Het Huis Alleen Dehnert overleefde eerste ronde Wimbledon Morgenavond: RCH tegen eveneens ongeslagen Vitesse .Clowntje Rick Vingerhoedt Europees kampioen; Kruythof op de derde plaats Vrouwen! van haar Dromen Meeste strafinrichtingen sterk verouderd 4 Van Meegeren en van Daïsum al verslagen Zzvem men Nederlandse zwemploeg in Blackpool Betaling abonnementsgeld per giro Biljarten Fantaisie classique Waterpolo Twee overwinningen van DWT in Houtvaart A th le tie k Athletiekkampioenschap- pen voor Haarlems jeugd Bekerwedstrijden op Kennemer Golfclub Wielrennen De ronde van Zwitserland De Belgische wielerploeg voor Tour de France Nieuwe damclub: Het Oosten Om het landskampioenschap voetbal Motorsport Betrouwbaarheidsrit Voor de kinderen FEUILLETON door Dorothy Quentiti De opstellingen Conclusie van begrotings commissie der Tweede Kamer Directeur Lakenhal Gecombineerde vergadering van KSG en Assemblee Relletjes in Münehen DINSDAG 23 JUNI 1953 Op de zestien grasbanen van de All- England Club hebben 128 spelers van 32 naties Maandag de jaarlijkse strijd om de Wimbledon-titels geopend. En de honderden toeschouwers overigens was er ondanks het zonnige weer minder publiek dan andere jaren op de openingsdag kregen tijdens de eerste dag de niet geringe verrassing voorgezet dat Fausto Gardini een van de Europese topspelers die zich op het nip pertje een plaatsing op de lijst van „seeded players" had zien ontgaan, door de Hongaar Sikorski in straight sets (75, 63, 61) werd uitgeschakeld. Van de drie Nederlandse deelnemers overleefde één de eerste ronde: Fred Dehnert. In vier sets overwon hij de Joegoslaviër Panajotovic. Contant aanvallend en met uitstekend netspel wist Dehnert de eerste twee sets met 63. 64 op zijn naam te brengen. En na de derde set aan Panajotovic (3—6) te hebben moeten laten, sloeg onze landgenoot zich in de vierde set met harde volleys naar de baseline naar 64. waarmee hij set en partij won. Hij zal de enige Nederlandse vertegen woordiger in de tweede ronde zijn, want Rob van Meegeren en Hans van Dalsum ver ging het minder goed. De weinig accuraat spelende Van Meegeren was tegen de Hon gaar Katona bij lange na niet tegen diens forse en. vaak hoge slagen opgewassen, ver loor de eerste set snel met 6—2, wist de tweede tegen de verwachting in met 86 te winnen, maar moest de overige twee sets zonder een schijn van kans aan zijn tegen stander laten: 64, 61. De start van Van Dalsum was veelbe lovend. Zonder een game af te staan ver overde hij in het duel met Buser de eerste set (6—0). Maar daarna was het met de Hagenaar gedaan, hij kon geen voldoende antwoord op de harde passeerslagen van Buser geven en moest met 64, 62, 75 de eer aan de Zwitser laten. De overige uitslagen uit de eerste ronde waren: Drobny (Eg.) sl. Destremau (Fr.) 6—0. 6—1, 6—2; Ampon (Philinpijnen) sl. Pilet (Fr.) 6—1, 6—1, 6—1: T. Ulrich (Dene marken) sl. Proctor (G. B.) 61. 61, 63; Hoad (Austra.) sl. Seymour (Z. A.) 6-4. 6—2. 7—5; Tan (Indonesië) sl. Scharenguivel (Cevlon) 6—4, 5—7, 1—6. 6—3, 6—2: Bergelin (Zweden) sl. J. Ulrich (Denem.) 63, 75, 6—3. Rose (Austr.) sl. Krishnan (India) 8—6, 6—4, 46, 6—1; Washer (Belg.) sl. McArdle (Noord Ierl.) 6—0, 6—3, 6—4; Abdessalam (Fr.) sl. Gracier (G. B.) 63, 64. 63; Hartwig (Austr.) sl. Van Voorhees (V. S.) 6—3, 62. 6—1: Stockenberg (Zw.) sl. Mohtadi (Iran) 6—2, 6—4. 6—2; Deyro (Phil.) sl. Billington (G. B.) 8—6. 