„Verkeersintensiteit in 1970 drie maal zo groot als nu" Slecht weer in de Paasweek remde omzetontwikkeling Levensverzekerings- uitkeringen op destijds in ïndië afgesloten polissen VADERDAG 875, !(§)ESEiIEÏ PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws JEUK D.D.D. De radio geeft Donderdag Accoord over lonen van rijkspersoneel Bromfietsen vonden veel aftrek in April ia het zo De zon WOENSDAG 17 JUNI 1953 Belangrijke principiële beslissing van het Haagse Gerechtshof Internationale expositie te Antwerpen 'n Douwma-Das Altijd te pas Koning van Cambodja moet zich rustig houden WIJ ETALEREN!! FRAAIE GOTHIEKE HUISKAMER Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS VOORSPELLING IN PALEIS NOORDEINDE: Canadees geleerde naar Leiden Deviezenreserve met ruim 15 millioen vermeerderd W (Van onze parlementaire redacteur) Het Gerechtshof te 's Gravenhage heeft op 28 Mei uitspraak gedaan iin een proef proces, door belanghebbenden aanhangig gemaakt tegen de „Eerste Nederlandsche Verzekeringsmaatschappij op het leven en tegen invaliditeit N.V.", inzake de uitbe taling van het volle bedrag der levensver zekeringsuitkeringen (op in het voor malige Nederlands Oost Indië afgesloten polissen). Bij vonnis van 2 Januari 1952 had de Haagse Rechtbank de vordering tot uitbe taling van het volle bedrag in Nederland toegewezen. De Eerste Nederlandsche heeft tegen deze beslissing beroep aangetekend en het Hof heeft thans het vonnis van de Rechtbank bekrachtigd. Echter heeft het voor zijn beslissing een motivering ge geven, wélke, wat betreft het principe, af wijkt van de overwegingen van de Recht bank. Het Hof heeft namelijk de restrictie ge maakt, dat vorderingen uit overeenkom sten tegen de verhouding van 1 op 1 (van de Nederlands-Indische gulden tot de Roepiah Indonesia) slechts opeisbaar zijn voor 4 Februari 1952, het tijdstip waarop de roepiah practisch is gedevalueerd en de verhouding van de roepiah tot de Neder landse gulden 3 op 1 is geworden. Het gaat hier over een zaak, die in kringen van ge- pensionneerden, zowel in Nederland als in Indonesië, grote verontrusting heeft ge wekt. Na de door de Indonesische regering geno men monetaire maatregelen ontstond on zekerheid over de uitkering van bij Neder landse maatschappijen afgesloten verzeke ringen. Er zijn om het kortheidshalve te rele veren drie soorten polissen uitgereikt: le, waarin wordt gesproken van „Neder landse guldens", 2e, waarin sprake is van „Nederlands-Indische guldens", 3e, waarin slechts over „guldens" wordt gesproken. De klacht is nu, dat sommige verzeke ringsmaatschappijen zich op het standpunt stellen, dat indien uitbetaling dient te ge schieden in Nederlandse courant, deze ge baseerd moet zijn op een verhouding van 3 op 1. Tegen de Eerste Nederlandsche was nu terzake van deze stelling een proefproces aanhangig gemaakt, waarbij het ging over een gevorderde uitkering van f 6566. De rechtbank overwoog, dat betalings plicht bestaat te 's Gravenhage in N.I. courant en dat, waar de gelijkstelling van de Nederlands-Indische gulden aan de Nederlandse gulden alleen te zien is als een indertijd ter plaatste gebruikte varië teit van de ene en zelfde (immers in de praktijk gelijkwaardige) munt van het Koninkrijk der Nederlanden, nu Neder lands Indische courant in de zin als bij de polis bedoeld niet meer bestaat, daarvoor in Nederland Nederlandse guldens moeten worden vergoed. Interpretatie van het Hof In de overweging van zijn beslissing zegt het Haagse Hof, dat aangenomen moet worden, dat na de souvereiniteits- overdracht de bestaande muntsoort is blij ven bestaan en slechts een naamswijziging heeft ondergaan in zoverre, dat voortaan in plaats van gulden wordt gesproken van roepiah, zijnde de Maleise vertaling van het Nederlandse woord gulden. Voorts dat de gevolgtrekking gewettigd is, dat de re gering van de Republiek Indonesia de 1 op 1-verhouding van Nederlands-Indische gulden tot Roepiah Indonesia heeft willen 'handhaven en dat deze officiële koers na het van kracht worden van de deviezen- certificaten-regeling niet is vervallen. Deze regeling heeft slechts betrekking op de transferkoers. Het