Heemstede wees provinciaal advies van de hand „Ballet Recital" in Bïoemendaal Bloembollenreiziger legde zich toe op fabricage van kisten Gereformeerde Kerk van Haarlem wordt gesplitst in Noord en Zuid Het geschil om de zuiveringsinstallatie „Bouw had al begonnen kunnen zijn Heemstede Radio Moors Bïoemendaal SLOT DEFECT? Bennebroek Hillegom 8 SOFT SUE SOLUBLE Leerlingen van Haarlems Muziekinstituut gaven 109de uitvoering Burgerlijke Stand van Haarlem Uitbreiding Julianaschool Examens Voor de kinderen Punische stad ontdekt Onderwijskwesties in raad van Hillegom ZATERDAG 27 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ff Naar aanleiding van de Donderdagmiddag in de Heemsteedse raad door de burgemeester en enkele raadsleden gemaakte opmerkingen over de gang van zaken met betrekking tot de bouw van een rioolwaterzuiveringsinstallatie (men zie onze beschouwing in ons blad van gisteren) hebben wij ook elders inlichtingen ingewonnen. Daaruit is ons gebleken, dat de provinciale autoriteiten reeds enige tijd geleden Heemstede geadviseerd hebben een kleine variatie in het plan aan te brengen, waar door de gehele installatie op een afstand van vierhonderd meter van de bebouwing zou kunnen blijven gehandhaafd. De kosten van deze verandering, die erop neer komt dat de hogere constructies (die geen stank veroorzaken) dichter bij de be bouwing worden geplaatst en de lagere installaties, die wel stank verspreiden, daar verder vandaan worden gebouwd, brengt geen hoge kosten met zich. Het geheel blijft vrjj compact en het grote voordeel is, dat de hoge tanks het uitzicht van de Ringdijk af op Haarlem in veel mindere mate schaden dan in het Heemsteedse voorstel het geval is. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft Heemstede het provinciale bemiddelingsvoorstel afgewezen om „redenen van bedrijfstechnische, economische en aesthetische aard". Het schijnt nu, dat de provincie de argumenten van Heemstede door een bij uitstek ter zake kundige op rioleringsgebied heeft laten onderzoeken, waarbij gebleken zou zijn, dat die redenering kant noch wal raakt. Had Heemstede het advies wèl gevolgd, zo gaf men ons te kennen, dan had de bouw van de zuiveringsinstallatie al begonnen kunnen zijn. Het is dus niet te boud te veronderstel len, dat aan dit punt in de bespreking van aanstaande Woensdag nog wel aandacht zal worden geschonken. Intussen wees men er ons ook op, dat het in dit geval zeker wel om een streekbelang gaat. Het uitzicht van een strook van ongeveer driehonderd meter lengte langs de Ring vaart op Haarlem en het daarvoor liggen de polderland is werkelijk uniek en bij voorbeeld veel fraaier en belangrijker dan het door Heemstede zo aangeprezen uit zicht van de Cruquiusbrug af. Dat wordt namelijk ontsierd door de weg zelf en aller lei andere ongerechtigheden. Vandaar dan ook dat het provinciale standpunt reeds de steun geniet van enige organisaties die op het gebied van de natuurbescherming werkzaam zijn. Provincie coulant Daarbij komt nog, dat men ons te ver staan gaf, dat Heemstede zich over de cou lance van de provincie niet heeft te bekla gen. De rioolwaterzuiveringsinstallatie is im mers geprojecteerd in een door het streek plan als weide aangegeven gebied. Hoe wel de Heemsteedse plannen reeds van voor de oorlog dateren heeft de provincie voor de indiening daarvan in 1952 nooit