Congressen Ex-politieke gevangenen en vroegere verzetsstrijders geopend Gillette apparaat Moderne geriefelijk® KLEINE WONINGEN Kort en bondig Haarlems Dagblad Teleurstelling over houding van overheid jegens oude illegaliteit Aanvraagformulier Het onomstotelijke bewijs te Sassenheim GEHEEL COMPLETE WONINGEN Orgelconcert door Marthe Bracquemond Voetbalwedstrijd voor Puttershoek 7 Burgerliike Stand van Haarlem V erzetsmonument gelaakt Geen bedelpartijen Buitenlandse gasten Zomerfeest Instituut in Schapenduinen Puzzle voor Puttershoek Faillissementen Hermann Zaiss naar Haarlem Betrouwbaarheidsrit Houders van clandestiene distilleerderij voor het hof Fanny Blankers trapt af, Kick Smit scheidsrechter WOENSDAG 17 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLËMSCHÈ COURANT Honderden oud-illegale werkers, hetzij behorende tot de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke gevangenen, hetzij deel uitmakende van de bij de Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet in Nederland aangesloten organisaties waren van middag samengekomen in „Dreefzicht" te Haarlem voor de gecombineerde opening van de congressen van beide organisaties, die tot en met Vrijdag in de Spaamestad worden gehouden. Na een begroetingswoord van de heer K. R. van Staal, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke gevange nen, waarbij hij een speciaal woord van welkom richtte tot de talrijke buitenlandse gasten van beide organsaties, werd een rede uitgesproken door de Commissaris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Deze zeide voorzichtig te willen zijn in de keuze zijner woorden. De ex-politieke gevangenen vormen immers minder een vereniging, dan wel een broederschap, die door het lijden werd geadeld. De Commis saris zeide: „Ik heb mij ernstig voorbereid, door bladerde twee jaargangen van „Aantre den". Aangrijpende lectuur in letterlijke zin, de herinneringen aan gevangenissen en concentratiekampen, aan verhoorsme- thoden. We wisten het wel, maar het ligt alweer zo lang terug. Aangrijpend ook, dat dit regime nog steeds voortduurt, al is het nu aan de andere kant van het ijzeren gor dijn, althans hoofdzakelijk. En dat het nodig blijft hiertegen front te maken, te ageren." „Uw doel is de geestesgesteldheid, welke de basis vormde voor het verzet tegen de vijand in de jaren 1940 tot en met 1945 ter verdediging van de begrippen vrijheid en recht in stand te houden en te versterken. De geest staat hier terecht voorop: het is de geest die levend maakt. Vrijheid en ge rechtigheid vallen hier samen, de dorst naar gerechtigheid is van alle tijden. Zalig die hongeren en dorsten naar ge rechtigheid, want zij zullen verzadigd wor den staat in de Bergrede. Dit beeld moet tot u spreken. Gij weet uit eigen ervaring wat hongeren -en dorsten betekent. „In stand houden en versterken". Hoe moet dat geschieden? Niet door bitterheid of wraakzucht aan te kweken, maar wel door te zorgen, dat er niet vergeten wordt. En dat de jongere generatie, die deze jaren niet bewust heeft meegemaakt, door onze ervaring bespaard moge blijven een her haling te zien. Het is moeilijk om hier de juiste maat te vinden," zo zei de Commis saris. „Nu de houding tegenover het Duitse volk als geheel. Het zijn onze broeders, zoals Kaïn de broeder van Abel was; een deel was actief schuldig, een ander deel passief. Maar we hebben welbewust af stand gedaan van het oog om oog, tand om tand, afstand van bijltjesdag en de be