6—0, 8—6: Mullov (V. S.) sl. Fox (V. S.) 6—4, 11—9, 6—2; Voor de Nederlandse zwemploeg, die op Zaterdag 27 Juni in Blackpool in een lan- denwedstrijd Groot-Brittannië ontmoet, zijn nog enkele zwemsters en zwemmers nader aangewezen. Zo zal bij de dames Ria Vonk (HDZ) de 100 meter vrije slag zwemmen en in de estafette 3 x 100 meter wisselslag zullen Geertje Wielema (HZC) of Joke de Korte (ODZ) op de rug- en Rika Bruins (GZ en FC) op de schoolslag uitkomen. De zwemster voor de vrije, slag zal in Blackpool worden aangewezen. Bij de heren vertegenwoordigt Wim de Vreng (AZ 1870) Nederland op de 100 meter vrije slag en voor de 100 meter rugslag heeft men Jitse van der Veen (LZO) en Korteweg (AZC) uitgenodigd, uit welke beide zwemmers in Blackpool een keuze zal worden gemaakt. Als vierde man voor de estafette 4 x 100 meter vrije slag is Nico van Vliet (Robben) aangewezen (Dikstaal, Pieters en De Vreng waren reeds gekozen), en in de estafette 3 x 100 meter wisselslag zullen Jitse van der Veen of Korteweg de rug-, en Van Zijl (Sleu telstad) de schoolslag zwemmen. De deel nemer voor de vrije slag zal in Blackpool worden gekozen. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.10, post- abonnés 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. XXX»OOCOOOOOOOCOOGOOOOOOCXXXX»OOCiOOOOOOOCXXXXXXrO Merlo (It.) sl. Jackson (Nrd Ierland) 64, 64, 75. Nielsen (Den.) sl Green (Austr.) 6—3, 6—2, 4—6, 7—5; Patty (V. S.) sl. Tho mas (Fr.) 62, 64, 64; Bartzen (V. S.) sl. Walton (G. B.) 6—2, 6—2, 6—0; Stewart (V. S.) sl Mottram (G. B.) 6—4, 3—6, 4—6, 63, 64; Paish (G. B.) sl. Vermaak (Zd Afr.) 64, 64, 63; Rosewall (Austr.) sl. Da vies (G. B.) 6—2. 6—4, 62; Brichant (Belg.) sl. Becker (G. B.) 3—6, 9—7, 6—3, 64; Sikorski (HongJ sl. Gardini (It.) 75, 63, 6—1; Worthington (Nw Zeeland) sl. Vieira (Braz.) 60, 57, 61, 61. Het tournooi om het Europees kampioen schap fantaisie classique is geëindigd in het voordeel van de Belg Vingerhoedt na een uitermate spannend duel in de slotfase niet de Spanjaard Domingo. Zondagavond stond de Belg op punten voor, maar Domingo kwam in de nacht steeds beter op dreef. Dit tweetal wedijverden met elkaar in virtuo siteit, accuratesse en behendigheid. Met vier punten voorsprong won tenslote Vinger hoedt. Kruythof bleeft slechts 22 punten op de winnaar achter en verwierf een zeer eer volle derde plaats. Hij maakte in 223 pogin gen in totaal 200 punten, wat een percen tage van 40 betekende en tevens een nieuuw Nederlands record. In Mei 1952 was hij te Luik op een totaal van 187 punten gekomen of 37.40 percent van het te behalen maximum van 500 pnt., waarmee hij het record op zijn naam bracht. De eindstand luidde: 1. Vingerhoedt (B.) 222 pnt. (188 pogingen): 2. Domingo (Sp.) 218 pnt. (206); 3. Kruythof (Ned.ï 200 pnt. (223); 4. Steylaert (B.) 172 pnt. (217); 5. De Becker (Fr.) 160 pnt. (227); 6. Munte (So.). 153 nnt. (225); 7. Tiedtke (Did.) 130 pnt. (223); 8. Lachman (Fr:) 128 pnt. (232); 8. Ruiz Garner (Sn.) Ill pnt. (235); 10. Macia (Fr.) 95 pnt. (225). In de zweminrichting aan de Houtvaart heeft DWT Maandagavond twee overwinnin gen geboekt. Nereus 1 was de gast van de DWT-dames. Hier werd met nul—nul ge draaid. Na de pauze kwamen de Haarlemse dames wat meer in de aanval. Een strafworp venomen door Paula van Bruegen resulteer de in een DWT-doelpunt. Hierna scoorde dezelfde speelster, die 'de bal van Cok Somers toegespeeld kreeg, nogmaals. De heren van DWT trokken ten strijde tegen DWA 1 in de tweede klasse heren. Direct na het begin scoorde Fons Rooze- krans. DAW speelde met twee spelers op de midvoorplaats waaruit echter voor hun geen winst viel te boeken, terwijl DWT rustig het spel over de gehele breedte van het veld ontplooide. Mart Molenaar en Fons Roozekrans brachten de voorsprong van DWT op drienul. Hierna verkregen de Alkmaarders door een overtreding van Mart Molenaar een snelersmeerderheid. Snel overnemen in de nwT-achterhoede voorkwam echter dat DAW hiervan gebruik kon maken. Het was zeer tegen de verhouding in dat Fons Rooze- krans succes boekte. Hierna wijzigden de Alkmaarders hun opstelling, waarna Wim Bennekom er viereen van kon maken. In de tweede speeihelft zakte het spel van de Haarlemmers af. Fons Roozekrans maakte er vijfeen van, waartegenover de DAW- midvnor v. d. Horst één tegendoelpunt stel de. Nadat Fons Roozekrans uit een voorzet van Mart Molenaar