Het Huis Kinderboerderij in Groenendaal trekt 150.000 bezoekers per jaar BANDEN Alma Musica" concerteerde ..Clowntje Riek van haar Dromen Mis van César Franck klonk in Heemstede IJmuiden krijgt zijn vissersmonument Waar ganzen vriendschap sluiten met ezels Betaling abonnementsgeld per giro LICHT ^LOPEND Prachtige uitvoering van „Die Kunst der Fuge" Bloemendaalse bejaarden gingen dagje uit Zandvoortse politie verordening overtreden W. van Liemt jubileert Lezing over Zuid-Afrika Voor de kiadcren FEUILLETON door Dorothy Quentin, Hermann Zaiss in de Bavo Burgerlijke Stand van Haarlem In brons en bazalt Ontvangst ten Stadhuïze WOENSDAG 24 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE Voor de kinderboerderij in Groenendaal staan een zeven-jarig meisje -en haar broertje, dat de drie turven hoogte nauwe lijks overschreden heeft. Zij werpen ver langende blikken naar het kleine paradijs, waarvan de toegang hun door een stevig klaphek wordt belet en zien hoe andere kinderen zich enthousiast te midden van de aantrekkelijke levende have bewegen. Zij staan kennelijk te hunkeren en de wens, ook eens een lammetje te strelen of het kalf te voeren, is duidelijk in hun ogen te lezen. Dan verzamelt het meisje al haar moed en wendt zich tot een voorbijganger met de vraag: „Meneer.wat kost dat? Wanneer zij dan ten antwoord krijgt, dat de toegang geheel gratis is, kijkt zij de glimlachende heer even ongelovig aan. Blijkbaar zijn haar ervaringen in deze materialistische wereld reeds van dien aard. dat het haar volkomen onwaarschijn lijk voorkomt een dergelijk lustoord zon der betaling te mogen betreden. Nog even een lichte aarzeling: dan neemt zij haar broertje kordaat bij de hand en beiden be treden met schitterende ogen de kleine lusthof, waar zij spoedig in het bekoorlijke gewemel van kind en dier zijn opgenomen. Het boven omschreven tafereeltje is een der vele, die men bijna dagelijks bij de kinderboerderij in het wandelbos Groe nendaal te Heemstede kan waarnemen. Immers, in de betrekkelijk korte tijd van zijn bestaan heeft dit park zich reeds tot een graag bezochte attractie ontwikkeld, welke tot ver in de omtrek een zekere ver maardheid geniet en niet alleen op de kin deren een grote aantrekkingskracht blijkt uit te oefenen. Naar schatting worden hier jaarlijks 150.000 grote en kleine bezoekers tot een korte verpozing aangetrokken, waarvan het contingent Amsterdammers zeker niet gering zal ziin. Met mooi weer en in de vacahtietijd behoren Zondagen met ruim drieduizend bezoekers geenszins tot de uitzonderingen. Getallen waai'door de heer H. Walet, die met de leiding is be last en zijn enthousiaste „pluimgraaf". .Tan van Poecke, tot een voortdurende activi teit worden gestimuleerd. Want zonder een grote dosis liefhebberij en genegenheid voor het uitgebreide dierenpark is hun taak geen betrekking, maar een karwei. Doch het wel en wee van de levende have gaat hun bijzonder ter harte, zodat de dieren hier een puike verzorging genieten. Toch kan de oppervlakkige bezoeker zich nauwelijks realiseren, welk een grote variatie er bij de bevolking van de kinder boerderij werd betracht. Vandaar dat wij de heer Walet om enige uitleg verzochten, aan welk verzoek hij met een enthousiaste bereidwilligheid heeft voldaan. Aldus werd onze aandacht op menige interessante bij zonderheid gevestigd, welke ons zonder deze ter zake kundige explicatie stellig was ontgaan. Welke trouwe bezoeker is het bijvoor beeld al eens opgevallen, dat de beide ezels in de hertenkamp onafscheidelijk worden gevolgd door de non-gans, die