Toon Hagedoorn uit Heemstede hoopt eens wereldrecord te breken Kan Auriol de crisis met eigen initiatief doorbreken Strawinsky's Geschiedenis van de Soldaat vertolkt Ballet Recital ontplooit een grote activiteit Verzilting in rampgebied kost Zeeland 2500 h.a. aan boomgaarden Tensing is boos op kolonel Hunt Castella houdt U fris als een bloem Thans keus uit drie soorten Holland Festival Ir Herweijer over herstel en vergoeding van de watersnoodschade 5 Modelvliegtuigbouween interessante hobby Middenstand vraagt spoed- regeling cadeaustelsel Belastingambtenaar tot anderhalf jaar veroordeeld Overval op boerenleenbank berecht Examens Castella voor IEDERE vrouw! Nieuwe wet paramedische beroepen op til Chinese nationalisten gaan Birma verlaten Spanning in Cambodja Zondag met de H.O.V. in Bloemendaal Politie waarschuwt tegen „verhuurder" van boerderij Mukarto formateur DINSDAG 23 JUNI 1953 In ons blad van gisteren maakten wij er melding van, dat een Heemstedenaar tij dens een door de K.N.V.V.L. op Schiphol georganiseerde wedstrijd, zijn zelf ge bouwd modelvliegtuig een snelheid van 214,2 km. per uur liet bereiken, waardoor hij tevens het Nederlands record op zijn naam wist te brengen. Dit was voor ons aanleiding de 24-jarige Toon Hagedoorn in zijn woning aan de Rijnstraat te gaan opzoeken. Nadat de enthousiaste vliegtuig bouwer eerst een stroom van onbegrijpe lijke technische bijzonderheden over ons ondeskundig hoofd had uitgestort, was een nadere uitleg ruimschoots voldoende om ons met een heilig respect voor zijn in teressante hobby te vervullen. Het werd ons dan in de eerste plaats al spoedig duidelijk, dat deze liefhebberij alleen kan worden beoefend door hen, die naast een gedegen kennis van de begin selen der luchtvaart, ook nog over een technische knobbel van behoorlijk formaat kunnen beschikken. Want voor dat het ingenieus en vernuftig samengestelde mo delvliegtuig in staat is zich van de aarde te verheffen, zijn er voor de bouwer jaren van experimenteren verlopen, met alle daaraan onvermijdelijk verbonden teleur stellingen en mislukkingen. Zo is ook Toon Hagedoorn reeds vier jaar geleden met de bouw van zijn eerste modelvlieg tuig begonnen en zijn de latere successen geheel op de desillusies van de begin periode gebaseerd. De kleinste afwijking in de onderlinge verhoudingen van draag vlakken of de propeller kan immers nood lottig zijn, waarbij ook een hoekverschil tussen het hart van de motor en de vleu gels de stabiliteit van het toestel schaadt en dus automatisch verlies van snelheid betekent. Bovendien is het een vrij kostbare lief hebberij; bij voorkeur moet er bij de bouw van de romp gebruik worden gemaakt van het Amerikaanse balsahout, dat niet alleen licht, doch ook bijzonder duurzaam is, het geen uiteraard de prijs ook wel enigermate beïnvloedt. Doch vooral de kosten van de motor zullen het budget van velen te bo ven gaan. Zo bevat het vliegtuig dat Zon dag een snelheid van meer dan 210 km. bereikte, een krachtige miniatuur motor van 110 c.c., die uit Amerika moet worden geïmporteerd en in Nederland niet bene den de f 160 verkrijgbaar is. Maar deze motor beschik,t dan ook over voldoende kracht om een bromfiets te kunnen voort drijven, al is dit technisch onmogelijk. Een dergelijke energie zou men op het eerste gezicht niet vermoeden bij een vliegtuigje, dat nauwelijks een lengte van een halve meter bereikt. Overigens heeft de wedstrijd van Zon dag Toon Hagedoorn weer talrijke nieuwe gezichtspunten verschaft, zodat hij zijn ex perimenten met verdubbelde ijver gaat voortzetten. Hij vervaardigde reeds diverse propellers, waardoor de snelheid misschien nog kan worden opgevoerd, waarbij hij zijn onderzoekingen ook tot de brandstof heeft uitgebreid. Plet is in dit verband mis schien