K. R. van Staal kreeg eretitel „vader van ex-politieke gevangenen" Haarlems Zanggenot viert 85-jarig bestaan met tweedaags festival Kort en bondig Uitslaande brand in papieropslag plaats in Kennemerstraat Bloemendaal Amsterdamse Beurs VRIJDAG 19 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 9 Duitse handballers naar Haarlem Brandweer half uur te laat gealarmeerd Dame voor 2500 opgelicht? Beatrix en Irene met vacantie naar Amerika Voormalig Verzet wil meer zeggenschap Scheepvaart In de Vrijdagmorgen in Dreefzicht te Haaiiem voortgezette vergadering van de Nederlandse Vereniging van Expolitieke Gevangenen (uit de bezettingstijd) heeft de heer H. R. van Staal te Heemstede, secretaris van'het hoofdbestuur, gesproken over „Wat Berlijn ons leerde en van ons verwacht". Eind Januari heeft spreker met mevrouw Van Overeem, erelid en de heer W. Bakker, vice-voorzitter der vereniging, een bezoek gebracht aan Berlijn, om de vluchtelingenverblijfplaatsen te bezoeken en om zich op de hoogte te stellen van de positie der politieke gevangenen in de kampen der Oost-zóne. Spreker deelde mee, dat er in 1949 70.000 personen uit de Oost-zóne zijn gevlucht, in 1950 60.000, in 1951 65.000, in 1952 113.000 en in de eerste vijf maanden van 1953 190.000. Hebben de Russen wellicht gedacht, dat de vlucht van honderdduizenden een chaos zou bewerk stelligen in West-Berlijn en daardoor een betere voedingsbodem zou kunnen worden geschapen voor bevordering van het com munisme, dan hebben zij toch blijkbaar achteraf begrepen, dat de massa-ellende verbonden aan dit vluchtelingenschouwspel geen pro-, maar wel anti-communistische uitwerking moest hebben. Voor West-Ber lijn betekent de enorme toeloop van vluch telingen een vergroting van de werkloos heid, tekort aan ziekenhuisruimte, kleding, schoeisel en medicamenten. De hulp van West-Duitsland is onvol doende gebleken en hoezeer spreker het heeft kunnen waarderen, dat na de wa tersnoodramp West-Duitsland geld en kle ding heeft ingezameld, keurde hij de hou ding van de West-Duitsers af, dat zij niet in voldoende mate hun eigen vluchtelingen en in het bijzonder voor West-Berlijn heb ben gezorgd. De nood in West-Berlijn is groot en zonder hulp van buitenaf onop losbaar. Op deze grond hebben de Neder landse ex-politieke gevangenen, als slacht offers van een andere terreur en als leden van een gemeenschap, die in Nederland een hongerwinter hebben gekend, ge meend, om zo veel mogelijk er toe bij te dragen, dat West-Berlijn in afwachting van een afdoende evacuatie, wordt gehol pen. Door de watersnoodramp zag het er naar uit, dat een actie om West-Berlijn te helpen zou moeten worden uitgesteld naar een verre toekomst. De ontzaglijke stroom van kleding, schoeisel, enz., voor het rampgebied was aanleiding overleg te plegen met diverse instanties over het zenden van goederen naar West-Berlijn. De pogingen hebben er toe geleid, dat 10.000 ton goedeïen, 19.000 paar schoenen, 10.000 shawls enzovoort naar West-Berlijn konden worden ver voerd. Spreker zeide, dat de vereniging dankbaar is voor de medewerking, die zij van Nederlandse instanties heeft verkre gen, omdat de voormalige slachtoffers van de Duitse terreur, menselijkheid fiebben kunnen betrachten tegenover velen, die in en buiten Duitsland mede voor de toen malige terreur verantwoordelijk zijn ge weest. Van diverse kanten is gevraagd of de vereniging geen andere taak had dan om de Duitsers te helpen. Aan de vragenstel lers is geantwoord, dat de vereniging er een andere verantwoording op na houdt en dat het gaat om mensen, die men in tijd van nood niet mag laten zitten. De heer Van Staal deed mededelingen over de politieke vluchtelingen. Hem is gebleken, dat de werknemers uit Oost- Duitsland gedwongen worden te organise ren in een communistische vakorganisatie en dat ze anders hun kinderen moeten af staan aan de communistische jeugdbond. Nederlanders, die in de voorste gelederen van het verzet hebben gestaan, hebben tot taak en tot plicht, om de politieke gevan genen van vandaag in de Oost-zóne, die als voortrekkers moeten worden beschouwd van de strijd voor vrijheid