iets van die voornemens geweten. Was dit wel het geval geweest, dan had Heemstede ongetwijfeld de raad gekregen de installa tie elders, bijvoorbeeld bij De Glip, te bouwen. Nu heeft Heemstede zich bij de indiening op artikel 20 van de Wederopbouwwet be-, roepen om van het streekplan af te wijken. Dat beroep ging echter niet op, want dat artikel is alleen voor door oorlogsomstan digheden ontstane bijzondere situaties van toepassing. Maar de provincie heeft niet willen na kaarten over dingen die toch niet meer ongedaan kunnen worden gemaakt en heeft Heemstede geen strobreed in de weg gelegd om zijn plannen toch op het terrein tussen Cruquiusweg, Spaarne en Ringvaart ten uitvoer te brengen. Wel is men, zo vernamen wij, van oordeel dat het natuurschoon ter plaatse, vooral met het oog op de toenemende recreatieve behoeften van de streek, ongeschonden dient te blijven en dat een gemeente de adviezen welke zij daartoe ontvangt, niet zonder meer kan negeren. DOKTERSDIENSTEN Dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224; dr. J. L. Tombrock, Burgemeester van Lennep- weg 1, tel. 38032. Wijkverpleging: Zr. Dudok van Heel, Jacob de Witstraat 9, tel. 34673. Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortse- laan 164, tel. 26772. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: C. J. Moes en N. C. de Wast; G. K. Dupker en A. M. Schwithal; W. P. Kuijken en G. v. d. Voort; N, D. Schui tevoerder en L. Hessels; Z. de Wilde en F. W. Smit; G. Kromhout en C. C. M. de Man Lapidoth. GETROUWD: M. Ch. Willemse en L. de Ruig: G. Ch. van Dam en J. Th. M. van der GEBOREN: Frits, z. van Ph. P. de Vos en A. C. Buiser; Ronald Louis, z. van J. Bronk- horst en H. E. v. d. Broek; Apolonia Petro- nella Maria, d. van W. v. d. Drift en C. E. Aartman. OVERLEDEN: Wed. T. Bosstadt—van der Hauw, 83 j.; Wed. N. VisGranneman, 74 j.; W. Zwager, 61 j.; Wed. M. B. OudGeer- lings, 77 j.; Wed. A. van IJsseldijkBronk- horst, 78 j.; Ch. J, S. G. van der Polvan IJselmuijden, 71 j. Een foto van het polderland aan de Ringvaart ter hoogte van de uitmonding van het Spaarne. Links ziet men nog vaag boven de boomgroepen de koepel van het seminarie „Hageveld". Rechts (op de foto niet te zien) heeft men een vrij uitzicht op de Grote Kerk van Haarlem. Zouden de Heemsteedse plannen verwezenlijkt worden, dan zou men over een afstand van driehonderd meter langs de Ringvaart steeds de rioolwater zuiveringsinstallaties in het gezichtsveld hebben. Het gaat daarbij niet alleen en zelfs niet in hoofdzaak om het uitzicht op de toren van de Bavo, maar om dit unieke polderlandschap in zijn geheel. ADVERTENTIE smutaw towels MADE IN ENGLAND Muziekstukjes, die in overeenstemming met de titels wat „betekenen" of „iets voorstellen", kan men bij de instructieve, elementaire pianomuziek in overvloed aan treffen. Of die stukjes voor de meisjes en jongens, die ze gaan spelen, dezelfde con crete betekenis krijgen als de componist er althans volgens de benaming aan toekende, blijft natuurlijk nog de vraag. Ik denk, dat de jeugdige leerlingen, die op de gister avond in de tuinzaal van het Concert gebouw gegeven leerlingenuitvoering van Haarlems Muziekinstituut al die program matische stukjes speelden, toch in de eerste plaats de muziek zelf tot zich hebben laten spreken, evenals de leerlingen, die op deze avond marsjes, tango's en