Franse Nationale Vergadering wijst ook André Marie af Zilveren médailles uitgereikt Alleen maar plezier om „The galloping major Uitgaan in Haarlem Wederom vertoningen van „Elckerlyc" in Delft Agenda voor Haarlem Holland Festival Verder respijt voor de Rosenbergs Engelse film over gewone mensen in hun uitzonderlijk doen Eenvoud en humor Hoe is het ontstaand Grootste zeesleper ter wereld van stapel VE1JDAG 19 JUNI 1953 3 Nederlands Kaïnerkoor stelde een daad Hoge onderscheiding voor Hoogoven-directeur „Mij. Nederland" telt eind van dit jaar 38 vracht schepen ABR. MEYER BADCOSTUUMS Oppergerechtshof stelde zijn beslissing uit FEEST BIJ ENSCHEDé Dit woord: DIKWIJLS Twee boefjes leefden van roof en inbraak Bufferinrichting vangt schokken in sleeptros op Examens Brandend maagzuur blust U in een mam Kerkelijk Nieuws Pieter Mr. H. J. Reinink ziet van de idealen, die hij zich als voor zitter van het bestuur van het Holland Fes tival heeft gesteld, te weten ieder jaar ten minste één aan Gluck gewijd concert, de opvoering van een Griekse tragedie en een reeks voorstellin gen van „Elckerlyc" in Delft, in ieder ge val het laatstgenoem de in vervulling gaan. Mag er van de uitvoering der andere plannen soms weinig of niets terecht ko men, de Nederlandse Comedie kan dank zij de intensieve mede werking van de stich ting Delfesta de tra ditie voortzetten. En zo begint hedenavond een nieuwe serie ver toningen van deze door Johan de Mees ter in sobere geest en juist daardoor zo bij zonder treffend gere gisseerde Middel eeuwse moraliteit, die thans vrij algemeen wordt toegeschreven aan de goede monnik Petrus van Diest, wiens eigenlijke naam luidde. Op bijgaande foto ziet men een scène uit dit machtige zinnespel: op zijn laatste tocht na zijn louterende beproevingen en boetedoening begeleid door zijn „Duecht" (Ank van der Moer) en „Kennisse" (Ellen Vogel) begeeft Elckerlyc (Han Bentz van den Berg) zich in het graf. Van de andere medewerkers moeten in het bijzonder ge noemd worden: Lous Hensen, Johan Fiolet, Ton Lutz en Fons Rademakers. Na vele omzwervingen door de schilder achtige stad heeft men verleden jaar ein delijk een ideale plaats voor de vertonin gen van deze „Spieghel der Salicheyt" gevonden, namelijk het binnenplein van het oude Prinsenhof, waar iedere in we zen storende noodzaak tot uitbreiding der handeling is opgeheven. Ten gerieve van belangstellenden zij meegedeeld, dat de voorstellingen in het Holland Festival plaats hebben op 19, 20, 26 en 27 Juni. Programma geheel gewijd aan Orlando di Lasso Ziezo, dat was nu eens een daad van grootse allure en voornaam cultuurbesef, al gebeurde zij dan op een voor velen on gelegen uur, namelijk op een ochtendcon cert in de kleine zaal van het Amsterdamse Concertgebouw, zodat de toehoorders niet talrijk waren. Felix de Nobel wijdde met zijn onvolprezen Nederlands Kamerkoor een volledig programma aan één der groot ste meesters van alle tijden, aan de 16de- eeuwse Zuid-Nederlander Roland de Las- sus, meer onder zijn gelatiniseerde naam Orlando di Lasso bekend. Dit programma getuigde van de ongemene veelzijdigheid van deze grote renaissance-kunstenaar. van zijn technisch meesterschap en van het diepmenselijk accent, dat zijn muziek steeds kenmerkt. Felix de Nobel heeft deze geniale Neder lander, die in wezen een cosmopoliet was en als kapelmeester van Albrecht V van Beieren in de adelstand verheven werd, van verschillende zijden willen belichten, als componist van