niet onaardig te vermelden, dat voor deze modelvliegtuigen geen druppel ben zine wordt gebruikt. De motor loopt op een samenstelling van methyl-alcohol, het bij zonder explosieve nychrometaan en wonderolie. Hiervan de juiste verhouding ADVERTENTIE MET ONGEËVENAARDE GENEESKRACHT NIEUW DELHI (IIS). Volgens een bericht van de Indische „Presstrust" heeft de Sherpa-gids Tensing Zondagavond de receptie op de Britse ambassade te Kat- mandoe, ter ere van de Britse Mount Everest-expeditie, niet bijgewoond, nadat hij hevig had geprotesteerd tegen enige hem afbreuk doende onnauwkeurigheden in een Indische krant na de persconferen tie van kolonel Hunt. De verhouding tussen Tensing en Plunt wordt zeer gespannen genoemd, en de „tijger van de sneeuwvelden", zou volgens het bericht hebben besloten niet met de expeditie naar Engeland te reizen. Tensing wees op een bericht in de In dische pers, volgens hetwelk kolonel Hunt zou hebben gezegd, dat „Tensing een goede klimmer is, binnen de grenzen van zijn ondervinding". De Nepalese klimmer zei niet te kunnen geloven, dat Hunt zou heb ben geïnsinueerd, dat hij geen ondervin ding had. „Is er ergens een man, die op een totaal van elf expedities, reeds zeven maal de Everest heeft leren kennen?" zo vroeg hij. Voorts verklaarde Tensing, dat hij waar schijnlijk niet met de leden van de expe ditie naar Nieuw Delhi zal reizen, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Kolonel Hunt heeft verklaard dat hij Tensing heeft uitgenodigd zo spoedig mo gelijk een bezoek aan Engeland te bren gen. De Christelijke, de Koninklijke Neder landse en de Nederlandse Katholieke Mid denstandsbonden hebben in een gezamen lijk schrijven aan de staatssecretaris van Economische Zaken als hun mening ken baar gemaakt, dat een wettelijke regeling, waardoor de beteugeling van het cadeau stelsel zal geschieden, thans urgent is. Zij verzoeken de regering te willen be vorderen, dat nog gedurende de huidige zittingsperiode van de Staten-Generaal een desbetreffend wetsvoorstel de Twee de Kamer zal bereiken. Het Amsterdams gerechtshof heeft van morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de Haarlemse belastingambtenaar H. B. v. W„ die in hoger beroeo had terecht gestaan, ver dacht in de maand Mei van het vorig jaar zijn medebewoner Van der W. in hun geza menlijke woning aan de Van der Vinnestraat te Haarlem met een zakmespriem elf steken aa het hoofd te hebben toegebracht. Evenals de Haarlemse rechtbank legde het hof verdachte een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden op met aftrek van voorarrest. Veertien dagen geleden had de procureur-generaal een gevangenisstraf van drie jaar geëist. te ontdekken is voor het verhogen der snel heid eveneens een belangrijke factor. Uit de geestdriftige explicatie van onze Heemstedenaar meenden wij te mogen constateren, dat hij er doelbewust naar streeft nog eens het wereldrecord te ver breken, dat momenteel met 248 kilometer per uur op naam staat van een Amerikaan se modelvliegtuigbouwer. Dit mag onge twijfeld niet tot de onwaarschijnlijkheden worden gerekend, want het is Toon Hage doorn reeds eenmaal gelukt een snelheid van 240 kilometer te breiken, al was deze dan ook te kort van duur om als record te worden erkend. In ieder geval is het Zondag behaalde succes reeds een opmer kelijk resultaat, vooral wanneer men in aanmerking neemt dat het betreffende vliegtuig slechts in twee en een halve dag is gebouwd en er pas Zondag de laatste hand aan werd gelegd. Misschien mogen wij daarom binnenkort vermelden, dat het wereldrecord op naam van de Heemstede naar Toon Hagedoorn is gekomen. Bij deze pogingen wordt hij door onze beste wensen voor succes vergezeld. De twee jongens uit Laren, die terecht stonden terzake van de op 8 Januari