Oost-Berlijnse bouwvakkers rebelleren tegen het regiem Revolutie in Oost-Berlijn Eisenhower lijkt niet bereid Rosenbergs gratie te verlenen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Rosenbergs Massale demonstratie in Stalinallee minister Selbmann van tafel geveegd Vanochtend ware veldslag tussen Volkspolitie en stakers Ontzette communisten deden ijlings concessies Staat van beleg Het woord is aan Terechtstelling op morgen gehandhaafd, maar de protesten blijven toestromen De Gasperi poogt kabinet te vormen Terugkeer van 136 Korea- vrijwilligers in ons land Toch samengaan met Nenni? fr7e JAARGANG No 286 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 17 JUNI 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 133 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post f 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE TERECHTSTELLING van het Ame rikaanse echtpaar Julius en Ethel Rosen berg is vastgesteld op Donderdag 18 Juni. Dat is dus morgen. Als zij voltrokken wordt zou dat in de late avond geschieden. 18 Juni is de trouwdag van de Rosenbergs; waarom men juist die datum heeft ge kozen is niet duidelijk. Het echtpaar is in April 1951 wegens atoomspionnage ter dood veroordeeld. Deze mensen verkeren dus nu reeds twee jaar en twee maanden in on zekerheid. Zij hebben steeds hun onschuld betuigd. Een broer van Ethel. Rosenberg, David Greenglass, die eveneens heeft te rechtgestaan, heeft daarentegen bekend en is tot vijftien jaar veroordeeld. Anderen, zoals bijvoorbeeld Klaus Fuchs die inder tijd in Engeland voor de rechter is ge bracht en van hetzelfde misdrijf beschul digd waren, zijn eveneens tot gevangenis straffen veroordeeld (Fuchs is alweer vrij) maar in geen enkel geval is de doodstraf wegens spionnage in vredestijd uitgespro ken. Ook niet in Amerika. De vraag of de Rosenbergs inderdaad schuldig waren stond natuurlijk ter be antwoording aan de Amerikaanse rechter. Deze heeft hen schuldig verklaard. De overwegingen die daartoe leidden waren destijds al moeilijk te overzien, temeer om dat om redenen van staatsbelang (betref fende hetgeen verraden zou zijn) het pro ces ten dele met gesloten deuren was ge voerd. Maar het deed zonderling aan dat van mensen, die geen deskundigen op het gebied der zeer ingewikkelde productie van atoomwapens zijn, verondersteld werd dat zij mededelingen daaromtrent in hun geheugen zouden hebben opgenomen en mondeling aan de Russen overgebracht. Sinds het proces werd gevoerd zijn trou wens steeds meer bezwaren naar voren gekomen. Wij hebben gisteren vermeld dat Bloch, de advocaat van de Rosenbergs, zich beroept op de bekende Amerikaanse atoom geleerde dr. Harold Urey, die verklaart dat David Greenglass in het proces tegen zijn zwager en zuster meineed heeft gepleegd. Bloch voert aan dat hij nieuw bewijsmate riaal heeft verzameld en dat de Rosenbergs het slachtoffer zijn geworden van valse getuigenverklaringen. Maar het Ameri kaanse hooggerechtshof heeft voor de vierde maal herziening van het proces geweigerd. Het heeft uitstel van de executie met vijf tegen vier stemmen afgewezen en een verzoek tot nieuw verhoor van de Ro senbergs met zeven tegen twee. Daarmee heeft de verdediger evenwel zijn kansen nog niet uitgespeeld. Dat de meningen in het hoogste rechtsprekende college verdeeld blijken te zijn hield in feite nieuwe mogelijkheid in. Want iedere rechter van het Hooggerechtshof heeft de bevoegdheid, tijdelijk uitstel van het vol trekken van een doodvonnis te gelasten. De rechter William Douglas, die zich be reid heeft getoond dit te overwegen, zou vanmiddag zijn beslissing nemen. Mocht die niet gunstig voor de Rosenbergs zijn, dan zou Bloch zich tot een der andere rechters wenden, die niet met de mening der meerderheid hebben ingestemd. Ten slotte is er dan nog de kans op gratiever lening door president Eisenhower. Men kan die gering achten, want de president heeft vier maanden geleden reeds een eerste gratieverzoek voor de Rosenbergs afge wezen. Maar sindsdien is het een en ander gebeurd, hebben zich nieuwe factoren voor gedaan en is