Zwitsaletten Van Beinum dirigeerde het openingsconcert „Ontspanning in de wereld mag niet ten koste van Europa gaan" Holland Festival Koffiedrinken met bekende kunstenaars ABR. MEYER BLOUSES Utrechtse Opera in twee formaties Enveloppe met Joods geld verdween spoorloos Kolonel Hunt over Everest-expeditie ik'WmUmmU Tien jaren-plan van Britse Labourpartij PERIODIEKE PIJNEN! Wie een kuil graaft Geen speciale kleur voor „snelbrommers" Ruimer uitvoer van geschenkzendingen MEJ. DR. KLOMPé IN STRAATSBURG: Waarschuwing tegen verdeeldheid in het Westen Minister Luns naar Azië vertrokken Bestandsbesprekingen in Panmoendjom Marie aanvaardt Auriols opdracht Indonesisch dreigement in Nieuw Guineakwestie Verlenging zittingsduur gemeenteraadsleden Reeds aardgas-contracten afgesloten Kerkelijk Nieuws WOENSDAG 17 JUNI 1953 De eerste Amsterdamse manifestatie op muziekgebied in het Holland Festival had Dinsdagavond plaats in het Concertgebouw met een Diepenbrock-Bruckner-program- ma, uitgevoerd onder leiding van Eduard van Beinum, met medewerking van het Toonkunstkoor en solisten. Als om een dank- en jubelstemming op te roepen werd begonnen met het „Te Deum" van de Hollandse componist. Vijftig jaar geleden werd deze bezielde hymne voor het eerst gezongen op ditzelfde podium en zij is in die halve eeuw een stuk traditie geworden van de combinatie Toonkunst en Concertgebouw-orkest. Men kan dit werk van Diepenbrock dan ook nergens stralen der en bezonkener horen dan in deze ruim te en van deze executanten, die er als het ware mee vergroeid zijn. De meeste leden van het machtige koor zingen hun partij uit het hoofd en men bereikt daardoor een lenigheid in de interpretatie, die men van zo'n groot ensemble haast niet zou durven verwachten. Het solistenkwartet bestond uit Corry Bijster, Roos Boelsma, Chris Scheffer en Herman Schey, dat een goed klankgeheel vormde. De brillante en ver zadigde klank van het orkest deed onder Van 'Beinums leiding de rest om het feest- stuk voor de zoveelste keer naar waarde te doen klinken. Na deze muziek van eigen bodem kreeg men de Vijfde Symphonie van Bruckner te horen, een lievelingswerk van Eduard van Beinum. Men heeft voor dit geweldige opus allerlei namen bedacht: de fantastische, de tragische, de Faustische symphonie, maai de eindindruk ervan klopt niet met één dezer titels, wel echter met wat Bruckner zelf van zijn Vijfde getuigde: „contrapun- tisch meesterstuk". Vooral wat het slotdeel betreft schijnt de componist bezeten te zijn geweest van dezelfde soort hartstocht, die Bach het „Musikalische Opfer" en de „Kunst der Fuga" deed schrijven. Er komt haast geen eind aan de spitsvondige ver wikkelingen in het meesterlijk bedreven handwerk. Maar het is bovendien ook mu ziek, die van felle geladenheid en warm hartigheid getuigt en door haar kleur en dynamische contrasten, alsmede door haar harmonische oorspronkelijkheid, boeit en blijft boeien, ondanks de ongenadige lengte en het min of meer brokkelige van het be toog. Eduard van Beinum verdedigde het machtige werk met overtuiging, met gloed en met technisch raffinement. Het resul taat daarvan lokte na afloop een ovatie uit, waarvan hij de hartelijkheid nog dankbaar zal gedenken, wanneer hij volgende week in Amerika zijn zomertaak als dirigent zal aanvaarden. JOS. DE KLERK Enkele minuten voor het middernachte lijk uur heeft mr. P. J. Mijksenaar gister avond met een geestige improvisatie over het thema der rivaliteit tussen Amsterdam en Den Haag de Holland Festival Club in het Vondelparkpaviljoen