i tkahs/sy banden 1 Nederlandse scheepswerf van oplichting beschuldigd wasdemonstratie A. van den Bogaard Het Huis .Clowntje Rick föloroèm Beter1 LICHT rioPEND Eerste testmatch eindigde in draw van haar Dromen Een jaar geëist tegen hoofdcommies 4 Conflict om twee trawlers voor Portugal Cricket Basketball Russische basketballers naar België? bij FEUILLETON door Dorothy Quentin Tennis Van Dalsum uitgeschakeld Rosewall en Conolly als nummer één geplaatst Biljarten Om de Nobelsbeker Waterpolo DWT deelde de punten met DJK: 2-2 Nederlaag van HVGB Zomercompetitie KNZB Postduivensport Onsportieve duivenhouder Nu ook een avonddrié- daagse in Nijmegen Wielrennen De Franse ploeg voor de Tour de France. A thletiek Athletiekwedstrijd Engeland-Nederland op 30 September Korfbal HKB-twaalftal tegen Haarlem-SV-combinatie Feltrinelli-prijzen Steekpenningen aangenomen Functies in nieuw bestuur van „Ommelanden" verdeeld Slecht teken voor gewas in rampgebied Minister Mansholt pleit voor Europese federatie Haarlemse looddief gevat Voor de kinderen De Parijse brandweermannen hebben indrukwekkende reddingsdemonstraties gegeven boven de Seine dicht bij de Pojit de la Concorde. Helicopters, uitgerust met drijvers, redden drenkelingen uit de Seine voor de ogen van honderden Parijzenaars, die allen het rustige gevoel kregen nooit te kunnen verdrinken wanneer er maar een brandweerman uit hun stad aanwezig is. ADVERTENTIE /I 1 A RIJWIEL MOTOR ■■li •UI WOENSDAG 17 JUNI 1953 De eerste testmatch tussen Engeland en Australië is in een draw geëindigd. Op een door regen doorweekte pitch, die bijna twee dagen lang onbespeelbaar was geweest, moesten de Engelsen, die in hun tweede in nings op 42 voor 1 stonden, gisteren in twee uur nog 1S7 runs scoren om te winnen. Dit lukte niet, omdat zowel Len Hutton als Reg Simpson het heel kalm aan deden. De eindcijfers waren: Australië 249 en 123: Engeland 144 en 120 voor het verlies van 1 wicket. Engeland tweede innings: Hutton 60 n. o.; Kenyon e. Hassett b. Hill 16; Simpson 28 n.o.: extra's 16. Totaal 120 voor 1 wicket. De bowlingcijfers waren: Lindwall 16. 4, 37. 0: Johnston 18, 9, 14. 0; Hill 12, 3, 26, 1: Benaud 5, 0, 15, 0; Davidson 5, 1, 7, 0; Morris 2, 0, 5, 0. De internationale, commissie van de Bel gische Baskethall Bond heeft zich bezig ge houden met de beraamde tournée van een Russische basketballploea door Beleië. waarvoor in Moskon mondelinge afsnraken ziin gemaakt. Als alles naar wens verloopt, zullen de Russen op 23 Juni in België aan komen. Men is van plan een wedstriid te organi smen in Brussel tegen een Brabantse selec tie, in Antwerpen tegen een Antwerpse ploeg, in Gent tegen een selectie van Oost- Vlaanderen en eventueel in Oostende tegen een Bondsploep. In Brussel zou voorts de officiële landen- entfnoeting BelgiëRusland worden ge houden. Dc Belgische Basketball Bond heeft ■'«ch intussen schriftel"k tot de Nederlandse Bas kethall Bond gericht met de vraag of de*e eventueel bereid zon ziin de Russen in Ne derland voor wedstrijden te ontvangen. Naar wii vernemen zal de Nederlandse bond echter nadere bijzonderheden afwachten al vorens over deze aangelegenheid, die ook wat de tournée van de Russen door België gaangaat nog on losse schroeven schijnt te staan, te beraden. ADVERTENTIE BEZOEKERS DONDERDAG MARKT Floresstraat 15 Haarlem-Noord GAAT DAT ZIEN vertaald uit het Engels 3) Ik wil niet, dat ze ergens als een soort machine