bovendien de stroom van verzoeken, om gratie te verlenen, gaan aanzwellen. Die menigte verzoeken komt zowel uit Amerika als uit ettelijke andere landen en zij beperkt zich geenszins tot communisti sche organisaties en comités, waarin com munisten zitting hebben. Ook de Paus en tal van kardinalen en bisschoppen hebben zulk verzoek gedaan. En dan nog talloze anderen, waaronder een groot aantal be kende juristen uit vele landen. Een aantal dier juristen heeft op Belgisch initiatief een internationaal comité gevormd, dat een heronderzoek van het proces beoogt en dit te Londen wil voeren. Een zo groot verzet tegen een terechtstelling als zich in de affaire-Rosenberg voordoet heeft de wereld niet gekend sinds het Amerikaanse proces, een kwart eeuw geleden, waarin Sacco en Vanzetti wegens moord ter dood veroor deeld werden. Hun executie werd (na ze ven jaar procederen) helaas niet voorko men: helaas, want tegenover hun ontken ning stond de bekentenis van een ander, dat hij de schuldige was. Maar die ander was wegens een ander feit al ter dood ver oordeeld. „Helaas" zou hier overigens bij iedere executie kunnen worden aangevoerd. Wij zijn steeds tegenstanders van de doodstraf geweest en in de eerste jaren na de oorlog is daarvan op deze plaats herhaaldelijk ge tuigd. Wij matigen ons geen mening aan ten aanzien van de schuldigverklaring der Rosenbergs in 1951. Maar als nieuwe ge gevens worden aangevoerd voor een revi sie, als het Hooggerechtshof zelf tot beslis singen komt die met meerderheid van stem men moeten worden genomen en waaruit dus twijfel spreekt dan gevoelen wij, gelijk zovelen die door deze zaak in be roering zijn gebracht, dat het proces her ziening behoeft. Biet zou waarlijk verschrik kelijk zijn, als in deze omstandigheden deze mensen werden ter dood gebracht. R. P. Met de trein uit Parijs zijn gisteren 136 Korea-vrijwilligers van het Nederlandse detachement bij de UNO troepen op het station te Roosendaal gearriveerd. Hun te rugkeer in het vaderland, na een jaar ac tieve dienst aan het front, kreeg een feestelijk karakter door de vrolijke mu ziek, die de kapel van de Limburgse jagers onder de stationskap liet weerklinken en door het luide applaus, waarmee het inter nationale publiek vam de trein afscheid nam van deze knapen. Voor het eerst was bij de repatrianten een verpleegster, zuster K. van den Berg uit Rotterdam, die reserve eerste luitenant is bij de geneeskundige dienst en twee jaar heeft gewerkt in Tokio en op Korea. Zij vertelde dat er nog vijf Nederlandse verpleegsters op Korea zijn achtergebleven. Drie hunner zullen repatriëren, de twee anderen blijven. (Van onze correspondent in Berlijn) Gisteren tegen het middaguur zijn de Oost-Berlijnse arbeiders in beweging gekomen. Voor de eerste maal sedert 1933 is het in het door een totalitair systeem bedekte deel van Duitsland tot een duidelijke volksopstand tegen het heersende politieke onderdrukkingssysteem gekomen. Wat niemand voor mogelijk had gehouden is gisteren gebeurd. Voor het regeringsgebouw van de Sovjet-zone, het voormalige luchtvaartministerie in de Leipziger- strasze hebben verontwaardigde arbeiders leden van de regering van de Sovjet-zone het spreken onmogelijk gemaakt. De beweging begon 's mor gens bij bouwvakarbeiders die in de voormalige Frankfurterallee, tegen woordig Stalinallee en de „eerste socialistische'straat" van Duitsland, hun ontevredenheid met de prestatie-verhoging betuigden. Andere bouwvak arbeiders sloten zich aan en tegen twaalf uur begaven zich reeds vijfdui zend demonstranten over de Alexanderplatz in de richting van Unter den Linden. Hun afkeer van het in Oost-Berlijn heersende bewind verbor gen zij geenszins. Aanhoudend geroep lokte communisti sche functionarissen aan de ramen hunner bureaux en men kon duidelijk merken dat een grote ontzetting zich van hen meester maakte. Het hoogtepunt van de demon stratie was tegen drie uur 's middags voor het regeringsgebouw op de hoek van de Wilhelmstrasze en de Leipzigerstrasze. De arbeiders riepen in koren: „Wij willen geen slaven meer zijn, weg met de