Herverkaveling noodgebieden zal rond f80 millioen vergen Haarlemse kappers staken elkaar met kam en schaar de loef af Rhee dreigt zijn troepen aan UNO-bevel te onttrekken Kort en bondig Haarlems Dagblad Aanvraagformulier Bulgarije aanvaardt Grieks voorstel Amsterdamse Beurs WOENSDAG 24 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Leerlingen Aerdenhoutse Muziekschool traden in Minerva op Vereniging „Haerlem" naar Haarlemmerliede Dr. Tjebbo Franken 70 jaar Ghèque van vier mille voor Puttershoek De Franse ploegen voor de Tour de France Toepassing ruilverkaveling zou niet-efficiënt en vertragend werken Naast „Rode Kruis" een „Blauwe Kruis" voor dieren Nationaal-Europese Sociale Beweging opgericht Treinaanslag in Indochina Scheepvaart De kammen, scharen, tondeuses, vapori- sateurs en hoe dergelijke kapperswerktui gen nog meer mogen heten, vierden gister avond in café-restaurant „Die Raeckse" hoogtij. De R.K. Technische Ontwikkelings Club hield hier voor haar leden, die voor het merendeel uit Haarlem en omgeving kwamen, namelijk een groot kapconcours. Allereerst kwamen de herenkappers aan de beurt, die veertig minuten de tijd kre gen om een vrij model te kappen. Met alle werklust die zij in zich hadden stortten de vijftien deelnemers zich, toen het startsein was gegeven, op hun taak en de meesten van hen hadden maar nauwe lijks genoeg aan de toegemeten tijd en moesten na veertig minuten herhaaldelijk aangespoord worden de kam er bij neer te leggen. Bij het dameskappen ging het allemaal een beetje rustiger toe. De modellen, die met nat-geplakte haren in de stoelen plaats namen, zaten rustig een sigaret te roken, terwijl de deelnemers met vaardige hand bewegingen elk krulletje en elk plukje haar uitkamden en op zijn plaats legden en na ongeveer een half uur zaten alle dames met een keurig verzorgd dagkapsel te wachten op de uitspraak van de juryleden, die elk hoofd eerst terdege bekeken al vorens met vaste hand een cijfer achter een naam in te vullen. Tijdens het dameskappen knipte de pre sident van de jury, de heer L. G. van Vos- selen, een demonstratie-meisjes-model en alle kappers, die op dat ogenblik niet aan het concours deelnamen, dromden rondom de stoel om toch maar niets van dit proef- kappen te missen. En ondertussen kregen de modellen en de deelnemers het steeds warmer en ieder een was dan ook blij toen de tafeltjes ten slotte aan de kant gingen en het dans- orkest „The boogies" het sein tot een ge zellige dansavond gaf. De jury, die bestond uit de heren L. G. van Vosselen (president), J. W. Ducardus en G. Wijnans, kende tenslotte de vol gende prijzen toe: Herenkappers: 1. en Festivalbeker, de heer Winterink, Halfweg. 2. de heer Bos man, Haarlem. 3. de heer Withaar, Bever- Blokfluiten, bamboefluiten en niet te vergeten de menselijke stem zijn eenvou dige, uitstekende middelen om in contact met de muziek te komen. Daarvan zijn blijkbaar ook de gezusters Truus en Joke Tuinder (die de leiding vormen van de Aerdenhoutse Muziekschool) overtuigd. Het programma van de leerlingen-uitvoe ring van deze school, die gisteravond in het Minerva-Theater te Heemstede gehou den werd, vermeldde althans tal van leuke muziekstukjes en liedjes voor de ge noemde instrumenten, al of niet gecom bineerd met zang. Maar ook „gewichtiger" muziek had een plaats gekregen, zoals een Gavotte van Handel, een Sonatine van Ruyneman en een programmatisch stuk van Voormolen. Van N. Sokolowsky werden twee Hon gaarse dansen voor viool en piano vlot en met echt Hongaars vibrato gespeeld. We bleven in Zuid-Oost-Europa met de zes Roemeense dansen voor piano van Béla Bartók, waarvan de uitvoering op een goede muzikale aanleg wees. En weer brachten we in gedachte een bezoek aan de puszta, toen de orkestklas lang niet on verdienstelijk Hongaarse dansen van Joh. Brahms speelde. Op deze avond werd ook een aantal bal letdansjes uitgevoerd. Het waren haast al- maal pantomimes met sprookjes-inslag, waarin tal van charmante en aardig ge- costumeerde jeugdige en zeer jeugdige meisje met veel ambitie lieten zien, wat zij van de dansleidster, mevrouw To Vene- ma, geleerd hadden. Een woord van bijzondere waardering voor de muzikale pianobegeleiding van Leen Krammer mag beslist niet achter wege blijven. P. ZWAANSWIJK. wijk. 4. de heer W. Stevenhage, Haarlem. Dameskappen: 1. en Festivalbeker: de heer J. C. Kerver, Amsterdam. 