ter wille van deze volkomen onverklaarbare ver ering zelf het vrouwtje in de steek liet. Het is een zwarte gans met grijze dek- veren, die de geadoreerde grauwtjes als de spreekwoordelijke schaduw volgt en zich daarbij telkens tot een komische woede opschroeft, wanneer mens of dier „zijn" ezels tracht te benaderen. Behalve de Zackelschapen, die onmid dellijk de aandacht trekken door hun fiere krulhoorns en oorspronkelijk uit Hongarije afkomstig zijn en hun eeuwige rivalen, de Drentse hoornschapen, wordt de herten kamp verder bevolkt door veertien ranke herten, welk aantal, wanneer de voor tekenen niet bedriegen, tegen het voorjaar met zes Bambi's zal zijn uitgebreid. Van de gevederde bewoners staan vooral de trotse pauwen steeds in het midddelpunt er jeug dige belangstelling en hoewel het deze fraaie vogelsoorten hier zeker niet aan ruimte ontbreekt, verkiezen zij toch dik wijls de vrijheid en laten zich dan tot een U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.10, post- abonnés f 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. vlucht in de omgeving verleiden. Het is wel gebeurd dat zij zelfs in de Bosboom Toussaintlaan werden aangetroffen, het geen overigens geen enkele reden tot on gerustheid behoeft te geven, want zij keren altijd uit zich zelf weer in de hertenkamp terug. Het kostbaarste bezit vormt het kerngezonde lama-echtpaar, dat nu al weer bijna een jaar de alleszins gerecht vaardigde trots vah dit dierenpark uit maakt. Wij hebben hieraan indertijd al eens uitvoerige aandacht besteed, zodat nu kan worden volstaan met de mededeling, dat zij thans naar wens zijn geacclimati seerd, hoewel hun schuwheid nog niet ge heel is geweken. Vandaar dat zij onge schikt worden geacht om vrij in de kinder boerderij rond te lopen. Ook hier wordt tegen het voorjaar gezinsuitbreiding ver wacht. Deze kinderboerderij is voor jong en oud een graag bezocht recreatie-oord, waarin vooral de jeugd spelenderwijze liefde voor het dier en eerbied voor de natuur wordt bijgebracht. Zij mogen hier de levende have ongestoord gadeslaan, strelen en voe deren, hetgeen de verschillende dieren zich gaarne laten welgevallen. De permanente bewoners bestaan onder meer uit een var ken met vijf mollige biggen; een zwart Markerzwijn; vier Toggenburger- en twee Kameroengeiten; een Texels schaap met twee lammeren en één der lievelingen van het publiek, een dartel kalfje. Verder een uitgebreide verzameling pluimvee; kippen, krielkippen en eenden, waarnaast ook de marmottenheuvel, die eveneens door ko nijnen wordt bevolkt, zeker niet de minst gewaardeerde attractie oplevert. Een grote duiventil verleent huisvesting aan enige fraaie koppels pauwstaarten, die bijzonder mak geworden zijn en bij voorkeur hun voedsel uit handen der bezoekers aanvaar den. De tegenover de kinderboerderij gelegen volière bevat een dergelijke grote variatie schitterend gekleurde vogelsoorten, dat een beschrijving hiervan een afzonderlijk artikel zou vorderen. Zodat nu moet wor den volstaan met een sobere vermelding van de parkieten, kanaries, tijger- en ze- bravinken, goud- zilver- konings- en bos fazanten. Overigens blijkt de kinderboerderij ge heel aan de gestelde verwachtingen te be antwoorden. Hoewel uiteraard voortdu rend toezicht wordt uitgeoefend, behoeft er slechts bij hoge uitzondering te worden ingegrepen en het plagen of kwellen der dieren komt even zelden voor als erger lijke baldadigheden. Eventuele boosdoe ners worden onmiddellijk verwijderd, ter wijl verder voor goed de toegang wordt ontzegd. ADVERTENTIE RIJWIEL