ge pleegde roofoverval op de boerenleenbank te Blaricum, de 20-jarige J. H. H. T. en de 15-jarige G. J. J. C., zijn door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld. De eerste kreeg twee jaar jeugdgevangenis, de twee de wordt conform de eis ter beschikking gesteld van de regering. Tegen T was twee- eneenhalf jaar jeugdgevangenis geëist. De jongelui waren op 8 Januari ver momd de bank binnengedrongen en had den de kassier onder bedreiging met een pistool gedwongen, hun 17.000 gulden uit de brandkast af te geven. Dit geld hadden zij in de tuin van een oom van T. in Laren begraven. De oom van T., die zich 1.000 gulden van het geld had toegeëigend, werd conform de eis veroordeeld tot tien maanden, waar van vijf voorwaardelijk en aftrek van pre ventief. Tegen hem was 12 maanden geëist. Middelbare meisjesschool ,,'t Kopje" Voor het eindexamen MM.S. zijn geslaagd de dames: A. M. P. Alessie; J. A. de Boer; E. G. van den Bosch; E. M. J. van Geijten- beek; E. Groen; Chr. T. de Jong; M. L. Korsman: J. M. de Kruif; E. Lefèbvre; A. P. E. Q. Lubbers; H. A. van Noort; H. E. Noy; J. L. Versnel; J. C. H. Verwey. Afgewezen geen. ADVERTENTIE Wilt U voor een zéér bescheiden prijs een echte merkzeep kopen met de volle garantie van Castella kwaliteit, neem dan de proef met Castella Bloemenzeep, voor slechts 20 cent per stuk! U heeft dus keus uit drie soorten Castella. Voor iedere vrouw, voor iedere huid en voor iedere beurs is er nu Castella te kust en te keur. vooral om met de zomerdagen eens een keer méér te genieten van de heerlijke ver frissing, die Castella garandeert! Voor degenen, wier huid veel schuim nodig heeft, is er de overvloedig schuimende Castella Spécial (32 cent). En natuurlijk blijft de klassieke Castella Schoonheidszeep (32 cent) beschikbaar voor haar talloze aan hangsters'. Tijdelijk levert Uw winkelier U twee stuk ken Castella Schoonheidszeep voor slechts 50 cent. Neem deze kans nog gauw waar, zolang dit bijzonder aanbod geldt. Ook de vrouw, die maar een klein bedrag wil besteden, behoeft zich thans Castella niet te ontzeggen. Er is nu immers onverpakte Castella Bloemenzeep voor 20 cent. Iedere vrouw kan mooi zijn! Naar aanleiding van de impasse waarin de Franse regeringscrisis dreigt te raken, geeft onze parlementaire redacteur, dr. E. van Raalte, de volgende beschouwing over de mogelijkheid die president Auriol zou hebben om zich tot het parlement en daar mee misschien indirect tot het Franse volk te wenden: De president van de Franse Republiek heeft, ook volgens de nieuwe Grondwet, het recht zich met een boodschap tot het parlement te wenden. Deze moet hij dan, aldus artikel 37, tot de Nationale Vergade ring richten, die hierna het document aan de Raad van de Republiek de andere tak van het parlement moet overmaken. Aldus de zin van het zoëven genoemde Grondwetsartikel. Aangezien de president geen toegang tot het parlement heeft, dient voorlezing van zijn „message" door een derde te gebeuren. Onder de grondwette lijke regelen die tot 1940 golden was daar mee een minister belast en normaliter deed dit- dan de minister-president. De Grond wet van 1946 zegt niets op dit punt; maar cm verschillende redenen geldt de uitleg dat de president van de Nationale Vergade ring voor de voorlezing zorg zou moeten dragen. Aldus is trouwens ook gebeurd met de door Auriol op 21 Januari 1947 naar aanleiding van zijn verkiezing tot staats hoofd van Frankrijk tot het parlement ge richte boodschap. Als men nu bedenkt hoe de president in verband met het feit dat hij geen enkele verantwoordelijkheid draagt (hij is geheel onschendbaar), geen enkele handeling kan verrichten zonder ministeriële medewer king, is reeds duidelijk dat de bevoegdheid om boodschappen aan het parlement te sturen in feite