Russen zijn de toestand in Berlijn althans uiterlijk meester Indrukwekkende herdenking van 250-jarig bestaan Oost-Berlijn Tanks en troepen met bajonet op het geweer veegden de straten schoon: reeds 16 doden Overeenstemming over de bestandslijn Het woord is aan Ook in andere steden onlusten Fouten bij woningbouw in Ede Vakcentralen opperen loonsverhoging van 5% Q7e JAARGANG No 287 DONDERDAG 18 JUNI 1953 297e JAARGANG No 134 Binnen- en buitenmuren vertonen scheuren Compensatie huurverhoging Globemaster neergestort, honderdzevenentwintig doden Rechtszaak tegen leerling journalist uitgesteld FEEST BIJ JOH. ENSCHEDé EN ZONEN Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. TT "UT "1 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- LI W I -wr-h l~> -TU I 1 nj Bj-j I m+m g-J Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor f |r I C! 1 B M 1 élïï 1 E 1 Hl Abonnement per week 47 cent, per kwartaal in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. L %_JI I JL lil 1 V Ji j, jj |L 1 V 1 L J 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboora OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter). Naar ge meld wordt, zu'n de onderhandelaars van beide partijen te Panmoendjom het eens over een bestandslijn. Deze is vastgesteld op basis van de huidige frontlijn. Gedurende de afgelopen nacht is de strijd aan het Westelijke gedeelte van het cen trale front fel opgelaaid,zo heeft het hoofd kwartier der UNO bekendgemaakt. Aan het Oostelijke gedeelte van het centrale front duren de gevechten nog steeds voort. (Reuter). De Russische bezettingsmacht heeft de toestand in Oost-Berlijn, die gisteren nog alle kenmerken van een revolutie droeg, althans uiterlijk, weer in handen. Grote troepencontingenten, voorzien van zwaar materiaal, waren giste ren de stad binnengetrokken en zij slaagden er op den duur in de betogersmassa's in het regeringscentrum te verspreiden. Zij hadden kennelijk opdracht daarbij slechts in uiterste noodzaak te schieten. Wel openden Russische tanks het vuur op een menigte West-Berlijners bij de Potzdamerplatz. Plet salvo dal vermoedelijk als waarschuwing bedoeld was, maar te laag lag, verwondde twintig personen. Ook bij het Brandenburger Tor werd door de Russen geschoten. Tot nu toe zijn in YVest-Berlijnse ziekenhuizen reeds 16 betogers overleden. Het totaal zal echter veel hoger zijn. Het aantal gewonden wordt op meer dan 200 geschat. De werk staking, die gisteren nog algemeen was, was dat vanochtend niet meer. Transport arbeiders zijn althans vanochtend weer ten dele aan het werk gegaan. United Press meldt uit Berlijn het nog niet bevestigd bericht, dat in geheel Oost-Duitsland de staat van beleg is af gekondigd. Al konden de grote betogingen van gisteren worden onderdrukt, het "blijft onder de oppervlakte gisten. Nog steeds werd gisteravond de dreigende sfeer onder streept door het geratel van machine geweren in Oost-Berlijn, dat sinister werd verlicht door de rosse gloed van commu nistische gebouwen, die door de betogers in brand waren gestoken. Nog steeds ook zijn de Russen bezig met grote troepenbe wegingen naar Berlijn, waar hun tanks alle toegangswegen afsluiten. Colonnes stakers uit de omgeving van Berlijn, die naar de stad opmarcheerden, werden hier groten deels tegengehouden. Nochtans werd ook in andere Oost-Duitse steden gestaakt en ge demonstreerd, zoals in de staalfabrieken in Brandenburg en in Maagdenburg, Erfurt en Leipzig. De Russische troepen stonden voor een moeilijke taak, want de betogers hadden al gauw begrepen, dat de Russen strikte orders hadden geen bloedbad te veroor zaken. De betogers klommen op de tanks, rukten de antennes af en staken balken tussen de rupsbanden. Zij stichtten brand in regeringswinkels en -restaurants, rukten propaganda-materiaal van de muren en jouwden de Russen en de Volkspolitie uit. Russische troepen met de bajonet op het geweer, drongen tenslotte kalm en stelsel matig de betogers achteruit. Nuschkc