MOTOR 55 Onder grote belangstelling musiceerde Dinsdagavond in de Baohzaal het instru mentaal sextet Alma Musica in de Kunst- maand Amsterdam. Het is opmerkelijk hoe er zich onder de jongere generatie een publiek gevormd heeft, dat onbevangen staat tegenover de vormen van kamermu ziek, die bij het vorige geslacht niet in tel waren. En tevens is het opvallend hoe de waardering voor prestaties op blaasinstru menten als fluit en hobo gestegen is. „Al ma Musica" heeft een bezetting die nog al wat mogelijkheden biedt, want al is men met z'n zessen, men hoeft daarmee niet altijd sextetten te spelen. Trouwens, dan zou men gauw uitgepraat zijn. En het is juist de grote verscheidenheid in bezetting en muziekvormen, die een programma boeiend en aantrekkelijk kan maken. De claviciniste van het ensemble, Gusta van Royen, trad zelfs als soliste op, name lijk met een „Passacaille" van Couperin le Grand. En men kreeg van de fluitist Ever- hard van Royen, de violist Paul Godwin, de altist Johan van Helden en de cellist Carel van Leeuwen Boomkamp het Kwar tet in A grote terts van Mozart te horen, pretentieloze en allerbeminnelijkste mu ziek op melodieën van anderen een stuk bedoelt voor de huiselijke kring, maar dat in een verfijnde vertolking hier zowaar bij- machte was een storm van toejuichingen te ontketenen. Verder maakte men kennis met een fraai Concerto voor fluit, oboe d'amore en continuo. Hierbij kreeg men gelegen heid het beheerste spel van Haakon Stotijn te horen wedijveren met het soepele fluit spel van Van Royen. Wat een lust om daar naar te luisteren. In de nummers voor vol ledig Sextet speelde Stotijn afwisselend hobo, oboe d'amore en althobo, wat telkens een verandering van kleur betekende. Men begon de avond met een uiterst vriendelijk Quintet van Joh. Chr. Bach en besloot het programma met een Scxtuor van Daniel Lesur, door de componist om gewerkt voor „Alma Musica" naar zijn „Suite voor piano en strijktrio". Dit vier delig stuk heeft in de nieuwe instrumen tatie een fascinerende klank. Bovendien is het als compositie rijk aan fantasie en wel dadige frisheid. Het werd geestdriftig ont haald en moest ten dele gebisseerd worden. Maar het frappantste van dit concert door Alma Musica was wel de uitvoering van drie Contrapunten uit „D'e Kunst der Fuge" van Bach in een zeer geschikte be werking van Bertus van Lier. voor vijf executanten. Zoals men weet heeft Bach in dit zijn laatste werk, dat een won der van compositie-techniek en van muzi kale inhoud mag heten, geen enkele aan wijzing gegeven, hoe hij er zich een uit voering van dacht. Vandaar de zeer uit eenlopende opvattingen over de instumen- tale realisatie van dit muzikale testament. Het is moeilijk dienaangaande een voor keur uit te spreken. Elke ernstige poging kan in deze hl: waarde hebben. En of men Bach's muziek nu hoort met orgel of clavecimbel, in strijkersbezetting, volledig klassiek orkest of kamermuziek-ensemble, het gaat er ten slotte om de wonderlijk ver strengelde klanklijnen van „Die Kunst der Fuge" naar hun betekenis te laten uitko men en daartoe een gelukkig gebruik te maken van instrumentale kleuren. Met de voorhanden middelen van „Alma Musica" heeft Bertus van Lier in deze drie frag menten een alleszins gunstig resultaat be reikt. En de vijf executanten (het clave cimbel is er niet bij betrokken) zorgden bovendien dat de verheven poëtische geest van Bach boven alle kunstmatigheid van vorm en conceptie heersende bleef. De grote bijval die de vertolking genoot, noop te tot herhaling van het laatste fragment. Het was