Loodgieters en fitters vieren Donderdag hun gouden jubileum Prijzen particuliere tuinwedstrijd in Heemstede uitgereikt Athletiekkampioen schappen van Noordholland zonder verrassingen Kort en bondig Wijkcomité Haarlem-Oost Na bromfiets-scooter hogedrukpan Aanvraagformulier Onderdak gevraagd voor Puttershoekse kinderen Zandvoort Bloemendaal DINSDAG 23 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Oriënterende bespreking op het Stadhuis J. J. van Maanen gehuldigd AVONDSTILTE Mutaties bij Doopsgezinde gemeente van Haarlem Inbraak in kapperszaak buit: vijfhonderd gulden Nieuwe uitvinding van Haarlemmer Zes voordrachten voor onderwijzersbenoemingen FEDERMANN OPTIEK Aanbesteding Postduivensport Reddingboot in reperatie Feestelijke bijeenkomst na het verkeersexamen Ouden van dagen bezochten Volendam Groep aandeelhouders zag toestand te donker in Jeugd gaat werken voor Europese vluchtelingen Burgerlijke Stand van Haarlem In 1903 voelden verscheidene Haarlemse loodgieters de behoefte een vereniging op te richten en op 25 Juni van dat jaar kwamen de heren J. J. Bonarius, A. Blok dijk, P. H. Brakel, J. Clausing, N. Giebels, A. J. van Gijn, K. Hoesbcrgcn, H. Koning, W. C. Lasschuit, G. Londen, W. Nieuwjaar, P. de Ruig, B. A. Smits, K. van der Vorst en J. Veen bijeen. Een jaar later werd besloten een afdeling te vormen van de Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons in Nederland. De êrganisatie bestaat Donderdag 25 Juni vijftig jaar. Het gouden jubileum zal gevierd worden met een receptie, een maaltijd en een feestelijke bijeenkomst." De heer "W. Nieuwjaar was de eerste voorzitter van het bestuur: de heer H. Ko ning trad als secretaris op en de heer K. Hoesbergen penningmeester. Een blik in de historie der afdeling geeft een beeld hoe er een halve eeuw geleden gewerkt werd. Werktijden van twaalf tot veertien uur per dag waren geen zeldzaamheid. Col lectieve arbeidsovereenkomsten met de werknemers waren er niet; die ontston den later en de vaststelling geschiedde meestal plaatselijk. Staking en strijd gin gen het afsluiten vooraf. In de loop der jaren is er een betere verhouding ontstaan tussen werkgever en werknemer. In een gesprek met de heer M. A. van Zurk, secretaris der jubilerende afdeling, deelde deze mee, dat er dank zij de organi satie veel tot stand is gekomen. In de loop der tijden is het loodgietersvak een tech nisch ambacht geworden. Vroeger moest het jongmaatje het vak afkijken van de ouderen: tegenwoordig gaat dat niet meer, want de jongeman bezoekt de ambachts school en volgt cursussen om kennis te verwerven. Dat is noodzakelijk om zich in de toekomst te kunnen handhaven en om de ingewikkelde apparaten en toestel len te kunnen aansluiten. Door de landelijke organisatie is de patroon veel zorg ontnomen bij het afslui ten van overeenkomsten met werknemers. Toch heeft hij in zijn bedrijf met vele moeilijkheden te maken. De heer Van Zurk herinnerde er aan, dat de onkosten in het bedrijf ontzettend gestegen zijn. De sociale lasten wilde hij buiten beschou wing laten, want de verbetering van de sociale positie heeft er toe bijgedragen, dat de toestand in het loodgietersvak gun stig te noemen is. „De administratieve lasten breken vooral de oudere patroons de nek", merkte de secretaris op. Het is tegenwoordig voor een patroon met werk nemers niet meer mogelijk zelf zijn ad ministratie te voeren. Een boekhouder en een accountant moeten hem ter zijde staan. Wanneer een patroon zich niet kan hand haven dan komt het omdat hij het admi nistratieve gedeelte heeft onderschat. De heer Van Zurk deelde mee, dat de vereniging in de loop der jaren grote acti viteit aan de dag heeft gelegd in samen werking met de R.K. werkgeversorganisa tie, die kort geleden haar zilveren jubil- leum heeft gevierd en de werknemers organisaties. Het bestuur van de jubile rende vereniging heeft nauw contact met het Gemeentelijk Energie Bedrijf en met het Waterbedrijf en is vertegenwoordigd in de Haarlemse Middenstandsvereniging en in de Schadecommissie voor het bouw bedrijf. De afdeling Haarlem van de Bond van Loodgieters en Fitterspatroons telt op het ogenblik honderd leden. De heer G. Re- kqyrt is reeds meer dan. twin tig jaar voor zitter; zijn voorganger was de heer B. W. Lasschuit, die ook zitting heeft gehad in het hoofdbestuur van de bond. Als secre taris treedt op de heer M. A. van