niet veel om het lijf heeft. Behalve een boodschap bij zijn heengaan gezonden, moet zulk een document steeds een ministerieel contraseign dragen.Dit ver lamt meteen de stem van de president. Tevens maakt het hier vermelde duidelijk waarom tengevolge van een kabinetscrisis het staatshoofd zich al heel moeilijk met een boodschap tot het parlement zou kun nen wenden, want daarvoor zou hij de medewerking en de mede-ondertekening van de démissionnaire minister-president nodig hebben! Vergeefse opging Poincaré heeft in zijn bekende boek „In dienst van Frankrijk" er op gewezen hoe hij zelf eigenlijk niets vermocht te doen. Met name ondervond hij dit aan den lijve toen hij buitengewoon critisch stond tegen over het verdrag van Versailles, doch bij Clemenceau geen voet aan de grond kreeg. Deze zou hem zelfs naar aanleiding van de door Poincaré gekoesterde overweging om zich tot Kamer en Senaat te wenden, zulks verboden hebben met de opmerking: „Gij kunt u niet met de Kamers in verbinding stellen dan met behulp van een door mij gecontrasigneerde boodschap" en nadat het staatshoofd daarop kenbaar maakte zich tot het land te zullen wenden, kreeg hij te horen: „Dat kunt gij ook niet, want ik heb de macht in handen; ik ben het hoofd van de regering." Clemenceau sloeg inderdaad zeker ook staatsrechtelijk bezien (al gold hier nog de oude Grondwet) de spijker op de kop. Het is dan ook geenszins verbazing wekkend dat een Frans schrijver over de Grondwet en de regering van de republiek onder meer heeft opgemerkt: „In feite is de presidentiële boodschap een niet gebruikte instelling; aan de grondwettelijke boom is het een tak die niet tot bloei is gekomen." Onder leiding van de bekende musico loog en practicus Paul Collaer werd Maan dagochtend in de kleine zaal van het Am sterdamse Concertgebouw door het Bel gisch Kamermuziek-Ensemble met mede werking van enige hoorspel-acteurs een uitvoering gegeven van „De geschiedenis van de soldaat" van Strawinsky in de Ne derlandse bewerking van Martinus Nijhoff, behalve o logica! de titel, die op 'het programma voor de helft in het Frans stond afgedrukt. En de andere helft: „om te zeggen, te spelen en te dansen" bleek maar een halve waarheid, want het werd een microfoon-uitvoering, waarbij nage noeg geen spel en helemaal geen dans te pas kwam. Johan de Meester stond ver meld als de regisseur van de vertolking en tevens werkte hij mee als de Voorlezer, die in het eigenaardige werk de verbin dende tekst zegt. Er was nogal belangstelling voor deze proeve van Strawinsky en zijn tekstdich ter Ramuz, die bedoelden met zogenaamd eenvoudige middelen een theaterwerk te schrijven voor een te vormen reizende troep, in een tijd (19171918) dat de nood er toe dwong de grote schouwburgen te sluiten. Het eenvoudige gegeven leek daar toe zeer geschikt, doch Strawinsky verloor bij het componeren de eisen der praktijk zozeer uit het oog, dat het heel wat moeite kostte om er bekwame executanten voor te vinden, toen het eenmaal zover was dat Ansermet er te Lausanine de première van zou leiden. In het kort samengevat is het gegeven aldus: een soldaat, in het bezit van een to verviool (zijn ziel), verkwanselt deze voor geld, roem en eer. Als hij later het instru ment wil terugkopen, geeft het geen klainik meer. De soldaat verwerft echter zijn ziel terug, wanneer de duivel hem met kaartspel al zijn geld afwint. Doch uitein delijk krijgt de duivel hem weer in zijn macht. Het is aldus een soort moraliteit, met deze zedeles, door de voorlezer uitge sproken: „Het geluk is streng persoonlijk, zolang men leeft. Eén geluk duldt nooit naast zich een tweede geluk. Als men niet kan kiezen, stoten zij elkander stuk". De idéé, dat het werk het karakter van een kermisvertoning zou moeten dragen, heeft