een muziekavond waar men ver rijkt en gelouterd vandaan ging. JOS. DE KLERK. De Haarlemse politie heeft een twintig jarige dienstbode aangehouden, verdacht van diefstal van een bankbiljet van f10. ten na dele van haar patroon en een vijfenveertig-, jarige timmerman, verdacht van poging tot Het comité Ouden van dagen te Bloe- mendaal heeft de bejaarden uit die ge meente een prettig uitstapje naar Volen- dam aangeboden. Gistermorgen vertrokken de ouden van dagen om tien uur van het JdUgdhuis aan de Donkerelaan, vanwaar zij in drie'bussen van de N.Z.H. en enkele particuliere auto's de tocht maakten. Gedurende de rit toon den de dames van het comité onder voorzitterschap van de echtgenote van de burgemeester zich uitstekende gastvrou wen, die het de ouden aan niets lieten ont breken. In Volendam werd in „Spaander" een uitgebreide koffietafel geserveerd, waarna naar Amsterdam werd gereden, waar „Het Kalfje" tot laatste pleisterplaats diende. Via Schiphol werd Bloemendaal weer bereikt. De Hoge Raad beeft het vonnis van de Haarlemse rechtbank, waarbij de Zand- voorter M. M. van rechtsvervolging werd ontslagen, verdacht van overtreding van een bepaling van de politieverordeming door het plaatsen van caravans achter zijn woning zonder vergunning van B. en W. van Zandvoort, vernietigd en opnieuw rechtdoende M. veroordeeld tot een geld boete van f 10, subsidiair vijf dagen hech tenis. Het betreft hier het inrichten van een particulier caravanterrein. Zoals bekend bestaat er in Zandvoort ook een gemeente lijk csravanterrein. Morgen viert de heer W. van Liemt te Haarlem zijn zilveren jubileum als mede directeur van een houtfirma te Amsterdam en ter gelegenheid daarvan houdt hij des middags een receptie in de Industriële Club op de Dam. Hoewel zijn werkkring niet in zijn geboortestad ligt heeft hij Haarlem vele diensten bewezen, speciaal in de oorlog en kort na de bevrijding. De heer Van Liemt trad na de bezetting op als directeur van Nederlands Volksherstel. Voorts is hij voorzitter van de R.K. Ge zinszorg te Haarlem en vice-voorzitter van het diocesaan bestuur. Voor de Nederlands Zuid-Afrikaanse Vereniging en voor het Algemeen Neder lands Verbond heeft de heer P. de Waal, organiseerder van de Suid-Afrikaanse Radio Uitsaai Korporasie in Bloemfontein, gisteravond in Brinkmann een in vele op zichten belangwekkende voordracht ge houden en enkele fraaie kleurenfilms ge draaid over het land en het volk van Zuid- Afrika. De spreker in Zuid-Afrika ge boren, wist zijn toehoorders van de aan vang af te boeien. Hij achtte het een voor recht in de gelegenheid te zijn zijn oor spronkelijke landgenoten over zijn eigen landgenoten te vertellen. In grote trekken maakte de hger De Waal zoveel mogelijk het leven in de uitgebreide gebieden duide lijk en daarbij stuitte hij herhaaldelijk op gewoonten en uiterlijkheden van Neder landse oorsprong. Zo kreeg men een goede indruk van de nieuwe Zuid-Afrikaanse cultuur, onder meer waar deze gebaseerd is op de Nederlandse. De gelegenheid tot het stellen van vra gen werd ruim te baat genomen. De films, die de heer De Waal vertoonde, verplaat sten de aanwezigen voor korte tijd naar diefstal vM hout van een boiwwCTk aan de I verschillende delen van Zuid-Afrika. Voor Muiderslotweg in Haarlem-Noord; laatst genoemde had de goederen verborgen en had plannen ze des avonds te halen. eventuele adspirant-emigranten in het bij zender zal deze bijeenkomst van buiten gewone waarde zijn geweest. c VolhoudenBunkiel We moeten dat ding hebben!", zei Rick. En ze trokken eraan, zo hard ze