bedrag, waarover het in dit proefproces gaat, was per 1 Sep tember 1950 opeisbaar geworden en het Hof overwoog dat het onredelijk zou zijn, een schuldeiser te belasten met het risico van koersdaling na de dag der opeisbaar heid. Het Hof heeft echter gesteld, dat deze kwestie slechts belang heeft voor vor deringen uit overeenkomsten als de onder havige die voor 4 Februari 1952 opeis baar zijn geworden. De vordering werd toegewezen, maar de principiële beslissing is in deze zaak toch het belangrijkste. De uitkeringen, welke na 4 Februari 1952 opvorderbaar zijn ge worden, zullen dus kunnen geschieden in de verhouding van 3 op 1. Op 20 Juni wordt in het Middelheimpark te Antwerpen de tweede biennale voor beeldhouwwerk geopend. Op deze interna tionale openluchttentoonstelling, welke een overzicht zal geven van de beeldhouwkunst in de laatste vijftig jaar, zullen 225 werken van kunstenaars uit zestien landen geëxpo seerd worden. Nederland wordt vertegen woordigd met werken van Andriessen, Krop, Esser, Couzijn, Verhulst en Kneul- man. De tentoonstelling duurt tot 30 Sep tember. ADVERTENTIE Gen. Cronjéstraat 4044 - Tel. 15438 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. 12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Piano en bari ton. 13.50 Platen. 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kinder koor. 15.30 Pianorecital. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Sopraan en piano. 17.00 Eben Haezer, hoorspel voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Tenor, hobo en orgel. 18.30 Platen. 18.35 Op de stelling. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen van aller lei aard. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio-vossenjacht. 21.15 Platen. 21.30 Chloro- phyl, dat geen chlorophyl is, causerie. 21.45 Marinierskapel. 22.15 Pianorecital. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Liede ren. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevarieerd program ma. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionne tje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.50 Platen. 14.05 Cabaret, 14.30 Bas en piano. 15.00 Voor de zieken 16.00 Tussen vier en vijf. 16.45 Voor de jeugd 17.30 Militaire actualiteiten. 17.40 Platen 17.45 Regeringsuitzending: Moderne schrij vers over Indonesië. 18.00 Nieuws 18.15 Sport problemen. 18.25 Reportage of platen. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Jazzmuziek. 19.30 Amusements muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philhar monisch orkest en solist. 21.10 Sinaasappelen en Citroenen, hoorspel. 22.25 Lichte muziek 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Amusementsmuziek 12.30 Weerbericht. 12.34 Amusementsmuziek 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Klassieke muziek. 15.30 Platen. 15.45 Dansmuziek. 16.00 Negro-spirituals. 16.15 Koorzang. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen 18.15 Koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Voordracht. 20." Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma voor de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Engelse litteratuurgeschiede nis. (Op 2M en 49 m.). BANGKOK (A.F.P.) Uit regerings kringen verluidt, dat de regering van Thai land Koning Norodom Sihanoek van Cam bodja heeft verzocht geen regering in bal lingschap te vormen. Bangkok zou de Ko ning ook verzocht hebben, geen politieke activiteit te ontplooien en vooral geen ver klaringen tegenover de pers af te leggen, vraaggesprekken toe te staan of conferen ties te beleggen. De Koning van Cambodja zou op deze voorwaarden in Thailand mo gen blijven. Officieel wordt medegedeeld, dat in het overleg tussen de regering en de Centrale van Overheidspersoneel thans overeen stemming is bereikt met betrekking tot de financiële positie van het rijkspersoneel. De lonen der vaklieden zullen worden verhoogd met 6,24 per maand. Ten aan zien van de middelbare en hogere ambte naren zal de bekende overbruggingstoelage van 240 worden omgezet in een percen tuele toeslag. Ook voor de ongeschoolde en halfvaklieden is enige verbetering tot stand gekomen. De