Record aantal inschrijvingen voor de TT-races in Assen Het Huis Bevrijdingslied gewenst geacht Clowntje Rick Meeste belangstelling voor de zware klasse van haar Dromen N.F.R. laakt uitlating op Ex-pogécongres 7 OM DE GROTE PRIJS VAN NEDERLAND De tweede avond van de Avondvierdaagse Wielrennen Zondag: achtervolging voor profs in Olympisch Stadion De Ronde van Zwitserland Zwemmen Kringkampioenschappen in Heemstede Cricket HCB-programma Kansen voor Nederland in de eerste ronde Examen voor turners Voor de kinderen VOORMALIG VERZET NEDERLAND FEUILLETON door Dorothy Quentin, Honkbalprogramma Schaatsen rijden Wereldrecords Huiskes en Broekman officieel erkend Engels-Nederlandse bespreking in Londen Betaling abonnementsgeld per giro VRIJDAG 19 JUNI 1953 Uiteraard is op de persconferentie in Amsterdam voor de komende motorraces om de Grote Prijs van Nederland op het circuit van Assen op Zaterdag 27 Juni lang durig gesproken over de ongelukken in de motorsport, vooral na de vier doden bij de TT op Man. De voorzitter van de internationale sportcommissie van de Piet Nortier, heeft onder meer verteld, dat ieder ongeval tijdens motorraces nauwkeurig wordt onderzocht. Men is daarbij tot de conclusie gekomen dat de meeste ongelukken te wijten zijn aan menselijke fouten van de rijders en dat de zeer hoge snelheden slechts een ondergeschikte rol spelen. Hij en de voorzitter van de sportcommissie van de K.N.M.V., de heer G. J. Bruinsma vechten al jarenlang in de internationale sportcommissie om verbetering in de toestand te brengen, onder meer door de circuits meer te beveiligen. Maar de tegenstand van diverse landen is nog steeds groot. De deelnemers aan de Avondvierdaagse hebben hun tweede avond er op zitten. Vanavond gaan de junioren een wandeling maken door Heemstede, terwijl de ouderen de richting van Bennebroek inslaan. De helpers van het Ned. Rode Kruis afd. Haar lem, die elke avond op verschillende pun ten van de route en in Drcefzicht klaar staan om hulp te verlenen, hebben reeds vele blaren en andere voeteuvels moeten behandelen. Het blijkt dat nog steeds niet voldoende aandacht wordt geschonken aan behoorlijke ingelopen schoenen. Wat ons dit jaar in het bijzonder is op gevallen, is de grote belangstelling van de scholen. Natuurlijk hadden de organisato ren van de Avondvierdaagse gaarne ge zien dat alle scholen waren vertegenwoor digt, doch het blijkt nu dat de belangstel ling toch steeds groter wordt. Dit is dan ook een reden dat de Nederlandse Wandel sportbond overweegt om in het najaar een speciale Schoolwandeltocht te organiseren en zij vertrouwt dan dat vele, zo niet alle, scholen acte de présence zullen geven. Het parcours voor de junioren voor de laatste dag is: Dreef, Florapark, Iordens- straat, Lorentzplein, v. Edenstraat, Raam- singel, langs schouwburg, Leidsevaart, Westergracht, De Ruyterweg, Vlaamseweg, Rollandslaan, Ramplaan. Duinlustweg, Brouwerskolkweg, Tetterodeweg, Bloemen- daalseweg, Korte Zijlweg, Houtmanpad, Houtmankade, Brouwersvaart,Wilhelmina- straat, Raamsingel, Van Edenstraat, Ior- densstraat, Dreef. Het parcours voor de senioren is als volgt: Dreefzicht, Paulinelaan, Herenweg, Laan van Rozenburg, Zandvoorterallée, Zandvoortselaan, richting Zandvoort, Haar lemmerstraat, Kon.weg. Kostverlorenstraat, Zeestraat. Zoulevard de Favauge, Zeeweg, Tetterodeweg. Bloemendaalseweg. Ziilweg, Zijlsingel, Wilhelminastraat, Van Eden straat. Lorentzplein, Iordensstraat. Wagen weg oversteken, terug naar Dreefzicht. Op Zaterdag zal worden gestart tussen 2 en 3 uur. De wielerkampioenschappen van Neder land op de baan worden Zondag aanstaan de in het Olympisch stadion afgewerkt. Voor de achtervolging voor professionals hebben zich geplaatst Van Est, Lakeman, Gerard Peters en Adrie