gedrild wordt. Juffrouw Carmi- chael leidt jonge meisjes op tot eerste klas secretaressen. Ik heb een van haar leer lingen al gedurende twintig jaren in mijn dienst!" Juffrouw Marion had gelachen, maar toen het moment kwam, dat de meesten van Elsie's leeftijdgenoten een beroep ko zen, ging Elsie naar juffrouw Carmichael's opleidingscursus, terwijl ze een kamer kreeg in een tehuis voor jonge meisjes. Sir Leo had haar evengoed helemaal kun nen adopteren, dacht juffrouw Marion. Ze hield zélf ook heel veel van het meisje, maar in haar positie moest ze voorzichtig ziin en nooit iemand haar voorkeur doen blijken. Elsie zou waarschijnlijk moeilijk heden in het weeshuis hebben ondervon den. vanwege alle kleine privileges, die ze in de loop der jaren kreeg, als ze niet zo zacht en vriendelijk van aard was geweest Van Dalsum is in de eerste ronde heren enkelspel van de op de Queens Club voort gezette Londense tenniskampioenschappen uitgeschakeld. Nadat hij tegen de Zuid-Afrikaan Ian Vermaak de eerste set met 6—1 had verloren en in de tweede set met 50 achter stond, gaf hij op. Wegens de hevige regenval, als gevolg waarvan de grasbanen onbespeelbaar waren geworden, werd het tournooi Dinsdag bin nenshuis (op houten banen) voortgezet. In de tweede ronde van het heren enkel spel werd ook onze landgenoot A. Dehnert uitgeschakeld. Hij verloor van de Amerikaan Mulloy met 26, 36. Wimble don-kam pioenschappen Voor de eerste maal staan bij de tennis kampioenschappen van Wimbledon twee achttienjarigen bovenaan de lijst van de „Seeded Players". Het zyn Maureen Con nolly en Ken Rosewall,, beiden achttien, bei den voor de tweede maal op Wimbledon en beiden in het bezit van verschillende titels. Op de lijst van geplaatste spelers in het heren-enkelspel staan wegens het tekort aan topklasse spelers dit keer maar acht namen. Verleden jaar waren het er nog twaalf en daarvoor meestal zestien. Gardnar Mulloy, Amerika's nummer één. in 1952 nog tiende, is thans vijfde, Mervyn Rose is van de achtste naar de derde plaats opge klommen, maar Drobny, twee maal verliezend finalist sedert de oorlog, zakte van twee naar vier. De enkelspellijsten zien er als volgt uit: Heren: 1. Rosewall (Austr.). 2. Seixes (VS). 3. Rose (Austr.). 4. Drobny (Egypte). 5- Mul loy (VS). 6. Hoad (Austr.). 7. Larsen (VS). 8. Morea (Arg.). Dames: 1. Maureen Connollv (VS). 2. Doris Hart (VS). 3. Shirley Fry (VS). 4. Dorothy Knode-Head (VS). 5. Angela Mortinier (Gr. Br.). 6. Helen Fletcher (Gr. Br.) 7- Susan Chatrier-Partridge (Fr.). 8. Nelly Adamson (Fr.). Hof van Holland speelde gisteravond tegen Ons Genoegen uit Zaandam om de Nobels beker. De Haarlemmers bleven verre in de meerderheid: 102. De resultaten waren: Riet 95 80 46 12 1.73 Loerakker 85 85 46 9 1.84 Smit 115 90 22 18 4.09 Hoek Jr. 100 100 22 14 4.54 Keizer 125 87 24 17 3.62 Kraayer 140 140 24 27 5.85 Bos 70 69 32 8 2.15 Van Wunnik 90 90 32 14 2.81 Keizer 125 125 25 20 5.