Znrk, die tevens lid van het hoofdbestuur en Naar wij vernemen heeft gisteravond op het stadhuis een oriënterende bespreking plaats gehad over de oprichting van een wijkcomité in Haarlem-Oost. Een dertiental vertegenwoordigers van verschillende overtuigingen en bevolkings groepen waren tot die bespreking, die door de 'burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, werd gepresideerd, uitgenodigd. Tijdens de discussie bleek, dat de aan wezigen unaniem van oordeel waren, dat er aan een wijkcomité in Oost behoefte be staat en dat er dus zeker reden tot op richting van zulk een lichaam is. Daarom werden drie personen gekozen, die van advies zullen dienen over de sa menstelling van een op te richten comité. De heer J- J. van Maanen, werkzaam bij het telefoondistrict Haarlem, die vandaag veertig jaar bij de P. T. T. is, is bevorderd van technisch ambtenaar eerste klasse tot technisch hoofdambtenaar. Dit werd hem vanmorgen meegedeeld tijdens een huldiging door ir. J. M. de Vos, directeur van het tele foondistrict, die de verdiensten van de jubi laris in herinnering bracht. Spreker overhan digde een oorkonde voor veertig jaar trouwe dienst en een geschenk in enveloppe. De heer J. P. Posthumus, technisch hoofd ambtenaar in buitengewone dienst, dankte voor de prettige samenwerking en de heer N. P. van Rossem, opzichter eerste klasse, voerde het woord namens het personeel; laatstgenoemde overhandigde een fototoestel en bloemen. Nadat nog enkele gasten gelukwensen had den aangeboden dankte de heer Van Maanen voor de hem gebrachte hulde. voorzitter van het gewest Noordholland is. Twee punten uit de geschiedenis van de jubilerende afdeling willen wij nog memoreren. Zij heeft een belangrijk aan deel gehad in de tentoonstelling El-Ga-Wa (Electriciteit, Gas en Water) in 1926 in het Concertgebouw gehouden. Verder hebben de Haarlemse loodgieters er toe bijgedragen, dat hun collega's in Nijmegen en Venray kort na de bevrijding in het bezit werden gesteld van materiaal, waar door dezen in staat waren hun werk voort te zetten. Bij het zilveren jubileum van de afdeling Haarlem van de R.K. organi satie hebben de Nijmegenaren hun dank betuigd door het aanbieden van een her inneringsbord. ADVERTENTIE GROTE KERK (Gr. Markt) Woensdag avond 24 Jur.i van 8-8.30. Voorganger Ds. JOH. BRONSGEEST Toespraak: „Iets Nieuws". Orgel: Egbert Vos. Tot leden van de kerkeraad van de Doops gezinde gemeente te Haarlem zijn gekozen Mevrouw A. M. L. F. Hoog-Warnaars en de heren Mr. F. v. d. Goot en mr. C. E. Muller. Beide heren maakten reeds eerder deel uit van dit college. Tot diakones benoemde de grote kerkeraad mevrouw A. Hoekema-van der Zwaag. Aan de koster-administrateur en de kosteres, de heer en mevrouw Rentjes- Bakema, werd op hun verzoek met ingang van 1 September eervol emeritaat verleend onder dankzegging voor de door hen bij kans 25 jaar verleende diensten en met toe kenning van pensioen. Besloten werd geen nieuwe functionaris meer aan te stellen, maar de volledige administratie te doen voeren door de heer F. M. Andriessen, voorzover het fi nancieel gedeelte betreft en mejuffrouw J. C. van Hemert voor het bijhouden van de ledenlijst etc. aan te stellen. De heer Th. Zeil maker en zijn echtgenote, mevrouw S. Zeil- maker-Jansen, zullen de overige huishou delijke zaken verrichten en de zorg voor het kerkgebouw hebben, waartoe zij zullen worden bijgestaan door de heer J. Dijker. Tot redactie- en administratie-commissie voor het volledig eigen maandblad als in legvel van het Algemeen Doopsgezind Week blad. werden benoemd de heren ds. C. P. Hoekema en E. Lefebre. Hoewel er een voortdurende stijging is van de jaarlijkse bijdrage, wordt toch het over grote deel van de gemeentelijke uitgaven gedekt door opbrengsten van kapitaal. Voor het steunfonds ontving de gemeente een le gaat groot vijfhonderd gulden. Gisteravond is er in de kapperszaak van de heer C. B. B. in de Grote Houtstraat in gebroken toen de bewoners afwezig waren. Men heeft zich waarschijnlijk met behulp van een valse sleutel toegang verschaft tot de winkel. Uit de cassa wordt een bedrag van vijfhonderd gulden vermist. De Haarlemse technicus-uitvinder de heer L. D. Walraven, uit de Tamarinde straat in Haarlem-Noord, die enkele maanden geleden reeds van zich heeft doen spreken, toen hij een bromfiets scooter op de markt bracht, heeft nu