rechting overgelaten aan de Overheid. Dit is geschied onvoldoende zegt de een, niet met gelijke maat zegt de ander maar wie kan zich op de borst slaan en zeggen dat hij in deze de ware gerechtig heid in pacht heeft? De collectieve schuld. Deze bestaat on getwijfeld, maar als we deze van het Duit se volk eisen, dan moeten we ook bereid zijn dit begrip op ander terrein zelf te aanvaarden." „Wij hongeren en dprsten naar gerech tigheid, daarvan getuigen wij, als we het concentratiekampsysteem in alle landen blijven bestrijden en niemand is daartoe eerder geroepen dan gij. En dit hongeren en dorsten vraagt niet om beloning, om waardering, maar is de besten onder ons als ingeschapen. En zij zullen verzadigd worden wordt ons door Christus beloofd. Dit is de bood schap die ik u bij deze gelegenheid wilde meegeven en dit is met rechtf „een blijde boodschap". Met deze woorden verklaarde Baron de Vos van Steenwijk het Congres geopend. De voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Ex-politieke gevangenen mr. G. Ch. Aalders, zei in zijn' openingsrede onder meer: ,Het gepasseerde verenigings jaar heeft ook intern in het teken van de storm gestaan. Deze storm is thans wel ge luwd, doch heeft ook de fouten aangewezen, waarvoor wij ons in de toekomst moeten wachten. Gelukkig mag geconstateerd worden, dat onze vereniging als het riet, wel onder de storm gebogen, doch niet ge knakt is en door haar levensvatbaarheid, haar taak en doel, in versterkte positie haar plaats heeft weten te behouden." Mr. Aalders ging uitvoerig in op de wa tersnood van Februari, herdacht de slacht- BURGERLIJKE STAND. Haarlem. 16 Juni 1953. ONDERTROUWD: 16 Juni: A. Hofmans en J. W. Lommerse; M. Buss en G. S. T. van Olst; D. Zendijk en B. Jakobs. GEHUWD: 16 Juni: J. L. M. van Korde- laar en M. E. Kuypers; F. van Zalen en G. W. Bout. BEVALLEN van een Zoon: 15 Juni: A. Dollé-Dams; Th. M. Th. Uvttewaal-Schoorl. BEVALLEN van een Dochter: 16 Juni: C. M. van den Kerkhof-Hoogland. OVERLEDEN: 14 Juni: E. Timmerman, 65 j. Archipelstraat; J. Kuiper, 75 j„ Zoetestraat H. VosKeilerman, 66 j. Kamperlaan; P. de Groot, 69 j„ Kamperlaan; 15 Juni: G. Pool, 52 j., Hazepaterslaan. offers en gewaagde van zijn dankbaarheid dat het Nederlandse volk zich een heerlijke eenheid had getoond. Ook memoreerde spreker de hulp door zijn organisatie ge boden en vervolgde: „Is het verwonderlijk, dat de ramp 1953 ons weer bepaalde tot de stalen vloedgolf, die op 10 Mei 1940 ons land en West-Euro pa overspoelde, verwoestingen aanrichten de van ongehoorde omvang? Gaat het te ver om een vergelijking te trekken tussen de onbekende mannen en vrouwen, die spontaan, met levensgevaar hun krachten hebben ingezet bij het dichten van dijken en redden van mensenlevens, en de talloze stille werkers en werksters in het verzet 1940-1945, die vaak met inzet van hun leven de vloedgolf van het barbarisme hebben trachten te keren en gered hebben, wat te redden was? Plet is te hopen, dat de helpers van 1953 meer dank en waardering ondervinden, gerust kunnen wij, gezien onze eigen er- dan de kleine strijders in het verzet. Erg varingen, hierop niet zijn. In dat verband memoreerde mr. Aalders de onbevredigende gang van zaken ten aanzien van een in te stellen herinnerings- kruis voor ex-politieke gevangenen. Ook de gang van zaken bij de viering van de Bevrijdingsdag werd door hem gelaakt. Over de gratieverlening van Lages zei spreker: „Erkennende de juistheid van de beslissing van