Haarlemse broodbakkers vierden het vijftigjarig bestaan Broodprijsverlaging te Haarlem in bakkersbijeenkomst besproken Aantal inwoners in Haarlem bleef in eerste kwartaal constant 7 ARTIKELEN TEGEN i PRIJS B. v. FRANK Aanbesteding Van der Hoogtprijs voor Adriaan van der Veen Het Benelux-overleg in Den Haag Lisse Onbestendig weer duurt voort Bennebroek Zandvoort Amsterdamse Beurs Stalen motorkruiser HUIS met GROND geef een vulpen Huis in Kleverparkkwartier VOLKSWAGENS en 6 persoons FORDS 6 Klokhirisplein morgen middag enige tijd afgesloten Nieuwe school op Gereformeerde grondslag „Golden Gloves" opnieuw voor Verenigde Staten Ouden van dagen trokken er op uit Bouwvolume voor nieuwe ULO-school FRANS ENGELS DUITS Scheepvaart Fotocopicën Foto Hilarius CULTURA Fantastische prijzen ^ZIET DE ETALAGE^ 7.90 4.50 1.39 1.29 1.50 1.15 1.35 WIE RUILT REISBUREAU Bouckaert Zn TEL. 17000 en 13000 AUTOR 13 SCHOOL WOENSDAG 17 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Haagse bakkers hebben hun jubilerende collega's uit Haarlem verrast met. de aan bieding van een gildenschild uit het jaar 1700. De heer K. J. Dijkstra, voorzitter van de H.B.P.V., heeft het geschenk aanvaard. Uit Haarlem is tweehonderd jaar gelc- den een gildenschild van Haarlemse bak kers verdwenen. Het was in handen geko men van Haagse collega's, die het schild Dinsdagmiddag aan het bestuur van de Haarlemse Bakkerspatropnsvereniging heb ben aangeboden tijdens een receptie, ter gelegenheid van het gouden jubileum in restaurant Brinkmann gehouden. De heer A. Zaayer, voorzitter van de Haagse afdeling van de Nederlandse Bak- kersbond, heeft het geschenk aangeboden, dat de heer K. Dijkstra voorzitter van de jubilerende vereniging, in dank heeft aan vaard. De receptie was bijzonder druk bezocht en vele zakenrelaties en afdelingen van de N.B.B. hadden bloemen gezonden. De heer A. J. M. Angenent vertegenwoordigde het gemeentebestuur van Haarlem en bood ge lukwensen aan namens het college van B. en W. De heer C. Koppert te Utrecht, voor zitter van de Nederlandse Bakkersbond, herinnerde aan de moeilijkheden, waarmee de Haarlemse bakkers door de broodprijs verlaging te maken hebben. Achter de wolken schijnt de zon en de voorzitter zag de toekomst voor Haarlem met vertrou wen toegemoet. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken was ver tegenwoordigd door de heren B. W. Las- schuit en jhr. dr. J. C. Mollerus en de Haarlemse Handelsvereniging door de he ren P. Barend en F. W. Lichtenveld. Vier voorzitters uit het verleden waren op de receptie en wel de heren H. Fran ken Jr. (met de heer H. J. Carels de nog in leven zijnde oprichters), I. P. Alkema, P. C. Bruyn en Herman C. Kloet, die te vens erevoorzitter van de vereniging is. Ook boden oudere leden hun gelukwensen aan. De Maatschappij van Nederlandse Let terkunde heeft vanmorgen in het Leidse Academiegebouw, onder voorzitterschap van dr. P. Minderaa, haar jaarvergadering gehouden. Onder meer werd bekend ge maakt dat de Lucy B. en C. W. van der Hoogtprijs dit jaar is toegekend aan Adriaan van der Veen voor zijn roman „Het wilde feest" en de dr. Wijnaendts Franckenprijs aan H. A. Gomperts voor zijn essaybundel „Jagen om te leven". In de rubriek biografie en cultuurgeschiedenis werd de prijs toegekend aan mej. dr. Jo hanna K. Oudendijk voor haar werk ..Ko ningin Victoria, een mensenleven en een eeuw". In haar advies verheugde de commissie voor schone letteren zich over het niel- onbelangrijke aantal Nederlandse romans en novellenbundels, verschenen in de pe riode 19511952, die elkaar de eer van de aanmoedigingsprijs betwistten. „Het wilde feest" wordt beschouwd als een der voor naamste litteraire beloften van deze tijd. Grote lof verdient de wijze, waarop de schrijver een probleem en verschijnsel, dat onze dagen helaas zo diep beroert namelijk het anti-semietisme, tot beslissend motief van zijn roman wist te maken. Hier is geen ogenblik sprake van gezochte actualiteit of bewust opgelegde strekking, maar veel eer van een innerlijk doorleven, uitgebeeld met meeslepende bewijskracht. Het boek is met vaste hand en kernachtig geschre ven. Het behoort onmiskenbaar