Negentig millioen gulden voor openbare werken Prof. Koningsberger critiseert ontwerp Hoger Onderwijswet Daarom worden jaar op jaar méér CABALLERO's gerookt Kort geding over „reclame-stunt" van textielhandelaar Wereldnieuws PANDA EN DE GROEI-STRALEN Toch ió het zo De bouwactiviteit in Maart Werkverruimingsobjecten die tegelijk blijvende werkgelegenheid scheppen Kind speelde met vuur, boerderij uitgebrand De radio geeft Woensdag In 1 dag retour „Onmondig verklaring van de Universitaire Senaat' Concurrenten waren het niet eens met zijn wijze van adverteren Nieuw plan der V.S. voor Arabische defensie Vakverenigingsactie in Tsjechoslowakije Draaien en niet draaien N. DINSDAG 23 JUNI 1953 Prof. dr. V. J. Koningsberger, rector magnificus der Rijksuniversiteit te Utrecht, heeft in het orgaan van het Utrechts Uni versiteitsfonds „Post Iuciindam Iuventu- tem" een beschouwing geschreven over het „ontwerp 1952 van een nieuwe hoger- onderwijswet", waarin hij een aantal criti- sche opmerkingen maakt. Hij legt echter uitdrukkelijk vast, dat hij zijn persoon lijke mening en niet die van de Senaat weergeeft. De schrijver zet in zijn artikel uiteen, dat in het nieuwe ontwerp in feite de senaat volledig aan de kant wordt gezet en van de leiding der universiteit uitge schakeld. Aldus wordt het streven der se naten naar gewaarborgde zeggenschap van de Leidse universiteit zelfs naar auto nomie vervangen_door een volledige on mondig verklaring van de senaat. Naar schrijvers mening had de leiding bepaal delijk bij de senaat moeten berusten, waartoe althans de kwistig gebezigde niets zeggende term „de senaat gehoord" overal zal moeten worden vervangen door „op voorstel van de senaat". Dan zou een bruikbare coördinatie verkregen kunnen worden door curatoren en senaat, ten aan zien van algemene universiteitsbelangen, onder eenhoofdig presidium te plaatsen. „Monster met 50 koppen" De instelling van een hoge academische raad noemt de schrijver „een monster met niet meer dan 50 koppen", dat voorbe stemd is een ruzie-college te worden. Be halve de rijksuniversiteiten en hogescho len moeten er ook alle bijzondere instellin gen van hoger onderwijs in vertegenwoor digd zijn. Deze raad zal echter uitsluitend adviezen moeten uitbrengen over zaken, de rijks-universiteiten en hogescholen be treffende en niet over de bijzondere instel lingen van hoger onderwijs, terwijl toch alle instellingen gelijkelijk stemrecht heb ben. Zo heeft dus het oordeel van Tilburg of Rotterdam evenveel gewicht als dat van Leiden, Utrecht of Amsterdam, waarbij het schrijver voorkomt, dat de mening der eerstgenoemden geen waarde heeft wan neer het bijvoorbeeld gaat om een nieuwe leerstoel in de faculteit der geneeskunde aan een der rijks-universiteiten. Heeft men zo oordeelt schrijver reeds in het bestuur van elke rijksuniversiteit afzon derlijk de senaat uitgeschakeld, de hoge academische raad ontneemt op zijn beurt de zeggenschap over eigen zaken aan de gezamenlijke rijksinstellingen van hoger onderwijs als zodanig. „Profs" en „profs" Prof. Koningsberger ontwikkelt verder bezwaren tegen het meerjarige rectoraat, dat naar zijn mening onverenigbaar is met het beheer van een groot instituut, zodat voortaan vrijwel alle leden der b-facultei- ten uitgesloten zullen worden van de lei ding der senaat. Hij ziet voorts niet in, „waarom hoogleraren, die voor hun zeven tigste jaar hun ambt neerleggen zich geen „prof' mogen blijven noemen en een bok ser, voetballer of wielrenner wel." Ofschoon de schrijver ook „verscholen koren" vindt op deze „door distels over woekerde legislatieve akker", acht hij het alles tezamen genomen volkomen begrij pelijk, dat men algemeen de verzuchting hoort, dat „in 's hemelsnaam de oude wet behouden moge blijven". De schrijver besluit met de volgende woorden: „Met enkele aanvullingen en wij zigingen is van het ontwerp iets oneindig veel beters te maken dan het thans biedt. Bij dit ontwerp, dat zijn oorsprong vond in de na-oorlogse drang tot verandering, heeft men zich te weinig afgevraagd of