konden, terwijl Rick zijn voet tegen het hek drukte. En eindelijk, gelukkig. liet de lat met 'n kraak los. „Nou gauw naar hem toe!", hijgde Rick. Met de lange lat waren ze gauw weer bij de plaats terug, waar de jongen in het ijskoude water spartelde. Het werd hoog tijd, want hij had nog maar net zijn hoofd boven water en het ijs aan de rand brokkelde steeds meer weg.... Rick wist wel, dat hij niet op het ijs kon lopen, want dan zou hij er evengoed door zakken. Maar de lat was toch niet lang genoeg om er de drenkeling van de wal af mee te bereiken. Daar bedacht hij iets op. „Als ik op het ijs ga liggen en voorzichtig wat-verder naar hem toe schuif, zal het ijs niet zo gauw onder me breken!", zei hij. „Als je maar erg goed oppast, Rick!", zei Bunkie benauwd. „Weet je wat, ik zal je aan je been vasthouden!" Zo kroop Rick voorzichtig over het ijs, en eindelijk was hij zover, dat het eind van de lat bij het wak kwam. „Nou, pak het stevig vast!", riep hij toen legen de jongen. ADVERTENTIE vertaald uit het Engels 9) „Mijn lieve kind, het is logisch, dat Yvonne goed gekleed is. Ze heeft een van de duurste modezaken in Mayfair en ze weet dus alles wat kleren betreft. Heb je zeif geen belangstelling voor aardige spullen?" „Nee", antwoordde Elsie enigszins uit dagend. ,,'t Kan me niet veel schelen, wat ik aan heb. Er is altijd zoveel te doen, dat ik geen tijd overhoud om erg over mijn kleren na ie denken. Bovendien heb ik weinig geld en is mijn uiterlijk doodge woon". Hij moest even lachen bij deze simpele, eerlijke bekentenis. Yvonne moest dit ge hoord hebbenAan de andere kant was hij blij. dat ze 't niet hoorde. Welk een verschil in opvatting! Hij wilde Elsie echter geruststellen en maken, dat Yvonne goede vrienden werd met dit jonge kind. Dat zou een en ander veraangenamen. Met mannelijk gebrek aan tact ging hij verder op het onderwerp in: „Je moet je vooral niet laten imponeren door haar manier van doen. Oppervlakkig gezien lijkt ze mis schien wat hard. maar in werkelijkheid is ze een pracht-vrouw met eeri geweldige dosis morele moed. Haar ouders verloren al hun geld tijdens de oorlog, toen ze ergens in India woonden, en zij heeft toen hier een florerende zaak opgebouwd enkel en alleen op de basis van een zeker flair voor kleren Hij brak zijn zin af, aangezien hij de deur hoorde opengaan. Yvonne Clair kwam zonder kloppen het vertrek binnen en Elsie vroeg zich verschrikt af, of ze misschien dit gesprek over zichzelf ge hoord had. Yvonne liep naar haar verloof de toe en bukte zich over hem heen om hem te omhelzen. „Dag, lieveling. Yvonne, ik kan het niet helemaal formeel doen, maar mag ik je bij dezen voorstellen aan Elsie Gordon, mijn nieuwe secretaresse. Elsie, dit is juffrouw Clair, mijn aanstaande vrouw". Mark voelde zich niet helemaal op zijn gemak. Hij zou er wat voor gegeven heb ben om de ontmoeting tussen deze twee vrouwen te kunnen gadeslaan. Hij had er niet 't minste idee van, hoe Elsie er uit zag.... Yvonne draaide zich om en keek Elsie aan. Er was een harde, onverschillige uitdrukking in haar ogen. „Hoe maakt u 't", zei ze vormelijk. Mark had haar gezegd, om zich vooral niet te laten imponeren. Maar Elsie kon 't niet helpen, dat er een gevoel van grote beklemming over haar kwam. Deze lange en buitengewoon knappe jonge vrouw, ge kleed in groot avondtoilet, keek haar aan met opgetrokken wenkbrauwen en op haar gezicht was een laatdunkende trek. Dit was veel erger dan hetgeen ze in de hal van het hotel te verduren had gehad. Elsie stamelde een antwoord en voelde een vuurrode blos oo