geopend. Tevoren had spreker in zijn hoedanigheid van hoofd van de afdeling pers en propaganda der gemeente met een groot gezelschap van buitenlandse journalisten een rondvaart door de feestelijk verlichte stad gemaakt, voorafgegaan door een excursie per auto bus, waarbij de bezoekers in totaal zeven keer te land en te water de Magere Brug passeerden, die naarmate de avond vor derde steeds mooier werd bevonden. Tot de bezoekers van club behoorden mr. H. J. Reinink, voorzitter van het Holland Festival, de leden van de Nederlandse Co- medie, welke in de Stadsschouwburg een voorstelling van „Een moeilijk mens" van Hugo von Hoffmannsthal hadden gegeven, het Spaanse danspaar Manolita en Salva dor Vargas, benevens talrijke andere ac teurs en verscheidene musici. Er heerste een bijzonder geanimeerde stemming, die de hoop wetigde dat dit contactencentrum dit keer aan het doel om kunstenaars en pu bliek bijeen te brengen gaat beantwoorden. Ter bevordering daarvan is een aantrek kelijk programma samengesteld. Zo is er morgenavond een recital door de Ameri kaanse pianiste Mary Bishop en Maandag middag 22 Juni een show van nationale klederdrachten. Vrijdagmorgen bespreekt J. W. F. Werumeus Buning een door hem vertaald gedicht van Garcia Lox-ca, waarna ADVERTENTIE GR. HOUTSTRAAT 16 - HAARLEM Rijke sortering de reeds genoemde Spaanse dansers hun programma introduceren, dat Zaterdag avond in de Stadsschouwburg wordt uitge voerd. Dinsdagavond 23 Juni houdt Cees Laseur een inleiding tot „De Storm" van Shakespeare en op 19 Juni spreekt dr. Hans Curjel uit Zürich over Strawinsky en Pi casso. Verder zijn er koffie-uurtjes ingesteld, die bij goed weer op het terras tegenover de vijver worden gehouden. Zo kan men- daar Dinsdagmorgen de Chileense tenor Ra mon Vinay, de vertolker van Othello in de gelijknamige opera van Verdi, ontmoeten. Donderdag komt Felix de Nobel met zijn Nederlands Kamerkoor en Maandag 22 Juni wordt Paul Collaer met zijn Belgisch Kamermuziekensemble verwacht. Een dergelijke club is ook in Scheve- ningen ingericht, te weten in het Palace Hotel, waar wethouder J. van Zwijndregt de opening verrichtte. Tussen de daar aan wezigen bevond zich gisteravond ook de vermaarde violist Wolfgang Schneiderhan, die het honorarium van zijn optreden met het Residentie-Orkest onder leiding van Willem van Otterloo in de Kurzaal (hij ver tolkte het Vioolconcert in A van Mozart) in het Rampenfonds heeft gestort, up an Haagse openingsconcert werd ook de Derde Symphonie van Badings ten gehore ge bracht. (Reuter). Een Italiaanse doodgraver is Dinsdag bijna het slachtoffer gewor den van zijn vak. Terwijl hij een graf dolf gleed Angelo Satanassi uit en viel in de kuil. De losse aarde, die door zijn val in beweging was gekomen, kwam tot aan zijn nek. Luidkeels riep Angelo om hulp. Maar een paar schaapherders, die waren toegesneld, meenden een geest voor zich te hebben en in doods angst gingen zij op de loop. Toen de doodgraver eindelijk bewuste loos uit het graf was gehaald, dacht iedereen dat hij reeds dood was en hij werd naar het lijkenhuisje gebracht. De frisse lucht deed Angelo evenwel goed en plotseling begon hij weer te spreken. En toen rende weer iedereen weg, dit maal vast overtuigd, dat zij toch met een geest te doen hadden. Angelo denkt er nu sterk over maar een ander baantje ie gaan zoeken. Naar aanleiding van het desbetreffende verzoek van de KNAC, om de zogenaamde „snelbrommers" in het verkeer duidelijk te doen opvallen door voor deze vervoers middelen