ingetogen en prachtig klinkende Latijnse kerkmotetten in diverse stijlen, als auteur van een Duits motet dat de Lutherse geest ademt, als de vrolijke zanger van leuke en drastische gezelschaps liederen, als de geniale vertolker van de boetpsalmen, als de stemmingrijke madri- galist die zowel een ernstig beschouwende onderwerp als een hartstochtelijke liefdes lyriek van Tasso of Petrarca een passende muzikale uitdrukking wist te geven en ook de populaire Villanellatoon niet versmaad de, maar die ook de Franse teksten van Ronsard en Du Bella.y verklankte met een ongemene expressie, welke hem geen Frans componist van zijn tijd kon verbeteren. Steeds voelt men in Roland de Lassus de ADVERTENTIE Dorlant componist, die uit de volheid van zijn po tentie schiep dan daarbij de hachelijkste combinaties op zeker ogenblik tienstem- mig tot een fraai klinkend technisch wonder maakte. Wellicht mocht Lassus' tijdgenoot Palestrina zijn evenknie heten, maar door zijn veelzijdigheid en zijn diep menselijke toon lijkt de Nederlandse mees ter toch een rijker exponent van zijn tijd. Dit veelorgvattende karakter van de kunst van Roland de Lassus leerde men beseffen uit dit keur-programma, meester lijk door het Nederlands Kamerkoor uit gevoerd. Ja, dat was een daad! En men zou wensen dat het concertpubliek, in zijn grote algemeenheid genomen, er de portée van leerde begrijpen. JOS DE KLERK. Tot officier in het Franse Legioen van Eer is benoemd de heer J. V. M. van Tou lon van der Koog, commercieel directeur van de Hoogovens te IJmuiden en lid van verscheidene handelsdelegaties. Tegen het einde van dit jaar zal de maatschappij „Nederland" over de groot ste vrachtvloot beschikken uit haar geschie denis, namelijk over 38 schepen, met een gezamenlijke inhoud van 350.000 bruto re gister tonnen. cooooooooooooooooooooo DCCOOCrr~or/wxx>oooooooooooo< GR. HOUTSTRAAT 16 - HAARLEM Uitzonderlijk grote keuze VRIJDAG 19 JUNI Lange Veerstraat 16: B. v. d. Meer spreekt over de openbaring van Johannes, 8 uur. Concertgebouw: Haarlems Muziekinstituut, leerlingenavond. 7.30 uur. Brinkmann: Alge mene ambtenarenbond in verzekerings bedrijf, openbare vergadering, 8 uur. Frans Hals:' ..The Galloping Major", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: ..Toch schijnt de zon", alle leeft.. 8.15 uur. Rembrandt: „Zo zijn we niet getrouwd", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. ralace: „Ik heb mijn hart in Heidelberg verloren", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verdorven jeugd". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een koningin wordt gekroond", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De zevende sluier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het verlaten eiland", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 20 JUNI Frans Hals: „The Galloping Major", alle leeft. 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Toch schijnt de zon", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Zo zijn we niet getrouwd", 18 jaar, 2 en 4.15 uur. (geen avondvoorstellin gen). Palace: Ochtendvoorstellingen „Eliza beth is koningin". 10, 11 en 12 uur; „Ik heb mijn hart in Heidelberg verloren", alle leeft,. 2 4 15 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verdorven jeugd", 18 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: Een koningin wordt gekroond", alle leeft., 11 4 15, 7 en 9.15 uur. City: „De zevende sluier". 14 jaar. 