de stand op zestwee had gebracht, wisten de Alkmaarders noe eenmaal een aanval met succes te bekronen (6—3). Vrijdag werden op het terrein aan de Kle verlaan de jeugd-athletiekkampioenschappen gehouden voor niet KNAU-leden. Er werden enkele zeer fraaie prestaties gemaakt. Bij de A-groep (17/19 jaar) sprong R. v. d. Velde (RHBS Velsen) 6.10 meter vèr en Prins (Christelijk Lyceum) won de 100 meter hardlopen vóór Spook, beide in de keurige tijd van 11.4 sec. Visser stootte maar liefst 12.41 meter. De 600 meter leverde een felle strijd op tussen Lommerse en v. d. Pavoordt. Lommerse won, voor beiden werd een tijd van 1 minuut 34 seconden genoteerd. Alma, die voor de finish struikelde werd derde. In de B-groep (14/16 jaar) sprong Ben Lodder (Christelijk Lyceum) 5.71 meter vèr en Lex Kloosterman won de 80 meter hard lopen in de bijzonder goede tijd van 9.4 seconden. Overige uitslagen in de A-groep: speer werpen: W. v. d. Werf 42.33 meter; B. v. d. Tol 41.55 meter. Hoogspringen: v. d. Werff 1.57 meter. B-groep kogelstoten: P. Agerbeek 10.75 meter. Hoogspringen: H. Janssen 1.55 meter. De afgelopen week is op de banen van de Kennemer Golfclub de wedstrijd om de Middelloo Prijs, 18 holes handicap matchplay voor dames gespeeld. De uitslagen waren: Halve finale: mevr. E. de Vries (18) ver liest met 1 down van mevr. A. E. J. Buma van Tienhoven (7); mevr. T. Kout—v. d. Laan (11) verliest met 4/3 van mevr. C. H. van de Stadt—Knapp (16). Finale: mevr. C. H. van de StadtKnapp (16) wint met 2/1 van mevr. A. E. J. Buma van Tienhoven (7). Zondag is de Langste Dag Wisselbeker, 18 holes handicap strokeplay. verspeeld. De heren drs. W. L. Beijnes (21). mr. Th. Ver- spyck (18). H. J. de Jong (28), en Th. A. v. d. Laan (22> eindigden allen met een netto score van 67 en zullen deze week over spelen. De zesde étappe van de Ronde van Zwit serland, van Luzern naar Bellinzona over 189 km., is in een sprintzege voor Hugo Koblet geëindigd. Hij won in 5 uur 23 min. 7 sec. De verdere uitslag luidt: 2. Schaer (Zw.); 3. Graf (Zw.); 4. Fornara (It.); 5. Clerici (It.)6. Chevalley (Zw.) allen z. t. als Ko gelt; 7. Defilippis (It.) 5.24.10; 8. Barrozzi (It..); 9. Giudici (It.); 10. Zampini (It.). In het algemeen klassement heeft Koblet met 36 uur 14 min. 9 sec. de leiding. Tweede staat Schaer (36.19.59) en derde de Italiaan Barrozzi (36.24.27). De Belgische ploeg voor de Tour de France is thans definitief samengesteld. Zïi bestaat uti: Adriaenssens, Close, Couvreur, De Bruy- ne, De Hertog, Desmet, Impanis, Van der Stockt, Van Genechten en Van Geneugden. Zoals gemeld waren dertien renners aan gewezen, uit wie later een keuze gemaakt zou worden. Borgmans, Cleenewerkck en Neyt moesten na een medisch onderzoek, waarbij de controlerende arts vaststelde dat hun physieke conditie niet voldoende be vredigend was om aan de Ronde van Frank rijk deel te nemen, van de lijst worden afgevoerd. Een aantal vroegere leden van Damclub „Oosterkwartier" heeft een nieuwe damclub opgericht onder de naam Damclub „Het Oosten". Tot voorzitter werd gekozen de heer Aebe de Jong, tot secretaris de heer A. de Vries (Korte Verspronckweg 8 te Haarlem) en tot penningmeester de heer W. Beider. De vereniging is gevestigd in het gebouw van de Speeltuinvereniging Oosterkwartier aan de Bernard Zweersstraat (bij de Zomer- vaart). De clubavonden worden gehouden op Woensdag. Op 1 Juli a.s. wordt een proDaganda-avond gehouden, waaraan de wereldkampioen Piet Roozenburg door het spelen van een blind- partij en/of het geven van een simultaan- séance medewerking zal verlenen. RCII staat Woensdagavond in het Heem- steedse Sportpark voor een lang niet ge makkelijke taak als het tegen Vitesse de overwinning gaat proberen te halen. Bei de staan in de competitie om het voetbal kampioenschap van Nederland met een ge lijk aantal punten bovenaan en het zal er dus morgenavond om gaan welke