norm-verho ging, geen Volksarmee". Het plein voor het regeringsgebouw was zwart van dc mensen. Er werd om Grote- wohl en Ulbricht geroepen, maar deze achtten het verstandiger om maar niet te verschijnen. In hun plaats werden de mi nisters Rau en Selbmann onder de me nigte gestuurd om haar te sussen. Dit lukte echter geenszins. Minister Selbmann werd op een gegeven moment door een arbeider met ontbloot bovenlijf compleet van een tafel geveegd, waarop hij was gaan staan om de mensen toe te spreken. Toen minister Selbmann er aan herinner de dat hij zelf ook arbeider was, klonk het hem uit duizenden kelen tegemoet: „Maar dat heb je vergeten". Selbmann zeide dat hij de demonstratie tegen de normverhoging rechtvaardig acht te. Maar de menigte schreeuwde: „Wij zijn niet tegen dc normen in de Stalinallee. Wij zijn tegen de normen in heel Duitsland. Wij wensen vrije verkiezingen". Op dit moment had de demonstratie reeds bijna het karakter van een rebellie aangenomen. Op de terugweg van het re geringsgebouw stuitten de demonstranten voor het eerst op volkspolitie, die dé op tocht probeerde te ontbinden. De menigte wierp echter een luidsprekerwagen omver en uit de tweede werden de inzittenden verwijderd, waarna zich arbeiders aan het stuur zetten en naar de Alexanderplatz reden, waar tot een algemene staking werd opgeroepen, die^. vandaag zou moeten be ginnen. De gehele dag bleef het in Oost-Berlijn uiterst onrustig. In de avonduren werd een verklaring van minister-president Grotewohl bekend gemaakt, waarin deze zeide dat men weliswaar de levensstan daard van de arbeiders had willen verho gen, maar daarbij te snel te werk was ge gaan en daarom het tegendeel bereikt had. Hierin zou verbetering worden gebracht. Ook van buiten Berlijn kwamen gisteren berichten dat de arbeiders in actie waren gekomen, zo ook de als zeer rebels bekend staande arbeiders van het grote Leuna- ,werk in Mecklenburg. De volkspolitie is gisteren opmerkelijker- wijs niet met kracht tegen de demonstran ten opgetreden, die tenslotte een massa van tienduizenden omvatte. Hedenmorgen vond op de Strausburger Platz een nieuwe massa-demonstratie plaats, die vrij rustig ten einde is gegaan. In Oost-Berlijn hebben gisteravond par tij-functionarissen geprobeerd de menigte weer in communistisch vaarwater te bren gen. Dit is echter volslagen mislukt en later op de avond was in Oost-Berlijn nie mand meer te zien die het embleem van de S.E.D. op zijn lapel droeg. De Oost-Berlijnse radio heeft pas in de avond toegegeven, dat er ongeregeldheden waren. Oost-Berlijnse demonstranten op de Stalinallee. De hedenmorgen verschenen Oost-Ber lijnse kranten vermeldden de gebeurtenis sen met bijna geen enkel woord. Alleen in „Neues Deutschland", het orgaan van het centrale comité van de socialistische een heidspartij, komt een bericht voor, ge titeld „Provocaties van West-Berlijnse oorlogsophitsers in de democratische sector van Berlijn". De aanleiding De bouwvakarbeiders schijnen, hoewel zij de steun en sympathie van duizenden genieten, tot dusver volledig op zichzelf te staan wat betreft een georganiseerde sta kingsactie. Volgens betogers zijn de bouwvakarbei ders in verzet gekomen tegen het gedeelte lijk uitblijven van loonuitkeringen. Verder zouden zij verontwaardigd zijn, dat bij een korte staking in Friedrichshain arbeiders door de Volkspolitie voorlopig in arrest gesteld waren. Toen onderhandelingen tussen de onder communistische leiding staande vakbonden in Oost-Duitsland en vertegenwoordigers van de bouwvakarbei ders Dinsdagmiddag geen resultaat hadden, besloten de arbeiders te demonstreren. De mededeling over de opheffing van de ver hoging der prestatienormen kwam te laat. Volgens het A.F.P. was het Dinsdag avond zes uur in de straten van Oost-Ber lijn nog druk, hoewel de rust was weer gekeerd. In de Stalinallee en op het Strausburgplein stonden groepen mensen te discussiëren met functionarissen van de S.E.D. De West-Duitse minister voor aangele genheden betreffende geheel Duitsland, Kaiser, heeft er Dinsdagavond via de West- Berlijnse zender „Rias" bij