tot het genre van de boeiende vertelling, hetgeen van vele hedendaagse romans niet kan worden gezegd. Aldus enkele zinnen uit het rapport van de genoemde adviescom missie. Nieuwe leden Tot nieuwe leden van de Maatschappij van Nederlandse Letterkunde werden be noemd: dr. C. Wiskerke, dr. G. A. Klinken berg, Anthony van Kampen, Maria Der- moüt, dr. A. Teeuw, dr. R. E. Dinger Hat- tink, dr. W. F. Dankbaar, P. Verhoog, prof. mr. H. J. Scheltema, D. P. Oosterbaan, dr. C. Hooijkaas, J. Gerhard Toonder, dr. J. H. J. van der Pot, dr. F. Veenstra, dr. J. W. Meyer Ranneft, prof. W. J. H. Caron, dr. P. van der Meulen, mevrouw G. E. G. van Giffen-Duyvis, M. Hertzberger, Annie M. G. Schmidt, prof. dr. H. Meijer, dr. P. Paardekooper, dr. A. A. Kampman en D. van der Meulen. Tot buitenlandse leden werden benoemd: K. Lekkerkerk te Kaapstad, Herwig Hensen te Antwerpen, mevrouw Soewarsih Djojo- poespito te Djakarta, Louis-Paul Boon te Antwerpen en prof. dr. A. Hijma in de Verenigde Staten. De Rivier L H-r: eu het Klokhuisplein te Haarlem zu'ier. morgenmiddag tussen 12 en 14 uur gedurende ongeveer drie kwartier voor het verkeer afgesloten zijn. Dit geschiedt met het oog op de onthulling van de gedenksteen bij het 250-jarig be staan van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé Zonen, welke plechtigheid te ongeveer 13 uur zal plaats vinden. Voorts noemen wij de heren J. Kraan, directeur van de Meelfabrieken te Rotter dam, S. Schaper, voorzitter van de afde ling Haarlem van de R.K. Bakkersbond, een deputatie van de Rayonale Bakkers commissie Haarlem en omstreken van de Nederlandse Bakkerij Stichting (wegens een vergadering was de Bakkerij Stichting verhinderd). P. van Gessel, voorzitter van de Coöperatie „Haarlem", afgevaardigden van dc drie organisaties van werknemers in her bakkersbedrijf en een deputatie van de Haariemse Banketbakkersvereniging. Des avonds verenigden leden van de ju bilerende vereniging en genodigden zich aan een maaltijd. Met een gezellig samen zijn werden de feestelijkheden besloten. (Van onze parlementaire redacteur) Zoals de minister-president, dr. Drees, gisteren verklaarde, zijn de vertrouwelijke besprekingen der Benelux-ministers in Den Haag in een zeer prettige geest verlopen. Dit is alles wat men over de in de Witte Brug gehouden bijeenkomst, die tot vier uur 's middags duurde, wenste mede te delen. Het betrof hier immers een samen komst die vooral ten doel had, eens nader le peilen hoe men wegen 2ou kunnen vin den om van verschillende accute moeilijk- helen op Benelux-gebied althans de scherp ste kantjes af te slijpen. Dit eist uit de aard der zaak heel wat tact en natuurlijk ook nader beraad. De deelnemers aan de besprekingen van gisteren zullen nu eerst aan hun regeringen rapport uitbrengen, waarna deze laatsten na dienen te gaan, hoe thans verder te handelen is. De ver wachting schijnt gerechtvaardigd dat er binnen niet al te lange tijd een tweede bij eenkomst van een beperkt aantal minis ters van de Benelux-landen zal plaats vin den. Wanneer hier en daar verkondigd wordt dat gisteren van Nederlandse zijde kenbaar zou zijn gemaakt dat Nederland in beginsel bereid is mee te werken aan een tijdelijke bescherming van bedrijfs takken in België (en eventueel Luxem burg), die zich in moeilijke omstandighe den bevinden tengevolge van de Neder landse concurrentie, is dat op zichzelf geen schokkend nieuws, eigenlijk zelfs helemaal geen nieuws, want het is bekend dat de Nederlandse regering dit standpunt in neemt. De vraag op welke manier iets der gelijks te bereiken is en vooral ook hoe zou worden uitgemaakt dat er in een con creet geval aanleiding voor zulke tijdelijke maatregelen bestaat, vereist natuurlijk nader onderzoek en overleg. Een bekend feit is verder dat er een aanmerkelijk on derscheid bestaat tussen het Nederlandse loon- en prijspeil en dat van onze Belgi sche en Luxemburgse vrienden. Iets heel anders is, of deze factor beschouwd zal kunnen worden als oorzaak van moeilijke omstandigheden van bepaalde bedrijfstak ken in België en Luxemburg. Over dit alles is uit de aard der zaak nog geen enkele beslissing gevallen. De Dinsdag