ploeg een kostbare voorsprong zal nemen. Zal die vereniging RCH zijn? Zal het Vitesse zijn? Of wordt het resultaat een gelijkspel en blijven beide gelijk aan de kop? Wie zal het zeggen. Naar onze mening liiglgen de kansen gunstiger voor de Racing. De blauw-zwarten hebben in twee wed strijden reeds laten zien dat zij over de zelfde hechte verdediging beschikken ais in de competitie en dat zij doelpunten we ten te maken. Al mag dat aantal dan niet groot zijn, een feit is dat het tot nu toe voldoende was om ongeslagen te blijven. Wisselvallig Wat voorhoede en defensie betreft be hoeven de Haarlemmers dus niet veel vrees te koesteren. Wel echter voor het zeer wis selvallige spel van de Arnhemmers. Zowel in de wedstrijd tegen Eindhoven als die te gen Sparta waren zij het grootste gedeelte van de wedstrijd in de verdediging. In beide wedstrijden hielden zij echter stand, dankzij een trapvaste achterhoede met Al berts. Herberts en Hendriks. Doch waar Vitesse de goede resultaten uit behaalde waren de even onverwachte als productieve momenten van de voorhoede. Momenten, waarin het de Vitessenaren in alles mee liep. Momenten ook, waarin Vitesse toe sloeg tegen een tegenstander die het gevoel had dat een tegenoffensief wel uit zou blijven. Beter voetbal, maar Vandaar dat Vitesse voor RCH een ze ker niet gemakkelijke tegenstander zal zijn. Wij zijn er van overtuigd dat de Racing beter voetbal speelt dan de Arn hemmers en dus normaal gesproken de overwinning moet behalen. Waarbij wij echter voor wat betreft de plotselinge prol ADVERTENTIE ADVERTENTIE Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk ver lichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal. de grote pijnverdrij- ver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88. De uitslag van de betrouwbaarheidsrit van de M. C. Haarlem luidde: Motoren lichte klasse: 1. J. C. Besteman, 10 str.p. (M.C. Haarlem); 2. A. Boogaard 11 str.p. (M.C. Zandvoort); 3. W. Bos 12 str.p. (M.C. Zandvoort). Motoren zware klasse: 1. J. v. Heerden 3 str.p. (M.C. Haarlem); 2. O. Moeke 3 str.p. (M.C. Haarlem); 3. M. Kwakkenstein, 4 str.p. (M.C. Haarlem). Auto's: 1. E. de Graaff, 8 str.p. (M.C. Haar lem); 2. H. Meiland 10 str.p. (M.C. Haarlem); 3. D. Bauer, 12 str.p (geen club). Rick en Bunkie schrokken zich 'n hoedje, toen ze daar vlak voor hun ogen die jongen in het water zagen zakken! De jongen hield zich krampachtig vast aan de rand van het wak, maar het ijs brok kelde onder zijn handen weg. „Help!Help!!!", schreeuwde hij. Ja, helpen.dat was niet zo gemakkelijk! Het zwakke ijs kraakte gevaarlijk en de scheuren werden steeds langer. Het zou onmogelijk zijn voor Rick en Bunkie, zich daar op te wagen. Maar ze konden toch ook die arme jongen maar niet zo laten verdrinken! Rick keek wanhopig rond. Er was niemand in de buurt te zien. „Hadden we maar een touw of een stok!", zei hij. Toen viel zijn oog op een hek, dat even verder in het land stond. „Kom mee!", riep hij. „Daar zit een dunne lat aan, die moeten we er af proberen te trekken!" Bunkie begreep hem. „Probeer je nog even boven te houden!", riep Rick naar de jongen. En toen renden ze naar het hek. Er zat in het midden een lat aan gespijkerd, die ze nu met alle macht probeerden los te trekken. Het ging niet gemakkelijk maar het moest! vertaald uit het Engels 8) Elsie deed wat haar gezegd werd. De soep was voortreffelijk en de gebakken tong een droom. Ze was echter nog steeds niet helemaal zeker, dat ze deze baan wér kelijk had gekregen. Misschien lag de eind beslissing bij zijn verloofde „Ik ben zelf ook een wees", zei Mark opeens, met volle mond. „Mijn vader sneu velde in de eerste wereldoorlog. Ik zelf kwam de tweede wereldoorlog door met niet meer dan deze handicap. Wonderlijk nietwaar?" „Ozei Elsie verlegen. Ze had hem dolgraag gezegd, hoé erg ze zijn „handi cap" vond, maar ze was zich er reeds van bewust