en démocratie, hulp en bijstand te verlenen. Spreker besloot met te zeggen: Zelf zuchtigheid en onverschilligheid voor de medemens staat gelijk met bedrog en ge mis aan sociaal geweten. Het is ons sociaal geweten, en ons verantwoordelijkheidsge voel, dat ons in de bezettingsjaren de moed heeft gegeven om de brute bezetter met alle gevolgen van dien te weerstaan en het is ook ons sociaal geweten en ons verant woordelijkheidsgevoel ,wat ons zonder enige beperking cle plicht heeft opgelegd om de verdrukten, waar ook in de wereld, en dus ook in West-Duitsland, hulp en bij stand te verlenen. „Vader van alle ex-politieke gevangenen". Na de rede van de heer Staal deelde de voorzitter, mr, G. Ch. Aalders, het vol gende bestuursbesluit mee: „leden en be sturen van de Nederlandse Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettings tijd, erkennende de grote verdiensten van Karei van Staal voor alle ex-politieke gevangenen van Nederland, besluiten hem de eretitel te verlenen van vader aller ex- politieke gevangenen, machtigen hem tot het dragen van het ere-insigne in goud dei- vereniging". Mr. Aalders lichtte het bestuursbesluit toe en herinnerde daarbij aan de vele ver diensten van de heer Van Staal voor de vereniging en de leden. Voorts bood spre ker de heer Van Staal een gouden vulpot lood aan. Mevrouw Van Staal werd in de hulde betrokken- De heer J. Smallenbroek sprak als voorzitter van de Stichting 1940-1945 het congres toe en wenste de heer Van Staal geluk met diens erkenning van de vele ver diensten. De schadevergoedingsaanspraken Gistermiddag handelde het Expogé- congres in vlot tempo het huishoudelijke gedeelte van de agenda af. De jaarversla gen van secretaris, penningmeester, redac teur van het orgaan „Aantreden", sociale en buitenlandse commissies werden onder dankzegging aan de betrokken commissie leden en functionarissen goedgekeurd. Uit deze stukken bleek dat de resultaten van het verslagjaar in het algemeen zeer hoop gevend waren; de exploitatie van het ver enigingsorgaan leverde een winst van ruim 2900 op, het financieel verslag oveir 1952 wijst een batig saldo van 23.282 aan en bijgevolg kan het werk voor de belangen der leden ook dit jaar onverminderd voort gang vinden. In het afgelopen jaar kon op nieuw een groot aantal schadegevallen tot tevredenheid van de betrokkenen afgewik keld worden, terwijl ook vijftig procent der werkzoekende leden door de bemoei ingen van het bestuur aan een werkkring geholpen werden. Helaas resteren er nog vele gevallen van behoeftige verzetslieden of hun nabestaanden, in wier noden men nog niet kon voorzien. De secretaris, de heer K. R. van Staal verzekerde op vragen dienaangaande, dat deze kwestie de voort durende aandacht van het bestuur heeft, maar dat het helaas onmogelijk is om deze mensen met uitkeringen uit de verenigings kas tegemoet te komen. Later lichtte het hoofdbestuurslid de heer W. van Banning toe, hoe momenteel de kansen op schade vergoeding staan voor de slachtoffers der nazi-terreur. Hij vertelde dat het West- Duitse parlement momenteel een nieuw wetsontwerp behandelt, dat eenheid beoogt te brengen in de schadevergoedingsregelin- gen- der verschillende „Lander", maar dat het ook na aanvaarding van deze wet voor niet-Duitsers veelal moeilijk zal zijn, hun aanspraken op schadevergoeding „er door" te krijgen. Bovendien staat Bonn op het standpunt, dat het gehele complex van schadevergoedingen aan de slachtoffers van het nazi-regiem op internationale grondslag geregeld moet worden, hetgeen alleen mogelijk is bij een officieel Duits vredesverdrag. Wel heeft West-Duitsland zich bereid verklaard tot directe vergoe dingen aan slachtoffers van Hitiers medi sche experimenten. Inmiddels heeft een thans in de V.S. woonachtige Duitser een civiele vordering tegen de I.G. Farben in gediend terzake van door hem geleden lichamelijke schade tengevolge van slaven arbeid in genoemd bedrijf en die eis is on langs in eerste instantie toegewezen. Mis schien, aldus de heer Van Banning, is dit een precedent, waarop ook Nederlanders in dergelijke omstandigheden een claim kunnen grondvesten, indien