salariswijzigingen voor de lagere administratieve en technische ambtenaren houden gelijke tred met de verbeteringen, die voor de ambtenaren- vaklieden tot stand zijn gekomen. Voor de ambtenaren-werklieden op weekloon zal het aantal periodieke verhogingen van 6 op 4 worden teruggebracht. Tenslotte is het bedrag van de vacantietoeslag over 1953 in afwijking van de regeling over 1952 zonder enige beperking op 2 percent van het salaris vastgesteld waarbij het onder scheid tussen gehuwden en ongehuwden is komen te vervallen. De Centrale van Overheidspersoneel heeft er haar voldoening over uitgespro ken dat het overleg dat aanvankelijk dreigde te stagneren tenslotte toch tot overeenstemming heeft geleid. Hier is op nieuw de grote waarde van het overleg tussen regering en organisaties van amb tenaren bevestigd. ADVERTENTIE Deze buitengewoon solide kamer, vervaardigd door één van Neêrjands toonaangevende fabrieken en bekleed met uitgeschoren wollen moquette, brengen wij U tegen de bijzonder lage prijs van 2 meter lang dressoir met luifel, ingelegde uitschuifbare tafel, 4 stoelen en 2 armfauteuils. HAARLEM TEL. 11491 KRUISSTRAAT 11 MEUBELSHOWROOM RIDDERSTRAAT 24 Betalingsverkeer met Brazilië verbeterd De Nederlandsche Bank deelt mede, dat met Brazilië een regeling van kracht is ge worden, die een wijziging betekent in de voorlopige monetaire overeenkomst van Augustus 1948. De verrekening van het Nederlands-Braziliaanse handelsverkeer geschiedde tot dusver via de rekening in cruzeiro's, die de Nederlandsche Bank bij do Banco do Brasil onderhoudt. Hierdoor ontbrak voor de Nederlandse handel de mogelijkheid, deel te nemen aan dat ge deelte vam het verkeer, dat in Brazilië niet tegen de officiële koers wordt afgere kend. Krachtens de nu aangebrachte wij ziging is de cruzeiro als accoord-valuta vervangen door de „convenio-dollar". Hierdoor kan voortaan ook Nederland de voordelen van de „cambio livre" (vrije wisselmarkt) genieten. Er zullen twee koersen gelden voor de omrekening van cruzeiro's in accoord- dollars en omgekeerd: de officiële koers en een koers, die door de Braziliaanse Nationale Bank wordt vastgesteld voor transacties, die tot de „cambio livre" zijn toegelaten. ADVERTENTIE Haarlem ADVERTENTIE In het Paleis Noordeinde wordt deze week door de A.N.W.B. in samenwerking met de wereldorganisatie voor automobi lisme en tourisme de eerste internationale verkeerstechnische leergang gehouden, waaraan afgevaardigden uit zeventien lan den deelnemen. De leergang is gisteren door de minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, geopend. Deze zeide in een toespraak onder meer, dat de schade bij ongelukken in het weg verkeer, berekend over het jaar 1948, on geveer 90.000.000 moet hebben bedragen, of wel 10 per inwoner. Dit cijfer is ver gelijkbaar met schattingen uit andere landen en komt vrijwel daarmee overeen. De nieuwe wetenschap, de verkeerstech niek, kan door vele vraagstukken op ver keersgebied een oplossing brengen, daar ben ik zeker van", aldus de minister. „Het is daarom goed, dat deze wetenschap niet tot een kleine kring van deskundigen be perkt blijft, maar dat alle functionarissen van hoog tot laag in het verkeer zich met deze vraagstukken bezig houden." De minister zeide het nodig te achten dat verkeerstechnici wetenschappelijk worden opgeleid. De voorzitter van de wereldorganisatie voor Tourisme en Automobilisme, de Vi- comte De Rohan, zeide dat de ontwikke ling van het wegverkeer nauw samenhangt met de ontwikkeling van de economie. In Amerika rijden thans rond vijftig millioen motorvoertuigen. Het aantal steeg sedert 1939 met 43 percent. In Engeland steeg het aantal motorvoertuigen van 1939 tot heden van 3,2 tot 4,6 millioen. Het aan tal auto's in Zweden is sedert 1939 verdub beld. Gebleken is, dat stijging van het na tionale inkomen met één percent, een toe name met 1,5 percent van het autopark ten gevolge heeft. De spreker geloofde niet, dat de toene ming van het aantal motorvoertuigen in West-Europa zo sterk zal zijn als in Ame rika. Toch zeide hij te voorzien, dat in Engeland in 1960 6,5 millioen auto's en in 1970 9 millioen auto's