andere dansjes of een Canzonetta, Sonatine en een zelfstan dig Andante ten gehore brachten. Er verschenen weer pianistjes op het podium, waarvan men terecht de beste ver wachtingen mag koesteren. Zoals van het talentje, dat. met de uitvoering van de Can zonetta en de Scherzo-wals van Jan Nie- land voor de verrassing van de avond zorg de. Maar de uitvoering van de Sonatine van Haslinger mocht er toch ook zijn even als die van het Scherzo in Bes van Schubert en een paar andere pianovoordrachten, die onder de leiding van de leerkrachten Frie da Hoogerwerf, Bertha Bonset, Nico Hoo- gerwerf Sr., Jac. Bonset, M. Druyel en Nico Hoogerwerf Jr. waren voorbereid. Het pro gramma vermeldde verder het optreden van een vioolleerling van Jan Hoeben, van een violoncelleerling van Jan Plas, die zijn 'eraar eer aandeed met een knappe vertol king van het Concertino in A van J. D. Bréval. Tenslotte gaven leerlingen uit de ensem bleklasse van Jan Plas een vrij verdien stelijke uitvoering van het eerste deel van een tamelijk veeleisend Trio van Hans Sitt en als extra-nummer kwamen nog zeven delen van „Kinderspelen" van Bizet, die reeds op de vorige leerlingenuitvoering v«ji H.M.I, werden gespeeld. P. ZWAANSWIJK De heer H. P. Zwetsloot, directeur van de Lissesche Kistenfabriek N.V. te Lisse, is een energieke werker. Niet alleen heeft hij meegewerkt deze fabriek tot bloei te brengen, doch bovendien heeft hij zyn krachten gegeven in andere gemeenten be drijven te stichten die nauw verband hou den met zijn fabriek. Vroeger was de heer Zwetsloot in het bloembollenvak werkzaam. Hij maakte reizen voor firma's naar het buitenland en bemerkte o.a., dat het nodig was verbete ringen aan de verpakking aan te brengen. De kisten die door aannemers gemaakt werden, waren niet altijd van göede kwa liteit en hij maakte studie op welke wijze ei verbetering gebracht kon worden in de toestand. Op 15 Augustus 1918 verbond de heer Zwetsloot zich aan de Handelsraad en het resultaat was, dat in 1919 de eerste kist werd afgeleverd. Vijf jaar later, in 1923, richtte de heer Zwetsloot de Lisse sche Kistenfabriek op; de eerste jaren werd gewerkt in samenwerking met de Handelsraad, waarmee een belangenge meenschap was aangegaan. De directeur stond daarbij niet voor een gemakkelijke taak. Hij moest immers zorgen voor het vervaardigen van kisten door de fabriek en voor de verkoop voor Handelsraad, echter niet alleen van kisten, maar ook van andere producten, zoals kunstmest, zaden enzovoort. Het produceren beviel hem beter dan het verkopen en later trok hij zich uit de Handelsraad terug, om zich uitsluitend op het maken van kisten te bepalen. In de eerste jaren werd uitsluitend ma teriaal voor het bollenvak gemaakt, doch later ook voor industrieën, over het alge meen betrekking hebbende op land- en tuinbouw. Op het ogenblik is een derde deel van de productie bestemd voor het bloembollenvak en de rest voor veilingen, bakkerijen, chemische bedrijven enzovoort. De eerste uitbreiding was de aankoop van de houtfabriek Novum te Leiden, waar speciaal kisten vervaardigd worden voor de Katwijker vissers. Een aantal jaren geleden huurde de heer Zwetsloot een opslagplaats in Hillegom. Aangezien hij op het ogenblik over vol doende ruimte in Lisse beschikt zal de op slagplaats in het najaar worden overge plaatst. Hout en water Op het eiland Texel