de huidige minister van Justitie, zien wij in deze affaire de ellen dige gevolgen van de gevoerde barmhar- tigheidspolitiek, die tot onrecht moest lei den. Over de ontsnapping- van de nazi boeven uit de gevangenis te Breda, zal ik maar niet spreken. Met ergernis volgen wij deze historie in de pers." Vervolgens wijdde spreker aandacht aan de verhouding van de vereniging tot enige andere uit de illegaliteit geboren organi saties en overheidsinstanties en besloot: „Een enkel woord wil ik nog wijden aan een onderwerp dat ons zeer geschokt heeft. Het is het goed recht van wie dan ook, een prijsvraag uit te schrijven voor de onbe kende politieke gevangene. Dat in de jury tot beoordeling van de ontwerpen geen ex- politieke gevangene zitting neemt, wekt bevreemding, doch dat bekroond wordt een ontwerp, zijnde een aantal ijzerdraadjes, gebogen tot een soort kooi, waarin het na tuurlijke oog geen gevangene ontdekt, is krenkend en belachelijk. Moet men nu be slist zijn buitenissige kunstopvattingen gaan uitleven op het zo tere onderwerp „de onbekende politieke gevangene". Naar gemompeld wordt zou de gemeente Amsterdam verzocht hebben het definitie ve monument te mogen plaatsen. Met hand en tand zullen wij ons daartegen verzetten. Mocht dit verzet tevergeefs zijn, dan vrees ik, dat, gelijk met het ontwerp reeds ge beurd is, een der vele verontwaardigden met één slag het wanstaltig gedrocht, de normale vorm van een hoopje ijzerdraad zal doen aannemen. Eén ding demonstreert het ontwerp zeer duidelijk, n.l. het onbe grepen zijn van de politieke gevangene." Ook mr. B. W. Stomps, de voorzitter van de N.F.R., sprak in zijn rede zijn teleur stelling uit over de houding van de rege ring jegens het vroegere verzet, zoals die tot uiting is gekomen in de afwijzing van de instelling van het verzetskruis, het standpunt inzake de viering van de Bevrij dingsdag en het passeren van de N.F.R. bij de voorstellen tot wijziging van de buiten gewoon pensioenwet. Bij alle waardering voor het werk der Stichting 1940-1945, moet een weg gevon den kunnen worden, die het overbodig maakt, dat „bedelpartijen" opgezet wor den, om aan oorlogsslachtoffers in de ruimste zin des woords het hoogst nodige te verschaffen. Dit is Nederland onwaar dig en een hoon voor het verzet en de totale strijd tegen de overweldiger. Dê samenwerking met onze zusterorga nisatie is goed getuige dit samentreffen. Natuurlijk zijn er wrijfpunten, maar de geest van vriendschap is goed. Ons inter nationaal contact, gelegd in de C.I.A.R., is een belangrijke stap in de goede richting. Ook daarin hebben wij een taak om dich ter als volkeren bij elkaar te komen en mee te werken aan een verenigd Europa. Wij maken fouten en erkennen dit vol mondig, maar „Wij strijden voor een heilig leven, Voor lucht en licht en boomgeruisch, Voor al wat is van God gegeven, Voor onze kinderen en ons huis", zo besloot mr. B W. Stomps. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT èt 6.10 per kwartaal// 0.47 per week Handtekening: - Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij, die zich met ingang van 1 Juli 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Juni 1953 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Na de openingsplechtigheid werden kransen gelegd bij het monument aan de Dreef. Van de buitenlandse gasten der Neder landse Vereniging van Ex-Politieke Ge vangenen uit de Bezettingstijd, noemen wij mevrouw Lize Borseum, Oslo, afgevaardig de voor