dat niets hem meer irriteerde dan sympathievei toon of medelijden. „Maar toch is mijn leven natuurlijk heel anders geweest, ik was nooit in een wees huis", vervolgde Mark peinzend, terwijl hij voorzichtig naar zijn wijnglas tastte. „Vertel me eens over die inrichting. Tenzij je er liever niet over praat, omdat 't té erg was", voegde hij er haastig aan toe. De flensjes werden binnengebracht, voor dat ze hem kon antwoorden. Toen de kellner het vertrek weer verlaten had, ant woordde ze langzaam; „Het was helemaal niet erg, helemaal niet zoals je in boeken over weeshuizen leest". Ze trachtte hem een en ander te vertellen over het oude huis met de mooie tuin en de eigen boer derij, waarin de oudere weeskinderen mochten meehelpen. „We hadden allemaal iets geleerd, toen we het weeshuis verhe ten. Sommige meisjes worden kinderver zorgsters, anderen verpleegster, of hulp in de huishouding. En als je je zinnen op iets anders gezet hebt, mag je ook andere cur sussen volgen". „Zoals jij". „Ja, zoals ik", gaf ze met een glimlach toe. „Hoe ter wereld kwam je er toe om secretaresse te willen worden, terwijl je zo van het buitenleven houdt?" vroeg Mark, terwiil hij weer een sigaret opstak en de koffie die Elsie voor hem had inge schonken, aannam. „We moéten allemaal een baan zien te krijgen", antwoordde ze. „We kunnen niet eeuwig op kosten va«n het weeshuis blijven leven. Er zijn elk jaar weer zoveel nieuwe baby's, die opgenomen moeten worden". Hij knikte en op zijn gezicht was niets te lezen van de afkeer, die hij diep in zijn hart voelde voor het feit. dat zoveel ouder loze baby's ieder jaar opnieuw een onder komen in een dergelijke inrichting moesten vinden. „Ik begrijp dat", zei hij ernstig. „Maar ik zou gedacht hebben, dat je lie ver een baan had, waardoor je meer buiten zoudt komen". „Ik ben nu eenmaal óók dol op alles wat met boeken te maken heeft" bekende ze hem. „Ik hcop later zelf een boek te schrij ven. Maar intussen moet ik mijn brood verdienen en nog zo héél veel leren Mark lachte. „Verkeer je in de mening, dat je door voor een schrijver te werken, zelf ook de schrijfkunst zult leren? Arm kind!" „O, neen!" Ze antwoordde spontaan, alle verlegenheid was van haar afgevallen. Het was warm en gezellig bij het open haard vuur en hef. diner had uitstekend ge smaakt. Peinzend voegde ze er aan toe: „Ik weet, dat je alleen maar op één manier een schrijver kunt worden, n.l. door steeds te schrijven, totdat eindelijk een uit gever je werk wil publicerenMaar in de tussentijd moet je toch ergens van le ven, begrijjit u?" „Ik ben dus alleen maar een hulpmiddel voor je", merkte Mark met goedaardige spot op. „Ik zal werkelijk erg mijn best voor u doen", zei Elsie met klem, „en ik zal heus niet voor mezelf werken in uw tijd". „Wel, als je ééns een beroemd schrijf ster zult zijn hoop ik, dat je je zult her inneren, dat 't Mark Hilary was, die je op gang hielp". Mark lachte weer, maar zijn lach had thans een ironische klank. Dit jonge kind gaf hem een gevoel, alsof hij honderd was. Ze was zo vol kinderlijk enthousiasme en geloof in het leven en in zichzelf. Hij voel de iets van een vlam in haar branden. Maar ze was verlegen en overgevoelig en waarschijnlijk heel onwetend. Hij hoopte, aat ze geen al te érge wonden zou oplopen in de strijd om het bestaan. Elsie verzamelde intussen al haar moed en vroeg enigszins ademloos: „Meneer Hi lary, is 't dus echt waar, dat ik deze baan bij u hebt gekregen?" „Als je behoorlijk kunt chaufferen, is dat inderdaad het geval. Ik heb mijn wa gen in de garage van het hótel staan, dus als je morgenochtend langs kunt komen, kan kunnen we een ritje maken". „Natuurlijk, ik zal zorgen morgenoch tend aanwezig te zijn". De telefoon, die naast Mark stond, begon te rinkelen en hij nam de hoorn van de haak. Hij begon steeds handiger met diver se apparaten te worden, mits ze steeds op dezelfde, hem bekende