een speciale kleur voor te schrij ven, heeft de minister van Verkeer en Wa terstaat medegedeeld, dat hij geen vrijheid kan vinden een dergelijk voorschrift te bevorderen, omdat hieraan te veel bezwa ren verbonden zijn. Gedurende een periode van voorlopig drie maanden zal de regisseur Joris Diels nieuwe krachten voor de Utrechtse Opera opleiden. De vraag naar het optreden van dit gezelschap is zodanig groeiende, dat men hieraan met één groep niet kan be antwoorden, zodat men gedurende het vol gende seizoen in doublure zal gaan spelen. Verwacht wordt, dat men in totaal ten minste tweehonderd voorstellingen kan geven. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard wordt op 29 Juni in de tuin van 't buitenhuis Rhijnlust te Utrecht een onder leiding van Joris Diels ingestudeerde opvoering gegeven van ,Don Pasquale" van Donizetti met een ge heel nieuwe bezetting. Anton Eldering speelt de titelrol. Verdere solisten zijn Cora Doesburg, Wiebe Drayer en Ton Wink. Bij deze eerste van een reeks openlucht voorstellingen -men hoopt de volgende zomer ook in Bloemendaal te komen spe len zal het thans nog slechts veertig man tellende orkest onder leiding van Chris Burgers staan. Het is de bedoeling de bezetting hiervan in September tot zes tig musici uit te breiden. Op dezelfde dag geeft de Utrechtse Opera in de Stadsschouwburg te Amsterdam een vertoning van „De ontvoering uit het Se rail" van Mozart waaraan (vermoedelijk onder leiding van een buitenlandse gast- dirigent) medewerking wordt verleend door de H.O.V. ADVERTENTIE Geef vader 'n UNION! De vulpen met volledige fabrieks garantie. Extra diep glanzend door ..fluormagic Ontdaan van de stalen bekisting is de vorm van de autovcrkeerstv.nnel bij Vel sen dezer dagen duidelijk zichtbaar geworden. Op de foto ziet men de tunnelgangen voor dubbel verkeer gescheiden door kokers voor frisse lucht en electriciteitskabels, die men ook ter linker- en rechterzijde waarneemt. Verdachte - een griffieambtenaar wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken Een verzegelde enveloppe met 7900. die vorig jaar, toen de rechtmatige eige naar deze onverwachts kwam terughalen, spoorloos bleek te zijn verdwenen uit de brandkast van de bijzondere griffie van het voormalig Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, heeft het voornaamste onder werp gevormd van een zitting der Am sterdamse rechtbank. Een ambtenaar van de griffie dezer rechtbank, de 52-jarige J. T. B. wordt van deze verduistering verdacht. Hij was tot de liquidatie chef geweest van de bijzon dere griffie en daarna teruggekeerd op de gewone griffie. Hangende het onderzoek werd hij uit zijn functie geschorst met be houd van tweederde van zijn salaris. Na een langdurige zitting eiste de offi cier van Justitie gistermiddag echter vrij spraak wegens gebrek aan bewijs. In 1946 had op deze bijzondere griffie een P.R.A.-rechercheur uit Alkmaar sieraden en een enveloppe met een bedrag van 7900 ingeleverd, die in de oorlog aan Joodse Nederlanders ontnomen waren. In 1949 verzocht een erfgenaam van deze in Duitsland omgekomen Joden om terug gave van de sieraden. Verdachte stelde hem de juwelen ter hand. Pas twee jaar later de bijzondere griffie was intus sen geliquideerd vernam deze erfgenaam door een toeval, dat er ook nog 7900 voor hem aanwezig moesten zijn. Toen hij zich hiervoor tot de Justitie wendde en men de oude bescheiden opsloeg bleek, dat in het boek, waarin alle gedeponeerde goede ren waren geregistreerd, juist die bladzijde ernstig was