de laatste hand gelegd aan een uitvinding, waardoor de huisvrouw met een enkele handgreep van elke pan een hogedrukpan kan maken. De heer Walraven heeft na melijk een klemband uitgedacht, die om de pan geschroefd kan worden, zonder dat deze beschadigd wordt. Aan de band wordt een hogedrukdeksel bevestigd, dat met een schroefdraad hermetisch op de pan wordt gedrukt. In het deksel zit een veiligheidsklep en ongelukken zijn volgens de uitvinder - en diens vrouw, die de pan regelmatig ge bruikt - uitgesloten. De heer Walraven heeft octrooi aangevraagd op zijn pan en hij hoopt, dat de verkoop van deze appa raten iets vlotter zal gaan dan die van de scooter, want daarbij stuitte hij op allerlei ambtelijke verordeningen. De agenda van de morgen te houden vergadering van de Haarlemse raad is aan gevuld met de voordrachten ter benoeming van zes leerkrachten, drie aan de Jan Gijzenschool, twee aan de Linnaeusschool en een aan de P. H. van der Leijschool. De voordrachten luiden voor de Jan Gijzenschool: mevrouw G. J. H. Platt uit Den Helder; mejuffrouw P. H. Roosen uit Haarlem; mejuffrouw E. A. Overhoff uit Schoorl (eerste voordracht); mejuffrouw P. H. Roosen uit Haarlem; mevrouw G. J. H. Platt uit Den Helder; mejuffrouw E. A. Overhoff uit Schoorl (tweede voordracht); C. N. Langeveld uit Midden-Beemster; S. P. van Bodegraven uit Boekelo; Th. R. Vel- lenga uit Velp (derde voordracht). Voor de Linnaeusschool: mejuffrouw T. W. M. Ruyter uit Haarlem; mejuffrouw E. A. Overhoff uit Schoorl; mejuffrouw A. J. van Leeuwen uit Maartensdijk (eerste voordracht); mejuffrouw E. A. Overhoff uit Schoorl; mejuffrouw T. W. M. Ruyter uit Haarlem en mejuffrouw A. J. van Leeuwen uit Maartensdijk (tweede voor dracht). Voor de P. H. van der Leijschool: S. P. van Bodegraven uit Boekelo; C. N. van Langeveld uit Midden-Beemster; mejuf frouw R. E. B. van Keulen uit Haarlem. ADVERTENTIE Voor een GOEDE BRIL naar een GOEDE OPTICIEN Sinds 1850 Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246b OOK VOOR EEN GOEDE ZONNEBRIL Maandagavond waren in het Verversings huis van het wandelbos „Groenendaal" vrij wel alle deelnemers bijeen aan de particu liere tuinwedstrijd, welke tijdens de Flora 1953 door de V.V.V. te Heemstede was ge organiseerd, in samenwerking met het ge meentebestuur en de afdeling Heemstede van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Het moment was name lijk aangebroken, waarop het bestuur de ver schillende bekroningen bekend zou maken. De heer E. Lefebvre, voorzitter van de V.V.V. te Heemstede, verheugd zich in de eerste plaats over de door het gemeente bestuur betoond belangstelling en medewer king, waarvan hedenavond door de aanwe zigheid van wethouder H. Disselkoen opnieuw werd blijk gegeven. Daarnaast was hij even eens vol lof over de wijze, waarop de 71 deel nemers aan deze wedstrijd hun diverse tui nen hebben verzorgd, zodat zij niét alleen zichzelf, doch ook talloze vreemdelingen veel vreugde en genot verschaften. Verder betrok spreker in zijn dankwoorden de heren I. Adriaanse, G. Bleeker en A- J. Braam, die zo vriendelijk zijn geweest als jury te willen fungeren, waardoor zij een vrij omvangrijke taak moesten verrichten. Een opdracht, waar aan overigens tot aller tevredenheid werd voldaan. Als souvenir overhandigde de heer Lefebvre ieder jurylid een fraai wandbord en een Flora-lepeltje. Vervolgens verklaarde wethouder H. Dis selkoen zich in dit gezelschap bijzonder op zijn gemak te gevoelen, cmdat hij mocht vertoeven te midden van hen, die duidelijk blijk gaven de natuur lief te hebben. Wat de V.V.V. betrof, had spreker wel eens eigen aardige opmerkingen aar. haar adres moeten beluisteren, doch zonder zich in deze nete lige kwestie te willen mengen meende hij toch te mogen constateren, dat haar taak in deze tijd zeker niet eenvoudig is. Zo werd het door de huidige woningnood onder meer volmaakt overbodig propaganda te voeren, zodat de bekende slogan „Vestigt U te Heem stede", voorlopig tot de verleden tijd moet behoren. In ieder geval verzekerde de wet houder, dat het gemeentebestuur de V.V.V. toch bijzonder erkentelijk is voor de manier, waarop zij deze wedstrijd hèeft georganiseerd, hetgeen er niet weinig toe mocht bijdragen, dat Heemstede tijdens de Flora een waardige en fleurige gastvrouw is geweest. Hierna maakte de heer Lefebvre de uitslag van de wedstrijd