gehouden bespreking had uitsluitend een oriënterend karakter. In de hedenmorgen begonnen vergadering van de Nederlandse Bakkersbond, die in gebouw Sint Bavo te Haarlem wordt ge houden, is herinnerd aan de moeilijkheden, waarmee de Haarlemse broodbakkers op het ogenblik te maken hebben door de ver laging van de broodprijs. De heer K. J. D ij k s t r a, voorzitter van de Haarlemse Broodbakkers Patroonsver eniging, heette de leden van het centraal bestuur en de afgevaardigden welkom, waarna de bondsvoorzitter, de heer C. Koppert te Utrecht, de Haarlemse bak kers namens de afgevaardigden geluk wenste met het gouden jubileum. De om standigheden, waaronder Haarlem feest viert, zijn niet prettig te noemen. Wanneer er gevaar dreigt en strijd gevoerd wordt, wordt de activiteit gestimuleerd. De voor zitter sprak de wens uit, dat men spoedig in Haarlem in rust en vrede kan verder werken. Voorts bracht hij de afdeling Haarlem dank voor de voorbereiding van de bondsvergadering. De heer Koppert heette de erevoorzitter, de heer H. C. Kloet, ereleden en afgevaar digden welkom en herdacht enige over leden leden. Spreker zeide verder in zijn openings rede, dat de ontwikkeling van het bakkers bedrijf vele jaren langzaam is gegaan; de laatste jaren gaat zij zo snel. dat velen on rustig worden voor de toekomst van het ambachtelijk bedrijf. Het bestuur van de N.B.B. heeft belangstelling voor de ont wikkeling en wil leiding geven en voor lichting verstrekken, om daardoor in de moeilijkheden bijstand te verleneen. Er bestaat een goede samenwerking met andere organisaties van bakkers en als vrucht van de samenwerking mocht het ge lukken met behulp van de volksvertegen woordiging een eind te maken aan de voor velen onrechtvaardige volksbroodprijs, een gevolg van de door de overheid toegepaste compensatie-theorie. De als gevolg van de jarenlange druk op die prijs ontstane achterstand in de lonen van de werknemers, werd ongeveer ge lijkertijd ingehaald. Er ontstond zelfs een bedrijfspensioenfonds voor de werknemers in het bakkersbedrijf. De voorzitter herinnerde aan de P.B.O., die door velen omhelst wordt en door anderen verfoeid. Er werd verscheidene malen in de bestuursvergaderingen over de P.B.O. gesproken. De P.B.O. onderstelt in de nieuw te vormen organen een nieuwe geest, iets waarvoor in de uit evenveel werkgevers en werknemers samengestelde bedrijfschappen geen garantie aanwezig is. Eenmaal hierin zittende zal het onmogelijk zijn zich weer terug te trekken zonder schade van de door de bakkers vertegen woordigde bedrijven. Intussen is de be drijfstak bakkers reeds zover ontwikkeld, dat voldoende resultaten verkregen kunnen worden met de bestaande organen als de Nederlandse Bakkerij Stichting en het ge- oyganiseerd overleg. Andere bedrijfstakken hebben een be drijfschap aangevraagd op andere dan ideële motieven. In die groeperingen miste spreker het gezonde ambachtelijke bedrijfs leven, gefundeerd op sterke vrije organisa tie. Aan de leden van de N.B.B. is het er voor te zorgen, dat de bond nooit om die redenen een bedrijfschap zal behoeven aan fe vragen. Door versterking met nieuwe leden moet worden voorkomen, dat de overheid er toe overgaat op verzoek van de andere bonden de bakkers een P.B.O. bij de wet op te leggen. e Spreker vervolgde, dat het jammer is, dat bijvoorbeeld ten aanzien van het Weer standsfonds het begrip bij andere bonden nog niet zover is, dat ook zij met hun leden in dit fonds beschermd worden tegen wille keurige prijsverlaging als nu in Haarlem zich heeft voorgedaan. Gelukkig is een groot deel van de leden tegen de schade verzekerd. Al baart de toekomst voor de Haarlemse leden grote zorgen, laten wij hopen, dat het gezonde verstand zal zege vieren, aldus de heer Koppert. Verder herinnerde de voorzitter aan de actie om in het watersnoodgebied getroffen bakkers te helpen en hoopte hij, dat de leden steun zullen blijven verlenen. Bak kers in andere delen van het land hebben met moeilijkheden 1" kampen. Voor een goed geleid b" nit is nst in ons land. Die toekomst hebban ae bakkers in eigen hand, wanneer zij in de N.B.B. stre ven naar een blijvende verbetering ook in