Strawinsky er blijkbaar toe gebracht een muziek te schrijven, waarmee de cul tus van het vulgaire begon, welke in de tijd van verdwazing na de eerste wereld oorlog alle cultuurwaarden op hun kop scheen te willen zetten. Moge die systeemloze kromschrijving nu een over wonnen standpunt zijn, we luisteren er naar met de belangstelling voor het tijds verschijnsel en voor het „document hu- main'1 ten aanzien van de componist. Maar hoe rauw en opzettelijk triviaal soms ook, wat Strawinsky van de zeven instrumen talisten van zijn orkestbezetting eist en wat hij vergt van de dirigent om dit en semble bij elkaar te houden, is zodanig geraffineerd moeilijk en toch zo secuur be rekend, dat het ontegensprekelijk zijn ge- Op desbetreffende vragen van het Twee de Kamerlid Cornelissen heeft de staats secretaris voor Volksgezondheid geant woord dat er een nieuwe wet op de para medische beroepen in vergevorderde staat van voorbereiding is en dat hierbij totnog toe geen advies is gevraagd van de betrok ken organisaties op het gebied van heil gymnastiek en massage. Dit sloot echter niet uit, dat er met die organisaties nog nader overleg gepleegd zou worden voor het ontwerp gereed is voor indiening bij het parlement. nialiteit verraadt. Vreemd toch. het genie dat opzettelijk slecht klinkende muziek voortbrengt en zich zelfs niet weerhoudt een stupide vervorming van het Luther- koraal te schrijven, waar een echte kermis- muzikant zich voor schamen zou. Willem Pijper heeft over „l'Histoire du Soldat" in dertijd een hard oordeel geveld en het tamelijk kras een anticiperende auto biografie van de componist genoemd. Er was reden toe. En toch luisteren we geboeid naar deze geniale brutaliteiten en naar de technische realisatie ervan, die vooral van de violiste van het ensemble een virtuoos kunnen vergt. Godelieve Matthijs, die deze paTtij met veel beheer sing vertolkte, stond niet op het program ma vermeld, hoewel zij dat in de eerste plaats verdiende. En zo zou ik ook de overige zes instrumentalisten willen prij zen voor him prestaties: de bas, de kla rinet, de fagot, de trombone, de piston, de slagwerker want allen verrichtten zij vaardig hun taak onder de secure direc tie van Paul Collaer. Johan de Meester was een vlotte voor lezer, Bert .lanssens gaf van „de Soldaat" een interpretatie die kennelijk op micro foonroutine was ingesteld, Frans Roggen wist als „de Duivel" sterke suggesties te wekken en het weinige, dat Paula Semer als „de Prinses" te zeggen had, klonk op vallend melodieus. JOS. DE KLERK RANGOON (AFP). Volgens de cor respondent te Bangkok van het blad „Jour nal", zou de commissie, bestaande uit af gevaardigden van de Verenigde Staten, na tionalistisch China, Birma en Thailand, overeenstemming hebben bereikt over de evacuatie van de Chinese troepen van de Kwo Min Tang, die thans in Birma ver blijven. De overeenkomst voorziet in een spoe dige evacuatie der troepen, die in Birma zullen worden ontwapend. De wapens zul len aan de UNO worden overhandigd. BANGKOK Reuter-AFPEen woordvoer der van Cambodja heeft Maandag te Bang kok verklaard, dat de Franse autoriteiten haar troepen rondom de hoofdstad van Cambodja, Pnom-Penh, hebben versterkt met het oog op eventuele vijandelijkheden door het overigens kleine en slecht uitge ruste leger van dit land. Volgens de woordvoerder is de spanning in de hoofd stad van zijn land sterk gestegen, sinds ko ning Norodom Sihanoek op 13 Juni onver wachts naar Bangkok reisde om zijn actie voor zelfstandigheid van Cambodja kracht bij te zetten. Zoals gemeld, is de Koning Zondag naar zijn land teruggekeerd, omdat hij in Thai land geen vrijheid van handelen had. Vol gens genoemde woordvoerder zal de vorst in dat deel van zijn land blijven, waar zich geen Franse troepen