haar wangen komen. HOOFDSTUK IV Yvonne lachte. Haar lach klonk prettig, maar haar ogen lachten niet mee en Elsie voelde, dat er geen wezenlijke blijheid in deze lach was. Ze was nooit in een werelds gezelschap geweest, anders had ze dit soort lachen onmiddellijk herkend. Yvonne leun de in een gracieuze houding tegen de schoorsteenmantel en haar blik week geen ogenblik van Elsie af. „Maar mijn beste Mark", zei ze tenslotte. „Ik heb nooit kunnen vermoeden, dat je met zo iets baby-achtigs zou komen aan zetten. Waar heb je haar vandaan ge haald? Van een meisjesschool of een wees huis?" Het klonk wreed, onnodig wreed. Elsie kon 'c zich opeens voorstellen, hoe ze sa men door de telefoon over haar gesproken en gelachen haddenHij moést haar verteld hebben, dat ze een wees was. Haar handen klemden zich om de leuningen van haar stoel en even voelde ze de neiging om deze mooie jonge vrouw iets naar 't hoofd te slingeren. Maar dan keek ze naar Mark en voor het eerst zag ze een litteken op zijn wang, dat op dit moment donker gekleurd was. Zijn mond was één strakke lijn en het wijnglas, dat hij in zijn hand gekneld hield, brak opeens bij de voet af. Het geluid van het brekende glas verbrak te spanning. „Hoe onhandig van me", riep Mark ver ontschuldigend uit. Het glas was gelukkig leeg. Yvonne deed geen enkele poging om hem tc helpen, de twee stukken bij elkaar te zoeken. Ze glimlachte en stak een siga ret op. Elk gebaar van haar was zelfver zekerd en uitermate sierlijk. ,,'t Spijt me, Elsie", zei ze rustig, „ik ver gat, dat je inderdaad èen wees bent. Ver geef me. Ik wilde alleen maar zeggen, dat je er zo vreeselijk jeugdig uitziet. Ze is nog héél jong, is 't niet Mark?" „Ik ben negentien", kwam Elsie tussen beide. Ze voelde zich doodongelukkig en onzeker van zichzelf in haar simpele zwar te jurk en met haar volkomen gebrek aan houding. Mark voelde zich bijna even ongelukkig en daarbij was hij verontwaardigd Diep in zijn hart wist hij, dat Yvonne over élk meisje, dat hij uitgekozen had, een ver nietigend oordeel geveld zou hebben. Ze was het soort vrouw, dat geen enkele an dere vrouw naast zich kon dulden. Ze was zelfs enigermate jaloers op de oude Annie, zijn huishoudster, en hij wist, dat als ze trouwden, hij heel wat moeite zou hebben om deze goede ziel in zijn dienst te hou César Franck, de grote orgelcomponist, stond als kerkorganist in direct contact met ae Rooms-Katholieke dienst. Hij kende de geheel eigen sfeer hiervan en moet als muzikaal en religieus mens de schoonheid van de echte liturgische muziek ondergaan hebben. Het is echter merkwaardig dat Franck, al schreef hij veel motetten en zelfs een mis en al uitte zijn gevoelige natuur zich in mystieke orgelmuziek, toch nooit kerkmuziek componeerde, die waarlijk liturgisch genoemd kon worden. Men hoort zijn vocale geestelijke muziek maar heel zelden uitvoeren. In de kerk noch in de concertzaal heeft zij haar plaats kunnen veroveren. Een van de zeer zeldzame uitvoeringen van de hierboven genoemde Mis heeft gis teravond in de Nederlands Hervormde Kerk aan het Wilhelminaplein te Heem stede plaats gehad. Heemsteeds Katholiek Gemengd Koor bracht het werk daar onder leiding van zijn dirigent Evert Haak ten gehore. En ook nu bleek deze mis volmaakt buiten enige liturgische sfeer te vallen. Het Kyrie is inderdaad een mooie, diepgevoelde aanhef van de mis geworden en verder be vat het Agnus Dei bijzonder geslaagde ge deelten. Maar in de overige fragmenten heeft Franck dit peil niet meer bereikt. Het Gloria bijvoorbeeld bevat onbegrijpelijk oppervlakkige