Voorting. Voor het kampioenschap over 50 km zon der gangmaking hebben ingeschreven Cor Bakker, Van Breenen, Dekkers, Derksen, Van Est, P. Evers, Faanhof, P. Haan, G. Peters, Gerrit Schulte en de gebroeders Voorting. Voorts zal een revanche over 50 km worden gehouden tussen de stayers, die aan het kampioenschap achter grote mo toren hebben deelgenomen, t.w. De Best, Bijster, Bakker, Pronk, Wierstra, Kunst en Stakenburg. Hét programma wordt aan gevuld met wedstrijden voor amateurs. De tweede étappe van de Ronde van Zwitserland, van Brugge naar Rheinfelden (241 km.), werd gewonnen door de Belg Van der Voorden in 6 uur 33 min. 16 sec. vóór de Zwitser Koblet, die 6 uur 33 min. 24 sec. liet afdrukken. Het klassement luidde verder: 3. Dcfilippis (It.); 4. Cerami (It.); 5. Barozzi (It.); 6. Pasotti (It.); 7. Schaer (Zwits.); 8. Mei li (Zwits.) allen in dezelfde tijd als Koblet. In het algemeen klassement heeft Schaer de leiding met 13 uur 3 sec. vóór Koblet 13.00.35. Op Zondag 21 Juni des middags om twee uur zal HPC in de zwemvijvers Groenen- daal in Heemstede het eerste deel van de kringkampioenschappen van Kring Haarlem organiseren. Voor deze middag is een inte ressant programma vastgesteld. Behalve persoonlijke nummers vermeldt het pro gramma vier estafettes w.o. de 10 x 50 m. vrije slag estafette. De bij de Kring Haarlem aangesloten ver enigingen hebben voor deze wedstrijden hun beste krachten ingeschreven. Op de 100 m. vrije slag voor heren zullen o.m. starten F. Pieters (DWR), T. Bijkerk (HVGB), G. Bijlsma (Haarlem), J. Bouman en R. Prins (HPC). Hetzelfde nummer voor dames ver meldt de deelname van Margot Marsman (HVGB), Elly Hölsken (Haarlem), M. Smit (HPC) e.a. Bij de 100 m. schoolslag nemen deel B. Bonte (Haarlem), R. Boon (HVGB), H. Verleur (HPC) en verder alle prominen ten van de Haarlemse Kring. Voor de estafettes hebben ingeschreven de verenigingen HVGB, Zwemclub Haarlem, DWR, DWT en HPC. Het programma van de Haarlemse Cricket bond voor morgen, Zaterdag luidt: Rood en Wit 5 DKNSM; PSZ—CVHW 3: CVHW 2 BMHC 2; Rood en Wit 5 A—Haarlem 4; Haarlem 5Rood en Wit 5 C. Wimbledon-tenn is to urno o i De loting van het hex-en enkelspel in het Wimbledon-tennistournooi is voor de Ne derlandse deelnemei-s, wat de eerste ronde betreft, niet ongunstig uitgevallen. Van Dalsum krijgt het op te nemen tegen de Zwitser Buser. waarin hij het moeilijker zal krijgen dan zijn clubgenoot Dehnert, die in de eerste x-onde tegen een van die Britse spelers zal uitkomen, die zich uit een regio naal tournooi hebben geplaatst. Over het algemeen zijn dit geen sterke spelers, zodat Dehnert zich wel in de tweede ronde zal kunnen spelen, waar hij of de In dische kampioen Kumar of de Australiër Arkinstall ontmoet. Van Meegeren treft in de eerste ronde de Hongaar Katona, maar mocht hij de twee de ronde bereiken dan zal de Philippijn Ampon wel een onoverkomelijk struikelblok blijken. Nadat, de Technische Commissie van de Kcnnemer Turnkx-ing de in het najaar van 1951 aangevangen en in Mei 1952 geëindigde voorturncursus derde graad in het najaar van 1952 deed vervolgen met een nieuwe cursus derde gi'aad en met een vervolgcursus twee de graad, moesten de candidaten voor de tweede graad voor een commissie van acht personen proeven van bekwaamheid afleggen in het lesgeven aan enige toestellen en in de theorie van het voorturnen. De opleiding bleek in goede handen te zijn geweest want alle tien candidaten slaag den voor het diploma t. w. de dames J. H. Keijzer, D. Welter, A. Medemblik, A. C. Thuis en de heer W. Theil van Bato. mej. L. van Rugge van GIQS, mej. T. A. de Wolf van Concordia, mej,-A. Wartonhorst-van de TV.IJmuidcn en de dames L. Hommes en A. Oudhuizen van Turnlust, Beverwijk; mej. W. Rozenhart van Bato, die