zullen rijden. In de V. S. zal de stijging 4 percent 's jaars zijn. In Nederland, dat in 1970 zeker 12 millioen inwoners zal hebben, voorziet hij in 1970 een verkeersintensiteit, die 3,5 maal zo groot zal zijn als in 1950. Deze en dergelijke verveelvoudigingen zullen v/egenbouwers, verkeerstechnici en verkeersregelaars voor enorme vraagstuk ken stellen. Internationaal is hiervoor nau we samenwerking met betrekking tot de aanleg en het onderhoud der internationale wegen nodig. Een te krappe financiering van het we genplan, dat zonder twijfel zware finan ciële offers vergt, zal ook mensenlevens kosten. Goede wegen en rationele verkeers regelingen zullen altijd besparing geven, aldus deze woordvoerder. Uit het cijfermateriaal, dat door het Economisch Instituut voor de Middenstand is gepubliceerd met betrekking tot het om- zetverloop in het klein- en middenbedrijf gedurende April 1953 blijkt, dat in de branches in voedings- en genotmiddelen ten opzichte van de overeenkomstige maand in 1952 over het geheel genomen geen belangrijke wijzigingen zijn opgetre den. Een uitzondering hierop vormt het slagersbedrijf, dat een vrij aanzienlijke geldomzetvermeerdering kon boeken. Deze stijging dient echter voor een belangrijk deel aan prijsstijgingen te worden toege schreven. Van een enigszins belangrijke toeneming van de hoeveelheidsomzetten is dan ook geen sprake geweest. Zowel in 1952 als in 1953 vielen de Paas dagen in April. In het lopende jaar was Pasen echter een week vroeger dan in 1952, met het gevolg, dat de Paasaankopen door het publiek reeds ten dele in Maart werden verricht. Bovendien waren de weersomstandigheden in de Paasweek dit jaar belangrijk ongunstiger dan verleden jaar, zodat de schoeisel- en textielomzet- ten niet het niveau bereikten van die in 1952. Overigens kan worden waargenomen, dat in de winkels in duurzame consump tiegoederen de verschillen tussen de om zetten in April van het lopende jaar en die in de corresponderende maand van 1952 groter waren dan die in de bovenvermelde sectoren, dit zowel in gunstige als in on gunstige zin. Aanzienlijke stijging Met betrekking tot het omzctverloop in duurzame consumptiegoederen constateert men met name in het rijwielbedrijf en in de handel in ijzerwaren en gereedschap pen een aanzienlijke omzetstijging en wel van respectievelijk 14 percent en 12 per cent. Dit moet worden toegeschreven aan de toenemende verkoop van rijwielen met hulpmotor en aan de gestegen activiteit in de bouwnijverheid. Van geringe betekenis was de omzetver- meerdering in de boekhandel (8 percent) en in de détailhandel in sportartikelen (4 percent. De omzetten in de kantoorboek handel waren gelijk aan die in April 1952. In de détailhandel in glas, aardewerk, porselein en huishoudelijke artikelen, in meubelen en aanverwante artikelen, in schoeisel en in textiel bereikten de April- omzetten in het lopende jaar niet het niveau van die in de corresponderende maand van 1952. De omzetten gaven da- 10. „Zo", zei Jolliepop, „mijn hals is weer normaal, maarmaar wat is er met mijn costuum gebeurd?! Het is mij opeens veel te groot! „Arme Jolliepop!", riep Panda, „met je pak is niets gebeurd, maar je bent zelf gekrompen!" Het duurde even, voor dit verschrikkelijk feit tot de geplaagde knecht doordrong. Toen sprong hij met een ge smoorde kreet van zijn stoel en liep. strui kelend over zijn kleren, op de professor toe. ,jJit gaat te ver!", riep hij sidderend van woede, „ziet, wat uw verfoeilijke stra len mij hebben aangedaan!" „Ik zie het", zei de geleerde, zich belangstellend over hem heen buigend, „het is zeer.eh. interessant". „Maar professor!", riep Panda „hij vindt het niet prettig! Maak hem gauw weer normaal!" „Ik zal het proberen", zei de geleerde, de straler opnieuw op Jollie pop richtend, „ik begin nu in elk geval met de werking van mijn uitvinding vertrouwd te raken. Hij moet nu weer groeien, hè?. hmeen paar dubbel gebundelde, pul serende gammastralen zullen wel het ge wenste effect hebben". Onder de straling begon Jolliepop inderdaad als deeg te rij zen, tot hij zijn pak weer geheel opvulde. „Stop!", riep Panda, „hij is nu weer