dit deel van het maatschappelijk bestel. Nadat het Wilhelmus was gezongen, be sloot de vergadering een telegram te zen den aan Koningin Juliana, waarin gevoe lens van eerbied en aanhankelijkheid be tuigd worden. Dinsdagavond is in de Veilingzaal van de H.B.G. een vergadering gehouden van de leden der Christelijk Gereformeerde Kerk. de Gereformeerde Kerk en de Gereformeerden onderhoudende art.31 Kerken om te komen tot Stichting van een Vereniging voor Christe lijk nationaal onderwijs op gereformeerde grondslag, om aan de huidige bestaande on bevredigende situatie een einde te maken, daar thans de leden dezer kerken van de be staande schoolverenigingen geen lid kunnen zijn. Ds. Eerland besprak in zijn openingswoord de taak der ouders, afgelegd bij de doop dei- kinderen. Hierna werd uitvoerig over de wenselijk heid tot oprichting van een schoolvereniging gesproken en de mogelijkheid van de stich ting van een school. De vergadering besloot tot oprichting van een vereniging voor een Nationale Christelijke School op Gerefor meerde grondslag. Het. voorlopig comité werd gehandhaafd tot de volgende vergadering. Het K.N.M.I. deelt mede: Sedert enkele dagen staat het weer in ons land onder invloed van een lage druk- gebied boven de Britse eilanden, dat plaat selijk regen en onweersbuien veroorzaakte die echter afgewisseld werden door opkla ringen. Nabij het centrum van de depres sie was het weer veel slechter. Zowel boven Schotland als boven Engeland kwam lang durige regenval voor en werden hoeveel heden van 10 tot 20 mm. gemeld. Mooi en warm zomerweer kwam voor in Spanje, langs de Riviera, in Polen en Midden-Rus land, maar ook in Noord-Scandinavië, waar binnen dc Poolcirkel maximumtemperatu ren van 26 graden werden gemeten. Hoewel het lage drukgebied bij Schot land zich nu langzaam van ons verwijdert, naderen op de oceaan nieuwe actieve sto ringen, die morgen reeds het weer in ons land kunnen beïnvloeden. De neerslagkan sen voor de komende paar dagen blijven dus tamelijk groot. Er moet op onbesten dig weer gerekend worden. De boksploeg van de Verenigde Staten heeft voor de dertiende maal de amateur- wedstrijden tegen een Europees team om de ..Golden Gloves" gewonnen. In Chicago be haalden de Amerikanen een 64 overwin ning. In een serie van 16 ontmoetingen heeft Europa het in slechts een wedstrijd (1939) tot een zege gebracht. In 1940 en 1948 ein digde deze jaarlijkse strijd onbeslist. De vier Europese overwinningen kwamen op naam te staan van John McNally (Ierland). Gun- ther Heidemann (West Duitsl.), Mohamëd Sherif Hamis (Frankrijk) en Pentli Minii- vueri (Finland), die Junier Trujiulle, Dick Wall. Dick Martinez en Joe Catalano resp. in het bantam-, weiter, veder- en lichtgewicht versloegen. Het laatste gevecht van de wedstrijd tus sen de middengewichten Dieter Wemhöner (West Duitsl.) en Bill Tate, dat bij een 54 stand voor de Verenigde Staten de beslis sing moest brengen, veroorzaakte nogal ru moer toen Tate tot overwinnaar werd uit geroepen. Het talrijke publiek, dat het ken nelijk niet eens was met het tot verliezer verklaren van Wemhöner waarmee Euro pa tevens de kans om gelijk met de Ver enigde Staten te komen verloren zag gaan gaf van zijn afkeuring over een en ander blijk door luidkeels te gaan joelen. De jaarlijkse uitgaansdag voor de ouden van dagen is, dank zij het energieke werken van het comité en de grote hulpvaardigheid van vrijwel alle ingezetenen, ook dit jaar een groot succes geworden. Dinsdagmiddag ver trokken niet minder dan 44 personenauto's met 130 ouden van dagen uit Bennebroek naar Wassenaar, waar het Dierenpark werd be zocht. Na dit bezoek ging het via Noordwijk naar Heemstede. In het Verversingshuis in het wandelbos „Groenendaal" verenigde men zich aan een maaltijd. In de zaal brachten de Lisser Troubadours muziek ten gehore en buiten liet het Heemsteedse Fanfarecorps Excelsior" zich horen. De voorzitter van het comité, de heer C. L. Hazebroek. bracht dank aan allen die tot het welslagen van deze dag medewerking hadden verleend. Op voorstel van ds. H. S. .T. Kalf werd de voorzitter vervolgens in triomf dooi de zaal gedragen. Na hem voerden het woord wethouder K. Enthoven, pastoor L. Janssen Schmidt, ds. H. S. J. Kalf. de heer R. Assen delft en de heer T. Balk namens de bestuur ders van de auto's. Bij het gemeentebestuur van Zandvoort is bericht binnengekomen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat voor de bouw van een nieuwe U.L.O.