verandering ook verbetering betekende. Deze drang is na zes jaren tijd in breed op gezette commissoriale arbeid en een ambte lijke nabehandeling verzand, zodat bij het opstellen van het ontwerp-1952 eigenlijk niemand meer wist, waarom het in 1946 was begonnen." In Maart 1953 werden werken goedge keurd voor een totaalbedrag van 157,9 millioen. Hiervan had 77,4 millioen be trekking op de nieuw-, herbouw en uit breiding van woningen. Er kwamen 3774 woningen gereed. In dezelfde maand van de jaren 1945 tot en met 1952 werden respectievelijk geen, 58, 149, 2123, 3445, 3893, 5239 en 4330 wonin gen voltooid. Sedert de bevrijding zijn in totaal 259.454 nieuwe woningen opgele verd, waarvan in de eerste drie maanden van 1953 8480. Het aantal woningen in uitvoering op het eind van Maart 1953 bedroeg 60.358 stuks tegen 57.097 eind Februari 1953 en 43.479 eind Maart 1952. Begonnen werd in Maart 1953 met de bouw van 7119 woningen, tegen 6465 in Maart 1952. In de eerste drie maanden van 1953 werd begonnen aan 17.771 woningen, 21 woningen meer dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Tot 1 April 1953 zijn er in totaal 13.165 duplexwoningen gebouwd. Hierin zijn de particuliere duplex-woningen begrepen. Op 1 Mei 1953 waren in voorbereiding 1590 woningen, die volgens een der erken de systemen zullen worden gebouwd. Op genoemde datum waren er op de bouw- plaast in uitvoering 10.649. In totaal zijn reeds 37.483 montagewoningen gereed ge komen, waarvan in 1947 142, in 1948 1682, in 1949 5627, in 1950 8166, in 1951 11.130 en in 1952 9039. In de maand April 1953 werden 581 montagewoningen voltooid. In de eerste vier maanden van 1953 kwamen 1707 systeemwoningen gereed. De prijs, waarvoor gegund werd, bedroeg in het eerste kwartaal van 1953 gemiddeld 9.540 per woning. In het vierde kwartaal van 1952 bedroeg deze prijs 9.560. ADVERTENTIE Maandagmiddag heeft een felle brand een grote boerderij aan de Oude Singel onder Jubbega verwoest. Toen de brand weercorpsen van Heerenveen en Gorredijk arriveerden, had het vuur zijn vernielend werk reeds verricht en stonden nog slechts geblakerde muurstukken overeind. Een klein gedeelte van de inboedel heeft men weten te redden. De brand is ontstaan door dat een vierjarig zoontje van de be woners der boerderij een brandende luci fer had weggeworpen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.20 Nationale Velddag Leger des Heils. 11.30 Platen. 11.45 Platen. 12.00 Alt, hobo en piano. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Bedrijfs- dienst. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Metro- pole-orkest. 14.00 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Militaire uitzending of platen. 18.00 Instrumentaal ensemble. 13.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Pla ten. 20.00 Radiokrant. 20.30 Avondstilte in de Oude Kerk te Amsterdam. 21.30 Strijkkwar tet. 22.00 Speurtocht door Zuid-Afrika. 22.10 Hammondorgel. 22.30 Platen. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel. 12.15 Ge varieerde muziek. 12.30 Land- en tuinbouw - mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 1'2.38 Gevarieerde muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 De weg omhoog, causerie. 14.15 Omroeporkest. 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Vierhandig pianospel. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gitaar spel (met toelichting). 17.50 Regeringsuit zending: Onze Grondwet in internationaal verband. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Pla ten. 19.15 Het volle pond, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentair. 20.15 Cabaret. 20.45 Geva rieerde muziek. 21.10 Sport. 21.15 Ruther- ford en zoon, hoorspel. 22.15 Pianorecital. 22.45 Chlorophyl, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Symphonie-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.45 Zang. 15.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Pianorecital. 18.15 Causerie. 13.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volksmuziek. 20.00 Hoorspel. 