bevinden. Hij zou zich aan het hoofd van zijn leger plaatsen, niet om de Fransen aan te vallen, doch eerder om de troepen er van te weerhouden der gelijke vijandelijkheden te beginnen. Zo zag een der leden van de bemanning van het Engelse motorschip Swift" eruit na de explo sie, die zich gisteren op het schip voordeed. Hij liep vele brandwonden op maar bleef met omzwachteld hoofd zijn dienst verrichten. Ballet Recital onder leiding van Sonia Gaskell geeft deze maand vier voorstellin gen in samenwerking met de H.O.V. onder leiding van de jonge dirigent Anton Kers jes, waarvan de eerste reeds ter opening van de Amsterdamse Kunstmaand heeft plaats gehad. Het toen vertoonde program ma wordt herhaald op de 25ste in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag, de 28ste in Bloemendaals Open luchttheater en de 30ste in de Stadsschouw burg in de hoofdstad. Het bestaat uit de Balletsuite van Gluck, een verbeterde zet ting van Ragtime van Strawinsky, het in opdracht vervaardigde werk ,jLuctor et Emergo" van Géza Frid en als nieuwste aanwinst „Le Festin de l'Arraignée" (Het feestmaal van de spin) van Roussel. De groep is thans op tournée in West- Duitsland, maar niettemin heeft men vol doende gelegenheid gevonden de afwer king van deze balletten, die inderhaast moesten worden uitgebracht, belangrijk te verbeteren in vergelijking met de première. Helaas heeft men moeten afzien van het voornemen om ook de befaamde pas-de- deux „Le cygne noir" op het programma te nemen, niet omdat men geducht is voor concurrentie van het Ballet van de Mar kies de Cuevas, dat gelijktijdig in ons land optreedt, maar eenvoudig omdat men niet over de financiële middelen beschikt om de benodigde muziekpartijen aan te schaf fen. Op klassieke basis Op een gisteren in Den Haag gehouden persconferentie heeft het bestuurslid J. van de Kieft een overzicht gegeven van de ge schiedenis van Ballet Recital en van de moeilijkheden waarvoor deze stichting zich geplaatst ziet. In het voorjaar van 1949 verzamelde mevrouw Gaskell een klein groepje van de beste Nederlandse dansers om zich heen Louki van Oven, Marie- Jeanne van der Veen, Maria Huisman en Pieter van der Sloot teneinde propa ganda te maken voor de danskunst, waar bij men zich veèl strenger dan tot dusver in ons land gebeurde op de klassieke tech niek baseerde. Met het instructieve pro gramma „Drie eeuwen danskunst" werd veel succes geboekt. Reeds het volgende jaar kon men met een echt balletprogram ma ten tonele verschijnen. Dit had een specifiek Nederlandse inslag en werd in diverse grote steden (ook in Haarlem) tot vertoning gebracht. Hoeveel waardering men ook ondervond, elke vorm van finan ciële steun bleef uit. Nergens ter wereld kan een balletgroep zichzelf bedruipen en zo moest dan ook in de zomer van 1951 het besluit worden ge nomen het openbaar optreden stop te zet ten. In Juli van dat jaar kwam de over heid echter met voorstellen om betrekke- Tijdens de algemene vergadering van de Zeeuwse Maatschappij van Landbouw in Goes heeft ir. S. Herweijer, directeur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel een rede gehouden over „herstel en vergoeding van de watersnoodschade fn de agrarische sector". Hij wees er op, dat bij de Zeeuwse bevol king de afwikkeling van de schade zodanig geschieden zal, dat de reeds eerder onder de Zeeuwse bevolking getroffenen niet in moeilijker financiële omstandigheden ko- De hoofdcommissaris van politie in Am sterdam vestigt de aandacht op de 41- jarige D. N. uit Mijdrecht, die verdacht wordt van oplichting. Hij plaatst advertenties in bepaalde bla den (bijvoorbeeld in „De Boerderij"), waarin hij een boerderij te koop of te huur aanbiedt. Hij treedt vervolgens in contact met degenen, die op zo'n annonce reflec teren en beweegt