plaatsen stonden. Er kwam een zachte trek op zijn. geaicht, terwijl hij sprak, en Elsie wendde haar blik van hem af. Ze had een gevoel van in discretie, als las ze iemand anders brie ven. Hoewel Elsie zelf nooit enig privé- leven had gehad, voelde ze intuïtief hoe waardevol dit voor een ander moest zijn. Mark, die in zijn blindheid steeds gevoeli OCOOOOOOOOOOCXXOCXyrX)OOOOOOOOOOOOOOCX> Alberts niet van de partij? De opstellingen van R.C.IL en Vitesse voor de wedstrijd van Woensdagavond in het Heemsteedse Sportpark luiden: Van links naar rechts: R.C.H.: Doel: Wille; achter: Van Rheenen en Van den Brink; midden: Lasschuit. De Vos en Biesbrouck; voor: Van Lieshout, De Wette, Gallis, Couwenhoven en Koster. Vitesse. Doel: l'Amie; achter: A. Her berts en Alberts; midden: Van Voorst, Hendriks en Wexyand; voor: P. Herberts, FaberHuiberts, E. Jansen en G. Jansen. Scheidsrechter is de heer K. L. van der Meer. Nader vernemen wij dat het niet waar schijnlijk is dat Alberts van de partij zal zijn in verband met een Zondag jongstleden opgelopen enkelblessure. Zijn plaats zal eventueel worden inge nomen door J. Wielhesen. ductiviteit van de tegenstanders van mor genavond alleen nog willen opmerken dat verrassingen in de strijd van morgenavond geenszins zijn uitgesloten. De politie van Heemstede verzoekt ons mee te delen, dat het voor de bezoekers van de voetbalwedstrijd verboden zal zijn aoito's op wegen en straten in de onmid dellijke omgeving van het Heemsteedse Sportpark te parkeren. Er zijn parkeer terreinen tegenover het Sportpark en aan de Glipperweg, waar ook tijdens de Flora geparkeerd kon worden. In het verslag van de begrotingscommis sie uit de Tweede Kamer over het wets ontwerp tot wijziging van de begroting 1953 voor de post studiecommissie bouw kundige voorzieningen gevangeniswezen zegt deze commissie, het met de minister eens te zijn dat de gebouwen van onze ge vangenissen, huizen van bewaring en rijks werkinrichtingen over het geheel genomen sterk verouderd zijn. Ook is het plaatsge brek, vooral in de huizen van bewaring, een ernstig euvel, waaraan met spoed een einde gemaakt behoort te worden. De ca paciteit van de gestichten heeft, naar de commissie meent, geen gelijke tred gehou den met de groei der bevolking. Norg: geen waterleiding Ook afgezien van de uitvoering der Be ginselenwet zullen talrijke voorzieningen nodig zijn. De minister noemt reeds de bui tenmuren, de daken en de verwarmings installaties, welke in de meeste gestichten volkomen onvoldoende zijn, en de water leiding, welke bij de gestichten te Norg nog altijd ontbreekt, al is daarvoor nu een post op de begroting uitgetrokken. Grote uitgaven voorzien Toch wil de commissie zich ten aanzien van het resultaat van haar studie en ten aanzien van de maatregelen, welke daar na zullen worden voorgesteld (zowel wat de uitwerking als wat de kosten betreft) volle vrijheid voorbehouden. Uit de toelichting op het wetsontwerp heeft zij de indruk gekregen, dat de studie zal leiden tot voorstellen welke niet onbe langrijke uitgaven ten gevolge zullen heb ben. Sommige leden merkten op dat vooral gelet zal moeten worden op de mogelijk heid, dat de gedetineerden arbeid kunnen verrichten in de openlucht en eveneens in normale bedrijven. Zij meenden, dat beide soorten van arbeid in belangrijke mate kunnen bijdragen tot het bereiken van goe de resultaten. Overigens meenden deze le den, dat de gevangenisstraf het karakter van straf hoort te behouden. Voor het nog resterende gedeelte van 1953 wordt 10.000 aangevraagd. In afwijking van de aanbeveling van het college van B. en W. heeft de gemeente raad van Leiden tot directeur van het ste delijk museum „De Lakenhal" benoemd de heer J. N. van Wessen hoofdassistent aan het kunsthistorisch instituut van de Rijks universiteit te Utrecht, die als tweede op de lijst van aanbeveling stond. Tevoren had de raad