nor maal! Pas op, u richt nu alle stralen op één arm!! Uitschakelen!!!" de geleerde scha kelde haastig het apparaat uit, maar het was reeds te laatWeliswaar was Jol liepop weer in zijn waardige grootte her steld, doch deze waardigheid werd ontsierd door een arm, die beslist te lang was! De „National Research Council" in Ca nada heeft 14 beurzen elk van 2500 dollar toegekend aan Canadese geleerden ten einde hen in de gelegenheid te stellen aan buitenlandse universiteiten belangrijk we tenschappelijk werk te verrichten. Een de zer beurzen is ten deel gevallen aan doc tor R. D. Heyding, die te Leiden tezamen met prof. dr. E. A. E. van Arkel anorga- nisch-chemische onderzoekingen ter hand zal nemen. Blijkens de weekstaat van de Nederland se Bank is de deviezenreserve met een bedrag van 15,5 millioen vermeerderd tot 1.831,5 millioen en is de goudvoor raad onveranderd gebleven, zodat deze posten tezamen met eenzelfde bedrag aan gegroeid zijn tof ruim 4.121 millioen. De bankbiljettencirculatie vertoonde de ge bruikelijke inkrimping in de tweede week van de maand, maar blijft met 3.008 mil lioen toch nog juist boven de drie milliard. C ADVERTENTIE Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN l Hiep tlJ UC liuiupuiicil lingen te zien van respectievelijk 3, 7, 4 en 4 percent. De omzetten in genotmiddelen weken in April slechts in geringe mate af van die in April 1952. In de détailhandel in alcohol houdende en alcoholvrije dranken en in het banketbakkersbedrijf werd een omzet stijging behaald van 2 percent, terwijl daarentegen in het chocolateriebedrijf, de détailhandel in parfumerieën enzovoort en in de détailhandel in tabaksfabrikaten da lingen zijn ingetreden van respectievelijk 2, 2 en 3 percent. Vrijlating. De West-Duitse autoriteiter. hebben Dinsdag dr. Gustav Scheel en Paul Zimmermann die in Januari teza men met Werner Naumann en vier an- deren door de Britten waren gearres teerd, op vrije voeten gesteld zulks op grond van een uitspraak van het West- Duitse hooggerechtshof. Dr. Scheel, de voormalige studentenleider uit de tijd van Hitjer, werd vrijgelaten wegens ge brek aan bewijs. De voormalige S.S.- functionaris Zimmermann, die indertijd te maken heeft gehad met het bestuur over concentratiekampen, heeft zijn vrijlating te danken aan de overweging van het hof, dat er geen gevaar be staat dat hij zich aan zijn berechting zal onttrekken, of met het bewijsmate riaal zal knoeien. Candidaat. De raad van de UNO-organi- satie voor onderwijs, wetenschap en cultuur (UNESCO) heeft Luther Evans, bibliothecaris van het Amerikaanse Congres, gekozen als candidaat voor de post van directeur-generaal van de UNESCO. De UNESCO-conferentie, die op 1 Juli begint, zal zich over deze can- didatuur moeten uitspreken. De post van directeur-generaal is vacant sedert de Mexicaan Torres Bodet in Novem ber 1952 aftrad uit protest tegen be zuinigingen op de uitgaven van de or ganisatie. Luchtmacht. De jonge Poolse piloot Ja- zwinsky, die op 20 Mei met zijn Mig in Denemarken landde, heeft te Frankfort op een persconferentie verklaard, dat de Poolse luchtmacht onder bevel van een Rus staat. Alle commandanten van de luchtdivisies en de meeste comman danten van luchtregimenten zijn Russen. De Poolse en de Russische officieren ontweken elkaar. Na de vlucht van de eerste Poolse piloot naar het Westen moesten de piloten op 20 km afstand van de grens blijven en waren er voort durend luchtafweerkanonnen op de vliegtuigen gericht. Mislukt. De poging van een Japanse ex peditie om de 8000 meter hoge Mansloe in het Himalaja-gebergte te beklimmen, is op 300 meter van de top mislukt. De leden van de expeditie bevinden zich in goede welstand, aldus meldt AFP uit New Delhi. Asyl. De Noorse politie heeft Dinsdag medegedeeld, dat een 27-jarige Russi sche arbeider Zondag naar Noorwegen is uitgeweken en om asyl heeft ge vraagd. De politie in Kirkens, bij de Russische grens in het Noorden van Noorwegen, heeft verklaard, dat de Rus op weg is naar Oslo. Naar verluidt zou hij deel uitgemaakt hebben van een groep dwangarbeiders, die hout moeten kappen in de buurt van de rivier de