bekend, waarvan wij met bet oog op de plaatsruimte, telkens slechts de eerste drie prijswinnaars kunnen ver melden. Kleine tuinen, verzorgd door hoveniers: 1. J. Beliën, Leidsevaartweg, 28 pnt. 2. J- M. .strijbis, Leidsevaartweg, 24'/» pnt. 3. H. J. Crolla, Wagnerkade, 24 pnt. Grote tuinen, verzorgd door hoveniers: 1. B. D. Ochse, Groenendaalkade, 28 pnt. 2. A. J. W. van Sambeek, Casper Fagellaan, 26 pnt. 3. B. Vehmeyer, Casper Fagellaan, 24 pnt._ Kleine tuinen, zelf verzorgd: 1. W. J. Dek ker, Wagnerkade, 24 pnt. 2. W. Davelaar, Rijnstraat, 23 pnt. 3. N. Vos, Molenlaan, 21 pnt. Grote tuinen, zelf verzorgd: 1. J. Uitendaal, De wedstrijden om de Noordhollandse athletiektitels voor heren, die Zaterdag en Zondag op de D.E.M.-sintelbaan in Beverwijk werden verwerkt, hebben over het algemeen geen grote verrassingen opgeleverd. De belangrijkste resultaten van de Zaterdagmiddag waren de overwinning van Van Poorten (AV '23) op de 100 meter in 11 seconden en de zege van Rem (Lycurgus) op de 1500 meter in de goede tijd van 4 minuten 6.7 seconde. Jansen van „Haarlem" werd kampioen op de 1500 meter Junioren in 4 minuten 22.1 seconde, hetgeen echter na de goede resultaten van deze loper in de afgelopen weken wel in de lijn der verwachtingen lag. Van Egmond (D.E.M.) toonde met zijn overwinning bij het hinkstapspringen zijn oude vorm. Zondag werden de wedstrijden voortge zet onder zelfs voor athletiek wel iets te hoge temperatuur, hetgeen op sommige nummers duidelijk tot uiting kwam, zoals bijvoorbeeld bij het polsstokhoogspringen, waar de Haarlemmer Swart moeizaam de 3/iO meter wist te bereiken, hetgeen vol doende voor de titel was. De beide overige springnummers, vèr- en hoogspringen, waren voor Visser (AAC) met respectievelijk 6.72 meter en 1.77 me ter. Zijn clubgenoot v. d. Heyden won het speerwerpen met 55.01 meter. Hier bezette G. Postma van Suomi de tweede plaats met 51.55 meter en Koeten eveneens van Suo mi de derde plaats met 43.35 meter. Bij het discuswerpen deed laatstgenoem de het nog beter door met 37.35 meter de tweede plaats op te eisen, waarmede hij juist Kluft (Haarlem) naar de derde plaats Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van .e abonneren op HdCirlemS DdgbldCl OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.10 per kwartaal// 0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zy. die zich met ingang van 1 Juli 1953 per'kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Juni 1953 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet .voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen terugwees. Kluft gooide 37.05 meter. Dit nummer werd gewonnen door Ruiter (AAC) met 40.27 meter. Kluft nam echter revanche bij het kogel stoten, toen hij met 13.26 meter een royale overwinning behaalde. Loopnummers Bij de loopnummers zagen we Zondag middag een mooie 200-meter race van de Zwitserse 400 meter kampioen Steger, die voor AV '23 uitkomt. De Zwitser won in 22.7 seconde. De 400 meter leverde de enige verrassing van de middag. De bekende hordenloper Van der Hoeven (Lycurgus) won dit nummer in 51.6 seconde voor Schmidt (AV '23) die 51.7 seconde noteer de. ue öuu meter was weer voor een AAC'er. Kist won in 1 minuut 58.7 seconde. Smit van Suomi, die dit seizoen al eerder de aandacht op zich vestigde, liep een goede wedstrijd, die resulteerde in een derde plaats in 2 minuten 1.1 seconde. Evenals tijdens de Hil v. d. Mey-wed- strijden verzuimde ook nu de „Haarlem"- loper Verra op de 5000 meter op het juiste moment met de uiteindelijke winnaar Keesom van de AV '23 mee te gaan. Toen hii eindelijk in de laatste ronde uit het peloton, dat hij steeds had aangevoerd, wegliep, was er geen sprake van. dat hij de zeer goed lopende AV '23-athleet nog kon achterhalen. Keesom won in 15 mi nuten 36.4 seconde. Verra werd tweede in 15 minuten 54 seconden, waarmede deze loper zijn persoonlijk record verbeterde. De zesde plaats 'van Warmerdam in 16 minuten 55 seconden toonde aan. dat „Haarlem" misschien het volgend jaar reeds in deze zeer talentvolle jeugdige loper een goede aanwinst op de lange af stand zal krijgen. Bij de juniorennummers won Jansen (Haarlem) nu de 3000 meter in 9 minuten 31 seconden, waarmede hii zich veruit de sterkste toonde. De 4 x 100 meter werd eveneens een Haarlems-suc ces. Een ploeg bestaande uit B-junioren (10 en 17 jaar) versloeg de ploeg van