heeft de heer Zwet sloot een filiaal opgericht en daar wordt een kist geleverd, die in het bollenvak on der de naam „Texels krat" bekend staat. De bewoners van het eiland wilden niet, dat veilingen manden en kisten naar het eiland zonden, waarin artikelen getrans porteerd konden worden: zij waren bang voor aaltjesziekte. Na besprekingen met belanghebbenden werd besloten speciale kisten voor het eiland te laten maken. De schotten worden in Lisse gemaakt en naar Texel verzonden en daar worden ze in de zomer in elkaar gezet en aan de kwekers verkocht. In de omgeving van het bedrijf is een pomp geslagen, waarvan de boeren van Texel ook gebruik kunnen maken. Be halve kratten levert het filiaal ook water. Dit is eigenlijk meer een service. Producten van de laatste twee jaar zijn kleine bollenkisties, gemaakt van geschild I populierenhout. Een der kistjes is bestemd voor vier soorten bollen. Bij het vervaar digen er van worden de bewoners van psy chiatrische inrichtingen uit de omgeving ingeschakeld. De kistjes zijn uitsluitend bestemd voor Amerika. Vroeger werden de bollen in papieren zakjes verpakt, doch de kans op beschadiging is groot. Dit tracht rnen te verminderen en bovendien zien de kistjes er zo aantrekkelijk uit, dat Ame rikanen er grote belangstelling voor heb ben. Dat is reeds gebleken en de heer Zwetsloot achtte de proef geslaagd. Als de productie verhoogd zal moeten worden, dan zal hij er toe moeten overgaan de kistjes in eigen fabriek te vervaardigen. Krat voor verse vis Dezer dagen komt een nieuwe kist in de handel die van belang is voor het vervoer van verse vis. In een houten kist wordt een aluminium bakje gemaakt en het ge heel wordt verhuurd aan hen, die verse vis moeten vervoeren. Men verwacht, dat de vis langer bewaard kan blijven. Na ge bruik wordt de bak gereinigd. Voor de verkoop van dit product wordt opgericht de MoVi (Moderne Visverpakking) te IJmuiden. In de toekomst zullen filialen in Scheveningen en in België worden ge sticht. In Engeland wordt dit materiaal reeds met succes gebruikt. De uitbreiding der zaken heeft tot ge volg gehad, dat de heer Zwetsloot zijn be drijf te Lisse heeft moeten vergroten. De machines stonden in de oude fabriek te dicht bij elkaar. Door aankoop van grond in de onmiddellijke nabijheid was de uit breiding mogelijk. Vroeger liep de Gracht- weg langs het kantoor. Die is verdwenen en in het complex opgenomen. Langs het bedrijf loopt thans de Grevelingstraat. Van de gelegenheid tot uitbreiding heeft de heer Zwetsloot gebruik gemaakt door aanschaffen van nieuwe machines, revise ring van bepaalde machines en omschake ling van het bedrijf. Zaterdagmorgen 4 Juli zal de vernieuw de fabriek officiëel geopend worden door burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf. ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM HAARLEM, 26 Juni 1953 ONDERTROUWD: 26 Juni, C. F. J. Wempe en D. Chr. van Reeden; F. H. de Bruijn en E. van der Meer. Rectificatie: Ondertrouwd: 24 Juni H. J. Pruis en J. H. Lubbers. GEHUWD: 26 Juni, F. Slagveld en W. Bouwman. BEVALLEN van een zoon: 24 Juli, L. B. SchepersSteur; 25 Juni, A. M. Vermond Post; G. van DeusekomKoster. BEVALLEN van een dochter: 25 Juni, G. VermeerKüchler; J. E. BolBusink; A. J. KristelOudhuizen; A. HavenaarUiterwijk; E. M. van NieuwlandSelhorst; 26 Juli, A. H. DetmarKruijer; C. M. J. Leeflang