Laniel krijgt met een ruime meerderheid de investituur Geen spoedvergadering van UNO-Assemblée over Korea Communistische betoging in Oost-Berlijn viel in het water Weerbericht Geen oplossing Parlement koos de weg van de minste weerstand Verslag Vitesse-RCH Zondag avond op de Botermarkt Het woord is aan Robertsons bezoek brengt enige ontspanning Nieuwe ontwikkelingen in Oost-Duitsla nd op til Minister Luns sprak in Djakarta Emigratie-lust is sterk teruggelopen 67e JAARGANG No 295 'L ZATERDAG 27 JUNI 1953 297e JAARGANG No 142 Strandweer-verwachting per telefoon Russen inschikkelijk in Oostenrijk Kinderen Finaly in Frankrijk terug Vergissing Minister Suurhoff: Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. "1* TP Tj "1 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- I^J AL/ft I I I Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen, redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor W Tr I I B f I m Abonnement per week 47 cent, per kwartaal in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. jj Ji j J[ |J Jj|||^ \t^iL J, lyj 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE FRANSE Nationale Vergadering heeft eindelijk een candidaat-ministerpre- sident de kans gegeven, een nieuwe rege ring te gaan vormen. Hij heeft zelfs veel meer stemmen gehaald dan de 314, die pre cies de volstrekte meerderheid van het parlement uitmaken, dat 627 leden telt. Hij heeft er 398 behaald; alleen de socialisten en de communisten hebben tegen hem ge stemd. Dat duidt erop dat men hem straks, als hij zijn regering gevormd zal hebben als een kunstig samenstel van leden van een reeks partijen, ook wel weer een meer derheid zal geven. Dan zal formeel de re geringscrisis zijn opgelost en dit lijkt een verheugend feit, maar in de grond van de zaak is er nog niets veranderd. De krach tige maatregelen, door Reynaud en Men- dès France in hun investituur-betogen als noodzaak voor een nieuw bewind uiteen gezet, heeft Joseph Laniel niet overgeno men. Hij heeft zich, in een programma rede die zich voornamelijk door haar be knoptheid onderscheidde, bepaald tot het geen onze Parijse correspondent vandaag betitelt als een „potpourri" van de rede voeringen van zijn voorgangers, waarin alle ingrijpende maatregelen waren vermeden. „De cardinale problemen liet hij in het duister." Dit blijkt wel het duidelijkst uit zijn mededeling, dat hij geen directe be lastingen verhogen zal maar misschien wel indirecte, waarbij hij overigens geen aan spraak op bijzondere volmachten voor de regering zal maken. De moed om impopu laire stappen te ondernemen teneinde de ondermijnde Franse staatsfinanciën te sa neren, ontbreekt dus nog steeds bij het parlement. Men heeft opnieuw de lijn van de minste weerstand gekozen. Na veel onderling gepraat is alleen maar de con clusie bereikt, dat het nodig was zonder verder verwijl een nieuwe regering te vor men en dat dan maar weer gebeuren moest volgens het oude compromis-stelsel zonder de kwalen, waaraan het régime lijdt, met krachtige geneesmiddelen te gaan bestrij den. Ten aanzien van het buitenlands be leid ontbrak in 's heren Laniel's rede iedere positieve verklaring. Hij verloor zich deels in vaagheden, deels in vrome wensen. En als men eraan denkt dat van Frankrijk zo lang verwacht is, dat het de toon zou aan geven in het noodzakelijke streven naar eenheid van West-Europa kan men na zulk een programmatische rede alleen maar de schouders ophalen. Geen spoor van initia tief, geen enkel blijk zelfs van een duide lijk standpunt. Ongetwijfeld is Joseph