2. de heer Henneman, Beverwijk. 3. mejuffrouw R. Koster, Amsterdam. 4. de heer P. Schul- teis, Haarlem. Het houten weidemolentje aan de Bin- nen-Liede zal Zaterdagmiddag aan de re genten van het Grote of Sint Elisabeths Gasthuis worden overgedragen, die bij de plechtigheid aanwezig zullen zijn onder leiding van hun voorzitter, de burgemees ter van Haarlem. Ter gelegenheid hiervan heeft de Ver eniging „Haerlem" een fietstocht uitge schreven. Na het bezoek aan de molen wordt de tocht voortgezet langs de natuur monumenten „De Haddingsbraak" en „De Batterij", beide eigendom van het Noord hollands Landschap. Ook wordt een be zoek gebracht aan de „Hoge Boom", die met zijn rood-wit-blauwe banden de her innering levendig houdt aan een schermut- selig tussen Geuzen en Spanjaarden. Zondag 5 Juli hoopt de bekende Haar lemse arts dr. Tjebbo Franken zijn zeven tigste verjaardag te vieren. Uit de patiën ten is een commissie benoemd, waarin zit ting hebben de heren J. Beekelaar, Dr. Schaepmanstraat 36, M. J. Dixon, Kweek tuinstraat 38, postgiro 258370, M. van der Bijl, Bloemveldlaan 47 en J. Koops, Rol landstraat 89. Het voornemen bestaat de jarige een album aan te bieden met de handtekeningen van alle patiënten. De commissie verzoekt belangstellenden naam en adres op te geven aan een der leden van het comité, waarna toezending van een kaartje voor een handtekening volgt. Zij, die voor het bestrijden der onkosten een klein bedrag toezenden, kunnen bij voor baat verzekerd zijn van de dank van de leden van de commissie. Zoals reeds eerder door ons werd ver meld, heeft een groot gedeelte van de Heemsteedse middenstand indertijd een zegelactie ondernomen, door middel waar van de winkeliers een bepaald percentage van hun omzet ten behoeve van de slacht offers van de watersnood hebben afge staan. De actie leverde ruim vierduizend gulden op, welk bedrag na de adoptie van Puttershoek door Heemstede, uiteraard voor deze gemeente werd bestemd. Op Woensdag 1 Juli zal de cheque door de voorzitter van de Heemsteedse Win keliers Vereniging, de heer O. A. Brink, tijdens een cabaretavond in het Minerva- theater ter hand worden gesteld aan de voorzitter van het adoptiecomité, de heer N. de Lange. Deze avond werd door de winkeliers georganiseerd en is bedoeld als een feestelijke afsluiting van de geslaagde zegelactie. Het programma wordt verzorgd door de Alkmaarse Kring van Kleinkun stenaars, in welk ensemble onder meer op treden Hansy Pallieter en haar Witte Kraaien, Cakie, Peter Piekos, Duo Hado, enzovoort. De avond wordt verder met een bal in de foyer van het theater besloten. Om de regionale ploegen van Frankrijk te completeren zijn de volgende renners aan gewezen: Audaire, Morvan, Chupin, Lucien Lazarides, Vitetta, Meunier, Walkowiak, Quentin en Anzile. De ploegen zien er als volgt uit: Zuid-West: Bares, Bastianelli, Colette, Dar- rigade, Desbats, Dupont, Paret, Prouzet, Sab- baddini, Vivier. Reserves: Guittard en Agut. Noord Oost Centraal: Anzile, Bauvin, Bu- chaille, Dacquay, Forestier, Hassenforder, Labertonnière, Meunie, Quennehen, Walko wiak. Reserves: Petrey en Munch. West: Audaire, Chupin, Esnault, Guerinel, Mahe, Mallejac, Marree, Morvan, Pontet, Jean Robic. Reserves: Buitel en Houelbec. Zuid Oost: Baffert, Kebaili, Lucien Laza rides, Matteoli, Mirando, Molineris, Privat, Vitetta, Rotta, Zelasco. Reserves: Bianchi en Charles. Ile de France: Bober, Cuput, Diot, Gueguen, Quentin, Redolfi, Renaud, Rouer, Telotte, Tonello. Reserves: Baldassari en Carle. Dinsdagmiddag is het Italiaanse vracht schip „Luiga" (7124 ton) op de Zuidsteen- bank ten Westen van Walcheren aan de grond gelopen. Het schip dat van Italië op weg naar Rotterdam was, kwam later op eigen kracht vlot. SEOEL De Zuid-Koreaanse regering heeft meegedeeld, dat