Evers. OVERLEDEN: 24 Juni, G. H. O. F. Fenyn, 59 j„ Stuyvesantstraat; C. W. A. Klein SchiphorstKloppers, 71 j., Johan van Vliet- straat; 25 Juni, C. van Langelaar, 76 j., Jans straat. Na voor de vierde keer met groot succes een buitenlandse tournée van enkele we ken te hebben ondernomen, geeft de onder artistieke leiding van Sonia Gaskell staan de groep Ballet Recital een uitvoering in Bloemendaals Openluchttheater op Zon dagavond 28 Juni, waaraan medewerking wordt verleend door de H.O.V. onder lei ding van Anton Kersjes, de jonge dirigent, die in de Kunstmaand Amsterdam zo sterk de aandacht 'op zich heeft gevestigd. Behalve „Luctor et Emergo" op muziek van Géza Frid zullen worden vertoond: „Het feestmaal van de spin" van Roussel met Louki van Oven in de titelrol, de Bal letsuite van Gluck en Ragtime van Stra- winsky, de twee laatstgenoemde werken in enigszins gewijzigde zettingen. Het is te hopen, dat de weersomstandigheden gun stig blijven, opdat dit veelbelovende en technisch reeds op bijzonder hoog peil staande gezelschap de belangstelling onder vindt, die het verdient. Te zelden is men helaas in de gelegen heid een Nederlands ballet met orkest te zien, vandaar dat dit optreden tegen het prachtige natuurdécor voor deze' streek in dubbel opzicht een evenement belooft te worden. B. en W. van Bïoemendaal hebben van morgen aanbesteed het uitbreiden van de Julianaschool aan de Willem de Zwijger laan 120 te Overveen met twee leslokalen, toiletten, enzovoort. Ingekomen waren ze ventien biljetten. Laagste inschrijver was de heer M. Th. Ebbing te Haarlem voor 35.850 en de hoogste de heer Nolet te Haarlem voor 45.200. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts S. B. Drijber, Bloemen- daalseweg 84, Bïoemendaal, telefoon 22185. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster G. Koops, Litslaan 45, Santpoort-station, telefoon K 2560 8881. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bïoemendaal en Santpoort-station wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 4 Juli e.k. verzorgd door de Elswout-apotheek (drs. A. P. W. v. d. Ham), Bloemendaalseweg 341, Overveen, telefoon 16760 en de Santpoortse apotheek (drs. K. Zijp), Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, telefoon K 2560 8249. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: A. M. Oosterbaan Marti - nusTimmer, d.; C. P. Schainkde Die, z.; H. L. P. Korthals Altesv. Leeuwen Boom kamp, d.; M. C. BijvoetBolsius, d.; B. Stoutevan Lunteren, d.: W. H. Mense Warmerdam, z.; A. S. C. Klaassen-Ramondt, zoon. ONDERTROUWD: W. Verzijlbergen en .7. C. van der Wal; W. Dekker en A. Bouw; B. J. A. de Vries en R. L. M. Kuil; H. H, N. Verheijden en T. M. A. Marcelis; D. Ver haar en A. Th. Wansink; D. Hooijkaas en D. Bienfait. GEHUWD: R. J. Brakema en Ch. Prinsen Geerligs; K. R. Wouterlood en Th. C. Ch. M. Lammers; J. Boersma en A. Schaap; W. R. Noya en G. W. S. M. Visser. OVERLEDEN: L. N. C. Koenders, 47 j.; Wed. C. A. A. C. Kaiser—de Graeff, 81 j. Marianne Hilarides en Jaap Flier, de bij zonder begaafde eerste solisten van Ballet Recital. RIJKSKWEEKSCHOOL HAARLEM Voor het eindexamen zijn aan de Rijks kweekschool te Haarlem geslaagd de heren: R. Bijl te Driehuis; W. de Bruin te IJmui den; J. Fossen, H. den Heijer, K. Hoogen- hout, allen te Haarlem; G. Bonekamp te Beverwijk. „SANCTA MARIA" Voor