besloten dat dit een voor lopige benoeming zou zijn, met een proef tijd van een jaar. Nummer 1 van de voor dracht was de heer E. R. Meyer uit Am sterdam. (Van een speciale medewerker) STRAATSBURG (Maandag) De Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal be staat uit zes landen. Het parlement van die Gemeenschap bestaat dus uit parlemen tariërs van die zes landen. Zij hebben de vorige week het beleid van de Hoge Auto riteit (dat is de Kolen- en Slaal-regering) besproken, zoals een parlement dat met het beleid van een regering pleegt te doen. Maar de Gemeenschap van de Zes wil niet geïsoleerd binnen het overige Europa blijven. Hij wil dat ook andere Europese landen er in betrokken worden. En zo is men tot de gedachte gekomen de Assemblee van de G.K.S. samen met de Assemblée van de Raad van Europa te laten vergaderen. Deze gecombineerde vergadering is van daag gehouden. Het was een merkwaardige bijeenkomst. Enigerlei beslissing zou niet genomen wor den. Toch zal er wel iets uit de discussie te voorschijn komen. De Assemblée uit de Raad van Europa gaat in deze dagen nog in haar eentje vergaderen en zal dan waar schijnlijk een resolutie over de G.K.S. vast stellen zoals ook het Kolen- en Staalpar lement nog een resolutie zal vaststellen, zulks naar aanleiding van de debatten van verleden week. Het debat in deze merk waardige vergadering was nu en dan heel interessant, vooral omdat er verscheidene Engelsen aan deelnamen. Men zou zelfs kunnen zeggen dat het daar eigenlijk om begonnen was. Engeland wil geen volledig lid worden van de G.K.S., want de Engel sen hebben bezwaar tegen een supra-natio- nale organisatie, maar wel zou Engeland zich kunnen associëren zoals men dat noemt: het wordt dan geen lid maar het bindt zich wel aan bepaalde afspraken met de G.K.S. Er is een vaste Engelse delegatie bij de Hoge Autoriteit te Luxemburg en deze zal de associatie met de Hoge Autori teit bespreken. Wanneer komt de Hoge Autoriteit nu eens met voorstellen voor zijn associatie, werd door enige Engelsen gevraagd. In een zeer nabije toekomst zei de president van de Hoge Autoriteit. Het was immers niet eerder mogelijk geweest. Eerst moest de Gemeenschappelijke Markt voor Kolen en Staal even in werking zijn. De Engelse afgevaardigden in deze Straatsburgse vergadering vroegen allerlei waar dan president Monnet in zijn ant woord op zei: dat zijn nu juist dingen die bij het overleg over de associatie zullen worden besproken. Dat was een interessante kant van de vergadering. De ander bestond uit de oppo sitie tegen de G.K.S. in het algemeen. Twee Duitse socialisten en een Fransman, name lijk de Gaullist Debré. Deze oppositie be hoefde niet te verbazen: de standpunten van de Duitse socialisten en van genoemde Gaullist waren voldoende bekend. Merk waardig was evenwel dat men de Duitsers met rust liet, maar de Franse opposant van allerlei kanten aanviel. De heer Debré kreeg het te verduren van de Belgische socialist prof. Dehausse en van de Belgische liberaal Motz: voorts van de Duitser Von Merkatz, die tot de Deutsche Partei behoort er. van uit verschillende partijen komende Fransen: de socialist Rapie, die persoonlijk sprekend de G.K.S. wel mooi vond, maar de verdere plannen van de E.D.G. (Euro pese Defensie Gemeenschap) en Politieke Gemeenschap niet wenste, zoals deze op het ogenblik aanhangig zijn. Dan de radicaal socialist (liberaal zouden wij in Nederland zeggen) Laffague en tenslotte de Rooms- Katholiek Teitgen, bekend om zijn Euro pese houding en vooral ook om zijn rede naarstalent. Het ging soms op een propagandaverga- dering van voorstanders van een Verenigd Europa lijken. Vooral wat Teitgen betreft. Dat is trouwens wel met meer vergaderin gen in deze zaal gebeurd. Het ligt voor de hand, want met Kolen en Staal alleen zal men er toch niet komen. De G.K.S. zal een wording op ander gebied kunnen bevorde ren en zal