Laniel een man van persoonlijke qualiteiten. Van hem wordt niet alleen getuigd dat hij een be kwaam textielfabrikant is, maar ook dat hij zich in de eerste wereldoorlog door zijn moed onderscheiden heeft en tijdens de tweede niet minder uitgeblonken als een der leiders van het verzet. Bovendien heeft hij zich gisteren ook nog doen kennen als een bescheiden man, want hij heeft ge zegd dat hij aan het talent van zijn voor gangers niet tippen kon. Dat klinkt inder daad sympathiek, maar Frankrijk heeft juist behoefte aan een man, die het talent van zijn voorgangers (Reynaud, Mendès- France) minstens evenaart. De taal en de houding dier heren wekte hoop, ook in het buitenland, dat tenslotte in de tegenwoor dige verhoudingen ook zeer groot belang heeft bij de vraag, hoe Frankrijk geregeerd wordt. Onze correspondent zegt, dat Laniel blijk heeft gegeven van een gerechtvaar digde bescheidenheid. Des te erger, want dat betekent: hij heeft terecht verklaard, dat hij aan zijn voorgangers niet tippen kan. Men kan uit dit alles niet anders aflei den dan dat ook het kabinct-Laniel als het bij zijn optreden een meerderheid behalen zal. maar een kort leven beschoren zal zijn. Dat er wellicht oud-ministerpresidenten in zullen optreden zal die levensduur niet bevorderen. De Franse republikeinse poli tiek heeft zich sinds lang gekenmerkt door politieke manoeuvres in de regeringskring zelf, die bij vele gelegenheden het kabinet ten val brachten. Beter een bewind onder een krachtige leider, met politici van het tweede plan die evenwel zakelijk, organi satorisch en vooral als mensenkenners fi guren van het eerste plan zijn. Als men de ervaren politieke touwtjestrekkers in Frankrijk in een kabinet tezamenbrengt loopt het bij traditie op een spoedige cri sis uit. Wat zal er moeten gebeuren als een kabinet-Laniel binnen vier of zes maanden ook weer ten val wordt gebracht? Of misschien zelfs eerder? De kruik gaat te water totdat zij breekt. Deze nieuwe man maakt de indruk dat hij, een goed fabrikant, een moedig strijder in oorlogs tijd en het tegendeel van een opsnijder is, maar geen staatsman. En die heeft men juist nodig. De Franse kabinetscrisis heeft wellicht haar einde bereikt. De Franse crisis van het régime duurt voort. R. P. x>oocoocooc»x<x>DOooociooocxxxioooocococxxxDOoooooooooooooq< Het K.N.M.l. zal in Juli en Augustus van dit jaar aan de algemene weersverwach ting, opgenomen in het automatisch te lefonisch weerbericht, twee maal daags een speciale strandweerverwachting toe voegen en wel in het ochtendbcricht (te beluisteren van 6 uur af) voor de voor- en namiddag van de lopende dag en in het middagbericht (te beluisteren van 12 uur af) nogmaals voor de namiddag van de lopende dag. De verwachting zal geldig zijn voor het strand van Huis duinen tot Hoek van Holland. Deze speciale verwachting is bedoeld als een aanvulling op de algemene weersverwachting voor een belangrijk recreatiegebied, waar de weersomstan digheden vrij dikwijls van die in de rest van het land afwijken. Dat deze speciale verwachtingen mogelijk zijn, is voor een zeer groot gedeelte te danken aan de hulp van honderden badgasten, die in de twee vorige seizoenen vrijwillig strandweerwaarnemingen verrichten. De uitgifte van deze strandweerver wachtingen moet worden beschouwd als een proefneming. Of deze een volgend seizoen al of niet zal worden herhaald, dan wel uitgebreid, zal geheel afhangen van de in deze periode verkregen resul taten. (Van onze correspondent in Parijs) Met vlag en wimpel en in een record tijd heeft de