spoed dichtbij gekomen. Lang duurt het niet of het water sluit zich hoger en hoger tot anderhalf tot twee meter boven de spoorbaan en het stationsemplacement: het verdronken land van'de Kruiningerpolder. schap der Evangelische Studentengemeen schap en van andere studentengemeen schappen uitgevaardigde schrappingen uit het univei-siteitsregister zullen terstond worden herzien. Beslissingen dienaangaan de moeten vóór 20 Juni worden getroffen. Het ministerie van Volksopvoeding zal dc verhindering van het godsdienstonder wijs opheffen. De sedert 1 Januari gelden de beperkingen worden ingetrokken. De inbeslag genomen inrichtingen zullen worden teruggegeven. Daarvan is uitgezon derd het slot Mansfeld, dat als herstellings oord voor mijnwerkers in gebruik blijft. De uitspraken van de gerechtshoven zullen worden herzien en de onrechtvaar dige harde maatregelen zullen worden in getrokken. De vei-ordening van 29 Maart 1951 be treffende de aangifteplicht van Evangeli sche bijeenkomsten zal worden herzien en buiten werking worden gesteld. De krach tens overeenkomst geldende staatssubsidies zullen weer worden, uitgekeerd. Commentaar De Raad van de Evangelische Kerk in Duitsland heeft op de overeenkomst de volgende commentaar geleverd. „Het is ieder duidelijk, dat deze wending in de kerkstrijd verband houdt met de huidige grote politieke koersverandering in de Russische bezettingszones in Oostenrijk en Duitsland. Deze omstandigheid is echter geen rechtvaardiging om aan de oprecht heid van de door Grotewohl gedane toe zeggingen te twijfelen. Van een concoi-daat, dat op prestatie en tegenprestatie berust kan geen sprake zijn. Van de kant van de staat zijn geen voorwaarden gesteld. Dat de toezeggingen van staatswege op onderdelen vaag zijn, volgt uit de aard der verhoudin gen. Want minister-president Grotewohl heeft niet het recht in zaken van gerechte lijk onderzoek of in strafvervolgingen direct in te grijpen. Hij moet ook de be voegdheden van anderen respecteren. De concrete toezeggingen zijn echter van een zo wijde strekking, dat van een wérkelijke ontspanning in de situatie gesproken kan worden. De kerk vergeet daarbij echter niet, dat tussen de materialistische wereldbeschou wing en het christelijk evangelie een tegen stelling bestaat, die niet door afzonderlijke maatregelen of door welke verklaring ook kan worden overbrugd. Noch ook miskent zij de ernst van de economische en politieke tegenstellingen tussen Oost en West, die nog niet uit de weg zijn geruimd. Dat alles kan echter niet verhinderen, dat de gemeenten dankbaar zijn, dat de onver draaglijk geworden spanning voor een zeer belangrijk deel als verminderd kan worden beschouwd." Tenslotte heeft de Raad der Evangelische Kerk in Duitsland in zijn bijeenkomst van gisteren te Berlijn zijn voldoening en dank baarheid uitgesproken over het bereikte resultaat. WEINIG VERANDERING IN TEMPER ATI U R Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bill, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt, met hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. "Weinig verandering in temperatuur, 13 Juni Zon op 4-20 uur, onder 21.00 uur. Maan op 5.40 uur, onder 22.53 uur. Hoog en laag water In IJ mui den Vrijdag 12 Juni Hoog water: 3.54 en 16.24 uur. Laag water: 11.57 en uur. Zaterdag 13 Juni Hoog water: 4,38 en 17.09 ubr. Laag water: 0-20 en 12.39 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1