volgende week niet aan het examen derde graad kan deel nemen, legde nu examen af en behaalde het diploma derde graad. c 2002 Terwijl Rick daar boven op de heuvel toekeek, kwam Bunkie's hoofd proestend uit de sneeuwhoop tevoorschijn.Hij had een muts van sneeuw op en zijn oogjes zaten ook al vol. En dat ivas zo'n raar gezicht, dat Rick en de andere jongens het uitschaterden! Die rare Bunkie ook.wat kwam hij daar nu beduusd en helemaal met sneeuw beplakt overeind krabbelen! Maar Bunkie lachte zelf ook om het hardst mee, toen hij wat van de schrik bekomen was en met de slee weer naar boven was gekomen. „Ging je wormen zoeken onder de sneeuw, Bunkie?", lachte Rick plagend. „Welnee", grinnikte Bunkie terug. „Ik zag 'n grote ijsbeer aankomen, en toen maakte ik natuurlijk gauw, dat ik onder de sneeuw kwam!" „Zjt je nog helemaal goed in elkaar?", informeerde Rick. „Geen armen of benen losgeraakt of verloren?" „Nee, ik heb alles nog!", lachte Bunkie opgeruimd. „Schiet op, Rick, het is jouw beurt weer!" Rick ging op de slee liggen. „Maar ik voel niks voor zo'n rare duik als jij maakte!", zei hij. „Ik zorg wel, dat ik op de slee blijf!" „Nou, durf eens rechtop te gaan zitten!", zei Bunkie. „Ik kijk wel uit!", lachte Rick. Het Rode Kruis heeft wat betreft het uitgeven van textielpaketten sinds de ramp een mijlpaal bereikt, de familie De Graaf uit Strijen was zo gelukkig het 10.000ste pakket in ontvangst te kunnen nemen. De uitreiking vond plaats in tegenwoordigheid van de burgemeester van Strijen, de heer Th. A. W. Belman (links), de heer De Graaf en zijn dochtertje (naast de burgemeester), twee bestuursleden van het Rode Kruis (in het midden achter de tafel), mevrouw De Graaf en dr. R. W. J. J. v. d. Leuw, voorzitter Rode Kruis, afdeling Strijen (geheel rechts). In Nederland levert dit natuurlijk geen moeilijkheden op. Het wegdek van het circuit in Drente is van Graswijk af tot aan Hooghalen van een nieuwe slijtlaag voor zien,evenals het gedeelte LaaghalenLaag- halerveen. Voorts is een begin gemaakt met de vernieuwing van het gehele cir cuit. Een gedeelte is reeds gebracht op een breedte van 7 meter. De gevaarlijke haar speldenbocht bij Bartels is vervallen. Men heeft hier een nieuw tracé gekozen, waar door het circuit aanmerkelijk sneller is ge worden. Bij gevaarlijke bochten zijn voorts een aantal bomen omgehakt, terwijl het aantal strobalen aanzienlijk uitgebreid zal worden. In verband met het grotere bezoek is voorts de toeschouwex-saccommodatie ver groot, zodat thans bijna 28.009 pex\sonen een tribuneplaats hebben. Daarnaast zijn er meer daix 100.000 staanplaatsen. Record-inschrijving Nu de Gx-ote Prijs van Nederland sinds enkele jaren meetelt voor de wereldkam pioenschappen, is het aantal inschrijvers met sprongen omhoog gegaan. Maar nim mer zijn er zoveel gegadigden geweest als thans, namelijk 193, waarvan in de 125 cc klasse precies 40, het aantal dat in elke race mag starten. Bij de kwartliters, altijd de klasse met de minste inschrijvers, zijn er al 23; in de 350 cc klasse 60, terwijl de zware klasse (500 cc) alle records slaat met 70 inschrijvers. Omdat de wegraces in Ettcn dit jaar niet gehouden worden, heeft de K.N.M.V. be slist, dat de Asser TT mee zal tellen voor het kampioenschap van Nederland, naast Zandvoort en Tubbergen. De mogelijkheid bestaat echter dat van de ingeschreven Ne derlanders in de 350 cc en 500 cc klassen zich niet één in de race kan plaatsen. De sportcommissie van de K.N.M.V. zal zich dan nader beraden over de telling voor het nationale kampioenschap. De 125 cc klasse Een prettige verrassing voor de organi satoren is in de 125 cc klasse de inschrij ving op het laatste moment van twee fabrieksmondials geweest, te rijden door de Italianen Guido Sala en Romolo Ferri. Mondial, M.V. met 5 fabrieksmachines, Mo- rini met 2 rijders en N.S.U. met drie fa- brieksracers zullen in deze klasse wel de grootste strijd om de eerste plaats gaan voeren. M.V. komt o.m. met de Italianen Ubbiali en Copeta en de Engelsman Cecil Sandford. Morini brengt de Italianen Men- dogni en Zinzani in het veld; N.S.U. de Duitsers Haas en Lomas. Er bestaat kans dat de derde N.S.U.