beschadigd, waarop de afgifte van de betreffende verzegelde enveloppe was genoteerd, j Verdachte ontkent het geld verduisterd te hebben, en zegt dat er nimmer geld in j een envelop is ingeleverd. De uitspraak is bepaald op 30 Juni. VERZENDING VAN ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de I correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Voor Indonesië en Nieuw Guinea: ms ..Willem Ruys" (22 Juni); Nederlandse Antillen: ms „Oberon" (22 Juni); Surina me: ms „Nestor" (24 Juni); Unie van Zuid- Afrika en Z.W, Afrika: ms „Arundel Castle" (21 Juni); Canada: ms „Zuider kruis" (20 Juni) en ms „Noordam" (25 Juni); Zuid-Amerika: ms „Brasil Star" (29 Juni); Brazilië: ms „Gooiland" (22 Juni); Australië: via Engeland (21 Juni) en Nieuw Zeeland: via Engeland (21 Juni). KATMANDOE (Reuter). Kolonel Hunt, de leider van de Britse expeditie die er in is geslaagd de top van de Mount Everest te bereiken, heeft te Katmandoe, de hoofdstad van Nepal aan de voet van het Himalajagebergte, verklaard, dat geen definitieve waarnemingen zijn verricht om de juiste hoogte van de Mount Everest te. bepalen. Het succes van zijn expeditie schreef hij toe aan de goede uitrusting en de zuurstof apparaten, alsmede aan de zorgvuldige plannen en intensieve oefening van de klimmers. Een factor van grote betekenis was ook het werk van voorgaande expedi ties geweest en kolonel Hunt zei: „Wij klommen op de schouders van andere berg beklimmers." In het bijzonder wees hij op het werk van de twee Zwitserse expedi ties van verleden jaar en het „prachtige werk" van de Sjerpa's. Kolonel Hunt sprak zich voorts uit tegen herdopen van de berg en hij zou het er zeker niet mee eens zijn, als de berg de naam van een lid van de Britse expeditie kreeg. „Tijger" Tensing, de Sjerpa die tezamen met de Nieuw-Zeelander Hillary de top van de Mount Everest bereikte, noemde Hunt de beste bergbeklimmer onder de Sjerpa's. Tensing had verbazend veel moed en vastbeslotenheid en hij was een goed bergbeklimmer en een prachtig ka meraad, aldus zei kolonel Hunt. Tensing, Hillary en de andere leden van de expeditie worden op 20 Juni te Kat mandoe verwacht. De Centrale Dienst voor In- en Uitvoer deelt mede, dat het thans mogelijk is ge schenkzendingen tot een waarde van 200 (vroeger 25) en een gewicht van 10 kg (vroeger 5 kg) zonder formaliteiten uit te voeren. Hierbij behoeven geen geschenk specificaties meer te worden gebezigd Slechts moet op de buitenverpakking dui delijk worden aangetekend: „geschenkzen ding". De volgende beperkingen betreffende de inhoud blijven echter gehandhaafd: De zendingen mogen niet inhouden: 1. bloem bollen, boom- en bloemkwekerijproducten, 2. groente- en bloemzaden, 3. postzegels, tenzij deze door ingezetenen als geschenk over de brievenpost worden verzonden, 4. goud en andere edele metalen en geheel of gedeeltelijk uit andere edele metalen dan zilver vervaardigde voorwerpen, 5. betaal middelen en geldswaardige papieren. De zendingen mogen van de hierna te noemen artikelen niet meer bevatten dan de daarachter vermelde hoeveelheid: boter 1000 gram, room 2000 gram, koffie 1000 gram, sigaretten 300 stuks, sigaren 75 stuks, tabak 300 gram. Deze nieuwe regeling voor geschenk- zendingen geldt in gelijke mate voor de uitvoer van „touristenzendingen". ADVERTENTIE BARTEUQRISSTRAAT 20 TEL. 13439 GABARDINE REGENJASSEN STRAATSBURG (van de ANP-corres- pondent). Het Nederlandse Tweede Kamerlid mejuffrouw Marga Klompé heeft Dinsdag in Straatsburg een oproep tot de Europese politici gericht