Pasvik. Verklaring. Negenentwintig afgevaardig den van het „Nationale Front", een partij die de Perzische regering steunt, hebben de bevolking van Teheran op geroepen om Vrijdag op het plein voor het gebouw van de Tweede Kamer samen te komen, omdat „wij willen, dat het Perzische volk weet hoe de politiek in dit land in de laatste tijd is gevoerd". Zij zullen dan tevens ver klaren, waarom zij Dinsdag de zitting van de Tweede Kamer niet hebben bij gewoond. In de Kamer is op het ogen blik een voorstel in behandeling, dat beoogt de grondwettelijke rechtspositie van de Sjah te verzwakken. De Kamer heeft deze week echter nog niét kunnen vergaderen, doordat het vereiste quo rum niet aanwezig was. Hulp. De Amerikaanse Senaat heeft Dins dag met algemene stemmen een wets voorstel goedgekeurd om een millioen ton tarwe naar Pakistan te zenden ten einde daar een hongersnood, veroor zaakt door langdurige droogte, te voor komen. Het ontwerp is doorgezonden naar het Huis van Afgevaardigden. De Senaat voegde aan het voorstel een be paling toe, volgens welke de Pakistaan se regering de tarwe gratis moet ver strekken aan Wen, die niet kunnen be talen. De opbrengst van de verkoop aan hen, die de tarwe wel kunnen be kostigen, zal worden gebruikt voor be vloeiingswerken en andere projecten, die beogen in de toekomst hongersnood in Pakistan te voorkomen. Arrestatie. De Spaanse anarchist Diago Abad de Santillan, oud-minister in de Catalaanse regering tijdens de Spaanse burgeroorlog, is in Buenos Aires gear resteerd in verband met een „terroris tisch complot". Hoewel van de zijde van de politie geen inlichtingen zijn gege ven, heeft een nieuwsagentschap in Buenos Aires Dinsdag gemeld, dat San tillan, die een van de organisators van de bomaanslagen zou zijn, die de laat ste tijd zijn gepleegd, de vorige maand gearresteerd is. E hebben al eens verteld dat de zon aarde toegebogen worden, zodat we de zon reeds zien nog vóór ze boven de horizon staat. Het verschil is ongeveer 2 minuten, zodat de zon dus pas na 2 minuten staat op de plaats waar wij de eerste zonnestraal boven de kim zagen gluren. Om deze redenen zien we de zon dus te vroeg. Maar er zijn ook oorzaken, waardoor we de zon te laat zien. De zonnestralen die met een snelheid van 300.000 km. per sec. door de ruimte ijlen, hebben immers ongeveer 8 minuten nodig om de afstand van de zon tot de aarde af te leggen. Wan neer wij die lichtstraal in ons oog opvan gen, staat de zon dus niet meer op dezelfde plaats waar zij zich bevond, toen die lichtstraal werd afgezonden. Wat wij dus als zon waarnemen, is de plek waar de zon 8 minuten geleden stond, en waar de zon momenteel staat dat zullen we pas over 8 minuten kunnen zien. Door de afstand die de lichtstralen heb ben af te leggen, zien we de zon dus 8 minuten te laat, maar door de buiging der lichtstralen in de atmosfeer zien we het zonlicht tevens 2 minuten te vroeg. Vol gens de befaamde rekenmeester Bartjes blijven er dus 6 minuten over, die op re kening van het „te laat" moeten worden geschreven. In deze 6 minuten heeft het onderste randje van de zon zich reeds zo ver boven de horizon gewerkt, dat er een ruimte te zien is ter grootte van bijna twee zonnen, waaruit wel blijkt dat we lelijk te laat komen met onze waarnemingen. Zoals we boven reeds zeiden, doet een zonnestraal er ruim 8 minuten over om de afstand van ca. 150 millioen km. naar de aarde af te leggen. De straal van de zon in ongeveer 700.000 km. La ten we nu eens veronder stellen, dat een lichtstraal uit het middelpunt van de zon komt, dan wordt de afstand tot de aarde dus 150,7 millioen km., hetgeen met de zoeven genoemde 150 millioen km. geen noemenswaardig ver schil uitmaakt, zodat het hoogstens enkele seconden langer zou duren eer de licht straal uit het middelpunt van de zon tot ons gekomen was. Deze redenering van het gezonde versland is zeer juist, maar ook volkomen fout. Want de 700.000 km. die een, uit het middelpunt van de zon afkomstige, licht straal extra heeft af te leggen, maakt een verschil uit, niet van enkele seconden, maar van duizenden jaren! Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2