-machine door Duke bereden zal worden Naast deze fabrieksploegen zijn er dan nog een groot aantal individuelen uit En geland, Luxembux-g, Zweden, Duitsland en Nedexdand. Van de Nederlanders noemen wij Dick Renooy, Van Sutphen, Vierdag, Heinenxan (allen met Eysink), Lagerwey (Sparta), Lo Simons (Mondial), terwijl achter Henk Steman en Drikus Veer nog vraagtekens staan. Dc 250 cc klasse Door het uitkomen van de Duitse N.S.U. en D.K.W. met rijders als Haas, Lomas en Wunsche is deze klasse niet meer alleen een Italiaanse aangelegenheid. De Italia nen hebben echter in de Guzzi's bemand door Lorenzetti en de Engelsman Ander- son, nog steeds sterke troeven. De indivi duelen komen hier uit Engeland, IexTand, Australië, Duitsland, Italië en Nederland: Postma (Guzzi), Knijnenbux-g (D.K.W.) Kremer en Plet (beiden Excelsior) en Timmer met een vraagteken. De 350 cc klasse Norton en A.J.S. hebben in deze klasse geduchte concurrentie gekregen van de Italianen en Duitsers, die voor het eerst in Assen starten. Fergus Anderson heeft van de directie van de Guzzi een 350 cc een- cylinder los gekregen, die vrijwel nog nooit in races is uitgekomen. M.V. Augusta brengt hier de nieuwe 350 cc viercylindei'S in de strijd. D.K.W. komt o.m. met Wun sche en waarschijnlijk daarom overweegt de raceleiding van Norton de nieuwe ge stroomlijnde machines naar Assen te stu ren. De Nortons zullen bereden worden vertaald uit het Engels 5) Was het verbeelding, dat Mai-k zijn goed keuring had laten blijken, of was het wer kelijkheid. Zou juffrouw Cai-michael de zakelijke kant inmiddels voor haar gere geld hebben, of zou ze zo'n weinig aan trekkelijk verhaal over het arme kleine weesje verteld hebben, dat Mark 't ten slotte toch beter geoordeeld had een van de andere, rneer opvallende meisjes aan te stellen? Terwijl ze uit haar raam keek over de diaken, die zich in de herfstachtige schemering tegen de lucht aftekenden, verlangde ze met een intens verlangen naar een antwoord op deze vragen. Ze wist, dat ze vannacht geen oog dicht zou kunnen doen. Toch bleef ze op haar kleine kamertje en ging ze niet naar de bioscoop of langs de straten wandelen, om aflei ding te hebben. Dit kleine kamertje be tekende voor haar een eigen „huis", een door de Engelsen Storr en Jack Brett, de Australiër Ken Kavanagh en de winnaar van de T.T. op Man, Ray Amm uit Rhode sia. A.J.S. heeft als rijders de Engelsen Doran en Sherry en de Nieuw Zeelander Coleman. Ongeveer 45 individuelen zullen om de overgebleven 25 plaatsen in de race moe ten vechten, want men kan veilig aan nemen, dat alle fabrieksrijders de gestelde limiet met gemak zullen halen. Onder de individuelen bevinden zich cracks als de Engelsen Sandys Winch (Velocette), Bill Matthews (Velocette), de Ier Fex-guson (A. J.S.), de Australiër Ernie Ring (A.J.S.), Tony Mc Alpine (Norton), Sid Willis (Nor ton), de Nieuw Zeelandex-s Mudford, Lau rent en Anderson Murphy (allen A.J.S.), de Amerikaan Nicholson (Nox-ton), de Zweed Carlsson (Norton), de Duitsers Mul ler (Hox-ex), Rudi Knees Norton) en Bru no Böhrer (Parilla) waax-tegen de Neder landers Knijnenbux-g (D.K.W.), Lo Simons, Poel, Burik, Van der Wal (allen Velocette), lesberts en Elbersen (beiden A.J.S.) en Bakker (Norton) het zeer moeilijk zullen krijgen. De 500 cc klasse In de zware klasse is hét gedrang met 70 inschrijvers het grootst. De negen