Estafette die uit A-junioren (18 en 19 jaar) bestond en die dit jaar tot. de sterkste jeugd esta fetteploeg van Nederland gerekend wordt. „Haarlem" noteerde een tijd van 46.7 se conde, Estafette 46.8 seconde. Herenweg, 25 pnt. Ereprijs: C. van Bienen, Weissenbruchweg 15Vt pnt. De prijzen bestonden uit boeken op het ge bied van tuinverzorging, waarnaast alle prijswinnaars ook nog een diploma ter hand werd gesteld. Tenslotte ontvingen ook alle niet bekroonde deelnemers nog een souvenir aan deze geslaagde wedstrijd. Na afloop van de prijsuitreiking werd na mens alle deelnemers het woord gevoerd door de heer Wim Paauw, die in een geestige speech de organisatoren niet alleen bedankte voor de charmante ontvangst van deze avond, doch daarbij tevens als zijn overtuiging meende te mogen uitspreken, dat alle deel nemers aan deze wedstrijd tot in lengte van dagen zouden voortgaan Heemstede tot een bloemcnlusthof te maken. Zoals wij de vorige week reeds hebben vermeld, heeft het actieve Adoptie-comité Heemstede-Puttershoek inmiddels weer een nieuwe attractie georganiseerd; thans in de vorm van een voetbalwedstrijd tus sen de elftallen van het Heemsteedse po litiecorps en dat van de Koudenhornkazer- ne te Haarlem, waar momenteel de zware luchtdoelartillerie gelegerd is. De befaamde oud-internationaal Kick Smit zal als scheidsrechter fungeren, ter wijl de athlete mevrouw Fanny Blankers- Koen zich bereid verklaarde de aftrap te verrichten. Wij vernamen verder nog, dat in het mi litaire elftal enige clubspelers kunnen worden opgesteld, daar Dijkstra en Wilde van H.V.V. en Schepers van Enschedese Boys momenteel in Haarlem hun militaire dienstplicht vervullen. Zoals bekend wordt de wedstrijd Maan dagavond 29 Juni, op de verjaardag van Prins Bernhard, om 7 uur gespeeld op het terrein van de Heemsteedse Sportparken. De R.K. Harmonie „St. Michaël" zal het ge heel met pittige muzikale klanken opluis teren. Tenslotte ontvangen zowel de spe lers, als mevrouw Blankers en Kick Smit nog een kleine attentie als souvenir aan deze wedstrijd, welke door de burgemees ter, mr. A. G. A. ridder van Rappard, zul len worden uitgereikt. Het Adoptie-comité heeft thans de na men en adressen in het bezit van veertig kinderen uit Puttershoek, die allen de ver schrikkingen van de stormramp ondervon den. Men koestert het voornemen deze jeugdige slachtoffers in Augustus naar Heemstede te laten komen, ten einde de kinderen in deze mooie omgeving een on bezorgde vacantie te bezorgen. Men heeft in overleg met het gemeente-bestuur van Puttershoek de leeftijd vastgesteld tussen zes en veertien jaar. Het Adoptie-comité doet thans een be roep op de welwillende gastvrijheid van enige Heemsteedse ingezetenen, om van Maandag 3 tot Vrijdag 14 Augustus aan één of meer kinderen uit Puttershoek on derdak te willen verlenen. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de voorzitter van het comité, de heer N. de Lange, Jacq. Perklaan 3 te Heemstede. Aanvragen en opgaven bij voorkeur schrif telijk. Ten kantore van de dienst van publieke werken te Zandvoort is Maandag door de directeur van deze dienst, de heer M. Deute- kom, aanbesteed het aanbrengen van een nieuw wegdek op de Zandvoortselaan en op de parkeerstroken langs de Noord Boule vard. Er waren voor elk werk vier biljet ten binnengekomen, als volgt luidend: Werk Zandvoortselaan: Van Vemde en te Beest, Heemstede f 17.850; Hogenbirk, Laren f 18.230; Versluys en Zn., Bodegraven f 18.300; Ooms en Zonen, Aven- horn f 19.400. Werk Parkeerstroken: Van Vemde en te Beest. Heemstede f 21.000 Hogenbirk, Laren f 21.445; Versluys en Zn., Bodegraven f 21.690; Ooms en Zonen, Aven- horn f 21.900. De postduivenvereniging „Pleines" nam Zondag deel aan de wedvlucht van St. Quen- tin (Fr.) af over een afstand van 295 k.m. Des morgens om 6 uur gelost werd de eer ste vogel reeds getoond om 9 uur 2 min. 36 sec., derhalve een snelheid bereikend van ruim 90 km. per uur. De uitslagen waren als volgt: A .Dorsman 1. 12. 18. 20; P. Koper 2. 4, 6. 10, 11, 15; IJ. van 't Horst: 3: J. Koning: 5, 28; C. Keur: 7, 8. 16. 17. 21; J. N. Hui.jer: 9. 36; C. K. Draijer: 13. 29; P. Peters: 14. 31: J. de Leeuw; 19, 23. 30. 34; C. Visser: 22: H. Kramer 24. 