- school bouwvolume is beschikbaar gesteld. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden kan worden verwacht, dat met de bouw van deze school nog dit jaar zal worden begonnen. Blijkens het kwartaalbericht der gemeen- ligheid van deze bedrijven afhangen, of er te Haarlem bleef de bevolking in het eer- een serieuze poging gedaan zal kunnen ste kwartaal 1953 nagenoeg constant: worden om het succes van Haarlem Licht- 164.970 inwoners (31 December 164.974). stad, voorzover het zich in grotere omzet- Het vertrekoverschot was aanzienlijk lager ten in deze gemeente heeft gemanifesteerd, dan in het voorafgaande kwartaal en bleef in geld uit te drukken, zelfs aanzienlijk heneden het gemiddelde vertrekoverschot van het jaar 1952. In de 4 kwartalen van 1952 was het vertrekover schot nl. gemiddeld 451 en in het eerste kwartaal 1953 364 personen. Voor het eerst sinds vele jaren was ook het aantal geboorten in dit kwartaal niet lager dan het aantal in het overeenkom stige kwartaal van het vorige jaar (753 tegen 731). De verstoring in de regelmaat valt op, doch daar het zeer goed een toe vallige afwijking kan zijn, zou het .wat voorbarig zijn hieruit thans reeds verder gaande conclusies te trekken. Woningvoorraad De 40.000 woningen zijn overschreden: op 1 April jl. waren er in Haarlem 40.032 woningen. Het is mogelijk, aan te geven, hoe groot het woningtekort thans is volgens de definitie, welke door het college van Gedeputeerde Staten wordt gebruikt. Vol gens deze definitie bedroeg nl. de woning behoefte op 14 April jl. 46.485. Het tekort was derhalve 6.453 woningen. Dit wil dus zeggen, dat er op iedere zes woningen on geveer één woning tekort is. De toekomst laat zich echter niet ongunstig aanzien: op 1 April was het recordaantal van 887 wo ningen in aanbouw. In het eerste kwartaal werden 109 woningen voltooid. Werkloosheid nam af Met voldoening kan worden geconsta teerd dat behalve verbeterde omstandig heden ook de bestrijding van de werkloos heid in Haarlem tot vermindering van het aantal werklozen heeft geleid. Het aantal ingeschreven werklozen is aanzienlijk ge daald. Op 30 April stonden er 859 minder geregistreerd dan op 31 Januari jl. en 676 minder dan op 30 April 1952. Het aantal ingeschreven werklozen te Haarlem bedroeg nl. op 30 April 1.510. Vreemdelingenverkeer De sluiting van Haarlem Lichtstad is nog te kort achter de rug om hieraan reeds thans een beschouwing te kunnen wijden. Het zal onmogelijk zijn een studie te ma ken van de economische betekenis van deze lichtweken, wanneer niet kan wor den beschikt over gedetailleerde omzet cijfers van de Haarlemse winkel- en hore- ca-bedrijven of althans een representatieve groep daarvan. Het zal van de bereidwil- Aldabi, pas. 17 vroeg Kp. Verd. eil. Atnati, 17 v. Antwerpen te Rotterdam. Alphacca,. 16 v. Paranagua n. Santos. Amsteldijk, 16 v. New Orleans n. Rotterdam. Boschfontein, 15 te Zanzibar. Breda, 16 v. Rotterdam te Amsterdam. Boissevain, 15 t.h.v. Formosa. Barendrechti 17 v. Men a el Ahmadi n. Suez. Bennekom, 17 v. Callao n. Moll en-do. Borneo, 15 te Singapore. Caltex Delft, 14 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Leiden, pas. 15 Ouessant. Caltex The Hague, pas. 15 Gibraltar. Corsica, 15 170 m. N.NO. v. Finisterre. Celebes, 16 v. Tj. Priok n. Cheribon. Ceronia. 16 v. Durban n. Curagao. Cleodora, 14 v. Curaqao te Stanlow. Corilla, 16 v. Bombay n. Port Okha. Callisto, 17 v. Montreal te Rotterdam. Congostroom, 16 v. W. Afrika te Amsterdam. Danae, 15 v. Amsterdam te Kopenhagen. Duivendrecht, 15 710 m. W.ZW. Kp. Clear. Dongedijk. 15 410 m. N.NW. Flores. Diemerdij'k, 16 V. Rotterdam n. Vancouver. Eendracht, pas. 15 Malta. Esso Amsterdam. 15 770 m. NO. Sombrero eil. Eos. 16 v. Varberg te Gothenburg. Esso Rotterdam, nacht 16-17 v. Rotterdam te Aruba. Friesland (SSM). 