inge schreven Nederlanders: Simons, Burik, Cordang en Bakker (allen met Norton), Steman en Rozenberg (beiden Matchless), Schouten en Poel (beiden Triumph) en Drikus Veer zullen in deze klasse nog meer moeten presteren tijdens de training om geplaatst te worden dan in 350 cc. Gilcra met twee fabi-ieksteams (Masetti, Milani, Colnago, Duke, Armstrong en Dicky Dale), Moto Guzzi met Lorenzetti en Fergus Anderson, M. V. met Carlo Bandi- rola en nog drie niet genoemde rijders, Norton met Storr, Brett, Kavanagh exx Ray Amm, A.J.S. met Doran, Sherry en Cole man, B.M.W. met Zeiler, Baltisberger, Hans Meier, Mette, Horcx met Schoen en Muller zullen zo hoopt men althans voor veel strijd zorgen. Gilera, Guzzi goed voor een snelheid van 225 km per uur M. V. Augusta, Norton en A.J.S. zijn oude tegenstanders. Nieuw zijn de Duitse B.M.W., die voor het eerst met een volledig fabrieksteam in in ternationale wedstrijden buiten Duitsland uitkomt, en de snelle Horex. De indivi duelen zijn vrijwel dezelfde als in de 350 cc klasse. Het. honkbalprogramma voor het aan staande weekeinde luidt: KNHB. Zaterdag: Eerste klasse: (16. ABC—OVVO; (15.30) Ajax—Blauw Wit; (16.—) TIW—Kennemerland. Overgangsklasse A: (16.—) EHSEDO; (16.—) RFC—DWS; (16.—) De Volewijekers —Sparta. B: (16.—) HFC ..Haarlem"—DEC; (16.—) Schoten 2—DOS; (16.30) TYBB—The Catchers; (16.—) Zeeburgia—HCK. Tweede klasse C: (16.NeptunusTHB. D: (16.—) RCH 3—SC Haarlem 2. Zondag. Eerste klasse: (14.30) HHCScho ten; (14.—) VVGA—RCH. Overgangsklasse A: (10.SC Haaiiem —VVGA 2. Tweede klasse C: (14.Spai'ta 2Onze Gezellen; (10.—) RCH 2—Schiedam. D: (10.—) DSB—Schoten 3; (10.—) HFC Haar lem 2—Rooswijk; (10.—) HCK 2—EDO 2. Rayon Haarlem Zaterdag. 3 A: (15.SC Haarlem 3 EDO 4: (16.30) Kennemerland 2DIO 1. 4 A: (15.30) Rooswijk 3—TYBB 3; (14.30) Kennemex-land 3—DSS 2. 4D: (15.-HCK 5 Bloemendaal 2; (16.DCO 2Onze Ge zellen 2. Zondag. 3 A: (12.TYBB 2Zandvo.ort- meeuwen 1. 3B: (10.DCO 1EDO 3; (12.—) HHC 3—Schoten 4; (14.30) DSS 1— SC Haarlem 4. 4B: (10.—) Zandvoortmeeu- wen 2HCK 3; 02.Rooswijk 4DSB 2; (12.—) RCH 5—EHS 3. 4 C: (10.—1 DIO 2— RCH 4; (10.—) Rooswijk 2—SC Haarlem 5; (10.Bloemendaal 1HCK 4. 4D: (10. Spaamevogels 1THB 3. Op het dezer dagen in Stresa gehouden congres van de I.S.U. zijn verscheidene we reldrecords officieel erkend, o.m. die van Anton Huiskes op dc 3000 meter (4 min. 40.2 sec.) en van Kees Broekman op de 5000 meter (8 min. 6.6 sec.), onderscheidenlijk op 24 en 25 Januari 1953 in Davos gemaakt. Ten aanzien van enige andere aanvragen om erkenning, waarbij enkele die waren in gediend door de Russische Schaatsenx-ijders- bond, is nog geen beslissing genomen. eigen besloten wereldje Het gevoel van bitterheid, dat altijd weer bij haar boven kwam bij het begrip „thuis", trachtte ze snel te onderdrukken. Ze had niet 't recht om bitter te zijn, het Weeshuis en vooral Sir Leo waren altijd zo goed voor haar geweest.... Maar als ze nu dit baantje kreeg, zou een begin betekenen, en hier na zou ze andere banen krijgen en geld kunnen sparen, en wie weet of ze niet te zijner tijd geld genoeg zou hebben om een heel klein huisje voor zichzelf te kopen, vol met dingen, die helemaal van haar wa rengéén grote of kostbare dingen, maar dingen, die ze in de loop der jaren verzameld zou hebben, boeken en kleine dierbare voorwerpen, zoals die mooie an tieke kandelaar, die ze bij het antiquairtje op de hoek had gezienVerder zou ex- natuurlijk een kat zijn, dacht ze glim lachend, terwijl ze haar kamerdeur cpende en Orlando, de kaï van het Tehuis, binnen liet. Orlando sprong op het divanbed en nestelde zich daar behagelijk. Elsie aaide hem zachtjes en mompelde: „Breng me ge luk, Orlando, breng me geluk Het was alsof haar smeekbede prompt verhoox-d werd, want op