in de knel Bijzonder hard kreeg Otto Nuschkc, de leider van de Oost-Duitse „Christen-demo cratische" partij het te verduren. Hij be landde in een mensenmenigte, waarmee hij tegen wil en dank West-Berlijn werd bin nengedrongen. De 70-jarige Nuschke werd geducht uitgescholden en kreeg enkele rake klappen. Nuschke verklaarde zo spoedig mogelijk naar Oost-Berlijn terug te willen keren. Toen men hem vroeg wat hij van het schieten op de demonstranten dacht, zei hij: „Ordnung muss sein". Nuschke werd voor verdere ondervraging overge dragen aan de Amerikaanse autoriteiten. Radio-Oost-Berlijn riep vanochtend een regeringsverklaring om, waarin er bij de arbeiders op aan werd gedrongen het werk te hervatten. Premier Grotewohl heeft gisteravond in een rede gezegd dat de maatregelen om de productie op te voeren, onjuist waren geweest. De scheppende kracht van het volk, vooral van de midden stand en de kleinhandel, was daardoor ver lamd. De gerechtvaardigde ontevredenheid van de arbeiders en de massale ontvluch tingen naar het Westen hadden dit be wezen. Grotewohl zei, dat de regering nieuwe economische maatregelen over weegt. „Er is geen andere mogelijkheid dan een nieuw hoofdstuk te beginnen," zo meende hij. In een regeringscommuniqué werd ge zegd, dat provocerende relletjes geleid door fascistische agenten uitgevoerd werden vol gens in West-Berlijn opgestelde plannen." Volgens het blad „Neues Deutschland" werden de betogers aangemoedigd en op geruid door Amerikaanse officieren, radio wagens en vliegtuigen met strooibiljetten. De Franse en Britse troepen in Berlijn zijn inmiddels in hun kazernes geconsig neerd en in staat van paraatheid gebracht. De drie Westelijke commandanten zijn gis teren drie keer bijeengeweest. Zij besloten de rust en orde in West-Berlijn te zullen handhaven. Reacties Bondskanselier Adenauer heeft gisteren zijn sympathie betuigd met de mannen en de vrouwen in Oost-Berlijn, die hun wens om van de onderdrukker bevrijd te worden, tot uitdrukking brachten. Hij hoopte ech ter, dat de betogers zich niet zouden laten verleiden tot daden die hun leven en vrij heid in gevaar zouden kunnen brengen. Diplomatieke kringen in Londen menen, dat de opstand de Sovjet-Unie wellicht tot nadenken zullen stemmen aleer zij in Oost- Duitsland haar aangekondigde nieuwe koers gaat varen. De Russen hoeven er nu in ieder geval niet meer op te rekenene, dat na een hereniging van Duitsland de Oost- Een Russische tank richt op de menigte. Een man, een ijzeren staaf in de handen (rechts), nadert het voertuig. Duitse communisten veel kans zouden maken. In Parijs blijft men zeer voorzichtig met commentaar. Men gelooft echter dat de Oost-Duitse regering de controle over de gebeurtenissen kwijt is. In Amerika is de opstand als een historisch feit begroet. De New York Times schrijft, dat de Oost-Eer lij*', ers een gebaar hebben gemaakt, dat hoog zal worden aangeschreven in de ge schiedenis van Duitsland en van de Euro pese civilisatie. Onoverzichtelijk De toestand in Oost-Berlijn is nog on overzichtelijk, zo meldde D.P.A. van ochtend. Vooral is niet te overzien, in hoe verre het werk is hervat. De stadsspoor wegen, aldus het West-Duitse nieuws bureau, liggen nog geheel stil. Ook de trams, de ondergrondse en de bussen rijden nog niet. West-Berlijnse en geallieerde politie, heeft een veiligheidsgordel van 450 meter breedte tussen Oost- en West-Berlijn af gezet. Van West-Berlijn uit bood de Oostelijke sector vanochtend een doodse aanblik. Er waren slechts politiemannen en Russische soldaten te zien. Af en toe kon men geweer- en machinegeweervuur horen. Het Russische leger heeft vanochtend de staat van beleg uitgebreid tot gebieden rondom de stad, zo deelt de Oost-Duitse politie mede. De uitzonderingstoestand geldt thans ook voor Potsdam, een stad van 130.000 inwoners 15 km. buiten Berlijn, en voor Babelsberg, een voorstad van Potsdam met 15.000 inwoners. De politie heeft een cordon rondom Ber lijn