gematigd-conservatieve af gevaardigde Joseph Laniel gisteren zijn investituur binnen gehaald. Hij kreeg 398 stemmen, vrijwel het totaal van het hele, niet-linkse blok, terwijl hij er aan 314 genoeg had gehad. Nadat Laniel zijn rede had uitgesproken, gingen er op de midden- banken vele stemmen op om de uitspraak maar direct, en dus zonder het gebruike lijke spel van vraag en antwoord, te doen volgen. Voorzitter Herriot moest er toen aan herinneren dat de grondwet nu een maal voorschrijft dat een investituur in twee étappes plaats vindt. En zo moest deze achtste candidaat voor het premier schap dus ook nog pro forma het monde linge deel van zijn examen passeren. Maar binnen een uur was ook die zaak bekeken, want over de uitslag kon toen al niet meer de minste twijfel bestaan. De uitspraak van de Kamer had bijna het karakter van een plebisciet. De politiek, vooral in Frankrijk, is on derworpen aan een logica, die voor buiten landers vaak moeilijk te volgen is. Heeft Laniel in zijn programma-rede dingen ge zegd, die men om enige reden onthullend, of althans maar opmerkelijk, mocht noe men? Wij moeten met de hand op het hart verklaren in zijn toespraak, die bovendien zonder een spoor van meeslependheid werd voorgedragen, geen enkel element ontdekt te hebben, dat andere formateurs niet ook, en vaak aanzienlijk overtuigender, reeds naar voren hadden gebracht. Het was een selectie om niet te zeg gen een potpourri, zonder enige originali teit van de vier vorige investituur-pro gramma's, waarvan de enige, maar ook es sentiële verdienste was dat juist al die punten waren v/eggclaten, waardoor de privileges van de Kamer bedreigd hadden kunnen worden. Laniel begon trouwens te zeggen dat hij aan het talent van zijn voor gangers niet tippen kon, en in die gerecht vaardigde bescheidenheid school misschien nog het sympathiekste van zijn rede, die binnen een half uur was uitgesproken. Het programma van Laniel, dat dus de meeste kardinale problemen in het duister laat, komt er op neer, dat hij geen directe- maar misschien wel indirecte belastingen zal heffen, zonder echter aanspraak op speciale volmachten te zullen maken. Ver der: dat hij de woningbouw wil stimuleren en dat hij op het stuk der buitenlandse politiek alles wel bij het oude zal laten. In Indo-China wil hij een overleg bewerk stelligen, het Atlantisch principe laat hij onaangetast en in Noord-Afrika zal naar overeenstemming met de Marokkaanse WENEN (Reuter) De Sovjet-Unie heeft haar voorstel ingetrokken, waarin de Oostenrijkse regering werd verzocht de toewijzingen voor de politie op de begroting voor het volgende jaar te verminderen. De plaatsvervangende Russische Hoge Commissaris in Oostenrijk, generaal-ma- joor Kraskewitsj, trok dit voorstel in de geallieerde raad voor Oostenrijk in, nadat de Britse ambassadeur en Hoge Commis saris, Caccia, bezwaar er tegen had ge maakt. Voorts heeft de raad Oostenrijk toestem ming verleend opgenomen te worden in het radionet van de internationale politie organisatie (Interpol) en toe te treden tot de internationale Algemene overeenkomst inzake tarieven en handel (GATT). Tevo ren had de Sovjet-Unie zich hiertegen verzet. De nieuwe Sovjet-Russische ambassadeur en Hoge Commissaris in Oostenrijk, Ilytsjev, heeft Vrijdag zijn geloofsbrieven aan de Oostenrijkse president, The odor Körner, overhandigd. Ilitsjev deelde president Körner mede, dat hij naar Wenen was gekomen om te werken voor een verdere verbetering van de Russisch-Oostenrijkse betrekkingen. Sultan en de Tunesische Bey moeten wor