de Oost-Berlij- ners en Oost-Duitsers op aangedrongen zich te onthouden van „onbezonnen en ge vaarlijke acties". Oost-Duitse politiemannen en duizenden Oost-Berlijnse stakers zijn hedenochtend bij de Oost-Duitse regeringsgebouwen slaags geraakt. De politie trok met gummiknuppels in gesloten gelid op tegen de stakers. Sovjet militairen stonden met machinepistolen voor de Sovjet-ambassade op wacht. De relletjes braken uit in de Leipzigerstrasse. Dc arbeiders marcheerden gearmd naar de regeringsgebouwen onder het roepen van de leuze: ,Wij willen vrije verkiezingen". Op de hoeken van de straten stonden vrachtauto's met Sovjet-soldaten. Auto's met volkspolitie spoedden zich naar het Alexanderplein. Duizenden andere Oost-Berlijners voeg den zich bij de stakers. De stakers waren niet gewapend. Op een afstand van bijna twee kilometer van de plaats van de ongeregeldheden werd het verkeer stopgezet. Een uur lang viel een stromende regen, zodat de stakers doorweekt in de Leipzigerstrasse, de rege ringswijk, aankwamen. De kern van de betogende arbeiders bestond uit honderden jonge arbeidex-s en leerlingen van allerlei vakken. Een van de stakers zeide, dat ar beiders van verscheidene grote fabrieken zich bij de stakers hadden gevoegd. Honderden jonge communisten in blauwe hemden, leden van de „Freie Deutsche Ju- gend" trachtten de stakers aan te vallen toen laatstgenoemden het ministerie van Economische Zaken en Wederopbouw in de Leipzigerstrasse naderden. De stakers wierpen de politie met stenen en vernielden barricades en ruiten van ^staatswinkels. Om negen uur 's ochtends kwamen zeven Sovjet-pantserauto's met Sovjet-soldaten voor de Oost-Duitse kanselarij aan. Op de Potsdamex-platz stonden duizenden West-Berlijnse arbeidex's en huisvrouwen de betogers aan te spox'en. Toen de beto gers communistische affiches verwijderden en ruiten van regeringsgebouwen ingooi den, betuigden de West-Berlijners luide hun instemming. Tegen de middag overschreed een groep West-Berlijners de grens van Oost-Berlijn om zich bij de betogers aan te sluiten. Voortdurend kwamen Versterkingen van de Oost-Duitse politie aan, maar deze wer den door nieuw toestromende stakers aan gevallen en tegengehouden. Na het vernielen van winkelruiten in de Leipzigerstrasze, viel de politie de stakers met gummiknuppels aan. Talloze betogers werden gewond. Het mex-endeel van hen werd door medebetogers naar de Ameri kaanse sector van Berlijn gebx-acht en van daar door de West-Berlijnse politie naar ziekenhuizen. Op de hoek van de Friedrichstrasze en de Zimmerstrasze, niet ver van de rege ringsgebouwen, verbrandden verscheidene duizenden stakers rode vlaggen en zij sta ken een houten politiebarak, die enige tijd geleden was opgetrokken om dienst te doen als controlepost bij de sectorgrens, in brand. De barak brandde geheel af. Ook vernielden de stakers grensaanduidingen. Een betoger, die door de Oost-Bex-lijnse politie was gearresteerd, werd door andere stakers bevrijd. Tegen tien uur hadden zich nog meer stakers bij de betoging aangesloten. Ieder half uur trokken nieuwe massa's stakers (AFP-Reuter). De Sovjet-bevelheb ber van Oost-Berlijn heeft vanochtend de staat van beleg afgekondigd. De stakers hebben een comité opgericht dat een mani fest heeft uitgegeven, waarin onmiddellijk aftreden van de regering wordt geëist. Onze correspondent in Berlijn meldt: Oost-Berlijn vertoont alle tekenen van een revolutie. Met machinegeweren wordt ge schoten op de tienduizenden betogers. Rus sische tanks rijden op de menigte in en overal in de straten ziet men Russische granaatwerpers en jeeps vol met soldaten. De communistische emblemen zijn over al van de muren gerukt en in brand ge stoken. De arbeiders hebben de zwakte van het regiem onderkend en stellen hun maximum eisen. In West-Berlijn manen Cicero: In een staat kunnen niet velen hun bezit verliezen zonder dat zij anderen in hun val meeslepen. luidsprekers de bevolking tot afzijdigheid om de situatie niet te compliceren. In Oost- Berlijn werkt niemand meer, de staking is algemeen. Stakers van buiten de stad zijn op mars naar Oost-Berlijn om zich bij de betogers te voegen. Een complete Rus sische divisie is vannacht Oost-Berlijn bin nengetrokken, maar de Russen voelen toch blijkbaar weinig animo om de opstand in bloed te smoren. Dit zou immers een dé- baclc betekenen voor de nieuwe koers. Vandaar dat deze opstand van het groot ste belang is voor de wereldpolitiek. De Oost-Duitse communisten krijgen inmiddels geen voet meer aan de grond. Een S.E.D.