— Van Koersel 125 80 25 13 3.20 De Bruyn 160 93 26 15 3.57 Scholten 185 185 26 35 7.11 en altijd klaar stond voor iedereen. Noch juffrouw Marion, noch Sir Leo hadden er een idee van, dat Elsie op groeide in een geheel eigen wereld, die in elk opzicht verschilde van het weeshuis. Een wereld, waarin een denkbeeldige va der en moeder een rol speelden en denk beeldige vrienden en vriendinnen. Deze wereld van haar verbeelding maakte het eentonige leven in het weeshuis dragelijk voor haar. Haar vriendinnen in het weeshuis had den haar geplaagd met het feit, dat de Regenten haar hadden uitverkoren om zc'n speciale opleiding te krijgen. Nie mand wist echter dat Sir Leo hier achter zat; deze hield zich steeds op de achter grond. „We benijden je helemaal niet", hadden ze gezegd. „Het is bij juffrouw Carmichael vreselijk ouderwets en stijf en dat Tehuis, waar je komt te wonen, is een soort kostschool, erger dan het weeshuis!" In die geest waren er meer opmerkin gen gemaakt, waaruit spot, medelijden, maar daarnaast ook jaloezie spraken. Er waren echter weinig leeftijdgenootjes van Elsie in het weeshuis, die streefden naar het soort baan, waarnaar Elsie verlangde. De knappe meisjes wilden filmster wor den of model, en zo spoedig mogelijk trou wen, terwijl de andere, uiterlijk minder aantrekkelijke meisjes meestal verpleeg ster wilden worden of hulp in de huis houding. Velen van hen zouden een goede kans maken als zuigeling-verpleegster, met alle ervaring, die ze met de baby's in het weeshuis hadden opgedaan.... Elsie was was zó verdiept in het verle- In Amsterdam speelde DWT 1 tegen DJK 1 de tweede wedstrijd voor de tweede klasse heren. De wedstrijd eindigde in een gelijk spel. Aan beide kanten werden vele kansen gemist. Kees Rol de DJK-midvoor opende de score met een doorslagbal, maar nog voor de rust maakte Fons Roozekrans gelijk. In de tweede speelhelft passeerde uit een scrimage voor het DWT-doel Bouwmeester de DWT-keeper. Bij het nemen van een corner plaatste daarop Rob van Driel de bal naar Ben Roozekrans, die wederom gelijk maakte. In de reserve tweede klasse dames ver loor HVGB 2 met vijf—twee van HZPC 2. HPC 1 versloeg in de derde klasse Water lelie 1 met drie—nul. Bij de heren won HVGB 2 met zes—twee van Robben 3 (reserve eerste klasse). In de wedstrijd DWT 2—HPC 4, reserve derde klasse, werden de punten gedeeld twee—twee. In de kringcompetitie afdeling dames klopte HPC 2 DWT 4 met drie—nul. In de afdeling meisjes moest HPC met zeven een het onderspit delven in de wedstrijd tegen DWT. Bij de jongens won HZV met drienul van Haalrem c. De in Dordrecht in de hoofdklasse heren van de zomercompetitie KNZB gespeelde wa- terpolowedstrijd tussen Merwede en HVGB (Haarlem) is door Merwede met 32 gewon nen. In Hilversum werd voor de zomercompe titie van de KNZB de waterpolowedstrijd HZC—Merwede (le klasse dames) gespeeld. HZC won met 75. In Gouda werd GZCHZ en PC (hoofd klasse heren) gespeeld. Hier was een gelijk spel 1—1 het resultaat. Bij de plaatselijke duivenclub in Venray heeft het de aandacht getrokken dat een der leden met zijn vogels steeds de hoogste prij zen behaalde. Men begon argwaan te koes teren en besloot bij de wedvlucht vanaf Dourdan (Frankrijk) zijn eerlijkheid op de proef te stellen. Zijn duif werd ingekorfd, maar nadien achtergehouden. Ondanks het feit dat zijn vogel niet meevloog, kwam de duivenhouder trots met zijn klok aanzetten, waarin hij de ring van zijn duif had gesto ken. De gemaakte tijd was uitstekend maar de vlieger ging nu niet op. In afwachting van verdere maatregelen is de oneerlijke duiven houder geschorst. Naast de avondvierdaagse van de Wandel kring Nijmegen van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding, die Dinsdag avond is begonnen, zal door de Nijmeegse verenigingen, die aangesloten zijn bij de Nederlandse Wandelsportbond een avond- driedaagse worden georganiseerd. Het