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het verlaten eiland", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. NEW YORK (A.F.P./Reuter). De ver dedigers van de Rosenbergs hebben bij het federale gerechtshof een request ingediend, volgens hetwelk bepaald moet worden, dat de federale districtsrechter Kaufman niet de volmacht had om de Rosenbergs ter dood te veroordelen. Het is gebaseerd op de uitspraak van rechter Douglas van het op- pergerechtshof volgens welke de Rosen bergs mogelijk volgens een verkeerde wet veroordeeld zijn. Het oppergerechtshof heeft inmiddels het nemen van een beslissing over het voor lopige uitstel van rechter Douglas uitge steld. Er was buitengewoon veel belangstelling van de zijde van het publiek bij de zitting van het oppergerechtshof. De plaatsvervangende procureur-gene raal, Stern, zeide, dat hij er aan twijfelde of er redenen voor het uitstel van rechter Douglas waren. Douglas viel hem in de rede en verklaar de, dat de samenzwering waarvoor de Rosenbergs terechtstonden de periode van 1944 tot 1950 besloeg en zich uitstrekte over een periode van vier jaar na het van kracht worden van de atoomwet van 1946. Rechter Jackson zei echter, dat alle „ken nelijk strafbare daden" gepleegd waren na het van kracht worden van de wet op de atoomenergie. Het oppergerechtshof ging tot heden 5 uur uiteen. Rechter Burton kwam alleen uit de rechterskamer om dit mede te delen. Door het besluit van het oppergerecht blijft het voorlopige uitstel van rechter Douglas van kracht. Hierdoor zijn de Ro senbergs niet op de vastgestelde tijd ter dood gebracht. Het is echter nog de vraag of zij niet later in deze week (voor Zater dag 12 uur 's nachts) gevonnist zullen worden. Julius en Ethel Rosenberg, de twee ter dood veroordeelden, hebben elkaar Don derdagavond ter gelegenheid van de veer tiende verjaardag van hun huwelijk in de Sing Sing gevangenis mogen zien. De echtelieden onderhielden zich op ge dempte toon gedurende een half uur. Zij waren op banken tegenover elkaar gezeten, gescheiden door zware tralies. (Van onze correspondent in Parijs) De radicaal André Marie is al evenmin geslaagd in zijn poging gisteren om door de Kamer geïnvesteerd te worden. Marie behaalde slechts 271 stemmen, terwijl hij er 314 hebben moest, en dat was het laag ste aantal punten, dat tot dusver door een der vier formateurs (Reynaud, Mendès- France, Bid au It en hij zelf) geboekt kon worden. André Marie mag die smadelijke nederlaag toeschrijven aan de massale af valligheid van de Katholieken, die tevo ren hadden verklaard nas hun standpunt te zullen innemen na zijn rede. Het is de jonge en impulsieve oud-minister Teitgen geweest, die van Marie al de portefeuille van Justitie had toegewezen gekregen, die tegen elf uur gisteravond de uitslag van het overleg cfer Katholieke fractieleden mededeelde. De Katholieken, diep teleurgesteld, zoals hij zeide, door Marie's programma, waar van men de vaagheid der innerlijke tegen stellingen niet verhelen kon, hadden be sloten zich bij de stemming afzijdig te hou den. De redevoering, waarin André Marie gisteimorgen zijn regeringsprogramma ont vouwde, werd door de nationale vergade ring in een nauwelijks onderdrukte onver schilligheid, om niet te zeggen gelatenheid, aangehoord. Alleen de radicalen beloonden de forma teur van tijd tot tijd met een tam ap plausje. Men mag dan ook wel zeggen dat dit programma bestond uit een keten van ge meenplaatsen en slagen in de lucht en beloften, die voor het grootste