president Syngman Rhee de opperbevelhebber van de U.N.O., generaal Mark Clark, gewaarschuwd heeft dat de Zuid-Koreaanse strijdkrachten aan het toezicht van de U.N.O. zullen worden onttrokken als de voorgestelde wapenstil stand met de communisten wordt getekend. Rhee zei dit in een brief aan generaal Clark van 20 Juni. Hij verklaarde, dat hij de generaal niet gekend heeft in het vrij laten van de anti-communistische krijgs gevangenen omdat dit het opperbevel van dc U.N.O. in verlegenheid zou hebben ge bracht. Rhee voegde daaraan toe, dat het de enige manier was om „een botsing tus sen Koreanen en de communistisch gezinde troepen die u in het land wil brengen" te voorkomen. (Rhee doelt vermoedelijk op de troepen in de voorgestelde neutrale commissie van toezicht op de gevangenen). In een schriftelijk antwoord -op vragen van de pers heeft president Syngman Rhee Dinsdag de voorwaarden genoemd, waarop hij een wapenstilstand zou aanvaarden: De politieke conferentie moet binnen drie maanden na een wapenstilstand worden bijeengeroepen. Het verdrag van wederzijdse bijstand tussen de regeringen van Zuid-Korea en de V.S. dient te worden getekend vóór een wapenstilstand. Alle buitenlandse troepen moeten uit Korea worden teruggetrokken. De Zuid-Koreaanse Nationale Vergadering heeft besloten de eerste minister, Paik Toe Tsjin, en drie andere ministers te verzoe ken, Zondag voor de vergadering te ver klaren waarom president Rhee het gezag van de U.N.O. heeft genegeerd door niet- communistische Noord-Koreaanse krijgsge vangenen vrij te laten. Van de 100 aanwezige leden in de ver gadering stemden 78 vóór, de overigen onthielden zich. ■Protesten De Canadees Lester Pearson, voorzitter van de Algemene Vergadering van de De ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, van Financiën en van Verkeer en Waterstaat hebben geantwoord op het Voorlopige Verslag van de commis sie voor de watersnood uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot de agra rische wederopbouw en de herverkaveling van gebieden in Zuidholland, Zeeland en Noord-Brabant. Zij zeggen dat vele her stelwerkzaamheden reeds kunnen worden uitgevoerd, voordat de verschillende plan nen definitief zijn vastgesteld. Waar dit op moeilijkheden zou stuiten, zal in ieder ge val een provisorisch herstel plaats vinden. Op de vraag waarom voor deze gebieden niet volstaan kan worden met de normale procedure van de ruilverkavelingswet, wordt geantwoord, dat om te beginnen eerst tot ruilverkaveling kan worden overge gaan nadat een stemming heeft plaats ge vonden. Zulk een stemming zou, nog af gezien van de moeilijkheid, haar onder de huidige omstandigheden te organiseren, ongetwijfeld een vertragende factor vor men, welke op dit ogenblik niet verant woord is te achten. Een deel van het overstroomde land zal als verloren moeten worden beschouwd. Bij ruilverkaveling zal slechts te verdelen zijn wat overblijft, en wel over al degenen, die grond inbrachten. Dit zou leiden tot een verkleining van de totale omvang van alle bedrijven, terwijl een aantal bedrijven juist aan vergroting van de omvang be hoefte heeft. De herverkavelingswet nu geeft recht op sanering van een bepaald gebied. Dientengevolge zal niet alleen het verlies aan grond kunnen worden gecom penseerd, maar zullen de bedrijven, die Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.10 per kwartaal// 0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij, die zich met ingang van 1 Juli 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Juni 1953 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen reeds vóór de ramp een te kleine omvang hadden, tot een verantwoorde grootte kunnen worden uitgebreid. Een ander punt, waarom aan de herver kavelingswet de voorkeur moet worden gegeven boven de ruilverkavelingswet, ligt op organisatorisch gebied. De toepasselijk- verklaring van de ruilverkavelingswet zou n.l. gepaard moeten gaan met een zodanige herziening, dat als het ware een tweede herverkavelingswet zou ontstaan en dit ware al heel weinig efficiënt. De kosten De kosten der