ge meentebestuur van Nijmegen, dat alleen aan de Wandelkring Nijmegen vergunning had verleend tot de organisatie van de avond vierdaagse, heeft voor deze avonddriedaagse aan de bij de Nederlandse Wandelsportbond aangesloten verenigingen wel een vergun ning verleend. WIM VAN EST WERD EERSTE IN ST. NICOLAAS-YVAES. In St. Nicolaas-Waes werd een wielerwedstrijd voor professionals gehouden over een afstand van 160 km. In totaal startten 68 deelnemers. Onze landge noot Wim van Est werd winnaar in 3 uur 57 min. voor de Belg BuyI. Van Breenen be zette de veertiende plaats op 10 sec. en Witte- veen werd zeventiende op 2 min. 30 sec. den, dat ze nauwelijks merkte, dat de sol licitanten één voor één in juffrouw Carmi chael's kamer verdwenen voor het onder houd met de blinde schrijver. Het onder houd auurde ongeveer 20 minuten, waarna ze via de wachtkamer terugkwamen. Geen van de meisjes, die reeds binnen was ge weest. kon zeggen, hoe de uitslag zou zijn. „Waarschijnlijk horen we 't pas, als we allemaal binnen zijn geweest", merkte Ma rietta, de beste candidate, op. „Hij geeft je een dictaat en dat moet je teruglezen. Afschuwelijk, in tegenwoordig heid van Carmichael. Ze zit er bij als een roofvogel, die op z'n prooi zit te loeren". Tenslotte kwam ook Elsie's beurt. Ze stond op en.liep met knikkende knieën de wachtkamer door. Het was haar een raad sel, hoe ze het klaarspeelde om wérkelijk juffrouw Carmichael's kamer binnen te gaan. Ze durfde nauwelijks te kijken naar de man, die aan de andere kant van de grote tafel zat. Hij hief zijn gezicht op, toen hij haar naderbij hoorde komen en glimlachte, toen juffrouw Carmichael haar op een kalme, zakelijke maniei voorstelde. „Juffrouw Gordon is hier nog maar zes maanden en haar snelheden zijn nog niet eerste klas. maar ze is zeer nauwgezet en zorgzaam en werkt keurig netjes", zei ze langzaam. Wat een afschuwelijke kwalificatie voor een jong meisje, dacht Mark Hilary, ter wijl hij het tengere handje drukte, dat koel aanvoelde en eerlijk zijn handdruk beant woordde. Hij voelde hoe ze trilde, het arme kind De Franse ploeg voor dc Tour de France zal bestaan uit: Louis Bobet, Raphael Gé- miniani, Lucien Teisseire, Nelle Laurédi, Bernard Gauthier, Jean Dotte, Antonin Rol land, Adolphe, Deledda, Raoul Rémy en Jean le Guilly. Voor de eerste maal De Engelse Amateur Athletic Association heeft enkele maanden geleden de K. N. A. U. uitgenodigd een landenontmoeting Engeland- Nederland voor dames en heren te houden, waarbij 50 pet. van de netto-opbrengst be stemd is voor het Nationaal Rampenfonds en 50 pet. voor het fonds voor de Empire-games. Namens de KNAU heeft de heer J. H. Moer man, secretaris van de nationale technische commissie, in Londen besprekingen gevoerd met het bestuur van de AAA en thans is we derzijds het navolgende overeen gekomen: De wedstrijd wordt on Woensdagavond 30 September als lichtwedst.ri.id in het White City Stadion in Londen gehouden. Het damesprogramma is: 100. 200, 800 meter hardlopen, 80 m. hordenloop, vèrspringen, hooespringen, speerwerpen, discuswerpen, ko gelstoten en 4 maal 200 yards estafette, waar bij de Engelse dames een aanval op het En gelse record zullen doen. Het. herennrogramma omvat: 1Ö0, 200. 400, 800, 1500. 3000 m. hardlopen. 