het eindexamen afdeling M. M. S. zijn aan het R.K. Lyceum geslaagd de dames M. Arnoldus, A. Bekkers, M- Berendonk, M- Brans, C. Degenhart, A. Ebskamp, R. Geer- lings, L. Graas, J. Honnebier, M. Hooij, L. Kamoen, E. van der Laan, I. van der Laan, A. Mathot, C. Mudde. H. Nelis, I. Piet, P- Schlatmann, M. van Velsen, Thea de Vilder, D. van Warmerdam, allen uit Haarlem; N. Babeliowsky, Santpoort; D. Brouwer, Aer denhout; Mia Bijvoet, M. van Pampus, Over veen; A. Coebergh, R. Hissink, Bentveld; T. Eldering, R. v. d. Horst, Sassenheim; M. Lied meier, J. Pöttker, P. van Zijverden, Heem stede; M. van Nispen tot Pannerden, Hille gom. Afgewezen twee candidaten. STEDELIJK GYMNASIUM Geslaagd voor diploma A: de dames M. Heering, I. M. van der Meulen, J. Chr. van der Meulen, D. M. van Strien, J. H. Wiardi Beekman en de heren W. Chr. Hovius, P. H. Lefebvre, J. U. Priesman, J. J. van Uden. Twee candidaten werden afgewezen; met één candidaat wordt het examen nog voort gezet. Geslaagd voor diploma B: mej. A. M. van Wingerde en de heren H. W. Andriessen, E. J. Ph. Brommer, J. J. de Bruin, P. H. Dieges, J. R. Hilbrander, K. J. Huisman, R. R. de Josselin de Jong, J. H. Laeyendecker, F. Melchior, W. Nijenhuis, J. W. D. van Olden- borgh en F. A. Spaargaren. Drie candidaten werden afgewezen. Jac. P. Thysse Montessori-Lyceum Geslaagd zijn voor het eindexamen H. B. S.-A: L. Baggen, H. A. Greeuw. M. J. Pey- rot, J. A. F. Saarberg, mej. E. Filarski, mej. M. W. Polman. Nog is geslaagd voor het eindexamen M. M. S.: Mej. A. Bom. Aan de Binnen Liede in de omgeving van het fort van Haarlemmerliede is weer een houten weidemolentje opgebouwd en het zal vanmiddag aan de regenten van het Sint Elisabeths Gasthuis worden overge dragen. Vroeger heeft op dezelfde plaats ook een weidemolen gestaan, doch onbe kenden hebben die in de oorlog afgebroken en het hout vermoedelijk gebruikt voor hun kachels. Na de oorlog zijn er stemmen op gegaan een nieuwe molen te bouwen. Regenten van het Gasthuis en verscheidene particulieren hebben gelden bijeen ge bracht, waardoor het mogelijk was een molen uit de Zaanstreek aan te kopen en die te plaatsen op de plek, waar vroeger ook een molen heeft gestaan. Zij doet dienst om water af te voeren van de lan derijen, waarvan het Sint Elisabeths Gast huis de eigenaar is. Een goede geestelijke verzorging van een grote stadsgemeente is een punt van voortdurende zorg voor een kerkeraad. Voeg daarbij nog de evangelisatie-taak, de activiteit der kerk naar buiten, met al haar aspecten, dan zal het duidelijk zijn, dat men zich steeds weer bezint op de goede organisatie-vorm. In de kring van de Gereformeerde Kerken is in dit verband al jaren in discussie over de meest gewenste grootte van een ge meente. Met name prof. dr. K. Dijk, vroe ger predikant te Den Haag, doch sedert 1937 hoogleraar aan de Theologische Hoge school te Kampen, heeft steeds het pleit gevoerd voor splitsing van de grote stads kerken. In 1925 heeft hij de leiding gehad bij de splitsing van de Gereformeerde kerk van Den Haag in Den Haag-Oost en Den Haag-West. De andere grote stadskerken zijn daarin echter niet. gevolgd. Een tweede punt is het aantal zielen dat een predikant ter verzorging moet heb ben. Het meest gewenste aantal wordt pl.m. 1000 geacht. Beide zaken hebben ook in de Gereformeerde Kerk van Haarlem al ge ruime tijd