den gestreefd. Geen zinnig mens, die op die punten, in zulke vage termen geformuleerd, ook maar een andere mening zou kunnen huldigen. De teerling was kennelijk bij voorbaat ge worpen. Met Laniel, zo vol van begrip, loopt het parlement geen enkel gevaar dat het van zijn absolute macht ontmanteld zal kunnen worden, en daardoor had hij zijn investituur, om zo te zeggen: bij voor baat, al in zijn zak. Laatste obstakels Het gaat er voor hem nu om een kabinet samen te stellen en het is niet onmogelijk, dat Laniel daarbij nog enkele moeilijk heden zal ontmoeten. De Gaullisten, die in twee groepen uiteen zijn gevallen, zullen beide een redelijk aantal zetels kunnen op eisen, want ook zij scharen zich, met en kele uitzonderingen, achter de formateur. En die plaatsen zullen dus door de andere partijen moeten worden ingeruimd. De oplossing die Laniel voor ogen zweeft is een kabinet naar Engelse trant, dat dus uit een kleine kern van ministers zal be- De broers Finaly, de 10-jarige Robert en de elf-jarige Gérard, twee Joodse wezen, die uit religieuze ijver door Katholieke geestelijken naar Spanje waren gesmokkeld en daar lange tijd verborgen waren gehou den, zijne eindelijk terug in Frankrijk. Ze passeerden gisteren de Spaans-Franse grens op weg naar Parijs. Aan de pers is door pater Chaillet, ver tegenwoordiger van kardinaal Gerlier, een verklaring verstrekt, waarin gezegd wordt, Heraclitus: De ontwaakte mensen hebben maar één wereld; de ingeslapen mensen daarentegen hebben elk hun eigen wereld. dat de bemoeiingen van mejuffrouw Ribière om de kinderen te vinden en naar Frankrijk terug te brengen, overeenkomstig de op 6 Maart gedane belofte van de Ka tholieke autoriteiten, tenslotte tot resultaat hebben geleid. De nieuwe Franse premier Joseph Laniel staan, gegarneerd door een aantal oud premiers als Queuille, Reynaud, Pléven en André Marie, en omringd door een grote groep van staatssecretarissen. Men verwachtte gisteravond dat van daag de traditionele foto op de trappen van het Elysée al zou kunnen worden ge maakt. oooooooc<xx>xioococ<ic»ooocooooocooo Evenals vorige weck Zondagbij de wedstrijd Eindhoven—RCH om het voetbalkampioenschap van Nederland, zal de sportredactie van Haarlems Dagblad!Oprechte Haarlemsche Courant ook morgen een gesproken ver slag verzorgen van de wedstrijd Vitesse—RCHdie morgenavond in Arnhem wordt gespeeld. Belangstellenden kunnen dit verslag Zondagavond van tien voor zeven tot tien voor negen beluisteren op de Botermarkt in Haarlem, waar versterkers er weer voor zullen zorgen dal iedereen het verslag en het commentaar zal kunnen volgen. Aangezien verwacht mag worden dat de publieke belangstelling even groot zal zijn ats verleden, week, wordt een ieder verzocht de aanwijzingen van de politie stipt op te volgen. ooooo OTTAWA (Reuter). De twee hoogste functionarissen van de UNO, de algemene secretaris Dag llammerskjoeld, en de voor zitter van de Algemene Vergadering, Lester Pearson, hebben Vrijdag bij besprekingen, die de gehele dag geduurd hebben, beslo ten dat het voorbarig zou zijn de Algemene Vergadering in spoedvergadering bijeen te roepen ter bespreking van de toestand in Korea. Zij zijn van mening dat eerst het resultaat moet worden afgewacht van de conferentie tussen de Zuid-Koreaanse pre sident Syngman Rhee en de speciale afge zant van Eisenhower, Robertson. Hammerskjoeld heeft Vrijdag te Ottawa tegenover verslaggevers verklaard, dat de autoriteiten van de UNO de hoop op een wapenstilstand in Korea nog niet hebben opgegeven. Hij zeide, dat de voornaamste