men althans over deugdelijke bewijzen ten nadele der betrokken Duitse bedrijven beschikt. Voorlichting op de scholen Na afhandeling der jaarraporten en dé- chargering van de penningmeester kwa men nog enkele afdelings-voorstellen ter tafel, onder meer strekkende tot' uitbouw der vereniging. In dit verband opperde de afd. Groningen onder meer het plan, te ijveren voor systematische voorlichting van de schooljeugd over de rol en de betekenis van het verzet in de jaren 1940'45, welk voorstel met volledige instemming door het bestuur werd overgenomen. Zaterdagavond speelt het Haarlemse hand- baltcam Rapiditas tegen het Duitse handbal elftal Jahn 1909 uit Solingen, dat op het ogenblik in Nederland .vertoeft. De wed strijd, die om zeven uur begint, wordt ge speeld op het sportterrein aan de Van Oosten de Bruynstraat in Haarlem. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: M. Denneman—Snel, dr; M. A. Blokvan Herk, dr: M. Göttgcns Veninga, zn; C. M. KuitKloos, dr; G. J. WarnaarsGoossens, dr; C. Duiverpan-Nooij, dr; C. W. BesselinkMeuring, zn; C. J. M. Nederstigtvan Bakel, zn. ONDERTROUWD: W. Nieuwerf en C. M. Zonneveld: C. J. Visser en T. G. Ott. OVERLEDEN: G. W. Mazee, 79 j.; Wed. A. C. Wesscr—Berkhout, 85 j.: C. Dalmeijr, 72 j.; Wed. G. M. v. Stuijvenberg—Cassec, 6 j.; J. M. Apswoude, 23 j. 3-3Nederl.'47 A.K.U 'Jnilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Hoil. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij A'msterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Batik Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U S Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 97 g.b. 97 164)4 g.b. 164% 195)4 196% 162 162% 315% g.b. 317% 90 g.l. e.d. 90% 133 132% 132 131 102 g.l. 103 94% 94% 170)4 170% 161 162% 169)4 169% 165% 165% 35"/io g.b. 35% 49)4 g.b. 49% 471 te 47% 69% 69 22®/,-, 22 37% 38 Een overzicht van de onthulling van de gedenksteen in de gevel van de Grafische ■Inrichting Joh. Enschedé en Zonen aan het Klokhuisplein. Vanmorgen omstreeks half zes is er brand uitgebroken in een huisje in de Kenne merstraat. Een rijtje huisjes van de straat ligt achter een poort en dit is dan ook waarschijnlijk de oorzaak, dat de Haarlemse brandweer pas omstreeks zes uur, een half uur later dus, gewaarschuwd werd, want voordien had niemand de brand nog ontdekt. Om zes uur werd de eigenaar van twee percelen in de Kennemerstraat, die zelf in de Frans Halsstraat woont wakker door 't geknetter van de vlammen en toen hij uit zijn raam keek zag hij, dat een van zijn twee huisjes, de opslagplaats in de Kenne merstraat 12 in lichterlaaie stond. De eige naar, de heer K. Afman, belde direct de brandweer op en hoorde toen, dat deze juist was gewaarschuwd. De inhoud van het pakhuisje, karton, papier en blik brandde als een fakkel en het was bijzonder gé lukkig, dat er vrijwel geen wind stond, want de huisjes staan er dicht tegen elkaar en het was zeker niet onmogelijk geweest, dat de andere huizen ook vlam vatten en dit zou bijzonder ernstige gevolgen kunnen hebben want op nummer zes heeft de heer Afman een chemisch fabriekje waar hij vooral lijm vervaardigt en wanneer deze werkplaats ook door het vuur zou worden aangetast zouden de gevolgen veel ernstiger geweest zijn. De brandweer bestreed het vuur met en kele stralen, maar het was zeer zeker niet eenvoudig om de brand meester te worden, want de huizen liggen ingesloten en het karton en het papier, die in de opslagplaats aanwezig waren zorgden er voor, dat het vuur elk ogenblik weer oplaaide. Het vuur sloeg echter niet over en de Haarlemse brandweer is tot vanmorgen negen uur bezig geweest met de nablussing en kon toen pas inrukken. De vele bewo ners van Haarlem-Noord, die vanmorgen langs deze straat naar hun werk toefiet- De Hcemsteedse recherche heeft aange houden onder verdenking van oplichting, de Haarlemmer A. H. Deze had connecties aangeknoopt met een hulp in de huishouding, onclcr het voorwendsel dat hij, zijnde rechercheur van politie, een boerderij in Groningen bezat. Hij wilde een huis kopen en deed de goed gelovige huishoudster trouwbeloften. Op deze wijze