hen tot afgifte aan hem van geld. Dit geld is, naar hij beweert, nodig voor het dekken van onkosten. Hij maakt gebruik van de valse namen C. J. Hartog, D. J. Boers, D. J. van den Berg, Peets, J. van der Ploeg en D. van der Ploeg. N. heeft zijn slachtoffers zowel in als buiten Amsterdam gevonden. men te verkeren, dan zij, die slechts een maal zijn getroffen. Verder is het artikel over het herstel van de grond van belang. In artikel 9 van het wetsontwerp wordt bepaald, dat de schade aan land- en tuinbouwgronden zoveel mo gelijk van overheidswege in natura zal worden hersteld, hetgeen volgens spreker zeggen wil, dat alle herstelkosten worden vergoed. Volledige vergoeding t De vrees is geuit, zo ging spreker verder, dat 50 millioen gulden voor deze herstel- bewerkingskosten te laag is geraamd en wellicht het dubbele had moeten zijn. Vele gedupeerden menen daarom dat de vergoe dingen wel gehalveerd zullen worden. Deze gedachte is volgens spreker onjuist, omdat een raming bij een ontwerp van wet van vergoedingsregelingen heel iets anders is dan een begrotingswet. De conclusie van ir. Herweijer is dat behoudens winst en ondernemerslóon, alle kosten van het cul tuurtechnische en landbouwkundig herstel, die voor het herstel van de grond nodig en verantwoord zijn, op grond van dit ontwerp volledig zullen worden vergoed. Eveneens zullen vergoed worden de kosten, die ten behoeve van de oogst zijn gemaakt vóór de rampnacht. Voorts wees de spreker er op, dat ook voor verloren gegane boomgaarden de bij drage wordt gesteld op de waarde vóór de beschadiging. Tengevolge van het zoute water zijn of zullen nog een 2500 hectare boomgaarden afsterven. Het verloren gegane gebruiksvee zal wor den vergoed tegen heraanschaffingswaarde en het verloren gegane handelsvee tegen het bedrag van de gemiddelde marktprijs in Januari 1953. Geschenken van derden Tenslotte stond spreker stil bij de rege ling, waardoor men geschenken van derden kan ontvangen zonder dat deze worden af getrokken van de bijdrage welke volgens het wetsontwerp wordt verleend. Indien betrokkene een schade heeft, waarvan de herstel- en wederopbouwkosten 20.000 bedragen en betrokkene krijgt uit dien hoofde van deze wet een vergoeding van 18.000, dan kan hij volgens spreker tot een bedrag van 2000 geschenken ont vangen zonder dat de rijksbijdrage wordt verminderd. De geschenken zullen dus worden verstrekt tot aanvulling van het verschil tussen rijksbijdrage en totale her stelkosten. Nieuw ontwerp inzake herverkaveling Ir. Herweijer deelde voorts mede, dat Maandag een uitvoerige Memorie van Ant woord over de herverkaveling met een ge wijzigd ontwerp van wet bij de Tweede Kamer is ingediend. Daarin wordt de Staten-Generaal gevraagd, te willen goed keuren dat de herverkavelingswet „Wal cheren" wordt toegepast op Schouwen Dui- veland, Thoien, de zak van Zuid-Beveland ten Zuiden van de lijn Borsele en 's-Gra- venpolder en de polder Waarde. Indien de Staten-Generaal zich met dit voorstel verenigen, dan wordt hiermede de weg geopend van een algehele cultuurtech nische en bedrijfseconomische verbetering van zeer belangrijke delen van Zeeland. De regering raamt de kosten van uitvoe ring van deze wet op circa 80 millioen gul den. lijk ruime geldmiddelen voor de beoefe ning der danskunst ter beschikking te stel len. Hoewel tussen de vertegenwoordigers van het ministerie, van de drie grote ste den en van de voornaamste dansgroepen in principe overeenstemming werd bereikt, kwamen er later allerhande "protesten te gen de voorgenomen regeling van de sub sidie en bleven de plannen slepende. Toekomstplannen Ballet Recital werd, hoewel de groep niet meer naar buiten optrad, geenszins opgeheven. De training ging door, ten koste van grote persoonlijke offers der