gelegd. Volgens A.F.P. zijn in Karl Marx-stadt (Chemnitz) in Oost-Duitsland ernstige ongeregeldheden uitgebroken en is de uit zonderingstoestand afgekondigd. Te Berlijn aangekomen reizigers zeggen, dat de actie in Maagdenburg, een industrie stad met 240.000 inwoners, zeker zo hevig was als die in Berlijn. Een tienduizend-tal demonstranten had daar gisteren het stad huis, het politiebureau en de gevangenis stormenderhand bezet. De gevangenen wer den vrijgelaten. In vele gevallen was de Volkspolitie op de hand van de betogers. De beweging werd door Russische troepen de kop ingedrukt. Er zouden tientallen doden en honderd tallen gewonden gevallen zijn. De reizigers zeiden deze mededelingen te hebben ge kregen van leden van de Volkspolitie op de autoweg van Berlijn naar Hemstedt. Op vragen van het Tweede Kamerlid Andi'iessen over constructiefouten bij te Ede gebouwde woningen, heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ge antwoord, dat bij een complex van in to taal 97 woningen, gebouwd in 1947 en 1948 in de z.g. „wethoudersbuurt" aldaar, na voltooiing inderdaad enige gebreken zijn geconstateerd, bestaande in het scheu ren van enige buiten- en binnenmuren. Dat deze scheuren instortingsgevaar zou den impliceren is echter niet in overeen stemming met de feiten. De oorzaak van de scheuren in de bui tenmuren moet vooral gezocht worden in de ongelijke zettingen, ontstaan als gevolg van het funderen van de kelders op vaste grond en hec funderen van de overige mu ren op „geroerde" of zwarte grond. De 'scheuren in de binnenmuren moeten mede geweten worden aan de verwerking van te verse kalkzandsteen. Ten aanzien van de financiële conse quenties van deze gebreken is, naar de mi nister meedeelde, reeds een regeling getrof fen tussen het bestuur der woningbouw vereniging, de architect en de aannemer, waarbij laatstgenoemde zich bereid heeft verklaard, de schade aan de woningen te herstellen. De kosten zullen voor zover zij de normale onderhoudskosten overschrij den, door de aannemers worden gedragen. Addison: Goed schrijven komt voott uit ge voelens, die natuurlijk zijn zonder voor de hand te liggen. (Van een Haagse medewerker) Naar wij vernemen, is bij de Stichting van de Arbeid een suggestie van de Raad van Vakcentralen gedaan, die mede zou kunnen dienen als basis van de discussie, ter voorbereiding van het advies over de aangekondigde loonsverhoging. De regering heeft voorgesteld de com pensatie voor de huurverhoging voor de helft te zoeken in een verhoging der lonen. Van de zijde van de raad van vakcentra len schijnt men zich op het standpunt te stellen, dat de belastingvoorstellen, die thans ter tafel liggen te weinig soulaas bieden ter compensatie van de huurver hoging. Met deze belastingvoorstellen wordt teruggekomen op de maatregelen, welke in 1951 in verband met de verhoogde defensie inspanning werden genomen. Wordt de opheffing van de consumptie- beperking op 2 a 3 procent geschat, de zuivere compensatie bedraagt in feite niet meer dan ongeveer 1 percent. In de voor lopige conclusie van de Raad van Vakcen tralen is men op grond van deze globale berekeningen tot een loonsverhogingsper centage van vijf gekomen. Nu de voorstellen der. regering de ver eveningsheffing buiten beschouwing heb ben gelaten, schijnt men in werkgevers kringen wel geneigd te zijn een loonsver hoging van 2 a 2*/2 percent niét als de uiter ste grens te beschouwen. De suggestie van de Raad van Vakcen tralen is meer bedoeld als een gedachte- bepaling voor de komende onderhandelin gen, dan dat men er een concreet voorstel in zou mogen zien. TOKIO, (Reuter) Een groot trans portvliegtuig van het Amerikaanse leger is Donderdag bij Kodaika, bijna vijftig km ten Noorden van Tokio, neergestort. Men gelooft, dat 127 personen zijn om gekomen. Het toestel is een „Globemaster" met drie dekken. De Globemaster vervoerde 120 passagiers en 7 bemanningsleden. Dit is de ernstigste vliegramp, die ooit is voorgekomen. In