heeft A. H. haar 2500 gulden afhandig weten te maken. Voor dit geld kocht hij zich een auto. In een makelaarskantoor, eveneens te Haarlem, gaf hij voor inspecteur van de Heidemaatschappij te zijn en maakte er kennis met een vrouwelijk lid van het per soneel. Zijn overtuigingskracht schoot hier echter te kort, aldus de politie. De politie heeft de auto in beslag genomen en A. H. overgeleveixl aan de officier van Justitie in Haarlem. sten zullen echter weinig van de brand hebben gemerkt, want alles speelde zich af achter een rij huizen. De politie stelt een onderzoek naai' de oorzaak van de brand in. De schade wordt geschat op enkele dui zenden guldens. De prinsessen Beatrix en Irene zullen de zomervacantie als gasten van de fa milie Feaver in Cape Cocl in de Ameri kaanse staat Massachucets, doorbrengen. De dochter van mevrouw Feaver, Renée Koëll, is een grote vriendin van de prin sessen. De heer Feaver is chef van het protocol van het Canadese departement van Buitenlandse Zaken. Mevrouw Feaver, de vroegere mevrouw Roëll, wier echtge noot tijdens de oorlog door de Duitsers is gefusilleerd, heeft met haar dochtertje Koningin Juliana gedurende de oorlog ver gezeld. De liedertafel Haarlems Zanggenot heeft tijdens de bezettingstijd de viering van haar 75ste verjaardag ongemerkt moeten laten voorbijgaan, doch wil nu dit destijds noodzakelijke verzuim goedmaken door ter gelegenheid van haar 85-jarig bestaan op de Zondagen 28 Juni en 5 Juli een groot koorfestival te houden, waaraan dertig ko ren uit Haarlem, Amsterdam, Beverwijk en andere plaatsen hun medewerking hebben toegezegd. De lange geschiedenis van Haarlems Zanggenot (waarvan de documentatie he laas verloren ging tijdens de bezetting) heeft haar ups en downs gekend. Gesticht op 12 Augustus 1868 door de heer H. Haze- voet, met de bedoeling dat alleen typo grafen er lid van zouden kunnen wezen, begon haar loopbaan met acht zangei's. Na drie maanden was dit aantal reeds ver dubbeld. Toen nam men de naam „Zang genot" aan. Eén der leden dichtte daarbij het motto: „Als eenvoud zich brj zanglust paart, blijft vriendschap in deez' kring be waard". Deze spreuk is bij het koor steeds in ere gebleven. Zij vertolkt de sfeer van gezelligheid, die er van oudsher spreek woordelijk is. Bekende dirigenten Al spoedig na het ontstaan werd de be perking „alleen typografen" losgelaten. Nu het koor, dat zich al gauw populair maakte, toegankelijk was voor iedere zangliefheb ber die wat muziekkennis bezat, kon het zich gunstig ontwikkelen. Heel wat diri genten hebben er leiding aan gegeven. Na de stichter H. Hazevoet zijn als zodanig te memoreren de heren: Henri Pielage, Kerk- hoff, Visser, Wiegant, Germes doch voor namelijk N. H. Andriessen en L. C. Keere- weer, die beiden ieder ongeveer twintig jaar in functie bleven. De oude heer An driessen de vader van drie beroemde zoons is op een repetitie van „Zangge not" plotseling overleden. Tevens kan daarbij het feit in herinnering worden ge bracht, dat Hendrik Andriessen, nu hoog leraar in Nijmegen en directeur van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag, korte tijd de taak van zijn vader heeft overgenomen. Onder N.H. Andriessen ken de het koor perioden van hoge bloei en aan die tijd herinneren nog steeds de koorwer ken die hij voor zijn „Zanggenot" schreef, onder meer zijn cantate „De Stalboef" en vooral „Nimmer Nacht", dat de zangers van de oude garde wel zeer na aan het hart ligt. Ook onder de 20-jarige directieperiode Vrijdagmorgen werd besloten een tele gram te zenden aan Z.K.H. Prins Bern- hard. Eveneens ging een telegram uit naai de Ministerraad, waarin wordt aangedron gen op herstel van de vijfde Mei als her denkingsdag. De vereniging zal zich in verbinding stellen met alle daarvoor in aanmerking komende groepen die strijd voeren tegen het weer oplevende fascisme. Eveneens zal worden geijverd voor een spoedige ver schijning van een leesboek voor de hoog ste klassen der Lagere Scholen met ware verhalen over het verzetswerk, opdat de Nederlandse jeugd een juist inzicht ver krijgt over het verzet in de bezettingstijd. Op voorstel van de