om in het gezicht van een mogelijke conferentie der grote vier de pogingen om tot Europese eenheid te komen, te versterken. Haar rede werd door een krachtig applaus van de weinige ter vergadering aanwezige afgevaardigden van de Assemblée der K.S.G. begroet en onder degenen die haar in deze lezing bij vielen was de president van het Hoge Ge zagsorgaan, de heer Monnet. Mejuffrouw Klompé zeide: „Onze As semblée, die het enige werkelijk boven nationale parlement is, dat wij op het ogenblik in Europa hebben, kan zich niet voldoende distanciëren van de aangelegen heden en problemen waarvoor wij momen teel staan. De veranderde tactiek van de Sovjet-Unie, de houding van de nieuwe regering der Verenigde Staten en de hou ding van Engeland waren voor haar reden om de vraag te stellen: Waar staan wij op het ogenblik in Europa? Mej. Klompé sprak de mening uit, dat de Russische po litieke koers zoals die zich na de dood van Stalin geopenbaard heeft, in wezen geen nieuwe koers is. Zo zeide zij, dat men in het Kremlin tot het inzicht is gekomen, dat de tactiek van de koude oorlog van com munistisch standpunt gezien een ongunstig resultaat heeft opgeleverd, namelijk een onderlinge versterking van het Westen. Daarna werd met even grote duidelijkheid de nieuwe lijn uitgestippeld, namelijk het zaaien van verdeeldheid aan Westelijke kant. „Het Westen", aldus mej. Klompé, „zal uiteraard alleen maar verheugd kunnen zijn wanneer men op wereldniveau tot een ontspanning zou kunnen komen. De rege ringen zullen dan ook alles in het werk moeten stellen om vredelievende verhou dingen te bevorderen. Niemand van ons zal iets mogen inbrengen tegen een con ferentie van de grote vier. Deze ontspan ning zal echter niet mogen gaan ten koste van de eenwording van Europa. Het lijkt mij nodig dat hier duidelijk wordt uitge sproken dat een wezenlijke ontspanning niet mogelijk is wanneer deze de eenwor ding van Europa in gevaar zou brengen, daar deze een integrerend bestanddeel is van een gezonde politieke toestand in de wereld." Mej. Klompé betreurde het dat „de vele tegenstrijdige stromingen in Amerika het uitstippelen van een scherpe buitenlandse politieke lijn niet bepaald ten goede zijn gekomen. Europa mag in elk geval de tegen Europa gerichte stromingen in Amerika geen voedsel geven". Wat de houding van Engeland betreft, meende mej. Klompé te moeten constateren dat Engeland en het gemenebest zich gaan groeperen om een derde zelfstandige partner tussen Amerika en het vasteland van Europa te worden. Dit is niet zonder gevaar, zo meende zij. „Een verenigd Europa zonder zeer nauwe banden met Engeland is niet goed denk baar. Een krachtige bevordering van een ook brede Europese eenwording is dan meer dan ooit geboden". „Bij de aanstaande conferentie van Ber muda zal Frankrijk als het enige land van continentaal Europa tegenwoordig zijn. Zou de politieke gemeenschap er zijn, dan zou ongetwijfeld een vertegenwoordiger daar van aan deze uiterst belangrijke bespre kingen deelnemen. Dit stelt dus in het licht hoe noodzakelijk een politieke eenwording van Europa is", aldus mej. Klompé. De vergadering is tot Vrijdagmiddag uit een gegaan, omdat nagenoeg nog slechts Benelux-afgevaardigden in Straatsburg zijn achtergebleven. Buiten hen waren er vandaag in de zaal nog slechts drie Franse, drie Duitse en twee Italiaanse afgevaar digden aanwezig. De overigen waren naar hun eigen parlementen teruggeroepen en het is niet eens zeker of de Fransen Vrij dag terug zullen zijn. Mr. J. M. A. H. Luns, minister