herverkaveling op Schou- wen-Duiveland, Tholen en Zuid-Beveland worden ruw geschat op 80 millioen. Ten behoeve van de verplaatsing van bedrij ven zal grond beschikbaar gesteld dienen te worden in de N.O. Polder, de Braakman polders en de Quarlepolder. Aan de betrokkenen zal in het algemeen een nagenoeg gelijkwaardige oppervlakte beschikbaar worden gesteld als in het oude gebied werd geëxploiteerd. Indien zich meer vrijwilligers voor ver plaatsing aanmelden dan voor een rationale herverkaveling gewenst is, zal naast de persoonlijke eigenschappen en kwaliteiten van de boer en zijn gezin, welke voor toe lating op domeingronden worden verlangd, maatstaf zijn het nut, dat de vrijkomende grond voor de ga.nering heeft. Men behoeft niet beducht te zijn, dat een afroming zal plaats vinden van juist de beste en meest kapitaalkrachtige elemen ten. Vele goede boeren zullen in hun oude gebied willen blijven en ook niet voor ver plaatsing worden aangewezen. Voor zover de herverkavelingswet zal worden toege past, zal slechts de landbouwkundige meer waarde in de vorm van een dertigjarige rente op de belanghebbenden worden ver haald. Tussen de organisaties voor dierenbe scherming in verschillende landen wordt thans overleg gevoerd om te komen tot de oprichting van een internationaal „Blauwe Kruis". Dit zal zo wordt beoogd de zelfde rechten dienen te hebben als het Rode Kruis, maar zich uitsluitend toeleg gen op de verzorging van dieren bij grote rampen, evacuatie in oorlogstijd, en der gelijke. De zaak, die reeds lang in overleg was, kwam op een gegeven ogenblik op dood spoor. Op initiatief van de Nederlandse dierenbescherming zijn deze besprekingen thans hervat. De aanleiding tot dit Neder landse initiatief is de Februari-storm- ramp geweest. Men hoopt dat de formatie en vormgeving in 1954 haar voorlopig be slag zal krijgen. U.N.O., heeft president Syngman Rhee van Zuid-Korea een boodschap gezonden. Hij protesteerde hierin krachtig tegen de vrijlating van anti-communistische Noord- Koreaanse krijgsgevangenen. Pearson verklaarde het zijn plicht te achten Rhee de ernst van de toestand onder ogen te brengen. Hij sprak de hoop uit, dat de Zuid-Koreaanse president zal samenwerken met het U.N.O.-opperbevel bij de pogingen om snel tot een bestand te komen. De Franse regering heeft Zuid-Korea een nota gezonden, waarin zij protesteert tegen het vrijlaten van Noord-Koreaanse krijgs gevangenen. In de nota wordt voorts gezegd, dat de Zuid-Koreaanse maatregelen het herstel van de vrede in gevaar brengen, waardoor nog meer bloed dreigt te vloeien. Twintig van de 180 man, die Zweden naar Korea zendt voor deelneming aan de neutrale bestandscommissies, zijn Dinsdag uit Stockholm via Washington naar Tokio vertrokken. De Zwitserse Bondsraad heeft Dinsdag besloten dat de eerste groep van de Zwit serse afvaardiging bij de commissie die toe zicht zal uitoefenen op de naleving van de wapenstilstandsbepalingen, Donderdag per vliegtuig uit Bern zal vertrekken. De Bondsraad nam nog geen beslissing met betrekking tot de Zwitserse afvaardi ging in de tweede commissie van neutrale staten, die belast is met het probleem van de krijgsgevangenen die niet naar huis willen terugkeren. Een aanhanger van Rhee, Pae un Hue, die ook zitting heeft in de speciale com missie van de vergadering voor de wapen stilstand, sprak heden zijn verbazing uit over Rhee's „drastische stap". „Wij moeten weten onder welke omstan digheden de gevangenen werden vrijge laten, indien zulks voorbijgaan aan het ge zag van de U.N.O. betekende," aldus de afgevaardigde. Een woordvoerder van de commissie voor de wapenstilstand verklaarde, dat de rege ring van plan is de niet-communistische Noord-Koreaanse „ontsnapten" naar het platteland te zenden met het oog op het tekort aan landarbeiders. De oprichting is bekend gemaakt van „de nationaal-Europese sociale beweging" waarin opgenomen zijn de Nederlandse en Vlaamse organisatie van de Europese soci ale beweging. Algemeen leider is P. van Tienen. De Nederlandse organisatie zal - zo zegt een communiqué - strijden voor