December 1952 kwamen 87 personen om bij het neerstorten van een Globemaster in de V.S. De rechtszaak tegen de leerling-iourna- list L. J. E., werkzaam bij „Het Rotterdams Parool", die op 23 Juni aanstaande door de rechtbank m Rotterdam zou worden be handeld, is wegens ziekte van een der ge tuigen voor onbepaalde tijd uitgesteld. Hoewel de viering van het 250-jarig be staan van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V. op bescheiden schaal gevierd zou worden, is de her denkingsbijeenkomst in het Concert gebouw vanmorgen tot een indrukwek kende manifestatie geworden van de hoge achting en grote waardering, die men het bedrijf allerwege toedraagt. Daarvan getuigden het bezoek van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bern- hard, de toekenning van vijf koninklijke onderscheidingen aan leden van directie en personeel, de aanbieding van een ge brandschilderd raam door de directeur- generaal der P.T.T., de toekenning van de gouden médaille der stad Haarlem voor het eerst aan een onderneming ver leend door de burgemeester en de aanwezigheid van verscheidene hoge gasten, onder wie de Commissaris der Koningin in Noordholland, de minister van Financiën, de president-directeur der Nederlandse Barik en een vertegen woordiger van de waarnemend Hoge j Commissaris van de Republiek Indonesië. Na de bijeenkomst in het Concertge bouw werd een door het personeel aan geboden gedenksteen aan het Klokhuis plein onthuld. Daarna werd een krans gelegd op het graf van de grondlegger van het bedrijf, Izaak Enschedé, in de kerstkapel van de Grote Kerk. Aan de genodigden werd in de Vlees hal een lunch aangeboden. Voor een uitvoerig verslag verwijzen wij naar pagina 9. Prins Bernliard toonde grote belangstelling voor een album letterproeven. Links de gedelegeerd Commissaris der Grafische Inrichting, de heer A. D. Huijsman, rechts de directeur jhr. W. van Andringa de Kempenaer MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met aanvan kelijk enkele plaatselijke buien, maar morgen tijdelijke opklaringen. Matige, later af en toe vrij krachtige wind. in hoofdzaak tussen Zuid en Zuid-West. Over het algemeen iets hogere tempe- •aturen. 19 Juni 'on op 4.19 uur. onder 21.03 uur. Taan op 12.53 uur. onder 0.14 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 18 Juni Hoog water: 8.03 en 20.30 uur. Laag water: 3.35 en 15.51 uur. Vrijdag 19 Juni Hoog water: 8.54 en 21.20 uur. Laag water: 4.13 en 16.37 uur. DIT JAAR 1953, nog niet ten halve ver streken en ingezet met het optreden van Eisenhower en zijn republikeins bewind in Amerika, spoedig gevolgd door Stalin's dood en het optreden van een comité van heersers in de Sovjet-Unie, is reeds een zeer bewogen jaar in de wereldpolitiek ge worden. Er zijn zoveel potten te vuur ge zet dat men zich in spanning afvraagt welk brouwsel daar nog meer uit zal opborrelen eer het jaar teneinde is. Een dier potten is overgekookt in Oost-Berlijn. De Oost- Duitsers, vervuld van verbazing over de ver-gaande concessies, hun na het optre den van de Russische Hoge Commissaris Semjonof onverwachts toegezegd, hebben die concessies kennelijk als een bewijs van zwakheid van hun overheersers opgevat. Het berouw over begane fouten en de er kenning van schuld, door de Oost-Duitse marionetten-regering in geenszins klassiek- Duitse trant ten beste gegeven, moesten hen in deze gedachte wel stijven. Waarop de bouwvakarbeiders in Oost-Berlijn een staking hebben ontketend wegens verho ging van de prestatie-norm zonder bege leidende loonsverhoging, die ten snelste tot een algemene staking met opstandige demonstraties uitgroeide. Pogingen tot tegen-demonstratie door de blauwhemden van de communistische Freie Deutsche Ju- gend haalden niets uit;deze jongelui werden van de straat geveegd en spoedig ontwaarde men nergens meer .een Duits communis tisch partij-insigne. Als iets de Russen op deze dag volkomen duidelijk is geworden dan moet het wel zijn, dat de