van Bui tenlandse Zaken is gisteravond om half tien van Schiphol vertrokken voor een bezoek aan Indonesië, Nieuw Guinea en Australië. Op doorreis zal de minister ook bezoeken brengen aan Rangoon in Burma, Bangkok in Thailand, Singapore dit alles op de heenreis waarna hij op de terugreis nog enige dagen de gast zal zijn van de rege ringen van India en Pakistan. De minister zeide met nadruk dat er geen verdrag van politieke of van militaire aard tussen Australië en Nederland over Nieuw Guinea zal wórden gesloten. Bij het vertrek van de minister zonder portefeuille, mr. Luns, naar Indonesië, Nieuw Guinea en Australië, heeft de alge mene vertegenwoordiger der Republiek Zuid-Molukken in Nederland, dr. Nikiju- luw, een telegram tot hem gericht, waarin wordt verzocht, dat te Djakarta de rechts positie zal worden besproken van de Repu bliek Zuid-Molukken als gelijkgerechtigde partner in unieverband. SEOEL. (Reuter). Stafofficieren van de Noordelijken en van de Verbondenen, die zich bezig houden met de vaststelling van een demarcatielijn, zijn Dinsdag meer dan 12 uur bijeen geweest. Heden hebben zij, evenals de volledige delegaties, hun besprekingen hervat. Paik toe Tsjin, de eerste minister van Zuid-Korea, is Dinsdag per vliegtuig in New York aangekomen, op weg naar Washington voor besprekingen met presi dent Eisenhower. De premier verklaarde, dat er weinig kans op is, dat president Rhee zijn standpunt met betrekking tot een wapenstilstand zou wijzigen. Boven dien was de zienswijze van Rhee niet die van hemzelf maar van het Korea»"*e volk, aldus de minister, 1 Zijn kansen zijn gestegen (Van onze correspondent in Parijs) Met een vertraging van vier dagen heeft de radicaal André Marie gisteren president Auriol mee kunnen delen, de' opdracht tot het vormen van een nieuw kabinet defini tief te willen aanvaarden. De informateur, die dus nu officieel formateur geworden is, verschijnt morgenochtend voor het parle ment om te proberen met de beruchte 314 stemmen een bevestiging van de presiden tiële opdracht te krijgen, daarna pas zal hij over kunnen gaan tot het samenstellen van zijn kabinet. André Marie heeft, zoals men weet, de traditionele weg gevolgd, die alleen even door Reynaud en Mendès-France was ver- Laten, door alvorens voor de Kamer te tre den, eerst met de regeringspartij te over leggen inzake zijn toekomstige programma in de hoop zich zo bij voorbaat van een meerderheid te kunnen verzekeren. Het schijnt nu, dat Marie op de steun van het hele centrum plus de meeste Gaul listen wel rekenen mag. Alleen de Katho lieken en een deel van zijn eigen meer links georiënteerde radicalen hebben de formateur verklaard hun stem pas morgen te willen bepalen. Met deserteurs in het regeringskamp moet echter nog steeds worden gerekend, vooral omdat de discipline in alle fracties in het verloop van deze crisis wel zicht baar is verslapt. Men gelooft niettemin over het alge meen toch wel, dat Marie nu een vrij re delijke kans heeft morgen althans met de hakken over de sloot te geraken. Zelfs tot de politici schijnt het nu zelfs langzamerhand door te gaan dringen, dat Frankrijk zich moeilijk nog langer de luxe van een eindeloze crisis kan veroorloven. Churchill moet zich de laatste dagen tot tweemaal toe tot Parijs hebben gericht met de boodschap, dat de Bermuda-confe rentie desnoods ook zonder de Fransen wel door zou kunnen gaan. Over het programma, dat Marie morgen officieel ontvouwen gaat, maakt niemand zich hier overigens enige illusies. De be kende problemen zullen