15 v. Setubal n. Rotterdam. Gordias, 15 v. Alexandria n. Triest. Ganymedes, nacht 16-17 v. Port of Spain te Paramaribo. Gouwe, 16 v. Sun ds va 11 te Amsterdam. Heemskerk, 16 v. Zanzibar te Tanga. Hermes, 13 te Santiago de Cuba. Haulerwijk, 15 v. Cienfuegos n. Antwerpen. Helder, 16 v. Tela te Puerto Cortez. Hera, 16 te Barranquilla. Hilversum, 16 v. Me na al Ahmadi n. Gothenburg Hersilia, 15 750 m. NO. Guadeloupe. Hestia, 15 220 m. N.NO. Abaco eil. Hafchor, 16 v. Malta n. Alexandrië. Hector, 17 v. Alexander n. Beirouth. Heelsum, pass. 17 Vlissingen n. La Paljice. Haarlem, nacht 16-17 v. Guanta n. Amsterdam. Ilos, 15 310 m. NO. Abaco eil. Indrapoera, pass. 16 Minicoy n. Belawan. Ittersum, 16 Balikpapan te Makassar. Jagersfontein, 16 600 m. N. St. Helena. Kota Baroe, 15 v. Colombo n. Aden. Kertosono, 17 v. Beyrouth te Port Said- Karimata, 16 v. Rotterdam te Amsterdam. Lekhaven, 16 op rede Adelaide ten anker. Lekkerkerk, 16 v. Suez n. Bahrein. Linge, 16 v. Kopenhagen n. Helsinki. Leuvekerk, 15 90 m. W. Kp. Matapan. Laertes, 16 v. Singapore n. Tj. Priok. Lang'koeas, 17 v. Singapore n. Tj. Pinang. Leopoldskei k, 16 te Rastanura. Lieve Vrouwekei k, 16 v. Suez n. Aden. Liseta. 14 v. Singapore te Bangkok. Loenerkerk, 16 v. Chittagong n. Madras. Lutterkerk, 16 te Karachi. Loosdrecht, 17 v. Calcutta te Rotterdam verw. Leersum, 17 te Jacksonville. Maasdam, 15 New York te Rotterdam. Murena, 15 v. Miri n. Balikpapan. Markelo, 16 v. Kopenhagen n. Pernoviken. Malea, 16 v. Tripolie n. Heysham. Maasland, 15 Kp. Verd. eil. n. Recife. Mariekerk, 16 v. Hamburg n. Rotterdam. Maetsuycker, 15 v. Tj. Priok n. Fremantle. Mentor, 17 te Gibraltar. Mirza, 20 Pott Said verwacht. Myonia, 16 v. Rastanura te Beyrouth. Manoeran, 16 v. Amsterdam n. Antwerpen. Mataram. 15 21 u. v. Djibouti n. Port Soedan. verwacht. Maashaven, 17 v. Bremen te Quebec. Mecuba, 17 v. Miri te Sydney. Noor dam. 16 720 m. W. ten N. Flores. Nieuw Amsterdam, 15 7 u. Southampton verw. Overijsel, pas. 15 Kp. Bon n. Halifax. Ovula, 15 v. Balikpapan n. Beira. Oranjefontein, 16 v. East London te Port Eliza beth. Oberon, 16 v. W. Indië te Amsterdam. Oranje, 17 te Singapore. Cm ai a16 v. Bene naar Malta. Ootmarsum, 16 v. Le Havre n. Antw. Oranjestad, 17 te Barbados, Poelau Laut, pass. 14 Perim n. Suez. Polydorus, 16 te Penang. Prins Willem V, pass. 15 Zuid v. Cape Clear n. Montreal. Prins Maurits, 16 te Toronto. Prins Philips Willem, 12 v. Toronto n'. Montreal Prins Joh. W. Friso, 15 740 m. W. ten N. Kp. Clear. Parkhaven, 16 v. Las Palmas. Papendrecht, 17 v. Mena el Ahmadi. Phrontis, 16 v. Amsterdam n. Londen. Prins Willem III, pass. 16 Vlissingen. Perna, 15 v. Manilla n. Hongkong. Prins Fred. Willem, 17 v. Sarnia n. Detroit. Rijndam. 15 in Str. v. Belle lie. Radja, 17 terug te Aden verw. Rafaela. 16 v. Soerahaja n. Pladju. Raki, pass. 17 Kp. St. Vincent. Rempang, pass. 16 Malta n. Beyrouth. Rotuia. 17 v. Stockholm te Rotterdam. Ruys, 17 te Lorenzo Marquez. Rijnketk, 17 tè Marseille. Roepat, 16 v. Bombay. Scherpendrecht, 16 v. Curagao te Pto La Cruz. Stad Amsterdam, 16 v. Narvik te Birkenhead. Sibajak, 16 400 m. O. ten Z. Albany. Stad Dordrecht, 17 v. Setubal te Rotterdam verwacht. Stad Vlaardingèn, 19 v. Wabana te Rotterdam verwacht. Samarinda, 12 v. San Francisco n. Portland Greg. Stad Arnhem, pass. 15 Anti Costi eil. Stad Breda, 16 v. Amsterdam te Montreal. Stentor, 17 v. Trinidad te Paramaribo verw. Slieörecht, 16 dwars Kp. Tenez. Schiedijk, 15 110 m. Z.ZO. Kp. Comorin. Silindoeng, 15 120 m. Anderhalfgraadskan. Stad Alkmaar, 15 540 m. Z. Kp. Race. Straat Makassar. 15 270 m. O.NO- Durban. Sirrah. 17 v. Calcutta te Rastanura. Sommelsdijk, 16 te Port Swettenham. Sumatra, 16 dwars Malta n. Port Said. Schie, 16 18 u. v. Neaplaya te Yerakini. Stad Maastricht, pass. 17 Brunsbüttel. Stad Schiedam, 16 v. Narvik te Vlaardingen. Sarpedon. 17 v. New Orleans te La Gualra. Singkep, 16 v. New York n- Indonesië. Teiresias, 16 v.