Noorwegen; prof. Ballachowski, directeur van het Instituut Pasteur uit Parijs; David Rousset uit Parijs; de beken de strafpleiter mr. Bernard uit Parijs; de staatssecretaris J. Degois, die tevens secre taris is van de Internationale, te Brussel; mr. A. Alers, Brussel: Frans Ballhorn, bur gemeester Notteuen (Westfalen) en Willy Fuhrrnann uit Diisseldorf, beiden als ver tegenwoordigers van de Duitse zusterorga nisatie; O. Clemensen en mr. Carl W. Bar- telsen uit Dennemarken en prof. Père Da- mien Reumont uit Banneux-Louveigne. Bij de opening waren ook aanwezig: mr. C. L. W. Fock secretaris-generaal van het kabinet van de minister-president; gene raal H. Koot, kanselier der Nederlandse Orde; de heer A. J. P. Koster, voorzitter van de Buitengewone Pensioenraad; mr. dr. N. H. Wiarda, directeur van het Com missariaat voor Oorlogsschade; de heren H. Kersten en J. Smallenbroek, respectie velijk directeur en voorzitter van de Stich ting 1940-1945. Minister J. G. Suurhof hoopt het congres der Expoge Donderdag te bezoeken. Op 5 Juli zal het Instituut voor Arbei dersontwikkeling, afdeling Haarlem, het ge westelijk Zomerfeest vieren in de Schapen duinen in Bloemendaal. Wethouder W. F. Happé zal een inleidend woord houden. Het programma wordt verzorgd door Henk van Wateren met zijn volksdansgroep, een leken. spelgroep uit Amsterdam, de uit veertig meisjes bestaande dansgroep van mevrouw To Venema, met oud-Hollandse dansen van Jules Röntge, de Bloemenwals van Tsai- kowski en de Vlaggendans uit „De Profeet" van Meyerbeer. Voor de kinderen danst en speelt de groep „Sneeuwwitje". Wim Eigelsheim draagt enkele schetsen voor van Annie Schmidt en Simon Carmig- gelt. Het muzikale deel van het programma wordt verzorgd door de zang- en muziek groep „De Gong". Verder vermeldt het maandprogramma voor Juni en Juli van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling op 20 Juni een Mid zomer Contact-avond op het Doelenplein aan de Gasthuisstraat. De medewerkenden zullen zijn mevrouw To Venema met haar dans groep, Ans Cats met declamatie en „De Gong". Zondag 21 Juni zal een dagtocht naar de Heemskerkerduinen worden ondernomen. Hieraan is verbonden het bezichtigen van de vogelverzameling van de heer Korten- hoef. Een stertocht naar Vierhouten volgt op 27 en 28 Juni. Vanaf de Raamvest zal op 8 Juli een avondboottocht gemaakt worden naar Groe- nendaal. Op 12 Juli wordt een dagtocht onderno men naar IJmuiden, waarbij 's ochtends een kijkje bij de Velser tunnelbouw, de havens en sluizen genomen wordt. De middag wordt doorgebracht aan het strand. Voor 19 Juli staat een dagtoch naar Aals meer op het programma. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Koop een Gillette apparaat no. 32 voor F. 1,10 (incl. 2 mesjes ter waarde van 30 ct), dan bent U na de eerste keer scheren reeds overtuigd dat dit de ideale combinatie is waarmee U zich perfect en snel scheert. BLAUWE GILLETTE MESJES IN EEN VORMEN EEN IDEAAL PAAR Een goeie morgenbegint met Gillette Het Adoptiecomité Heemstede-Puttershoek heeft dezer dagen in Heemstede huis aan huis een puzzle verspreid, waarvan de oplossing niet al te hoge eisen aan het vernuft van de Inzenders stelt. De opgave bestaat uit hét zoeken van tien woorden van tezamen 39 let ters, waarvan de beginletters een korte slag zin blijken te bevatten, welke een geestige woordspeling op de naam Puttershoek in houdt en tevens een opwekking tot steun aan de geadopteerde gemeente betekent. De manier tot het toekennen der prijzen is niet minder origineel, doordat de waarde daarvan geheel van het aantal inzendingen afhankelijk is. De oplossingen moeten immers Dinsdag De Haarlemse rechtbank heeft geen faillissementen uitgesproken. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het faillisse ment van: G. Stada, aannemer. Jan Kostelijklaan 7 Velsen en handelende te 's-Gravenhage onder de naam D. Stada en Zn. Rechter-Commissa- ris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. A. W. Hellema Sr.. advocaat en procureur te IJmui den. Bij beschikking van de Rechtbank is met ingang van 18 Mei 1953 definitief surséance van betaling verleend aan: Th. H. A. Kramer, handelende onder firma Haarlemse Koper- en Metaalgieterij, Zanen- P" ?vrl®^"L^r„de,nifl?|eStU"rd' ,r??rbÜ straat 52zw. Haarlem, voor de tijd van ander een extra porto van vijftig cent verplichtend half ianr _-f hemnemint, mr is gesteld. Van deze netto opbrengst wordt 25 gereserveerd voor waardebonnen, welke door de winnaars bij de Heemsteedse win keliers kunnen worden besteed en deze zijn weer onderverdeeld in een 1ste prijs van 50 van dit bedrag, een tweede prijs van 25 een derde prijs van 10 en twintig troost prijzen van gezamenlijk 15°/«. De resterende 75 zijn dan uiteraard bestemd voor Put tershoek. Het is dus duidelijk, dat de waarde der prij zen op deze wijze geheel afhankelijk is van het aantal inzenders en daarom is het in zekere zin te betreuren, dat nu juist deze actie de eerste moet zijn, waarvan de uit komst voor het Adoptiecomité enigszins teleurstellend schijnt te worden. Het aantal ontvangen inzendingen heeft ten minste tot nu toe niet aan de gestelde verwachtingen beantwoord, zodat wij op verzoek van het comité nog gaarne even de aandacht op deze puzzle willen vestigen. De termijn van inzen ding is nog tot Zaterdag 4 Juli opengesteld. De bekende evangelist Hermann Zaiss uit Wuppertal komt in Haarlem spreken op Woensdag 15, Donderdag 16 en Vrijdag 17 Juli. Hermann Zaiss heeft in October 1952 een 10-daags tournée gehouden in Neder land, waarbij hij Amsterdam bezocht waar duizenden naar hem kwamen luisteren. Mede in verband met het feit, dat velen te leurgesteld werden wil Hermann Zaiss zijn bezoek aan Nederland herhalen en komt dit jaar in enkele plaatsen spreken, waar hij nog niet geweest is, aldus deelt het Zaiss- comité mee. Haarlem komt nu het eerst aan de beurt en wel voor een driedaags bezoek. Vanwege de beperkte ontvangstcapaciteit van de Haarlemse gebouwen zal in overweging worden genomen of de samenkomsten ge deeltelijk in de openlucht kunnen plaats vinden, bijvoorbeeld op een sportterrein. Hermann Zaiss heeft vooral bekendheid verworven door zijn opwekkingsbeweging in West-Duitsland na de oorlog. Zondag 21 Juni houdt de Motorclub Haar lem een betrouwbaarheidsrit over een af stand van ongeveer 80 km. De start is om twee uur bij Café Meijer, Ramplaan in Haar lem. De gemiddelde snelheid voor lichte mo toren en auto's bedraagt 36 km, voor zware motoren is die 40 km per uur. half jaar, met benoeming van mr. H. Petèrs, advocaat en procureur te Haarlem, tot be windvoerder. Bij beschikking van de Rechtbank is met ingang van 28 April 1953 definitief surséance van betaling verleend aan: J. M. Opdam, Binnenweg 24 Heemstede en N. W. Opdam, J. v. d. Berghstraat 5, Heem stede, tezamen handelende onder de naam Vennootschap onder firma J. M. Opdam en Zoon, voor de tijd van anderhalf jaar, met benoeming van