reden van zijn bezoek aan Pearson het voe ren van besprekingen was over de voorbe reidingen voor een zitting van de Alge mene Vergadering, die na een wapenstil stand zal bijeenkomen. Over de boodschap van Nehroe aan Les ter Pearson, waarin de Indische premier verklaarde van mening te zijn dat de Alge mene Vergadering spoedig diende samen te komen ter bespreking van de wapenstil standskwestie, zeide de secretaris-generaal, dat dit het eerste verzoek van dien aard was. De meerderheid van de zestig leden van de Algemene Vergadering zou moeten beslissen of tot een spoedzitting moet wor den overgegaan. Hij wilde niet zeggen, of de ledenstaten zouden worden gepolst naar aanleiding van de Indische boodschap. In Zuid-Koreaanse regeringskringen heeft men vandaag verklaard, dat de aan wezigheid van Robertson in Zuid-Korea Oost-Berlijnse arbeiders hebben Vrijdag le Oost-Berlijn in een betoging uiting ge geven aan hun vertrouwen in de regering. Deze betoging was georganiseerd door de Oost-Berlijnse afdeling van de socialisti sche eenheidspartij. Vrijdag was Oost- Berlijn nog steeds afgesloten voor gealli eerde en West-Duitse bezoekers, maar za kenlieden. die met speciale passen wel Oost-Berlijns grondgebied mogen betreden, zeiden, dat de parade letterlijk in het water gevallen is door zware regenval. Een West-Berlijnse zakenman zeide van Oost-Berlijnse arbeiders gehoord te hebben, dat partijfunctionarissen Donderdag de fa brieken hebben bezocht om de mannen et- toe te brengen deel te nemen aan de be toging. Zij zouden hebben gezegd, dat ieder, die niet zou deelnemen, zou worden ge brandmerkt als iemand met sympathieën voor de Westelijke agenten en provocateurs van het soort dat tot de ongeregeldheden van vorige week had opgezet. Volgens het Oost-Duitse persbureau A.D. N. hebben 70.000 Oost-Berlijners eerste- minister Grotewohl, zijn plaatsvervanger, Ulbricht, en het hoofd van de staatsveilig heidsdienst, Zaisser, toegejuicht, toen deze drie Oost-Duitse autoriteiten zich Vrijdag tijdens de betoging voor de regeringsgebou wen vertoonden. Grotewohl zei, dat de eerste taak van de regering was het herwinnen van het ver trouwen van het volk. Volgens een Amerikaanse woordvoerder waren slechts 4000 tot 5000 personen voor de betoging opgekomen. Het West-Duitse persbureau D.P.A. zegt dat het er slechts 3000 waren. Afvallige politic Het socialistische West-Berlijnse blad „Telegraf" heeft Vrijdag gemeld, dat vol gens een geheim rapport van de Oost- Duitse regering aan de Russische Hoge Commissie 826 leden der Oost-Duitse volkspolitie zich bij de ongeregeldheden van 17 Juni aan de zijde der demonstran ten hebben geschaard. Russische krijgs raden hebben enige van hen ter dood ver oordeeld en het merendeel tot langdurige gevangenisstraffen, aldus „Telegraf". Voorts hebben 134 politie-officieren hun rang verloren, omdat zij geweigerd hadden bevelen op te volgen. Uit de politieman nen, die niet „voldoende actief" tegen de betogers zijn opgetreden, of geweigerd heb ben op hen te schieten, zijn 72 strafcom pagnieën gevormd, zo besluit het blad. Volgens mededeling der West-Berlijnse politie zijn Donderdag 41 leden der volks politie, onder wie een officier, naar West- Berlijn uitgeweken. Tot dusverre hebben deze maand 377 politiemannen, onder wie 20 officieren, in het Westelijke stadsdeel hun toevlucht gezocht. Onder de Oost- Duitse vluchtelingen, die de laatste tijd zijn aangekomen, bevindt zich dr. Walter Rothe, de ontdekker van xanthocilline, een Een week lang zijn bij gelegenheid van de Vlootweek