110 m. horden- loon, 400 m. hordenloop. vèrspringen, hoog springen. polsstokhoog, speerwerpen, discus werpen, kogelstoten en medley-estafette (400- 200-200-800 m.) Dit zal de eerste maal zijn dat een officiële landenwedstrijd tussen Engeland en Neder land wordt gehouden. Zaterdag fn Zandvoort Ter gelegenheid van de Zandvoortse Sport week speeR het H.K.B.-twaalftal Zaterdag aanstaaande om 2.45 uur op het terrein van „Zandvoorimeeuwen" een korfbalwedstrijd tegen een Haarlem-Sport Vereent combinatie. Het bonds-twaalftal verschijnt als volgt: Aanval: Dames J. Poelgeest—Waage, R. Buur van de Linden; heren: Th. Poelgeest, P. Stam (allen Oosterkwartier). Midden: Dames E. Elshout (Nieuw Flora), G. de Looper (Haarlem); heren D. de Vaal (Haarlem) en W. Vink (Soort Vereent). Verdediging: Dames J. BoxmanWesseling. D. Roose; heren H. Trap en B. Geels (allen Nieuw Flora). Als reserves zijn aangewezen: E- v. Iperen (Oosthoek) en T. Kaart (Aurora). De jaarlijkse Feltrinelli-prijs (van een academie te Rome) voor muziek is toege kend aan de Amerikaans-Russische com ponist Igor Strawinsky en die voor archi tectuur aan M. van der Rhne, die in 1937 uit Nederland naar de Verenigde Staten emigreerde. De prijs bedraagt vijf millioen lire, dat is ongeveer dertig-duizend gulden. wa-s klaarblijkelijk hypernerveus. Welk een verschrikking moest hij in de ogen van dit sollieitantje zijn! Het was nu voor de zesde maal, dat hij handen schudde met een onbekend vrouwspersoon en hij begon er genoeg van te krijgen. Hij voelde zich vermoeid. Ilij zag er tegen op, om onder de huidige omstandigheden in contact te komen met vreemde mensen, maar om in de voor hem liggende, spannende, zes maanden niet helemaal stapelgek te wor den, zou hij zijn aandacht moéten bepalen op het schrijven van een nieuw boek, en één van deze sollicitanten zou hem behulp zaam moeten zijn door zijn dictaat op te nemen en uit te typen. Met opzet gaf hij elke sollicitante een hand, omdat hij er zich reeds aan wende om op zijn tastzin af te gaan, terwijl ook zijn gehoor een steeds grotere rol begon te spelen. Met een jongensachtige lach antwoord de hij langzaam: „Grote snelheden verlang ik niet speciaal, juffrouw Gordon. Be grijpt u, ik heb nog nooit gedicteerd, ik heb er geen routine inik doe het waarschijnlijk heel slecht en u zult me moeten helpen Elsie lachte ook, zich enigszins opge lucht voelend. De man tegenover haar bleek gevoel voor humor te hebben en geen last van zelf-medelijden. „Ik ben tegen snel dictaat door iemand, die dicteren gewend is, eigenlijk nog niet opgewassen", zei ze zacht. „Ik heb tot dus verre alleen maar kleine briefjes opgeno men, zo in de trant van „Mijne Heren, Wij kwamen in het bezit van uw schrijven De N.V. Scheepswerf „Foxhol" te Foxhol sloot in 1946 met een Portugese vennoot schap een contract betreffende de bouw van twee treilers, de „Parg-o" en de „Go- raz". De „Pargo" werd later geleverd, maar- kort daarna beweerden de Portugezen dat het schip verschillende gebreken vertoon de. Zij staakten de betaling, weigerden het tweede schip te aanvaarden en vroegen een hoge schadevergoeding. De Nederlandse werf heeft daarop een proces bij de Gro ningse rechtbank aanhangig gemaakt tot ontbinding van het contract, voor zover nog niet uitgevoerd. De Portugezen stelden een tegen vordering in, eveneens tot een ontbinding van het contract met volledige schadevergoeding. De Groningse rechtbank wees 13 Februari de vordering van de Portugezen af op grond van het feit, dat niet van wanprestatie van de werf kon worden gesproken. Verder sprak