dansers, die zo goed als zonder inkomsten waren. In September 1952 werd een nieuwe sprong gewaagd, dank zij de samenwerking met het H.I.V.O. in Den Haag, dat haar leden een balletprcyramma wilde aanbieden. Op een gedenkwaardige Zondagmorgen pre senteerde Sonia Gaskell haar intussen tot technische volwaardigheid gerijpte nieuwe solisten: Marianne Hilarides, Jaap Flier en Conrad van de Weetering, tezamen met oudere bekenden als Louki van Oven en Maria Huisman, waarbij onder de aanko mende krachten vooral Willy de la Bye zich te onderscheiden wist. Het behaalde over weldigende succes bleek een morele aan sporing om toch door te gaan en zo begon een lange reeks voorstellingen in samen werking met impresariaten en kunstkrin gen, die zich al spoedig ook tot het buiten land (België, Duitsland en Zwitserland) uitstrekte. In drie jaar tijds werden 250 uitvoerin gen gegeven, waarvan 49 instructieve pro gramma's, 172 balletavonden in Nederland en 36 in het buitenland. Verzoeken om in het Holland Festival te worden opgenomen zijn tot dusver door deze organisatie afge wezen, hetgeen niet anders dan betreurd kan worden. Wel is er een uitnodiging voor enige voorstellingen in Parijs ontvangen en zijn er onderhandelingen gaande voor een tournée door Engeland, doch men toont zich in de aanvaarding hiervan nog enigs zins terughoudend, omdat de financiële middelen ontbreken om Nederland waar dig in den vreemde te vertegenwoordigen, speciaal wat betreft de costuums en de aan kleding van het toneel. Dit seizoen heeft men een incidentele subsidie van de gemeente Amsterdam van 10.000 genoten. Den Haag verstrekt een geldelijke tegemoetkoming in de kosten van de Donderdag te geven avond, die door burgemeester en wethouder, benevens twintig gemeenteraadsleden zal worden bijgewoond. Gehoopt wordt dat de minis ter van Onderwijs, Kuwrten en Weten schappen niet te lang meer zal aarzelen met de bekendmaking van de wijze waarop de reeds gevoteerde subsidie aan de Neder landse danskunst besteed zal worden, ten einde aan alle fnuikende onzekerheid een einde te maken. Maar in ieder geval kan Ballet Recital voor het volgende seizoen rekenen op ten minste twee voorstellingen per week. Er wordt naar gestreefd de schouwburgdirec teuren zo ver te krijgen, dat zij ook voor het ballet een plaats op hun abonnements voorstellingen zullen inruimen. Voor ge- j brek aan belangstelling behoeft ment niet te vrezen, want een in 1950 door het N.I.P.O. gehouden onderzoek heeft uitge wezen, dat 1520°'o van het kunstminnend publiek aan ballet de voorkeur geeft boven concerten of toneel. DJAKARTA (PI-Aneta). De nieuwe Indonesische kabinetsformateur, de heer Mukarto, heeft heden voorbereidingen ge troffen om de beraadslagingen met de politieke partijen te beginnen. Hij heeft het voornemen met alle partijen en groe peringen in het parlement te beraadslagen. Mukarto deelde aan P.I.-Aneta mede, dat hij bij zijn formatiepoging zijn aandacht concentreert op een zo spoedig mogelijke uitvoering van de algemene verkiezingen, die zijns inziens de enige weg vormen voor een politieke stabilisatie. Hij zeide voorts, dat het politieke programma, dat door de vorige formateurs is opgesteld, ook de basis vormt voor zijn overwegingen. Op de vraag, of samenwerking met de Masjumi nog mogelijk is, antwoordde hij bevesti gend. Kind door paard dodelijk getrapt Zondagmiddag kwart voor vijf liep de zesjarige Oei-Hanwu naar een paard, gra zende in een weiland te Badhoevedorp. Het kind wilde het dier een stuk brood voeren. Toen hij het dier van achteren naderde, sloeg het paard achteruit en raak te het kind tegen het hoofd. Het werd vervoerd naar de Valerius- kliniek in Amsterdam, waar het enkele uren later overleed.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7