nationaal herstel, Europese samenwerking en sociale rechtvaardigheid en zal als politieke orga nisatie voor het eerst deelnemen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1956. Zij richt zich daarbij als beweging zonder voorbehoud tot het gehele Neder landse volk. Haar binnenlandse politiek zal gericht zijn op het herstel van de nationale een heid en het behoud van onze nationale cul tuur, ook in Europees verband, in de over tuiging dat internationale samenwerking slechts mogelijk is op de grondslag van een gezond nationaal bewustzijn. Zij wenst een nationaal Europa, geen federaal Eu ropa. Haar buitenlandse politiek zal gericht zijn op het bevorderen van een nauwe samenwerking van alle Europese volken op nationale grondslag. NEW YORK (A.F.P.) Bulgarije heeft de U.N.O. Dinsdag doen weten, dat liet een Grieks voorstel aanvaardt voor de vorming van een gemengde commissie, die de demarcatielijn tussen beide landen aan de rivier de Maritza moet bepalen. Bulgarije verklaarde, dat hierdoor een vreedzame regeling zou kunnen worden bereikt voor de betwiste grenzen tussen beide landen. De Bulgaars-Griekse commissie zou zich volgens het Bulgaarse antwoord ook bezig houden met het vaststellen van de plaat sen der grensstenen, die aan de grens tus sen beide landen zijn vernield. Men merkt in U.N.O.-kringen op, dat in de nota van de Bulgaarse regering de wens wordt geuit eveneens algemenere vraag stukken te regelen. De eilandjes in de rivier de Maritza wor den door Griekenland en Bulgarije betwist en zijn afwisselend door groepen Griekse en Bulgaarse soldaten bezet. De U.N.O. heeft bij vele gelegenheden getracht een verzoening tot stand te bren gen, doch zonder succes. Naar te Saigon officieel wordt bekend gemaakt, hebben tenminste 35 maar mogelijk honderd personen het leven verloren, toen Maandag een trein veronge lukte, doordat Vietminh-opstandelingen een viaduct hadden opgeblazen; 20 per sonen liepen hierbij verwondingen op. Het ongeluk gebeurde ongeveer 65 kilo meter ten Zuid-Oosten van Hue, op de lijn naar de havenstad Tourane aan de Oost kust. Twee locomotieven en vijftien wagons stortten in een vijftien meter diep ravijn. Agatha, pass. 22 eil. Buru. Aicyone, pass. 22 Fernado Noronha. Aldabl, pass. 22 Finisterre n. Antwerpen. Amstelpark, 23 v. Quebec te Huil. Amerskerk, 23 v. Suez n. Aden. Ampenan, 23 v. New Orleans te Charleston. Ariadne, 20 te Philadelphia. Alphard, 21 te Rio de Janeiro. Altair, 22 te Paranagua. Abbedijk, 22 360 m. O. ten Z. Kp Race. Adinda, 22 v. Pladju n. Woodlands. Alamak, 22 v. Bremen te Antwerpen. Alderamin, 22 160 m. O.ZO. Port Sudan. Amstelveen. 22 760 m. O.NO. Kp. Race. Arkeldijk, 22 320 m. Z. ten O. Kp. Race. Avei-dijk, 22 720 m. O. ten N. Bermuda. Aagtekerk, 23 v. Bremen naar Rotterdam. Abbekerk, 24 te Cadiz. Albireo, 23 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Aletta, 23 v. Bangkok n. Pladju. Alioth, 23 te Montevideo. Alnatl, 23 220 m. NO. Madeira. Amstelland, pass. 23 Fernando Noronha n. St. Vincent. Andijk, 23 v. Brownsville te Houston. Annekerk, pass. 23 Ouessant n. Kaapstad. Almkerk, 23 v. Rotterdam te Sydney. Alblasserdijk, pass. 24 Vlissimgen n. Lissabon. Aldabi, 25 Antwerpen verwacht. Alphacca, 23 te Victoria. Aardijk, 24 v. Galveston te Tampa. Aldegonda, 21 v. Pladlu te Bangkok. Amstelvaart, 23 v. Rotterdam n. St. Laurens. Arnedijk, 23 v. New York n. Philadelphia. Boissevain, 23 te Yokohama. Bonaire, 22 1050 m. N.NO. Paramaribo. Bintang 23 te Cochin. Bantam, 20 te Soerabaja. Blommersdijk, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen Baarn, 22 110 m. NO. Sombrero eil. Bagan, 22 v. Seumaweh n. Oleh Oleh. Bandjemasin, 22 rede v. Padang. Ba rend recht, 22 170 m. O. ten N. Ras Fartak. Buru, 23 te Tj Priok. Bali, 24 te Singapore. Boskoop, 23 710 m. ZW. Flores. Breda. 24 te Madeira. Bennekom, 23 v. San Antonio n. Bahia. Caltex Pernds, pass. 22 Malta. Clavella, nacht 22-23 v. Tmmingham te RV->m. Ceronia, 22 720 m. ZO. Helena. Ohama, 22 220 m. Z.ZO. Suez. Cronenburgh, pass. 22 Dungeness. Caltex Leiden. 