- Amsterdam te Tj. Priok. Thalatta, pas. 15 Socotra. ramo, pass. 15 Kp. Frio n. St. Vincent en Londen Tosari, 12 v. Rotterdam te Houston. Trompenberg, 17 v. Mobile te Houston verw. Themisto, 15 260 m. ZO. Kp. Farewell. Tibia, pass. 15 Soembawa. Tjibodas, 15 120 m. ZO. Kp. Padaran. Trajanus, 14 v. Kingston. Ternate, pass. 15 Kp. Palos. Tankhaven III, 15 200 m. NW. Kp. Cambodia. Tawali, 15 160 m. W. Minicoy. Titus, 15 580 m. W. ten Z. Palma. Taria. pass, nacht 16-17 ell. Thursday. Teucer, 16 v. Soerahaja n. Pladju. Tjitjalengka, 16 v. Kobe n. Hongkong. Tomoii, Ï6 Balikpapan n. Menado. Talisse. 17 v. New York te Baltimore. Telamon, pass. 16 Mona Pass. Tjisadane, 16 v. Adelaide n. Fremantle. Van kinschoten, 16 te Dakar. Vee rod am, 16 v. Rotterdam te New York. Waal, pass. 15 Azoren n. Antwerpen. Westerdam, 16 690 m. W. ten Z. Scilly's. Wieldrecht, pass. 16 Kp. Bon. Wateinian, 17 v. Rotterdam te New York. Willem Ruys. 17 v. Tj. Proik te Rotterdam. Willemstad, 16 v. Madeira n. La Guaira. IJsel, pass. 16 Finisterre n. Algiers. Zuiderkruis, 16 630 m. W. Lands End. Zijpenberg, 16 v. Port Said. Zaan, verm. 17 v. Kalmar n. Haparanda. Zeeland (SSM), 17 v. Liibeck n. Tyne. KLEINE VAART Atias, 15 te Amsterdam naar Hamburg. Albergen, verm. 16 v. Cöruna n. Santander. Arctic. 15 v. Sunderland n. Norrkoping. Audacia, verm. 16 v. Teigmouth n. Genua. Bab-T, 15 te Holmsund. Betty Anne, verm. 17 v. Swansea n. Nederland Beekbergen, verm. 16 v. Fowey n. Amsterdam. Birmingham, 16 v. Rotterdam te Harlingen. Batavier III. pass. 15 Finisterre. Blue Boy, 16 v. Maassluis n. Boston. Binnenhaven, verm. 17 v. Agadir n. Duinkerken Bonaire, 16 Vlissingen. Corneiis Houtman, 15 v. Narvik n. Messane. Claes Compacn, verm. 16 v. Great Yarmouth. Cooihaven, pass. 16 Finisterre. Da Capo, 15 v. Ryeka n .Liverpool. Daje Bohmer, 15 v. Port Lyautey n. Rouaan. Depa, 15 v. Raumo n. Rotterdam. Deneb, 15 v. Rotterdam te Whittehaven. Daviena Goekoop, 15 v. Hull n. Methill. Duiveland, 15 v. Hamburg te Goole. Domburgh, 16 v. Casablanca te Rouaan verw. Deni, 15 v. Plymouth n. Rouaan. Escaut, 15 v. Rotterdam te Bremen. Equator, 16 v. Vlissingen n. Chicago. Frejo. 15 v. Gent te Stockholm. Ferocia, pass. 16 Kp. Skagen. Gerry, 16 v. Billingham n. Bremen. Hagno, 15 v. Rotterdam te Dublin. Henrica b, 16 v. Norrkoping n. Stockholm. Heemskerk, 14 v. Rotterdam te Gravelines. Haskerland, 15 v. Harlingen te Goole. Hondsrug, 15 v. Calais te Bergen verw. Harold, verm. 16 v. Hull n. Vlaardingen. Havik. pass. 15 Vlissingen. Holland, pass. 15 Vlissingen. Heron, pass. 16 Vlissingen. Ingeborg, verm. 16 v. Harburg n. Reykjavik. Ilias, 16 v. Piree n. Limassol. Joost, 13 v. Rafso n. Zaandam. Jonex I, pass. 15 Vlissingen. Java. 15 v. Hamburg n. Kemi. Jokurma, 14 v. Rotterdam te Kingslynn. Kenitra, 15 v. Bordeaux te Casablanca. Koningshaven. 16 v. Casablanca n. Fedalah. Kortenaer, 15 v. Vlissingen te Teignmouth. Larix, 13 v. Newcastle n. Vasteras. Leendert b, 15 v. Gravanchon n. Fedalah. Lies, 15 v. Waija n. Kingslynn. Lucas Bols II, pass. 16 Westminder. Lucas Bols I, pass. 16 Vlissingen. Megrez, 15 v. Bordeaux te Port Lyautey. Michel Swenden, 15 510 m. O. ten N. Dundee. Midas, 15 van Bougi n. Lissabon. Marcella, 16 v. Rotterdam n. Casablanca. Maine, 15 v. Kopenhagen n. Stockholm. Makkum, pass. 16 Vlissingen. Merwehaven, 16 v. Casablanca te Belfast. May Star,- pass. 15 Vlissingen. Netta, 14 v. Port St. Louis du Rhone te Ryeka. Nero, 15 van Napels n. Algiers. Noorderlicht,'15 v. Methil n. Kopenhagen. Nij en burgh, 16 v. Oscarshamn te Amsterdam. Nieuwehaven, pass. 16 Vlissingen. Nassauhaven, 16 v. Antw. te Kopenhagen. Nezo, pass. 15 Vlissingen. Noord, 15 v. Billingham te Sheilhaven. Ponto, 13 v. Hargshamn n. Zaandam. Ponza. 13 v. Raumo n. Kingslynn. Prima, 15 te Blyth. Prior, 16 v. Lissabon n. Jersey. Quo Vadis, pass. 16 Vlissingen. Robert, pass. 15 Brunsbüttel. Rapid, 15 v. Le Havre. Raket, pass. 15 Vlissingen. Rijnhaven, 15 v. Port Lyautey te Duinkerken. Saba. 15 v. Cuxhaven te Rafso. Sambre. 