- man is vanochtend al gelyncht. Onder de staat van beleg zijn alle demonstraties en samenscholingen van meer dan drie per sonen verboden. Tot zover het bericht van onze correspondent, dat ons juist voor het sluiten van deze editie bereikte. NEW YORK (Reuter). Julius Rosen berg en zijn vrouw Ethel hebben gisteren president Eisenhower om gratie verzocht. Hun vorige gratieverzoek is 11 Februari door de president verworpen. De terecht stelling is bepaald op morgen. Tegenover een groep geestelijken, die een beroep deed op president Eisenhower om de levens van het echtpaar te sparen, heeft de president Dinsdag echter te ken nen gegeven, dat hij niet van plan is, het doodvonnis te wijzigen. Een van de geestelijken, de rabbijn Abra ham Cronbach. deelde mee, dat de presi dent bij het uiteenzetten van zijn opvat ting meer argumenten naar voren had ge haald, die tégen clementie pleitten, dan argumenten er vóór. Ook de deken van de theologische faculteit van de universiteit van Chicago, dr. Loomer, zeide de indruk te hebben gekregen, dat Eisenhower niet van plan was, het doodvonnis in levens lange gevangenisstraf te wijzigen. De Britse vereniging van wetenschap pelijke werkers heeft zich telegrafisch tot Eisenhower gewend met verzoek om cle mentie voor de Rosenbex-gs. Eenzelfde ver zoek is gedaan door de mijnwerkex-sbond in Zuid-Wales. De Poolse ambassade te Washington heeft meegedeeld, dat Polen heeft aange boden de Rosenbex-gs toe te laten als Amerika hen toestaat naar Polen te ver trekken. Een .woordvoerder van de regering ver klaarde, dat de Amerikaanse regering de Poolse nota als een onbeschaamdheid be schouwt, waarop zij niet zal antwoorden. Het comité, dat ijvert voor herziening van het doodvonnis tegen de Rosenbergs, heeft bekendgemaakt dat een speciale trein is gecharterd om mensen uit het ge bied van New Yoi-k, New Jersey en New England, die voor het Witte Huis willen demonstreren, tegen verlaagde prijzen naar Washington te brengen. Op de Amerikaanse ambassades te Londen en Parijs zijn talrijke brieven en telegram men ontvangen, waarin een bex*oep op president Eisenhower wordt gedaan om het leven van de Rosenbex-gs te sparen. Een woordvoerder van de Amerikaanse vertegenwoordiging in de Franse hoofd stad deelde mee, dat de ambassade de pre sident heeft laten weten, dat de opexxbare mening in Frankrijk ernstig zal worden beïnvloed, als de Rosenbex-gs worden te rechtgesteld. Nieuw onderzoek Op Belgisch initiatief zal een intex-natio- nale commissie van rechtsgeleerden wor den gevormd, die zich zal bezig houden met een heronderzoek van het spionnage- proces, waarbij het echtpaar Rosenberg is betrokken. In deze commissie hebben zit ting vooraanstaande juristen uit gerechte lijke en universitaire kringen in Engeland, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Nederland, Zweden, ^Luxemburg en West-Duitsland. De commissie van x-echtskundigen stelt zich voor onder eigen verantwoordelijk heid in Londen een internationale rechts zitting te houden, die de zaak-Rosenberg opnieuw zal onderzoeken aan de hand van de feiten die haar ter beschikking zullen worden gesteld en in het bijzonder door middel van de stenografische verslagen, die over de Amex-ikaanse rechtszittingen bestaan. De rechtszitting zal een openbaar karakter dragen. De intex-nationale com missie zal het Amerikaanse ministerie van en betogers naar de plaats waar de onge regeldheden het hevigst woedden, het mi nisterie van Economische Zaken en Weder opbouw. De politie uit alle wijken van Oost- Bex-lijn stond nauw aaneengesloten rondom het gebouw, terwijl de menigte met stenen naar de ruiten