zij op vordering van de werf de ont binding van het contract uit en veroordeel de de Portugese vennootschap tot volledige schadevergoeding, omdat die maatschappij weigerde de verdere bouwtermijnen te be talen. Naar raming bedroeg de schade ruim twee ton. Thans heeft de Portugese maatschappij de zaak in hoger beroep aangebracht bij de civiele kamer van het Gerechtshof te Leeu warden. Zij vraagt het vonnis van de Gro ninger rechtbank te vernietigen en de scheepswerf niet ontvankelijk te verklaren in haar oorspronkelijke vordering, althans haar die te ontzeggen en ontbonden te ver klaren het gehele bouwcontract. Extra editie' Naar A.F.P. uit Lissabon meldt, heeft het Portugese blad „O Seculo" onder een in het oog springende grote kop: „Internationale oplichting", een supplement van 18 pagina's aan zijn gewone editie toegevoegd, welke geheel aan deze affaire is gewijd. In deze De officier van justitie bij de arrondisse mentsrechtbank te 's-Gravenhage heeft een iaar gevangenisstraf geëist tegen de 34-jarige hoofdcommies van het ministerie van Economische Zaken, mr. F. H. te Was senaar, wie ten laste gelegd was dat hij van een importeur van schrijfmachines f 1.00'J had aangenomen, daarbij deze sug gererende dat hij invloed te zijnen gunste zou uitoefenen bii het opstellen van het verdeelschema voor de import van deze machines. Hii had echter niets gedaan waardoor dit schema veranderd zou kun nen worden» De impórteur getuigde ter zitting dat de f 1.000 door hem niet aan H. waren gege ven met alleen de bedoeling zelf hierdoor voordeel te verwerven. Voorts was H. ten laste gelegd dat hij een radio en een koel kast had aangenomen van de directeur van een N.V. te Laren. Als tegenprestatie zou H. in de boeken een post niet-geïmpreg- neerde telegraafpalen verantwoorden als een post wei-geïmpregneerde telegraaf palen. De directeur van de N.V. verklaai-de dat hij aan H. de radio in ruil en met bijbe taling voor verdachte's oude toestel en de koelkast aan de echtgenote van H. met kor ting had verkocht, zonder dat dit iets te maken had met steekpenningen of omko ping. De verdediger pleitte vrijspraak omdat hij het ten laste gelegde niet bewezen achtte, subsidiair als de rechtbank zijn cliënt schuldig acht een voorwaarde lijke bestrafting. Uitspraak over 14 dagen. Het nieuwe bestuur van „De Ommelanden" heeft thans de bestuursfuncties verdeeld. Als voorzitter is benoemd de heer R. H. van Hemmen uit Rode Haan, en als vice-voor- zitter zal optreden de heer J. D. Holtman uit Bedum. Als secretaris is aangesteld de heer K. Mulder uit Haren. De heer D. Kra nenburg te Middelbert is benoemd tot pre sident-commissaris. De heer J. Hamminga te Midlaren is benoemd tot secretaris van het college van commissarirssen. „Van de 16de en het spijt ons u te moe ten mededelen, dat wij het door u gevraag de niet in voorraad hebben", vulde Mark Hilary lachend aan. Elsie keek opeens zonder angst naar zijn bruinverbrande gezicht, naar de krachtige lijn van zijn kind en naar zijn mond, die een vastberaden uitdrukking had, als hij niet lachte. Zijn haar was donkerbruin en slordig krullend. Welke kleur zijn ogen hadden, kon ze niet zien door de zware, aan alle kanten afgeschermde don'kere bril, die hij droeg. Ze vermoedde grijs, ze vond die kleur ogen bij hem passen Zijn handen, welke hij gevouwen hield op het handvat van zijn stok, waren slank en even bruin als zijn gezicht. Zijn hele