afdeling Rotterdam zal het hoofdbestuur van de Nationale Fe deratieve Raad van het voormalig verzet Nederland bevorderen, dat herdenkingen van gevallen verzetslieden alom geschiede in nieuwe samenwerking tussen de Ned. Ver. van Expogé en de N.F.R. van het voormalig verzet. Tevens zal worden ge tracht dat de Raad zitting krijgt in het bestuur van de Stichting 19401945 en het Fonds Bijzondere Gevallen. Het inmiddels op het werkcongres van de Raad van het V.V.N. verschenen lid van de Tweede Kamer, de heer Ritmeester, zegde toe de minister te zullen benaderen met betrekking tot een betere sociale na zorg van oud-verzetslieden en hun nabe staanden bij de wet „Buitengewoon Pen sioen". Alle verzetsslachtoffers en hun na bestaanden zullen van Overheidswege zo danig moeten worden gesteund, dat ten minste op een niet noodlijdend en niet la ger dan het vooroorlogs levenspeil kan worden voortgeleefd. Om één uur was er een ontvangst ten Stadhuize. In de middaguren werd het congres voortgezet en besloten. NEMESO VAN 4 TOT 22 JULI IN MINERV A-THEATER Van 4 tot 22 Juli zal in de foyer van het Minerva-theater in Heemstede de Ne derlandse miniatuur-spoorweg tentoonge steld worden. Dit ingenieuze werkstuk van de heer J. Flaskamp heeft een lengte van tien meter en een breedte van drie meter. Het omvat onder meer vijf grote banen, waarvoor 220 meter rails benodigd waren. Voorts is het van alle spoorwegattributen voorzien. De entourage bestaat uit een ty pisch Hollands dorpjs. De attractie van deze tentoonstelling is, dat het werkstuk door middel "van een schakelbord door de bezoekers bediend kan worden. van L. C. Keereweer laaide het vuur bij „Zanggenot" hoog op en bereikte men een gedenkwaardig toppunt met de hoogste on derscheiding (gouden médaille voor de di rigent) op het concours te Beverwijk in 1936. Voorheen wercjpn ook successen ge boekt op wedstrijden te Amsterdam, Rot terdam, Zeist, Luik, Brussel enzovoorts. Tijdens de bezetting heeft het koor vrij wel stil gelegen en overleed de verdienste lijke secretaris W. J. Korte, die als zodanig vijftig dienstjaren had. Voorzitter M. R. van der Hart begon na de bevrijding vol goede moed het koor weer op dreef te hel pen, doch het lukte niet best nu een vaste dirigent te vinden. In 1948 had de heer P. Germes deze taak aanvaard en begon het er weer hoopvol uit te zien, doch wegens ziekte van deze directeur kwam er weer een inzinking. Bovendien trad toen ook cle steeds bezielende voorzitter wegens drukke werkzaamheden af. Hoewel men in de heer Potgieser uit Be verwijk weer een dirigent vond die voor hei herstel veel beloofde, zakte het aantal leden bedenkelijk. Verleden jaar telde men er nog zeventien en stond men op het punt de vereniging op te heffen. Maar er gingen ook stemmen op om met intense propaganda een vernieuwd en ver jongd „Zanggenot" op te bouwen en dit heeft tot resultaat gehad dat het koor thans met vijfenveertig leden zijn 85-jarig be staan kan vieren. Twee festivaldagen De beide festivaldagen zullen elk uit een middag- en een avondconcert bestaan. Van dé medewerkende koren noemen wij het Koninklijk Mannenkoor Caecilia, Doops gezind Zangkoor, Proza en Poëzie, dames koor Zigea, Zang Veredelt, Postaal Man nenkoor, kinderkoor St. Caecilia uit Haar lem; verder Spaarndams Gemengd Koor, Vox Humana uit Santpoort, benevens de IJ-zangers en Oefening na Arbeid uit Am sterdam. De mannenkoren zullen tezamen „Ons Ilollaijd" van Bernard Zweers ten gehore brengen. De opening zal, zowel op 5 Juli als op 28 Juni, geschieden door een op treden van de jubilerende vereniging met „Nimmer Nacht" van N. H. Andriessen en „Israël" van L. C. Keereweer, hetgeen dan tevens een hulde betekent aan de twee di rigenten die „Haarlem's Zanggenot" eens groot maakten. De minister van Economische ZXiken, prof. dr. J. Zijlstra. speldt de technologisch adviseur van Enschedé, ir. L. N. NI. de Wecrd, het onderscheidingsteken van de Orde van Oranje Nassau op. Achter ir. De Weerd de heer H. A. Hoogerbeets, bedrijfsleider van de lettergieterij, die de ere-médaille in goud ontving. Op de achtergrond de president-directeurde heer