deel bij voorbaat wel onuitvoerbaar schenen, en waarin men vergeefs naar iets zocht, dat op een persoonlijke visie of cp een origi neel idee zou kunnen wijzen. In plaats van het parlement een gerecht vaardigde angst aan te jagen over de con sequenties van zijn gedrag, trachtte Marie de volksvertegenwoordigers met honing en stroop voor zijn investituur te vangen. Een harde heelmeester had Frankrijk in Marie zeker niet hoeven te duchten. Maar wanneer de vergadering niet voor de stokslagen van Reynaud en Mendès- France uit de weg had willen gaan, dan liet ze zich toch evenmin met zoete brood jes lokken. Als Marie soms denkt dat wij sufferds en Nadat de genodigden bij de herdenkings bijeenkomst ter gelegenheid van het 250- jarig bestaan van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen gistermiddag waren vertrokken heeft in intieme kring in de Vleeshal nog een aardige plechtigheid plaats gevonden. Aan degenen die veertig jaar en langer in het bedrijf werkzaam zijn. werd de zil veren herinneringsmedaille van het bedrijf uitgereikt. Het betrof in dit geval 23 leden, van het personeel, die door de president directeur, de heer B. F. Enschedé, werden toegesproken en één lid van de directie, namelijk de heer B. F. Enschedé zelf, die in een hartelijke speech werd gehuldigd door jhr. mr. J. W. F. van Riemsdijk. Vandaag is de gehele Enschedé-gemeen- schap op het E.D.O.-terrein aan het sporten. Wij maken van deze gelegenheid gebruik tevens een abuis te herstielen, dat in de korte samenvatting van de feestelijkheden in ons nummer van gisteren is geslopen. Daar wordt gesproken van de aanwezigheid 'van de minister van Financiën: zoals men uit het uitvoerige verslag heeft kunnen zien was bedoeld de minister van Economische Zaken. De. jongste film van Henry Cornelius, maker van ..Paspoort to Pimlicodie de bioscoopbezoeker zich misschien nog wel herinnert, draait deze week in het Haar lemse Frans Hals-theater. Het is de vermakelijke geschiedenis van een majoor en een paard, saam-gevat onder de titel ..The galloping major". Een echte Engelse geschiede nis. Door het tikkeltje overdrijving dat Cornelius zich veroorlooft, neemt hij eigenlijk die dierbare Engelse liefde in het ootje voor de rennen en alles wat daarmee samen hangt. In het ootje, maar toch wel zo, dat hij er zich niet de vijandschap van zijn publiek mee op de hals haalt. The galloping major" is dan ook tegelijk een liefdes verklaring, een soort bekentenis van „we zijn er nu eenmaal gek op. dus laat ons maar begaan", gekruid met de nodige zelfkennis en de onontbeerlijke ironie. Je wordt er vrolijk van. Een kleine buurtgemeenschap koopt onder aanvoeringschap vari een majoor een paard. Het benodigde geld wordt met veel moeite bijeengebracht, maar als de dag van de aankoop daar is. schaft de majoor zich het verkeerde paard aan. Toch komt hij er na heel wat verwikkelingen mee uit op de rennen. Het paard wint'. Maar hoe behaalt het de overwinning! En wat ging er allemaal aan vooraf! Ja, dat moet ge zelf gaan zien om er het plezier aan te beleven, dal er in zit. Want als men één film plezierig mag noemen dan is het wel „The galloping major", misschien wel wat traag in zijn aanloop, maar al spoedig met vrolijke sprongen de hindernissen nemend, die voor hem lagen opgestapeld. De vaart komt pas goed in de film, wan neer de majoor, eigenaar van een dieren- winkeltje, de deurwaarder op bezoek krijgt en ze beiden verwoede gokkers op de ren baan blijken te