bijzondere aandacht. Het zielenaantal van deze Kerk bedroeg volgens het jaarboekje 1952: 5930. De Ge reformeerde Kerk van Haarlem heeft vijf predikanten. De gestage groei van het zie lental en de uitbreiding van de stad eiste een uitbreiding van vergaderruimte. In 1947 werden, in samenwerking met de Gereformeerde Kerk van Heemstede, kerkdiensten georganiseerd in de aula van het Christelijk Lyceum aan de Emmakade, die zich in toenemende belangstelling mo gen verheugen. In 1952 konden, door mede werking van de kerkeraad der Ned. Her vormde Kerk van Spaarndam, eveneens kerkdiensten gehouden worden in de Sions- kerk aan de Eksterstraat, die eveneens in een grote behoefte blijken te voorzien. Nu was de kerkgrens tussen Santpoort en Haarlem in het Noorden van de stad, de Muiderslotweg. Met de Gereformeerde Kerk van Santpoort werd overeenstem ming bereikt over een grenswijziging. Hierdoor werd deze grens verlegd naar die der burgerlijke gemeente, met uitzon dering van Spaarndam. In het Zuiden liep de grens tussen Heem stede en Haarlem door de Schouwtjeslaan i en Pijlslaan. De bewoners van het Bos en Vaartkwartier en die bezuiden de Pijlslaan bezoeken sinds 1947 de diensten in het Chr. Lyceum, dat op Haarlems kerkelijk terrein ligt. De groei en verzorging van dit kerke lijk deel eiste een definitieve regeling van de kwestie tot welke kerk deze leden moes ten behoren, tot Haarlem of Heemstede. Met de kerk van Heemstede is nu over eenstemming bereikt over een grenswijzi ging, waarbij het Bos en Vaartkwartier en het gedeelte bezuiden de Pijlslaan tot de verhoogde trambaan bij Haarlem komen. De classis Haarlem gaf haar goedkeuring aan deze grensregelingen. Door deze wij zigingen wordt het zielental der Gerefor meerde Kerk van Haarlem verhoogd tot pl.m. 6600. De kerkeraad meende echter dat thans tevens het ogenblik gekomen was om de kerk van Haarlem te splitsen in een kerk Haarlem-Noord en Haarlem-Zuid, met als grens de spoorbaan AmsterdamZand- Het was nu helemaal afgelopen met de vorst. De sneeuw en het ijs waren weggesmol ten; de straten waren modderig en het miezelregende. De jongens moesten met capes aan naar school. „Jammer, hè?", vond Bunkie. „Het is nou helemaal afgelopen met het schaatsen. En het was zo fijn! Dat vond Rick ook. Ze keken naar het water, waar nu geen ijs meer te bekennen was. „Nee", zuchtte Rick. „We kunnen onze schaatsen wel weer opbergen tot het volgend jaar!" Toen ze thuis waren, keek oom Tripje hen aan. „Wat loop jij sip te kijken, Bunkie?", lachte hij. Bunkie zei, dat hij 't zo jammer vond van het ijs, dat nu verdwenen was. „Ja", lachte oom Tripje. „Ik weet 't wel, jullie zouden wel graag het hele jaar door op de schaatsen staan. Maar weet je, waar je aan moet denken? Dat nu het voorjaar weer gauw voor de deur staat; dat binnenkort alles weer gaat groeien en het zonnetje weer meer gaat schijnen! En vóór je er erg in hebt, zitten we dan weer bij de zomer, en dat is toch ook fijn, of niet?" Ja, dat moest Bunkie toefjeven. En hij lachte alweer vrolijk. voort. Haarlem-Noord zal dan pl.m. 3800 zielen tellen en Haarlem-Zuid pl.m. 2800. In zijn vergadering van Maandag j.l. nam de Kerkeraad de hiertoe strekkende voorstellen en de daaraan verbonden fi nanciële regeling met algemene stemmen aan. Maandag a.s. wordt in de Kloppersin gelkerk een gemeente-vergadering gehou