25; H. Vleeshouwers: 26; H. Bartens: 27; H. Lansdorp: 32; C. Koper: 33 en A. Paap: 35. Reddingspost hersteld De reddingspost Ernst Brokmeier op het Zuiderstrand. toebehorende aan de Zand- voorter Reddingsbrigade, die tijdens de stormramp van 1 Februari van het duin weg sloeg en omgekeerd op het strand terecht kwam. is zo goed als hersteld en zal in de loop van deze week in gebruik worden genomen. De Zandvoortse reddingboot „C. A. Dudok de Wit" die belangrijke diensten bewees bij de hulpverlening in de door de stormramp geteisterde gebieden, liep daarbij beschadi gingen op aan de boeg van het vaartuig. Za terdag heeft men over zee de boot naar Am sterdam gebracht, waar op de werf van de K. N. Z. H. R. M. de schade zal worden her steld. Het zal wel enkele weken vergen voor de Dudok weer in Zandvoort terug is. In het gebouw „Domi" aan het Zand- voorterpad te Overveen kwam vanmorgen de eerste groep van de 431 geslaagde leer lingen aan het jaarlijks verkeersexamen bijeen. De kinderen werden toegesproken door het hoofd van de Julianaschool, de heer R. D. Lagendaal, die dit deed in zijn kwaliteit van voorzitter van de onderwijs- verkeerscommissie. Hij zei, dat zesenveertig kinderen het gehele examen aflegden zon der ook maar één fout te maken. Dit is een opmerkelijk resultaat en werd in de voor gaande jaren bij vorige verkeersexamens nog nooit bereikt. De schooljongens en meisjes werden vervolgens vergast op de Arthur Rank- jeugdfilm „De Wildstroper". Namens de afdeling Haarlem en om streken van de vereniging „Veilig Verkeer" woonde de heer D. Verhaar, secretaris van deze plaatselijke -vereniging, de ochtend bijeenkomst bij. Vanmiddag zullen de overige voor het verkeersexamen geslaagde leerlingen een zelfde voorstelling bijwonen. Behalve de reeds genoemde jeugdfilm wer den er nog twee kortere filmpjes vertoond en trad als goochelaar en buikspreker op mr. Jenno uit Den Haag. Aan de kinderen, die het examen zonder fouten hadden afgelegd, werd een linnen f ietsvlaggetje uitgereikt. Het mooiste resul taat werd hierbij bereikt door de leerlingen van de Koningin Wilhelminaschool voor christelijk lager onderwijs te Overveen. Van de twintig candidaten waren er twaalf zonder fouten. Inderdaad een vermeldens waard zijnde prestatie voor de scholieren van de heer R. Stouthamer. Van de veertig leerlingen van de Over- veense Julianaschool maakten er negen geen enkele fout. Dit resultaat moet. voor een deel worden gefveten aan de omstan digheid, dat het examen-parcours door Overveen gaat en de meisjes en jongens dus wel enigszins bekend is. Een gedeelte van de ochtendbijeenkomst werd bijgewoond door het raadslid, mevrouw J. M. FahrenfortMeuffels. en door de hoofdinspecteur-korpschef van de Bloemendaalse politie, de heer J. Voerman, die tevens lid van de onderwijsverkeers- commissie is. Vanmorgen tegen half elf vertrokken van het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloe mendaal ongeveer honderdenvijftig ouden van dagen met drie autobussen van de N.Z.H.V.M. en enige particuliere auto's voor het jaarlijkse uitstapje. Reeds weken van te voren verheugen zij zich op de dag waarop het uitstapje plaats heeft en op de dag zelf zitten zij ruim een uur voor de vertrektijd al aangekleed en wel te wachten tot het uitstapje begint. De tocht ging vandaag langs de pont bij Buitenhuizen naar Volendam, waar de lunch werd gebruikt. Vandaar werd naar Amsterdam gereden, waar eveneens werd gepauzeerd voor de thee, en via Schiphol zou omstreeks vijf uur vanmiddag het uit gangspunt in Bloemendaal weer worden bereikt. Onderweg hebben de bejaarden genoten van het prachtige Hollandse land schap en ook van de versnaperingen en sandwiches, die het ijverige damescomité van tevoren had klaargemaakt. Toelichting directie A.R.M. Enige tijd geleden publiceerden wij een aan het Algemeen Nederlands Persbureau ontleend verslag van de aandeelhouders vergadering van de Amsterdamse Rijtuig maatschappij. Daarin werd onder meer gewag gemaakt van een bij een deel der aandeelhouders heersende ontevredenheid met de gang van zaken in het bedrijf, althans met het voor stel van de directie om dit jaar ter wille van de interne versterking het dividend te passeren. Een en ander was voor ons aanleiding om ons met de leiding van het bedrijf in Amsterdam te verstaan over de mérites van deze critiek. Wij vernamen, dat het ten enenmale on juist is om te spreken van „ernstige moei lijkheden" in het bedrijf. Er zijn twee on derdelen, die zwaar ziek zijn en waarvan het het verstandigst