mr. H. Jonker, advocaat en procureur te Haarlem, tot bewindvoerder. Aerdenhoutse Muziekschool Dinsdag 23 Juni geeft de Aerdenhoutse Mu ziekschool, onder leiding van de dames G. A. M. en J. Ph. Kuinder, een leerlingenavond in het Minerva-Theater te Heemstede, welke tevens als slotuitvoering van dit seizoen kan worden beschouwd. Het programma wordt verzorgd door leerlingen, zowel groepsgewijs als solistisch, terwijl daarnaast de avond ook nog gedeeltelijk aan het ballet zal zijn gewijd. voor bejaarden en bijzondere huisvesting De Stichting Rodichem, secretariaat Zeestraat 71 te 's-Gravenhage, tel. 18.23.66, deelt mede dat met ingang van Maandag 15 Juni a.s. de inschrijving van gegadigden is opengesteld voor de nieuw te bouwen voor bejaarden, alleenwonende vrouwen e.d. te SASSENHEIM. Deze woningen worden gebouwd in coöperatief verband als LANDELIJKE FLAT GEBOUWEN op verschillende mooie punten van deze Gemeente. De vrije vestigingsvergunning is voor ieder verzekerd. De woningen bevatten flinke huiskamer, ruime slaapkamer, douchekamer, keuken, afzonderlijke grote bergplaats, veel kasten enz. enz. Totaal benodigd kapitaal 3.000,per woning met centrale verwarming 3.500, Verder vaste vergoeding voor rente, belasting enz. SLECHTS ƒ750 PER WEEK. De uitgebreide prospectus met tekeningen, opgave van afmetingen enz. alsmede toelichting omtrent eventuele verzorgings- en andere faciliteiten wordt op aanvrtfge gratis toegezonden. STICHTING RODICHEM, ZEESTRAAT 71, 'S-GRAVENHAGE. De Parijse organiste Marthe Bracque mond bespeelde Dinsdagavond het orgel in de Grote Kerk te Haarlem. De monumentale Fantasie en Fuga in g van Johann Sebastian Bach prijkte als eerste representatieve werk op haar pro gramma. Zeer waarschijnlijk schreef Bach deze compositie in 1720, achttien jaar dus vóór de voltooiing van het beroemde Haar lemse orgel. Christiaan Muller, de bouwer van het instrument, koos de registers vol gens het klankideaal van de achttiende eeuw. Hij maakte er een typisch barok- orgel van, dus ook bij uitstek geschikt voor de composities van Bach en Handel. Marthe Bracquemond heeft evenwel van de prachtige kans, die zij had om nu de Fantasie en Fuga in g van Bach met de vereiste klankkleur te doen horen, te wei nig profijt getrokken. De vertolking maakte een matte indruk, omdat de melodische lijnen van de fuga niet helder en markant werden getekend en de rhythmiek te slap bleef. Ook de uitvoering van de Fantasie was niet bijzonder overtuigend. Beter klonk het mystieke koraalvoorspel „Nun komm' der Heiden Heiland", in het bijzonder door de keuze van het tongwerk voor de solo stem. Maar de tegenstemmen bleven nog te wazig. Voor de geweldige fantasie en fuga over het koraal „Ad nos, Ad solutarem Undam" van Franz Liszt vond de organiste beter passende klanktinten. Het gebruik van ver schillende tongwerken wees op de voor keur van de organiste voor de Franse orgel klank. En die registratie voldeed doorgaans wel, behoudens dan op die ogenblikken, waarop een nerveuze tremulant weer veel bedierf. Vooral aan synthetische kracht schoot de vertolking te kort. Maar episo disch kwamen er fragmenten in voor, die voortreffelijk gespeeld werden. In het bij zonder verdient de prachtige slot-climax een woord van lof. Na het werk van Liszt vertolkte Marthe Bracquemond een eigen compositie, getiteld „Ombres sur la Passion". Ontsteltenis spreekt uit de muziek over de tragiek van het Lijdensdrama en door deze subjec tieve karaktertrek