zijn. De majoor heeft een goede tip, de deurwaarder heeft geld, ze wedden op „Montana Miss'' en. ze win nen. Dan wordt het plan geboren om „Mon tana Mis" te kopen. Het paard is duur. drieduizend gulden. Hoe daaraan te komen? De majoor is echter vindingrijk. Met zijn vrienden sticht hij een syndicaat. Ieder een kan een aandeel kopen. De buurt loopt er meteen warm voor. Groots opgezette campagnes leidden tot het gewenste resul taat. Maar met het geld koopt de majoor niet „Montana Miss". Een ogenblik onop lettendheid is oorzaak, dat hij „Vaders Misstap" mee naar huis neemt. „Vaders Misstap" is echter geen volsla gen mislukking. Het dier springt goed en men schrijft hem in voor de Grand Natio nal. Maar de avond voor de r,ace loopt het paard weg. Het komt terecht in een film studio en verschijnt met de hulp van de politic op het nippertje op de race. Dan begint de „Grand National". Het ene na het andere paard wo.rdt uitgeschakeld. Op het laatst is er geen meer over. Geen? Ja, daar verschijnt stapvoets, bereden door de majoor, die een onwillige jockey moest vervangen, „Vaders Misstap". Dat is een gewonnen race! Maar precies voor de laat ste hindernis verzet „Vaders Misstap" geen been meer. Wat de majoor ook probeert, er helpt niets. Tot er een straaljager ver schijnt. Zoals het al bij de training deed schrikt het paard hevig. Het werpt zich vol élan over de barrière, die het van de eind streep scheidt en verlaat het strijdperk als i glorieus triomfator. Ik heb bij uitzondering uitvoerig de in houd van dé film verteld om aan te tonen hoe eenvoudig zij wel is en hoe speels ver zonnen. Het paard kan niet anders dan winnen. De hele geschiedenis is juist daar om verzonnen, zij ontleent haar betekenis aan deze wonderbaarlijke zege, die alleen maar bevestigt, dat „Vaders Misstap" het van het geluk moest hebben. Maar allen moeten wij het van het geluk hebben. Dal is wat men er uit kan verstaan: het leven is wisselvallig, geluk komt na ongeluk, je moet de moed nooit opgeven. Die moraal is kunstig verborgen onder de overdrijving en de zelfspot. Precies als in „Pasport to Pimlico" neemt Cornelius een loopje met de hobby's van de Engelsen, in dit geval hun karakteristieke gokzucht, die hen no- tabene beweegt tot het stichten van een syndicaat om als eigenaars van een paard de beste kansen op een financieel succesje te hebben. Wij in Nederland zouden een stichting in het leven roepen, die de gok zucht moest beteugelen. Heel de vurig heid, waarop de buurtschap reageert op de aankoop van „Vaders Misstap", de ontzet ting. die zich van iedereen meester maakt, wanneer het dier is verdwenen, de vreugde bij zijn terugkeer, getuigt van die genoe- gélijke levensstijl, waarin men zich kan opwinden over kleinigheden en er uitbun dig feest om vieren. De film laat de men sen zien zoals ze zijn, ge wone mensen, die slechts uitzonderlijk worden .door hun originaliteit en door zettingsvermogen, meesters over de kleine vreugden en de beste schatbewaarders daarvan. Ik geloof, dat dit het geheim van deze plesante film is: de zin voor het alle daagse, dat door pure levensvreugde uit stijgt boven de waarde welke men er door gaans aan toekent. Op alles staat bet merk der eenvoud. En zo is ook de film. Ze heeft geen pretenties, ze heeft plezier in het ple zier, ze lacht zelf het hardste om haar grappen en brengt ons tot lachen. Of in laatste instantie: Henry Cornelius speelt lustig zijn spel met zijn sujetten van wie Basil Radford als