zal zijn ze op te geven, omdat ook ieder uitzicht op herstel ont breekt. Dat zijn de taxibedrijven in Am sterdam en Den Haag, waarvan het eerste 130.000 en het tweede ongeveer 100.000 gulden verlies per jaar oplevert. Het verlies van het taxibedrijf in Haar lem is zo gering, dat men beter van „quitte spelen" kan spreken. De directie meent, dat dit komt omdat in Haarlem de mogelijk heid van „garageverhuur" (dat wil zeggen 'het exploiteren van huurauto's) bestaat, waardoor men een eigen klantenkring kan opbouwen. Op grond van de gemeentelijke verorde ningen is dat in de hoofdstad, waar uit sluitend met „blokbandjes" in een star roulatiesysteem (zelfs voor trouwrijden) wordt gewerkt, onmogelijk. Voor de A.R.M., die in verscheidene de len van Amsterdam over grote garages be schikt, zou de verhuur van garage-auto's ongetwijfeld lucratiever zijn. Maar de taxibedrijven in Amsterdam en Den Haag zijn onderdelen van een heel wat groter bedrijf, dat in het 72ste jaar van zijn bestaan ongeveer voor zeven mil- lioen heeft omgezet en waar ruim zeven honderd man hun brood verdienen. Wij noemen slechts de normale herstel en revisiewerkzaamheden in de garages (alleen al in de hoofd werkplaats aan de Overtoom werken tachtig monteurs), de verhuur van stallingruimte, het dealership van een reeks bekende merken, het impor teren van gerenommeerde vrachtauto's, het assembleren van de onderdelen der chassis en, voor wat Amsterdam betreft, de verhuur van vrachtauto's op lange termijn, voor drie tot vijf jaar, een in ons land unieke vorm van dienstverlening. Alle vleesvervoer in de hoofdstad geschiedt met wagens van de Rijtuigmaatsehappij, om maar een voorbeeld te noemen. De filialen in Haarlem en Den Haag zijn kerngezond, zodat de positie van de on derneming in het algemeen eerder zeer goed dan zorgwekkend valt te noemen. Dit bewijst ook wel het feit, dat een voorstel van ontevreden aandeelhouders om de mogelijkheid van liquidatie te on derzoeken, met een overweldigende meer derheid van stemmen werd verworpen. Wij vernamen, dat er bewijs van on dernemingsgeest plannen zijn om een geheel blok huizen aan de Overtoom te slopen en daar een twintigtal flatwonin gen te stichten boven een showroom. Voorts zal de oude manége worden in gericht tot assembleerinrichting voor de geïmporteerde wagens. BINNENLAND Het sanatorium „Maria Auxiliatrix" te Venlo zal worden uitgebreid met een nieuw paviljoen voor 80 a 90 aan tuberculose lijdende jongens. Bouw- en inrichtingskosten zijn geraamd op f 775.000. Een 41-jarige Drentse arbeider is in Amsterdam tijdens een rit met een taxi van de O. Z. Achterburgwal naar een perceel op de Amstel, beroofd van f 870. De politie heeft in een café aan de Amstelstraat een 28-jarige vrouw en een 23-jarige grondwer ker aangehouden, die verdacht worden van deze beroving. Een bedrag van circa f 450, dat door de vrouw aan een kellner in be waring was gegeven, kon worden achter haald. Van de zijde van de Algemene Juwe liersvereniging (AJV) wordt over het „om dringende reden ontslag nemen" van vijftig diamantbewerkers in Amsterdam verklaard, dat dit „geen ontslagneming maar een sta king is, aangezien door de werkgevers de Ionen volgens de CAO worden betaald". De AJV, die deze gang van zaken als een in breuk op de CAO beschouwt, heeft de zaak bij het college van rijksbemiddelaars aan hangig gemaakt. In de algemene vergadering van aan deelhouders in de N.V. rubberfabriek Vre- destein zijn het jaarverslag alsmede de aangeboden balans en winst- en verliesreke ning met algemene stemmen goedgekeurd. Besloten werd tot uitkering van 10 procent dividend over het boekjaar 1952 (v. j. 9 procent). Van het winstsaldo zal een bedrag van f91.609 worden overgeboekt naar de algemene reserve. Prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen werd herbenoemd als commissaris. Maandagmorgen zijn op het Scheve- ningse strand nabij het Verversingskanaal ongeveer 70 coloradokevers aangetroffen. Later zijn ter hoogte van de vuurtoren eveneens een aatnal van deze insecten ge vonden. De kevers zijn vernietigd. De Arnhemse politie heeft een 37-jarige winkelbediende gearresteerd, die reeds meer dere malen is veroordeeld en sedert Mei verleden jaar een groot aantal winkeliers heeft opgelicht in Arnhem, Apeldoorn, Ede, Eindhoven, Lochem, en Uden. R. verkocht de door oplichting verkregen goederen ver