B. F. Enschedé. Abbedijk, pass. 17 Scilly's. Abbekerk, 18 v. Napels te Genua. Albireo, pass. 17 St. Paulsrock n. Recife. Aletta, 17 v. Pladju n. Bangkok. Alphard, 17 v. Recife n. Rio de Janeiro. Amerskerk, 18 te Napels. Ampenan, 18 v. Houston te New Orleans verw. Amsteldijk, 18 te Charleston. Amstelland, 18 te Ilheos. Andijk, 17 v. Mobile n. Corpus Christi. Arnedijk, 18 v. Rotterdam te New York. Amstelstad, pass. 18 Str. Lombok. Annenkerk, 18 v. Antwerpen te Amsterdam. Argos, 17 v. Amsterdam n. Hamburg. Aiudra, 18 v. Koewait n. Khorramshar. Adinda, 17 300 m. NO. Singapore. Alchiba, 17 00 m. N. Firiisterre. Aldegonda, pass. 17 eil. Poelau Bintang. Amstelpark, pass. 17 Wight. Armilla, 18 te Singapore. Averdijk, 17 240 m. W.ZW. Ouessant. Albireo, 19 te Recife. Alcyone, 19 v. Ilheos te Bahia. Alioth, 19 v. Rio de Janeiro te Santos. Aludra, 13 v. Koewait te Khorramshar. Aardi.ik, 18 te Galveston. Altair, 18 te Montevideo. Arundo, 19 v. de Perz. Golf via Huil te Rot te rdam. Aagtekerk, 19 te Antwerpen. Aalsdijk, 19 v. Vera Cru/, te Tampico. Alblasserdi.ik, 18 v. Hamburg te Rotterdam. Aldabi 19 vroeg 240 m. Z. Las Palmas. Andijk. 19 v. Mobile te Corpus Christi. Appir.gedijk, pass. 13 Str. Florida n. Antwerpen. Bloemfontein, 17 v. Amsterdam n. Bremen. Boissevain, 18 te Kobe. Borneo, 18 v. Amsterdam te Tj. Priok. Baain, 18 v. Cristobal n. Curaqao. Boschfontein, 17 v. Zanzibar te Dar es Salaam. Barumun, 17 te Gorontalo. Bali, 19 v. Pladju te Tj. Priok. Bonaire, 18 180 m. N.NO. Paramaribo. Boskoop, 13 550 m. NO. Fayal n. Trinidad. Billiton, 20 Colombo verwacht. Bantam, 18 v. Tj. Priok n. Cheribon. Bennekom, 19 v. Mollendo te Arica. Caltex Pernis, pass. 17 Ouessant. Corilla, 13 v. Bombay te Port Okha. Cottica, 17 300 m. N.NO. Funchal. Celebes, 18 v. Tegal n. Semarang. Clavella, 17 v. Rotterdam n. Thameshaven. Camphuys, 18 v. Mios te Ambon. Ceronia, pass. 18 Kp. Agulhas. Cronenburg'h, 18 v. Rotterdam te Castro Ur- diales. Cistula. 17 v. Singapore te Sydney. Delfland, pass. 17 St. Paulsrock n. Vincent. Delft, 17 van Curasao n. Cristobal. Drente, pass. 17 Stromboli n. Port Said. Dongedijk. pass. 18 Scilly's n. Antwerpen. Duivendrecht, 19 v. New Orleans te Birkenhead. Etrema, pass. 17 Malta. Elmina, 17 280 m. Z.ZW. Finisterre. Esso Amstredam, 17 640 m. ZW. Flores. Farmsum, 17 v. Vizagapatam n. Calcutta. Kemdijk, 18 v. Galveston te Rotterdam. Edam, 19 te Antwerpen. Enggano, pass, 18 Vlissingen n. Marseille. F.sso Den Haag, 19 v. Rotterdam te Aruba. F.sso Rotterdam. 18 v. Aruba n. Rotterdam. Faimsum, 18 v. Vizagapatam te Calcutta. Friesland (SSM), pass. 18 Ouessant. Gaasterkerk, 17 v. Tsingtao n. Kobe. Gaastel-land, 18 v. Paranagua te Santos. Groote Kerk, 19 v. Beira te Lorenzo Marquez. I-lector, 18 v. Alexandrië te Beyrouth. Hoogkerk. 18 v. Rotterdam n. Hamburg. Heelsum, pass. 17 Dover La Pallice. Hersilia, 17 300 m. NO. St. Lucia. Hilversum, pas. 17 Runsal Jebel. Hydra, 17 1200 m. ZW. A/.oren. I-lathor, 19 v. Malta te Alexandrië. Haarlem, pass. 18 eil. Antigua. Heemskerk, 19 v. Tanga te Mombasa. Hei-mes, 18 v. Santiago de Cuba n. Cienfuegos. Ittersum, 17 v. Makassar n. Sydney. Indrapoera, 18 210 m. O. Dondrahead. Jupiter, 18 v. Amsterdam te Rotterdam. Japara (KRL), 17 rede Damman. Jagersfontein, 18 480 m. O. St. Helena. Kertosono, 18 v. Suez n. Bahrein. Kalabahi, 17 te Morotai. Karaton, 18 v. Samarang te Tj. Priok. Karsik, 17 t.h.v. Okinawa. Kedoe, 19 v. Balikpapar. te Makassar. Kota Gede, 18 v. Calcutta n. Belawan. Laertes, 13 v. Amsterdam te Tj. Priok. Lekhaven, 17 te Adelaide. Loosdrecht, 17 v. Calcutta te Rotterdam. Lekkerkerk, pass. 17 Daedalus n. Bahrein. Lindeker.k 17 nog te Damman. Llssekerk, 17 nog te Basrah. Likngkoeas, 18 v. Tj. Pinang n. Balikpapan. Lawak, 19 v. Claveria n. Honoloeloe I.inge. 18 13 u. v. Kopenhagen te Sornaes. Lutterkerk, 19 v. Karachi n. Bahrein. Limburg, 16 v. Vancouver. Leersum. 19 te Charleston. I.euvekerk. 19 v. Genua. Madoera, 18 v. Kidjan te Tj. Priok. Mapia. 16 v. Halifax n. Boston. Meliskerk, 17 v. Cebu n. Singapore. Murena, 18 v. Miri te Balikpapan. Myonia, 17 v. Beyrouth n. Alexandrië. Maas. 18 v. Istanboel te Bourgas. Mataram, 17 20 u. te Port Soedan. Malae, 17 110 m. O. ten Z. Kreta. Mirza. 