23 v. Sidon-n. Rotterdam. Corilla, 24 v. Port Okha te Mena el Ahmadi. Cottica, 23 1260 m. NO. Barbados. Caltex Utrecht. 23 v. Rotterdam n. Sidon. Drente, 23 te Djeddah. Duivendijk. 22 v. San Francisco n. Portland. Delfland, 22 200 m. N. ten O. Vincent. Delft, 24 te Talara. Esso Amsterdam. 22 270 m. ZO. Lands End. Enggano, pass. 24 Gibraltar n. Marseille. Eendracht, pass. 24 Ouessant 26 Rotterdam verwacht. Friesland JSSM), pass. 23 Ouessant. Friesland (KRL), pass. 24 vroeg Finisterre n. Algiers. Gordias, 22 v. Triest n. Amsterdam. Gaasterkerk, 23 v. Yokohama n. Manilla. Garoet. 23 v. Semarang n. Tl. Priok. Gaasterland. 24 v. Rio de Janeiro te Tlheos. Gadilla, 17 te Singapore. Graveland, 23 v. Porto Alegre n. Rio Grande do Sul. Hersilia, 23 v. Guanta te La Guaira. Hydra, 23 La Guaira. Haarlem, 22 1000 m. ZW. A"oren. Haulerwijk, 22 460 m. O.NO. Bermuda. Heelsum, 22 70 m. NW. Kp. Vilano. Hector, 23 v. Latta.kia te Stratoni. Hilversum, pass. 23 Aden. Hathor. 24 v. Beyrouth te Istanboel. Heemskerk, pass. 24 Evenaar n. Aden. Helder. 24 te Belize. Tndrapoera. 24 te Penang. Japara (KRL1, 22 nog te Damman. Japara (KPM1, 23 v. Doneala te Tamako. Java. 23 v. Singapore n. Th Pandan. Karsik. 22 v. Nagoya n. Osaka. Kota Baroe, 24 te Aden. Kota Gede, 24 te Belawan. Lanekoeas, 23 te Makassar. Lindekprk. 22 v. Koewait n. Abadan. Luna, 22 v. Taragona n. Venetië. Laurenskerk. pass. 22 Daedalus n. Suez. Lekkerkerk, pass. 22 Ras Fartak n. Bahrein. Loosdreeht. 22 v. Bremen n. Hamburg. beopoldskerk. 25 v. Rastanura n. Mena el Ahmadi Li-dekerk. 23 v. Koewait te Abadan. Lutterkerk. 23 te Bahrein. Meerkerk. 23 te Calcutta. Mentor, 23 te Hamburg. Mvonia, 22 v Alexandria te Saloniki. Mapia, 20 v. Indonesië te New York. Mirza, pass. 22 Brothers. Maas. 23 Istanboel te Izmir. Maasdam, 23 420 m. W. Scillv's. Merwede, 24 v. Amsterdam te Antwerpen. Muiderkerk: pa^s, 23 Softotra n. Cochin. Macuba. pass- 24 Townsville. Mataram. 26 22 u. G°nua verwacht. Maashaven, pa=s. 23 Kp! Race. Nipprstrnom, 22 v. Lagos n. Pontenoir. Notos, 22 v. Amsterdam te Kopenhagen. Nestor. 24 v. Antwerpen n. Rotterdam. Nieuw Amsterdam. 24 te Le Havre. Overiisel. 22 380 m. W.NW. Flores. Oraniefontein. 23 590 m. O. St. Helena. Oraniestad. 23 420 m. Z.ZW. Flores. Ovula. 6 Juli v. Balikpapan te Beira verw. Polvdorus. 23 te Singapore. Parkhaven. 22 430 m. Z. St. Vincent. °oelau Leut. pass. 22 St. M°ssina. Prins Willem III, pass. 23 ZW. punt Ierland. Prins Willem V. naeht 24-?5 Quebec verw. Polyphemus. 23 y. Dieddah. Prins Alexander, 24 te Quebec. Rafaela. 22 110 m. NW. ell Bawean. Radla, 24 te Colombo. Riouw, 23 v. Abadan op rede Koewait. RHndam, 23 260 m. O.NO. Kp. Race. Rimkerk, 23 te Antwerpen. Rijnland, 23 v. Amsterdam n. Hamburg. Saparoea. 23 te Bordeaux. Saroena. 22 v PlarPu n. Tarakan. Schiediik. 22 v. Djibouti n. Suez. Stad Vlaardingen, 23 v. Rotterdam n. Wabana. Salatiga, pass. 22 Hawaii n. Manilla. Salland, 22 180 m. N. ten O. Finisterre. Sc-herpendrecht. 22 410 m. NW. Fort Aleza. S"hie. 22 v. Elefsis n. Patras. S'lindoeng. 23 v. Singapore te Mombasa. Sirrah. 22 RO m. O. ten Z. Muscat. Stad Amsterdam. 22 460 m. W. Malinbead. Stad Arnhem, 22 480 m. W. ten N. Kp. Clear. straat. Makas-sar. 22 250 m. NO. Mauritius. Swartenhondt. 22 v. Menado n. Tolitoli. Selawati. 23 v. Abidian n. Monrovia. stad Dordrecht. 24 v. Rotterdam te Setubal. Sumatra. 23 te Aden. S'oterdilk. 22 te Havana. Stad Maastricht, 25 v. Rotterdam te Lulea verw. s-'baiak. 23 280 m. Z. Bali n. Soerabaja. °oe*td'"i<, 23 Havana n. Le Havre. Stad Alkmaar, 24 v. Rotterdam te New Orleans stad Breda. pass. 24 Kp. Race. Straat Malakka, 22 v. Peeang n. Belawan. Talisse. nass. ?2 Str. Florida. Ta wall, 23 v. Port Swettenham te Singapore. TUVamoek, 22 v. Zanzibar n. Mauritius. Tiitiaien<rva. 22 v. HTgkong n. Singapore. Tabinta. 23 te Colombo Tiba. 22 te Porto Alegre. Tankhaven IT 23 v. Sungeigerong te Saigon. Tankhaven III, 23 te Penang. Tiibantiet. 23 v. Soerahaia te Singapore. Tomori, 22 te Menado voor anker. Tatoian. pass. 23 Aden n. Dieddah. T'ara. 23 v. Victoria te Tlheos. Taria. 