de majoor de kroon spant plaatst zichzelf nergens op de voorgrond, gaat ongemerkt zijn vrolijke gang om een film af te leveren, die har telijkheid paart aan humor, gezelligheid aan bescheidenheid, dwaasheid aan milde ernst. Er komen geen problemen in voor. Het probleem hoe zo'n film te maken is er spelenderwijze in opgelost. P. W. FRANSE. lafaards zijn, dan heeft hij het. mis, hoor den wij in de middaguren enkele Katho lieke afgevaardigden in de wandelgangen tegen elkaar zeggen. Nieuwe candidaat Om half twee vannacht kon Marie zich naar het Elysée begeven om daar, voor de vierde maal sinds een maand, de nacht rust van president Auriol te verstoren. Een uur later werd aan de journalisten be kend gemaakt, dat Auriol pas vanmorgen om elf uur de nieuwe canididaat aan zou wijzen. Het is waarschijnlijk dat deze onder de Katholieken de hoofdschuldigen aan Ma rie's val gezocht zal worden. De oud-minister van Landbouw, Pflim- lin, een der jongeren van de M.R.P., schijnt nu een kans te maken. Ook is het echter mogelijk dat Mendès- France, of weer eens Pinay zal worden aangezocht. Reuter meldt: President Auriol heeft alle voormalige premiers en leiders, die ge tracht hebben een regering te vormen, als- Wij schrijven: dikwijls, maar zeggen: dikkels wat wel jammer is, omdat door die uitspraak de oorspronkelijke bete kenis van het woord onherkenbaar is geworden. Om te beginnen moeten wij de bijwoordelijke s aan het slot schrap pen. Het overblijvende dikwijl stamt van: dicke wiien, waarin dicke bete kent, menigvuldig en wile: tijd. Dit wile vindt men terug in: terwijl, dat immers wil zeggen: gedurende de tijd dat. Het woord dikwijls heeft als syno niem: vaak en kwam in oudere taal,' evenals vaak nu nog, ook in vergroten de trap voor. Men zei zowel: dikwijlder als: dikwijlser en deze vormen vindt men zelfs bij Hooft, een schrijver die aan zijn taal bijzondere zorg besteedde. Men leest in zijn Nederlandse Histo- riën bijvoorbeeld: Hij sprak dikwijlser fiere dan smekende taal. De vroegere vormen dikmaals en dikwerf zijn, be halve in zeer deftige stijl geheel uit de taal verdwenen. -S mede de voorzitters der parlementsfrac- ties, met uitzondering van de communisten, bijeen geroepen. Vrijdag 19 Juni, Concertgebouw, 19.30 uur: 108ste uitvoering van Haarlems Muziek instituut in de tuinzaal. Leerlingen uit de pianoklassen van directeur Nico Hooger- werf, mej. F. Hoogerwerf, mej. B. Bon set en de celloklasse van Jan Plas. De 109de uitvoerinig is een week later. Dinsdag 23 Juni, Grote Kerk, 20 uur: Orgel concert door George Robert, die onder meer ten gehore brengt de Chromatische fantasie van Sweelinck, het tweede Choral van Franck, het Air majestuex van Ra- meau en Toccata, Adagio en Fuga in C van Bach. Donderdag 25 Juni, Grote Kerk, 15 uur: De stadsorganist George Robert speelt de Fantasia met echowerk van Sweelinck, het Concert in G van BachVivaldi, de Petite suite scholastique van D. de Sévérac en composities van Bassani, Pollaroli en Franck. Donderdag 25 Juni, Concertgebouw, 20 uur: Als onderdeel van het Holland Festival concerteert het Radio Philharmonisch Orkest met medewerking van het Groot Omroepkoor. Uitgevoerd wórden: de ouverture „Cyrano de Bergerac" van Wa genaar, het Vierde Pianoconcert van Beet hoven (met Willem Andriessen als solist), zeven variaties over het Vlaamse volks liedje „Des winters als het regent" en de Psalmensymphonie van Henk Badings. Het geheel staat onder leiding van Eduard Fliose. DIVERSEN