muziek. Het overbekende „Fanis angelicus" dat na het Benedictus door Franck pas later is ingelast heeft de componist zelf al veroordeeld door dit melodieuze fragment een „jeugdzonde" te noemen. Met dat al stelt deze mis voor een uitvoe_ ring behoorlijke eisen, niet het minst aan het juist intoneren van de optredende har monieën en aan de hoedanigheid van de klank. Hieraan heeft het koor maar zeer ten dele kunnen voldoen. Het Kyrie begon veelbelovend. De koorklank bleef beheerst en de dirigent verkreeg goede nuances. Maar dit niveau heeft men helaas niet kunnen handhaven en gaandeweg bleek hoezeer de dirigent zijn koor overschat. Tal van onzuiverheden, grove uitersten van klankkracht en rhythmische ongelijkheden deden afbreuk aan de uitvoering. De koor klank stond doorgaans in generlei verhou ding tot de orgelbegeleiding, die door de ongebreidelde registerkeuze van de organist Joop Schneider de koorstemmen haast wegvaagde. Ten aanzien van correctheid was de or ganist met zijn begeleidingen ook niet sieeds gélukkig. De sopraan Annette de la Bije, die ondanks alles het „Panis angelicus" uit stekend zong, was daardoor zeker niet te benijden. Bram Hart Nibbrig speelde daar in met warme toon „a tors et a travers" de violoncel-solo. Mario Saaf was aan de piano een betrouwbare begeleidster en de heer D. Schild vormde een goede steun met zijn contra-bas. Heemsteeds Katholiek Gemengd Koor moet deze mis nog maar eens onderhanden nemen en dan vooral werken aan een voortdurend mooie koorklank, die heus geen sterkte-uitbarstingen behoeft om gaaf en zuiver te zijn. De uitvoering van het overige program ma-gedeelte de Toccata en Fuga 'in d voor orgel van Bach, ec-n fragment uit „Ein deutsches Requiem" van Brahms en „Super flumina Babylonis van Gounod moet onbesproken blijven, omdat onze aandacht deze avond ook elders gevraagd werd. P. ZWAANSWIJK De West-Duitse evangelist Hermann Zaiss zal, geïntroduceerd door het in Ne derland bestaande Zaiss-comité, een bezoek aan Haarlem brengen op 22, 23 en 24 Juli aanstaande. Hij zal op die dagen diensten houden in de Oude Bavo. HAARLEM, 23 Juni 1953 GEHUWD: 23 Juni, A. Verhagen en I. Hooning. BEVALLEN van een zoon: 22 Juni, M. H. A. Stoelinga—Le Hane; M. Klous—van Leeuwen. BEVALLEN van een dochter: 22 Juni, L. F. VerkaartBerkhout; F. Meirmansvan der Land. OVERLEDEN: 20 Juni, C. van der Waals van Weeren, 73 j., Crayenesterlaan; 21 Juni, C. W. Dijkgraaf, 88 j., Middenlaan; M. E. OtteBerlijn, 71 j., Kamperlaan; J, J. Ter poorten, 44 j., Leidseplein; F. Gruteke— Krösschell, 52 j., Kleine Houtstraat; A. Ter- voert— Smeets, 87 j., van Oosten de Bruijn- straat: 22 Juni, C. Imansevan Groen, 37 j., Hazepaterslaan; H. G. E. Lorenz, 79 j., Ruychaverstraat. Het monument. Wie volgend jaar in de zomermaanden de weg langs de vishallen naar de kop van de Vissershaven neemt, zal daar tussen de aanlegsteiger van de reddingboot en de kade van het Staatsvissershavenbedrijf een drie meter hoog in brons gegoten beeldhouwwerk van een visserman op een acht meter lange en drie meter hoge dijk van bazaltsteen en graniet zien: IJmuidens vissersgedenkteken, dat betekenis zal heb ben voor de nabestaanden van alle op zee omgekomen vissers en dat als algemeen eerbetoon zal gelden voor hen, die op zee bleven. Het comité, dat onder voorzitter schap van de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, al sinds 28 Januari 1952 na de ramp met de trawler Alkmaar gelden heeft ingezameld, heeft thans drie kwart van het vereiste bedrag bij elkaar, zodat het na aanvaarding van het voorlopige