15 v. Rouaan. Spora, 16 v. Cardiff n. Bordeaux. Spurt, 16 v. Londen n. Kopenhagen. Tilly, 13 te Zaandam. Ton, 15 v. Ferrol n. Lissabon. Taormina, 15 v. Naesgbed n. Borga. Tyro, pass. 15 Lizar Head. Trompenburgh, 15 v. Le Havre. Vecht, verm. 16 v. Colchester n. Maassluis. Vlier, 16 v. Oporto te Antwerpen. Volharding, 16 v. Vlissingen n. Haifa. Westlaan, verm. 16 v. Hamburg n. Rotterdam Wickenubrgh, 14 v. Rotterdam te Casablanca. SLEEPVAART Atlantis,' 15 v. Rotterdam te Vlissingen. Ebro. 15 v. Portland n. Vlissingen met caisson. Humber, 16 v. Geelong n. Sydney met bagger molen en bak. Noordzee, met zuiger pass. 15 Burlings. Oceaan, 15 v. Portland n. Vlissingen met caisson Tholen, 12 te Suez. Opl. alle prakt, examens KLIPP's TALENSCHOOL Kleverparkweg 142 Tel. 13269 Vraagt prospectus!! 3-3'4 Nederl.'47 A.K.U "Jnilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Koll. Amer, Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 163% 195 >4 15914 g.l. 31IX 96 133% 131% g.l. 101 g.l. 94 170 162 g.l. 169 165% g.b. 34% g.b. 49 g.b. 46% g.b. 66% 21% 37% g.b. Openings koersen 97'/,e 163% 195 160 313 96% 133% 131% 100 95 170 161% 169 165% 34% 49 46% 68% 21% 37% Axeldijk, 15 New Orleans te Rotterdam. Almkerk. 16 te Melbourne. Amerskerk. 15 v. Genua. Amstel vaart, 16 Sydney te Rotterdam. Abbedijk, pass. 16 Vlissingen v. Antw. Amsteltoren, 16 v. Amsterdam n. Z. Afrika. Abbekerk, 16 te Napels. Agamemnon, 17 v. Santiago de Cuba te Houston verwacht. Amstel land, 15 v. Rio de Janeiro n, Tlheos. Appingedijk, 15 v. Galveston 11. Rotterdam. Albireo, 15 400 m. Z. St. Vincent. Alchiba. 15 440 m. Z.ZW. Finisterre. Arendsdij'k, 15 190 m. N. Natal. Algenib, 16 v. Bremen n. Hamburg. Ainsteikroon, 16 400 m. O. Albany. Arkeldijk, 16 v. Norfolk n. New York. Arnedijk, 15 170 m. Z.ZO. Kp. Race. Agatha, 9 v. Saigon n. Pladju. Aldegonda, 16 v. Pladju n. Bangkok. Amor, 16 v. Hamburg n. Amsterdam. Amstelpark, pass. 16 Scilly's. Averdijik, pass. 16 Ouessant. Aagtekeik, 17 te Duinkerken. Akkr urn dijk, 17 te Sydney. Alcyone, 16 v. Victoria n. Ilheos. A'Bkaid, 16 te Pto Alegre. Aren'dskerk, 17 v. Keelung n. Kobe. Argos, 17 v. Rotterdam te Amsterdam. Aalsdijk. 15 te Vera Cruz. Andijk, 16te Mobile. beter, sneller en goelkoper GROTE HOUTSTRAAT 102 Telef. 10866. GEBOUW JANSSTR.83 Tel. 21 108 VERHUUR y. ZALEN O.a.: Lakens zonder pap, 2 m. breed 2.40 m. lang Lakens, zonder pap 150 breed, 2.30 m. lang Slopen, zonder pap Gebloemd katoen Bengaline 80 br. de grote mode Badstof Keukendoeken Kampecrruitcn 80 breed B. v. FRANK verkoopt z'ijn hele voorraad tegen Dus allen naar FLORESSTRAAT 10 Haarlem-N. Tel. 20556. (De straat waar Don derdags markt wordt gehouden) kl. villa. flat. of vrij boven huis, huur pl.m. f 700 p. j. op g. stand in Haarlem of omg. teg. kl. maar prima 2e flat met c. v. en w. w., blokverw. en ruim uitz. op grens Z. en W. te Amsterdam bij tram lijnen 1, 2 en 16. Spoed (huur f 52 p. m. en c. v. f 24 p. m.) Brieven no. 2794. Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal zullen op 27 Juni a.s.. 's morgens 10 u„ ten Raadhuize te Overveen in het openbaar aanbesteden: het uitbreiden van de Ju- lianaschool (W. de Zwij gerlaan 120, Overveen) met 2 leslokalen, toilet ten, enz. Bestek en tekeningen, zo lang de voorraad strekt, a f 7.50 verkrijgbaar bij de Dienst van Publ. Werken. Brouwerskolkwcg 2. Over veen, waar tevens op alle werkdagen tussen 10 en 12 uur inlichtingen worden ge geven. Toezending per post uitslui tend na storting van f 7.50 op postrek. 161650 ten name van Publ. Werken Bloemendaal, afd. Boekhouding, te Over veen. Inschrijvers moeten be stekhouder zijn. Aanbevolen door de A.N.W.B. 3 België f 61 België 3 Langs de R(jn 61 5 Parijs, Versailles 99 5 Rijn en Moezel 101 6 Schwarzwald 128 6 Vogezen 134 6 Parijs, Versailles 149 7 Vorarlberg, Tirol 141 8 Oostenrijk(Bregenz) 141 15 Oostenrijk (Bregenz) 195 10 Oostenrijk (Toerreis),, 199 11 Oostenrijk (Innsbrück) 171 13 Rivièra (Nice) 307 Rozenstraat 7 Tel. 19992 Gr. Houtstr. 176 Tel. 15150 (b. d. Houtbrug) Schoterwcg 84, Tel. 13538 (t. o. de Kazerne) TE KOOP: Bouwjaar 1951-'52, 7 M. lang Eventueel ruilen voor Auto. Tel. 14318. pl.m. 2 Hectare te koop gevr. omgev. Haarlem. Br. no. 2803 VADERDAG Zie de Union advertentie elders in dit blad. BOEKHANDEL DE WIT - Bloemendaal Te koop: ged. leeg te aanvaarden Boven-étage vrij. Koopsom 13.000,—. Huisv.verg. vereist. Bevr- Mak.kant. J. W. G. DROSTE. G.O. Gracht 67, Tel. 10398 te huur zonder chauffeur „TAXI 13000" PLEIN 33

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8