21.15 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Cello en piano. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vrijbuiters Radio dagboek. (Op 224 en 49 m.). De Nederlandse regering staat op het standpunt, dat bij het sociaal-economisch beleid de bevordering van de activiteit in het bedrijfsleven primair moet worden ge steld, aldus de Memorie van Antwoord op het voorlopige verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp werkgelegenheidspolitïek. Ter bestrijding van de werkloosheid op korte termijn waren ook andere maatrege len noodzakelijk, met name ter bevorde ring van de uitvoering van een aantal openbare werken. Er zal 90 millioen voor beschikbaar zijn. Bij de keuze van de werken, waarvan de uitvoering ten behoeve van de verruiming der werkgelegenheid bevorderd dient te worden, wordt doelbewust de voorkeur ge geven aan objecten, die tegelijkertijd een bijdrage zouden kunnen leveren tot ver betering van de blijvende werkgelegenheid. Een aantal werken is afgevallen, omdat zij lagen in de rampgebieden en uitvoering hetzij technisch niet meer mogelijk, hetzij wegens wijziging in de behoefte aan werk gelegenheid niet meer nodig was. Ook bui ten de rampgebieden vindt de uitvoering van enige werken niet plaats. Dit betreft alleen enkele werken van de Rijkswater staat, die nog niet aanbesteed en/of gegund waren. Geen enkel werk wordt in D.U.W.- verband uitgevoerd. De oorspronkelijke begrotingspost be droeg 40 millioen, thans wordt 50 millioen suppletoir aangevraagd, zodat in totaal 90 millioen beschikbaar zal zijn. Intussen heeft de regering evenwel besloten van dit totaal bedrag voorshands 20 millioen te blokkeren, teneinde mede hierdoor een ge deeltelijke compensatie te verkrijgen van het inflatoire effect der uitgaven, verband houdende met de watersnood. Het is de bedoeling dit bedrag van 20 millioen niet te besteden, tenzij de ontwikkeling der werkloosheid in het najaar onverhoopt der mate ongunstig mocht worden, dat het na bedoelde blokkering resterende bedrag van 70 millioen waarvan dus thans blijkens de hierbij gaande specificatie ongeveer 50 millioen is besteed voor het jaar 1953 beslist ontoereikend zou blijken te zijn. Met behulp van dit bedrag worden werken van het rijk en de lagere organen tot uit voering gebracht. Om een aantal openbare werken tot een totaal bedrag van meer dan 75 millioen te beginnen, is het dus niet noodzakelijk om over een zelfde bedrag aan rijksgelden te beschikken. Eerste pluimvee-expositie na zeven jaar De pluimveevereniging „De Eendracht" te Heemstede is reeds thans begonnen met voorbereidingen te treffen voer de eerste zelfstandige tentoonstelling, welke sinds ze ven jaar in deze gemeente gehouden is. Naar wij vernemen bestaat hiervoor onder de le den een grote belangstelling Als keurmeesters zijn aangewezen de heren Dekker uit Zaandam en Van den Broek uit Amsterdam voor konijnen; de heer Dol uit Lisse voor krielhoenders; voor grote hoen ders en sierduiven de heer Van Gink uit Heemstede en voor postduiven de heer Heerschop. De tentoonstelling wordt Zaterdag 28 en Zondag 29 November in het R.-K. Vereni gingsgebouw aan de Herenweg te Heem stede gehouden en zal Vrijdagavond 27 November officieel worden geopend. Tot hoever mogen winkeliers, groothan dels en fabrikanten gaan in de verheerlij king van hun producten bij het adverteren in de dagbladen? Moet alles wat zij in de advertentie plaatsen waar zijn? Of mogen zij overdrijven? Dit was een probleem, dat gisteren de president van de Amsterdamse rechtbank voorgelegd werd in de zaak tegen een ad verteerder, die door drie Nederlandse con- fectie-fabrieken en vier détailhandelaren in confectie in kort geding gedagvaard was. „Het is heus niet zo, dat al die film sterren in Hollywood inderdaad XX-zeep gebruiken", betoogde verdachte's raads man. „In een advertentie behoeft voor zo ver het de verheerlijking van eigen waar aangaat, geen objectiviteit in acht te wor den genomen. Het publiek neemt die ad vertenties altijd met een korreltje zout". De gedaagde was een Amsterdams