ontwerp opdracht tot het maken van het IJmuidense vissersmonument heeft kunnen verstrekken aan de Amsterdamse beeldhouwer H. M. Wezelaar. Deze denkt een jaar nodig te hebben om het monument te kunnen opleveren. Het IJmuidense vissersgedenkteken krijgt een plaats op de Oostelijke zijde van de kop van de Vissershaven tussen het laatste deel van de kade en de steiger van de reddingboot: A. het monumentB. de red dingboot; C. ingang Vissershaven en D. kanaal naar de Zuidersluis. Burgemeester en wethouders van Haar lem zullen op morgenavond te ongeveer 22.30 uur, na afloop van het door het Radio Philharmonisch Orkest in het Con certgebouw alhier te geven concert in het kader van het Holland Festival 1953, ten stadhuize ontvangen de besturen van Hol land Festival 1953 en van de Nederlandse Radio Unie, alsmede de medewerkers, die de uitvoering van dit concert mogelijk ma ken. den. Hij kon echter even koppig zijn als Yvonne, en hij vond het intens minder waardig, dat ze een onschuldig jong kind als Elsie op een dergelijke manier behan delde Kortaf zei hij: „Elsie kan typen en ste nograferen en chaufferen. Ze wordt stel lig een prima secretaresse. „Neem een drankje, Y'vonne". „Je bent veel te klein om in een grote wagen over een lange afstand te chauffe ren", zei Yvonne, terwijl ze opnieuw cri- tisch naar Elsie keek. „Mark rijdt regelma tig heen en weer naar Londen en dat is een enorme afstand". Met een sierlijk ge baar schonk ze zich een likeur in. „Ik kan heel gemakkelijk een afstand van 200 km. volhouden en ik word nooit wagen ziek", zei Elsie uitdagend, terwijl ze zocht naar een mogelijkheid om de naam van Sir Leo te noemen. Yvonne was ken nelijk een snob. Bovendien maakte ze het overduidelijk, dat Mark Hilary haèr eigen dom was, en dat iemand anders zijn han den thuis moest houden Elsie voelde zich opnieuw ongelukkig zondei andere achtergrond dan het wees huis en juffrouw Carmichael's Bureau. Ze zou geheel op haar eigen kunnen moeten vertrouwen en juist op dit moment was ze niet helemaal zeker van haar capacitei ten....! Juffrouw Clair vond haar klaar blijkelijk een volkomen verkeerde keuze en waarschijnlijk zou ze trachten Mark Hi lary er toe aan te zetten, iemand anders te nemen „Hoe dan ook, ik neem aan, dat je weet wat je wilt. lieveling", merkte Yvonne luchtig op, terwijl ze Mark aankeek, „en ik hoop, dat dit kind een succes zal blijken te zijn. Je kunt helaas zelf niet zien. Mark, hoè jong ze is". Ze keek even met een koud lachje in Elsie's richting. „Je vindt 't hoop ik, niet erg dat ik zo openlijk over je spreek. Maar meneer Hi lary kan momenteel helaas zelf niet zien, en als ik me bedenk, welk soort boek hij van plan is te schrijven, dan vind ik dat hij beter een ouder iemand had kunnen nemen". Iemand met één voet in het graf en een doktersgraad in de letteren, een échte blauwkous, dacht Mark geamuseerd, hoe wel er een verbeten trek op zijn gezicht bleef. Ook kwam hij tot de conclusie, dat Elsie op de een of andere wijze over een zekere charme moest beschikken mis schien alleen de charme van héél jong te zijn aangezien anders Yvonne zich niet zó ingespannen zou hebben om het meisje af te keuren. „Ik heb met de verschillende candida- ten een onder-houd gehad, Yvonne", zei hij met nadruk, „en of ik al dan niet zien kan, doet weinig af aan de capaciteiten van een secretaresse. Elsie komt een maand op Droef bij me werken en ik ben er stellig van overtuigd, dat we na die maand beiden graag onze samenwerking zullen continueren". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6