Zaterdag 20 Juni, Teylers Museum, 15 uur: Dr. J. F. Schouten besluit zijn reeks lezingen met demonstraties over „Denk machines". Zaterdag 20 Juni, Binnenplaats Stadsdoelen, 20 uur: Contactavond van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling met mede werking van een dansgroep onder leiding van To Venema (met oud-Hollandse dan sen van Julius Röntgen) en declamatie door Ans Cats. Zaterdag 20 Juni, Zomerzorg, Bloemendaal, 20 uur: Feestavond van Haerlems Studen ten Gildt. welke zal worden opgeluisterd met vertoning van kleine pantomimes door Lizzy May. Zondag 21 Juni. Rembrandt Theater, 11 uur: Wederom een extra voorstelling van de film „Eroïca" over leven en werken van Ludwig van Beethoven. Zondag 21 Juni, Grote Kerk. 19 uur: Ds. B. van Gelder spreekt over de Franse film ..Verboden spel" van Renó Clement. Dinsdag 23 Juni, Minerva Theater, uur: Uitvoering door leerlingen (muziek en dans) van de Aerdenhoutse Muziekschool onder leiding van dames G. A. M. en J. Ph. Kuinder. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Werken van mevrouw Hen- riëtte ReuchlinLucardie (geopend op werkdagen van 1012.30 en van 13.3017 uur, des Zondags van 1417 uur) tot 22 Juni. Vleeshal: Jubileumtentoonstelling „Docu mentatie en productie" ter gelegenheid van 'het 250-jarig bestaan van de firma Enschedé, geopend van 22 Juni tot 6 Juli van 1419.30, benevens op Dinsdag en Donderdag van 1922 uur. Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie, benevens permanente expositie van recente aan winsten uit de Recuperatie. Dagelijks ge opend van 1017 en. des Zondags van 13—17 uur. Pompstations waren specialiteit hun De buurtschap trok op naar de rennen in „The galloping major Twee jonge boeven uit de Amsterdamse onderwereld hebben gisteren voor de Am sterdamse rechtbank zware straffen tegen zich horen eisen wegens inbraken en roof overvallen op benzine-pompstations in Rotterdam, Sassenheim en Alkmaar, waar bij zij in één geval de bedienden onder be dreiging met geladen revolvers geld afhan dig gemaakt zouden hebben. Bij de inbraak in een Rotterdams pompstation was ook een Amerikaanse soldaat neergeslagen. De justitie heeft deze overval echter niet aan verdachten ten laste gelegd, omdat het be wijs niet kon worden geleverd. Een der verdachten, een 24-jarige los werkman uit Amsterdam, was kort na een mislukte in braak in het gebouw van de Wereldbiblio theek gearresteerd. Hij had tenslotte als zijn mede-dader in de overval op 't pomp station Purfina de 19-jarige Amsterdamse glazenwasser J. A. D. aangewezen. De officier van justitie schilderde ver dachte als een jongen, wie alles in het leven is tegengelopen. Hij eiste 1 jaar gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest (bij na 8 maanden) en met de bepaling, dat van dat jaar 6 maanden voorwaardelijk zullen worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaar. Bovendien vroeg hij, de verdachte als psychopaat ter beschikking van de regering te stellen. De verdachte werd huilend weggeleid. Jeugdig bravour De glazenwasser, tegen wie de officier op 16 April j.l. reeds 3'2 jaar had geëist inzake de roofoverval op het pompstation te Sassenheim, werd in een thans overge legd rapport beschreven als een branie achtige, lastige, aan zelfoverschatting lij dende figuur, wiens opvoeding door een stiefvader te wensen had over gelaten. Tenslotte verzachtte de officier zijn eis van 3% jaar tot een van 2i/2 jaar» met de toevoeging, dat verdachte bovendien