de schepen der Koninklijke Marine op het IJ te Amsterdam des avonds geïllumineerd. Een Joto van Hr. Ms. kruiser Tromp met penicilline verwant antibioticum. Dr. Rothe is inmiddels per vliegtuig naar West- Duitsland overgebracht, w'aar hij de pro ductie van het genoemde geneesmiddel zal voortzetten. De Oost-Duitse regering heeft Vrijdag bepaald, dat de stakers voor de tijd, waar in zij niet hebben gewerkt, geen loon zul len ontvangen, aldus het Oost-Duitse pers bureau ADN. Bij betogingen te Halle in Oost-Duits- land is op 17 Juni een functionaris van de communistische jeugdorganisatie. Schmidt, doodgeschoten, aldus Vrijdag te West-Ber- lijn ontvangen berichten. De Amerikaanse legerzender in West- Berlijn heeft medegedeeld, dat een niet nader aangeduid aantal Amerikaanse offi cieren die een week geleden werden ge arresteerd, Vrijdag door Sovjet-autoritei ten in vrijheid zijn gesteld. Volgens de legerzender behoren de offi cieren tot de Amerikaanse militaire missie te Potsdam. De leden van deze missie mo gen in Oost-Duitsland reizen. Van 't bericht kon noch bij de Amerikaanse Hoge Commissie, noch bij het Amerikaanse opperbevel te Bonn bevestiging worden verkregen. Een Oost-Duits blad, de Sachsische Neueste Nachrichten, schreef op 20 Juni, dat enkele Amerikaanse officieren en Franse agenten te Meissen in Saksen wa ren gearresteerd. De Oost-Duitse radio heeft Vrijdag te middernacht bekend gemaakt, dat haar drie programma's Zaterdag zouden samen vallen en dat deze programma's ieder kwartier door nieuwsuitzendingen zouden worden onderbroken. In West-Berlijn ge loofde men, dat dit een teken was, dat be langrijk nieuws verwacht kon worden. De bekendmaking van de Oost-Duitse radio kwam enkele uren, voordat de drie Westelijke hoge commissarissen elkander in West-Berlijn zouden ontmoeten voor het bespreken van de toestand in Duitsland. Waarnemers in West-Berlijn vroegen zieh ai' of een nieuwe Russische vredesstap of een reorganisatie van de Oost-Duitse regering kan worden verwacht. Men vroeg zich ook af, of de veelvuldigheid van de nieuwsuitzendingen misschien in verband moet worden gebracht met de verwachte terugkeer van de Russische hoge commis saris in Duitsland, Semjonof. Vrijdag werd in diplomatieke kringen vernomen, dat Semjonof een geheime reis naar Moskou had ondernomen. In diplomatieke kringen te Oost-Berlijn werd geloofd, dat Semjonof bij de Rus sische regering verslag heeft uitgebracht van de anti-communistische onlusten en stakingen in Oost-Berlijn en Oost-Duits land. Een chauffeur van de Oost-Duitse volks politie is Vrijdag, toen hij met zijn auto bij vergissing de Franse sector van Berlijn binnenreed, door schoten van andere leden van de volkspolitie zwaar gewond. Hij werd naar een ziekenhuis in de Franse sector overgebracht. Een andere inzittende van de auto, een vrouwelijk lid van de volkspolitie, gaf de wens te kennen om naar de Sovjet-sector terug te gaan. De Franse autoriteiten lie ten haar onmiddellijk gaan. Hongersnood in China Volgens de correspondent van de „Daily Telegraph" heerst als gevolg van vorst, hagel en overstroming hongersnood in zes Chinese provincies, namelijk Honan. Anh- wei, Kiangsoe, Sjangtoeng. Sjans; en Kwantoeneg. een „keerpunt" betekent in de crisis met betrekking tot een wapenstilstand. Men is van mening, dat de kloof tussen de Ame rikaanse en Zuid-Koreaanse opvattingen over de wapenstilstand en over de vraag stukken betreffende de hereniging van Korea aanmerkelijk versmald zijn na het eerste onderhoud, dat Robertson Vrijdag met Rhee