hetzelfde ogen blik werd er enigszins ruw op de deur ge klopt en riep het dienstmeisje Janie: „Er is telefoon voor u, juffrouw Mark Hilary's diepe stem was als een stem uit de hemel voor Elsie. „Zoudt u naar mijn hotel kunnen komen, juffrouw Gordon, en bij mij dineren?" vroeg hij. „Ex- zijn enkele dingen, clie ik met u zou willen bespreken, voox-dat u toestemt, en ik vind het onder de huidige omstandig heden ndet prettig uit te gaan". Hij noemde de naam van eexx groot, be kend hötel. „Dank u, ik kom graag naar u toe", ant woordde Elsie zo kalm mogelijk. Ze had geen avondjurk, bedacht ze zich. Mark Hilax-y zou natuurlijk niet kunnen zien, wat ze droeg, maar de andere mensen wel.... Di-oegen de mensen tegenwoox-dig eigenlijk nog wel avondkleding 's avonds in een restaurant? Ze meende van wel. Tenminste in dei-gelijke grote hotels. Haar gai-derobe bestond uit drie eenvoudige jur- ken voor kantoor en een mantelpakje, alle maal keurige kledingstukken, maar weinig geschikt voor een diner in een groot hotel. „Uitstekend. U behoeft niet in gala te komen, we eten heel x~ustig op mijn ka mer". zei Mark, als had hij het probleem, waarvoor ze stond, doorzien. „Bovendien kan juffrouw Camiichael geen aanmerkin gen maken over het feit, dat u op mijn kamer komt, als ze er morgen over hoort, aangezien mijn verloofde na tafel ook komt". Die wil natuurlijk de nieuwe secreta resse bekijkendacht Elsie, terwijl er even een wolkje voor de zon van haar ge luk kwam. Ze had helemaal niet meer ge dacht aan het feit, dat hij een ver loofde had. Natuuxdijk zou een andere vrouw onmiddellijk weten, wat voor soort meisje ze was: saai en onaantrekkelijk om te zien en niet erg pienter. Ze antwoordde echter op vx-iendelijke en opgewekte toon en toen ze de hoorn weer op de haak hing, deed ze toch een x-ondedans van blijdschap. De etenslucht in de hal hinderde haar op dat moment niet meer. Met een blij gevoel in haar hart streepte ze haar naam door op de lijst voor warme maaltijden, die naast de telefoon hing. Juffrouw Gordon zou die avond voor het eerst, sinds ze hier was komen wonen, niét in het Tehuis di- nex-en Elsie was nog nooit in een Londens hotel geweest. Sir Leo had haar en enkele andex-e weesmeisjes wel eens meegenomen om ergens buiten in een eenvoudig res taurant te lunchen, maar toen ze door de draaideur het grote hotel, waar Mark Hi lary logeerde, betrad, ging een geheel andere wereld voor haar open. Ze had het gevoel, dat ze in een film optrad, vol on werkelijke luxe en overdaad. Even had ze moeite haar vex-legenheid te overwinnen en een houding te vinden. Eigenlijk was ze het liefst onmiddellijk weer omgekeex-d en teruggegaan naar het lelijke, kleurloze Tehuis. Niemand schonk enige aandacht aan haar. Haar voeten zonken weg in het dikke rose tapijt, dat in de hal lag en dat veel te mooi leek om door de binnenko mende mensen met vuile schoenen betre den te worden. De verlichting was flatteus en maakte, dat de vrouwen in avondkle ding er op haar best uitzagen. Er stonden hier en daar groepjes mannen en vrouwen vrolijk met elkaar te praten, telkens kwa men nieuwe mensen de hal binnen, en hö- Het jaarlijks congi-es van de Federatieve Raad van het vooi-malig verzet Nederland in hótel Brinkmann werd Donderdagmid dag voortgezet en zal vandaag wox-den be sloten. Met algemene stemmen werd mr. B. W. Stomps als voorzitter herkozen en werd besloten het hoofdbestuur met twee leden uit te breiden. Na de goedkeuring van het verslag van de Buitenlandse Commissie kwam mr. Stomps nog terug op het verslag van de heer Van Schendel over de landelijke so ciale commissie. Om gelden bijeen te bren gen is het sociaal fonds een zegelactie be gonnen. die reeds f 303.90 heeft opgebracht. Bovendien heeft iemand, die onbekend wenst te blijven, een bedrag van twee duizend gulden ter beschikking van het landelijke sociale fonds gesteld. 