er zeker in wor den opgesomd en de eveneens bekende op lossingen ervoor zullen aan de hand wor den gedaan, zonder dat iemand in ernst echter verwacht dat die adviezen ook wer kelijk opgevolgd zullen kunnen worden. Marie heeft, om zo te zeggen, een leg kaart samengesteld van de voornaamste programmapunten der verschillende par tijen en dat daaruit een enigszins even wichtig geheel kan ontstaan, is door de er varing nu wel overtuigend weersproken. De eis cm uitgebreidere volmachten, waarover zijn vier voorgangers zijn ge struikeld, zal Marie practised achterwege laten en daarmee heeft hij zijn regering bij voorbaat al tot onmacht gedoemd. DJAKARTA (Aneta) Het dagblad „Merdeka" meldt vernomen te hebben, dat de Indonesische regering de Nederlandse regering er op gewezen zou hebben, dat iedere poging van Nederland om een defensiepact ten aanzien van Nieuw Guinea te sluiten, door Indonesië als een unilate rale daad zal worden beschouwd en dat de Indonesische regering eveneens unilaterale stappen zal nemen ten aanzien van Nieuw Guinea. De Indonesische regering zou vol gens het blad, deze verklaring reeds aan de Nederlandse regering hebben overhandigd in verband met de berichten, dat het be zoek van minister Luns aan Australië ten doel zou hebben een militair pact betref fende Nieuw Guinea voor te bereiden. Het blad voegt hieraan toe, dat de Indonesische regering gedreigd heeft, dat zij, wanneer een dergelijk pact ot stand komt, unilate rale stappen zal nemen ten aanzien van de gehele R.T.C.-overeenkomst, alsmede ten aanzieen van de financiële- en handelsver dragen tussen Indonesië en Nederland, waardoor de positie van de Nederlandse investeringen in Indonesië ad 4 milliard gulden zou komen te wankelen, aldus „Merdeka". NAVO vliegfeest Gisteren hebben wij gemeld, dat het NAVO-vliegfeest op Soesterberg Zaterdag a.s. plaats zal vinden. Dit is een abuis: de juiste datum is Zaterdag 18 Juli. De Don derdag daaraan voorafgaande zal op Soes terberg een generale repetitie van dit luchtvaart-festijn gehouden worden. Deze Ro?neinse straatwerker hanteert zijn drilboor zoals dat behoort en de foto toont u, wat er met het bovenste gedeelte van zijn lichaam gebeurt gedurende het één vijfde deel van een seconde, dat de fotograaf belichtte. Alleen het kijken naar al die trillertjes bezorgt ons al hoofdpijn. Terloops gezegd: Publieke Werken in Rome en Amsterdam schijnen wonderwel over een te komen in ideeën over het opbreken van straten in de zomer. LONDEN (Reuter) De Britse Labour partij heeft heden een nieuw tien-jaren plan bekendgemaakt. Met de leuze: „Alleen drastische socia listische maatregelen kunnen een ramp voorkomen" doet de partij een beroep op het gehele sterling-blok en het Britse ge menebest om de handen ineen te slaan ten einde te zorgen voor economische welvaart in de toekomst. Het plan in genaamd „Opdracht aan Groot-Brittannië". De voornaamste voor stellen uit het plan zijn: Hervorming van het patroon van de Britse industrie en verlegging van haar zwaartepunt om zoveel mogelijk dollars te kunnen sparen. De machine-, chemische en beetwortel suikerindustrie en waterleiding in handen van de overheid en de staalindustrie en het wegverkeer opnieuw in staatsbeheer. De industrie-verzekering in handen van de staat. Grote investeringen van kapitaal om de hulpbronnen van Groot-Brittannië en het gemenebest tot ontwikkeling te brengen. In de eerste helft van het tien-jarenplan een vergroting van de landbouw- en vee teeltproductie met een derde. Directe leiding .van