gevoerd heeft. Men geeft in dezelfde kringen te ver staan, dat de V. S. reeds de verzekering gegeven zouden hebben, dat de geallieerde troepen zich niet eerder dan de communis ten zullen terugtrekken. Aan de andere kant acht men een bespreking op hoog niveau tussen de regeringen van Zuid- Korea en de V.S., na de missie van Robert son, hoogst gewenst. Uitbreekpoging Geallieerde wachten hebben gisteren twee anti-communistische krijgsgevangenen ge dood en een gewond, toen zij een massale uitbreekpoging uit een krijgsgevangenen kamp bij Poesan wilden beletten. Volgens een mededeling van het geallieerde com mando voor de krijgsgevangenen maakten de wachten gebruik van geweren en traan gas. In het bewuste kamp bevinden zieh 400 tot 600 anti-communistische krijgsge vangenen. DJAKARTA (P.I. Aneta). De Neder landse minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns heeft heden te Dja karta een persconferentie gehouden, waar bij tientallen journalisten aanwezig waren. Op de vele vragen ten aanzien van de hou ding van Nederland met betrekking tot Nieuw-Guinea, zeide mr. Luns, dat het dispuut een conflict is van belangen en een politiek conflict. „Ik zou nu wel uitvoerig het Nederlandse standpunt kunnen uit eenzetten, maar ik vlei mij niet met de hoop, dat een uwer daarna zou zeggen: Ja, dat is juist. Zo had ik het nog niet gezien." Mr. Luns wees er op, dat disputen over grondgebied in de wereld meer voorkomen! Hij zeide, dat het conflict over Cyprus tus sen Engeland en Griekenland niet verhin dert, dat er uitstekende relaties tussen die landen bestaan. Op een vraag of Nederland nog steeds erkent, dat de kwestie een dispuut vormt, antwoordde mr. Luns, dat het een dispuut zal blijven, zolang een der partijen meent, dat het dit nog is. Op de vraag of Neder land zieh zou verenigen met een verwij zing van de kwestie naar de UNO, luidde het antwoord, dat hij die vraag niet kon beantwoorden, omdat hij met „ja" mis schien te ver zou gaan, evenzeer als met „nee". Onder grote belangstelling van autoritei ten en vooraanstaande personen uit ver schillende maatschappelijke kringen is te Utrecht een congres van de Katholieke Emigratie Stichting gehouden. Voor het congres zijn eigenlijke werk zaamheden aanving, sprak minister J. G. Suurhoff de aanwezigen toe. Hij wees o.a. op de gevoeligheid van het emigranten probleem. Tengevolge van de terugkeer van een maar zeer gering aantal emigran ten en mede door de emigratie-beperkin gen, vorig jaar o.a. door Australië en Nieuw Zeeland getroffen, is er een zekere teruggang in de lust tot emi.gra.tie ont staan. De minister betreurde het, dat door deze factoren het aanbod voor emigratie ver beneden peil is gezakt AFNEMENDE KANS OP BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met voorna melijk in het binnenland enkele ver spreide regen- of onweersbuien. In de kustgebieden van Zuid-Holland en Zeeland plaatselijk van zee binnendrij- vende mist. of laaghangende wolken velden. Matige tot zwakke Noordelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen 28 Juni Zon op 4.22 uur, onder 21.04 uur. Maan op 22.17 uur, onder 5.29 uur. 29 Juni Zon op 4.23 uur. onder 21.04 uur. Maan op 22.40 uur. onder 6.56 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 27 Juni Hoog water: 3.29 en 15.58 uur. Laag water: 11.35 en 23.57 uur. Zondag 28 Juni Hoog water: 4.16 en 16.45 uur. Laag water: 12.18 uur en uur. Maandag 29 Juni Hoog water: 4.58 en 17.27 uur. Laag water: 0.42 en 13.04 uur. XkX*uOOOCXXX

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1