persoon straalde mannelijke kracht en on tembaarheid uit. Hij zou zich niet zonder meer door het ongeluk, dat hem getroffen had, er onder laten krijgen, dat was over duidelijk! Het deed haar prettig aan, dat hij zo'n krachtige persoonlijkheid scheen te zijn. Ze was even bang geweest, na juffrouw Cai-michael's verhaai, maar uit alles bleek, dat Mark Hilary geen mede lijden, van wie ook. zou dulden. Juffrouw Carmichael, die tussen hen in aan de andere zijde van de tafel zat, kuch te even. Hoe onderhoud verloor zijn zake lijk karakter. Het kuchje moest eraan her inneren, dat men bezig was af te dwalen. Elsie ging iets verzitten en staarde naar de bloknote, die voor haar lag. Ze hoopte, dat ze er kalm en efficiënt uitzag en dat juffrouw Carmichael niet naar haar zou bijlage, welke vele reproducties met be trekking tot het contract bevat, beklaagt de Portugese onderneming zich in zeer leven dige termen over „de kwade trouw van de scheepsbouwers van Foxhol". Voorts moet ook „de directie voor de scheepvaart" het ontgelden, die „onjuiste deskundigenver klaringen" zou hebben toegelaten, daardoor „het meest schandelijke bedrog in de hand werkende." De Portugese onderneming valt tenslotte de uitspraak van de Groninger rechtbank aan en bevestigt, dat zij in hoger beroep gaat. A.F.P. brengt in herinnering, dat de Portugese regering in Maart 1953 het plaat sen van Portugese orders bij Nederlandse werven heeft verboden. Naar wij van de zijde van de Directie voor de Scheepvaart vernemen, zijn de deskundigenverklaringen, welke in het Portugese blad onder meer „onjuist" wor den genoemd, indertijd uitgebracht door professor Troost, destijds hoofd van het Nederlands Scheepsbouwkundig Proef station te Wageningen, die zich daarbij heeft laten assisteren door „de meest kun dige mensen van Nederlandse werven." (Professor Troost geniet een internatio nale reputatie op scheepsbouwkundig ge bied en geeft thans colleges in Amerika). Géén gerst oogst De in begin April in de Anna Jacoba- polder en de Kramerspolder op het eiland St. Philipsland uitgezaaide gerst, vertoont een buitengewoon slechte stand. Dc grond waarop werd uitgezaaid, is ongeveer 6 we ken bedekt geweest met zout water. Hoewel bekend was, dat de zoutcijfers hoog waren, was de tijd om te zaaien nog gunstig en wilde men de proef toch nemen. Reeds nu kan worden gezegd, dat de proef mislukt is en dat de uitgezaaide gerst geen oogst zal opleveren. WASHINGTON (Reuter) De Neder landse minister van Landbouw, de heer Mansholt, heeft in Washington verklaard, dat de vorming van een landbouwgemeen- schap in Europa niet mogelijk is zonder politieke eenheid. De heer Mansholt legde deze verklaring af tijdens een interview met het onafhan kelijke weekblad „United States News and World Report". Hij voegde hier evenwel aan toe, dat er thans in Europa zeer veel animo bestaat voor integratie van de land bouw, teneinde een tariefvrije markt te verkrijgen, zoals deze bestaat voor kolen en staal. Hij merkte op, dat een grondwet voor een Europese federatie, waarbij een poli tieke autoriteit gevestigd zou worden met bevoegdheden op het gebied van de econo mie, thans wordt overwogen. Hij zeide voorts, dat het van groot belang is, dat de regeringen van West-Europa bewijzen, dat zij de moed hebben om, bijvoorbeeld binnen twee jaar, tot de beslissing te komen een Europese gemeenschap te vormen, een federatie. De politie van Velsen heeft