de economie, invoe ring van een belasting om een eventuele teruggang in gespaarde gelden op te vangen, overweging van een belasting op de toeneming van het vermogen. Verzet tegen particuliere televisiebedrij ven. Toenemende sociale uitkeringen als de kosten van levensonderhoud stijgen. Het plan is opgesteld door een commis sie van het partijbestuur en het zal in Sep tember bij de jaarlijkse conferentie van de Labourpartij worden ingediend. ADVERTENTIE Moderne vrouwen bestrijden ze met: ...'n ZW/TSAL preparaat/ In een antwoordnota aan de Tweede Kamer op het wetsontwerp „verlenging zittingsduur van de in 1953 te verkiezen gemeenteraadsleden" heeft de minister van Binnenlandse Zaken o.m. medegedeeld: De vraag, of door de voorgestelde ver andering practische moeilijkheden op het gebied der propaganda voor de gemeente raadsverkiezingen zullen ontstaan, meent de minister in ontkennende zin te mogen beantwoorden. Inderdaad zullen van 1958 af tussen de dag van de stemming voor de Staten en de gemeenteraden niet meer dan vier weken liggen, doch gelet op de wijze en de omvang der propaganda voor laatst genoemde verkiezing, biedt deze tijd vol doende mogelijkheden. Dat de partijen in vele gevallen verschillende lijstnummers zullen hebben voor de raads- en voor de Statenverkiezingen kan inderdaad een moeilijkheid opleveren. Ziet de minister goed, dan is voor deze moeilijkheid slechts een bevredigende oplossing te vinden via een algehele herziening der kieswet. Te dien aanzien zullen de voorstellen van de staatscommissie-Teulings dus moeten wor den afgewacht. Op een vraag van het Tweede Kamerlid Engelbertink of de minister kan toezeggen voorlopig af te zien van het maken van definitieve contracten en bindende afspra ken bij de levering van aardgas aan ge meenten en particulieren heeft de minister van Economische Zaken geantwoord, dat vanwege zijn departement aan gemeenten en particulieren aanbiedingen zijn gedaan voor de levering van aardgas en de staat zich uit dien hoofde reeds heeft geënga geerd, dus kan de minister niet toezeggen, dat hij voorlopig zal afzien van het sluiten van definitieve contracten en het treffen van bindende afspraken bij de levering van aardgas. Hij betreurt het, dat hij hiermede niet kan wachten totdat de Kamer gelegenheid heeft gehad met hem van gedachten te wisselen ten aanzien van het te voeren gas- beleid. Overigens doet de minister de toezeg ging, dat hij geen belangrijke nieuwe aan biedingen zal doen voordat de gedachten- wisseling met de Kamer is gehouden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Alkmaar (vac. N. den Oud sten) (toez.): G. C. Tromp'te Boskoop. Bedankt voor Wageningen (vac. J. H. v. d. Wal): B. Eysenga te Barneveld; voor Haarlem (vac. W. J. v. Elden): J. de Groot te Apeldoorn. Geref. Kerken Beroepen te Makkum: T. J. Hagen, te Lemele-Lemelerveld; te New Westminster (Canada): J. F. Colenbrander te Apel doorn; te Scharnegoutum: J. P. Dondorp, candidaat te Heemstede. Examens. Aain de Theol. Hogeschool te Kampen zijn geslaagd voor het prop. examen de heren Th. P. v. Belzen te Arae- muiden, H. Dijkslag te Ernst, J. Pasveer te Coevorden, A. Riddersma te Leeuwarden, L. C. Rietveld te 's-Gravenhage, L. Weer man te Emmen en G. A. Westerveld te Slagharen. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Middelstum: J. de Feyter te Valthermond. Chr. Geref. kerken Aangenomen naar Eindhoven: W. H. Velema, cand. te 's-Gravenhage, die be dankte voor Rozenburg.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7