heeft het werk een sterk opvallend romantische inslag gekregen. Als ongetwijfeld opzettelijk contrast kwam hierna als slot van de bespeling „Résur- rection" van Marcel Dupré, een virtuoos, opgewonden stuk, nogal aan de oppervlak kige kant. Behalve haar voorliefde voor tongwerk-timbres kon de organiste hier mede ook een imponerende techniek de monstreren. P. ZWAANSWIJK. Het Amsterdamse hof heeft de zaak be handeld tegen een vader en twee zoons uit Weesp. diie in de periode van Juli 1950 tot November 1951 op de vliering van hun woning in een clandestiene distilleerderij naar schatting 5000 tot 7200 liter gedistil leerd hadden gestookt. De vader, de 59- jarige timmerman Th. L. S., was in eerste instantie tot vier maanden veroordeeld en zijn beide zoons, de 27-jarige laboratorium assistent J. Th. S. en de 25-jarige kantoor bediende N. C. S. elk tot 10 maanden. Tegen alle drie eiste de plaatsvervan gend rijksadvocaat van Amsterdam be vestiging. De procureur-generaal bij het hof sloot zich hierbij aan en vroeg voorts verbeurdverklaring van de in beslag ge nomen twaalf distilleertoestellen. De rijksadvocaat zeide onder meer, dat achter de schermen een of meer mysterieu ze figuren de verdachten moeten hebben geholpen. Naar zijn mening was hier spra ke van een veel groter en wijder vertakt complot. De verdachten weigerden voor het hof opnieuw hun afnemer te noemen. In hun boekhouding stond steeds de letter V vermeld. Zij zeiden deze mari slechts van gezicht te kennen. Het hof zal in deze zaken 30 Juni uit spraak doen. Met de muziek van de Haarlemse politie voorop, toog vanmorgen de tweede groep candidaten voor het verkeersexamen naarhet Rembrandt Theater, waar de diploma uitreiking zou plaats hebben. De vrolijke stoet in de Grote Houtstraat. BINNENLAND Heden is met de Willem Ruys te Rot terdam gearriveerd ds. L. W. Korvinus Ge reformeerd predikant te Medan. Hij brengt zijn verlof door in Haarlem. Te Oudenrijn is op 67-jarige leeftijd plotseling overleden dr. ir. M. J. W. Roeg- holt. directeur van het Centraal Bureau der Vereniging voor Bitumineuze Werken te Utrecht. Hij verwierf in 1909 het ingenieurs diploma te Delft en promoveerde in 1925 tot docter in de technische wetenschappen. De heer Roegholt had een voortreffelijke naam op het gebied van asfaltwerken, ook in het buitenland. In samenwerking met de rijkspolitie hebben opsporingsambtenaren van de P.T.T. in Oosterhesselen de clandestiene zender „Hollandia" opgespoord. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 22-jarige trans portarbeider D. H. en tegen de 30-jarige fabrieksarbeider B. v. d. W. De gehele appa ratuur alsmede een aantal gramofoonplaten werden in beslag genomen. Door omwonenden is in een woning aan de Van Beuningenstraat te Amsterdam het ontzielde lichaam gevonden van een 78- jarige vrouw, met een aantal messteken in het hoofd. Het lichaam lag temidden van een grote ravage in de kamer. De politie kon ons in verband met het hangende on derzoek geen inlichtingen verstrekken. Een Amsterdamse politieman zag in de afgelopen nacht een voorbijganger met bloe dende hoofdwonde in elkaar zakkëri. Het bleek een 35-jarige man uit* de provincie Drente te zijn. Bloedsporen leidden naar een nachthuis op de Amstel, waarin de 32-jarige bewoner is gearresteerd, verdacht van zware mishandeling. De hoofdwonde is vermoede lijk met een fles toegebracht. De toestand van het slachtoffer is zeer ernstig. B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad een voorstel doen toeko men de vaste bespelingen van de Stads schouwburg op te dragen voor de tijd van drie jaren, te weten' van 1 September 1953 tot 1 September 1956. aan de stichting „Am sterdams toneelgezelschap De Nederlandse Comedie". Ter herdenking van de honderd jaar geleden geboren natuurkundigen van we reldnaam Hendrik Antoon Lorentz en Heike Kamerlingh Onnes wordt in het Rijksmu seum voor de geschiedenis der natuurweten schappen te Leiden een ere-tentoonstelling van 20 Juni tot 30 Augustus gehouden. Na een tien-jarig bestaan is dezer dagen de Stichting van Oud-Gedetineerden en Gij zelaars in concentratiekampen ontbonden. Men acht de bij de oprichting gestelde taak thans vervuld, nu de werkzaamheden, die waren overgebleven door andere instellingen, onder meer de Stichting 1940—'45 overgeno men werden. Ter herdenking van het feit dat 520 jaar geleden aan het schuttersgilde Sint Sebaxtiaan te Aardenburg de eerste statuten werden gegeven, houdt deze vereniging Zondag aan staande een groot schuttersfeest voor alle verenigingen uit Zeeland en de Belgische provincies Oost- en West Vlaanderen. Het oudste gildeboek, daterend uit 1433, is nog in het gemeente-archief aanwezig. Het verruimen van het Amsterdam- RÜnkanaal in de gemeenten Nigtevecht, Baambrugge, Loenersloot en Loenen is door de Rijkswaterstaat gegund aan de N.V. Aan nemers Mij. v.h. Hillen en Roosen te Am sterdam voor de somma van 1.096-000- Koningin Juliana zal op Woensdag 1 Juli een werkbezoek brengen aan de Noord- West hoek van de provincie Overijsel. Hier bij zal zij onder meer een bezoek brengen aan Wanneperveen, Vollenhove. Blokzijl, Steenwijkerwold, Steenwijk en Giethoorn. Dc Hoge Raad heeft het beroep verwor pen van J. W. L., secretaris van de Vara, die in cassatie is gekomen tegen een arrest van het gerechtshof te Amsterdam, dat hem we gens eenvoudige belediging en smaadschrift veroordeelde tot een geldboete van 500.— subsidiair een maand hechtenis. L. had een artikel in het radioblad geschreven over ir. A. Dubois en dr. A. A. M. Enserinck, die beiden een functie hebben bekleed bij de destijds door de Duitsers gestichte Nederlandse om roep. HAARLEM EN OMGEVING Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Donderdag 18 Juni, des namiddags van 34 uur, door George Ro bert luidt: 1. Preludium en Fuga a kl. t„ J. S. Bach; 2. a. Aria. b. Giga, J. B. Loeillet; 3. Suite du deuxième ton (Plein jeu. Duo, Trio, Basse de cromorne, Flütes, Récit de Nazard, CaDrice sur les grands jeux.-L. N. Clérambault; 4. a. Prélude sur une antienne, b. Mon Sme cherche une fin apisible, Jean Langlais; 5. Choral I, César Franck. Op Maandagavond 22 Juni zal in het verversingshuis van het wandelbos Groenen- daal te Heemstede de prijsuitreiking plaats hebben van de particuliere tulnwedstriid, die uitgeschreven werd tijdens de Flora 1953. Naar wij vernemen zal in het Heem- steedse Sportpark op Maandagavond 29 Juni een voetbalwedstrijd worden gespeeld ten bate van de geadopteerde rampge meente Puttershoek tussen elftallen van de Heemsteedse politie (aangevuld met enkele spelers van H.B.C.) en militairen uit de Ivoudenhornkazerne in Haarlem. Scheidsrechter zal zijn de bekende oud- iiiternationaal Kick Smit en de aftrap zal worden verricht door mevrouw Fanny Blankers-Koen. Een Heemsteeds muziekcorps zal voor de match, die om zeven uur begint, en in de pauze marsen blazen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3