de 23-jarige loodgietersknecht B. v. M. uit Haarlem aangehouden wegens diefstal van lood van het huis Beeckesteyn aan de Rijksweg. Aan een man die de zaak niet. vertrouwde en de Haarlemmer vroeg of hij toestem ming had antwoordde de man: „Ik doe het in opdracht van mijn baas in Haarlem orri het elders te gebruiken". De amateur speurder stapte evenwel naar Openbare Werken, waar bleek dat niemand iets van deze sloperij afwist. Nadat een hoofdop zichter had geconstateerd, dat 100 kg. lood op Beeckesteyn klaar lagen om meegeno men te worden werd aangifte gedaan bij de politie. De recherche stelde een onder zoek in en slaagde er in de looddief te vatten. De hoeveelheid lood die nog op Beeckesteyn lag had hij niet weggehaald omdat hij politie in de buurt had gezien. kijken, terwijl ze Mark Hilaa-y's dictaat opnam. „Dat is waar ook", zei deze. „Tk moet u wat dicteren. Afschuwelijk'" Hij hief zijn hand op en verschoof zijn donkere bril even. liet was een onwillekeurig ge baar, dat hij kennelijk nog af moest leren. Het wees er op, dat hij nog niet aan het dragen van dit apparaat gewend was en dat het hem hinderde. Diep in zijn hart wenste Mark Hilary, dat hij zo verstan dig was geweest om vóór zijn operatie een secretaresse uit te zoeken. Onder deze omstandigheden was het zov/el voor de sollicitanten als voor hem allesbehalve aangenaam. Misschien had hij juffrouw Carmichael een keuze moeten laten doen, misschien had hij bij haar een secretaresse moeten bestellen, zoals men ook boeken of schouwburgkaartjes besteltHet bleef tóch een gok, hoe het uitviel, en als hij thans zelf een verkeerde keus deed, zou hij meer ergernis dan plezier beleven van zo'n vreemd meisje dag-in, dag-uit om zich heen. Maar één ding had hem er toe ge dreven, zélf een keus te willen doen: de stemmen van mensen waren zéér be langrijk voor hem geworden, en de stem van zijn toekomstige secretaresse zou van doorslaggevend belang zijn. Bovendien moest hij 't ook niet overdrijven: een secretaresse kon je ontslaan, als ze niet bevielHij zou niet met haar getrouwd zijn! Het was geen verbintenis voor het la ven! (Wordt vervolg#). c „Dat ging mooi, hè?", zei Bunkie, toen Rick boven was. „Fijn!", lachte Rick. „En nou is het jouw beurt!" Bunkie ging op het sleetje zitten en nu gaf Rick hem een zetje; en Bunkie schoot even hard naar beneden als Rick daareven. En hij moest natuurlijk ook weer naar boven klauteren. Zo waren ze een hele tijd zoet. Om beurten gingen ze de baan af, net als al die andere jongens; en iedereen had 'n geweldig plezier, want het gaat lekker hard zo, met 'n slee zo'n gladde baan af! Ze hadden het helemaal niet koud, integendeeldat was 'n spelletje, waarmee je 't warm kreeg! En ze voelden zich niet moe, al moesten ze elke keer weer die klim doen met de slee achter zich aan. En druk dat het er was! Het leek wel of alle jongens uit de stad er waren gekomen om te sleeën. Ja, het was er echt gezellig! Toen wou Bunkie, die aan de beurt was, het eens anders doen. Inplaats van te gaan liggen op de slee, zoals Rick ook deed, ging hij nu eens 'n keer rechtop zittenen dat was nogal onvoorzichtig. Want als de slee in zo'n reusachtige vaart door de bochten suist, heb je je handen vol om er goed op te blijven zitten. Rick zag het en riep Bunkie nog waarschuwend na, dat hij moest gaan liggen., maar die hoorde het al niet meer

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6