's Middags werd zonder discussie met algemene stemmen besloten het oud hoofdbestuurslid, de heer J. H. Heere uit Naarden, als lid van de N.F.R. te royeren. Als hoofdbestuui-slid had door drukke werkzaamheden reeds bedankt de heer J. H. Sangen. Mede door uitbreiding van het hoofdbestuur van elf tot dertien leden in vex-barid met de vele werkzaamheden en orh een betere vex-deling daarvan te kun nen krijgen moesten vier nieuwe hoofd- Op het congres van de Nederlandse ver eniging van ex-politieke gevangenen heeft de waarnemend voorzitter van deze ver eniging, de heer W. Bakker, Donderdag zoals wij in onze editie vain gisteren meld den een uitlating jegens de Nationale Federatieve Raad van het voormalig ver zet Nederland gedaan, die de betrekking tussen beide verzetsorganisaties schade kan doen. Op het congi-es van het voormalig verzet heeft de heer C. Brink vanmorgen namens het hoofdbestuur de volgende vex-- klaring afgelegd: „Met grote verbazing heeft het congres van de Nationale Fede- ï-atieve Raad van het voormalig vex'zet Nederland kennis genomen van de uitla tingen op het congres van de Nedeidandse vereniging van ex-politieke gevangenen door haar hoofdbestuurslid, de heer Bak ker, die volgens de persverslagen meende huiverig te zijn met onze organisatie aan één tafel te gaan zitten en motiveerde dit met een mededeling dat in een afdeling van de N.F.R. een voorstel is ingediend het lidmaatschap van de Communistische partij niet vex-enigbaar te verklaren met het lid maatschap van de N.F.R., welk voorstel niet in behandeling zou zijn genomen. Deze voorstelling van zaken is volkomen in strijd met de waarheid. Op bedoelde af delingsvergadering werd op voorstel van het bestuur besloten dit voorstel terug te nemen, omdat onze statuten het lidmaat schap van de C.P.N. reeds volkomen uit sluiten. Opgemerkt wordt dat bij de N.F.R. de zuiverheid der organisatie reeds vóór de Expogé hierover dacht een feit was. De minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen en de minister van Financiën, J. van de Kieft hebben Donderdag in Lon den besprekingen gevoerd met de Engelse minister van Financiën Butlei-, over de voorstellen van het Bi-itse gemenebest om te komen tot een vrijex-e wex-eldhandel en een vrijer betalingsverkeer. Dit overleg maakt deel uit van een reeks van bespre kingen, die op initiatief van Butler met de landen van West-Europa worden gevoerd. telpersoneel rende af en aan. Achter de receptie-balie zat een vrouw van middel bare leeftijd, die er zo tot in de puntjes verzorgd uitzag, dat ze uit een modeplaat weggestapt scheen te zijn, en bij het bloe- menstalletje in de hoek van de hal stond een stralend jong meisje, dat op een film ster leek. Het was warm in de hal, bijna tè warm. Allerlei exotische parfums kwa men in Elsie's neusje, dat ze even optrok. Het leek hier wel een bx-oeikasHet meest werd ze gefascineerd door het bloe- menstalletje met zijn overdadige bloemen- pi-acht: orchideeën, donkerrode rozen, magnolia's, anjers en andere kostbare bloemen. Het mooie jonge meisje stond er zonder veel belangstelling naast en toen Elsie dichterbij kwam, keek ze met een laatdunkende blik naar Elsie's eenvoudige uiterlijk. Waarschijnlijk iemand, die kwam solliciteren naar een baantje als gezel schapsjuffrouw of kamenier, dacht ze on verschillig. Maar het was een zonderling uur om zich te komen meldenIn ieder geval was ze een wonderlijke verschijning in de luxueuze hal van het Majestic Ho tel. „Wilt u een corsage kopen?" vroeg ze, Elsie spottend aankijkend. „O.... needank u, ik keek alleen maar", antwoordde deze, enigszins ont hutst. „Ze zijn beeldig, die bloemen Er kwam een