za kenman, die Vrijdag in een grote adver tentie het Amsterdamse publiek had opge roepen gebruik te maken van een „sensa tioneel, overweldigend" buitenkansje: „De grootste confectiefabriek in Neder land, de firma K. verkoopt wegens over productie haar gehele voorraad recht streeks aan het publiek. Dit is de grootste verkoop die ooit in Amsterdam heeft plaatsgevonden. U zult sprakeloos zijn" enz. enz. Daarna volgden een aantal prijzen: kam- garen costuum voor f 28, regenjassen voor f 18, sportcolberts voor f 18 en zo meer. De raadsman der eisende partij mr. B. L. Bur- j winkel deelde de president mede, dat de gedaagde reeds eerder dezelfde „stunts op touw had gezet in Zwolle, Beverwijk, Utrecht en Den Haag. Hij memoreerde hoe in de z.g. „na-Korea periode" soort gelijke stunts de textielwereld op de rand van de afgrond hebben gebracht en zeide, dat de gedaagde thans bezig is, opnieuw onrust onder het publiek te verwekken. Volgens de raadsman kocht gedaagde overal voorraden van failliete textielzaken op en was hij geen fabrikant. Daarom be- critiseerde hij de advertentie, waarin im mers staat, dat „de grootste confectie fabriek in Nederland" direct aan het pu bliek gaat verkopen. Voorts had gedaagde volgens deze raadsman geen vergunning voor een uitverkoop of een opruiming. De advocaat kwam tot de conclusie, dat gedaagde onrechtmatige daad kan worden verweten, dan wel oneerlijke concurrentie en hij vroeg de president hem te verbie den, met deze verkoop voort te gaan. Bo vendien vroeg hij hem de verplichting op te leggen met een tweede advertentie de eerste te rectificeren. De raadsman van de gedaagde betoogde dat zijn cliënt wel degelijk fabrikant is, aangezien hij de costuums op loonconfec- tieateliers laat vervaardigen. Hij meende te weten, dat een of twee der eisers zelf in de na-Korea periode ook „stunts" op touw hebben gezet. „Het is ieders goede recht om te trachten zijn verkoop uit te breiden". De president zal Donderdag of Vrijdag uitspraak doen. WASHINGTON. (AFP). Uit goede bron is vernomen, dat de V. S. hebben besloten de Arabische landen afzonderlijke overeen komsten aan te bieden voor verschaffing van oorlogsmateriaal om de verdediging van het Midden-Oosten tegen het commu nisme te versterken. In Washington gelooft men, dat de Ara bische landen naar men meent te weten Egypte, Israël, Irak, Syrië, Libanon en Jordanië zullen moeten beloven de Westelijke mogendheden te steunen en Amerikaanse militaire missies toe te laten om de nationale legers te oefenen in het gebruik van de te ontvangen wapens. Het slagen van dit plan, dat niet zou zijn bedoeld ter vervanging van een verdedi gingsverdrag voor het Midden-Oosten, zou voor een groot deel afhangen van het Amerikaanse Congres, dat credieten tot een totaalbedrag van ongeveer 100 millioen dollar zal moeten goedkeuren. WENEN (Reuter) Het uitvoerend comité van de Tsjechoslowaakse vakver enigingen zal 4000 van zijn beste leden naar de mijnen sturen om de productie op te voeren, aldus meldt de „Rudo Pravo", het vooraanstaande - communistische blad in Ts j echoslowakij e. Het blad schrijft in zijn editie van 19 Juni, dat het niet volbrengen van het eco nomische plan voor de mijnen de gehele economie van het land bedreigt. Het noemt dit een schande voor de vakverenigingen. De „Rudo Pravo" meldt verder, dat alle arbeiders, die tijdens de jongste geldher- vorming in Tsjechoslowakije in strijd met de arbeidsdiscipline hebben gehandeld, uit de vakverenigingen zullen worden ver wijderd. 