be neden de waarde. Maandag heeft een groep studenten van de Baylor universiteit te Waco (Texas) een bezoek gebracht aan Nijmegen. De groep maakt een driedaagse tocht door Nederland. VVV Nijmegen Vooruit bereidde de Ameri kanen een ontvangst. Hierna bezichtigden zij de stad. Met de geboorte van het meisje Jo hanna Stam heeft de gemeente Almelo Maandag een inwonertal van 45.000 gekre gen. Vader Stam kreeg voor zijn spruit van de burgemeester een spaarbankboekje met f 100. Maandag is op de Venlose veiling de drie millioenste kg. asperges aangevoerd hetgeen een nieuw record betekent. Het vorige jaar bedroeg de totale aanvoer twee en drietiende millioen kg., terwijl dit jaar de totale aanvoer waarschijnlijk een millioen kg. meer zal bedragen. In de loop van deze week wordt de campagne afgesloten. Het Rotterdams Toneel zal het nieuwe seizoen onenen met „De getemde feeks" van William Shakesoeare onder regie van Albert van Dalsum. Décor en costumes zullen wor den ontworoen door Wim Vesseur. In de Staatscourant van vandaag wordt gepubliceerd de beschikking tot vrijlating van de prijzen voor motor- en rijwielstal ling. Deze tarieven zijn dus niet meer aan speciale prijsvoorschriften gebonden. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Heemstede zal Vrijdagavond geen spreekuur houden. Jaarvergadering HKC „Haarlem". De HKC „Haarlem" houdt Donderdagavond aanstaande in het gebouw van de Neder landse Prot. Bond, Berkenstraat, zijn jaar vergadering. Naast de gewone agendapunten komt ter sprake de jubileumviering van het 40-jarig bestaan, daar het op 7 Mei 1954 veertig jaar geleden zal zijn, dat „Haarlem werd opgericht. De uitreiking van visakten zal Woens dagavond niet geschieden op het bureau van politie te Heemstede, echter wel in de avonduren van Dinsdag 30 Juni en Woens dag 1 Juli. In ons verslag van de jubileumreceptie van Haarlems Zanggenot werd ten onrechte de heer Van der Hart als voorzitter ge noemd. Deze trad echter enige tijd geleden af en is inmiddels opgevolgd door de heer P. Geerlings, die het door ons verkort weer gegeven dankwoord sprak. Gistermorgen raakte de zevenjarige M. C. Jansen, wonende aan de Oostvest in Haarlem, toen hij bij de Amsterdamse brug aan het snelen was in het water van de Oostvest. De juist passerende wielrijder, de heer A. Kuiten uit de Kloosterstraat 62 snrong het jongetje na en bracht hem op het droge. De drenkeling heeft geen nadelige gevolgen van zijn duik ondervonden. De gezamenlijke jeugdorganisaties en -instellingen in de Nederlandse Jeugdge meenschap, hebben .besloten om een groot- scheense hulpactie te organiseren ten bate van de Europese vluchtelingen. Na de vacanties zullen de handenarbeid- groepen van de jeugdorganisaties en ande re jeugdinstellingen allerlei gebruiksarti kelen en goed-verzorgde siervoorwerpen maken van hout, klei, raffia, touw, metaal en ander materiaal. In zoveel mogelijk plaatsen in Neder land zullen daarna markten worden ge houden om deze artikelen te verkopen. Deze „voor.'narsmarktenV zullen zeer aan trekkelijk worden gemaakt door uitvoe ring van allerlei andere activiteiten (pop penkast, muziekgroepen, etc.). De opbrengst van deze jeugdmarkten zal geheel ten goede komen aan het werk voor de Europese vluchtelingen. HAARLEM, 22 Juni 1953 ONDERTROUWD: 22 Juni, P. J. van de Vorst en A. A. van Kleeff. GEHUWD: 22 Juni, G. A. Bosma en A. Dekker. BEVALLEN van een zoon: 20 Juni, J. Koolbergen—Leen in ga, 2 z.; C. M. Molieman Bakker; A. Th. KlopHart; J. M. van Trigt—Mathot; 21 Juni, E. C. Wijshake— Rooijers; E. M. Willems—de Rooij; A. van Vlijmen—Uiterwijk; 22 Juni, J. M. Smits Kluijskens; C. W. Krietemeijervan Ar- ragon. BEVALLEN van een dochter: 19 Juni, J. J. Verver—Riemens; 20 Juni, H. V. J. Horn —van Acker; 21 Juni, M. S. M. Wisse—Engel- bregt; A. Y. Th. van Zeggeren—Leyh; J. H. Stolwijk—Vonk; 22 Juni, F. van Lienden— Wetselaar; A. Post—Bijtenhoorn; J. M. Ho- gervorstGenis; C. W. Krietemeijervan Arragon. OVERLEDEN: 19 Juni, G. Bot, 88 j., Hage- straat; 20 Juni, H. Vasen, 70 j.. Generaal de Wetstraat; E. H. W. Terhoevenvan Och- ten, 74 j„ Harmenjansstraat; J. M. C. van der Meij—Schimkies, 74 j„ Graaf Willemstraat; 21 Juni. H. F. J. de Rijk, 76 j„ Hodsonstraat; 22 Juni, C. M. HoogervorstWeijers, 40 L, Kamperlaan; D. LacourtDrogtrop, 69 i„ Tesselschadestraat.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3