17 210 m. W. ten Z. Kreta. Meerkerk, 18 v. Colombo n. Madras. Mentor. 18 v. Lissabon n. Hamburg. Nigerstroom, 17 v. Loihe te Lagos. Nieuw Holland, 18 v. Semarantg te Tj. Priok. Noordam, 21 ca. 23 u. v. New York voor Hoek v. Holland verw. 22 Rotterdam verw. Nieuw Amsterdam, 19 te Southampton 20 Rot terdam verwacht. Oranjefontein, 18 v. Port Elizabeth te Kaapstad Orion, 18 v. Amsterdam te Rotterdam. OOtmarsum. 17 te Antwerpen. Overijsel. 17 100 m. O. Gibraltar. Ovula, pass. 17 Bali. Omala, 19 v. Berre te Malta. Oranje, 19 v. Amsterdam te Tj. Priok. Oranjestad. 18 240 m. NO. Barbados. Prins Joh. W. Friso, pass. 18 Lands End. Prins Fred. Hendrik, 18 v. Montreal. Parkhaven. 17 280 m. N. Kp. Blanco. Prins Alexander, 17 320 m. W. ten N. Kp. Wrath. Prins Willem V. 17 490 m. W-NW. Kp. Clear. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Haarlem vragen de raad een erediet van f 112.600 voor de ophoging van de gronden tussen Diepenbrockstraat en Richard Holkade. waar een Rooms-Katho- lieke kleuterschool en een lagere school zul len worden gebouwd. Voor het examen kleuterschool-onder wijzeres slaagden in Leiden de dames G. de Leeuw en R. Groeneveld uit Lisse. B. en W. vragen de raad elfhonderd gulden voor de vervaardiging van 25.000 folders en 500 affiches ten dienste van een intensieve propaganda voor het Frans Hals museum. Voor het te Delft gehouden examen voor bedrijfsarchivaris slaagden onder meer de volgende candidaten: C. B. M. Al (Haar lem, T. W. Kielstra (Santpoort); mej. M. C. Spaans (IJmuiden). Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het artsexamen le gedeèlte de heer A. Jonker te Haarlem. Op Dinsdag 23 Juni wordt in „Die Raeekse" in Haarlem een kappersconcoürs gehouden voor alle kappers van Haarlem en Omstreken. In de Edese „Heideweek" op 15 Augus tus zal de Heidekoningin. hare majesteit Calluna, haar intocht houden. De Edese Heidekoningin werd door middel van 'een prijsvraag uitverkoren uit zes candidaten, wier foto's waren gepubliceerd. Bij Koninklijk Besluit is toegekend de ere-médaille, Verbonden aan de orde van Oranje Nassau, in goud, aan de heer J. M. van Seggelen, te Haarlem, gewezen secreta ris-penningmeester van de R.K. woning bouwvereniging ..St. Bavo" te Haarlem. Vanavond wordt om halfnegen in ge bouw „Maranatha" aan de Donkerelaan in Bloemendaal een open-deur-dienst gehou den. Spreker is de heer J. A. Schreuder, rector van het Montessori-lyceum in Am sterdam. Poelau Laut, 13 v. Suez n. Port Said. Prins Willem III, 18 v. Cuxhaven n. Rotterdam Prins Willem IV, pass. 19 Lands End. Poseidon, 19 v. Pto Plata te Philadelphia. Prins Fred. Willem. 19 v. Cleveland n. Hamilton Prins Maurits, 19 v. Hamilton te Toledo. Prins Philips Willem, pass. 18 eil Anti Costi. Roebiah'. 17 v. Singapore n. Manilla. Ruys, 17 v. Lorenzo Marquez n. Durban. Rijnkerk, 17 v. Marseille n. Antwerpen. Raki. 18 te Bilbao. Radja, 18 v. Aden n. Colombo. Rijndam, 17 v. Rotterdam te Montreal. Rafaela. 17 190 m. ZO. Str. Banka. Rempang, 19 te Beyrouth. Scherpendreeht, 17 v. Pto La Cruz n. Rio de Janeiro. Schie, 17 te Saloniki. Sibajak. 17 260 m. O. Albany n. Fremantle. Sliedrecht. pass. 17 Kp. Vincent. Straat Makassar, 18 te Tamave. Sarangan, 13 te Seattle. Sarpedon, 18 v. La Guaira te Curacao. Stad Arnhem. 17 Belie Isle gepass. Stad Leiden, 15 te Yokohama. Stad Alkmaar, 23 v. Rotterdam te New Orleans verwacht. Stad Maastricvht, 18 v. Lulea te Rotterdam. Sabang, 18 v. Sampit te Singapore. Saroena, 17 v. Singapore n. Pladju. Schiedijk, 17 310 m. W. Minicoy. Stanvae Djirak, 18 v. Sungeigerong te Port Swettenham. Salawati, 18 v. Lagos n. Takoradi. Sibajak. 19 te Fremantle. Straat Banka. 18 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Sumatra, 18 te Port Said. Sunetta, 18 v. Manilla te Ho Ilo. Salatiga, 16 v. San Francisco n. Manilla. Raparoea, 19 v. Amsterdam te Antwerpen. Stad Amsterdam, verm. 19 v. Birkenhead n. Wa- bana. Stad Breda. verm. 20 v. Montreal n. Rotterdam of Amsterdam. Stad Vlaai-dingen, 19 v. Wabana te Rotterdam stad Dordrecht, 18 v. Rotterdam n. Setubal. Straat Malakka, 16 v. Fremantle op rede Sin gapore. Teucer, 18 v. Soerahaja te Pladju. Tjikampek, 18 v. Beira te Mombassa. Tabian. 