15. In vertwijfeling hief Jolliepop zijn armen ten hemel en, door de lengte van die armen, was het een imponerend wan hoopsgebaar. „Dit gaat te ver!", hijgde hij, „het is een schande! Ik eis een ogenblik kelijk herstel van mijn normale lichaams verhoudingen! Uw verderfelijke instru ment„Rustig, rustig!", suste profes sor Kalker, „ik heb uw andere arm even eens verlengd om een symmetrisch effect te verkrijgenthans zal ik beide met behulp van de straler doen inkrimpen. Heb dus nog even geduld." In doffe berusting liet Jolliepop zich opnieuw bestralen, zich ang stig afvragend, wat thans het resultaat zou zijn. Doch ditmaal ging alles goed: zijn armen begonnen te tintelen en.... daar trokken zij zich in de mouwen terug als slakken in hun huisjes. „Hersteld!" jubel- de hij, in zijn vreugde alle voorafgaande grieven vergetend, „hoe genotvol om ein delijk weer eens de armen te kunnen hef fen zonder beide wanden van het vertrek te raken of tegen het plafond te stoten!" „Houdt ze dan zo!", riep plotseling een bar se stem, „en jullie twee, steek ook je handen maar eens omhoog!" En verschrikt staarden allen naar de gemaskerde gedaan te, die plotseling door de gordijnen te voor schijn kwam en dreigend een revolver op hen richtte. Vermist. Het merendeel van de 250 vis sers, die door een storm in de Golf van Bengalen voor de kust van Madras on geveer een week geleden werden ver rast, is thans gered. 20 tot 30 vissers worden naar schatting nog vermist. De Indische torpedobootjager „Rana" zet met drie vliegtuigen de opsporing voort. Bewapening. Volgens een door het in vloedrijke blad „Asahi" georganiseerd opinie-onderzoek zijn 57 procent van het Japanse volk voorstander van her bewapening. Het merendeel van de ondervraagden verklaarde echter, dat een nieuwe Japanse weermacht alleen voor verdediging mag worden gebruikt. In vergelijking met een onderzoek, dat werd ingesteld kort nadat Japan zijn onafhankelijkheid had verkregen, wens ten nu tweemaal zoveel personen de terugtrekking der Amerikaanse troe pen, aldus „Asahi". Vervanging. De Estlandse minister van Binnenlandse Zaken, Valentin Moska- lenko, is uit zijn functie ontheven en vervangen door Mikhail Koezmitsj Krassman, aldus blijkt uit een te Stock holm ontvangen krant uit Tallinn. Krassman is een tot nu toe onbekende figuur in het openbare leven in Estland. Aanslag. Maandag zijn twee schoten afge vuurd op prins Slimane, een neef van de Bey van Tunis. Prins Slimane bleef ongedeerd. Hij werd aangevallen, ter wijl hij in de buurt van zijn woning wandelde. De aanvallers vluchtten in een auto. De vader van de prins en zijn gezin zijn bekend om hun pro-Franse gezindheid. Bibliotheken. Luidens een bericht in de New York Times zijn enkele honderden boeken van 40 verschillende auteurs uit de Amerikaanse bibliotheken in het buitenland verwijderd, in opdracht van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. In Tokio, aldus het blad, zijn vele boeken verbrand of tot pulp verwerkt. Over het algemeen zijn „on gewenste" boeken opgeborgen in af wachting van verdere aanwijzingen van Washington. Complot. Uit niet-officiële bron wordt vernomen, dat meer dan honderd per sonen zijn aangehouden in Bolivia na de ontdekking van een samenzwering tegen de nieuwe regering, in het Oosten van het land. Einde. Werklieden zijn Maandag in Lon den begonnen met het weghalen van de versieringen, die ter gelegenheid van de kroningsplechtigheden waren aange bracht. Sommige spectaculaire versie ringen, bij Westminster Abbey en in de Mali, zullen nog blijven hangen voor de duizenden toeristen die de hoofdstad bezoeken. Demonstratie. Ongeveer tweehonderd personen, onder leiding van de socia listische afgevaardigde Robert Verdier, hebben Maandagavond voor de Sovjet- ambassade te Parijs gedemonstreerd tegen de „Sovjet-Russische onderdruk kingsmaatregelen in Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije". De ambassade liet geen delegatie van de betogers toe. Sommige demonstranten begonnen te roepen „Stalinistische moordenaars", maar zij werden door de politie ge dwongen door te lopen. Plagen. Zuid-China is in de tweede helft van Mei door de ergste-overstromingen sedert twintig jaar getroffen, waardoor 40.000 hectaren land werden overspoeld en 84 personen om het leven kwamen, aldus blijkt uit berichten in het te Hongkong ontvangen Pekingse „Volks dagblad". 42 van de 72 districten in Hoenan, een gebied met rijke rijstvel den, werden overstroomd. Meer dan 900 dijken bezweken. China is dit jaar reeds getroffen door grote droogte, zware stormen, bosbranden en sprinkhanen plagen, waardoor ernstige schade werd toegebracht aan de oogst en hongers nood werd veroorzaakt. ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON 1 pers. 12.50. 2 pers. f 15.— HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 Tel. 11485 - Haarlem SEDERT de laatste eeuwen zijn er voor de wenteling der aarde vele proeven genomen en nog meer bewijzen aan gevoerd, maar al dit, voor het oog zo over tuigende bewijsmateriaal, blijkt in streng wetenschappelijke zin geen enkel bewijs te leveren. Immers zoals de natuurkun dige Ernst Machter opmerkte als het vaststaat dat een lichaam werkelijk draait, dan moeten we ook weten ten opzichte waarvan het draait. Dat punt, van waaruit we onze beschouwingen richten, zou een absoluut onbewegelijk iets moeten zijn. Maar dat „iets" kennen we in het gehele heelal niet. Geen ster, geen sterrenstelsel, geen melkwegstelsel staat stil, alles be weegt. Daardoor is iedere beweging be trekkelijk en bestaat er voor zover thans bekend geen enkele abso- lute beweging. Dat kon Ein stein aantonen. Enkele dagen geleden schre ven we, dat de zon niet meer op dezelfde plaats staat waar wij haar zien, omdat dit he mellichaam in de tijd die de stralen nodig hadden om de weg van de zon naar de aarde af te leggen, inmiddels een eindje was voortgekuierd langs het firmament. „Mis!" antwoord den enkele lezers hierop „de zon staat nog wel op dezelfde vlaats, maar de waar nemer staat door de draaiing van de aarde ergens anders!" Dit lijkt een onoverbrug bare tegenstelling (en dat was zij in de middeleeuwen ook), maar in werkelijkheid hebben we allen gelijk. We kunnen, wanneer het ons behaagt, een waarnemer op de zon plaatsen en' van daaruit de aarde beschouwen, maar naar verkiezing mogen we eveneens de aarde als vast baken nemen en van daaruit de bewegingen van andere hemellichamen be kijken. Het nieuwe beginsel, dat Einstein heeft ingevoerd, verklaart deze bewegin gen echter als locale beweging en niet als universele. Wil men het locale stelsel van Copernicus kiezen, waarbij de aarde om de zon draait? Accoord! „Maar", zegt Einstein, „dit vloeit alleen maar voort uit het feit dat het ge makkelijker is; maar daarmee blijft de uit- spraak „de aarde draait" even voorbarig als de bewering „zij draait niet". De vraag of de aarde al of niet draait, is uit wetenschappelijk oogpunt uitsluitend een kwestie van bevoorrechting. Draait de aarde? Ja, als het u behaagt. Draait zij niet? Neen, als het u mishaagt. We weten, dat een beschaafd mens in de 20ste eeuw beduusd kijkt, wanneer hem wordt voorgehouden dat het draaien van de aarde weer op losse schroeven wordt gezet en dat Copernicus misschien toch niet helemaal gelijk had. U kunt gerust zijn: de aarde draait ten opzichte van de gezamenlijke massa van het heelal. Maar het is óók waar, dat het heelal draait om een vaste aarde. Einstein heeft ons laten zien, dat we zeer v soepel in onze opvattingen moeten zijn en niet aanstonds in het geweer moeten komen wanneer iemand tegen onze veronderstelling in méér dan een veronderstelling is 't im mers nietverkiest de aarde ten opzichte van het draaiende heelal te laten stilstaan. Bij verreweg de meeste astronomische ver schijnselen geraken we in onoplosbare moeilijkheden, wanneer we de aarde als een vast punt zouden beschouwen, zodat het welhaast vanzelf spreekt dat we in dergelijke gevallen de voorkeur geven aan het systeem van Copernicus. Bi.} het be spreken van de vraag hoe hoog de zon aan de hemel staat, doen dergelijke moeilijk heden zich niet voor, zodat een ieder in 'dat geval gerechtigd is de aarde als een vast punt te beschouwen, gelijk de mens in overeenstemming met de moderne weten schappelijke opvattingen reeds vele duizenden jaren gewend is te doen. Vele lezers zullen mét Galileï hierop antwoorden: „Eppur si muove" (en tóch beweegt zij), waartegen we dan alleen nog opmerken, dat tegenwoordig algemeen wordt aangenomen dat Galileï deze woor den nooit gesproken heeft. Daarover morgen. H. PéTILLON (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2