den, waarin deze zaken nader worden toe gelicht. De officiële datum van splitsing is bepaald op 1 October a.s. De financiële regeling gaat in op 1 Januari 1954. De predikanten ds. A. M. Boeyinga en ds. L. Hoorweg Jr. worden predikant van Haarlem-Zuid. De predikanten ds. J. A. van Arkel, dr. P. de Ruig en ds. A. B. C. Hofland worden predikant van Haarlem- Noord. Haarlem-Zuid zal zo spoedig mogelijk overgaan tot het beroepen van een derde predikant. Voor Haarlem-Noord zal bin nen afzienbare tijd het beroepen van een vierde predikant noodzakelijk blijken. De kerk van Haarlem-Noord zal even eens te zijner tijd de bouw van een eigen vergaderplaats benoorden de Jan Gijzen- vaart hebben te overwegen. In het nieuwe plan Delftwiik (de driehoek Tesselschade- nlein, Rijksstraatweg Delftlaan) heeft de Gereformeerde Kerk reeds geruime tijd grond voor kerkbouw in optie. De kerkeraad is van mening dat de Kerk door deze besluiten en regelingen haar taak van een nauw contact met de gemeente leden en een goede geestelijke verzorging, alsook zijn evangelisatie-arbeid naar bui ten en verdere kerkelijke activiteiten, nog intensiever kan volbrengen. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST'' LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL 11493 In het Noord-Oosten van Tunis, bij Kaap Bon, is een voor archeologen belangrijke ontdekking gedaan. Er is daar namelijk een Punische stad ontdekt. Zoals het zich laat aanzien, is dit een stad van 300 a 400 jaar voor de Christe lijke jaartelling. Zij schijnt zich nog in dezelfde toestand te bevinden als waarin dè Romeinen haar 'na de val van Car thago hebben achtergelaten. Dit is de eerste maal dat een dergelijke ontdekking in het Westelijk bassin van de Middellandse Zee wordt gedaan. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 28 Juni waargenomen door dr. G. Manschot, Rijksstraatweg 18, tel. K 2502 430. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. S. J. Kolf, bediening H. Doop. Geref. Kerk, 10 en 5 uur: ds. T. Spilker. In de vergadering van de raad van de gemeente Hillegom, die op Dinsdag 30 Juni wordt gehouden zullen onder meer de volgende voorstellen behandeld wor den: Het bestuur van de vereniging voor Christelijk volksonderwijs verzoekt mede werking voor het uitbreiden van de kunst matige verlichting in de Julianaschool. De bestuursleden van de Christelijke school vereniging „Boaz" verzoeken medwerking voor het aanbrengen van voorzieningen in het gebouw „Patrimonium" ten behoeve van het onderwijs in lichamelijke oefening. Het R.K. schoolbestuur van de St. Jo- sephparochie verzoekt medewerking voor het treffen van enkele aanvullende voor zieningen in verband met de aanbouw van twee lokalen aan de meisjesschool en voor de aanschaffing van leermiddelen voor deze school in verband met de buitenge wone toename van het aantal leerlingen. Tevens is er een verzoek binnen geko men van de St. Martinusparochie om schoolmeubelen en leermiddelen beschik baar te stellen. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: H. Sliep en M. J. Veld- huijzen van Zanten; J. Meijer en N. Sissing; A. .T. van Leeuwen en J. M. M. Warmerdam. GETROUWD: J. H. Warmerdam en E. H. C. Jonkheer; L. W. v. d. Lans en S. C. v. d. Lans; P. J. Mertens en H. Wiegers; J. v. d. Schrier en E. C. Coppens.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8