voor waardelijk ter beschikking van de regering zou worden gesteld met een proeftijd van 3 jaar. De rechtbank zal uitspraak doen op 30 Juni. Henk Badings, van wiens in opdracht van de Nederlandse Radio Unie voor het Hol land Festival gecomponeerde Psalmensym phonie op Donderdag 25 Juni in Haarlem de eerste uitvoering wordt gegeven. Bij de scheepswerf L. Smit en Zn's Scheeps- en Werktuigbouw N.V. te Kin derdijk is met go%d gevolg de dubbel- schroef zeesleepboot „Edgar Bonnet" te water gelaten. De sleepboot, die naar werd medege deeld, de grootste zeesleper ter wereld is, is in aanbouw voor de Suezkanaalmaat- schappij en wordt door twee SmitM.A.N.- dieselmotoren voortbewogen, die het schip een snelheid zullen gaan geven van 15 mijl. De lengte van het schip tussen de loodlijnen is 46 meter, de trekkracht van het schip is ongeveer 55 ton. Het schip beschikt verder over een brandbluspomp met een capaciteit van 150 m3 per uur bij een opvoerhoogte van 100 meter en over vier verplaatsbare bergingspompen. De sleepinrichting van de „Edgar Bonnet" be staat uit een lier, gekoppeld aan een gepa tenteerde buffei-inrichting waardoor het mogelijk is schokken in de sleeptros op te vangen. Het schip heeft accommodatie voor 38 opvarenden en een luchtverversings systeem over het gehele schip. In dè ma chinekamer zijn bij het ventilatiesysteem speciale filters aangebracht om de machi nekamer vrij te houden van zandhoudende lucht. Men hoopt het schip in het voorjaar van 1954 in de vaart te kunnen brengen. Na de tewaterlating werd de kiel gelegd voor een hopperzuiger, die door stoom aangedreven zal worden en bestemd is voor het Turkse ministerie van Openbare Werken in Ankara. Jae. P. Thijsse Montessori-Iyceum Geslaagd zijn voor het eindexamen Mid delbare School voor Meisjes aan het Jac. P. Thijsse Montessori-lyceum de dames: H. A. Backer, B. E. M. C. van Berckel. J. J. de Bruin, M. A. Dekker, G. H. Kühlmeijer, H. A. Reus. C. de Savornin Lohman, L. Schön- thaler, M. L. van Son, I. Stuart, A. F, L. Tuckermann; C. M. Vuyk, G. M. P. Welborn, H. N. Wcstra. Afgewezen: 3 candidaten. Het examen wordt met 1 candidaat wegens ziekte voortgezet. ADVERTENTIE Een of twee Rennies, laten smelten op de tong. En eer U het weet, is 't leed geleden. Zo hoeft U dus nooit bang te zijn dat iets, wat U graag lust, eens verkeerd valt. Dat zuur is vlugger genezen dan het opkwam. Daarom, een prettig, veilig gevoel, altijd Rennies bij de hand te hebben. Ned. Herv. kerk Beroepen te Hoogkarspel (toez.), D. Bender te Marssum (Fr.); tot pred. voor buitenge wone werkzaamheden (geestelijke verzorging van de Willem Arntszhoeve) -J. J. v. Schaick te Chaan. Beroepen te Huizen (N.H.) (2 vac.), K. v. d- Pol te Veenendaal en H. G. Abma te Rot terdam Dclfshaven. Bedankt voor IJsselmuiden (toez.) J. van Sliedregt te Ede. Bedankt voor Amsterdam Watergraafsmeer (vac. G. Grootjans) A. J. Brinkman te Utrecht. Geref. kerken Beroepen te Rotterdam, Joh. P. Boer te Zwartebroek; te Scharnegoutum, J. P. Don- dorp, cand. te Heemstede; te Hoek (Zld), S. Hoekstra te Melbourne (Victoria); te Wal- laceburg (Ont) (Canada), K. Hart te Utrecht. Bedankt voor Hardenberg (voc. H. Swee- pe), H. Hogerhuis te Onnen (Gr.). De classis Kollum heeft praep. geëxami neerd en beroepbaar verklaard de heer R. I Reitsma te Ëe (Fr.), cand. aan de V. U. Chr. Geref. kerken Tweetal te Arnhem, M. Baan te Dordrecht en J. H. Velema te Zwolle.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5