kunnen trachten haar ledental uil te breiden. Als er morgen een resolutie van de As semblée van de Raad van Europa uit te voorschijn komt, zullen wij gelegenheid hebben op het debat terug te komen. MüNCHEN (Reuter). Duizenden com munisten zijn Zaterdagmiddag te Miinchen slaags geraakt met de politie. De ongere geldheden braken uit, nadat de politie twee bijeenkomsten van de communisten waarop toespraken over de gebeurtenissen in Oost-Berlijn zouden worden gehouden, had verboden. Volgens de politie hadden de communis ten zich aangesloten bij een andere menig te, die protesteerde tegenu het besluit van een groot warenhuis te Münehen om na de gebruikelijke sluitingstijd op Zaterdag middag open te blijven. Toen de politie de betogers, die intussen tot een menigte van tienduizend man waren aangegroeid, niet de baas kon wor den, riep zij versterkingen op. Vele demonstranten waren er in ge slaagd op een dak van een handelsgebouw te komen, van waar zij de politiemannen met stenen en stukken lood bekogelden. Pas toen gemotoriseerde politie op het to neel van de strijd was verschenen, kon den de demonstranten na een geregeld ge vecht worden uiteengedreven. ger werd, merkte hoe ze zich als 't ware terugtrok en was hiervoor zéér erkentelijk. Toen het gesprek afgelopen was, zei hij vriendelijk: „Dat was juffrouw Clair, mijn aanstaande vrouw. Ze zal over ongeveer tien minuten hier zijn. Ze moest in de stad dineren met enige zakenrelaties". HOOFDSTUK III Deze tien minuten schenen eindeloos te duren in Elsie's gevoel. Er was opnieuw iets van beklemming over haar gekomen. Deze kon niet opgeheven worden door de dicht bij elkaar geschoven stoelen naast het zacht brandende open vuur. De kellner had Mark's likeur binnengebracht en nog di verse andere flessen, waaruit juffrouw Clair een keuze zou kunnen doen. Er wa ren slechts twee diepe, gemakkelijke stoe len in het vertrek en Elsie stónd op uit de stoel, waarin ze zat, schudde de kussens op en nam vervolgens plaats op een andere, minder comfortabele stoel, iets verder van het vuur verwijderd. „Wat ben je aan 't doen?" vroeg Mark met verwondering in zijn stem. „Ikehben van stoei verwisseld. Er zijn slechts twee gemakkelijke fau teuils hier aanwezig en ik neem aan, dat uw verloofde in zo'n diepe stoel bij het vuur wil zittenZe is waarschijnlijk koud, het is buiter. guur". „O, Yvonne zal 't heus niet koud heb ben, die neemt we! een taxi", merkte Mark op, terwijl hij glimlachte. Hij vroeg zich af, wat Yvonne van Elsie zou vinden. Ze had er op aangedrongen, dat zij een keuze voor hem zou doen, maar tenslotte was hij de gene, die gedurende zes maanden in nauw contact met. de uitgekozen secretaresse zou moeten leven, en daarom had hij 't door gezet, dat hij zelf de candidaten te woord zou staan, zonder haar hulp. Yvonne had de neiging om gauw jaloers te zijn, maar tenslotte was het uitgesloten, dat ze jaloezie zou kunnen voelen ten opzichte van dit jonge weeskind, dat op de drempel van het leven stond.... Bovendien was Elsie waarschijnlijk heel gewoon om te zien vrouwen met een prettige stem waren dat dikwijls en verder was ze jong genoeg om zijn dochter te kunnen zij n Enigszins kortaf zei hij: „Schei in vre desnaam uit met dat stoeienverwisselcn en ga weer gemakkelijk zitten. Je behoeft niet bang te zijn voor Yvonne,^ook al ziet ze er erg werelds uit. Ze kleedt zich fan tastisch goed". „O...." zei Elsie met een benauwd stemmetje, „net zoals die mevrouw aan de balie beneden? Die zag er 'uit als een plaatje uit een modeblad. Uw verloofde zal mij waar schijnlijk heel goedkoop vinden, precies als die mensen beneden in de hal Allemensen, Yvonne zou 't niet bepaald prettig vinden vergeleken te worden met een hötel-receptioniste, dacht hij geamu seerd. En omdat hij Elsie's verlegenheid aanvoelde, zei hij zacht en vriendelijk: (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6