17 80 m. W. Anderhalfgraadskan. Tar.khaven II, 17 60 m. N.NO. Poelaii Bintang Tankhaven III, 18 v. Bangkok te Sungeigerong. Taria. 17 270 m. O. Ambon. Tawali, 17 110 m. O. Dondrahead. Titus. 17 1130 m. W.ZW. Paima. Tjiluwah. 17 230 m. O. Hainan. Tjitjalëhgka, 17 200 m. NO. Okinawa. Tomori, pass. 17 Kp. Rivers. Tem. ia v. Durban n. Kaapstad. Thalatta, pass. 19 Minicoy. Themisto, 21 v. Sunderland te Quebec verw. Ternate, 21 ca. 22 u. v. Indonesië voor Hoek van Holland verwacht. Tiba, 18 12.45 u. v- Santos n. Rio Grande. Tara, 13 v. Santos, n. Pto. Alegre. Tósari, 13 te Galveston. Triton. 18 v. New York n. Curacao. Utrecht-, 16 v. San Francisco n. Los Angeles. Var Linsehoten. 17 v. Dakar n. Freetown. Van Spilbergen. 17 v. Lobito n'. Port Amboin. Westerdam 17 420 m- N. ten W. Flores. Willemstad. 17 180 m. W.ZW. Madeira. Waal, 17 770 m ZW. Lands End. Wonosarj. 17 rede Semarang. Waiwerang. 17 v. Ti. Priok n. Muntok. Winterswijk. 18 v. Santa Cruz del Sur n. R dam Zijpenberg, pass. 17 Noordelijk v. Alexandrië. Use!. 17 30 m. N. Kp. Vincent. Zeeland (KRL), 13 v. Koewait te Abadan. Zuiderkruis, 19 ca. 16 u. v. New York voor de Hoek v. Holland verwacht. KLEINE VAART Annie, 17 v. Aarhus n. Oscarshamn. Bernisse, verm. 18 v. Barry n. Setubal. Binnenhaven, pass. 18 Kp. Vincent. Betty Anne, 20 v. Swansea te Rotterdam verw. Bab-T. 17 v. Holmsund n. Veitsiluoto. Bornrif, 17 v. Kotka n. Marans. Coolhaven, pass. 17 Kp. Vincent. Caland, 17 v. Requejada n. Calais. Casana, pass. 18 Vlissingen. Coolsingel, 17 v. Boao te Mesane. Cornelia b II, 17 v. Belfast te Manchester. Davina Goekoop, 17 v. Methil n. Cuxhaven. De Ruyter, 18 v. Fagerviken te Newcastle. Deneb. 17 v. Whitehaven n. Birkenhead. Deni. 18 v. Rouaan te Dieppe. Depa, 20 v. Raumo te Rotterdam verw. Elisa, 16 v. Algiers n. Casablanca. Eljo, 17 te Ibisa van Algiers. F.vertsen, 17 v. Hadsund n. Stockholm. Frejo, 17 v. Stockholm n. Kemi. Folloniea, 17 v. Mariestad n. Gruvon. Gerry, 18 v. Billingham te Bremen. Goote, 18 v. Dakar, n. Nantes. Glashaven, 17 v. Gothenburg n Bandholm. Hartel, verm 18 v. Cardiff n. St. Nazaire. Hagno, 18 v. Dublin te Belfast. Hast I. 17 v. Bordeaux te Huil. Hebe Nobel, 17 v. Par n. Brussel. Henrica b, 17 v. Norrkoping te Stockholm. Ida Jacoba, 18 bij Kp. Corse. Import, 17 v. Rotterdam te Lissabon. Ingeborg, 18 terug n. Cuxhaven motorschade. Joost, 17 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Jokurma, 17 v. Kingslynn te Sunderland. Kenitra. 17 v. Casablanca n. Port Lyautey.,. Koningshaven. 17 v. Fedalah n. Nemours. Keyser, 17 v. Schwarzenhuette te Bolsta. Kemphaan, 18 v. Oslo te Gdynia. Koningin Juliana, 16 v. Bordeaux te Southamp ton. Lacra. 17 v. Kotka ei: Portsmouth. Leuvehaven, 18 v. Rotterdam t? Antwerpen. May Mere, 19 Portsmouth verw. May Star, 19 v. Antw. te Cork verw. Mcnkar, 17 v. Fedalah te Marseille. Meres, 17 v. Casablanca n. Fedalah. Mirach. 17 v. Casablanca te Nantes. Marietje Bohmer, 19 v. Fecamp te Rouaan verw. Mies. 17 v. Tunadla te Middlesboro. Ma me, 17 te Stockholm. My fern, 18 v. Stockholm te Gothenburg. Mypuck. 17 v. IJmuiden n. Londen. Myson, 17 v. Parijs n. Malmö. Nottingham, 18 v. Grangemouth te Delfzijl. Nassauhaven. 17 v. Malmö te Karlshamn. Netta. 17 v. Ryeka te Sibenik. Oleum, 13 v. Beckton te Middlesboro. Pavo, 17 v. Blyth n. Vasteras. Ponto, 17 te Zaandam. Peter, 17 v. Mantyluoto te Amsterdam. Pieter Hubert, 17 v. Amsterdam n. Warne- muende. Rika, 18 v. Boston n. Antwerpen. Strijpe, verm. 20 v. Huelva n. Berwick. Servus, 17 v. Rafso n. Londen. Sambre, 16 v. Amsterdam te Parijs. Sirius, 17 v. Duinkerken te Londen. Ton, 17 v. Ferrol te Lissabon. Trompenburgh. pass. 17 Ouessant. Veenenburgh, 17 v. Rotterdam te Boston. Vivo, 18 v. Brussel te Hull. Wilpo, 17 v. Slite n. Borga. Westkust, 17 v. Herrang n. Walkom. Westpolder, 17 v. Jersey n. Antwerpen. Wickenburgh, 17 v. Port Lyautey n. Casablanca Zwerver, 18 v. Vlissingen n. Tonnay Charente.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11