Oost-Berlijn- se bevolking allerminst van geestdrift voor het communisme vervuld is, dat zij integen deel ten snelste van dit régime verlost wil worden en dat de Sovjet-getrouwen tegen over de vertoornde menigte geen andere kans hadden dan ten snelste het hazenpad te kiezen. Berichten uit andere Oost-Duit se steden zoals Maagdenburg, Erfurt en Leipzig duiden trouwens op overeenkom stige stemming, al zijn zij verre van vol ledig. Ook daar is gestaakt en met name in Maagdenburg schijnt krachtdadig dooi de demonstranten te zijn opgetreden, waar bij evenals in Berlijn een aantal slachtoffers onder hen moet zijn gevallen. Het staat vast dat dit in de hoofdstad is geschied. De Russen zijn tegen betogingen, waarbij in totaal wellicht honderdduizend demonstranten betrokken waren, met mili taire macht gaan optreden. Zij hebben er, na een milde inzet, een aantal met hun tanks overreden en op anderen geschoten. De demonstranten, aanvankelijk weinig respect voor de militaire macht tonend, poogden houten balken tussen rupsbanden te schuiven om de tanks tot stilstand te brengen en de antennes eraf te slaan, maar het slot was dat enige tientallen doden vielen en een paar honderd gewonden. Berichten van deze morgen geven de in druk dat de stakingen nog geenszins ten einde zijn, al is wellicht hier en daar de arbeid hervat. De Russische troepen heb ben natuurlijk met hun overmacht de si tuatie voor het overige wel in handen,maar blijven zekere reserve tonen en zijn voors hands niet tot krasse représailles overge gaan, die trouwens niet in de lijn van hun nieuwe beleid zouden passen. Misschien wachtte men vanmorgen op orders, van welke inhoud dan ook, uit Moskou. Het zijn intussen de Russen die de staat van beleg hebben afgekondigd en niet de Oost-Duitse regeerders, die zij in hun pro clamatie niet eens hebben genoemd en wier positie nu wel uiterst dubieus is geworden, temeer omdat de Volkspolizei op vele plaatsen de geweren heeft weggeworpen en gemene zaak met de demonstranten ge maakt. Dat de Oost-Duitse vice-premier Nuschke over de grens van West-Berlijn is gewerkt en daar door de politie in een soort „Schutzhaft" is genomen zoals dat in de jaren 19401945 geheten zou hebben mag hierbij als een veeleer komische dan tragische noot gelden en ook als een in zulke omstandigheden nogal ongewoon geval. Wat de verdere gevolgen zullen zijn is niet te voorspellen. In Londense diploma tieke kring meent men dat de Russen nu wel zullen aarzelen met de beloofde con cessies uit te voeren. Dat lijkt nog zo zeker niet; het Westen is altijd van prestige-over- wegingen vervuld, die de Russische ge aardheid niet plegen te kenmerken, zoals door kenners van Rusland meermalen in het verleden zowel als in deze tijd niet zonder verwondering is genoteerd. Parijs toont zich gereserveerd; de West- Duitse Bondskanselier Adenauer heeft zijn sympathie met de verzet-plegende demon stranten betuigd en in Amerika is men geestdriftig gestemd. Het lijkt mogelijk dat het gebeurde Bondskanselier Ade nauer's politiek in de kaart heeft gespeeld. Premier Grotewohl, van de Oost-Duitse regering, heeft er bij de arbeiders op aan gedrongen het werk te hervatten. Hij lijkt niet de aangewezen man om daarop invloed te doen gelden. Hij heeft nu weer erkend dat de maatregelen, genomen om de pro ductie op te voeren, onjuist zijn geweest, dat de scheppende kracht van het volk erdoor verlamd is en dat de gerechtvaar digde ontevredenheid van de arbeiders en de massale vlucht naar het Westen dit heb ben bewezen. Het antwoord der Oost- Duitsers ligt voor de hand: die ontevreden heid was al zolang merkbaar en die massale vlucht al zolang gaande, dat dit berouw hem eerder had moeten vervullen. „Er is geen andere mogelijkheid dan een nieuw hoofdstuk te beginnen," heeft Grotewohl omgeroepen en daar zullen de Oost-Duit sers wel mee instemmen. Maar met de commentaar: „Zonder jou en je kornuiten." R. P.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1