vuurrode blos op haar wan gen en ze voelde zich steeds verlegener worden. „Ja, ze zijn inderdaad mooi, maar ik bestuursleden worden gekozen. Benoemd werden de candidaat gestelde leden J. R. P. Crasborn uit Heerlen, V. Boon te Den Haag, P. Hagendoorn uit Drachten (Fr.) erx I. P. Meindersma uit Utrecht. Franse delegatie Inmiddels kon een gedeelte van de Franse delegatie, die 's avonds nog werd aangevuld, welkom worden geheten. On der hen was de heer Pierre Bloch, oud- rninister van Binnenlandse Zaken van Franki-ijk en thans voorzitter van de Franse Résistance. De heer Bloch, de Bel gische vertegenwoordiger A. Ie Roy en de voorzitter van de N.F.R., mr. Stomps, heb ben vexwolgens een vraaggesprek gehad met de heer J. de Visser, reporter van de N.C.R.V. Donderdagavond werd het inter view uitgezonden. Congresvoorstellen Het hoofdbestuur heeft vanmorgen zijn volle medewerking toegezegd om de voox-- stellen op de vei-gadering van Voormalig Vei-zet ingediend, te verwezenlijken en roept voor deze zeer belangrijke zaak de medewerking in van alle leden. De heer C. Mulder van de afdeling Velsen, welke afdeling nog wordt vertegenwoordigd door de heren C. Spoor en G. A. Clazing, brak een lans om zowel de Koninginnedag als de vijfde Mei als feestdag te handhaven en alleen op de avond van de vierde Mei de nationale dodenherdenking te houden. De heer Cx-esboi-n uit Heerlen, het nieuwe hoofdbestuurslid, deelde mede, dat de vijf de Mei de bevolking in Noord-Brabant en Limbux-g niets zegt. Men viert daar het bevrijdingsfeest in September. De afdeling Velsen heeft ook nog an- trerë voorstellen gedaan, die door het hoofdbestuur en dë afgevaardigden van de afdelingen op het congres worden onder steund. Deze voorstellen betreffen: a. onafgebroken de samenwerking met zusterorganisaties te willen blijven be- vorden; b. te willen bevoi-deien dat vooral de jeugd de grote historische waax*de van de bevrijdingsdag wordt bijgebracht; c. als middel daartoe de gehele pers wordt ingeschakeld; d. het doen uitschrijven van een prijs vraag voor: 1. het scheppen van een bevrijdingslied; 2. een scenario voor een verzetfilm; 3. het schrijven van een historische ro man voor de rijpei-e jeugd. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.10, post- abonnés f 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit tè zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. merk het niet meer, ik zie ze iedere dag", zei het meisje onverschillig, terwijl ze zich van Elsie afwendde en plotseling één en al belangstelling was voor een mannelijke koper, die een corsage wilde hebben voor de vrouw, die hem vergezelde. Elsie vei-mande zich en liep naar de balie van de receptie om te vragen naar het nummer van meneer Hilai-y's kamer. De vrouw van middelbare leeftijd, die haar hier te woord stond, was niet zo laat dunkend als het bloemenmeisje, maar stelde Elsie toch ook allerminst op haar gemak. Steeds meer kreeg ze het verlan gen om hard weg te lopen. „Wilt u even wachten, dan zal ik zijn kamer bellen", zei de receptioniste, ter wijl ze in de richting van een diepe stoel wees. Het antwoord scheen bevestigend te zijn en ze wenkte een jeugdige picolo. „Breng deze dame naar kamer 405, wil je". Het knechtje keek Elsie met openhar tige verwondering aan en begeleidde haar naar de lift. Om de een of andere reden vond Elsie zijn houding minder vernede rend dan die van de beide vrouwen, maar terwijl ze in de vex-gulde lift naar boven suisde, vroeg ze zich af, of Mark Hilary zou beseffen, wat hij een eenvoudig meis je aandeed met zijn verzoek om in zo'n omgeving te komen dinerenMet iets van opluchting hoorde ze zijn stem, nadat de piccolo geklopt had, antwoorden: „Ja, binnen". (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7