wierp en x-iep: „Er uit met hen" en „Weg met de regering". Chauffeurs van politie-auto's reden met volle vaart op de stakers in. Even na elf hebben twee jonge Oost- Berlijnse arbeiders de rode vlag van de Brandenburger poort neergehaald. Sovjet-soldaten en de Oost-Duitse volks politie hebben op het middaguur in de Leipzigerstrasze met karabijnen en auto matische pistolen het vuur op de betogers geopend. Verscheidene mensen werden ge wond. West-Berlijnse rodekruisauto's na men de gewonden op en brachten hen naar West-Berlijnse ziekenhuizen. Op de Karl Marxplatz werden twee be togers door Sovjet-tanks overreden. Zy kwamen om. De menigte riep: „Wij willen vrijheid, wij willen brood, wij slaan alle Russen dood". Justitie verzoeken haar beschuldiging tegen het echtpaar op de rechtszitting te Londen staande te houden. Franse politici en journalisten van alle politieke partijen, behalve de communisten, hebben er bij president Eisenhower op aan gedrongen onx bevel te geven tot een her nieuwd onderzoek van de zaak-Rosenberg of om het echtpaar gratie te verlenen. Maar dan 40 leden van het Britse parle ment zonden Dinsdagavond een telegram aan president Eisenhower, waarin zij er bij hem op aandringen, dat het echtpaar Rosenberg zal worden gespaard. Rechter William Douglas van het Hoog gerechtshof heeft bekendgemaakt dat hij niet eerder dan hedenmiddag zou besluiten of hij om uitstel van de executie zal vragen. Het Nederlands „Comité ter verdediging van de Rosenbex-gs" deelt mede, dat tot op 15 Juni 11.968 verzoeken via het comité minister Drees bereikt hebben om zijn stem ten gunste van de Rosenbergs te laten horen. Het comité zegt dat het aantal brieven, boodschappen e.d. ten gunste van de Ro senbergs, dat het ontvangt, de laatste dagen omsteeks 4000 per dag bedroeg en dat de dagtotalen nog stijgen. ROME (Reuter) Alcide De Gasperi, de Italiaanse premier die er vorige week bij de algemene verkiezingen net niet in slaagde een voldoende meerderheid te krij gen om de zetelpremie te verwerven, heeft Dinsdagmiddag met zijn naaste mede werkers uit zijn Christen-democratische partij geheime besprekingen gevoerd om te pogen een nieuwe regering samen te stellen zonder concessies aan links of rechts te doen. Volgens kringen, die in nauw contact met hem staan, ontmoet De Gasperi hierbij sterk verzet van de rech tervleugel van de partij. De Christen-democx-atische leider heeft verklaard, dat hij een middenkoers zal vol gen, doeh het is niet zeker, of hij hiervoor genoeg steun kan vinden. Er rest hem nog slechts één week, voordat het nieuwe par lement bijeenkomt. Zijn bondgenoten de sociaal-democra ten, republikeinen en liberalen schijnen bereid, deze xniddenkoers te steunen, doch zij hebben allen bij de verkiezingen gevoe lige verliezen geleden. Saragat, de socialistisch leider, poogt het hoofd van de linkse socialisten, Nenni, er toe te bewegen, aan de nieuwe regering deel te nemen. De leider der communisten, Togliatti, die bezorgd zou zijn over het succes van de Nenni-socialisten, die teza men met de communisten het linkse blok vormen, heeft zich Dinsdag echter kx-achtig gekeerd tegen een dergelijk samengaan. Volgelingen van Nenni stellen intussen een aantal „belangrijke wijzigingen in de regeringspolitiek" als voox-waarde voor een eventuele samenwerking met de midden partijen. Zij willen, dat Italië een voorzich tiger houding ten aanzien van de Atlanti sche samenwerking aanneemt en beslister optx-eedt tegen neo-fascisten, die bij de ver kiezingen aanzienlijk winst hebben ge boekt. KANS OP BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met een kans op regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid en Oost Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere, 18 Juni Zon op 4.19 uur onder 21.03 uur Maan op 11.44 uur onder 0.03 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 17 Juni Hoog water: 7.23 en 19.44 uur. Laag water: 2.56 en 15.14 uur. Donderdag 18 Juni Hoog water: 8.03 en 20.30 uur. Laag water: 3.35 en 15:51 uur. uoobc

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1