23 te Miri. "r»ire«ias, 24 v. Bintang te Makassar. -rv,alette ja v. Rotterdam te Singanore. Themisto. 23 v. Quebec n. Nederland. Van T.inschoten. 23 v. Monrovia n. Abidjan, voe-rfam 23 33" m. OtO. Kr>. Race. W'eidrecht, nacht 22-23 v. Mena el Ahmadi te Swansea. Waal, pass. 22 Vlisslngen n. Hamburg. Woenedrecht, 22 v. Heysham n. de rede van Heysham. wnt.prm'i 23 440 m. ZO. Kp. Race. Willem Ruys. 24 v. Rotterdam n. Tj. Priok. ,T™I. '4 V. Pnlormo te N"r>°ls. Ziipenberg. pass. 22 Pantellarla. Zonnewük. 22 500 m. W. ten z. Lands End. na«. J3 Start- Point. Zeeland (SSM), 24 v. Newcastle n. Rotterdam. KLEINE VAART Arnoudspolder, verm. 23 v. Antw n. Rotterdam Audacia, pass. 23 Kp. Palos. Agiena, 23 v. Londen te Rotterdam verw. Algarve, 23 v. Swansea te Amsterdam. Albergen, 21 v. Santander te Bordeaux. Anna b, 21 v. Port Sudan te Genua. Arctic 22 v. Norkoping n. Kotka. Bill, 22 v. Swansea n. Rotterdam. Berry, 22 v. Bremen te Liverpool. Barbara, 20 v. Methil n. Vejle. Bernisse. 23 v. Barry te Setubal verw. Barracuda, 23 v. Boston n. Maassluis. Batavier I, 23 v. Le Havre n. Bordeaux. Beekbergen, 22 v. d. Tyne n. Marin. Casablanca, 22 v. Marseille te Casablanca. Coolhaven, 23 v. Safi n. Agadir. Cornelia b II. 22 v. Swansea n. Rotterdam. Caland, pass. 22 Vlissingen. Casana, pass. 22 Brunsbüttel. Dend. 23 v. Dieppe te Port Talbot. De Ruyter, 22 Newcastle te Westhartlepool. Duurswold, pass. 22 Vlisslngen. Elisa, 21 v. Agadir te Safi. Etnergo, pass. 23 Holtenau. Ellewoutsdijk. pass. 23 S 2. Elsenburgh, 21 v. Rotterdam te Casablanca. Equator, 23 140 m. N.NW. Finisterre. Escaut, 21 v. Rotterdam te Bremen. Ferocia. verm. 23 v Gefle n. Raumo. Fiducia. verm. 23 v. Maassluis n. Boston. Friblo, 22 v. Grauw te Tiselt. Glashaven, 23 v. Bandholm te Antw. Harold, 23 v. Gdynia n. Kiel. Hast V, 23 v. Londen n. Rouaan. BINNENLAND Een 41-jarige voormalige agent van politie te Utrecht, is wegens diefstal van een motorfiets en een rijwiel door het gerechts hof te Amsterdam veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijk met éen proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de reclassering. In eerste instantie had de rechtbank te Utrech hem tot 12 maanden, waarvan zes voorwaardelijk veroordeeld. In een te 's Gravenhage gehouden aan deelhoudersvergadering van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" werden het verslag van 1952 en de jaarstukken over dit jaar ongewijzigd vastgesteld. Het dividend werd vastgesteld op 414 pet. voor de preferente winstdelende en op 5 pet. voor de gewone aandelen. Maandag 6 Juli hoopt het echtpaar P. Lust en A. LustJonker te Oostzaan zijn zestigjarige echtvereniging te vieren. Beide echtelieden, geboren Oostzaners, genieten nog een goede gezondheid. De directeur van- de coöperatieve sui kerfabriek „Puttershoek" te Puttershoek, de heer D. van der M. heeft in de laatste alge mene vergadering aanleiding gevonden om te verzoeken van zijn functie ontheven te worden. In genoemde vergadering was van de zijde der leden critiek geuit op het beleid van bestuur en directie en werd de exploi tatierekening over 1952 verworpen. Na onderhandelingen in 's Gravenhage is een handelsaccoord tot stand gekomen tussen Nederland en Finland voor de periode 1 April 1953—1 April 1954. De getroffen rege ling welke vandaag voorlopig in werking is gesteld, zal officieel van kracht worden na goedkeuring door de beide regeringen. De Finse uitvoer naar Nederland bestaat hoofd zakelijk uit hout en houtproducten, waar onder papier, terwijl Nederland naar Fin land zal exporteren landbouwproducten, chemische en pharmaceutische artikelen, textiel, ijzer- en staalnroducten, electrotech- nische artikelen en diverse machines. De gemeenteraad van Diemen heeft be sloten de 36-iarige gemeente-ontvanger P. W. onmiddellijk te schorsen op verdenking van verduistering van gemeentegelden. Gis teren had W. zich zelf bij de politie aange meld. Deze heeft hem in arrest genomen. De marinier De Lange uit Soestdijk is bij werkzaamheden in het Savonetakamn op Aruba door een omvallende muur gedood. Hij is aldaar begraven. Het gehele aanbod Sumatratabak, dat bestond uit 2653 pakken en bestemd was voor de inschrijving te Amsterdam van Vrij dag, is reeds onderhands verkocht. De in schrijving zal dus, evenals de vorige maal, niet doorgaan. Dit was het laatste aanbod uit de oogst van de Deli-Maatschappij en de Deli Batavia Maatschappij. De stemming was vast. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Vrije Universiteit in Amster dam zijn geslaagd voor het candidaatsexamen medicijnen (le gedeelte): mej. C. A. Bakker te Velsen-Noord; W. G. Buist te Haarlem en C. Versluvs te Hillegom. De op Zaterdag 13 .Tuni in Heemstede gehouden collecte voor Zonnestraal en het N.V.V.-t.b.c.-fonds heeft, f 1078,92 opgebracht, een nog beter resultaat dan verleden jaar, waarvoor de organisatoren de milde gevers en de collectanten en collectrices dan ook dankbaar zijn. —Dinsdagmiddag is de vlam geslagen in een pan. bestemd voor het bakken van oatates frites in een automatiek aan de Spekstraat. De brandweer heeft het vuur geblust; enkele aoparaten gingen verloren door oververhitting. De burgemeester van Heemstede is van 1 tot 15 Juli en van 25 Juli tot 5 Augustus met vacantie. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Donderdag van 34 uur door George Robert luidt: Fantasia in a (met echowerk), J. P. Sweelinck; a. Larghetto. G. B. Bassani; b. Fuga, C. F. Pol- laroli; Concert G gr. t. Allegro, Grave, Presto), VivaldiBach; Kleines hai-moni- sches Labyrinth. J. S. Bach; Andante, C. Franck: 6. Petite Suite Scholasüque Pré lude, Meditation. Prière (Choral), Cantilène rrtélancolique, Fanfare fuguée), D. de Sévérac. De burgemeester van Haarlem zal in- plaats van Vrijdag 26 Juni Zaterdag 27 Juni spreekuur houden. Helvetia. 22 v. Sorham n. Middlesboro. Heemskerk, 22 v. Aariius, te Karlshamn. Hartel, 23 v. St. Nazalre te Bordeaux verw. Havik. pass. 23 Vlissingen. Ilias. 22 v. Haifa n. Iskendrun. Jakob Oorburg, 29 v. d. Tyne te Rotterdam verwacht. Joost. 22 Kiel gepass. n. Ostrand. Jokurma, 22 v. Brest n. Bordeaux. Joma, pass. 23 Vlissingen. Koningshaven. 26 v. Nemours te Sharpness verw. Keyser. 22 v. Bolsta n. Boness. Kortenaer 22 v. Teignmouth te Abo. Larix. 22 v. Vasteras n. Norrkoping. Leendert b, 21 v. Fedala n. Lyndiane. Megrez, 22 te Safi. Meres 21 v. Agadir n. Casablanca. Merwehaven, verm. 24 v. Duinkerken n. Rot terdam. May Star. 22 v. Swansea n. Rotterdam. Mypuck. verm. 23 v. Par n. Parijs. Myson. 22 v. Malmö n. Stockholm. Marcella, 23 v. Rotterdam te Casablanca verw. Monica, pass. 23 South Rock. Markab. 22 v. d. Tyne n. Amsterdam. Marne, vertr. 23 v. Amsterdam n. Rotterdam. Mutatie, pass. 22 Oland. Noord. 23 v. Kingslynn te Billingham verw. Neeltie b. 22 v. Skive n. Theems. Noorderlicht. 23 v. Got'and n. Domsjo. Nottingham, 22 v. Leith n. de Tyne. Pavo. 21 v. Newcastle te Vasteras. Paramount, 21 v. Trvine te Glasgow. Peter. pass. 23 Vlissingen. Prior, 23 v. Jersey n. Teignmouth. Prima, 23 v. Coruna n. Santander. Prins Bernhard, pass. 23 Goeree. Rema, pass. 23 Holtenau. Robert, 22 v. Londen n. Middlesboro. Rijnhaven, pass. 22 Ouessant. Rapid. 22 v. Rouaan. Renovatie, pass. 22 Vlissingen. Spurt. 23 v. Nykoping n. Antwerpen. Timor, verm. 23 v. Vlaardingen n. Belfast. Tubo, 25 v. Londen te Rotterdam verw. Tilly, 22 v. Ostrand n. Rundvik. Tide, pass. 23 Bishop Rock. Van Gelder 23 v. Vestervik n. Norrkoping. Veenenburgh, 22 te Kingslynn. Westlaan, 22 v. Rotterdam te Hamburg. Walenburgh. 22 te Aberdeen. Wega, 20 te Hartleoool Wickenburgh, 22 v. Casablanca te Rouaan. IJsel, pass. 23 Vlissingen. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3)4 Nederl.'47 97% g.l. 971/u A.K.U 165K 165% 190 >4 190)4 Philips Gloeil. 164K g.l. 163)4 Kon. Petroleum 317)4 319 A'dam Rubber 89 mi Holl. Amer. Lijn 133% 133 N. Scheepv. Unie 132)4 133 H.V.A 104 'A 105 96 g.b. 90)4 ex.di Amsterd. Bank 169}-; 169)4 Ned. Handel Mij. 163 g.l. 163 Rotterd. Bank 165)4 166 Twentsche Bank 164% 165 Anaconda Copper 35X g.b. 36 Bethlehem Steel 50r/jo 50)4 Republic Steel 47% 48 Shell Union 69)4 68% 22% 22% U. S. Steel. 38)4 g.b. 38

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3